Merida MS 500 - velkost ramu - pordate pls, pls, pls

42 nepřečtených
  • mates001

    Zdravim bikerov. Kupil som Meridu Matts Sport 500. V predajni som skusal 18´ a 20´ramy. Najprv som mal pocit ze 20´bude pre mna idealna ale po nahodeni dlhsieho predstavca na 18´ram sa sily oboch velkosti vyrovnali. Nakonieco som koli obratnosti zvolil 18´ (meriam179cm). Doma som si vsimol, ze horna ramova trubka ma strmsi sloping (ako napr MS300-ka – co ma rovnaky ram). Jazdim ju 2 tyzdne a stale sa prichytim pri myslienke, ci som nemal brat 20´. Nevravim ze sa mi jazdi zle, ale mam pocit ze je na mna ta 18-ka trochu mala vzhladovo, sedlova trubka je vysunuta s rezervou (do znacky max. este asi 2–3cm). Hornu ramovu trubku mam na resp. tesne pod kolenom ked mam pedal na spodnej uvrati. PORADTE pls (hlavne Meridaci) ako sa prsevedcit ci je velkost OK – aj ked moznosti s zmenu asi nebudem mat vela:( Pri poslednom zjazde som mal pocit ze nad tou 18´som ciastocne stracal kontrolu – ale mohla to byt len zhoda okolnosti a zly teren. moc diiiky mates001

    0 0
    • Daf  

      Ja teda zrovna nejsem meridak, ale merim ulne stejne jako ty. Kamos si kupoval prave MS500 ve 20". To kolo bylo na me opravdu velke mezi rozkrokem a trubkou temer zadna rezerva. V tom sjezdu to je asi o zvyku. Ja kdyz jsem presedlaval z oceloveho Scotta na GT Zaskar tak jsem se musel znovu ucit jezdit jakej to byl rozdil :) Jinak mam takovej pocit ze tech 180cm je takova vyska ze se clovek trefi presne mezi dve velikosti. Ja nevedel jestli mam vzit Zaskara L, nebo M-ko. Jezdit bych mohl oba ale M-ko uz bylo moc prtave a musel bych mit hodne vysunutou sedlovku. Lko bych zase mohl mit tak o centak, nebo dva mensi ale i tak mam rezervu asi 5cm. Myslim ze jsi zvolil dobre ale bude to asi chtit doladit posed a asi i predstavec.

      0 0
    • preacher  

      geometrie rámů jsou zcela totožné (ty rámy jsou uplně stejné, jen mají jiné barevné provedení) Není tam jiná vidle? Jinak myslím, že ta 18ka je pro tebe dobrá.......

      0 0
      • mates001  

        2 preacher: ak myslis geometria 500 a 300 tak su naozaj rovnake (okrem vidlice) ale moja 500 ma viac slopovanu ruru. Ono to nie je vidiet ako rozdiel velkosti ale moja rura ma k sedlovke hlavny zvar pod zvarom zadnej vidly, na 300-ke je zvar hornej rury na urovni zvaru zadnej vidli (ci ako sa to vola;)). Predavac mi vravel ze to moze byt tym ze 500 je ina kategoria a vybava a ze je mozne ze tam upravovali malinko geometriu. 300 mam doma takze to viem porovnat, a pozeral som aj druhu 500ku na predajni a ta mala taky zvar ako moja. BTW: mam oranzovo-bielu 500. m001

        0 0
        • preacher  

          no tak to máš dámské provedení…oranžovo bílá je dámská......http://www­.merida-bike.cz Je to docela možný, že na dámských rámech jinak vaří horní trubku, ale na obrázku to vidět není......

          0 0
          • Daf  

            To pochybuju. Je to jen jina barva. Prijde mi divny ze by se damske provedeni delalo ve 20" a s panskym sedlem.

            0 0
            • preacher  

              nevím, spekuluju......ale je to divny.......

              0 0
              • Daf  

                Je treba porovnavat stejne velikosti ramu. Je celkem nomalni ze treba u mensi velikosti jsou svary trochu jinde.

