Damské kolo výška 161cm - velikost rámu

181 nepřečtených
  • Neoman

    Zdravím,

    můžete mi prosím poradit jakou vybrat velikost rámu pro přítelkyni, měří 161 cm.

    Pravděpodobně bych chtěl koupit Ghost 3000, mají velikost rámu 17.5" – 44cm.

    http://www.ghost-bikes.cz/…te-mint-2014

    Díky

    0 0
    • alinceb  

      To jí bude pravděpodobně velké. Hledal bych nějakou 16", ale samozřejmě záleží, jak má dlouhé nohy.

      0 0
    • bruco  

      Myslim, ze 15,5' bude pri vyske 161 cm vhodnejsie.

      0 0
    • Lenka.05  

      15.5" jí bude pravděpodobně akorát http://www.ghost-bikes.cz/obrazek.php…

      0 0
    • colekx  

      tak tak 15.5"-40 je presne moje je stejne vysoka a tohle je presne.

      0 0
    • oddie  

      S touhle velikostí rámu ovšem riskuješ, že si dlouho nezašu… :D

      0 0
    • Meluzina  

      mám 164 cm a rám 15,5, zkoušela jsem dceřinu 17, ale nevyhovuje mi

      0 0
    • Neoman  

      Super, moc diky vsem za radu! A je to dobra volba Miss 3000? Chtel bych neco kolem 20tis.

      0 0
      • ememem1  

        neni. tzv. damske biky obzvlast v tejto cenovej kategorii su kua tazke mrdky z pomerne mizernou vybavou. stavim sa ze to bude tazsie jak moj xxl full a to neni ziadna extra gramarina. radsej by som i nechal nieco postavit. je ich tu viacero.

        0 0
        • oddie  

          To asi jo. Podle té fotky to má kliky na čtyřhranu? Za 20tis se dá postavit pěkné kolo se vzduchovou vidlicí, HT II klikami a slušně použitelným osazením.

          0 0
      • mr.antik  

        bohužel, je to tak, že komponentově je to vždycky ojeb. Custom stavba by byla určitě vhodnější

        0 0
    • jonti  

      Hlavne to chce to kolo vyzkouset, kazde je jina. Mam zkusenost, ze holce 162 cm sedelo od Speslu z panskych kol S a s damskych M.

      0 0
      • Neoman  

        No ma to byt prekvapeni.. Tak bych se readej obesel bez zkouseni :-)

        0 0
        • Lenka.05  

          Měřím 162cm a jezdím kola s horní rámovou trubkou 55 a 57cm. Vozím různé představce – 9cm a 7cm (viz profil biků). Některé dámské modely jsou extrémně krátké, seděla jsem na nějakém Authoru 17" a byl krátký, divný :) Zrovna tak nějaká Merida, ty rámy měly tak 53cm rámovku. Ten Ghost co zmiňuješ je příjemně nízký a dlouhý tak akorát (56cm), podle mně jí ta 15.5" sedne dobře. Samozřejmě záleží na poměru délky nohou a trupu, na délce rukou…ale při 161cm to podle mně nebudou žádné extrémy, aby jí ten ghost nesedl. Ještě ji můžeš zkusit pod nějakou záminkou změřit :))

          Budeš brát z netu? V nejhorším pokud byste na první pohled viděli, že je velikost naprosto mimo, můžete vrátit a vyměnit za větší. Nebo v kameňáku by vám asi taky vyhověli…

          0 0
          • Neoman  

            Diky za radu. No neni blba, s tim merenim by to asi neklaplo :-)No chci ho objednat pres net, ale vyzvednout osobne.

            A co rikas na barvu jako holka? :-)

            0 0
            • Lenka.05  

              Kolo se mi designově líbí, po téhle stránce bych si ho hned koupila (samozřejmě, každý má jiný vkus), otázka osazení je jiná no, asi by se dalo postavit o něco lépe vybavené kolo, je ale pak otázka taky, na jakém rámu. Tenhle Ghostík je designově pěkný, upřímně, chlapi tu mají milion připomínek jak my ženský vybíráme podle barvy a vzhledu, ale kdo z nich by tu jezdil na hnusným kole co se mu nelíbí? A to tu ani teda nechci zmiňovat LV vlákno :)) Taky je otázka, kolik toho přítelkyně najezdí a kde. Sice to pak vyjde dráž, ale upgradovat můžete vždycky, třeba lehký poladěný Epicon…

              Ještě mně napadá, že Cyklo Němčík mívá tyhle Ghosty s možností volby komponentů.

              0 0
              • Neoman  

                No moc toho nenajezdi, takze ji bude asi uplne jedno co tam ma :-) No nechtel jsem uplne to nejlevnejsi. A klidne by to mohla byt i jina znacka. Spis jsem potreboval poradit jakej ram a jestli je to kolo aspon slusny. To vis, ze nam na vzhledu taky zalezi, auta atd..:-)

                0 0
        • svářeč  

          probůh,hlavně ne překvapení!

          jak si nevybere barvu,platí komentář výše…dlouho si nezašu

          0 0
          • oddie  

            Komentář výše byl ale kvůli výšce rámu :D OK, upřesňuji, pokud bude mít tak velký rám, že si o něj narazí frndu, nezašu… si pak ani soused, co by vybral lepší barvu ;)

            0 0
            • svářeč  

              no já to myslel tak,že žena na takovéto normálka ježdění nepotřebuje super padnoucí geo,stejně na to nesedne,když se ji nebude líbit barevně.

              třeba zrovna teď jsem své nahodil zkušebně představec,co mi zbyl z přestavby.vím že je jí velký,ale je pěknej,tak jí to prostě vyhovuje maximálně.

              až objednám kratší a namontuju,řekne že jsem měl pravdu,jen musím být syntace nebo lepší:-(

              0 0
            • Lenka.05  

              :)))

              0 0
              • Neoman  

                No doufam, ze to vsechno dobre dopadne :-D

                0 0
                • ToBla  

                  V ceně kolem 20tis bych koukal na modely z loñskýho roku. Za ty peníze můžeš mít výrazně lépe osazené kolo…

                  třeba tento dámský Trek:

                  http://www.cyklosauer.cz/shop/…

                  0 0
                  • nitraq  

                    Když jsem viděl Trek a 20 tis., tak jsem čekal nějakou jebku, ale tohle je za 20 tisíc fakt dobrá nabídka. Navíc takovej dámskej/holčičí design, takže by se i líbit mohlo. Otázkou je jen geometrie, u Treku je prý číslování o velikost posunutý, takže to chce najít tabulku a ověřit rozměry.

