jaký přesmykač za shimano xt fd-m771 3x9 ?

23 nepřečtených
  • aarn

    ahoj,

    výše uvedený přesmyk na treku má léty zasloužený vakl a chystám nevyhnutelnou výměnu.

    má představa je podobná kvalita, ale ať hledám, jak hledám, nalézti nemohu.

    řady lx, slx, xt snad již vyšli z módy?

    altus, alivio apod mi nic moc neříká, ale ceny 250 – 300 zdají se mi podezřelé.

    co doporučíte? k nové přehazce xt rd-m772 sgs za bratru 1400,– se mi nechce dávat nějakej drek a pak se s tím vztekat.

    dík za váš čas.

    0 0
    • Vilém  

      Ono predevsim vyslo z mody 3×9, takze z vyssich sad muzes narazit leda tak na nejake ulozenky, nebo bazar.

      0 0
    • novas752  

      Řada lx už dávno neexistuje, řady xt a slx mezitím dostaly 10, 11 a xt brzy bude mít 12 pastorků.

      Deore řady M590 by asi ještě šlo sehnat (a možná i nějaký zapomenutý ležák slx a xt) ale upřímě, klidně bych si na pozici přesmykače osadil i Alivio, teď mám na zimáku Deore asi ještě starší než řada 590 a funguje pořád spolehlivě už 10 let.

      0 0
    • Rychlej turista  

      Sram X.9

      Nezničitelný, oproti SH XT ta pružina opravdu pruží. Fest :-)

      0 0
      • Hrabex1  

        i podle me je to jasne nejlepsi volba.

        0 0
      • pendergast  

        Dá sa podľa niečoho (napr. podľa farby objímky) identifikovať, že tento konkrétny je na 3×9 (t.j. 44/48z)?

        0 0
        • Rychlej turista  

          Vypadá úplně stejně, jako ten, co mám k XTR FC-M960 44/32/22 a na plečce nejprve deore 44/32/22 a včil Acera FC-M3000 40/32/22.

          0 0
    • jIrI___  

      Řešil jsem podobný problém, 3×9 smyky řady Deore a vyšší jsou nové v podstatě nesehnatelné. Nezbývá nic jiného než bazar nebo nižší řady.

      0 0
    • aarn  

      díky všem,

      měl jsem to podezření, že 3×9 je již definitivně OUT.

      dle zkoumání výbavy krosů 2018, 2019 je zřejmý posun k 3×10, 3×11…

      takže bude updrade.

      a zřejmě nové téma na fóru…

      0 0
      • novas752  

        To můžeš vklidu připsat sem, nikdo nemá rád milion nových témat. :)

        0 0
      • Mart7  

        Deore a alivio díly na 3×9 fungují zcela bez problému a přehazky se stále dělají i deore XT M772. 3×11 bude mít ještě víc překrývajících se převodů.

        0 0
        • Hadato  

          Souhlas, jediný problém bych viděl v řazení, ty nižší sady sice fungují, ale pocitově to není žádná hitparáda.

          Jinak souhlas, přesmykač je celkem jedno, jezdil jsem/jezdím Alivio, Deore, SLX i XT a všechny fungují podobně. Klidně vzít Alivio a dál spokojeně jezdit na 3×9. Je potřeba si ale dát pozor, zda je to varianta pro 44/48 z. nebo varianta pro max. 40 z. převodník.

          0 0
          • aarn  

            asi zatím dopadne přesmyk 3×9 alivko, to mně už pálí. upgrade musím promyslet, letos to ještě dojedu.

            nicméně v tuto chvíli nerozumím, proč je přesmyk jiný na 3×9 a 3×10.

            originál kazeta byla 11/32, teď tam mám téměř novou 12/36. duté kliky 48–36–26 (placky 36–26 zralé na výměnu brzy).

            pokud bych chtěl vyměnit vše, je lepší 3×10 nebo 2×10(11)?

            na 2×11 bych musel měnit asi nábu?

            připomínám, že jde o treka, jezdím hodně po kopcích orlických hor, vyjedu a sjedu hodně, ale rozhodně nejsem žádnej velkej závodník, spíš se kochat :-)

            0 0
            • vysmátej bajker  

              pokud 3× tak bych to nechal a vyměnil za bajkové převody 44,32,22 ale trendově bych uvažoval nad 2× s 40,24.

              je toho tady hodně o výhodách 2×. když se vhodně zvolí velká tak jezdíš pořád na ní a malou dáváš jen do prudkého kopce. pro kochací jízdu ty těžký převody stejně neuživíš jinak než z kopce a to pak není kochání ale chtění.

              0 0
              • aarn  

                když jsem před dvěma lety nasadil kazetu 12/36 po cca 10 letech ježdění na 11/32, byl to dost nezvyk a přiznám se, že jsem tomu úplně nepřišel na chuť. Vyměnil jsem aby se ulevilo trochu do kopců, což se sice povedlo, ale všude jinde se mi to zdá takové nepřirozené, nebo nevím.

                Nehledě na to, že na 36 (málo používám) je přehazka hodně na hraně…dal jsem trochu delší stavěcí šroubek na odtažení kladky… nevím, jestli je to úplně dobře, ale jede to a řadí to…

                Nicméně pokud bych vyměnil ještě převod za 44, 32, 22 ,tak vůbec nevím, jestli by to pocitově nebylo ještě horší (po rovině…). Jsem spíš silovej než na nějakou kadenci. I když se snažím přeučit, bo mám dojem, že hrubou silou se všechno rychlejc ku*ví…

                Navíc kliky bych opravdu měnil asi jen s přechodem na systém jiný než 3×9. Ale převody musím samozřejmě spočítat/vybrat podle toho jaké nejvíc jezdím teď a spíše trošičku těžší.

