• dj.1

    Chtěl bych začít zvyšovat kondici na kole za pomoci tepáku. Potřebuji poradit jak dle tepáku začít trénovat. Jedná se mě o to jak trénujete. Zda tím způsobem, že se celou dobu snažíte držet v nějakém pásmu a nebo zda třeba po určitém pásmu schválně zvýšíte tempo a tím tep. Následně se vrátite do stejmého pásma atd…

    0 0
    • MlokCZ  

      Začni tim, že si přečteš komplet celý www.kpo.cz/ a pročteš historii (tam toho je o trénování mraky).

      0 0
    • Daf  

      Treninkovych metod je opravdu spousta. Dulezite je ale znat ty pasma. Zacatecnik temer vzdycky se musi soustredit na trenink vytrvalosti. Takze intervaly ve velke intenzite nemaji moc velky prinos.

      0 0
    • orca  

      Důležité je na jaké úrovni začínáš , pokud jsi na kole obrazně ještě neseděl tak jakákoliv jízda je krokem ke zlepšení . Použití tepáku tě může pak pouze uchlácholit jak vědecky na to jdeš . Pokud už máš nějakou kvalitu a chceš prorazit dál tak to chce fakt něco naštudovat a zajít na test aby jsi věděl kde se máš pohybovat (pásma TF) a následně se toho striktně držet .

      0 0
      • McBlacky  

        když má možnost zajet na ergo s měřičem Wattů, tak si může udělat Conconiho test a odhadnout ANP, což mu pomůže ke stanovení intervalových tréninků a když bude jezdit vytrvalost mezi ANP-40 a ANP-20 tak tím nic nezkazí. Rok mu tohle bude stačit a když to bude chtít dál brát vážně tak pak bych šel na test.

        ono taky pokud nikdy moc netrenoval a ted začně tak se ty prahy budou posunovat a jedno vyšetření ted ho na celej rok nespasí…

        0 0
        • Lister  

          vyděl bych to podobně, a pokud se nedostane k takovému ergometru tak prostě jezdit podle citu, prostě jak se začny kyselit tak ponzamet hodnotu a držet se pod ní v pásmu o šíří cca 25–30 tepů

          0 0
    • l-e-t-o  

      zneužiju tenhle dred a zeptám se jestli nevíte o nějakém levném (zhruba do 1000) tepáku s hrudním pásem, který by byl zároveň jako hodinky na nošení. díky

      0 0
      • Smazaný účet  

        Pozri v Lidly casto maju akcie na sportove hodinky s meracom tepu. Asi dva roky mam RUN TEC stal 555,– Sk.Uz ich nepouzivam, ale tep merali presne, lebo som to porovnaval. Mal som naraz na sebe 3 hrudne pasy. RUN TEC, KETLER zo sinnera a SIGMA z cyklocompu. Rozdiel medzi nimi bol max 2 tepy.

        0 0
      • Ricci  

        Sigma PC-15 sa da kupit za 990 CZK a je velmi slusna

        0 0
    • jizby  

      zneužiju tento dred také a zeptám se, jestli je u některých typů běžné, že se zvuky pro překročení nastaveného pásma přes a pod od sebe liší. Mě to pípá furt stejně když jsem přes i pod a když si nastavím pásmo úžeji, mám někdy problém to rozeznat. Nechci na to stále koukat.

      Dál by mě zajímalo, jak je to s alternativama hrudních snímačů. Mě je hrudní pás nepříjemnej a furt jsem si na něj nezvyk. Tohle se tu kdysi řešilo, ale už dávno. Asi nic nebude. Líbila by se mi 1 elektroda připínatelná kablíkem přímo do hodinek, protože ruka- ruka, nebo ruka – hruď dává signál, který snímač hruďáku bere bez problému. Nevim, co tomu brání.

      0 0
      • Ricci  

        No ja myslim,ze uz len pocitovo by si mal citit a vediet,ci si prekrocil tepove pasmo smerom nadol alebo nahor, napr. ked mas pasmo 130–150 tepov,tak urcite aj fyziologicky citis,ci sa namahas viac alebo menej…

        0 0
        • jizby  

          no, to bych měl, ale ne vždy tak činím. Co když chci pomocí tepáku držet nějakou konstantní tepovku, tak to jde tak, že si dám to pásmo úžeji a pak třeba při šířce 10 tepů už je to někdy problém rozeznat.