                    0 0
                    • Lenka.05  

                      Jj, hezky kousek

                      0 0
                    • ToBla  

                      O posunuté velikosti nevím… Ale kamarádka má cca 3roky starý dámský model Trek 6300 a vel. 17 při 169cm. Takže na 161cm by 15,5 měla teoreticky sedět.

                      0 0
    • Neoman  
      Obsah tohoto příspěvku je blokován zakladatelem diskuse.
      0 0
    • Neoman  

      Tak nevim, uz jsem chtel to kolo objednat a prodejce mne tvrdi, ze to kolo 40cm (15.5") bude na 100% maly.. Tak ted nevim..

      Jeste bych chtel vedet jestli Miss 1800 (2014) je o hodne horsi kolo? Mnel bych to pak jednodussi s pripadnou vymenou.

      http://www.bike-life.cz/…0–2014/d1814

      0 0
      • oddie  

        Moje žena 163cm, rám 15" a větší bych jí nedal ani omylem. Ale jestli to chceš mít natuty, změř té své délku nohou a vybírej podle toho.

        0 0
        • Neoman  

          No nejak nenapadne bych to mohl zkusit :-) Prodejce mne tvrdi, ze pry davaji 40cm (15.5") detem..

          0 0
          • alinceb  

            Nebo holkám, co jsou velké jako dítě…

            0 0
          • oddie  

            To mi něco připomnělo, měl jsem předtím takovou jednu kamarádku, prej se tomu říká s výhodami nebo co (jo, nějaké výhody to fakt mělo). Taky měla okolo 160 – 165cm. Jednou jsme spolu jeli na dovču, tak jsem pro ni narychlo sháněl bazarové kolo, a sehnal jsem slušné na inzerát, taky 15", od chlápka, kterému z toho kola vyrostla dcera, tak jí kupoval větší. Dojel jsem, prohlídl, řekl jsem beru, zaplatil, a chlápek když se loučil povídá: „tak ať se na tom dceři taky dobře jezdí…“ :)

            0 0
          • pocestny  

            Kolegové, co doporučují tu 15,5", mají pravdu.

            Moje žena (170cm) má 15.5" rám od Gary Fishera, který je stejně dlouhý jako bývají 17"-17,5" rámy jiných výrobců. (Měřil jsem to zhruba 580mm.)

            Takže takové zobecňování, že patnáctky dávají dětem – to je blbost.

            Prostě na biku není jenom 1 rozměr.

            0 0
      • Mr.Dan  

        Prodejce je vohnout (nebo ****) – 15,5' asi nemá skladem, zatímco 17' jo. Bych tak tipoval…

        0 0
      • alinceb  

        Teď o víkendu u nás byla holčina 163cm a zkoušela bika mojí přítelkyně (17") – nesložila se na to ani omylem. Ani se nerozkročila přes rám.

        15,5 nebo max. 16". Teda pokud tvoje přítelkyně nemá hóóóódně atypicky dlouhé nohy…

        0 0
        • Neoman  

          No mozna by to mohlo byt i tim jak rika Mr.Dan. Prodejce psal, ze by musel 15.5" objednat, ale ze mne to nedoporucuje.

          To Alinceb: A pritelkyne ma taky damsky ram? No moje pritelkyne myslim zadny extra dlouhy nohy nema :-)

          A co rikate na ten Ghost 1800?

          0 0
          • alinceb  

            Přítelkyně má UNI carbon . Já bych do toho za ty prachy asi nešel. Když si na tom rámu necháš kolo postavit, tak za stejné prachy dostaneš lepší výbavu…

            Zajdi někam, kde to kolo mají skladem na vyzkoušení. Pokud sedne velikost, nechal bych si to postavit. Je to sice trošku „zmrdský“ přístup, ale když občas poslouchám, jak prodávají prodejci kola, tak bych toho ani nelitoval…:)

            0 0
            • Neoman  

              No je problem, ze to ma byt prekvapeni. Tak se chci vyhnout zkouseni. A ten Ghost 1800 bych mel jednodussi na vymenu, kdyby to nesedlo. Ale nechci zase nejakou jebku..

              0 0
              • alinceb  

                Má teď nějaké kolo?

                0 0
                • Neoman  

                  Uplne nejakou starou vrazdu mela. Ani nevim kde poradne je, ale zkusim se po nem mrknout, jestli by z toho neslo neco omerit. Diky za napad :-)

                  0 0
                  • alinceb  

                    Minimálně výšku sedla a délku posedu z toho oměříš. To ti na volbu velikosti bude stačit. Délka představce se dá pak doladit třeba po koupi…;)

                    0 0
                    • Neoman  

                      Dikec. OK, kouknu do kolarny, jestli ho poznam :-)

                      0 0
                    • Neoman  

                      Dikec. OK, kouknu do kolarny, jestli ho poznam :-)

                      0 0
                      • Mr.Dan  

                        Akorát zase bacha, že může bejt klidně možný, že měla doteďka velikostně plně nevyhovující kolo, viz moje přítulka. Takže bych se podle toho raději neřídil…

                        0 0
                        • alinceb  

                          Tak výšku sedla snad měla nastavenou správně…;)

                          0 0
                          • Mr.Dan  

                            Ani tomu bych moc nevěřil. Hlavně na cyklostezkách jsou vidět mistři, co šlapou s kolenama pod bradou apod.. :) A co jsem chtěl hlavně dodat – low-end kola byla aspoň dřív prostě v jedný univerzální velikosti (odpovídá to zhruba 17' až 18') a basta fidlátka.