                0 0
                • mates001  

                  patyl som sa v predajni ci je rozdiel panska/damska verzia. Povedali ze nie je. Ramy sa varia rovnako pre obe pohlavia. Otazka je ci sa ramy varia aj rovnako pre 300 a 500 (i ked su to totozne ramy)

                  0 0
    • sasafras  

      No, ja si myslim , ze na tvoju vysku (nechcem ti nasadzovat chrobaka ale)by si mal mat ram 20". Ja som si vcera doniesol z predajne moju novu Matss 500 s 18" ramom a mam ± ako sa vyspim 167 cm, a to som poskuloval po 20" rame.Biker, predavac mi vsak povedal, ze na 20" ram je vhodna vyska min 173 cm.Co sa tyka sedlovej trubky, tak z toho mam mindrak.Ty pises, ze mas este rezervu 2–3cm a ja ju mam vysunutu na fest-po rysku a je mi to len tak tak.Ale, na starom biku som mal sedlo este vyssie.Ked som s tym dnes prisiel do predajne,ze mam kratku sedlovu trubku, biker-predavac ma hned napravil, ze si posukam slachy na patach. Asi ma pravdu, ale bude mi chvylu trvat, nez si zvyknem na nizsie sedlo ( aj ked vraj je etse stale vysoko).A z tou stredovou trubkou, ze ma byt 10cm rezerva je podla mna somarina(ked sa postavim nad bike, tak sa mi oné dotykaju ramu), to by som musel mat max 16" ram a bol by som na biku ako embryo. Napokon je to vsetko vec zvyku a stylu jazdy a pokial z toho nevypliva zranenie tak aj ty si mozes zvyknut na 18", ale uz len podla tvojej vysky by som bral urcite bez vahania 20" ram.Vela zdaru.

      0 0
      • mates001  

        Ten chrobak si mi nedal – ten mam – len si ho opat viac prebudil:) Ale jedno je vyska hornej ramovej trubky a ine ostatne rozmery. „Rozkrokovy“ parameter je len sekundarny (zavisy od typu ramu). 20´ma iny uhol hlavovej trubky, dlhsiu hornu ramovu truku, iny uhol sedlovky atd – celkovo je bike dlhsi-vacsi. A tu je moj chrobak – kedze som skusal 20´a 18´ pri predajni tazko zistit najvhodnejsie vlastnosti v terene. Ked jazdim 2 tyzdne 18´a nasledne by som jaszdil 2 tyzdne 20´vtedy by som vedel povedat co mi viac sadne. Co asi nie je mozne;) Povodne som jazdil Heavy Tools 18´a ten mi podla mna sedel. Ale tiez je pravda ze som nikdy neskusal 20´;) – mozno by som prisiel k inemu zaveru. Stela kricim: „pomoooooooc!“ :))) ps: dik za doterajsie prispevky! m001

        0 0
        • sasafras  

          Ja som mal stastie,ze som ho kupoval v predajni (v Nitre), kde robia dvaja chlapici, co sa ozaj vyznaju vo veci(min jeden je biker),maju skusenosti, ochotne sa zakecaju a vedia poradit, co velmi dobre padne prave preto, ze si to nemozes, ako si napisal vyskusat na 2 tyzdne.Hadam ti niekto poradi viac ako ja,Zdar.

          0 0
          • mates001  

            BTW – ako mas privarenu hornu ramovu trubku . tiez konci na sedlovke nie na urovni zvaru zadnej vidlice?

            0 0
      • McBlacky  

        si kup delší sedlovku, výšku kliky-sedlo by jsi měl mít na každým biku (pro stejné použití) stejnou…

        0 0
    • Pebe  

      Taky jsem si letos koupil bílo-oranžovo-černou Meridu Matts Sport 500, ale ve velikosti 20¨(viz sekce Bikes).Měřím o centimetr víc, tedy rovných 180. A myslím, že je pro mě 20! akorát. Pravda, radši mám nataženější posed, takže představec šel až k rámu(byly tam dvě centimetrové podložky), později jsem ho ještě otočil. A sedlo mám vzadu co to jenom jde a jsem spokojenej. Horní rámová trubka se mi dotýká rozkroku a problém v tom nemám. Jo a horní rámová trubka je přivařená k sedlové trubce pod úrovní horních vzpěr zadní vidlice.

      0 0
      • mates001  

        Moja vyska je presne 178,5. Hodil som nejake numera do www.wrenchscience a vyslo mi odtial: OVERAL REACH = 66,75cm (ja mam 68cm), FRAME SIZE 19´ (ja mam 18´ a VYSKA SEDLA 74,61cm (ja mam 69cm – ak by som daval na 74cm tak by to bolo take 3 cm pod max ryskou!!! Zda sa mi to dost vysoke na to sedlo. Aj na tvojom biku mas to sedlo dost vysoko – Na moj vkus a nohy;) Now what? Mam skusat hladat 20´a povozit sa na nej opat?