          0 0
          • Ricci  

            Tak to chapem,10 tepov je naozaj dost uzke pasmo,jedine,zeby si mal v tom psme bod ANP,to by si uz mohol citit :-)

            0 0
            • jizby  

              Nepotřebuju to v rámci nějak náročnýho tréninku. Tepák víc nenosím, než nosím, ale čekám od něj mj. taky zlepšení citu, abych pak poznal tep i bez něj. A tohle je jeden způsob- držet tep a sledovat pocity.

              Občasné kouknutí a zjištění tepu moc neřekne, to se pořád mění.

              0 0
      • nox159  

        zrovna u te sigmy PC-15 se zvuky liší – pipnuti, dvoujpipnuti, trojpipnuti.

        0 0
    • rab  

      zdravim, využiju dred a zeptám se: Znáte někdo nějakou spolehlivější metodu na určení aerobního a anaerobníko pásma?? Prošel jsem nespočet různejch vebu a nenašel nic světobornyho. Samozřejmě když se ptám, tak nemyslim zdravotní testy:).

      0 0
      • JakeF  

        Ono to taky jinak asi ani přesně určit nejde, si myslim… Já to postupnym zkoušenim nastavil na hranici, kdy už mi přestává stačit dech a po chvíli v týhle hladině začínaj bolet nohy. Jestli to neni dobře, tak mě někdo prosim opravte, nerad bych si tim škodil, kdyby to bylo nastavený blbě.

        0 0
      • MlokCZ  

        ANP – Conconiho test + dlouhodobé sebepozorování s tepákem jak se tvoje tělo chová

        AP – zjednodušené testy dle dýchání nose, plynulé mluvení nebo lépe zpívání + dlouhodobé sebepozorování s tepákem

        Nic světoborného se tu vymyslet nedá, pokud chceš údaje přesněji, tak prostě na ten laktátový test si dojít musíš.

        Záleží co si od sledování tepákem slibuješ. Pokud to není na opravdu dlouhodobý vážně myšlený trénink, kterým chceš mít opravdu slušné výsledky na závodech, tak přesné hodnoty prahů nepotřebuješ.

        0 0
        • Ricci  

          Len sranda pri tychto samotestoch s hranicou,kedy uz nestiha dych je,ze den od dna napr. u mna sa lisi,kedy mi dych prestava stihat,ked som mimoriadne oddychnuty,tak ten bod je aj o viac ako 10 tepov vyssie,proste kazdy den je to trochu ine…

          0 0
          • MlokCZ  

            Oni se takhle dle stavu organismu posouvají právě i ty prahy. Ale samozřejmě to dle těch jednoduchých metod nemusí přesně sedět.

            0 0
          • Hornet  

            jj, lisi sa to dost podla unavy organizmu. Ked sa mi niekedy stane, ze jazdim treti den po sebe( byva to zriedka, radsej si necham den pauzu), tak tep nedostanem k ma maximalke ani zdaleka. Rozdiel oproti oddychnutemu stavu mam aj 10–15 tepov.

            0 0
            • Ricci  

              Tak tak,zrovna ako dnes :-)

              A krasne to vzdy vidiet na celkovom priemere TF

              Skor by ma zaujimalo,ako je to so spalovanim energie,ked priemerny tep klesne o 10–15 a pritom ma clovek pocit,ze maka viac ako ked mal vysoke tepy,ked bol oddychnuty…

              0 0
              • tuleník  

                S únavou sa posúvajú prahy nižšie → stúpa podiel anaeróbneho metabolizmu. To si chcel vedieť?

                Zároveň klesá aj efektivita metabolizmu, takže na ten istý výkon spáliš viac „paliva“.

                0 0
                • Ricci  

                  Cize tym padom tepak pise hovadiny,ze som spalil menej kalorii pri nizsom tepe ako ked som oddychnuty nie?

                  0 0
                  • biker jura  

                    ano u tech levnejsich stoupaji kalorie s tepem. myslim treba sigmu pc-15,atd v teto cenove kat.

