• TinkTink

    Jsem premyslel, kam hodit link na todle co jsem stvoril – ale ackoli jsem prozkoumal vsechno, tak me nenapadlo nic ucinejsiho nez todle :)

    Kdyby nekoho zajimal ten tlumic a jeho rozebrani…viz –

    http://www.tink.wz.cz/…3_tlumic.htm

    0 0
    • Otaku  

      dobry, jen doufam ze to nebudu nikdy potrebovat… Kolo mam rok a zatim se mi nic se vzduchem nestalo.

      0 0
      • jakub  

        tinku ses bourak, este se te zeptam na nazor,: myslis, ze kdyz das na tenhle ram SPVecko, tak ze to ten ram vydrzi? tohle kolo musi pruzit jinak podle me budou pretizeny cepy a prdnou… a SPV brani zbitecnymu pruzeni ze ano…

        0 0
        • lubos  

          Pruzeni proboha nebrani :o) Jedine je min citlivy.

          0 0
          • jakub  

            no prave a kdyz se ta stavba stane bez podnetu tvrda, ten ram, dostava dost zabrat esli mi rozumis

            0 0
            • lubos  

              Ne, kdyz dostanes naraz, tak se to otevre. Proste narazy od terenu to pusti. No a jestli myslis to, ze je tvrda, ze se nehoupe kdyz slapes, tak to problem neni.

              0 0
              • jakub  

                jo, jo tedkom si rozumime, jinak prave na to, me upozornovali na sport pragu (bikeranch), ze prave nevedi, jak co to vydrzi…

                0 0
                • TinkTink  

                  Zeptej se primo u dovozce…ti z tech tri bajku co jsem tam ve ctvrtek videl maj 2 SPV a jeden Germana…takze to budou vedet nejlip oni…

                  0 0
            • lubos  

              No, ted ti na to umim odpovedet, jelikoz jsem se na SPV povozil (170 a 200mm zdvih). SPV nebrani pruzeni a neni necitlive jako brain. Jenom pri mensich podnetech automaticky vic tlumi. Neco jako manualne toceni koleckem tlumeni dle jizdy. Dojem z te kratke jizdy jsem mel takovej, ze zadni pruzinovy SPV tlumic zehlil vic nez predni pruzinova vidlice :)

              0 0
              • TinkTink  

                Co je to pro tebe „kratka jizda“? Co ja vim, tak hooodne dlouho trva nez si to nastavis spravne…takze podle meho ti kratka jizda rekne presne todle: „hmm…nak to funguje“

                0 0
                • lubos  

                  silove slapani vs. houpani frekvencne slapani vs. houpani jizda pres koreny do kopce vs. citlivost a grip

                  jo, jenom kratce bohuzel, je to moc tezky a spatna geometrie na XC :o)), tak jsem to neotestoval uplne, stejne na tom je potreba jet par desitek km.

                  Podstatne jsou dve veci, a sice ze vhledem na zdvih se to nehoupalo a pruzeni bylo presto funkcne, a tedy SPV nemuzu zavrhnout vzadu jako nepouzitelne.

                  Samozrejme, pro korektni test dobry pro mne bych musel jet na svem bajku s tim manitou SPV na LRS nejakou mou obvyklou trasu. Bohuzel, mi takovej tlumic asi nikdo nepujci :)

                  0 0
              • Pá-dlista1  

                To byl asi jednocep, ne? A ta vidlice byla aspon 888ka?

                0 0
                • lubos  

                  Specialized bighit, stvorcap s horstlinkom (asi), vidlice M.Junior / Manitou Sherman

                  0 0
                  • Pá-dlista1  

                    Tak to je pak jasny, aktivni zadni stavba s daleko vetsim zdvihem nez na co jsi zvyklej ze sveho kola. No a vidlice, proti zadku nizkozdvihova a hlavni problem byl v tom, ze byly dve. To nikdy nemuzes stlacit :) Btw. vedel bych o jednom sjezdovym bighitu na prodej. Ten model i barva co ma ddd-andy za nevelky peniz.

                    0 0
                    • lubos  

                      Jako myslis tim, ze na 80mm ten SPV uz bude necitlivej ? Jestli ano, tak to je tez vec, ktera me trapi, ze to nevim. Jinak ja ho nechci :o)) , jel jsem stejnou trat jako oni na sjezdovych masinach, tedy rekneme spis jsem prvozoval horolezecky sport smerem dolu :) Nic pro mne :) Ja kdyz tak spis opacnym smerem :)

                      0 0
                      • Pá-dlista1  

                        To nerikam, ale spis na to nejsi zvyklej. Ja teda, kdyz na 5th Elementu nastavim (napumpuju) ten protislapaci srac na minimum, tak taky nepozoruju zadnou jeho funkci, ale nemam srovnani s jinym tlumicem na stejnem kole. Ale, kdyz ho trosku prifouknu, tak je mi to dost neprijemny. Ja holt radsi samotne pero dobre tlumene olejem. V tom mam celkem jasno. Na co pri tvem jizdnim stylu potrebujes 130mm vidli? Podle me na vsechno staci 100mm, pak uz je to snad jen o rychlosti z kopce dolu v tezkem terenu na ukor vyjezdu a pohybu po rovine. A kdyz uz chces kalit rychle z kopce, tak by ta vidlice mela i neco vydrzet, a toho jsem si vedom, nesetrim na hmotnosti, beru poradnou freeridovou vidlici a nesnazim se nacpat 130mm do dvou kil. Toz tak.

                        0 0
                        • lubos  

                          Minimum je kolik psi na jaky zdvih ? A prifouknuti je kolik ? Co se zdvihu tyce, tak taky si myslim,ze 130 je moc :) Spis tech 120 bude stacit. Nebo kdo-vi, mozna i 105pruzina by stacilo jelikoz mam 100 ale vzduch. Ale jel jsem jednou teren, kde mi 10cm bylo malo. Takove fajnove velke sutre. Tak rekneme, ze 110 pruzina a 120 vzduch :)

                          0 0
                          • Pá-dlista1  

                            50psi…prifouknout, no proste vic. Si nepamatuju kolik, protoze to nezkousim je to samozrejme jenom vzdalenejsi od me predstavy jak ma tlumic fungovat. Jak jako na jaky zdvih? 230mm, kdyz se ptas. Kvuli tomu, ze jsi jednou jel teren… ja jezdim tereny na ktery by byla lepsi kroska a taky si ji nekupuju :)))

                            0 0
                            • lubos  

                              Ja nerikam, ze se to neda sjet. Jasne ze to jde, ale pro mne to neni. Neskacu :)

                              0 0
    • lubos  

      Hezky popis. Ta teorie o 9 bodech je postup jak nafouknut negativni komoru aniz bych ho rozebral ? Mam dojem po vikendu, ze poneku zacina klepat i ten druhy tlumic tak se nanej asi budu muset podivat :( Btw, uz jsem uvazoval ze do te negativni komory dat nejakou kratkou pruzinu. Ale nic takoveho nemam :(

      0 0
      • TinkTink  

        Jo…ta teorie – to je neco, co jsem sice zkusil, ale VUBEC nevim, jestli to tak dopadne pokazdy…proste to tam protlacis silou…(ja to teda zkusil v tomto zkracenem stavu napumpovat na 19baru…ale to je jedno :o))…pak se ta komora napustila…ale chovalo se to divne – zkus to…

        Ja tam kratkou pruzinu nedaval – musela by byt moc kratka a moc tvrda…tak jsem tam dal proste kus dorazovy gumy (teda ja tam chtel dat elastomer, ale po rozhovoru o tom s Kovarem jsem si to rozmyslel…)…tak jsem tam dal todle a funguje to na 100%…a je to takova i pojistka proti vypusteni te komory…

        Kdyby jsi mel cestu pres zlin, tak se stav :))…mam tu jeste 12mm tady tohodle

        Jo…a pruzinu tam jenom tak lehce nedas – by jsi navic mohl poskrabat tu pistni tyc ci jak to pojmenovat – pac nesundas ten plovouci pist – ten je tam nasroubovany a je otazka, jestli to povolis bez poskozeni… :)…takze uplne nejjednodussi je nariznout tu gumu a navlect ji tam :)…(mne to dneska krasne fungovalo :)) )

        0 0
        • lubos  

          Jo, ta pruzina musi byt na miru a mit ochranu aby neposkrabala vnitrek. To je jasny. JInak guma je fajn, jenom asi uplne funkci negativni komory nebude plnit … TOs tim pretlakovanim .. hmm, no tam je zaklopka, ktera v tomhle smeru nepusti imho. Pokud je ten o-krouzek a tesneni ok, tak by to takhle vlastne fungovat nemelo. Ale mozna jo .. protoze jsem jiz parkrat slysel, ze to (pry) umi v Meride spravit bez rozebrani. Nebo neco takovyho … JPP, no :(

          Jinak k tomu diku. Hodne veci mne zas pomohl jinej clovek, jeste ze stareho bikefora. Radek se myslim jmenoval. Nick nevim … Ale na ten predstavec jsem dosel sam :-))

          0 0
          • TinkTink  

            No to mas samozrejme pravdu, ze to neni idealni..ale ja to tam nemam pro 100% fci, ale pro ochranu…jinak by to totiz bylo samozrejme naprd…ale todle mi zabrani vyfouknuti negativni komory a je to vlastne jenom tak nak jako pridavny jistic :)…tak…tedka jsi slysel teorii..na praxi se zeptej za dva tydny :)..zatim po 100km mi to funguje naprosto ok…(mozna 150…ale nevim to presne…)

            JPP – prej kus dratu ci co…ale na to by jsi musel mit bud ten servisni kufrik nebo by jsi aspon potreboval vedet jak to vypada…a to vi jenom v meride + 5ti dalsich obchodech v CR, kde delaj servis…

            0 0
            • lubos  

              Ahaa, uz jsem to pochopil ten doraz. Ale ten ti pomuze jenom abys omylem nezatlacil uplne dolu ten pist. Hmm, stejne, to imho nepomuze. Tam je takova pretlakova gumicka jako poistka a s dirkou. Pusobi proti tomu, aby z pozitivni sel vzduch do negativni, ale ma za ukol aby prosel pretlak z negativni do pozitivni. A tim dratem to asi tak nejak odtlaci tu zaklopku a natahnou vzduch do komory. Ventilek asi predtim daji dolu. Hmm, divny. No nic, uvidi se jak rikas. A ten sroub cos urval, nebo co to bylo, to mas opravene ? Kdyz na tom jezdis. Nebo nove ?

              0 0
              • TinkTink  

                No myslet si, ze to nepomuze, muzes…ale mne se zda, ze to pomuze…aspon subjektivne se mi zda doraz mnohem lepsi nez bez toho (vyzkouseno…)…pros­te tam pruzi jeste trosku ta guma…

                Ventilek mi dali u dovozce novej – dokonce mi ho tam i zasrouboval s tou srackou na tesneni zavitu…takze jsem happy :)

                0 0
                • lubos  

                  No, ale ti neklepe, nebot mas tu gumicku. Ale negativni komora by mela teoreticky prispivat k citlivejsimu zacatku. I kdyz … ono stejne ma velkej sag, tudiz asi bych rekl, ze tam ten vzduch ma asi jenom tu roli na zabraneni klepani. Jo, vyskousim to [pri nejblizsi prilezitosti. Rikas, ze mas kousek te gumy ? :o). No, do Zlinu asi cestu mit nebudu, jedine mozna pujdu na Beskyd Tour. Pokud nebude prset a nebude blato. Co te stal ten ventilek ?

