Skokanské koleno a jiné problémy s koleny

28 nepřečtených
 • MlokCZ

  Když už je tu sousední vlákno o Chondropatii patelly, tak založím i k dalším problémům s koleny.

  Budu se hlavně zabývat skokanským kolenem, ale mnoho z toho je společné pro celou řadu i jiných problémů s kolenem včetně Chondropatie patelly.

  Loni v březnu jsem si pořídil skokanské koleno. A bohužel rovnou už asi poměrně pokročilou formu i přesto, že mi bolest v podstatě vůbec nevarovala. Jakmile se ozvala první bolest, okamžitě jsem přestal se záteží. Teď už vím, že bolest se vůbec nemusí ze začátku objevit u jakýchkoliv problémů se šlachami. A problém se vytváří vždy pomalu plíživě po více let když se zanedbávají věci jako protahování, mobilita, posilování, uvolnění svalů (a nemusí se ani na to vyloženě kašlat, stačí to dělat jen nedostatečně). Také proto se pak často stává, že něco někomu rovnou i praskne (třeba u achilovky) i když to předtím ani nebolelo.

  U mě byl zdrojem zejména squash (po mnoho let) a vše zmíněné v nedostatečném rozsahu (protahování, mobilita, kompenzační cvičení, uvolnění svalů, atd.). Vždy jsem se snažil uvedené dělat, ale dnes už vím, že to bylo v naprosto nedostatečném rozsahu a něco jsem nedělal vůbec (třeba cílená kompenzační cvičení).

  Hned jsem to začal řešit u ortopeda (postupně u více), což ovšem byla katastrofa. U prvního nebyla ani nalezena diagnóza (bolest se objevovala na více místech, tak to nebylo sice úplně snadné určit, ale bylo to velmi pravděpodobné i jen z popisu jak to vzniklo, což si ovšem ani pořádně nevyslechl). Jen mi doporučil klid aspoň dva měsíce, což už dnes vím, že pro daný problém byl naprostý nesmysl.

  Na rentgenu nebylo vidět nic (tam to také diagnostikova ani nejde).

  Následovala návštěva u jiných ortopedů, ale výsledek nebyl o moc lepší. Přešel jsem tedy na návštěvu fyzioterapeutů a to zase rovnou na více místech.

  Na fyzioterapii to bylo o mnoho lepší, všude okamžitě stanovena diagnoza (většinu už jen z popisu vzniku byl odhad a po vyšetření příslušných míst potvrzený + i potvrzeno na ultrazvuku).

  Tak jsem začal rázovou vlnou (nejprve pár aplikací radiální v Plzni, pak jsem jezdil na fokusovanou do Prahy) + protahování + nějaké cvičení.

  Nejprve se zdálo, že to tak bude za chvíli v pořádku, ale nakonec nebylo a jakmile se to po čase (i měsíce) zase zatížilo, tak to bylo skoro zase na začátku.

  K tomu jsem zkoušel střídat jak období klidu (jen protahování a nějaké rehabilitační cvičení), tak do toho jezdit opatrně trochu na kole.

  0 0
  • MlokCZ  

   Po necelém roce, kdy nic nevedlo k úspěchu jsem znovu hledal co nejvíce informací a tentokrát konečně i v angličtině. To byla zásadní chybě, že jsem neudělal rovnou.

   V češtině jsem našel jen zmínku z nějaké Bakalářské práce (přímo na téma Skokanské koleno) o excentrických dřepech, což bylo první co mi nasměroval aspoň trošku správným směrem.

   Pak jsem našel stránku

   https://www.fix-knee-pain.com/

   a je to podle mě jasně nejlepší zdroj k dané problematice. Autor Martin Koban se Skokanským kolenem zabývá mnoho let, nejprve ho sám měl a po návštěvě více doktorů nevyřešil. A tím se do toho pustil až se to stalo jeho náplní práce. Prošel stovky studií, vytvořil rehabilitační program, který nejprve úspěsně aplikoval na sebe (vrátil se plně ke sportu i basketu ze kterého mu to vzniklo a plně i všem odrazům, které i cíleně trénuje bez omezení). V dalších letech vše konzulotoval i s mnoha doktory a dalšími specilalisty zaměřující se na danou problematiku a dle toho postupně program upravoval. A stále to doplňuje i dle výsledku nejnovějších studií co k tomu jsou k mání.

