Merida Matts Lite 1500-D = Najdeme lepší za tuto cenu?

36 nepřečtených
  • pvogl

    Zdravím všechny a předem všem děkuji za pomoc. Nerad bych tady šířil nějaký flame, kolům víceméně nerozumím, až na základy. Koupil jsem si před dvěma měsíci podle vzhledu Matts Trail 100-D, Meridu mám fakt rád, a to hlavně kvůli vzhledu.

    Po dlouhém přemýšlení jsem vybral společně s kamarádem právě Matts Lite 1500-D – přijatelný vzhled, líbí se mi, a komponenty, pokud dobře chápu, jsou slušné.

    Oproti předchozímu kolu bych rád něco lehčího, protože patnáctikilové kolo je celkem dost. Taktéž je podmínkou HT, baví mě terén a les, ale fullík za 30.000 Kč nebude podle informací zrovna nejlepší, což by dávalo smysl (více komponent se někde odrazit musí). Určitě bych rád řídítka, kam dostanu berany, abych nemusel hned kupovat nové – představec mě asi nemine.

    Podstatné jsou dva košíky na lahev, lehčí kolo vybízí k delším vyjížďkám, rád bych i nějakou tu silnici podle nálady. Zdvih 120mm u „starého kola“ nedokážu ohodnotit, nevadí mi, ale nemám aktuálně s čím porovnávat.

    Resumé: Lehčí kolo, dva košíky na držáky / pumpičku, lepší řazení (Alivio se furt sere). Příjemný design, HT.

    Cena: Okolo 30t Kč

    0 0
    • JP3112  

      Co jsem se díval tak ta Merida je kromě brzd kompletně na XTčku + Foxka, takže lepší těžko seženeš za ty prachy.

      Na BF s Meridou pozor, někteří cvoci jsou na ni vysazení. Za mě ale pěkné kolo opravdu a spolehlivé.

      Otázka je jestli ti sedne geometrie rámu. Jinak nevidím důvod proč do toho kola nejít.

      0 0
      • pvogl  

        O té averzi jsem slyšel, někdo říkal, že právě kvůli masivní reklamě. Mě se naopak líbí, designově pěkné, rok pojištění kola zdarma a se dvěma koly spokojenost.

        Každopádně díky moc za názor! :)

        0 0
        • toram  

          Taky nemůžu říct křivý slovo..ani na jednu co mam..takže ber:)

          neoblíbená je jen proto že jich jezdí strašně moc..a dřívější problémy s rámy co sem tu čet..

          0 0
        • VLAN  

          Je to spíš kvůli tuctovosti Meridy a komerčnosti. Osobně mám taky Meridu, ještě bych se na tvém místě podíval na stránku canyon.com … zaímavé ceny :)

          0 0
          • pvogl  

            Kola pěkná, ale nevím jak dovoz – a nechci mít sebemenší problémy a starosti, chci kolo z ČR, se zárukou v ČR, od českého prodejce…

            0 0
            • blaf  

              tak to canyon ne, nemá žádně české zastoupení, nakupuje se přímo od výrobce, reklamuje se taky u výrobce

              0 0
    • RendyD  

      V pohodě, hezký kolo, slušné komponenty, vyměníš jen pláště za lepší, až sjedeš tyto.

      0 0
      • pvogl  

        Na aktuálním kole mám Racing Ralph, jen 2.26, i když mi moc široké nepřijdou… příště půjdu do 2.1 :)

        0 0
        • RendyD  

          Mám na mysli spíš výměnu Performance za některou skládací verzi, na těch drátech bývá „horší“ směs…

          0 0
          • nox159  

            ta merida tam podle me nema drat… ( hledat to nebudu ale matne si vzpominam ze to byl kevlar ;-)

            0 0
            • pvogl  

              Ono je to jedno, hned tam hodím RR, to jsou fakt super pláště a jsem s nimi hodně spokojen :)

              0 0
            • RendyD  

              Patka kevlar možná je, ale směs je performance, čili horší, jestli dobře chápu to jejich rozdělení.