        0 0
        • McBlacky  

          radši si opravdu kup delší sedlovku a vytáhni ji tak abys v dolní uvrati měl patu na ose pedálu a celou nataženou nohu, nebo zacvaknutou tretru a úhel v koleni cca 5stupňů, prostě co nejvíš ale zase tak abys nemusel při šlapaní měnit polohu na sedle. Když máš krátkou sedlovku okrádáš se o výkon :-) BePe to nemá až zas tak strašný, sám to vozím i výš.

          To BePE: sundat ze SR vidle nálepky je rozumnej tuning :-)

          0 0
          • Pebe  

            :-))) To bylo první, co jsem sundal, jestě samolepky na sedlový trubce, takový ty Made in Taiwan apod :-)))

            0 0
          • mates001  

            Zvazoval som tu sedlovku, ale neviem ci len ona je problem. Ked ju kupim dlhsiu uz to bude cudesne vyzerat – 18´ram a tak isto dlha sedlovka (±). Na nete mi vysla odporucana velkost ramu 19´(ako som pisal) center to top a center to center 18´. Merida zvara center to top – to mam 18´ale fiktivny center to center u meridky by bol (odhadom) ani nie 14´. A to mi vrta v hlave. Dlhsia sedlovka vyriesi polohu ale neviem ako to bude vyzerat, ako budem mat sklon k riadidlam atd… CO by ste mi odporucali???? CO robit? (pls neposielajte ma do zadku;))) Nejlepsie by bolo zohnat chlapa o mojej vyske co je biker, nech sadne a povozi sa a povie…;)

            0 0
            • McBlacky  

              sám jsem jezdil 17" 19" 20" 21" rámy při 183cm, poskládat se šlo na všechny, 20 mi asi sedí nejlíp, jsem pohodlný a mám rád dlouhé šlapavé úseky a výjezdy. Na kratší rám si kup delší představec, klidně i se sklonem 45stupňů a delší sedlovku, tím, že si zvedneš řídítka ti nepřijde, že to blbě vypadá a líp se ti pojede. Už se tady řešil rozdíl výšky řídítka-sedlo, zapátrej v historii, ale vozí se i 20cm. Ještě výše můžeš dostat posez vlaštovkama s velkým úhlem. Samozřejmě podložky na krku vidle dávat pod představec.

              0 0
              • mates001  

                len prave to je otazka ci ist cestou zvysovania sedadla a riaditok alebo jednoducho 20´ram? Aby som potom nejazdil/nevyzeral ako na kolobezke – vysoky volant vysoky posed a maly ramik…niekde dolu pri kotnikoch :( Ty si myslis ze na 178,5 cm je 18´ ok a doladit sedlovkou, alebo ist radsej do 20´…?

                0 0
                • McBlacky  

                  no tak jestli můžeš tak jdi do 19", já to pochopil, že nemáš možnost měnit rám… 20" by na tebe mohlo být dost, ale zvykneš si spíš než na 18" a vysoký posez

                  0 0
                  • mates001  

                    ci mozem menit RAM sa este uvidi – ked budem presvedceny (ked ma zargumentujete;)) ze mi je ta 18 beznadejne mala, tak skusim presvedcit predajcu o vymenu – ram je novy, mam ho 2 tyzdne a sedel som na nom 4× (2× vylet s rodinou – asfalt, a 2× moj maly bikersky pokus (po 4 rokoch) o vylet na cca 40 min;))) Skoro som zomrel;)) Myslite ze by mohli byt ochotni prehadzat moju pouzitu vybavu na vacsi ram – nechcem menit cely bike.

                    0 0
                    • McBlacky  

                      to záleží na prodejci, ale něco na tom asi proděláš…

                      0 0
                      • mates001  

                        ak by to bolo nevyhnutne – som ochotny co-to prodelat (ale nie moc) :) Za blbost sa plati…

                        0 0
                    • sasafras  

                      Ak mas moznost vymenit ram za 20" bez vahania to urob.Ja som sa o tom rozpraval clovekom co ma bohate skusenosti a jednoznacne ti 20" sadne, vzhladom k tvojej vyske, keby nie tak sa to da doladit tou sedlovkou a riadidlami, ale to az po vyluceni prvej moznosti.