   Tím jsem začal letos v půlce března a jsem teď už v daleko lepším stavu než za celý ten předchozí rok dohromady a hlavně už to snad bude udržitelný stav s postupně navyšovanou zátěží, i když to bude ještě na dlouho. A cílená cvičení asi budu muset už provádět tvale.

   0 0
  • MlokCZ  

   A teď konkrétně co je třeba řešit a co pomáhá a nepomáhá. Pokud bude mít někdo jakékoliv další vhodné typy z poznateky, tak sem s tím.

   1. Rázová vlna nemá opravdu prokazatelné studie, že opravdu pomůže. Já bych z mojí praxe řekl, že trošku asi přispět k vyřešení problému může, ale jen jako malá podpůrná část. A vzhledem k tomu, kolik stojí fokusovaná, tak je vůbec otázka, jestli to má smysl. Pokud má někdo jen počáteční stádium ještě bez strukturálních změn, tak tam asi pomůže rázová vlna více a urychluje léčebný proces. Tohle stádium ale je ještě bezproblémové a i jen klid v tomto případě může pomoci (i když jen klid bych asi nedoporučoval nik­dy)
   2. Pokud už došlo ke strukturálních změnách v paterální šlaše, tak klid vůbec nic nevyřeší. Naopak po delší době jen klidu dojde k dalšímu zhoršování, jak začne ještě ochabovat.
   3. Operace, která to opravdu vyřeší v podstatě neexistuje a výsledky operací bývají hodně rozporoplné. Je více typů operace, ale u všech z nich je dost případů, kdy po operaci je to ještě horší. Někomu ale pomoct může. Já jsem operaci rovnou škrtnul, že tudy jít nechci.
   4. Cvičením (tím komplexním programem od Martina Kobana) je možné ve většině případů problém vyřešit. 100% nebude nikdy nic, jak každé tělo je originál, ale výsledky jsou vynikající. Jen to stojí velké úsilí a je to na dlouho.
   5. Dost toho má přímo na tom uvedeném odkazu, když se dá zapsat do těch mailových kurzů. Já rovnou koupil jeho knihu

   https://www.amazon.co.uk/…C/ref=sr_1_2?…

   kde je to vše hezky shrnuté a je tam toho i daleko více než jen na webu

   1. Základem celé rehabilitace je celý komplexní přístup, jen něco z toho fungovat nebude:
   • protahování (to bylo jasné vždy, samo o sobě ale nic nevyřeší) a to opravdu pořádné a pravidelné
   • mobilita kotníku a kyčle: s tím má problém skoro každý se skokanským kolenem, souvisí to s tím ze kterých sportů to vzniká a s tím, že se na to kašlalo (kdyby se vše řešilo už při sportování, tak problém ani nevznikne)
   • posilování a to i úplně jiných svalů než přímo souvisejících, zejména hýžďové svaly a následné cílené větší zapojení i v běžném životě a pak ve sportu, což sníží zatížení paterální šlachy
   • cílené posilování samotné paterální šlachy – excentrické dřepy nebo HSR (heavy slow resistance)
   • samo masáž celé nohy pro uvolnění svalů
   • zbavit se návyků typu sezení s nohou přes nohu
   • založit si deník a psát si stav bolesti pro každý den (a případně i reakce na jakoukoliv zátěž): tohle je téměř nutné, protože bez toho se pak nedá vyhodnocovat a upravovat rehabilitační program
   • program je třeba vždy upravit pro každého, velmi podrobně vysvětleno v té knize kdy navyšovat zátěž, kdy ubrat, atd.
   • cílem je zatěžovat paterální šlachu co nejvíce, aby se posílala + i nastartovala obnova strukturálních změn (což bohužel lze jen do určité míry a nikdy už to nebude v takovém stavu jako před vznikem problému)
   • ale musí se zatížení udržet tak, aby se zase nepřetížila
   • ta hranice je vždy tenká a každému se určitě párkrát stane, že to přežene, ale právě díky deníku to pak lze lépe vyhodnocovat a každé přehnání tak bývá jen návrat o nějaký ten týden zpět v rehabilitaci
   0 0
  • MlokCZ  