                Jestli 2×10,11,12 zatím nevím, ale mám pocit, že jsem tady někde zaslech, že pro 11 pastorek již jiný unašeč/nába.

                nebo lze unašeč vyměnit? Náby mám LX a jsou prý ok (loni výměna kónusů)

                0 0
            • Mart7  

              Když nejezdíš velkou pilu, tak změň kliky třeba na 44–32–22, hodíš novou kazetu, řetěz a přesmykač a můžeš spokojeně jezdit mnoho dalších tisíc.

              0 0
              • aarn  

                ok, ale to mi radíš vyměnit vše krom řazení. Přehazka je už taky totálka, jak jsem psal nahoře. A systém 3×9 je evidentně za zenitem. Přehazku 772 ještě dnes za 1500 koupím, ale ostatní jen alivio. Nepotřebuju nutně to nejlepší, ale pamatuju, jak sem se dříve pekloval s lacinou přehazkou atd, jak to chroupalo, nebylo přesné…

                Toho jsem se přechodem na LX/XT zbavil.

                Proto řeším v horizontu cca nejpozději do 1/2 roku případný přechod na něco, co má budoucnost.

                0 0
                • Singlespeed  

                  Desítka ani jedenáctka budoucnost taky nemá, kdyžtak jen v levných sadách. Tudíž ti nezbývá nic jiného než přejít na 1×12.

                  0 0
            • novas752  

              Nejprve si propočítej možnoati na gears.mtbcros­scountry.com

              Zadáš tam kola a zuby, vyplivne ti to rozsahy min a max rychlostí v závislosti na kadenci (otáčky klik za minutu) – od toho se vydedukuje jestli 3×10 nebo 2×10/11 a jaký převodníky/kazety.

              0 0
              • aarn  

                jo jo, na to se právě chystám. dík za tip.

                udělal jsem si kdysi něco v excelu, ale spíchnuto narychlo a nebylo to ono.

                tohle je lepší a určitě pomůže v konverzi…

                0 0
            • Hadato  

              Přesmykač na 3×10 má užší klec, takže by se mohlo stát, že to nepůjde seřídit tak, aby to neškrtalo. Někde se to tady řešilo, tak zkus pohledat. Osobní zkušenost s 10 rychlostním přesmykačem na 9 rychlostním systému nemám, takže neporadím.

              Pro 8–11 rychlostní Shimano je nába stejná, takže by při přechodu na 2×11 nebyl problém. Zda je lepší 2×10(11) nebo 3×10 si musí rozhodnout každý sám.

              Na biku, kde jezdím hodně v terénu bych už 3×9(10,11) nechtěl, systém 2× hodně zjednoduší řazení, zvětší se prostupnost terénem díky absenci velkého převodníku, atd. Na svém prasopsu (staré mtb s berany), který slouží jako prostředek pro pohodové vyjížďky, toulání se krajinou, ale i pro rychlejší vyjížďky s mými silničními kamarády jsou 3 převodníky vepředu velkým přínosem – většinu odjedu na dvou největších převodnících a malý hážu jenom do velmi prudkých stojek. Moderní 2×10(11) systémy by sice nabídly lehčí převody, ale ty těžší by na asfaltových přejezdech mohly docela výrazně chybět – nejtěžší, co Shimano nabízí je 40/28 (popřípadě 42/30 pro XTR) pro 2×10, což by při použití na trekovém kole nemuselo dostačovat.

              Já osobně bych to na řešil výměnou přesmykače (třeba to Alivio), repasem hazky (nebo nákupem něčeho staršího z bazaru) a výměnou převodníků (třeba za levné prowheel). Člověk sice nebude in, ale za zlomek ceny (zhruba 1000 – 1500 Kč) si užije spoustu spokojených kilometrů.

              0 0
              • Jakobo  

                Jen aby to bylo zakladateli jasno, pac myslim mu to jasno neni. i kliky na 3×10 funguji bezproblemove s kazetou 3×9. Sam to tak mam. Pokud nevadi 42 zubu misto 44 a nejmensi 24 misto 22, nemelo by, tak proste vymen jen pily. Kliky zustanou stejne, pokud teda nemas nejaky uplny atyp jak XTR 960, jen prohodis prevodniky, je to stejne spotrebak a treba uz jsou na hrane. Mne vydrzi tak 2 roky. Smyky pro 3×10 jsou stale pomerne dostupne.

                3×9 s 10 XT pilama, hazkou shadow a GS X0 je pro me stale top pohon pomerne funkcni a cenove nedostizny v pomeru k hmotnosti.

                0 0
                • aarn  

                  2Jakobo:

                  díky, omlouvam se, dosud jsem mel pomerne jasno, ale ted jsi mi v tom udelal hokej.

                  v jednoduche (ne)rovnici prilis mnoho novych neznamych:

                  3×10; 42 zubu; XTR960; GS X0; hmotnost?

                  2Hadato:

                  diky, tak nejak to dopadne.

                  prozatim resuscitace 3×9 a az si v tom udelam jasno, tak se uvidi.

                  jde prece hlavne o ty spokojeny kilometry…:.-)

                  0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.