                    0 0
                    • tuleník  

                      tepák totiž nemá odkiaľ vedieť aký je stav tvojho organizmu

                      ani wattmeter to nezachráni, aj tým zmeriaš len vydané, nie reálne spálené jouly – proste to, čo znamená s časom klesajúca tepovka, musí posúdiť ľudský mozog

                      aj vzrast aeróbnej kapacity, aj vzrast únavy sa totiž prejavia na prvý pohľad rovnako – šliapem ten istý výkon s nižším tepom… to, že mi poklesli vďaka únave prahy, sa dá len pocítiť, alebo vytestovať

                      na druhej strane, nejaký Conconi má význam tak 2× do roka… je to test ktorý ťa na pomery zimnej prípravy tak rozhodí, že ho ani nemá zmysel skúšať

                      0 0
                      • Ricci  

                        Ziadne testy nemam v umysle,v zime sa treba setrit :-)

                        0 0
                    • Ricci  

                      Len u tych lacnych? A co moj Polar CS600???

                      0 0
                      • tuleník  

                        Ten tiež nemá odkiaľ vedieť, čo sa v tebe odohráva.

                        0 0
                        • Ricci  

                          jasnacka,bez debaty,len ma zaujimalo,ako to je s tym vydajom energie,takze v principe,ked podam podobny vykon,tak aj spalim podobne mnozstvo energie bez ohladu na to,ze pri jednom vykone boli uplne ine tepy ako pri druhom

                          0 0
                          • tuleník  

                            Áno, líši sa to v rozložení anaeróbne a aeróbne získanej energie. Čím vyšší anaeróbny podiel, tým si dodrbanejší.

                            Pekne by si to videl ak by si mal trenažér schopný vyhodnocovať výkon a vynaloženú energy. Stačil by Tacx Flow.

                            0 0
                            • Ricci  

                              Mam Elite Crono Wireless s meranim vykonu,tam tiez vzdy jasne vidim,ze kazdy den je to s tepmi ine pri rovnakom vykone,ale az tak moc vazne to zase neberiem :-)

                              0 0
                              • tuleník  

                                Ten je tiež na takéto sledovanie celkom OK.

                                0 0
                              • McBlacky  

                                má to cenu sledovat dlouhodoběji a hodnoty trochu aproximovat. Ze dne na den, nebo jen pár minutový intervaly nemají význam.

                                osobně na tacx I magic mám jeden referenční kopec /hodina/ a jednu referenční rovinku /40 minut/. při perfektně zkalibrovaném trenažeru to má docela vypovídací schopnost.

                                0 0
                        • MlokCZ  

                          Tak něco by se dalo zjistit pomocí metody, kteoru CS600 má, tedy pomocí R-R Intervals / Online HR Variability (tohle vyhodnocuje jak se chová interval mezi dvěma tepy na základě mikrovýkyvů, kdy srdce nikdy netepe přesně po stejných intervalech i když drží stejný tep).

                          Ono to tam tedy nijak v rámci běžného záznamu implementované není, jde to provést jen samostatně.

                          Muselo by to fungovat ve stylu, že by se po pravidelných intervalech tento test zpustil vyhodnotil a na základě toho by se pro následující interval uplatňovaly nějaké korekce počítání energie.

                          Netuším ale jak moc by to mohlo pomoci a hlavně by to stejně nemohlo řešit problém zcela, mohlo by to jen trošku zlepšit relativní srovnání jednotlivých tréninků. Absolutní číslo výdeje energie bude pořád mimo, na to stále nemá žádné údaje.

                          0 0
                          • Ricci  

                            Ten test obcas pouzivam,ked chcem vediet,v akom stave som,dava to slusne vysledky

                            0 0
                      • biker jura  

                        omlouvam se ted jsem si uvedomil ze ani u tech drahych to nijak merit nemuze, protože to by musela byt na tele pripevnena dalsi cidla a to bys byl jak robocop:-)

                        0 0
    • wbiker  

      Ahoj, zahlídl jsem v jednom knihkupectví tuhle knížku http://www.ondrej-vojtechovsky.cz/…view/251/97/ , bohužel jsem neměl čas si ji blíž prohlídnout. Vzhledem k tomu, že ve spojitosti s tréninkem je tady na fóru jméno Ondřeje Vojtěchovského celkem často zmiňováno, chci se zeptat – máte ji někdo? A přineslo vám její přečtení něco?