                            0 0
              • pocestny  

                Najdi si stejně vysokou milenku a vyzkoušej to s ní.

                0 0
        • Neoman  

          No mozna by to mohlo byt i tim jak rika Mr.Dan. Prodejce psal, ze by musel 15.5" objednat, ale ze mne to nedoporucuje.

          To Alinceb: A pritelkyne ma taky damsky ram? No moje pritelkyne myslim zadny extra dlouhy nohy nema :-)

          A co rikate na ten Ghost 1800?

          0 0
      • mr.antik  

        možná to tu někde padlo, ale dámské rámy se liší proti pánským jen v designu a délce. Jelikož na 161cm může mít holka proporce jako kluk a v „s“ velikostech jsou délky rámů dost podobné, nevázal bych se vyloženě na tento model a hlavně zkoušel a zkoušel. Jinak se poradit nedá. Pak na internetu už podle geometrie dohledáš vhodější adepty, i barevně třeba.

        0 0
      • ememem1  

        neviem sice co je to „kolo 40cm“ ale ja by som tak by ocko povedal ze na babu 161cm pokial neni nejak anomalnej postavy by som sakra nedaval nic co ma top tube nad 54–55max cm.

        a dobre ti radim vyprdni sa na tie „miss“ modely. bude to tazka svina s mizernou vybavou alebo ak nie (napr. niektore babske gianty) tak zabudni na tu sumu co za to chces dat.

        0 0
      • riso44  

        Manzelka meri 162 cm a kolo jsem ji nechal postavit na 17" ramu od MRX:

        http://www.mrx.cz/…-26–2014.jpg

        Predstavec tam ma 50 mm a tvrdi ze se ji jezdi dobre. Tak si vyber :-)

        0 0
        • alinceb  

          Ukaž fotku. Buď má hodně dlouhé nohy a nebo je jí to prostě velké…

          0 0
          • nitraq  

            A pane Lorenc, 168 na 17" s 90 představcem by už šlo?:)

            0 0
            • alinceb  

              To je imho normální. Ale těch 6cm s tou velikostí dost zacvičí…

              0 0
            • worlusho  

              To bude malé, dcera má 168 a vyhovuje jí 19" se 105 představcem­. :)))

              0 0
              • alinceb  

                Jsou i lidi mimo tabulky. Taky mi se 183cm nestačí 19", kterou obvykle lidi mojí výšky jezdí…

                0 0
                • worlusho  

                  To s tebou souhlasím, mě vždy dovede pobavit výběr rámu podle výšky, i když ta s tím má pramálo společného. Jeden má krk jako žirafa jiný zase hlavu jak Egyptský faraon. :)

                  0 0
                  • alinceb  

                    Však to výše píšu – je možný, že jí to sedí, ale pravděpodobně má velice dlouhé nohy…

                    0 0
                    • Ruprt2  

                      Ty píšeš tolik nesmyslů a naprosto protichůdných tvrzení, které jsi porůznu pochytal a teď je vydáváš za své, že když napíšeš, že už jsi to někde psal, tak budeš mít vlastně vždycky pravdu.

                      0 0
                      • alinceb  

                        To víš, že jo…;)

                        0 0
                        • roman 3D  

                          von toho i jeho strejda napovídal a má to prostě v krvi:-)

                          0 0
                          • alinceb  

                            Běž radši Ruprtovi vyleštit boty blbečku…;)

                            0 0
                            • roman 3D  

                              Ruprtovi je asi zbytečné abys mu lezl do zadku, ten tě má prokouklýho:-)

                              0 0
                              • alinceb  

                                Nemám tu potřebu, narozdíl od tebe.

                                Tím, jak mu tu pořád přitakáváš, když si ho měl ještě před měsíce na seznamu ovcí, si tak akorát ser*š do huby…nebo spíš na klávesnici…

                                0 0
                    • worlusho  

                      Vždyť píšu, že souhlasím, také mám nekonfekční postavu. :)

                      0 0
                    • riso44  

                      OK, vecer ji poslu at se projede kolem baraku a budu ji u toho pozorovat :-)

                      0 0
                      • alinceb  

                        A tak zas pozorování ženy jedoucí na kole není špatná zábava…;)

                        Jinak já nemyslel fotku manželky, ale kola.

                        0 0
                        • Kouba_2005  

                          tohle ti přijde v pohodě?

                          0 0
                          • alinceb  

                            Ty máš velikost v cajku. Já měl spíš na mysli, jestli paní nemá sedlovku vysunutou třeba 10cm, 50mm forbec a je spokojená. Moje přítelkyně taky chvíli jezdila 19" oceláka a byla spokojená…než sedla na 17", které ji sedí…:)

                            0 0
                            • Kouba_2005  

                              No jo, ale já mám 165cm :-) Od rozkroku 74cm. Tohle je dle tabulek 18".

                              0 0
                              • alinceb  

                                Já to mám podobně. Proto jsem napsal, že by mě zajímala fotka…;)

                                0 0
                            • riso44  

                              Pani ma sedlovku vysunutou 10 cm, presne jak rikas. A kdyz jsme to ted probirali tak z ni vypadlo, ze by ram chtela mensi…normalne jsem myslel ze ji dam facku. Nohy ma od rozkroku dlouhe 71 cm.

                              0 0
                              • alinceb  

                                Skoro by se hodilo napsat: „Já to říkal…“ :)

                                0 0
                                • riso44  

                                  a uplne nejlepsi na tom je ze kdysi davno jezdila 5 let kazdy den do prace na 19" a pry v pohode :-). Zensky jsou fakt na zabiti nekdy…:-)

                                  0 0
    • Toman  

      Zdarec, také se připojím. Moje žena měří 158 cm.

      Rám má velikost " S „, čili 15“. Je to HT, 26".