              0 0
    • siafu  

      možná by se člověk ještě podíval na Haibike Light SE 2011, více velikostí třeba axitbikes.cz

      jak je na tom funkčně Manitou Minute fakt netuším, já mám zase trochu menší averzi k Foxu kvůli jeho strategii ve srovnání třeba s RS, protože posílat vidli někam na servis v záruce fakt nechci + ještě k tomu dražší servis

      0 0
      • pvogl  

        Hezký design, hodně pěkně vypadá rám, dokonce i váha je příjemná. O značce jsem ještě nikdy neslyšel, ale Německo prý (!) dělá dobrá kola – alespoň jsem to slyšel od člověka, co koupil Focuse 6.0 (HT) a chválí si jej (mmj. jezdí dost dlouho, takže mám k takovým informacím důvěru).

        Jen nevím, co „Deore XT“. Vím, že Deore je lepší než Alivio, XT lepší než Deore, ale dál bohužel :( Nevíte někdo o nějaké tabulce, nebo, nezvládl byste nějkdo seřadit jednoduše Shimano řady komponentů od nejhorších po nejlepší? Věřím, že se na takových věcech bikeři shodnou…

        Díky moc!

        0 0
        • blaf  

          XT je druhá nevyšší řada, pak už je jen XTR a na to s touhle cenou nedostaneš

          0 0
          • pvogl  

            Díky Ti mnohokrát :) Takže budu koukat hlavně po XT… Ono je to složité, Shimano řady jsou celkem jasné, ale jak dojde na vidlice / rám / brzdy, jsem v háji…

            Přijde na to, že chci po večerech nastudovat, ale někteří na fóru se hádají jako pitomci, nadávají na sebe, a hodnota nula. Vybíral jsem tak pláště snad tři dny, přitom by stačila anketa, co kdo nejraději jezdí a podle toho vybrat – prostě se řídit tím, co jezdí většina zkušených.

            Shimano řady budou objektivní, tam je to asi jasné, ale zbytek jsou subjektivní dojmy… Za pár let už budu taky vědět a budu mít odzkoušeno :)

            0 0
            • Slash  

              Deore XT je prostě XT

              0 0
            • siafu  

              Taky si vem, že z hlediska funkčnosti nepoznáš zásadní rozdíl mezi SLX a XT (kliky, smyk, šaltr), kde to poznat třeba je, tak je řazení a tam by bylo nejlepší rovnou XTR, takže rozdíl SLX/XT by člověk nijak zásadně neřešil a dal přednost „lepšímu“ setu: rám + vidlice. S rámem je na tom líp Haibike (samozřejmě dál záleží na geometrii, a to už je individuální), takže je logicky o něco „horší“ osazení oproti Meridě. U mě by misky vah převážil karbonový rám, protože karbon mám a zpátky už by se člověk nevracel :)

              Odpružení v podobě Manitou Minute Expert si hodnotit doopravdy netroufám, ale nějaké zkušenosti by se asi víc našly na zahr. webech

              0 0
        • Toutou  

          SIS

          Altus

          Acera

          Alivio

          Deore

          SLX

          XT

          XTR

          0 0
          • pvogl  

            Budiž ti požehnáno, dobrý člověče :) Ukládám do hlavy!

            0 0
    • Fran-tic  

      a nebo taky http://bagbike.cz/… , vidlice je na tom asi nejhůře, ale manitou chodí velmi slušně, s kolem jsem maximálně spokojený

      0 0
    • pvogl  

      Tak se ještě optám, co Focus Raven 6.0? Sehnal bych jej tak za 40.000 Kč, možná levněji, sám nevím přesně. Vyplatí se na takové kolo přidat?

      0 0
      • Azmir  

        Raději bych zůstal u meridy, sice to není karbon, ale je dobře vybavená a připlácet 10000 jenom za karbon a dostat horší osazeni i přesto že rám je základ bych asi nechtěl. Merida má obecně celkem lehké rámy takže bych se toho hliníku nebál.

        0 0
        • siafu  

          trochu srovnání: Merida O.nine 18" a Merida Matts Lite 18" :)

          0 0
          • Azmir  

            no jo no ale dle mého nějaký focus raven i v carbonu bude ne o moc lehčí než hliník od meridy, tipuju rozdíl tak 300g a za to připlácet 10000 navíc když dostanu horší osazení, tidíž se mi váha dostane na vyšší hornotu se mi zdá zbytečné. Jinak je jasné že carbonová O.nine bude vážit méně než hliníková matts.

            0 0
            • pvogl  

              To je naopak dobře, nevím, ale karbonu se trošku ještě bojím – přeci jen po dvou měsících ježdění očekávám, že to někde ještě v lese lehce položím, takže bych nerad, aby mi carbonový rám hned prask.