                  0 0
                  • Pá-dlista1  

                    I kdyz mas sebevetsi sag, tak se pri normalne nastavenem tlumeni vrati vidlice (tlumic) vic nez do pocatecni polohy a na to tam je negativka (krome citlivejsiho zacatku). S tim sagem me stale bavi, ze pritelcina vidle ma sag uz pri postaveni kola na zem (bud je tak tezky, nebo je predni kolo tak tezky, ze zmackne negativni pruzinu a nebo je proste ta vidlice citliva. Osobne hadam to treti:).

                    0 0
                  • TinkTink  

                    No ja bych stejne LRS prejmenoval na HRS…protoze to, ze se nehoupe a tak je ptakovina :)…ja to mam tedka nastaveny tak, ze vyuzivam naprosto cely zdvih…a je to balada…80mm staci v klidu (nerikam, ze vic by nebylo lepsi na Enduro, ale staci mi to a jsem spokojenej)…a pohoda :)…akorat se mi to desne houpe :)

                    Ventilek – gratis i s nasroubovanim a tim,ze mi tam dal tu spesl sracku na zavity (teda pocitam ze ji tam dal…delal to nekde mimo…ale fakt parada…)

                    0 0
                    • lubos  

                      A kolik mas sag, kdyz nasednes ?

                      0 0
                      • TinkTink  

                        Sag mam v prumeru 20mm…kdyz je to min, tak je to neprijemny ve sjezdech a kdyz vic, tak to chodi na doraz…

                        0 0
                        • lubos  

                          To je na 80mm zavodni nastaveni :) Ja kdyz mam 2.5cm (co odpovida asi 2cm pri 60mm) tak stejne nejezdim na doraz … co s tim jezdis .. downhill ? :o))) .. i kdyz ja zas tak moc sjezdy nedrtim.

                          0 0
                          • TinkTink  

                            Zavodni nastaveni mam 15mm na 80mm…todle mam 20mm na 80mm a dost se to fakt houpe :)…nemas to zadreny? :o)))) (ja to mam komplet promazany :)))) )

                            Ja sjezdy taky moc nedrtim…ja se stezi drzim :)

                            0 0
                            • lubos  

                              15mm na 8cm zdvihu jsem sel na Dubnicaku a mel jsem dojem ze mam HT :)

                              0 0
                              • TinkTink  

                                Kdyz se zacala Merida vyrabet, myslel jsem, ze ta nalepka je frezovani…pak jsem to videl na vlastni oci a byl jsem dost zklamany…takze ted prisla rada na tu original nalepku :o)))…todle se mi libi daleko vic – http://www.tink.wz.cz/…000_0765.JPG

                                0 0
                                • jakub  

                                  tinku hooj dosel ti muj meil?

                                  0 0
                                  • TinkTink  

                                    Jo…vcera naky dosly…na ty jsem odpovedel vsechny…a dneska dosel balicek…

                                    0 0
                                • lubos  

                                  Vidim, ze tobe taky vypadava ten hlinikovy bazmek ze spodku tlumice :)

                                  0 0
                                  • TinkTink  

                                    Jooo…ale ten byl vypadlej jeste nez jsem to koupil…ale ja to fakt neresim…jako je pravda, ze ten tlumic nemuzu utlumit, protoze by tam pak byla znat ta vzduchova bublina…takze to vozim s prakticky vypnutym tlumenim…ale vubec mi to nevadi…jinak bych to resil :)

                                    0 0
                                • SunBiker  

                                  To máš pravdu, máš to origo. Ja som prvýkrát vydel tlmič v striebornom a tešil som sa na to odolné a dobre udržiavateľné pochrómovanie – a houby! Nálepka! Pomaly si začnem hľda? novú. lebo stará je už dos? odratá a chcem aby to aj trošku vyzeralo…

                                  Taktiež vďaka za ten návod, ale zatiaľ mám bez problémov

                                  0 0
            • kovar  

              ad JPP – o tom dratu jsem tu psal kdysi: http://www.bike-forum.cz/forum/forum.php?… ale nemam odzkouseno, jen jsem tak špekuloval.

              0 0
              • TinkTink  

                No vo tom dratu hlavne mluvil ten typek u dovozce…ze se tam neco musi udelat..ale uz si to fakt nepamatuju :-/…spis me fakt napadlo zkusit je kontaktovat kvuli spolupraci trvalejsiho charakteru…ale to uz sem nepatri…

                0 0
    • JanSolar  

      Vcera jsem provedl opravu podle navodu. Cela akce trvala cca 20 min a tlumic funguje opet perfektne. Diky.

      Dalsi poznatky:

      1. Mozna byla negativni komora malo natlakovana uz se servisu/od vyrobce (uz to trosku klepalo, kdyz mi to vratili)
      2. V tlumici (v prostoru neg. komory) bylo trochu oleje (1–2 ccm) – pravdepodobne vycucleho z olejove komory podtlakem. Nechal jsem ho v pozitivni jako mazaci medium. Mozna prave olej v negativni komore urychluje proces vypusteni.
      3. Dovolil bych si polemizovat s umistenim elast. dorazu do negativni komory. Taky jsem o tom uvazoval, ale na druhou stranu bych typoval, ze doraz vyrazme zmensi objem vzduchu v negativni komore, coz povede k zvetseni podtlaku pri stlacemi tlumice a naslednemu natazeni oleje do negativni komory. Coz by mohlo vest k jeste rychlejsimu vypusteni neg.k. a bouchani o doraz.

      Sled kroku vedoucich k vypusteni neg. komory muze byt nasledujici:

      1. malo natlakovana neg. komora (od vyrobce/ze servisu – staci asi zastroubovat tlumic v roztazenem stavu)
      2. natazeni oleje do neg. komory vlivem podtlaku
      3. vypusteni vzduchu z neg. komory (olej zpusobi pretlak a jelikoz je na dne, vyfoukne se vzduch)
      4. dalsi natazeni oleje, atd. porad dokola, za to zacne mlatit…
      0 0
      • lubos  
        1. Dost velmi pravdepodobne. Loni kdyz mi to delalo jsem mel tez v ni olej. A taky uplnej konec (tak asi 2–3mm) nebyl utlumenej.

        Tu opravu jsi delal bez toho rozebrani tlumice ?

        0 0
        • JanSolar  

          Ne. Tlumic jsem rozebral za pomoci predstavce a sveraku. Teorie o napusteni neg. komory bez rozebrani se mi moc nezda, zvlast pote, co jsem to videl zevnitr. Rozhodne si nemyslim, ze by pretlakovani tlumice v stlacenem stavu mohlo zpusobit prunik vzduchu do negativni komory – leda tak pres O-krouzkek (nebo jak se rika tomu tesneni).

          0 0
          • lubos  

            Pres o-krouzek to nemuze imho fungovat, a cela stena je hladka. Kdyby o-krouzek propoustel, tak by tlumic nepruzil. Takze souhlas. Ledaze by pomalu vzduch sublimoval, nebo co :o) Vidim, ze predstavec se ujal :o)))

            0 0
            • JanSolar  

              Osobne si myslim, ze nejlepe by to fungovalo, kdyby nejaka negativni ocelova pruzinka plavala v olejove komore a soucasna negativni komora byla otevrena (napr. s ventilkem – aby nedochazelo k nacucnuti oleje podtlakem).

              0 0
              • lubos  

                Souhlas. A jeste dodam, ze celej tlumic vypada jako kdyby ho nekdo delal v dilne. A kdyby se bezne prodaval, treba za nejakych 2500,–, a treba ruzne delky (pro jine systemy) tak by to i slo :)

                0 0
                • JanSolar  

                  Zase na druhou stranu, jezdi po svete spousta lidi, kterym tlumic funguje bez problemu. Mozne je, ze pokud se negativni komora pri sestavovani spravne nastavi, pak tlumic muze byt OK. Krome toho me napadlo dalsi „vylepseni“ – zkusit dat nad gumicku u prepousteciho ventilu nejakou podlozku, ktera ji vice pritlaci a zabrani vyfouknuti i pri mirnem pretlaku.

                  0 0
                  • TinkTink  

                    No tak to jeste zkus vrazit neco do ty dirky maly… :)

                    Jo – a ta podlozka – bude fungovat, ale ma to jednu podminku – musi byt velka…

                    Jinak ja tu teorii zkousel…a jde to :)…ne kolem toho o-krouzku, ale pres prave to tesneni to tam pronikne :))

                    0 0
                  • lubos  

                    Staci dat tu gumicku naopak. Pak se vzduch nevytlaci. Ale zas .. ta dirka je ochrana proti pretlaku, tak nevim.

                    0 0
                • TinkTink  

                  Cus, hele…dotaz – mel jsi rozebranou tu tlumici cast? Dneska me to totalne nastvalo…

                  1. kdyz je tlumic ve standartni pozici, tak je citit, ze v tlumeni neni vsechen olej…
                  2. kdyz je tlumic naopak, tak neklepe, ale vydava podivny zvuky – jakoby se zadiral

                  = potrebuju doplnit ten olej…

                  Jsem zjistil, ze tam to, co vyliza ven – na 2003 tlumici LRS – jak je tam pak uz jenom to tahlo venkovni…nevim jak to presne popsat…je tam gufero…tak to se da zaklepnout…coz se mi moc nezda…takze do toho chci vlist, ale nevim jak…neporadis? – i kdyz neporadis, tak to zkusim, protoze takhle je to blby…premyslim, jestli tam vlizt zepredu nebo zezadu :o)))…idealni by asi bylo ten tlumic navrtat :o)))…a dat tam sroub :-)))))))…ale to myslim asi nejde :)…teda jde, ale musel bych to delat od negativni komory…a do toho nejdu…tam budou tlaky a to je zas na p**u…chjo…

                  0 0
                  • lubos  

                    To co ti vylejza, je jenom takovy hlinikovy o-krouzek, asi slouzi jenom jako vodici cast. Kdyz to vyndas, uvnitr je ten stahovaci kovovy bazmek (.) nevim jak se to jmenuje a ten drzi gufero. Tlumic cast se rozebranou nemel. Ale olej jem uz menil. Totizto se mi povedlo rozdelat ten pist (on je ze dvou casti, a nekde ve stredu je spojen zavitem) a pak jsem olej vylil a nalil novej. Jenom je potreba to odvzdusnit, nez se do da dokopy zpatky.

                    0 0
                    • hanz  

                      Dneska jsme to tinkovi rozebrali a olej nalili novej-z tý části od konce-přes tu segrovku. By mě zajímalo jak by jsme se do toho dostávali kdybi to nebilo povzlezlí, taky jsme podložkou zajistili ten přepoštecí otvor mezi komorama. Tak a teď čekáme co to bude dělat.

                      0 0
                      • jakub  

                        co ste tam nalili?? uz ste na tom litali??? jak se to teda po vymene chova??

                        0 0
                        • hanz  

                          Nalili jsme tam motul do vidlic 5W Na zahradě se to chová supr, ale uvidíme co to řekne na pořádnej švih-zítra-Hostýn. Chodí to teď jak nový tak to snad bude držet. zítra určitě tink napíše jak to dopadlo.

                          0 0
                          • TinkTink  

                            Jak napsal hanz.. :)…ja jsem napjatej…on ceka :o)))…jednou nam teda ten tlumic bouchl, takze zitra menim desky, ale to je ok :o)))

                            0 0
                          • lubos  

                            No, mel jsem 10W a taky neco pres 5W. Nevim, tezko rict, asi bych rekl, ze asi 7.5W pro mne bude idealni.