      Délka horní rámové trubky je 525 mm. Od středu zámku sedlovky po střed řidítka 620 mm. Od osy pedálu v dolní úvrati po horní hranu sedla 810 mm. Od země po horní hranu sedla 920 mm, střed řidítka od země s vidlicí RS Reba 960 mm, Řidítko 580 mm. Převody 42/32/22, 8 kolečko 13–34z.

      Manželka je s kolem naprosto spokojená – tedy s jízdními vlastnosti, hmotností i vzhledem. Jezdíme od cyklostezek přes alpská stoupání až po beskydský nebo oravský drsnější terén. Podle potřeby měním pouze pláště, od 1,5" po 2,25".

      Takže jak píší mnozí ostatní, myslím, že ta 15, 5 by měla být ok. Pak jen doladit délku a výšku posedu správným představcem. Nedával bych delší než 90 mm. Za úvahu stojí délka klik. A grippy menšího průměru, zřejmě bude mít i menší ruku.

      0 0
      • ememem1  

        ten predstavec tak 40–50 a nie 90(dost zle sa to zhana ak to nema byt freerideovy kilovec). inak suhlas.

        0 0
        • Toman  

          Délka představce se bude odvíjet od správného nastavení délky posedu. Vliv na to bude mít délka rámu a sklon trupu a paží nad rámem, který bude slečně vyhovovat. Každý to máme po svém.

          Když jsem ženě nastavoval posed, tak během jízdy jsme zkoušeli představce 70, 80 a 90 mm. Nakonec ji nejvíc pasovala 80ka. Kdyby tam měla 40 mm, tak má ruce u kolen. Vycházeli jsme ovšem z rozměrů starého kola, kde ji posed pasoval. Na novém jsme ho zkrátili asi o 10–15mm a řidítko šlo cca o 20–25mm výš. Tak se ji to pak zdálo pohodlnější, než na starém kole. Ale může to být pouze dojem, to nové kolo bylo dražší, lehčí a tak se na pozitivním hodnocení podílel celkový dojem. Pokud bude horní trubka rámu mírně delší, tak pak klidně vorbec i 40–50 mm.

          0 0
          • ememem1  

            ok ale vo vseobecnosti ak je ram spravnej velkosti tak pri TT okolo 52–55cm je 90 predstavec vela. napravat tym nie dobru velkost ramu neni uplne idealne.

            mimochodom otazka. pises „Délka horní rámové trubky je 525 mm.“ myslis ako horizontalnu Top tube? konkretne jaky ram to je?

            0 0
            • Toman  

              Manželka má rám RB crr. Když měřím délku horní rámové trubky střed-střed, od středu hlavové po střed sedlové, tak je 520mm. Vodorovná délka, od středu hlavové po střed sedlovky je 525mm. A tomu vorbec 80 mm. Kdyby měla větší rám, abych mohl osadit kratší vorbec, tak by ho měla obkročmo velký. On ten Bartošův rám je z těch kratších, vařených skoro do čtverce, tedy jak je dlouhý, tak je i vysoký. Markantně to jde vidět u silničního RB. Výška rámu 560mm, délka také. Bajkový je o něco delší, než vyšší. Ta 15" RB je vysoká 405mm od středu po RU, 340mm od středu po střed horní trubky.

              Takže dále pak záleží na dalších tělesných proporcích a na tom, jaký úhel posedu hodláš zaujmout. Kdybys chtěl opravdu ideál, tak by sis musel nechat rám udělat přesně na sebe.

              Avizovaný Ghost má horní trubku prohnutou, takže v rozkroku ho bude mít ok. V popisu je pouze výška 40cm, ale od středu kam? A délka? také nechápu, na co má dámské mtb na pile 44 zubů a vzadu kazetu od 11z. Takový nesmysl tam ta ženština nikdy nezařadí, kaže z 9kolečka má hned 8kolečko. Představec také nevypadá na 50mm. V konečném součtu se mi vždy vyplatilo poskládat si kola sám. Ale to je věc přístupu, někdo to má jako hobby, jiný to neřeší – tedy mnou popisované detaily ( převody, grippy atd. ).

              Neomanem vyhlédnutá 17" jí bude velká. Vysoká i dlouhá.

              Nedávno jsem skládal manželčině kolegyni z práce kolo. Ta paní měřila pouze 152 cm, opravdu drobná. Manželčino RB 15" ji bylo velké, dlouhé i vysoké. Měl jsem alespoň muster, tak jsem ji udělal kolo na 14" rámu s prohnutou trubkou, 60mm vorbec. Pasovalo ji jako prdel na hrnec.

              Než mě paní naštívila, obešla obchody. Jeden prodejce ji nabízel 18" kolo s klasickým dámským rámem starého typu ( dvě šikmé trubky ) s tím, že ji sedlovou trubku uřeže!! Prý to kolo bylo těžké jako důlní vozík a strašně dlouhé. Tím se potvrzuje, že někteří hamižníci lidem prodají opravdu cokoli.

              0 0
              • ememem1  

                ja s tebou v zasade suhlasim(vid. prispevky vyssie), sa na ten ram pytam preto, ze asi budem nieco podobne ku koncu roka riesit a maloktore maju 52, vacsinou tak 54–55cm.

                0 0
                • Toman  

                  Ok, ten RB je fakt o něco kratší. Pokud bys potřeboval rozměry, tak na jejich stránce race-bike mají nákresy, nebo ti to poměřím naživo. Máme tady doma čtyři eRBéčka. Biky v S, L, XL a Road.

                  0 0
    • Ruprt2  

      Hele asi sis toho nevšiml, ale ten ghost co jsi postoval je 26tka. Dávej si na o bacha. Prodejci v menších velikostech se fakt stanží prodat dokoliv :-/

      0 0
    • tfoltynek  

      Já doporučuji http://stevensbikes.cz/nema

      přítelka teď testuje 16", meří 170 ale má dost krátké nohy. Miss 2000 v 15,5" jsem bral pro 163cm holčinu a mělo ho akorát. Osobně bych ale preferoval ten Stevens. Nejsem zastánce 29 ale jede se jí na tom pěkně a do težšího terénu se stejně nepodívá.

