• TPK

    Ahoj, jednoduchý dotaz. Mám doma Avid Juicy 3, které budu montovat manželce (60kg) na kolo (Specialized Stumpjumper 100/100) aby mohla pohodově jezdit LEHKÝM terénem. Přední kotouč mám 185mm. Mám jí ho namontovat a nebo vyhodit pár korun a koupit jí dopředu, stejně jak dozadu, 160? Vím, že 160 bude výkonem bohatě stačit. Jaký je váš názor? 160/160 mi na menším kole příjdou takové „líbivější“ než 185/160.

    Jaké jsou argumenty pro 160? Díky.

    0 0
    • lutte1  

      Nechal bych 185.

      0 0
    • Hejdik  

      čéče aby ji to při těch 60 kg někde nevyhodilo přes řídítka…myslím že 160 bohatě stačí,ale 185 asi nic nezkazíš.

      0 0
    • Al Stra  

      dej 180, kdyz to uz mas, zmenit se to da kdykoliv pozdeji, alespon ji to bude alespon trochu brzdit

      0 0
    • mr.antik  

      jestli ji máš, tak tam nech 180,ať to pěkně brzdí.

      0 0
    • Schoscha  

      doma se mi váli jeden 160 mm.kotouč Avid.

      Měnil sem ho za 185.

      Pokud bys chtěl, tak za 200,– je tvůj.

      0 0
    • Pi†el  

      185 je zbytecnejch, ale nech ji ho tam, se treba alespon nauci brzdit na posledni chvili.. :)

      0 0
    • antuch  

      pro ženskou, která má 60kg by klidně bohatě stačila i kombinace 160/140mm…

      Já osobně bych tam dal 160mm kotouč. Bude to fakt bohatě stačit.185mm bude dost jedovatých. Navíc ženský (co znám a jezdí na kole) stejně častěji používají jen tu zadní brzdu. Při představě, že se pak tvá žena někde lekne a začne prudce brzdit oběma, je asi jasný, co se pak stane…bum bác a čau býtls

      0 0
    • BigKarel2  

      Nechal bych ten 185mm…Bude to líp vypadat a i líp brzdit. :D

      0 0
    • McBlacky  

      bude to jedno. Ale se 160kou zagramaříš. Jakákoli dobře odvzdušněná brzda ubrzdí 60kg bez problémů /jediná která to nezvládla z mé zkušenosti je hayes sole/

      0 0
      • MlokCZ  

        Ubrzdit ji ubrzí, ale komfort menší síly na páce se počítá. Moje manželka raději vozí ten taky 185mm kotouč na přední (vozila i 160tku a srovnání má).

        0 0
    • Ruprt2  

      Klidně bych vyměnil :-)

      Mám 160 a bral bych 185

      0 0
    • Bafoon  

      mám tu jetou G2 160 jestli chceš za kefír je tvůj :-)

      0 0
    • cragsman  

      Mám doma volnou G2 160, kdyby jsi chtěl tak ti ji můžu dat… Díval jsem se že jsi z Pozořic.. kdyžtak pisni na mail.

      0 0
      • TPK  

        Díky, pokud je opravdu plonkovní tak rád poděkuju. Nejdřív asi dám 185 a pak polaboruju s menším. Na 160 zatím nemám adaptér.

        0 0
        • romachain  

          Adaptér avid na přední 160 mám jeden novej doma. Jsem z Brna, kdybys chtěl…

          0 0
          • TPK  

            Kolíííík?

            0 0
            • romachain  

              Co já vím? To snad ani nemá hodnotu, ne? Tak třeba půlsta ať aspoň stojí za to se domlouvat na předání…

              0 0
              • TPK  

                Ale né, to já se sejdu klidně i zadarmo. ;) Napiš mi prosím na email a domluvíme se co a jak.

                0 0
    • miki  

      Když to tady tak čtu tak bych měl mít při váze jezdce cca 85 kg a aby to dobře brzdilo 203mm kotouče???:Spa­matujte se dobrá hydraulická brzda pro ženu 60kg spolehlivě postačí s kotouči 160/140.Sám přemýšlím jestli nedám dozadu 140mm kotouč abych všude nebrzdil smykem.