                            0 0
                      • lubos  

                        on se to da rozdelat stejne jako ta komora nahoru. Je to cele pospajane pres zavity. Jenom to chce pak chytnout ten konec, a tlumic komoru do neceho obdobnyho jako predstavec.

                        0 0
                        • hanz  

                          jěnže to se nám vždy povolí v tom druhým závitu a nepřišli jsme na to jak to udělat aby se to povolilo v tom správným. Je to tam nějak hryzlí.

                          0 0
                          • lubos  

                            IIII-I-III

                            takhle to je. 4 carky velka komora, tri carky olejova komora. Carka mezitim je kus, ktery ma zavit na obe casti. A kdyz vam povoli ten zavit na vzduch komoru, tak se to tam nejak musi uchytit (aby se neposkodil) a odtocit. Jde to, ale mne se to nepovedlo (nemam naradi), v servisu to odtocili. Hryzli to bude asi tim, ze to ma tu cervenou hmotu na zaliti zavitu, predpokladam.

                            0 0
                            • TinkTink  

                              No to zni pekne, ale todle budu zkouset az jestli zas unikne olej do negativni komory… :)

                              Jo…chystam pokracovani navodu na opravu :)

                              0 0
    • jakub  

      tak sem si tinku divolil pochlubit se cizom perim a vytisknul sem tu tvou stranku a ukazel mimu servisakoj – prodavacoj, mam te pozdravovat, prej ses fakt vynalezavej a sikovnej, jinak zejtra asi posilam tlumic do servisu takze mam na chvili peska od jezdeni (snad ne dlouho) hooj jo poslal sem ti ty prasule

      0 0
      • TinkTink  

        No ja se asi jeste dneska pustim do psani #2 navodu – uz vim jak do tlumeni a udelali jsme jinou upravu s negativni komorou – jestli to funguje nebo ne se ale uvidi az na konci patku – dam tomu poradne zabrat :) (teda jenom v mezich meho mozku a vidlice…tam jsou dve omezeni :) )

        0 0
      • TinkTink  

        Jo a dik za ne.

        0 0
        • jakub  

          jo jinak budu snad otvirat jakysi bike-penzion u nas pobliz Teplicko adrspaskych skal, tak budes jako jeden z mala zvan zdara snad to rozjedu do Sudet

          0 0
          • TinkTink  

            na Sudety me asi nikdo nedotahne – jakoze je to na me moc dlouhy :o)))…ale pozvani rad vyuziji pozdej :o)))…ale radsi zaplatim :)

            0 0
    • TinkTink  

      Tak jsem ukutil pokracovani – http://www.tink.wz.cz/…c_2/lrs.html

      Kdyby nakej dotaz, tak sem nebo do navstevni knihy na tech strankach, ale tam moc nechodim, takze sem…

      0 0
      • Pavlos  

        Jen tak dal;)

        0 0
        • TinkTink  

          No ted se bude jezdit, jezdit, jezdit :)))

          0 0
          • Aiax  

            A co ta poznamka o tom, ze si v zime das na tlumic neoprenovy chranic. Mam to chapat tak, ze hodlas mit AZ DO ZIMY stejny ram? Das ist ein Skandal!

            0 0
            • TinkTink  

              No ja fakt nevim, co bych si misto toho vybral…snad jedine Giant VT…ale ten je drahej…todle je proste dobry ram s problemovym tlumicem…dneska jsem mu dal myslim dost zabrat a porad funguje :)

              0 0
              • Aiax  

                To VT mi vrta hlavou…Vypada to pomerne komplikovane. No letos uz ho stejne nesezenu. Uvidime s cim prijde RB.

                0 0
                • Pavlos  

                  mi se libi speedster:) Ale to jenom tak off:)

                  0 0
                • hanz  

                  Možná bych dokázal poradit člověka co VT dokáže sehnat, alespon mně ho sehnal-a říkal že kdybich chtěl další tak není problem-a cenu mi udělal suprovou.Samo že doklady a záruka.

                  0 0
                  • Aiax  

                    Ale ty jsi koupil celej bajk, nebo ne? Ja bych chtel koupit jen ram. Pokud to ale nebude problem, posli mi prosim nejake podrobnosti na aiax@seznam.cz Diky to Pavlos: Ja jsem se postupne od meridy mission pres speedster (acelou radu dalsich ramu) presunul k rb monster fr. Ale nejsem vubec rozhodnuty, jen mam jasno, ze ideal by byl 130 vpredu + 150 vzadu.

                    0 0
                    • TinkTink  

                      Nooo…samotnej ram VT by nemel takovou cenu jako cely kolo – kdyz prodas co na tom je, tak ten ram ziskas PODSTATNE levnej…

                      0 0
                      • Aiax  

                        Jasne, to chce ale cas a taky v tom mas utopeny penize nez to prodas. Navic, co kdyz se nektera z tech veci podela, budes muset zarizovat pro toho kupce reklamaci atd. Rozhodne bych uvazoval i o celym kolu, jaxem psal, nemam o ramu ani o vidli vubec jasno. A to uz fulla vybiram od vanoc :( Neni to vubec lehka prace, kdyz jsem fs nikdy nemel a v okoli jezdi samy plecky. Letos jsem to uz vicemene vzdal.

                        0 0
                    • hanz  

                      Meridu jsem prodal že si koupím vt a ono jako že nejde sehnat, tak jsem prošel snad vše a vybral taky monster fr, ale tam je zas dodací lhůta 5 tejdnů a to bych asi nezvladl a v tom se objevil tenhle člověk a jsem mu vděčnej protože to vt je fakt supr.

                      0 0
                      • Aiax  

                        Ja jsem se presouval jen teoreticky. 12 let jezdim na HT a v zime jsem si rekl, ze uz by to mohlo stacit, ale jsem nejak nerozhodny, pritom posledni ht jsem vybral za 3 dny :)

                        0 0
                        • hanz  

                          Máš to v emajlu

                          0 0
                          • Aiax  

                            Jo diky, uz dorazil. Urcite o tom popremyslim, i kdyz jsem uz vicemene smireny, ze letos to jeste dohrkam na HT. A diky moc za nabidku, ale do Zlina to bohuzel budu mit dost daleko. Kazdopadne jeste jednou dik!

                            0 0
                            • hanz  

                              nz

                              0 0
                            • Pavlos  

                              me uz nebavi jezdit na ht je to takove tvrde:(

                              0 0
                              • jakub  

                                Se furt vtiram, ale nemuzu si pomoct, nechces ram ode me ???

                                0 0
                                • Pavlos  

                                  ja bych ho mozna i za 1000kc vzal:)

                                  0 0
                                  • jakub  

                                    ha ha ha se koukni na nakupku, pridej si nulu a je tvuj, jako bonus ti pridam uplne novej meridackej dres (cena 1200,–) sedlovku bbb, nesnazim se vydelat jen mi ten ram nesedi a potrebuju prachy na jinej…

                                    0 0
      • lubos  

        Mas talent na psani dokumentace. Tez bych takovej chtel :) …

        0 0
        • TinkTink  

          Zatim ne…trenuju na bakalarku…jsem zvedavej, jak dopadne ta :)

          0 0
    • RomanH  

      Sice nemam Fulla, ale i tak moc diky. Takhle hodnotny prispevek tu uz dlouho nebyl. Takhle to mohl udela i milan1 bez tech zbytecnejch kecu okolo. Od toho si myslim, ze tady BF je. Jeste jednou diky.

      0 0
      • TinkTink  

        Full neni spatna vec…jsem na nem rychlejsi a zada na nem netrpi :) – a o to jde :)

        Kdyby to takhle udelal Milan1, tak by prisel o penize…on to takhle udelat nemuze…to by proste neslo :)

        Budu se asi tedka venovat psani manualu…neni to spatna prace…docela tvurci…akorat to zabira hodne casu, takze to docela odsouvam… :)

        0 0
      • milan1  
        • Odstraneno na pozadavek usera –
        0 0
        • lubos  

          Je tam O-krouzek a funguje to.

          0 0
          • milan1  
            • Odstraneno na pozadavek usera –
            0 0
            • hanz  

              No autoři tam ten přepoštěcí systém podle mně dali kuli tomu o-kroužku-protože jsou si vědomi že to není nejlepší řešení, bohužel system který má skze o-kroužek ušlou negativní komoru doplnit tlakem, jí spíš pomáhá vypustit při manipulaci s tlumičem(po případě po instalaci pružiny). Ten system jsme ted vyřadili z činnosti a sledujeme jestli ten únik tlaku je opravdu přes ten o-kroužek nebo ho měl nasvědomí právě ten doplnovací mechanizmus. Nechci dělat žádné závěry-možná ten system je fukční, ale ve výrobě nejsou schopni vyřadit nepovedené kusy. Osobně jsem LRS vozil asi 3/4 roku i s pružinou a k vypuštění negativní komory u mojeho kusu nedošlo. Jinak že je ten tlumič řešenej od začátku dost chabě už víme všici.

              0 0
              • milan1  
                • Odstraneno na pozadavek usera –
                0 0
                • hanz  

                  Při použití pružiny právě dochází k tomu že v negativní komoře je vyšší tlak jak v pozitivní a tudíš dojde k úniku tlaku, taktéž při vypuštění pozitivní komory třeba nechtěné nebo kuli montáži. Jinak ten únik oleje po neg. komory je až sekundární problem-protože pokavad neuteče tlak z neg komory,nevytvoří se podtlak a nedojde k prolínání oleje do ní. Takže nejdříve musíme zjistit proč uchází negativka a potom už třeba nebude potřeba řešit to těsnení olej/negativka.

                  Na co by nám byl tlumič kterej si sice udží olej tam kde má, ale díky prázdné negativce kope.

                  0 0
                  • milan1  
                    • Odstraneno na pozadavek usera –
                    0 0
                    • hanz  

                      No ono nejde o klasický kopnutí-jen je tam dost nechutnej kovovej doraz-prostě díky té prázdné komoře to nezpomalí před dotykem kov na kov-jinak to po celé délce zdvihu tlumí v pohodě Jenže-jak to začne kopat(spíš teda nechutně cvakat) tak je jen otázkou času než dojde k tomu úniku oleje a pak už to teda poctivě kope. Proto ze snažíme zjistit proč uchází ta komora-protože kde není ušlá komora není cvakání a nepřijde ani kopání.

                      0 0
                    • lubos  

                      Jo, kopani je kvuli oleji, ale tim ze tam neni vzduch ani zadna dorazova pruzina, tak nastava to klepani kov na kov. Neni to mozna nic zasadniho , ale je hodne neprijemne na tom jezdit po drobnych nerovnostech.

                      0 0
              • milan1  
                • Odstraneno na pozadavek usera –
                0 0
                • hanz  

                  No on tam je o kroužek na pístu, na koci tlumiče je stírák-sice takovej ubohej ale je, tak počítám že bude aj na druhé straně.

                  0 0
                  • milan1  
                    • Odstraneno na pozadavek usera –
                    0 0
                    • hanz  

                      To hle chápu v pohodě-kdybi utíkala negativka do tlumiče tak tlumič musí zákonitě z druhé strany téct a to neteče.

                      Add -asi pře 10min) ten unik negativky je takový spouštěci mechanizmus celého posr.ní toho tlumiče proto chceme zabránit v první řadě tomu.