      0 0
      • Gotan  

        Souhlasím s tou 29. Já jsem menšího vzrůstu (162 cm). Mám trekové kolo a s 29 jsem max. spokojená. Lehce se na tom jede.

        0 0
    • worlusho  

      Vyzkoušej jí proměřit na Fit Calculatoru mělo by to to pomoci s vhodným výběrem.

      0 0
      • Neoman  

        No jak jsem to tady cetl tak nakonec asi dostane poukazku na kolo a at si ho vybere sama a poradi ji nejakej odbornik :-) Zmeril jsem jeji stary kolo a ma velikost ramu dokonce 48, sedlo samozrejme uplne dole a pry se ji jezdilo dobre :-D

        0 0
        • alinceb  

          A ten odborník by jako měl být v kameňáku, kam to kolo půjde kupovat?

          0 0
          • Neoman  

            No v nejake prodejne s kolama..

            0 0
            • Lenka.05  

              Po všech těch radách co jsi tu dostal, to necháš na „odbornících“ v kameňáku, co vybírají velikost kola podle věku? No doufám, že vyberete dobře. Konec konců, společné vybírání kola může být taky moc fajn (bez ironie). V tom případě nějaká testovačka a aspoň půldenní výlet by nebyl od věci.

              0 0
            • nitraq  

              Možná budeš mít štěstí a narazíš na někoho fundovanýho, ale moc bych v to nedoufal.

              0 0
            • Toman  

              Neomane, odkud jste? Pokud by to bylo možné, klidně by tvá partnerka mohla hopsnout na kolo mé ženy, které jsem kousek výše popisoval. A měli byste muster a pak byste mohli společně vybírat.

              0 0
            • alinceb  

              Pokud tomu moc nerozumíš, tak si s sebou vezmi někoho, kdo tomu rozumí hodně. To, co občas slýchám od prodavačů v kameňáku, když někomu nutí kolo, je fakt mazec. Vždycky mám chuť jim něco říct, ale pak se radši otočím a jdu pryč…

              0 0
              • nitraq  

                Kamarád teď vybírá bike za cca 25 a když mi říká, co slýchá za „rady a poučky“ v obchodech, tak nejdřív žasnu, pak se směju a nakonec vysvětluju, jak to vlastně je.

                0 0
                • alinceb  

                  Nejhorší je, že někteří lidé si ani tak nenechají poradit a pořád věří tomu, že prodavač v kameňáku to ví líp…

                  0 0
                  • nitraq  

                    Tenhle už naštěstí prokouknul a teď už to je spíš „když kouknu na to kolo za 20+ a tam vidím pružinovku nebo aceru, tak fakt nechápu, proč bych to měl kupovat.“

                    0 0
                    • Neoman  

                      A tohle by mohlo byt teda OK?

                      http://www.sportxx.ch/…490163501517?…

                      Aspon by se dalo pripadne vymenit za vetsi.

                      0 0
                      • alinceb  

                        Co ti budu povídat – když to přepočtu na CZK, tak je to za ty prachy hroznej drek…

                        0 0
                        • Neoman  

                          :-)) Proto jsem chtel pro to kolo jet do Ceska, ale zase je to pak nachuja s vymenou..

                          0 0
                          • alinceb  

                            Tak pokud tam žiješ, tak zas máš určitě vyšší kupní sílu. Tak přestaň být škrt a pusť pořádný chlup – aspoň 2000CHF…:D

                            0 0
                            • Neoman  

                              No kazdej kdo zije ve Svajcu neni milionar :-D Mne to prijde zbytecny kupovat tak drahy kolo kdyz ho nevyuzije..

                              0 0
                      • ememem1  

                        to je presne ono

                        ako uplne vazne a zo skusenosti presne toto ne.

                        0 0
              • Marek K1  

                Mne kedysi v kamennom obchode predavač doporučoval 21,5" rám na moju výšku 175 cm! Mal ju na predajni, tak sa jej potreboval zbaviť.

                0 0
    • siafu  

      na 165 cm mám rám 16" s délkou 552 mm, představec 100 mm, ale dal by se i rám kolem 15"

      0 0
    • pete_ax  

      Využiji vlákna. Aktuálně řeším bike pro ženu, parametry – 161 cm, hmotnost kolem 55 kg. Pojezd max. polní cesty za sucha, težší terén ne. Nedaří se mi sehnat rám v 15,5 až 16", buď HT (27,5), nebo full se zdvihem do 100mm (26 nebo 27,5) za cenu, aby komplet bike vyšel do 20 tis. Kč.

      zatim asi jediný tip co mám je toto: http://www.cyklonemcik.cz/…ore-raidon-9

      Našlo by se něco dalšího kromě toho Force rámu?

      0 0
      • oddie  

        Proč nutně 27,5??? A full do 20tis je nesmysl už totální, zvlášť na max. polní cesty za sucha.

        0 0
        • pete_ax  

          full z vlastní zkušenosti (na ty polňačky v okolí je ok, mně osobně jsou už teď na HT, po 7 sedmi letech ježdění na fullu, nepříjemný)

          27,5 jít s dobou :-)

          0 0
          • oddie  

            Za tyhle prachy nepořídíš slušný ani jedno, kdežto 26", které té 161cm holce navíc bude sedět líp, se za tu cenu slušná postavit dá.

            0 0
            • pete_ax  

              koukni mi do profilu… uvidíš tam takovou růžovou hajtru, to má teď. je to ultra krám. já mu říkám naklepávač zápěstí a ******. :-)) slušný kolo do 20 tis. na běžné rekreační ježdění s nájezdem do tis. km/rok se dá. o tom nemá cenu mě přesvědčovat. ten Force Bellona od Němčíka neni úplně špatnej. jen pátrám po alternativách.

              0 0
              • oddie  

                Já mám takovou alternativu doma, stavěl ji Scalar, byla o něco levnější, a je výrazně lepší než to v odkazu. Ale odkaz na to není…

                0 0
      • mr.antik  

        fulla za 20 to bude pěkná těžká šunka, takže jedině bazar.

