• dy417ch

    Zdravím,

    možná vznesu hloupý dotaz, možná se bude jednat o zbytečnou popř. nevýhodnou věc, ale..

    Vlastním už 7 let kolo Pells Razzer 19, model z roku 2015, jsem s ním stále nadmíru spokojený a zažil jsem s ním spoustu kilometrů na cestách za všech možných podmínek co se počasí týče.

    Z výroby je to (resp. bylo) úplně Base kolo, které bylo osazené 3×8, pružinovou vidlicí atd., momentálně na něm mám pár let 3×9 a snad až na rám, sedlovku a sedlo bylo vše vyměněné postupem času.

    Zajímalo by mě, jestli je možné na toto kolo osadit nějakou 1×12 přehazovačku, komplet vyměnit střed, kliky atd. a nebo jestli to třeba vůbec nebude pasovat a fungovat, dokážete mi někdo na tohle odpovědět?

    Ráfek s výpletem vzadu bude asi taky původní, maximálně mě napadlo, že by se kazeta s 12 plackama nemusela vlézt na starý ořech? Nevím, jak je to velké/malé, bude popř. potřeba i vyměnit zapletená kola, která jsou uzpůsobená na 12 plácaček vzadu?

    Možná se to jeví jako nevýhodný upgrade, ale jsem za ta léta s geometrií rámu atd. pořád stále spokojený, nové kolo kupovat nechci a samozřejmě bych před výměnou zvážil nějaký přestřik a kontrolu rámu někde v odborném servisu, jestli třeba už za ty roky není popraskaný atd.

    Díky za odpověď

    0 0
    • Jáchym 1  

      Nemá to smysl

      0 0
    • MTBIKER doporučuje

      Lapierre Edge 5.9 kolo, modré Skladem > 2 ks

      Výprodej Lapierre Edge 5.9 kolo, modré

      od 15 199 Kč -4% MOC 24 999 Kč

      Lapierre Edge 2.7 27,5 kolo, modré Skladem > 2 ks

      Výprodej Lapierre Edge 2.7 27,5 kolo, modré

      od 11 599 Kč -13% MOC 17 699 Kč

      Lapierre Edge 2.9 kolo, modré Skladem 1 kus

      Lapierre Edge 2.9 kolo, modré

      14 199 Kč -20% MOC 17 699 Kč

    • zbartos  

      Na kole s pevnou vidlicí a brzdami cantilever na fotce jezdil mistr světa amoleta 1992–94 (a na podobných kolech jezdilo i hodně z nás staříků – já jsem třeba v 9/1990 začal jezdit na tom Velamosu ATB Terry na druhém obrázku) a Tobě je Tvoje téměř nové kolo málo dobré na ježdění okolo domu ?

      Na fotce je zleva Henrik Djernis (mistr světa MTB XCO 1992, 1993, 1994), Tom Ritchey a Thomas Frischknecht… Fotku jsem našel m.j. na https://off.road.cc/…urns-50-9511 ,ale ani tam není uveden autor/zdroj.

      0 0
      • dy417ch  

        Právě naopak, moje kolo je mi dobré.

        Ročně na tom najezdím 5–6000km, takže okolo domu se na něm netočím a ročně myslím celoročně, takže za deště, v zimě na sněhu/ledu atd., kolo je staré 7 let, takže tipuji, že má najeto minimálně 35000km.

        Přehazovačka je tolik vylítaná a spravovaná, že už ani v servisu to nedovedou vycentrovat, aby to chodilo správně a když ano, tak za 2 týdny to zase přehazuje blbě. Celkově toho zažilo hodně. A nechce se mi kupovat „nová“ 3×8/3×9, která mi už prostě nevyhovuje, proto uvažuji o upgrade na 1×12, pokud by se tohle dalo realizovat a mohlo by se jezdit dál.

        Jinak krásná fotka a stejné kolo, možná i dvě, bych ještě našel ve sklepě.

        0 0
    • t29  

      Tvoje úvaha je správná, 12sp kazety používají jiný ořech než starší systémy, takže bys musel vyměnit nebo přeplést zadní kolo. Jestli ti to za tu cenu stojí, si musíš rozhodnout sám.

      0 0
      • dy417ch  

        Díky za odpověď.

        Takže bych musel sehnat i nová zapletená kola, stejně už jsou zralá na výměnu. Doufám, že alespoň středy jako DUB atd., co jsem teď viděl někde na eshopu jdou narvat do všech rámů.

        0 0
    • couffy  

      11–50 se dá na normální ořech,takže+ Hazka +řazení+NW převodník,dat ho místo prostředního a doladit řetězovou linku a novy12sp řetěz

      0 0
      • dy417ch  

        A pokud bych uvažoval o koupi Deore/NX, tak bych asi musel vyměnit i zadní kolo nebo ho nechat přeplést, ne? Když je tam momentálně 9kol, nedovedu si představit, že se tam vlezou další 3 pastorky.

        Samozřejmě pro Deore bych potřeboval ještě kazetu na klasický ořech a u těchto systémů jiný střed než mám na svém kole, aby tam padly kliky.

        Jinak děkuji za odpověď.

        0 0
        • Fran-tic  

          Ve 12 sp je několik systému, microspline i xD musíš preplest. Můžeš ale koupit kazetu třeba od sramu nx 11–50, která sedne na ořech pro 9–11 sp. Vyměníš potom jen nw převodník a zbytek setu :) kliky nemusis měnit, jen saltr, řetěz a řazení.

          1 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.