                      0 0
                      • milan1  
                        • Odstraneno na pozadavek usera –
                        0 0
                        • hanz  

                          To je právě ten problém-nastavit tlak v negativce lze jen zkrze ten mechanizmus-a to nelze ovlivnit. Takže jsme mechanizmus vyřadili a negativku naplnili při smontování(celej zdvih atmosférického tlaku) takže při max zanoření je tam ted atmosférický tlak. Jenže když jsme tohle udělali před vyřazením toho přepouštěcího mechanizmu tak ta komora opravdu ušla-prostě to šlo kov na kov-tak jsme si řekli kašlem na to, však je to jen takové cvakání, ale během dalších km začínal ten tlumič víc a víc kopat, protože prolínal olej. Opravdu tam dochází k uniku vzduchu z negativky do pozitivky(při použití pružiny)-řešení je jednoduché-nepoužívat pružinu a pozitivní komoru nikdy nevypouštět až na dno-jenže někdo tu pružinu na svá kila potřebuje. Jestli opravdu ten o-kroužek na pístu udrží ten tlak jak píšeš-tak jsem si jistej že po vyřazení toho přepouštěcího mechanizmu to bude už ok. Ono se mi dobře argumentuje protože jsem byl uvnitř asi 3× a jen se ti tady ted snažím vysvětlit jak to tam je-nejsem žádnej spisovatel tech. dokumentace takže může někde docházet k mýlce-bylo by nejlepší kdybis to viděl na vlastní oči. Aspon pro zajímavost protože to je ukázka co vše se dá namontovat na rám za 20,000,– Merida to s tím tlumičem fakt dost odflákla.

                          0 0
                          • milan1  
                            • Odstraneno na pozadavek usera –
                            0 0
                            • hanz  

                              Super Přesně tohle mám celou dobu na mysli, protože když je tlumič v klidu tak tlak negativní=pozi­tivní, jenže jestli je tam ta pružina tak ta sama+pozitivní má víc jak negativní a proto ten mechanizmus přepustí vše do pozitvní. Proto jsme ho zrusili a ted jediná možnost uniku je přes ten o-kroužek, ale jak jsi napsal-ten to udrží-takže by to teď už mělo být snad ok. Tak jsme se domluvili. Kdybi přeci jenom došlo k nějakému problému tak se tu určitě o tom dočteš. Jsem se dneska ale rozepsal sakra.

                              0 0
                            • kovar  

                              tem přepouštěcí mechanismus je obyčejná gumová zpětná záklopka, jakmile je v neg. komože větší tlak, otevře se a dojde k jisté ůpravě tlaků přepuštěním vzduchu do pozitivní komory, takže se může stát a i se to stane, že se se přepustí všechen vzduch z negativní do pozitivní. (Obráceně to nejde, to záklopka nedovolí) A během toho vypouštění neg. komory je v ní při velké kompresi tlumiče napřed podtlak a při úplném vypuštění „vakuum“(přeháním) – a nárazy kov na kov při dlehčení tlumiče (píst na konec pozitivní komory) a také podtlakem dochází k nasávání oleje z tlumící olejové komory.

                              Konstruktéři nejspíš počítali s těmito úbytky tlaků v neg. komoře a proto by se měla doplňovat přes netěsnosti na vzduchovém pístu, jak říká Hanz. Jenže ono to může těsnit třeba i dost dobře a nic se nedoplňuje, nebo rychlost doplňování je příliš malá. Dále problém může být v malé síle dané rozdílem tlaků potřebné k otevření záklopky. Záklopka se otevírá příliš ochotně. Záklopka by se neměla otevírat setrvačnou silou odskoku a gravitační silou zadku. A Při použití pružiny by bylo třeba záklopku „přitvrdit“ – aby se neotvírala silou předpětí pružiny. Tam vidím jisté řešení – upravit záklopku tak, aby otevírala až při větším prozdílu tlaků

                              0 0
                              • kovar  

                                ještě upřesním – tím podtlakem mám na mysli podtlak vzhledem k olejové náplni v tlumící komoře.

                                0 0
                              • lubos  

                                Ano, presne takhle to je. A tou zaklopkou – upravit, neni spatny napad.

                                0 0
                            • JanSolar  

                              Problem je ten, ze k uniku tlaku dochazi i u tlumicu BEZ PRUZINY. Vzhledem k tomu, ze v negativni komore je valnou vetsinu casu podtlak oproti pozitivni (to zaklopka udrzi) a pretlak oproti atmosferickemu tlaku, dokazal bych si predstavit, ze k pozvolnemu uniku muze dojit i pres tesneni v zavitu spojovaciho dilu – tam, kde se to rozebira. Po poslednim rozebrani a slozeni mi zacal tlumic mlatit (ne kopat – tlumeni je OK) zhruba po tydnu (cca 150 km).

                              0 0
                              • TinkTink  

                                Jo…jak jsi ten zavit utesnil? Ja pouzivam teflonovou pasku…

                                0 0
                                • JanSolar  

                                  Teflonovou paskou ;-) Ale cert vi, jestli to opravdu tesni nebo jestli to pozvolna neunika…

                                  Jeste otazka, nez zkusim tu podlozku: Je nejaky problem povolit tu maticku? Jake jsou zhruba rozmery te podlozky?

                                  A jeste jedna vec: Zacal mi v posledni dobe unikat olej v okoli krouzku na stelovani tlumeni. Mate s tim nekdo nejake zkusenosti?

                                  0 0
                                  • TinkTink  

                                    A dal jsi tam te teflonove pasky kolik vrstev? Ja bezne 6…minule tam hanz namotal ale myslim dokonce 7…

                                    Tu maticku povolis fakt jednoduse – jednoduchy…neni v tom problem…ta podlozka – vem si kladku na saltru – na shimanu to ma dobry rozmery – pripadne mi napis na mail a zajdu ti to do garaze zmerit… :)

                                    krouzek na stelovani tlumeni – myslis u toho serizovaciho kolecka?

                                    0 0
                                    • JanSolar  

                                      Odhadem 3–4 vrstvy. A myslim to stelovaci cerveny kolecko – tuhle oblast mam porad mokrou od oleje – aspon se mi maze cep :)

                                      0 0
                                    • lubos  

                                      6 ? Uff :) Ja jsem tam dal asi jednu-dve.

                                      0 0
                              • lubos  

                                Mne to nedela. Ale mam to poneku vic natlakovane. Druhej tlumic je nastaven myslim normalne, ale zatim jsem na nem tolik nenajezdil. Hmm

                                0 0
                • lubos  

                  Tesneni mezi olejovou komoru a negativni je gufero. Tedy, asi to neni spravne oznaceni tesneni tohodle typu, ale tedy tady se to takhle pouziva :). Jinak , olejove tesneni. Ale rekl bych, ze neni zrovna nejlepsi. Minimalne clovek, kterymi mi kdysi s tim radil mi psal, ze to nechal vymenit za nejake lepsi, a pak problemy prestali.

                  0 0
            • lubos  

              No, funguje to tak, ze mezi pozitivni a negativni je v pistu dirka zakryta takovou gumenou zaklopkou. Kdyz je tlak v negativni komore vetsi nez v pozitivni, zaklopka se otevre tlakem a vyrovna tlak. Opacne to nejde, ta zaklopka je tak udelana. Cili s nejvetsi pravdepodobnosti, kdyz je slusny tlak v pozitivni, tak nedojde k vypusteni negativni. Kdyz ale se vypusti pozitivni a zatlaci tlumic na zacatek (ne na doraz) tak samozrejme se to posere. Stejne tak je pravdepodobne, ze se to dokasle, kdyz se vozi pruzina, ponevaz tlak v pozitivni je dle manualu asi tak polovicni. Reseni je nasadit zaklopku naopak, zabrani propusteni. Ovsem jestli to ma vliv na neco jinyho tezko rict. Chvili jsem to tak mel, ale nejezdil jsem na tom prakticky. Jinak, nova verze tohoto tlumic ma dle nejakym kusych informaci zdvojene tesneni toho O-krouzku. Nevidel jsem ho, nemuzu potvrdit. Mozna uz ani neni o-krouzek. Nevim.

              0 0
              • kovar  

                v pozitivni komoře může být tlak jaký chce, přesto se záklopka může otevřít a přepustit vzduch z neg do poz. komorye, pokud na pístnici působí dostatečně velká , přeto poměrně malá síla (odpor záklopky) nutná ke stlačení vzduchu v negativní komoře ještě na větší tlak, než v pozitivní.

                0 0
                • lubos  

                  Kdyz mas v pozitivni tlak 9baru a v negativni 1 bar, mi vysvetli jak ti projde vzduch z negativni , kde klesne na 0.005 a prida se k tomu v pozitivni a zvetsi tlak na 9.999 :) (zjednodusene). To bych tedy rad vedel :)

                  0 0
                  • kovar  

                    no neprojde:-) Ale stačí odlehčit tlumič – píst se nutně posune (pokud není zadřený) a tlaky se přibližně v obou komorách vyrovnají. Pak stačí zatáhnout za pístnici takovou silou, píst se posune a zvětší se tlak v negativní komoře (takže bude větší než v pracovní) a při určitém přetlaku se otevře záklopka a přepustí vzduch

                    0 0
                    • lubos  

                      No, vzdyt jo. To jsem psal. Mne to zatim ale nedela. Ale napisu jeste jednu vec. V tom jejich kvazi-manulu od german-a co jsem nasel na webu, a vycetl s pomoci translarotu na altaviste :), jsem neco takoveho nasel, ze se negativni komora nastavuje dle nejakych specifik (XC, pohodli a nebotak, presne nepamatuju). No a byli tam nejake relativne presne cisla. Podle toho jsem ja ale asi nastavoval tu komoru hodne citlive. Ja ji vzdycky nastavim tak, ze kdyz to mam otevrene pist vysunu na max, aby byla co nejvetsi ta negativni komora. Pak to cele zavru a az pak zacnu foukat. Mam tam tedy max. vzduchu co lze normalne do ni narvat. Nevim jak ostatni.

                      Btw, jelikoz negativni komora ma vzdycky kousek mista (pist s o-krouzekm nejde na doraz) sikovni a odvazny mlady technik bych mohl udelat do valce v tom miste diru, zavit a dat tam ventilek ala ten co je na pozitivni. Pak by to slo v pohode foukat. Jen jestli se da udelat do toho rovnej zavit. Asi to neni jak easy :(

                      0 0
                      • kovar  

                        taky řešení, ani by to memusel být ventilek, pokud negativní komoře stačí pri ůplně stlačeném tlumiči atmosférický tlak. Stačil by jen malilinkatý utěsněný šroubeček, jehož odšrubovámím by si negativka nasála. co se jí hrdlo ráčí.

                        0 0
                        • lubos  

                          Ano, pravda. Ten ventilek jenom kdybych chtel zkusit natlakovat o neco vic, nez atmosfera. Co by to udelalo :) Utesneny sroubecek by se mel dat ale udelat. Staci asi zavitnik a locktite. Kdo bude dobrovolnik ? Nehlaste se vsichni :)

                          0 0
                          • kovar  

                            čekám, až mi jakub bude ochoten prodat svůj tlumič :-)

                            0 0
                            • jakub  

                              kolik za nej das, esli 10 000,– tak se dohodnem (((-: tedkom by mel prijit funglovej tak to uz vodeme nekdo kupteeee!!!!!! RB uz mam vobjednany kazdym dnem prijde k mimu prodavaci jenze dokud mu ho nezacalnu tak se na nej muzu chodit leda tak koukat buuu skyt to fakt ani nikoho neznate kdo by mel vo ten ram zajem???