              0 0
          • ouzo  

            neměl by mít náhodou o.nine pod kilo? :D

            0 0
            • kovaldik  

              Každej rám o.nine má vespod hliníkovou značku s jeho hmotností.

              Můj o.nine 3000-D tam má 934g v velikosti 20. Jinak by měli mít 0,9kg, ale to mají asi v 16"

              0 0
    • pvogl  

      Děkuji všem za ohlasy – nakonec jsem se rozhodl pro již vybraný model Matts Lite 1500-D, zjevně půjde o dobrou koupi, navíc jej seženu za nějakých 30.000 korun.

      Za všechny rady mnohokrát děkuji, téma uzavírám

      0 0
      • pvogl  

        Zdravím, jak jsem slíbil dávám vědět…

        1. Kolo vyšlo na 23.000 s tím, že jsem tam nechal (za 9.500) protiúčtem

        Matts Trail 100-D.

        1. Včera jsem absolvoval první vyjížďku, **rozdíl mezi Alivio a

        XT** je brutální, řadí to IHNED, neexistuje nějaké tlačení páčky aby to konečně přeskočilo – 10 koleček vzadu namísto osmi je hodně příjemné, přesně na to jsem totiž u starého kola nadával – chybělo něco mezi 7 / 8 :)

        1. Řídítka jsou mírně zahnutá, ale jsou velká, drží se skvěle a

        berany na nich mají své místo.

        1. Váha je úchvatná, oproti 15,8kg mám nyní 11,2kg kolo

        (váženo), což je přímo ďábelské, změna je opravdu razantní.

        1. Vidlice je na první pohled skvělá, uvidíme jak

        v terénu otestuji, ale líbí se mi regulace rychlosti vracení. Navíc, každé otočení regulace tuhosti je znát. Absence zamykání mi nevadí, na nejtvrdší možné nastavení pruží vážně jen tam, kde „musí“

        1. Sedlo je hodně, hodně pohodlné, pocitově není tak tvrdé, příjemně

        pod zadkem pruží, ale jen tak, jak bych očekával. Sedlo nakonec měnit (zatím) nebudu, je vážně skvělé.

        1. Brzdy jsou orgasmické, ty mě baví hodně. Starý model při zmáčknutí

        začal brzdit nějak “moc“, až šlo kolo neustále do smyku – zde jsem měl pocit, že kolo nebrzdí, protože chtějí brzdy zmáčknout více… Pokud se mačkají jen lehce, kolo krásně jemně dojede a zastaví. Na druhou stranu to lze i “zadupnout“. Brzdy jsou hodně dobré, spokojenost je obrovská, jen si budu muset trochu zvyknout, že mám brzdit “více“ :)

        Skvěle se dá ale brzdit, plynule, bez smyku – dobrý výsledek :)

        --

        Toť první dojmy :) Kolo za 33t Kč je báječné, oproti předchozímu modelu za poloviční cenu je rozdíl extrémně znatelný a jízda se posouvá opět o pár úrovní výše. Jsem rád, že jsem vybral toto kolo, není jediná věc, se kterou bych byl (zatím) nespokojen.

        0 0
    • petrrr  

      Zdravím a prosím bikery o srovnání se SUPERIOR XP 930 2010 (http://www.bikeprodejna.cz/…-hp-930.html)

      Moje 10let stará Merida už chce odpočívat v pokoji :)

      • jaká je lepší vidlice a názor na kliky Superiora.

      Jak už tady někdo psal o Meridě, za ty peníze se dneska asi nic lepšího nekoupí, pokud by někoho napadnul ještě nějaký další model v této cenové skupině, sem s tím…

      Díky :)

      0 0
      • siafu  

        už to sem dávám asi po několikáté, ale v ceně do 30 t. Haibike Challenge

        rám je základ, takže kompenzuje lepší vybavení Meridy, vidlice FOX kvůli ofic. zastoupení v ČR nemusím, takže na postu odpružení preferuji Rock Shox, tím neříkám, že FOX je špatný, jen autorizovaný servis nefunguje jako u RS…

        ostatní komponenty jsou OK

        kliky FSA na Superiorovi se mi designově nelíbí, ale svou funkci asi splní, Manitou nemá lockout z řidítek, Manitou Milo je drahý a moc tento přístup Manitou v dnešní době nechápu

        0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.