                      0 0
                      • mates001  

                        Pavle, to si hovoril s clovekom o geometrii MERIDA a vyske 178,5 cm a co sa na tu vysku hodi? Alebo vseobecne o ramoch a vyske cloveka (a dlzke noh). Kazdy ram je iny a inak sa meria (ale ved to urcite vies).

                        0 0
                        • sasafras  

                          V stredu som si objednal Matss500.Od pondelka jazdim.Pri tej prilezitosti, ked som si vyberal, mimochodom medzi Matss300 a Matss500, tak sme sa bavili o ramoch, konkretne tychto.Su totozne.Vyberal som ci pre mna 18" alebo 20" a chlapik na to ze 20" od +173cm vysky jazdca.Predavac vedel co vravi, je to cyklista, takze pre teba 20".

                          0 0
                          • McBlacky  

                            nesmíš všemu věřit :-) kromě toho 173 cm na 20" tak to už je dobrej skřipec, Merida dělá chybu, že nevyrábí 19"

                            0 0
                            • sasafras  

                              Samozrejme, je to do istej miery vec zvyku, stylu jazdy, ale podla mna to sedi.Ja mam -+167cm a 18" Matss 500 ´04 a je mi akurat, sedlovku mam vytiahnutu co to da, po rysku.Takze, ked si predstavym, ze by som mal 178cm, tak na 18" sa budem trapit.

                              0 0
    • vicko  

      Zdar. Asi ti to moc neulehcim, ale ptal ses na zkusenosti, tak tady jsou ;o). Mam taky letosni MS500 a merim cca 175 cm ± a ja osobne sel do 20'. Ale taky jsem se hrozne dlouho rozhodoval, ale myslim, ze nakonec jsem vybral dobre. Kolo je stabilni a dobre vede. Ta 18' mi pripadala hrozne vratka, ale zase na druhou stranu je to spis asi o tom na co je clovek zvyklejsi a co mu vic vyhovuje. Ja na kole vic jezdim nez sblbnu po lesich (i kdyz to samo delam taky :) a tak mi delsi ram vyhovuje. Zase podle me ta 18' bude hravejsi a vic si to sni uzijes :). Myslim, ze je to fakt o tom zvyku a preju ti, aby te brouk pustil a zacal si uzivat jezdeni…

      0 0
    • mates001  

      Tak je to tu. Nejako som prisiel k rozhodnutiu (aj vdaka vam – dik), moju 18´ku vycistil a isiel za predajcom ze ci by sme 20´nezamenili. Ochota velka!!! klobuk dole, pojazdil som 20´okolo obchodu po cestach+chodnikoch… zial bez lesa a terenu ale javilo sa to byt lepsie ako 18´. Aspon dufam, ze ked s tym vybehnem do lesa bude to ok;) Ked som 2× presadol z a20 na 18 a naopak, naozaj sa mi zdala ta 18 trosku prtata. I ked ovladatelnejsia a hravejsia. Bude to chciet este doladit predstavcom (prip. vymane povodneho) atd. Maju mi moju vybavu prehadzat na 20. Buduci week by to malo byt hotove za cenu servisu – rozobratie a zlozenie 2 bikov (ale vrelo odporucam predajcu). este raz vsetkym dik ps: ako ta 20´ka bude velka – tak sa ohlasim:):) ps2: vsimol som si ze ta 20´mala maksiu vidlu (nastavene rovnako ako na 18´) a tiez zvar hornej ram. trubky koncil na podsedlovke presne na urovni zadnej casti vidle. Je zahada ako to zvaraju, ze to nie je rovnako… Ci je vyssie navarena vidla alebo trubka…???

      0 0
      • bora  

        Dobre si udelal ja jsem ted kupoval Matts Team Edition a mel jsem podobne dilema. Merim 193cm a vahal jsem mezi 20 a 22. Presne jak popisujes pripadal mi mensi ram na moji vysku nejak smrsknuty. …tak jsem vzal 22 a nemuzu si stezovat. Zadny problem zestabilitou v terenu ani na silnici nenastal.

        0 0
      • Pebe  

        Tak gratuluju, upřímě rěčeno, nevěřil jsem, že takový prodejce existuje :-) To s tou zadní stavbou je vážně divný…

        0 0
        • mates001  

          Checkni prip ako sa sprava tvoja predna vidla. Viac prispevok SR SANTOUR – tvrdost pruzenia… dik

          0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.