                              0 0
                          • TinkTink  

                            Ja tu mam jeden ten sroub navic :)…ale fakt nevim, kam ho chcete napresovat… :) – je dost velkej…to by chtelo udelat cely jeden dil tlumice fungl novej…ale ja to tedka kreslit nebudu…mne to funguje :)

                            0 0
                          • milan1  
                            • Odstraneno na pozadavek usera –
                            0 0
                            • kovar  

                              Tak těsní ten O-kroužek nebo netěsní? Co si máme vybrat, jednou řekneš tak, podruhé úplně jinak.

                              A co předpokládal konstruktér? Po shlédnutí konstrukce a po přečtení návodu výrobce tlumiče si jisté jevy musíme připustit, abychom konstruktéra tlumiče neměli za úplného idiota, a nebo si musíme připustit to, že konstruktér špatně pochopil zadání a místo tlumiče zkonstruoval pumpu.

                              0 0
                              • TinkTink  

                                Mysleni konstruktera toho tlumice jsem do ted nepochopil…mozna chtel, aby servisy mely hodne prace a ramy vydelavaly i po prodeji :o)

                                0 0
                                • lubos  

                                  Tak jsem se chtel mrknout co maji u germa-a novyho a zmrdi zmenili stranku a ted tam maji ten grcny active-x. Fuj, jako by nestacil tlumic.

                                  0 0
                              • JanSolar  

                                Uprime receno, neni mi jasne, jak to vlastne cele muze fungovat. Pokud vim, tak se tlumic vetsinou zastavuje v rovnovazne pozici dane pusobenim pozitivni a negativni pruziny (at je to vduch, pero, elastomer nebo cokoliv) a v teto pozici jde vetsinou jeste par mm roztahnout (stlacenim negativni pruziny). U naseho LRS je „rovnovazna“ poloha dana pevnym dorazem nekde v oblasti olejove komory a v teto pozici uz vic roztahnout nejde. Takze jinymi slovy, pokud se tlumic dostane do rovnovazne polohy, dosedne kov na kov.

                                Jelikoz se tlumic pri nafukovani z plne stlaceneho stavu dostane do teto rovnovazne polohy (pist je zhruba 5 mm ode dna) uz nekde pri 4 bar (= vic uz v negativce nebude), znamena to, ze pokud do pozitivni nafoukame kolem 8 baru, bude v negativni komore trvale podtlak oproti pozitivni. Jak to, ze tedy negativni komora nejak funguje a tlumic nemlati (aspon ze zacatku) o doraz?

                                Mozne vysvetleni by bylo, ze rozdil tlaku v teto pozici uz nedokaze tlacit tlumici pist takovou rychlosti a vysledkem je subjektivni pocit hladkeho dosednuti.

                                Krome toho jsem vcera opet rozebral tlumic a vsumnul jsem si, ze gumova zaklopka sama od sebe mirne odseda od prepousteciho kanalku. Mozna prave tady je problem, ktery se da vyresit pritlacnou podlozkou. Uvidime priste.

                                0 0
                                • hanz  

                                  Tohle jsme tady docela podrobně už rozebrali a ta podložka je už ve fázi testováni

                                  0 0
                                  • JanSolar  

                                    Ted nevim, na co reagujes. O podlozce uz bylo napsano dost, to je jasny.

                                    Ja jsem jenom chtel podotknout, ze uz v klidove pozici je v negativni komore podtlak, takze i kbyby se priklopka otevrela dokoran, zadny tlak z ni neunikne, spis naopak. A jelikoz je klidova pozice dana dorazem, tak uz negativku zadna pruzina ani nadzvednuti kola vic nestlaci.

                                    Jinymi slovy, at delas s tlumicem cokoliv, tak je PORAD v negativni komore podtlak oproti pozitivni.

                                    Takze jak, kam a kdy se ztraci vzduch z negativni komory? To mi porad neni jasny.

                                    Trik s podlozkou je OK, ale JAKTO ZE TO FUNGUJE?

                                    0 0
                                    • hanz  

                                      Klidová pozice tlumiče není daná dorazem!!!!!!!!!!

                                      na ten kovovej doraz to totiž při naplněné negativní komoře prostě nedostaneš.Protože při zmenšování objěmu uzavřeného prostoru v něm roste tlak!!!!!!!! Tlumič se ale v některých situacích dostane do bodu kdy ta komora ujde tím přepouštecím mechanizmem(asi nekvalitním řešením)

                                      ******* je tedy v tom přepouštecím mechanizmu. Takže jestli ho vyřadíme a negativku naplníme, tak za předpokladu že ten o-kroužek nebude mít žádné úniky je tlumič upraven a opraven snad na furt. A tohle právě testujem Tohle jsem tu imho napsal už dříve

                                      Ps: tady se vůbec nebavilo o podtlaku vůči pozitivní komoře ale vůči atmosférickému tlaku- protože potom dochází k prolínání oleje z tlumící části.

                                      0 0
                                      • JanSolar  

                                        No, mozna se pletu a mozna je muj tlumic natolik v riti, ze mi to tak pripada. Ale pokud by klidova pozice byla dana rovnovaznou pozici mezi poz/neg komorou, tak by dany stav umoznoval negativni chod tlumice (spojeny s moznosti prefuku), coz neumoznuje – aspon ten muj. Ten tlumic, co jste upravili umoznuje (byt minimalni) negativni chod?

                                        0 0
                                        • hanz  

                                          Ano, ale je to opravdo minimum(cca 4–5mm)

                                          0 0
                                          • JanSolar  

                                            Tak v tom je mozna ten rozdil. Muj tlumic v klidove pozici (po rezebrani a nafouknuti z plne stlaceneho stavu) sedi na kovu a nehne se v negativnim smeru ani o 1/2 mm.

                                            0 0
                                            • hanz  

                                              Tak to se ti nepodařilo naplnit negativku

                                              0 0
                                              • JanSolar  

                                                To je dost mozny, nicmene:

                                                1. tento stav nastal slozenim tlumice v maximalne stlacenem stavu a nafouknutim pri maximalnim utlumeni (nevim, co jeste vic bych mel udelat pro nafouknuti negativky – teda krome podlozky)
                                                2. Tlumic (opet) prestal mlatit
                                                3. V tomto stavu uz jsem kolo koupil a dostal uz 2× ze servisu

                                                Takze to vypada, ze problem je na mem tlumici asi vetsi nez na jinych. Krome toho, jak jsem psal, je gumova zaklopka jaksi odchlipnuta od pistu…

                                                0 0
                                                • hanz  
                                                  • Zadělej tu záklopku jakkoliv, ale tak aby jsi si byl jistý že určitě nepřepouší.
                                                  • píst namaž nějakým vhodným mazadlen(silikon. nebo teflon. vazelína)
                                                  • důkladně utěsni závity

                                                  před montáží upraveného tlumiče do biku ho napumpuj na max povolený tlak a ve vodě delší dobu pozoruj jestli se pomaličku někde nevytváří bublinka. Jestli tohle vše uděláš důkladně a proběhne to v pořádku, tak si myslím že to bude mnohem lepší, možná že už aj nejlepší co ten tlumič může poskytnout. Ale na konečné hodnocení chcem ještě hodně km počkat-nevíme co dalšího nám konstruktéři od germanu přichystali a jestli takto upravený tlumič bude dlouhodobě „stabilní“. Hodně štestí

                                                  0 0
                                                • lubos  

                                                  No, tak to je asi vazne nekde problem :( Zrejme ta zaklopka. Nemela by byt odchlipnuta, mela by normalne tesnit. Muzes udelat pokus. odroubovat ten sroub co ji drzi a nasadit opacne. Nebo mozna nemas dobre zasroubovanej ten sroub.

                                                  0 0
                                          • hanz  

                                            jinak v té klidové pozici bude větší tlak v negativce jak v pozitivce, protože klidová pozice je vyrovnáním sil na píst působících, ale ten píst má z jedné strany pístnici takže tam musí být ten tlak větší aby vytvořil stejnou sílu jak ten tlak z druhé strany co působí na celej píst(o něco větší plocha)- Jinak na tohle přišel mr Kovář.

                                            A v tuto chvíli začíné přicházet ke slovu ta záklopka a prostě to tam pomalinku stále vyrovnává až jste na dorazu kov-kov

                                            0 0
                                            • milan1  
                                              • Odstraneno na pozadavek usera –
                                              0 0
                                              • hanz  

                                                Jsem odpověděl dolu, tady už je to nepřehledné

                                                k tomu vyzkoušení- bohužel asi k tomu nebudu mít příležitost protože ten system už delší dobu nevozím-jen jsem do toho dost zabředl a když už jsem se v tom začal rejpat tak bych to chtěl nějak rozlousknout.

                                                0 0
                                                • TinkTink  

                                                  No…to mas pravdu…nebudes :)…pac pruzinu uz nemam (to mi nevadi…)…a stejne mas neco lepsiho…si myslim :)

                                                  0 0
                                              • kovar  

                                                trochu hodně si protiřečíš, Milane. Automatické nastavení nezávislé na tlaku versus vadnutí tlumiče pokud by propouštěl O-kroužek

                                                0 0
                                    • lubos  

                                      V klidove pozici ze je podtlak ? No tak to urcite neni. Pokud klidovou polohou myslis polohu , kdyz je namotnovan, nafoukan na bajku. Jak by mohl byt ? Kdyz komora se fouka tim,ze ze pist das na doraz zdvihu, pak to cele zasroubujes a nafoukanim pozitivni komory se pist vrati do polohy pripravene na pruzeni. Coz znamena, ze objem vzduchu v negativni komore, pri pocatecnim tlaku se zmensi asi tak 5×. Kolik to asi bude baru ? Btw, mam dojem, ze asi fakt bude problem v te zaklopce.

                                      0 0
                                • kovar  

                                  To jsou dost zásadní poznatky , co říkáš. Pokud záklopka mírně odsedá, tak by se do negativní komory vzduch mohl dostat, aniž by se tlumič musel rozebírat. VYpustila by se úplně pracovní komora a tlakem připláclá záklopka by se mírně odchlípla. Pak při otevřeném (zmačknutém) ventilku se tlumič VELICE pomalu zatlačoval až co to jde a škvírou mezi záklopkou by se tam pomalinku dostal vzduch. Opravdu pomalu stlačovat, aby při stlačování nedoško k přisátí záklopky… Pokud je doraz kov na kov realizován v tlumící olejové komoře a při dorazu je mezi pístem a dnem neg. komory jistý prostor dostatečného objemu, nemusí nutně pak v negativní komoře vnikat podtlak vzhledem k atmosféře a nedojde k nasávání oleje(který není pod tlakem, předpokádám). POdtlaku vůči atmosféře dojde pouze tehdy, když se tlumič vypustí (při tom se záklopka otevře, nebo? v neg komoře bude přetlak) a následně nenaplní se pak negativní komora buď rozebráním nebo výše popsaným způsobem, pak k odsávání skrz netěsnosti může dojít. TAkže kupodivu mírně odchípnutá záklopka by mohla mít svou funkci. Sundám pružinu a zkusím si s tím trochu pohrát

                                  0 0
        • jakub  

          Myslim ze se tady napadate uplne zbitecne, ja osobne uznavam praci kerou tedkom odvedl Tink TInk., ale ani si nedovolim odsoudit praci tvou, je videt ze nejste zadni hlupaci ani jeden a mozna ze kdybi jste podiskutovali o techto sistemech a problemech spolecne, tak by se nam vsem ulevilo, protoze by jste ledacos vychytali mozna uplne. Priznam se, ze jsem laik a nikdy jsem temhle sistemum nerozumel ale proc si furt vzajeme sypte popel na hlavu? To nam fakt nepomuze a esli je nekdo takovej genius ze je schopen to vsechno vyrest za vas tak sem s nim …