   Cílené zatěžování paterální šlachy:

   Z mnoha stucií vyplývá, že jsou dvě základní techniky, které mají ± srovnatelné výsledky a které u většiny zaberou (samozřejmě jen při dodržení celého programu):

   1. excentrické dřepy na šikmé podložce (25°): tohle je známé už více let z mnoha studií a je jednoduší na organizaci času, protože lze provádět doma, jen je potřeba šikmá podložka (ta se ale hodí pak i na protahování).

   Začíná se pomalu na menším počtu opakování na obou nohách současně a ze začátku se cvičí výhradně excentrická fáze (tedy klesání do dřepu), pro zvednutí se pak dopomáhá čím je po ruce (např. dvě židle pro pomoc rukou). Postupně se navyšuje počet opakování a časem se přejde na cvičení na jedné noze (je dobré cvičit pak i tu druhou, ať se také posílí na nedochází k dalším disbalancím). Vše je nutné právě pomocí deníku správně řídít a navyšovat velmi pozvolně (v knížce má i pak různé testy které se dají dělat pro rozhodnutí jestli přejít už na cvičení na jedné noze nebo ještě ne). Tento přístup používá i Martin Koban nejen v té knize

   1. HSR, velmi pomalé cvičení s velkou záteží, novější studie ukazují, že to je další alternativa, která také funguje, ale k tomu je nutné chodit do posilovny, detaily k HSR dohledatelné na webu
   0 0
  • Phantasma  

   Pokud sem spravne pochopil definici tohoto problemu (bolest holene tesne pod kolenem), tak tohle me trapilo v dobe, kdy sem hral fotbal v hale na tvrdem povrchu – silena bolest pri doslapu, jako nejaka narazenina. Mozna to bolelo i pri stisknuti rukou … Tehdy sem na to snad nasel reference jako “bolest okostice” .....?

   Nevim, po case mi to odeznelo. Upony a vazy, to je svinstvo. Ja si s tim uzil mnohe a i nyni staci intenzivnejsi aktivita a pak me 2 dny nekdy boli koleno.

   0 0
   • MlokCZ  

    Bolest může být v pozdějším stádiu všude možně okolo celého kolene.

    Zdroj problému je samotná paterální šlacha, viz obrázek.

    Jejím postupným přetěžováním dojde ke strukturálním změnám a pak některá vlákna šlachy přestávají fungovat. A vždy je to namixované, tedy jsou tam nefungující, hůře fungující a fungující (v extrému by praskla, ale to by asi dotyčný už musel ignerovat měsíce velké bolesti). Jak je dobře fungujícíc méně, tak se pak kdykoliv znovu snadno přetíží po odeznění bolesti třeba po delší době klidu.

    Cílem je ty dobře fungující posílit, ať více vydrží a nastartovat aspoň částečnou opravu těch poškozených.

    Paterální šlacha se zapojuje v podstatě při každém pohybu. Kvadriceps pokračuje přes čéšku a právě paterální šlachou je pak zakončený a upnuty ke kosti.

    Čím je v rámci pohybu koleno více pokrčené, tím větší síly působí jak na čéšku, tak na paterální šlachu.

    Jak paterální šlacha funguje už hůře, tak pak se některé síly přenáší i jinam než normálně a přetížené následně může být skoro cokoliv okolo kolene, proto bolest vůbec nemusí být soustředěná na samotnou paterální šlachu.

    0 0
    • MlokCZ  

     Ze začátku (když to bylo nejhorší), tak se mi samotná paterální šlacha skoro ani neozývala a více to bolelo jinde.

     Teď postupně tím rehabilitačním programem se to posunulo do stavu, kdy už bolí téměř výhradně paterální šlacha a jinde jen zcela vyjímečně.

     A bolet to nemusí vůbec ani tolik při zátěži, mě to bolelo více v klidu mimo zátěž. Ozývat se to může jak při chůzi do, tak ze schodů, zapojuje se při obojím.