        Nebo odpružená sedlovka.

        0 0
        • pete_ax  

          po bazarech jsem taky koukal. ebay, bikemarkt jsem prolejzal… prostě jsem na nic nenarazil. uvažoval jsem i o malém pánském rámu.

          0 0
          • mr.antik  

            no to je jasný, dámský fullly se zas tak dlouho nedělaj aby byly na bazaru. Je toho málo a chce to trpělivost

            0 0
    • alinceb  

      Na 650b bych se vykašlal – reálně to nic nepřinese a bude to akorát dražší.

      Rám koupíš tady , tlumák ti můžu nechat Fox Float R 165/37,5 s novým olejem – třeba za litr, a pak bych koupil něco jako tohle a přeházel to jen na novej rám. Za 17–18k bude mít fulla jak víno a ještě zbudou 2k na nějaká vylepšení…

      0 0
      • oddie  

        Jestli je ten rám v 15,5" fakt dostupný, tak by to byla pěkná varianta.

        0 0
      • pete_ax  

        to zni zajimave. na ten ram jsem koukal. priznavam, ze me ale nenapadla ta kombinace s koupi bazaroveho kola a naslednym prehazenim komponentu

        0 0
        • alinceb  

          Podobně jsem řešil prodej ex-biku manželky. Měl o něj zájem známý, ale pro jeho přítelkyni byl moc velký a jiný kamarád zas chtěl ten rám. Tak jsem za pusu (asi 1500,–) sehnal malej 15" rám, přeházel díly a rám prodal zvlášť. Vzniky z toho ty 2 kousky dole (černé HT a Kellys). Ten full jsem stavěl kamarádovi – vyšel asi na 17,5k…

          0 0
      • mr.antik  

        to by šlo… plus určitě nějaký lepší díly doma má.

        Ty Ghosty bejvaly za lepší peníze, ne?

        0 0
    • Tina  

      Využijem toto vlákno. Nemáte niekto nejaký tip na ľahký dámsky Alu MTB rám veľkosť 16" na diskové brzdy? Dámsky rám však musí mať vrchnú trubku čo najnižšie (viď príklad). Takže nesmie mať klasický trojuholník.

      nejako sa mi nedarí nič vypátrať. Všetky čo som našla sú na Véčka.

      0 0
      • nitraq  

        1950 v Lku není lehký, co?

        http://www.bike-discount.de/…10/wg_id-278

        0 0
        • Tina  

          Dík. Ale potrebujem MTB rám.

          0 0
          • nitraq  

            Aha. Přiznám se, že mtb se sníženou trubkou vidím asi poprvé, takže jsem automaticky hledal trekový kolo.

            0 0
        • Tina  

          Dík, ale potrebujem iba rám.

          0 0
          • Pán z Dubu  

            Jasně, neznám B2B možnosti.

            Jestli to je pro nějakou konzervativní dámu, možná by stálo za to ji přesvědčit, že i takto snížená horní rámová trubka je pro prostrkávání nohy nekomfortně vysoko. To už radši low entry city rám tohoto typu http://www.galaxy-bike.cz/…a-26-cervena , nízká hmotnost se samozřejmě nekoná.

            Existuje i http://www.koloshop.cz/…-DM-UNI.html

            0 0
            • Tina  

              Je to pre mamku. Bojí sa na bajku s vrchnou rúrou. Ani nie pre postrkávanie sa nohou, ale pri vystupovaní potrebuje kvôli pohodliu viac priestoru. Za tie roky som u nej vyskúšala viac rámov a funguje iba nízka nastupovacia výška. Takže áno, je to pre konzervatívnu dámu, ktorú už neprerobím. Rozmýšľala som aj nad crossom, ale menšie kolesá budú pre ňu IMHO lepšie.

              Rám zase nemusí byť úplne „superlajt“. Dúfala som aspoň tak cca 1,5 – 1,6kg. Keď nezoženiem tak nechám vyrobiť oceľ. V tejto veľkosti by som sa mohla zmestiť do 2,2kg.

              0 0
              • Pán z Dubu  

                Jestli praktikuje „cyklokrosové“ vybíhání z nedobrzděného kola (jako moje máti a mnoho dalších), postav jejímu stylu adekvátní kros na CX galdách – docílíš příjemný komfort i hmotnost.

                0 0
                • Tina  

                  Bohužiaľ cyklokrosové zostupovanie ju už nenaučím. Zostupuje zo sedla dopredu a preto potrebuje veľa priestoru nad vrchnou trubkou.

                  0 0
                  • Pán z Dubu  

                    Vím jak, měl jsem na mysli 28“ výše odkázaný dámský rám Cube na galuskových kolech.

                    0 0
      • scalar  

        A co vzít crossový a dát tam 27,5" kola? Vidlici 27,5" na 80mm zdvih nebo cross na 73mm zdvih.

        0 0
        • Tina  

          Aj nad cross rámom som uvažovala. Zatiaľ som však nepočítala či by nebol nízko BB. Chcela by som však pre ňu MTB kola a plášte širky 2" – 2,1" z nižším dezénom.

          0 0
    • Dnil  

      Necetl jsem vse (takze mozna bylo jiz psano)… ale… pri vyberu velikosti ramu a vsech ruznych propoctu BERTE V UVAHU i velikost kol. Vychazi vam napr. L, nebot jste ho meli ve 26 kolech. Jenomze u kol 29, uz v L potrebujete zebrik…To jsou veci o kterych se tabulky nezminuji.

      0 0
      • Tina  

        Ako je to možné?

        0 0
        • Dnil  

          No, ja mel velikost ramu L a kola 26" a kdyz jsem zkousel stejnou velikost ramu s koly 29", tak uz mi nevychazela delka v rozkroku.