          0 0
          • TinkTink  

            Obavam se, ze jedina diskuze, ktera by byla mozna by byla z oci do oci, protoze zde pak dochazi k mnoha nepresnostim – treba podle me on ten tlumic chape z pozice vidlic = spatne – ten tlumic funguje na jinym principu…(jako ne diametralne, ale to klepani kov-kov proste ve vidli mit nebudes, kdyz splnis jiny podminky nez tady…)

            0 0
        • TinkTink  

          Sem cekal kdy se ozves a ukazes nam, jak tomudle nerozumis – protoze jsi to nevidel, tak nevis o cem povidas. To co tu provadim jsou informace ciste pro lidi co s tim maj problemy…nemel jsi se do toho mychat si myslim…ale budu se branit…oki…

          Podle me delam narozdil od tebe zasadni vec – popisuju upravy na tom tlumici, ktere lze provest v domacim prostredi tak, aby to pochopil kazdy – popsal jsem i vadny smer vyvoje, kdy jsem pouzil tu gumu – ta byla spatna…to priznavam, protoze podtlak v negativni komore byt nesmi… ale to uz jsi pochopil…

          V zasade jsi nam tedka TY predvedl divadlo…to jsi uz asi pochopil..ze ano…no ale to prece vubec nevadi…protoze jsi o par prispevku pozdej napsal, ze napr. ten o-krouzek udrzi ten tlak…takze jsi trosku prestrelil, ale dyt to vubec nevadi…hlavne ho provokovat…jasne…to ti jde docela dobre…

          Polovicata prace – uved presne, co je na ni polovicateho – ted, kdyz jsi pochopil, ze ten o-krouzek je ok a kdy uz jsi SNAD pochopil, ze tlumicem se vubec zabyvat nemusime – staci vyresit negativni komoru – a tu 100% vyresi jedine zablokovani zaklopky – neni duvod se tim vic zabyvat (mimochodem…ted je to pres 300km…do mesice tady mas vic nez maximum kolik jsi ty predhazoval – tj.1500…to dam docela brzo…takze tak no…

          Takze cekam na tvou odpoved co je na teto praci polovicateho – dokumentace me prace je myslim v naprostem poradku…takze cekam…(pocitam ze kdyz dneska neodpovis, tak se mi chces omluvit…za to predem dekuji…ono je lehke nekoho ocernit, ze neco napsal blbe, ale kdyz neumis napsat ani to…to mas pak tezky…ze jo…)

          0 0
    • JanSolar  

      Mimochodem, napsali mi z Benestu, ze tlumic na LRS jsou schopni vyrobit s priplatkem cca 500,– KC. Takze asi brzo prestanu resit, jak nafouknout negativni komoru.

      0 0
      • lubos  

        To je kterej ?

        0 0
        • JanSolar  

          Ted nevim, na co se ptas…

          Jsou schopni vyrobit tlumic s parametry na prani (ja jsem se ptal na 320/70, ale pak jsem si uvedomil, ze pracovni zdvih je 63mm, takze by se pouzil 65mm)

          0 0
          • lubos  

            Uz jsem nasel .. myslel jsem obecne tlumice benest. Delaji jenom pruzinove, ze ?

            0 0
          • lubos  

            Jenom pozor. Ten tlumic nemuze byt moc siroky. Myslim, ze to co maji na webu je podstatne sirsi, nez se da dat na meridu.

            0 0
      • TinkTink  

        Jo…to si musis koupit…a pak nam vsem rict jak to funguje… :)

        0 0
      • kovar  

        také jsem před pár dny psal do Benestu, ale naneštěstí neví, co je LRS. Každopádně by mělo smysl se o něco pokusit, důležité je, aby to mělo sférická ložiska atd. Mrzí mě, že jsou tak daleko, po telefonu to bude obtížné až nemožné řešit.

        0 0
        • JanSolar  

          Nejenom to. Nejdulezitejsi je, aby se to veslo do ramu. Podle vsecho muze byt vnejsi prumer tlumice maximalne kolem 50mm (abys nemusel vozit 1' plast). Tlumice od Benestu (63mm a 70mm) maji vnejsi prumer 59.5 a to tam asi nenarves. Budes s nima jeste komunikovat?

          0 0
        • JanSolar  

          Nejenom to. Nejdulezitejsi je, aby se to veslo do ramu. Podle vsecho muze byt vnejsi prumer tlumice maximalne kolem 50mm (abys nemusel vozit 1' plast). Tlumice od Benestu (63mm a 70mm) maji vnejsi prumer 59.5 a to tam asi nenarves. Budes s nima jeste komunikovat?

          0 0
          • kovar  

            Ano, budu s nima ještě komunikovat, dám pak vědět.

            0 0
    • hanz  

      add milan1 (2004–07–29 20:01:41)

      • s tou přídavnou pružinou by to šlo, stačila by tam předělat ta redukce přes kterou se tam nandavá a potom by tam v klidu nebylo předpětí
      • stou negativní pružinkou-musel by se vyřešit ten problem s tou záklopkou aby to zas nezačlo odsávat ten olej z tlumiče kdybi se vypustila negativka
      • Jako nejlepší řešení zatím vidím v tom že komplet odstraníme záklopku a vymyslíme kudy foukat a regulovat negativní komoru.

      Prostě tam přidělat ještě ventilek na negativku a postupně vychytat tlaky pro svojí váhu. Myslím že mám místo kudy by to šlo ted jen vymyslet jak.

      0 0
      • lubos  

        Ono je spatny i to gufero, resp. olejove tesneni. To bych vymenil za neco seriozniho.

        0 0
      • milan1  
        • Odstraneno na pozadavek usera –
        0 0
        • TinkTink  

          Ja bych jenom rad rekl, ze on nic neuvidi – staci se podivat do sekce bikes – najdi si „hanz“ a je videt, ze mu to muze byt proste jedno…mu jeho SPV a FOX fungujou v pohode :)

          0 0
      • Fido  

        při základním nastavení polohy pístu ve vzducjové části tlumiče má být tento umístěn (při vyfouklém tlumiči) tak, aby byl 20 mm od šroubení přechodu vzduchová a olejová sekce. Pak zašroubovat šroubení, tzn. vyrovnaný stav před foukáním positivní komory je píst cca 20 mm od čela šroubení vzduch olej. Tedy ne jak jsem tady četl že základní postavení je v plném zatlačení a tedy atmosferická atmosféra z každé strany vzduchového pístu. Jinak kompletní manuál na CD posílám TT a ten se to pokusí někam dát je toho přes 30 MB. zdar dalším novátorským myšlenkám.

        0 0
        • kovar  

          hurá :-)

          0 0
        • Fido  

          ještě bych dodal, že ve vzduchové komoře je od výroby trochu silikonového oleje, aby to líp chodilo – snazší odtržení z klidu a taky lépe těsnil ten O-kroužek, o jehož excistenci a terminus technicus nemůže být pochyb. Tzn. malé množství oleje ( manuál – několik kubíků!!!!) tam je od soudruhů z Německa, takže nebuďte jeho přítomností překvapeni, nicméně si nemyslím, že by přece jenom neudělali chybu, která se ovšem jmenuje LRS complet!!! Osobně jsem já měl problém s únikem oleje z olejové sekce kolem pístní tyče okolo toho zeleného těsnění potom, co vyjelo spolu se svým hlinikovým usazením, to má být vyřešeno zalepením loctitem a zaklepnutím dulčikem ve spoji… jakmile unikl olej, tak tlumič přestal tlumit a kopal, stále pružil ale díky těm ranám při zpětném netlumeném rázu nešlo dále jezdit…proběhla 2× výměna ale vždy potíže začaly únikem oleje!!! myslím, jestli to není i Váš případ a potom to laborování s laděním tlaku negativka versus positivní komora není zástupné. Jinak bych chtěl podotknout, že k nastavení vyrovnávacího pístku uvnitř pístnice v olejové komoře, která je mimichodem dvoudílná, je nutný trn o délce 134 mm, i zde bych hledal možnou příčinu poruchy chodu, jelikož má zde docházet k automatickému nastavení poměrů přepoušetění oleje v sekcích olejového válce právě v urovni daném 134 mm nastavení… myslím že mnohé bude pochopeno až z manuálu, který se chystá… takže zatím…

          0 0
          • JanSolar  

            Mimochodem, nenapade Te mozna pricina uniku oleje kolem cerveneho krouzku, kterym se nastavuje tlumeni?

            0 0
            • Fido  

              myslím, že je to možné, měl jsi vytaženou tu tyčinku na které je to regulační kolečko malinkým ibuskem přitažené? tedy musíš nejdříve povolit to dolní oko tlumiče, proto musíš pevně stisknout ve svěráku pístní tyč ale POZOR!!!!! je dutá a v ní je ta hliniková štelovací tyčka a na jejím konci jsou drobné 2 O-kroužky a podle mě, pokud nejsou uchyceny v oblasti toho pojistného pístku uvnitř pístnce, tak by tudy opravdu mohl olej pídit. Tedy průměr pístnice je 10 mm vyrob si z kostky silonu, nebo pevného plastu bazmek – vyvrtat díru 10 – 10,5 mm rozříznout, nasadit na tyč, čím bude delší styk bazmeku s pístnicí tím lépe ( větší styčná plocha a minimalizace rizika promáčknutí) no a pak dej tlumič vzhůru nohama do svěráku a proti směru hod. ručiček odtáhni povol oko tlumiče, povol ten malý imbusek a dokonči odšroubování toho oka a vidíš jak na tebe čučí ta hliníková tyčka, vytáhni ji. pak dej tlumič do svěráku za horní oko, povol šroubení na olejové komoře(to je to, kde je i zelený stírací kroužek) opět proti směru hod. ručiček, opatrně sikovkama, nebo nasaď opačně dolní dorazovou hliníkovou misku od přídatné pružiny jestli ji máš, pasuje tam průměrem i odskokem, až povolíš a vyšroubuješ, tak dolej doplna silikonový olej a zašroubuj a utáhni, potom vem špici a označ si 134 mm a do pístnice těchto 134 mm zatlač, měl bys odtlečit i pojistný pístek uvnitř pístnice – nastaveno a zřejmě odstraněna příčina vytékání oleje okolo toho červeného kolečka. Zbývá jen doplnit komoru olejem a vytěsnit vzduch a to uděláš takto, musíš utěsnit stříkačku(udělal jsem si gumovou zátku s dirkou z puku), kterou nasadíš na otvor v pístní tyči a opakovaně stříkneš olej dovnitř a nasaješ, budou se objevovat bublinky, dokud to tak bude, tak to pořád dělej, tím zaplavíš olejovou komoru, až bude po bublinkách tak sundj stříkačku a vlož tu hliníkovou tyčinku na doraz, opět dej upínací silonový bazmek na pístnici a do svěráku a vlož červené kolečko do dolního oka nasaď na pístní tyčku(pístnici) a zašroubuj a utáhni, myslím klíč 12. Na závěr dej to červené kolečko na nyní horní, jinak dolní okraj toho očka a utáhni imbuseček. HOTOVO, právě jsi si udělal nstavení a repasi olejové komory, gratuluju.

              0 0
        • JanSolar  

          Nechapu, jak muze byt zakladni postaveni vzduchoveho pistu 20 mm od prechodu olej-vzduch pri zasroubovani.