     Na kole ze začátku to ani nebolelo, jen divný pocit celého kolene a okolo a neustálá potřeba nohu natáhnout.

     Teď jsem ve fázi, kdy už nejezdím na kole úplně málo, i když kolo nemusí být pro tenhle problém úplně to pravé. Jsou ale i zdroje, kde kolo (a to i vyložně silově) používali i pro rehabilitační program.

     Koban kolo moc nedoporučuje.

     Já se řídím tím, co mi nejlépe funguje a také abych se tím aspoň i trochu odreagoval. Samotné cílené cvičení (1h každý den bez vyjímek) je pěkná otrava.

     Jen si vždy s kolem dohromady dávkuju tak akorát tu cílenou zátěž na paterální šlachu. Takže teď přes léto jsem nedávno přestal cvičit excentrické dřepy a budou zase od podzimu a o to můžu více jezdit na kole (všechna zátěž i ta cíleně rehabilitační se sčítá a když je jí moc, tak je problém). Nejezdit na kole a jen čistě jet rehabilitační program by mělo nejspíš o něco lepší výsledky, ale otázka je jestli bych to třeba rok nebo i více vydržel. Takhle je to pro mě dlouhodobě udržitelný stav.

     0 0
  • MlokCZ  

   Samo masáž:

   To je velmi důležitá část celého programu. Dosáhnout trvalého uvolnění svalů (a to nejen kvadricepsu) pomohlo jak se zlepšováním stavu, tak s výrazným snížením bolesti a téměř eliminace bolesti ze všech míste mimo samotnou paterální šlachu (a i ta se ozývá jen sem tam dle toho jak je zatěžována).

   Používám RumbleRoller

   https://www.tejpy.cz/…ler-stredni/

   Celý program se cvičí i přes bolest, ale je třeba to právě dle deníku a vývoje bolesti kontrolovat. Bez bolesti ze začátku nejde dělat žádné podněty, který by vedly ke zlepšení. Postupem času se musí bolest dlouhodobě snižovat, pokud ne, tak je potřeba něco v programu změnit (většinou ubrat, ale může pomoct jakákoliv změna a musí se experimentovat, každé tělo je jiné).

   Šikmou podložku používám tuhle

   https://www.amazon.co.uk/…p/B01BOYWI5U

   určitě to chce štelovací úhel. Na excentrické dřepy sice stačí 25°, ale na protahování lýtek to chce i jiné úhly (a postupem času se to mění se zlepšením díky pravidelnému protahování). Lýtka jsem vždy protahoval jen tak bez šikmé podložky a s tou podložkou je to úplně jinde (jde to nesrovatelně lépe).

   0 0
   • MlokCZ  

    U samomasáže RumbleRollerem doplním, že současně je to výborné posilování středu těla. Střed těla jsem měl také zanedbaný a už loni ho cíleně trochu posiloval.

    Každodenní masáž RumbleRollerem je ale úplně někde jinde. Po počátečním zvyku svalů nohy na masáž jsem se dostal na limitaci středu těla, kdy ke konci masáže jsem se neudržel už vůbec v požadovaných pozicích. Postupně se to samozřejmě lepší a střed hezky posiluje, ale pořád to občas bývá limitem.

    Takže aspoň za jeden čas a jedno cvičení se řeší současně více věcí. Což je hodně dobře, protože i tak je toho dohromady hrozně moc. Ještě navíc kromě samotného rehabilitačního programu doplňuji něco cvičení na záda.

    0 0
   • Rychlej turista  

    Ty dřepy se na tom dělají v té poloze, jak je ta tetka na obrázku nebo obráceně?

    Mě fyzioterapeut vyhnal s podkolenní šlachou na schod :-D

    0 0
  • Phantasma  

   Jaky ma podle tebe vliv na tuto problematiku kvalitni obuv? Ja treba ted razim smer minimus – boty s 0mm dropem a nyni si pohravam s myslenkou, jestli nechodit bosky uplne. Sem totiz toho nazoru, ze jen takovy pohyb bez zbytecnych tlumeni je pro nohu prirozeny a jen pri takovem pohybu se zapoji vsechny svaly, tzn. casem se tyto svaly a slachy a upony posili.

   Precti si o tom neco a dej vedet, co si o tom myslis.