          0 0
          • Tina  

            Odkedy sa veľkosť kola vyberá podľa rozkroku nad kolem? Môžem ťa ubezpečiť, že výška stredu pedálov od zeme je na 26" a 29" kole plus mínus pár mm rovnaká (329 – 332mm). Nesmieš však porovnávať pevňák s fullom ;)

            0 0
            • Dnil  

              V obou pripadech slo o plnaky… u L s 29" koly se mi kolo nevejde do rozkroku. Nezamenuji to s posedem versus pedalem. Jde o sesednuti se sedadla.

              0 0
              • Dnil  

                Merim 178 cm a rozkrok mam cca 80 cm a zkousel jsem sednout na Canyon AL 5,9 s koly 29" Podle tabulek by mi to melo vychazet a psal jsem si i se zakaznickym centrem a odepsano mi bylo, ze mi parametry vychazi na L. V praxi ani nahodou.

                0 0
                • oddie  

                  To není tím, že je to 29", ale konkrétní stavbou rámů. Např. výškou středu nad zemí, a taky třeba konstrukcí horní rámové trubky.

                  0 0
              • Tina  

                OK. Tak ešte raz. Vzdialenosť vrchnej trubky od tvojho „mužstva“ neudáva správnu veľkosť kola pre tvoju postavu. Vyhovujúca veľkosť kola sa určuje hlavne podľa horizontálne (efektívnej) dĺžky hornej rámovej trubky a tzv. Reach, t.j. horizontálnej vzdialenosti od osy šliapania a stredu vrchnej misky hlavového zloženia.

                Avšak to sme už odbočili od pôvodného komentáru kedy som chcela vyvrátiť mylný názor, že u 29er kol je treba brať menšiu veľkosť oproti 26" kolu. 29er sa ti zdá vyšší pretože má vyššiu vidlicu pri rovnakom zdvihu ako rovnako veľké kolo 26" (475mm vs 505mm). Preto môže byť vrchná rámová trubka 29er kola hlavne v prednej časti vyššie od zeme. Súčasné krátke hlavové trubky však viac menej eleminujú aj tento „problém“.

                0 0
                • Dnil  

                  Tak urcite ano… ja to tak taky vpodstate myslel, ale precejenom to snad problem vyresi. Tedy ta M velikost. Jinak bych si kolo asi nemohl poridit a pochybuji, ze jsem velikostne nestandartni. Naopak bych rekl, ze jsem standart a to by potom ty L asi nikdo (pokud by nemeril temer dva metry) nemohl pouzit. A pri 180 cm uz asi S nebude to prave orechove… No, kazdopadne i kdyz jsem si „dle vseobecnych pravidel“ nastavil sedlo, tak jsem se pri doteku zeme nohami, dotykal jen napul ohlym chodidlem (skoro az spickou). A to si tedy nedokazu predstavit nejake „akutni“ sesednuti pri vetsim stoupani. Na to se mam zase az moc rad :D

                  0 0
                  • ˘Ö˘ Krab  

                    To, že bys měl dosáhnout na zem celým chodidlem při úplném posedu na sedle snad nemyslíš vážně? Takhle to mají děti na blbnutí a do doby, než se naučí rozjíždět ze sedla, DH a parkoví jezdci a dále někteří senioři s omezenou hybností a reflexy.

                    Při rozkroku ~ 90 cm mám na silničce sedlo ve výšce cca 106 cm nad zemí, pro pohodlné dosáhnutí celým chodidlem bych je logicky musel mít cca 90 nad zemí (81,5 od šlapacího středu, což JE ta důležitá vzdálenost), takže funkčně tak o 16 cm níže.

                    Protože ‚všeobecná pravidla‘ říkají třeba něco o dosáhnutí na pedál v nejvzdálenější poloze patou s propnutou nohou, tak bys musel pedály tahat po zemi!

                    0 0
                • ememem1  

                  trepes somariny az to boli.

                  0 0
                  • ememem1  

                    edit: myslim ten prvy odstavec.

                    0 0
                  • Tina  

                    hlavne, že od teba sme sa dozvedeli podľa čoho si určíš správnu veľkosť rámu …

                    0 0
                    • ememem1  

                      jestli tvrdis ze vyska rozkroky je marginalny parameter tak ja tvrdim ze su to somariny.

                      0 0
                      • Tina  

                        jestli :) Vidím, že máš problém s pochopením písaného textu. A to dokonca v slovenčine.

                        0 0
            • ememem1  

              Odkedy sa veľkosť kola vyberá podľa rozkroku nad kolem? odvtedy co jebol vajca o hornu trubku.

              inak sa tu pasujes do role odbornika a pytas sa, aku rolu hra vyska rozkroku?

              druha vec je, ze tomu jeho tvrdeniu ani ja moc nerozumiem. asi si pletie konkretny tvar ramu s velkostou kolies.

              0 0
    • vigo.dl  

      Já bych se také dotázal – sehnal jsem přítelkyni ultra levné (v akci, poslední kus) městské kolo – cesta do školy a do práce, max 10–15km denně. Měří 167cm, je to takové tiňtítko (52kg). Myslíte, že by jí šel 16" rám? Je to na hranici, ale zase 50 % sleva oproti 17". Dík moc za reakce

      0 0
      • scalar  

        To Ti někdo těžko poradí, aniž by viděl tu přítelkyni (nebo aspoň to kolo).

        0 0
      • oddie  

        Pochybuju, že pro 167cm holku bude 16" rám na hranici. Podle mě jí bude v pohodě, i kdyby měla dlouhý nohy.

        0 0
        • scalar  

          jestli to je nějaký dámský rám…

          0 0
          • oddie  

            To by hrozilo, že bude krátkej. Zase na městský kolo a hopsání po městě…

            0 0
      • mr.antik  

        měřim podobně a je to vpohodě, kdyžtak dáš kratší představec a zdvihneš řidítka (ženy to tak rády)

        0 0
        • ˘Ö˘ Krab  

          Zdviženými řídítky si nahrazují vysoké podpatky – jízda v malé rychlosti je pak pohledně nejistá :-)

          0 0
    • Georrge  

      Stavím MTB 29" kolo pro maminu a potřeboval bych poradit s velikostí rámu a i s tím, kde vůbec nějaký rám sehnat :) jestli máte tip na výprodej rámů z německa, dejte prosím vědět.