          Zkousel jsem zasroubovat tlumic pri vysunuti pistu cca 40mm (se zaslepenym prepostecim ventilem – s obracenou membranou zajistenou podlozkou) a po nafouknuti tlumic lezel na dorazu (= pri vysunuti pistu kolem 1 cm nad dnem vzduchove sekce – vic zasunout nejde). V tomto stavu je delka vysunute pistnice 68.2 mm.

          Pokud tlumic slozim v maximalne roztazenem stavu a nafouknu, zacne negativni komora fungovat a tlumic se ustali v rovnovaznem stavu pri delce pistnice 67.2 mm (to jest 64mm kdyz odectu gumovy krouzek a znamena to pouze 1mm od dorazu), je mozny negativni chod cca 1mm a tlumic funguje tak, jak bych si predstavoval.

          A ted otazky: Jak je mozny cca 4–5 mm negativni chod, ktery popisoval Hanz?

          Proc Merida ve svem navodu doporucuje inicialni nastaveni 20mm, kdyz pri tomto nastaveni lezi nafouknuty tlumic na dorazu?

          Ma byt opravdu doraz udelan tak, ze se pist zastavi cca 1 cm ode dna vzduchove sekce?

          Tlumic ted sice funguje, ale nejak mi vsechno hraje na to, ze krome vzduchove casti jeste muze byt nejaky problem s nastavenim/u­mistenim dorazu.

          0 0
    • lubos  

      Tak i muj druhej tlumic zacal malinko klepat. Vypada to ale na chybejici olej. Ovsem co se mi stalo .. na maratonu – z pozitivni komory se protlacil vzduch (zrejme pres o krouzek) do negativni) a to tak, ze to sebralo pul centimetru zdvihu. To jsem zjistil az post.

      0 0
      • lubos  

        Jak si tak ctu manual, tak asi na to mel i narok. Pisou, ze standardni servis-naplneni/odvzdus­neni kazdych 24mesicu nebo 3000km.

        0 0
      • milan1  
        • Odstraneno na pozadavek usera –
        0 0
        • TinkTink  

          No pokud uz ma tlumic dyl nez 24 mesicu nebo 3000km, tak by to moh vymenit, ne? Mne zatim funguje ok…ale uz si rysuju naradi na servis :o)

          0 0
          • lubos  

            Dalsi soucastka k vyuziti … upinak sedlovky 34.9 se hodi :o)) Jinak, nesnasim, nenavidim a nemam rad german-a tlumice. Uz jsem vymenil olej, n-krat jsem se pokousel o klasicky postup na nafoukani negativky, a porad malinko citit klepani. Mozna se to casem upravi, mozna jsem to mel preedtim totez na prvnim tlumici. Jenom si nepamatuju, dennik si nevedeu , grrr. Dnes si to otestuju, uvidim. Jinak jsem se v tech manualech docetl, ze 2004 verze uz ma gumovej bazmek v miste negativny, ktery ma branit prave tomu klepani na konci. Udelali asi totez co ty :) A blby je, ze se mi zda, ze cela vzduchova komora je nejaka pokrivena. Kdyz jsem se dival na konec pistu, nebyl rovnomerne od sten. A taky drhne na jednom miste kdyz tocim pistem. Svine, zacal se srat 7 mesicu po koupe, kdyz byla jeste jenom pulrocna zaruka. K tomu jsem jeste cvaknul na maratonu vidlici, gumicka dorazu je uplne nakrivo, jako kdyby se vidlice ohybala.

            0 0
            • TinkTink  

              Hmm…nevim…shanim naky pekny upinak sedlovky na Meridu a porad jsem nic peknyho nevidel :)

              No to tvy klepani – neni to chybejici olej v tlumici? :)…no tak si kup DT a neres to…

              Jak jsi cvaknul vidlici? Co to je? Jak se ohyba? jaka gumicka dorazu?

              0 0
              • lubos  

                Myslim, ze olejem to neni. Ale nejsem si tim jist. Nevim, jestli to mam odvzusnene jak to ma byt :( Pistnici se mi nepovedlo rozebrat :( Koupit DT ? Hmmm :o)) To radeji novej ram :)

                Vidlici, no na doraz jsem ji dal. Az mi protlacilo olej do negativky. A ohybani .. no nevim. Mam na noze gumicku a nebyla v rovine ale hodne nakrivo. Tak nevim …

                0 0
                • lubos  

                  Presneji, rozebral jsem tu koncovku s nastavovaci tyci. Ale ten zavit , co celou pistnici deli na dve casti je nejakej tuhej :) A nechce se mi kvuli tomu kupovat dalsi sverak, nebo neco obdobnyho.

                  0 0
                  • TinkTink  

                    Kterou pistnici mas namysli? To nak nechapu, co se ti nepodarilo rozdelit :)

                    Hmm…tak zkus napsat Benestu…jestli ti to udelaj :)…posli jim radsi rovnou fotku originalu, aby vedeli do ceho jdou a je to :)

                    Novej ram – tak si kup Canona. :)..ale uz to nebude takovy dobrodruzstvi… :) – to bude porad…mne to funguje…mne to jeste porad funguje…uz rok mi to funguje :o))))))))))

                    0 0
                    • lubos  

                      Pistnica je ta ocelova tycka. Presneji, jsou to dve ocelove tycky o prumeru 1cm a cca v pulce jsou spojeny zavitem. Normalne to lze odtocit , resp. tady mi to neslo :(

                      0 0
                      • TinkTink  

                        Aha…sem nevedel ze to maj udelany az takhle silene :o)…tam jsem nebyl…nevidim duvod to rozdelavat…

                        0 0
                        • lubos  

                          Tenhle tlumic ma porad neco, cim cloveka prekvapi, ze :) Duvod by byl. Mnohem lepe se mi odvzdusnovala olejova komora takhle. Ale dalsi vec je, ze tohle spominaji v manualu, ze pricinou klepani muze byt nekdy i spatne slozeni, nebo neco takovyho. Uplne jsem to nepochopil.

                          0 0
                          • TinkTink  

                            No tam maj nejaky nastavovaci kolik…co ten? :)

                            0 0
                            • lubos  

                              To je nastavovaci tyc. Ale tohle je nastavovaci pist. V manuale je oznacen (schema tlumice), cca ve stredu pistnici. A dale pisou pri problemu „Klepavy zvuk pri uvrati…“ (servis.pdf) jako doporuceni:

                              Provedte spravne nastaveni koncove polohy deliciho pistu na pistni tyci …"

                              No a tohle je zatim mimo muj obzor :(

                              0 0
                              • Fido  

                                jak jsem získal to CD s manuálem, tak jsem zjistil délku té nastavovací tyče u maníků co mají ten kufr a je to 134 mm – lze použít špice s označenou patřičnou délkou…

                                0 0
                                • lubos  

                                  Ted nechapu. Souvisi tech 134mm s tim pistem, jak ma byt spravne nastaven ?

                                  0 0
                                  • Fido  

                                    jo, přesně tak je to v manuálu a tak jak jsem to popsal výše v servise olejové patrony, uvnitř pístní tyče, která je dutá je malý pístek, který má být při nastavení a zaplavení komory olejem zatlačen na 134 mm, pokud by tam nebyl, tak se má nafouknout vzduchová komora, čímž ten pístek povyleze, pak vzduchovou komoru vypustit a pak zase uvést ten pístek na tu úvra? 134 mm :-))) …ale v manuálu to musí být napsaný, alespoň pokud si pamatuju, komplet jsem ten zvěřejněný TT nečetl, ale myslím, že tam dal z tho CD všechno, pořádně prostudovat!!!!! :-)))) zdarec

                                    0 0
                                    • lubos  

                                      Aha. Tak proto je dirka v pistnici ve vzduchove komore. No no jsou mi veci. A odkud se ma zmerit ta delka ? Zevnitr (jak je vzduchova komora) nebo ze strany kde se sroubuje nastavovaci tyc ? Ponevaz jsem si nikde v manualech nevsiml nic o tomhle.

                                      0 0
                                      • TinkTink  

                                        Jo…tak to jsem tam tez nevidel..to sou mi veci…

                                        0 0
                                        • Fido  

                                          tak pánové, je to nastavovací tyč v kufru, je to defakto tyčinka cca 2 mm v průměru opatřená na konci plastovým držátkem-dorazem a její délka, rozuměj po doraz je těch 134 mm, jak jsem psal dá se nahradit třeba špicí, nebo čímkoli podobným, a v kroku 21 a 22 servis olejové komory je to všechno popsané :-)) jde o nastavení dělícího pístu tzn. při odšroubovaném dolním oku a vytažené nastavovací tyčce je těch 134 mm míněno na doraz po okraj pístní tyčky…

                                          0 0
                                          • lubos  

                                            Kurna, vzdyt jsem to cetl. Asi jsem slepej a trpim sklerozou, nebo nevim co. Dik :)

                                            0 0
                          • lubos  

                            Vcera jsem vyskousel ten tlumic. Sice citit kovovy doraz kdyz povyskocim, ale pri prejezdu dirou, nebo pri jezdeni neni nic citit. Tak jeste pujdu do nejakeho seriozniho terenu a uvidi se. Jinak , v manualu pisou ze do komry je potreba dat asi 5ml oleje, tak asi ten olej nebyl z olejove komory (ani v tom starym tlumici) a mozna prispiva trosku k potlaceni toho kovoveho dotazu. Nevim, ale nekdy to vyskousim. Pravdepodobne to ale muze byt to nastaveni deliciho pistu.

                            0 0
                            • JanSolar  

                              V manualu se pise, ze olej se dava do pozitivni komory, takze klepani asi neovlivni (to by musel byt v negativni, aby tam zvysil tak). Delici pist, pokud tomu rozumim, pouze oddeluje olejovou sekci od vzduchove a mozna udrzuje olej pod tlakem a na klepani podle me taky nema vliv. Co mne pomohlo, bylo zaslepeni prepousteciho ventilu otocenim membrany a uzavreni v plne stlacenem stavu. Ted uz to funguje perfektne asi 2 tydny (~200 km). Vysledkem teto operace je vyssi citlivost, ale vetsi sag (pri stejnem tlaku) a subjektivni pocit nizsiho zdvihu.

                              0 0
                              • lubos  

                                Ja jsem to sice tez takhle pochopil. Nicmene vic oleje bylo prave v te negativni. Tak nevim :-| Jinak ten sag muzes zmenit, kdyz nastavis negativku ne pri max. zdvihu pistu. Co se tyce toho pistiku, tak v manualu je napsany, ze to muze byt duvod klepani. No, tak to priste zkusim teda nastavit.

                                0 0
                                • JanSolar  

                                  Kdyz necham min vzduchu v negativce, tak to chodi az na doraz a mlati. A to je prepousteci ventil zcela jiste kompletne uzavreny.