   Ja s minimusem zacinal jen u bezeckych bot, nyni je chci koupit i do civilu a v lete snad uplne bosky. Uz sem videl dokonce i ponozky na chozeni, se kterymi se da prejit i sklo.

   Musim rict, ze cely ten marketing kolem minimusu me docela ovlivnil.

   0 0
   • Smazaný účet  
    0 0
   • MlokCZ  

    To je asi na celou ještě velkou jinou diskuzi, zkusím stručně:

    • první problém je v tom, že najednou přecházíš z bot na kterou je tělo po celý život zvyklé, takže přechod musí být velmi pozvolný a opatrný a při přehnání to přinese celou řadu dalších problém, které bys v botech neměl
    • bez pořádné obuvy je možno se pohybovat pouze v omezeném prostředí, někde je chránění nohy nutné (ostré předměty, nevhodný povrch a pod.)
    • samotné skokanské koleno vzniká zejména u sportů, kde jsou extrémní odrazy a dopady typu basket, volejbal a pak rychlé starty a brždění jako třeba u mě squash, ale i z běhání může vzniknout když je něco špatně (technika, disbalance, přílišné navýšení pro nezvyklé tělo, atd.).
    • většina těch sportů se provozuje na povrchu pro bosou nohu zcela nevhodném a bez kvalitních bot by takové sporty téměř (nebo některé spíš vůbec) nebylo možné ani provozovat a bylo to ještě daleko horší než s kvalitní botou
    • pohyb bez tlumení je pro nohu přirozený, ale pouze v původním přirozeném prostředí, tedy např. tráva
    • rozhodně to pro nohu není přirozné na umělém povrchu typu asfalt, beton a umělé povrchy v tělocvičnách, a­pod.
    • výhoda minimalistické obuvy (nebo až extrému na boso) je v tom, že některé problematické pohyby jako extra rychlé starty a brždění vůbec neumožní, což ale pak také i znamená zcela nemožnos takové sporty typu squash provozovat

    Ono obecně sporty typu squash nejsou vůbec ve své podstatě zdravé a je to pěkný záhul na celý pohybový aparát. Nicméně pokud se k tomu přistupuju správně a po celou dobu se řeší vše typu dostatečné protahování, ale právě také mobilita, kompenzační cvičení, posilování cílených partií, tak k problému nedojde.

    Kdybych věděl to co vím teď před 20 lety (a samozřejmě se tím i řídil), tak jsem ke skokanskému kolenu nikdy nepřišel a přitom by to stálo výrazně méně úsilí než teď pokus k úplnému uzdravení, které se ani nemusí povést. Ale určitě to půjde posunout do slušného stavu ve kterém půjde některé sporty dělat i skoro neomezeně.

    Rizikové věci typu squash jsem už definitivně zcela vyškrtnul i kdybych to dostal do stavu, kdy bych něco odehrát zvládnul.

    Cílem je se dostat k neomezené (nebo aspoň co nejméně omezené) jízdě na kole, chůzi a plavání + samozřejmě zůstat trvale u těch všech nutných věcí pro udržení v dobrém stavu.

    0 0
    • MlokCZ  

     Jinak samozřejmě chodilo je třeba mít v pořádku pro vyřešení skokanského kolene a dalších problémů s koleny. Věci jako kontrola klenby jsem si prošel už na začátku u fyzioterapeutů a žádný větší problém jsem neměl a na drobnostech jsem pracoval na jejich vyřešení.

     Ale třeba právě kritickou mobilitu kyčle a kontníku jsem měl opravdu dost špatnou (a to ještě velmi nesymetricky, jeden kotní mnohem horší než ten druhý a kyčle zase opačně) a to mi v rámci řešení skokanského kolene nikde neřešili.

     0 0
    • MlokCZ  

     Pro samotné vyřešení problému skokanského kolene ale přínos přechodu na minimalistickou obuv moc nevidím. To už spíše pro jeho prevenci.

     U mě je chůze rozhodně horší než jízda na kole, takže teď to zatěžuju výhradně rehabilitačním programem + kolo, abych co nejlépe využil tu kapacitu co noha zvládne. V zimě přidám bazén.