      0 0
      • nox159  

        cau mam ji pujcenou od kamosky, sem tak v pulce a myslim ze tech 300,– co stoji by nebyly vyhozene penize :)

        0 0
      • Karlos009  

        Jenom pro zajímavost. Značná část knihy je dostupná v listování go­oglu

        0 0
        • wbiker  

          Dík, to se hodí. Jsem sice „staromódní“ a potřebuju knížku držet při čtení v ruce, ale alespoň si udělám obrázek, jestli má cenu investovat.

          0 0
    • Honzyn  

      Nechcete nekdo koupit tepak?Pro me to byl nevhodny darek, zadne pristroje na kole zasadne nepouzivam.Jedna se o vyssi model od Sigmy Sport.

      0 0
    • op  

      Mam k tematu jeste jeden dotaz: Nevite nekdo co presne znamena Polar OwnZone? Jak se to meri (ze z HR variability to jsem se na strankach Polaru docet), ale co to je za zonu a co se v tom trenuje jsem se nedocetl (jen ze je bezpecna :). Take nekde pisi, ze dolni limit OwnZone zhruba ukazuje 65% TFmax (horni ma byt dolni + 30). To me prave prekvapuje, protoze muj Polar CS100 mi ukazuje OwnZone 100–130 a pritom teoreticky TFmax bych mel mit kolem 185 (a take asi mam, protoze pri fotbalu realne namerim max 182). Takze 65% TFmax by melo byt 120 a ne 100, to je celkem velky rozdil .. o cem by to asi tak mohlo svedcit (ze jsem spatne trenovany)? TFK mam kolem 43–44, mozna to s tim nejak souvisi. Dik.

      0 0
      • Hornet  

        Existuje metoda vypoctu podla Karvonenovho vzorca, kde je zahrnuta aj kludova frekvencia.

        HTZ-hranica tepovej zony

        MTF-maximalna tepova frekv.

        KTF-kludova tep.frekv.

        HTZ = KTF + ((MTF – KTF) x % intenzity)

        pre teba by to vychadzalo 43+((185–43)x0,65)

        135uderov/min

        Nakolko je to spravne neviem, ale je to podla mna presnejsie ako urcovaz percenta priamo z mximalky.

        0 0
        • funkatron  

          nejak stale neviem prist na to, co je to za hranica tepovej zony?

          aky prah je tym mysleny?

          mne to vychadza na 153 (ak som dobre pocital) a to mam tak v strede aerobnej zony

          0 0
          • Hornet  

            Tusim som to zle napisal :-( pardon, HTZ je hranica treningovej zony

            este ze si sa ozval

            0 0
            • funkatron  

              aha

              no a ako mam chapat hranicu treningovej zony? :D

              trenovat pod nou? alebo okolo nej?

              0 0
              • Hornet  

                V tom vzorci ide o vypocitanie percentualnej zataze z maximalky…50–60–70…

                Je dost rozdiel ked si vyratas 70% z maximalky priamo a 70% po dosadeni do toho vzorca, mne to napr. robi pri 70% rozdiel 12 tepov.

                Ale ako si ty stanovis, kolko casu jazdit pri akej zatazi, je na tebe :-) a odvija sa to od typu treningu.

                Ci je ten vzorec spravny, to neviem presne posudit, to by si musel porovnavat asi z merania laktatu pri zatazovych testoch, ale myslim ze je to objektivnejsie ako si ratat zony len priamo z maximalky.

                0 0
                • funkatron  

                  aha jasne…tak som si aj myslel :)

                  no skusim to nejak prepocitat a uvidime, ako to bude vyzerat v cislach a potom si to skusim nejak predstavit, ze ako sa citim pri akych tepoch a co teda mi asi moze viac vyhovovat :)

                  dik

                  0 0
      • Vlady  

        matně si vzpomínám, že jsem četl něco v tom smyslu, že pomocí OwnZone (srovnáním variability po sobě následujících tepů) jde definovat pro ten který tréningový cíl tepovou frekvenci…

        0 0
        • Vlady  

          to jsem nenapsal moc srozumitelně… – chtěl jsem tim říci, že Polar stanoví danou zónu podle aktuálného, momentálního fyzického stavu…a ten právě posuzuje podle té variability tepů…

