DT Swiss 350 - netočí se kliky dozadu

37 nepřečtených
  • ajdambike

    Ahoj bikeři. Prosím o radu. Mám nábu DT Swiss 350, kde po sundání ořechu a promazání mi zůstala na osičce i jedno ložisko s vymezovacím kroušekm, který jsou v ořechu. Po nandání všeho zpět a nandání zadního kola do rámu se mi přestaly točit kliky dozadu- nepustí ořech. Kolo se točí dobře, ale někde něco drhne a nevím si moc s tím rady. Nějaký nápad co s tím?

    Díky za rady

    0 0
    • novas752  

      Ložisko které zůstalo na ose má být do těla ořechu nalisované, pokud si to jen složil zpět, ložisko neni ve správné poloze = není tam dostatek místa pro uvolnění rohatek volnoběžky.

      0 0
    • milan.v  

      Jinak k DT Swiss 350 je tu celé vlákno…

      https://www.bike-forum.cz/…iss-350.html

      0 0
    • Vilém  

      To mi neni jasny, jak ti tam mohlo zustat lozisko z orechu, kdyz ten orech ma osazeni a loziska se vylisovavaji smerem ven z orechu.

      0 0
      • Mr.Duck  

        Tohle mi taky vrtá hlavou, něco nesedí. Zároveň že by šlo točit kolem s volnoběžkou ale nešlo otočit klikama dozadu, nebo to blbě chápu?

        0 0
        • ajdambike  

          přesně tak to je, jak to píšeš.. Je mi to právě také divné. Nemyslím si, že bych byl zas takové střevo na servisování, ale tohle mě právě celkem překvapilo. Když je kolo mimo rám a vezmu ho do ruky, tak se točí dobře. Jakmile ho utáhnu pevnou osou, tak volnoběžka je v poho, ale nejde točit klikama dozadu..

          0 0
      • ajdambike  

        Hele, nevím, jak je to vyrobené, ale při vyndání ořechu mi to zůstalo na té osičce. Vymezovací kroužek na můj vkus nejde posouvat po ose tak snadno, musím použít hrubší sílu. Je to samozřejmě pročištěné a promazané. Takže bordel tam není..

        0 0
        • vysmátej bajker  

          jak velké jsou tam ložiska-stejné jako v náboji nebo menší? mohla by tam chybět vymezovací podložka mezi ložiskem a ozubením.

          0 0
          • vysmátej bajker  

            foto

            0 0
          • ajdambike  

            Ložiska v ořechu jsou myslím o trochu menší- mělo by to být stejné jak na fotce, co jsem přidával na začátku. V náboji o trochu větší- na větší průměr osy a osa se následně zmenší na menší průměr a tam pak jsou menší ložiska. Dle toho nákresu tam ani žádná podložka nemá být. Ale jak tady bylo psáno, ložiska se mi posouvají v ořechu, což si myslím, že bude ten hlavní problém, že pak nedoléhají správně tam, kam mají a proto to drhne. Zkusím večer ještě jednou nalisovat ložiska bez vazelíny a třeba tam budou držet již lépe.. Hlavně mě trápí i to sundavání ořechu, že jde velmi špatně- z důvodu špatného klouzání vymezovací podložky mezi ložisky v ořechu.. možná zkusím trochu ubrousit zevnitř vymezovací podložku a pak by to mohlo klouzat lépe.

            0 0
            • novas752  

              V náboji jsou ložiska 6902, v ořechu 6802.

              Vymezovací trubka uprostřed ořechu drhne když má rozplácnuté konce vlivem příliš velkého stlačení.

              0 0
          • ajdambike  

            Ložiska v ořechu jsou myslím o trochu menší- mělo by to být stejné jak na fotce, co jsem přidával na začátku. V náboji o trochu větší- na větší průměr osy a osa se následně zmenší na menší průměr a tam pak jsou menší ložiska. Dle toho nákresu tam ani žádná podložka nemá být. Ale jak tady bylo psáno, ložiska se mi posouvají v ořechu, což si myslím, že bude ten hlavní problém, že pak nedoléhají správně tam, kam mají a proto to drhne. Zkusím večer ještě jednou nalisovat ložiska bez vazelíny a třeba tam budou držet již lépe.. Hlavně mě trápí i to sundavání ořechu, že jde velmi špatně- z důvodu špatného klouzání vymezovací podložky mezi ložisky v ořechu.. možná zkusím trochu ubrousit zevnitř vymezovací podložku a pak by to mohlo klouzat lépe.