     Běhání jsem také raději škrtnul (tím myslím zcela i do budoucna, teď je běh samozřejmě zcela vyloučený), takže až to bude ještě lepší, tak možná přidám i více chůze. Samotné chůze mám ale ne úplně málo i jen té nutné (chození do práce, vodění dětí, chození s dětmi ven, atd.). I u té chůze se to ale postupně lepší.

     0 0
     • hriva  

      No vypadá to že mám něco podobného a jako bonus mi ještě chybí na patele chrupavka. Na boso chodím třetím rokem a má to něco do sebe, byť se to nezdá posiluješ tím svaly od klenby na noze až po bedra a hlavně pánevní dno, chce to začít postupně chodit a řeči že stoupneš do skla a pod. jsou nesmylsy poněvadž tě to nutí se dívat kam šlapeš a né hledět při chůzi do mobilu..

      Osvědčila se mi joga, dnes už jsem vychytal které asany (pozice) jsou na daný problém přínosem, nejdůležitějším aspektem při jogování je dech, tedy dech do spodního břicha a tím posílení svalů pánevního dna, který s daným tématem také souvisí, samozřejmě zkrácerné heamstringy, sval stehenní, kolenní šlachy.. k tomu také patří.

      0 0
  • onuce  

   Když to zde čtu, možná mám právě tohle a ne meniskus… respektive teď již i meniskus, když mi jej operací část odstranili a poškodili.

   0 0
  • mr.nikdo  

   Ahoj,

   mam dotaz. Boli mne pod levym kolenem na vnejsi strane. Prijde mi, ze je to nejaky vaz/upon.

   Nekdo tip co by to mohlo byt a co s tim?

   Boli to hlavne pri slapani na kole :(.

   Diky.

   0 0
   • plzakj  

    Treba pretizenej upon z blby polohy nohy zpusobeny necim dalsim (boty, kufry, sedlo, kalhoty, nastaveni posedu…) zaclo to jen tak? Menil jsi v posledni dobe neco?

    Nejake info zde https://www.bikeradar.com/…oblem-areas/

    0 0
    • mirage  

     pomáha i na kolena ovál převodník?

     0 0
    • mr.nikdo  

     To je prave to, ze ne uplne. Vsechna kola mam nastavena stejne.

     Po letni sezone jsem se vratil na RB (zimak) a zacalo to.

     Boli to pri drepu i cupeni (jen zustat dole). Trochu je to citit u vyponu.

     Zkousel jsem se pri jizde posunovat dopredu dozadu na sedle, posunuti sedla dozadu, zmena polohy nohy na pedalu, zmena uhlu na pedalu a nikde nic.

     To RB je tak nastavene uz asi 8 let…

     0 0
     • plzakj  

      V tom clanku pisou, ze vnejsi/vnitrni bolest je zpusobovana polohou kufru. Jina kola, jine kliky, jinej qfaktor. Muzes mit taky volnejsi pedal. Slacham bude chvili trvat, nez si zvyknou. A nebo z toho muze bejt zanet a jiny komplikace. Zkontroluj, ze se ti nepootocil kufr na levej. Pripadne ho trochu posunout dovnitr nebo lehce vytocit patu ven (pokud boli z venku). Udelal bych jen vzdy 1 zmenu a zkusil, jake to bude mit vliv.

      0 0
      • mr.nikdo  

       To je prave to, co pisu. Zkousel jsem i behem jizdy, jestli nekde neni uleva…

       Je fakt, ze na tom kole mam 175 mm kliky a vsude jinde 170 mm. Ale pravidelne jezdim vsechna kola.

       Proto jsem z toho takovy smutny. Clanek jsem cetl a dival se na to. Behem jizdy jsem to zkousel…

       0 0
  • ferencr1  

   Nemáte někdo zkušnenosti s edémem hoffova tělesa (fat pad syndrom), bylo mi diagnostikováno na MRI, ortoped mi dal obstřik a předepsal rehabky. Cca po měsící odezněl otok, nicméně momentálně po 2 měsících je koleno stále bolavé a nějaký stav, že zas budu na kole jezdit několikahodinové švihy je v nedohlednu.

   0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.