          0 0
          • op  

            ano, dle popisu na strankach Polaru se meri pri postupnem zvysovani zateze variabilita HR, v jeden moment (ten by mel byt prave kolem 65% TFmax – +/- dle aktualniho stavu) by mela HR variabilita temer vymizet – v tom bode urci pristroj dolni hranici OwnZone, horni hranice je +30 tepu. To je teorie, me by prave zajimala praxe – k cemu ta zona je a co a jak se v ni trenuje. To jsem na strankach Polaru nenasel. Jak dat do souvislosti vymizeni variability HR s AP a ANP..? Dik

            0 0
            • Ricci  

              Kasli na Polar a daj si urobit testy :-)

              0 0
              • op  

                testy jsou dobre, ale nejsem zadny zavodnik a pripadal bych si blbe jit tam se svoji vykonnosti a popravde ani me to moc nelaka kvuli tomu, ze se jedna o staticke vysledky z jednou casoveho okamziku. Nezohlednuje to aktualni stav a (pripadny) narust vykonnosti. A pravidelne se retestovat, to uz fakt neni pro me.

                0 0
                • funkatron  

                  mas pravdu…ale myslim, ze aspon raz by mal ist kazdy

                  pravidelne retestovat uz netreba…resp nie nejak extra casto

                  no a k tomu ten polar :D

                  0 0
            • Vlady  

              naklepnul jsem nějakou internetovou stránku – na těch to jistě najdeš fundovaněji popsané… např. tady: http://sporttologie.wordpress.com/…nzone%C2%AE/ píšou o 4 zónách:

              OwnZone Basic: 65–85% max. tepové frekvence

              OwnZone Leicht: 60–70% max. tepové frekvence

              OwnZone Medium: 70–85% max. tepové frekvence

              OwnZone Hart: 80–90% max. tepové frekvence

              co se v které tep. frekvenci trénuje je snad jasné…

              0 0
    • krokus  

      Chci se zeptat, na jakých tepech bych měl jezdit při běžné tréningové vyjížďce ve zvlněné krajině v délce cca od 50 do 100 km – v sezóně, na silničce, v okolí Prahy. Aerobní práh mám 167, anaerobní 185. Účelem je, aby tréning byl efektivní. Možná jsem si to doposud až moc dával: rovinky jsem jezdil těsně kolem AP, v kopcích jsem běžně tepal na AnP. Bylo by lepší jezdit roviny řekněme do 160, kopce do 180 a vyšších tepů dosahovat ve speciálních tréninzích (trénink prahové intenzity, silové intervaly apod.)? Poslední dobou jsem jezdil pořád podobným způsobem – po celou dobu tréninku blízko prahům. Vracel jsem se docela zničený, přitom moje výkonnost stagnovala.

      Dneska jsem si zajel stejnou (kopcovitou) trasu na nižších tepech než obvykle. Nedávno prům. tep 167, prům. rychlost 26,9, dnes prům. tep 159, prům rychlost 25,9. Kterým z těch tréninků jsem svému tělu více prospěl?

      0 0
      • nox159  

        při běžné tréningové vyjížďce

        AP mam na 159 a jezdim roviny okolo 135–145 a do kopcu 145–160 ( sem tam mi to ulitne nahoru ale jen vyjmečně…)

        neřeším tedka intervaly… proste jen bezna vyjizdka kolem 50–100km :)

        0 0
        • krokus  

          Hm, na to bych na silničce při rozumné kadenci nejspíš neměl převody. A asi by mě to ani nebavilo. Holt špatná výkonnost (myšleno u mě)… Zkraje sezóny se taky snažím důsledně držet pod AP, teď už ne.

          0 0
          • nox159  

            proto vozim kompakty… :)

            jinak timhle se ridim pri treninku( silnice)… kdyz sednu na bika, jedu do terenu do kopcu, blbnout… tak se toho tak striktne nedrzim ale kdyz vim ze pojedu treba 30min porad do kopce tak se snazm drzet pod AP ( nad ANP nechodim temeř vubec jen extremni stojky dlouhe nekolik desitek metru max ) protoze vim ze bych si ty sjezdy pak teda moc neuzil…

            jezdim tak abych na druhy den mohl znova vyjet ( odpočaty…)

            0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.