      0 0
      • pitos  

        Jestli máš problém s tím že ti jde zadní kolo do smyku se 160mm kotoučem tak to bude tvou špatnou technikou brzdění,ne velikostí kotouče.

        Jinak klidně bych ji tam nechal těch 180 pro snadnější brzdění.

        0 0
      • MlokCZ  

        Zkusme nějaké srovnání. 60kg žena + 12kg kolo + 3kg camel (hadry, pití, atd.), máme soustavu 75kg.

        Ty máš 85kg, k tomu 12kg kolo + 3 kg camel, máme soustavu 100kg.

        Tedy první soustava má 75% váhy té druhé. Jaký myslíš, že je poměr síly v ruce? Může to být hodně různé, ale velmi pochybuju, že ta žena dá 75% tvojí síly v prstech.

        A i kdyby dala, tak v tu chvíli je důvod mít pouze stejně velké kotouče. Ona ale třeba dá jen 60% síly (a klidně je možné že i méně), takže to znamená, že když jí cpeš dopředu 160tku kotouč, tak ty bys měl mít jen 140 kotouč nebo ještě menší.

        Chtěl bys tedy vozit třeba 130mm kotouč vepředu (myslím jen ohledně komfortu brždění, kdyby se neřešilo přehřívání)?

        Pro komfort brždění (tedy nutnou sílu na páce v poměru síly prstů/ruky) je to přesně naopak než to prezentuješ.

        A ty jsi 60kg žena, která to má vyzkoušené? Já mám aspoň přenesenou zkušenost od manželky, která jezdila jak 160tku, tak 185tku a rozhodně chtěla 185tku (J7 brzdy).

        Naštěstí se nemusí řídit tvou radou a pak rvát brzdu větší silou.

        A tohle není jen na tebe, ale na všechny co tvrdí, že bohatě stačí 160tka.

        0 0
        • karliner  

          tak to je divný, já jsem přesně ta tvá druhá soustava, mám kotouč 160 mm, nemusím rvát brzdy silou a v pohodě mne ubrzdí a přehřál jsem je jedinkrát – při Beskidy MTB Trophy na sjezdovce ze Skrzyczne…

          kromě toho bych souhlasil s názorem výše, že většina holek má specifickou techniku jízdy a brždění a přední brzdu se používat bojí :-)

          0 0
          • MlokCZ  

            A máš snad 140mm nebo menší kotouč, aby to odpovídalo té první soustavě se 160mm kotoučem?

            Aby ta první soustava to měla srovnatelné s Tvojím 160mm kotoučem, tak právě potřebuje aspoň tu 185tku.

            A pokud neumí vůbec brzdit, tak potřebují taky větší kotouč (tentokrát zadní), protože budou muset zadní soustavbně držet (a i tak není jisté, že se nebudou rozjíždět víc a víc) a uvaří tu brzdu.

            0 0
          • MlokCZ  

            Pointa je v tom, že 85kg chlap si vůbec nemůže vyzkoušet, jak mot by to ta žena/dívka musela rvát, pokud nemá extra sílu.

            Na to vyzkoušení bys tam musel mít ten 140mm nebo ještě menší kotouč, pak bys měl srovnatelnou situaci.

            A zase bych ženy/dívky tak nepodceňoval, pokud jezdí na 100mm fullu, tak aspoň trochu určitě přední brzdit umět bude (a klidně i dobře).

            0 0
          • MlokCZ  

            Ještě doplním poslední, že mám hodně slabé prsty (a přitom nejsem žádná velká váha – 70kg), takže se trošku dokážu do té situace i vžít.

            A na K24kách mám 180/160, v horách už to nebylo vůbec ono a při některých sjezdech jsem měl při brždění jedním prstem toho dost (myslím sjezdy typu žlutá z Lysé).

            A na některé dovolené v horách jsem přehazoval za 200/180.