            0 0
    • Tomcat  
      • co je opotřebený vyměnit ( vydřené, ohnuté, ozvejkané)
      • vyměněna ložiska jsou správné velikosti
      • mechanika volnoběhu se skoro nemaže , mazivo to může „zaslepit“
      • pokud se neprotlačí dozadu je to stále sepnuté nebo zalepené
      • sepnutí by mohlo způsobovat to ložisko ořechu blíže ke středu náboje. Nebude nalisovaný na svém místě.
      0 0
    • lubosalbi  

      Není možný, aby ti zůstalo ložisko z ořechu na ose, ke straně rohatky je ložisko v ořechu naraženo na doraz do sedla, pak je rozpěrná trubička, druhý ložisko a zajištěno segerovkou

      0 0
      • lubosalbi  

        Edit:

        Segerovka je na prvním ložisku naraženém do sedla

        0 0
      • ajdambike  

        No, bohužel se to stalo- při vysouvání ořechu se zasekává právě ta rozpěrná trubička o osu a tím že jsem musel víc zabrat při vyndavání ořechu, tak mi ložisko s trubičkou zůstala na ose- upilovat vnitřek osy, aby lépe klouzala?

        0 0
        • lubosalbi  

          Zjevně nejsem sám, kdo tě nechápe. Když sundáváš ořech z osy není možné, aby ti zůstalo ložisko s trubičkou z ořechu na ose. To by ti v ořechu muselo chybět to sedlo, v kterém má být ložisko naraženo.

          0 0
          • novas752  

            To totiž závisí na typu ořechu. HG a myslím i XD ořechy to tak mají, Microspline ořechy to mají udělané trochu jinak.

            0 0
            • lubosalbi  

              Aha, Microspline verzi jsem v ruce neměl. Možná by tedy Ajdambike mohl zmínit, co má za ořech

              0 0
              • ajdambike  

                mám shimano ořech, ale jak jsem psal, žádná segerovka tam nebyla.. nevybavuju si, že bych jí tam někdy viděl.. ale třeba jsem se na to nezaměřil..

                0 0
              • ajdambike  

                ořech vypadá stejně, jak co sem již někdo fotku přidával

                0 0
                • novas752  

                  Tady u toho ořechu ale neni technicky možné aby po stažení ořechu zůstalo na ose náboje ložisko z ořechu, to prostě nejde.

                  0 0
                  • mirorek2  

                    Tak tak, přes zuby kam se chytne rohatka to ložisko neprojde…

                    0 0
                    • ajdambike  

                      Tak pak mám asi jiný ořech, jelikož mě tam prostě prošlo.. Zkusím vyfotit večer..

                      0 0
          • ajdambike  

            Bohužel nevím o jakém sedle mluvíš. Dokážeš to vyznačit na nějakém nákresu?

            Pro upřesnění posílám ještě jednou fotku technického nákresu ořechu s popisem, co se stalo.

            0 0
            • novas752  

              U ořechu který je na tom to obrázku je levé ložisko v ořechu opřené svou levou stranou o osazení na konci té díry pro ložiska. Z pravé strany je zajištěno segrovkou, mezi ložisky je ta vymezovací trubička a pravé ložisko ořechu je nalisované už jen „na volno“ bez jakéhokoliv zajištění ze stran.

              0 0
              • lubosalbi  

                Našel jsem video, kde ořech z DT240 a tam je to řešeno jinak, tak jestli tam nemá to

                https://youtu.be/vJO4IitkWR8

                0 0
                • mirorek2  

                  No tak to je důkaz, že to jde :-)

                  Bude evidentně více verzí

                  0 0
                • ajdambike  

                  Ano, tak to je přesně ono. Netušil jsem že to je DT240, to se omlouvám za mistifikaci..

                  0 0
                  • lubosalbi  

                    Tak už jsme doma :-) tak že jestli jsou ložiska k.o. tak vyměnit, jestli se ta rozpěrná trubička neposouvá volně po ose, bude mít nejspíš ohoblovanou dosedací plochu od vadnýho ložiska, vyměnit i tu trubičku, ale ta se asi jako náhradní díly nedá koupit. Možná ti nezbyde nic jiného, než koupit celý nový ořech.

                    Jestli bylo vadný vnitřní ložisko v ořechu, může být ohoblovaná i rozpěrná trubička mezi ložiskem v náboji a ložiskem ořechu, ta se koupit dá

                    0 0
                    • ajdambike  

                      Ale ložiska se právě točí hladce jak nová. Jen ta trubička je prostě kaput

                      0 0
    • Markony  

      Ono by to chtělo vědět přesnou délku té trubičky a nebo udělat na soustruhu novou nebo vypodložit .

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.