      Mamině bude letos 60, je aktivní, pořád někam na kole jezdí, ale její současné kolo je už hrozná plečka (hodně starý treking). Treking si nechá na nákupy a chce MTB jen na ježdění pro zábavu. Je už starší, takže ocení spíše pohodlnější posed (kratší).

      Důvod proč 29" – mám doma slušnou vidlici a pár dalších věcí vhodných na 29", takže to chci použít. Navíc má 28" treking, takže na velké kola by si měla zvyknout snadno.

      Její současné kolo je jí dlouhé, horní rámovka má cca. 545mm (565–575mm eff.), představec 10cm a ten by potřebovala tak o 2–3cm kratší (navíc má představec velký úhel nahoru, takže jeho efektivní délka bude ještě menší). Z toho mi vychází, že i nové kolo by mělo mít horní rámovku cca. 540–550 a eff 560–580, k tomu tak 6 cm představec.

      Jenže co se dívám, tak 29" rámy mi přijdou hrozně dlouhé (často eff 600 pro 17" velikost), to bych musel dát 4cm představec, což je asi blbost…

      Chtěl jsem vzít rám Force Galateia v 17", ten má délku 543 resp. 563, jenže je totálně vyprodaný…

      Máte nějaký tip na krátký 29" rám? Velikost tak 16–18", barva spíše světlá, krk ideálně tappered.

      Ještě přikládám jak vyšla doporučená geometrie podle kalkulátoru. Přijde mi ale, že moc nebere v potaz 29" rámy, ty totiž mají eff délku o dost delší, než 26" rámy (což dává smysl, hlava je výš a tedy je větší vzdálenost k sedlovce) ale výsledná délka posedu by podle mě byla stejná.

      0 0
      • scota  

        Jenže moderní trend i na 29" HT je delší rám, kratší představec 5–8 cm a širší řídítka více než 70 cm.. Velikost rámu ti vychází na M/17".

        0 0
        • Georrge  

          Jj já vím, problém je, že nevím jestli ji delší 29" HT nebude dlouhé i s 5cm představcem.

          Teď má řidítka 600mm, chci ji dát samozřejmě širší (zkusíme 70cm a po čase uvidíme, jestli se bude zkracovat).

          Další věc je, že většina těch levných rámů jsou starší ročníky, kde je úhel nejčastěji hlavy 69–71 stupňů. Je takový úhel dobré kombinovat s extra krátkým představcem? Nebo to spolu nesouvisí?

          0 0
        • Georrge  

          Tady jsem ještě nakreslil porovnání geometrií.

          Fialová – treking co má teď, 100mm představec (úhel asi 17st), některé rozměry jsem ale musel odhadnout (nebo jsou založeny na geo jiných treků, ten rám co totiž má jsem na netu nenašel).

          Zelená – Force Galateia, 80mm představec (klasický 7st úhel).

          Geo s Force vychází cca. o ty 2cm kratší, což je požadované. Pokud by se daly širší řidítka, tak by možná bylo potřeba zkrátit o další 1cm (70mm představec).

          Pokud by se našel rám s eff. rámovkou 580–585mm, pořád by to mohlo fungovat s 5–6cm představcem. Ale obávám se, že rám s eff. 595+ už bude moc dlouhý…

          0 0
        • scota  

          RB CR 290 velikost S má horní trubku 57 cm ale to doporučují do 166 cm

          0 0
        • yetti  

          Jestli měří cca 161cm a nemá na svou výšku extrémně dlouhé nohy, tak je 17" rám zbytečně veliký.

          Mám dvě podobně velké ženské v rodině a ideální je rám kolem 15"

          0 0
          • Georrge  

            Má 167–168cm a vnitřní délku nohy má 78cm. Na S by se s delší sedlovkou asi poskládala.

            0 0
        • Georrge  

          Když už jsme u těch trendů – dnešní trend je i docela dopředu posunutý posed, takže pokud bych ji šoupnul sedlo o kousek dopředu, tak může mít delší rám. Nebo ne? :)

          0 0
          • Edwin  

            Sedlo bude asi cajk, jen bych promyslel, jak posunout dopředu i střed. To bude chtít minimálně flexu a svářečku :)

            0 0
            • Georrge  

              No prave ze ne, dnes se delaji vetsi uhly sedlovek, takze se sedi vuci stredu vic vepredu. Nebo aspon to tak vypada, nevim jestli se to dela i realne :)

              0 0
      • Pán z Dubu  

        Docela krátký je Seraph FM699 https://www.aliexpress.com/…4599675.html?…

        0 0
        • Georrge  

          Díky za tip, ale v 29" a velikosti 17" to má eff 595, to není zas tak málo :)

          Co si myslíte o 15,5" rámu pro 168cm ženskou?

          0 0
          • oddie  

            Podle toho, jak dlouhé má nohy, možná budeš mít sedlovku 400 na hraně… Pokud ale vyjde, tím líp.

            0 0
          • Pán z Dubu  

            S inside leg 78 cm bude mít na 39 cm dlouhé sedlové trubce sedlovku vytaženou méně než 30 cm.

            0 0
          • mr.antik  

            Mám 166, 411 reach na enudro a myslim že i na xc by to bylo v pohodě. Takže pokdu má ženský parametry, tj kratší trup a ruce tak by to mělo být ok. Nejlíp odměřit od stávajícího kola a doufat že číňan nekecá :-)

            0 0
      • Georrge  

        Jeste me napadla jedna moznost – postavit ji 27,5" protoze tam je vyber ramu vetsi.

        Abych ale nemusel shanet slusnou vidli na 27,5 tak bych ji tam dal tu 29 a za par let, az se trh vzpamatuje, bych ji vymenil za 27,5.

        Co si o tom myslite? Bude mit trochu vic mista mezi mustkem a gumou, kolo bude lehce nakople ale jinak by to nemusel byt problem, ne?

        0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.