            Trvale tam 200/180 nemám, protože na Plzeňsku to není potřeba, žádné takové dlouhé sjezdy tu nejsou.

            Kdybych měl ještě výrazně menší sílu v prstech (a takové ženy/dívky se stále najdou) a přitom jen o málo menší váhu, tak by to bylo samozřejmě ještě mnohem horší.

            0 0
            • karliner  

              Co máš za vidlici, že utáhne 200 mm kotouč? Pro tu moji žvejkačku je max 180 si myslím.

              Jo – brzdím dvěma prsty, jedním mi to nějak nevyhovuje.

              0 0
              • MlokCZ  

                200mm snese i Reba (oficiálně má povoleno 210mm). Konkrétně jsem to prohazoval na Stereu v profilu, takže na Talasu 2008.

                0 0
              • MlokCZ  

                Dvěma brzdím jen když mi to donutí, tedy téměř nikdy. Jakmile brzdíš dvěma prsty, tak síla je samozřejmě úplně někde jinde.

                Prsty se v pořádném sjezdu hodí na držení řídítek, když se dva dají na brzdo, tak už jistota úchopu jde do háje.

                0 0
                • karliner  

                  nesouhlasím

                  0 0
                  • DaSnail  

                    dyť má pravdu…

                    0 0
                  • pitos  

                    Souhlasit nemusíš, ale pravdu má Mlok.

                    Dva prsty na brzdě se rovná větší síla při brzdění ale zároveň menší síla úchopu řídítek a tím pádem horší ovládání celého kola.

                    0 0
                    • karliner  

                      Mě to tak vyhovuje, takže nesouhlasím. Pravdu může mít Mlok i já.

                      0 0
                      • MlokCZ  

                        To, že Ti to vyhovuje, v tom není problém, každému sedí něco jiného. Ale prostě úchop řídítek se při dvou prstech na páce zhoršuje a to tak je nezávisle na tom co Ti vyhovuje, pouze Tobě to prostě nevadí nebo nejezdíš věci, kde bys pevnější úchop potřeboval.

                        0 0
                • jIrI___  

                  Taky mi to tak připadá. Na hydrách jsem v podstatě 2 prsty na brzdění ještě ani nepoužil.

                  0 0
          • mr.antik  

            a nebo brzdí slabě ale konstantně a taky maj pořád zavařený brzdy…

            0 0
        • Smazaný účet  

          Plny souhlas, laboroval jsem co dat prutulce na kolo, jesli 160/160, 180,160 nebo 180,180, dosel jsme k posledni variante, podobnou uvahou jako ty. Proste i pri slabych prsticis zvladne pohodlne brzdeni jenim prstem a nez se nauci brzdit na posledni chvili nebudou se ji tolik pect kotouce soustavnym pribrzdovanim.

          0 0
    • lukasek1986  

      Ahoj, bohatě by stačily 160tky, ale osobně bych tam dal 185 kvůli přehřívání. Pojede v létě dlouhej kopec dolů a přehřeje to.. A na jedovatost si zvykne. Bude to trvat, ale zvykne si jako ta moje :-)

      0 0
    • Dav...1  

      Tou 185 nic nezkazis – Spis naopak.

      0 0
    • jIrI___  

      A za pár let se bude říkat, že 203 mm je pro holku moc málo :)

      0 0
      • miki  

        Před pár lety se říkalo že stačí dobré mechanické kotoučovky.:-))

        0 0
        • kali222  

          spis ze nad vecka neni a kdo laboruje s tema tezkejma drahejma blbostma(kotou­covky), ktery nemaj vubec sanci se chytnout v kolech, je magor :)…

          0 0
    • MaPa  

      160mm a pro lehký terén bude bohatě stačit. Mám o pět kilo víc a stačí mi na horší věci, 185 u AJ7 už na mne bylo dost kousavejch.

      0 0
    • Bulda  

      taky bych jí nechal 185, anebo vyměnit kotouč i ty J3 :))

      jinak sem si dle názvu nejdřív řikal co je to za babu s takovejma „mírama“ :D

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.