                                  0 0
                                  • TinkTink  

                                    Cims to uzavrel ty? :)…

                                    Jo – ta teorie s min vzduchem v negativce…ne­fungujes…proto­ze by se tam pri chodu nadoraz udelal maly podtlak :o)))

                                    Jinak…ten tlumic me porad bavi :o))…je s nim sranda…clovek se nenudi :)

                                    0 0
                                    • JanSolar  

                                      Je to pravda. Clovek si mnohem vic uzije, kdyz si hezky v klidku steluje negativu, nez kdyz se nekde upocenej pachti terenem…

                                      0 0
                                    • lubos  

                                      Jj, ty ses takovej technicky hracicka, uz onehda jsi rikal neco o nejmenovanych vidlicich, ze te nebavi, nebo na nich neni co resit :o))) Kup si novej Suntour :)

                                      0 0
                                      • TinkTink  

                                        Hele…ten Axon nechodi zle…presnej naky Ecko za necelyc 5 litru…ALE – vcera dojel jakejsi typek ke znamymu, ze mu usel vzduch :o)))…pohoda…a jeste teda netlumi, ale to by se dalo prej vyresit packou na riditka a trosku ho pritahnout…jinak ta vidle musi zobat :)

                                        0 0
                • Pá-dlista1  

                  Ta gumicka se prece napr.rozdilnym trenim muze zkrivit nebo spis se zkroutila nebo se treba na jedne strane o ni ohnul stiraci krouzek vic a na druhe min. Je prece tolik vysvetleni krome krouceni vidlice. A pri krouceni vidlice ti prece… to by na to nemelo vliv. Vzdyt si to predstav. Kroutit se muze vsechno, ale nijak vyrazne vnejsi noha vuci vnitrni nesouose. Od ceho by tam pak byly pouzdra.

                  0 0
    • lubos  

      Nove zkusenosti s cerstve reparovanym tlumicem. Vypada to tak , ze asi i pres veskerou snahu mam olejovou komoru zavzdusnenou. V manuale pisou, ze je to neco jako mackaci zvuk. Jo, neco jako zvuk z Marzocchi tlumeni. Po asi 50km se zmenil. Piska. Jako kdybych sedel na piskacim vlku pro deti. Moc velka sranda. Dale .. vypada to tak, ze mi tlumic o neco malinko vic houpe. Nejspis asi pro zavodni nastaveni nebude negativka dobre nastavena pres max. zdvih pista. No, nekdy to zkusim poladit.

      A zije german answer.

      0 0
      • TinkTink  

        By to chtelo nakou sejsn :)…tech zvuku co to muze vydavat je totiz nekolik :)..

        Mne se tlumic nejvic houpal, kdyz jsem mel vypustenou negativku :)…kazdopadne – bajk se mi houpe porad a hodne…a komu to vadi…nikomu :o)…

        Zvuk od Marzocchi – jo…tak takhle mi ten tlumic zni ted, kdyz mam tlumeni nastaveny na urcity stupen… :)…pekny…clovekovi se to pak ozviva dublovane :o)))

        Hmm…piska…to nevim…mne si sem tam taky bajk piskne, ale to je jeden pedal…mel bych ho namazat…kdyby se dal otevrit…hmm…budu to muset opravit :)

        0 0
        • lubos  

          Jsem kamose nechal prevezt se na lrsku, si toho asi moc nevsiml, ale stezoval jsi, ze by dostal na tom nejspis morskou nemoc (jezdi HT). Houpani plus zvuk vln :o)))

          Dnes jsem zjistil, ze je to otazka nastaveni tlumeni, ale i tak, takovy mirne piskaci zvuk zustal. A taky jsem zjistil, ze se zabehava. Totez jsem mel asi i s tim druhym tlumicem. Sice porad citim malinko kovovy doraz, ale uz ne kdyz nadhodim zadni koleso. Nebo ne tak moc. S negativkou se tezko mohlo neco stat, pripadni zavdusneni asi na to vliv nebude mit, tudiz asi se posunul ten nastavovaci pist, rekl bych.

          0 0
          • JanSolar  

            Vydrz, a dockas se. U meho tlumice to taky reagovalo na nastaveni utlumu. Max tlumeni = klepal Min tlumeni = neklepal (ze zacatku…;)

            Stejne si nakonec obratis membranu…:)

            0 0
            • lubos  

              Hmm, no mne to vydrzelo ( novej a v podstate i starej) asi 5 mesicu. Pak zacal klepat. Tenhle druhej klepal sice ale jenom malinko a presne jako pises, kdyz jsem ubral tlumeni, tak to prestalo. Pak mi prorazilo do negativni komory tak jsem to rozebral (asi jsem nemel :o)) Membranu nevim .. nemam duvod otacet. Ale kdo vi … jednou , mozna :)

              0 0
    • lubos  

      Tak, mam dalsi poznatek. Nastavovaci pist, zkousel jsem, nastavil, zasrouboval konec pistnice, potlacil pistnici, vratil se zpatky do spataneho nastaveni. Tak jsem to udelal jeste jednou, tentokrat ale tlumic celej poskladal, nafoukal. Tak nevim jestli je dobre, nebo ne. Pujdu odskouset. Akorat, asi se mi porad nepovedlo odvzdusnit uplne tlumic. Hmm, asi si koupim ten puk :o) No nic.

      Ale dulezitej poznatek ohledne negativky. Chvili jsem nad tim premyslel, a dospel jsem k zaveru, ze kdyz malinko klepe i presto, ze jsem dodrzel postup, tak nejspis se ponekud vyfoukla pri foukani pozitivni. Protoze ono to jde tak nejak skokem, foukam,foukam chvilinku nic a pak skok. A proto jsem zkusil nafoukat tlumic tak, ze jem lezel vahou na sedadle a tak foukal a pomaly jsem tlumic nechal postupovat nahoru. Sic jsem mi to nepovedlo uplne, ale zrejme to zafungovalo, ponevaz pri zkouske neklepe. Jenom ten takovy mackavy zvuk.

      0 0
      • kovar  

        mám taky poznatek se svým tlumičem German, kterého jsem zatím ještě nerozebíral – už začíná kopat.

        0 0
      • Fido  

        …myslím, že v manuálu píšou a taky jsem to tak dělal, že musíš mít vyfouknutou positivní komoru, jeståi jsi ji neměl, tak ten tlak z positivky zasa natlačil ten pístek na tu špatnou úvra?…

        Jinak já se toho původního tlumiče při reklamacích zbavil a obdržel jsem ten lite. Má už někdo zkušenosti s tímhle??? má stejné střívka??? je jeho provoz bezporuchovější??? já jej ještě nerozdělával, letos stavím a tak mám ubohých 800 km a tek jsem jej nai moc nevyzkoušel, ani žádné sudety, drásal, merida nebyli a nebudou…

        0 0
        • kovar  

          lite, tím myslíš S light? Tak ten mám.

          0 0
          • Fido  

            …jo sorry, light, jako light buček :-)) tak s tím sjou taky obtíže, ach jo, měl jsem ten starší systém Eco a ten se sral.. ten S-light zatím drží, ale zatím jsem jej moc nezatížil… no nic, alespoň máme ten manuál, že, tak si můžeme pěkně v dílně pohrát :-)) Jinak geometrie meridy z r. 2002 se mi zdá krátká, už ji myslím o 2 cm protáhli, má s tím někdo zkušenost, myslím tím jestli sedlal oba rozdílné rámy??? Já jezdím více méně pořád za rohy a předtavec mám 130 mm, měl jsem 140, ale už se hůř ovládal, tak přemýšlím o vlaštovkách a zpět 140 mm. Má s tím někdo zkušenost???

            0 0
        • lubos  

          Mel jsem komoru uplne pryc, tezko nejak tlak navic :o) Lite tlumic hmm – neni to ten eko?, asi totez. Mrkni na web meridy a budes vedet.

          0 0
      • lubos  

        Ted me napadlo, nekde jsem to cetl asi, ze nafukovat se ma tlumic pri max. tlumeni. Je mi jasny ted proc :) A jeste dodatek … na dolni komoru se hodi normalni predstavec a na tu horni oversize :)

        0 0
    • lubos  

      Synteticky Castrol neni dobrej olej do tohodle tlumice. Pridrhava pak … hlavne kdyz se necha ve vzduchove komore. Budu muset sehnat neco lepsiho. Zkusim nekde silikonovej olej. Nevim kde :( Jinak, na druhem ramu co jezdim sem objevil vlasecnicovou trhlinku na temtyz miste jako prvni. Praskani oka zacina … vivat merida :)

      0 0
      • kovar  

        silikonový olej se dá koupit v prodejnách, kde prodávají elektrosoučástky.

        0 0
        • lubos  

          Dik, a je to nejaka standardni viskozita ? Nebo se da koupit jakou chci ? Potreboval bych tak 10W. Zda se mi tez, ze ten Catrol je dost tezko odvzdusnit, nebot malinkate bublinky uvnitr jsou hrozne line jit ven. Asi se jim libi v tom oleji :o)

          0 0
          • kovar  

            jó viskozita, tak to nevím. Kupoval jsem už dva oleje od různých výrobců, a na první pohled jeden je míň a druhý víc viskózní. A ten míň viskózzní dokonce voní – jestli ho výrobce PanOil neodčerpává z výrobny prezervativů…

            0 0
      • JanSolar  

        Tak mne uz taky prdnul. Odesilam kyvku i s tlumicem na reklamaci soudruhum z NDR.

        Mimochodem, nevite nekdo, jak sundat zadni stavbu (to jest, jak rozebrat hlavni cep)?

        0 0
        • lubos  

          No, loziska jsou na imbusech, ty asi sundas, predtim ale povolit srouby na okach, a predpokladam, ze se to nejak vysune a zadni stavba vypadne.

          0 0
          • JanSolar  

            Bohuzel to tak jednoduche neni. Pote, co jsem povolil oka a vyndal imbus na leve strane, to porad drzi v celku a nejde s tim hnout. Krome toho je uvnitr pod imbusem na prave strane (ktery nejde vyndat) jste jakysi maly imbusek (2–3mm) nebo dokonce hvezdicka, buhvi na co. O vikendu jsem kolem toho asi hodinu skakal a nic.

            Mimochodem prasknula ti ta stara stavba nebo ta nova, zasilena?

            0 0
            • lubos  

              Aha. No ja to jeste nerozebiral, delali to v obchode kde jsem to koupil, tak jsem to videl cele rozebrane. Tak jsem myslel, ze to jde takhle jednoduse. No ale jak vime, myslet znamena hovno vedet :o)))) Mozna ten maly imbusek je neco jako zavlacka a je treba to povolit … asi na to driv prijdes, nez se ja zastavit v tom obchode. Jinak, zacina se srat stara stavba. Ta zesilena ma najezdena zatim jenom asi 500 km. Tak nejak mi to cca vychazi u prvniho i ted, ze mi tlumic nez zacal klepat a zadni stavba nez pocala vykazovat tenhle problem vydrzali asi tak 3000km v terenu. Ta zadni stavba me tak moc netrapi, ono to vydrzi zopar mozna i set km, vic me sere ten tlumic. Vcera jsem to odvzdusnoval se strikackou, uvidime jestli prestane vydaval zvuky v terenu :) Jde mi to na nervy.

              0 0
            • kovar  

              Jestli máš návod na LRS German tlumič, tak tam jsou výkresy všech otáčivých částí zadní stavby Meridy, tak z toho by se dalo vydedukovat, jak to rozebrat.

              0 0
              • JanSolar  

                Tak jsem to nakonec nechal udelat v servisu. Loziska je potreba zevnitr (skrz osu cepu) vyklepnout. Doma jsem si akorat netroufnul do toho moc mlatit, protoze jsem nevedel, jestli tam neni nahodou nejakej zavit…

                0 0
      • TinkTink  

        No…tak jsem se dival…mam tam Motul – vydrzel tak 1500km nez uniklo 5mm oleje (jako 5mm chodu tlumice) do negativky…pac se v negativce udelal vetsi tlak (z pozitivky usel do negativky diky te uzavrene prepazce)…takze to bude chtit takovych kazdych 1000km vypustit a znovu napustit negativku…ale to neni az tak spatny…to je tak 5× do roka a pristi rok na konci to prodam :)…jeste chci vyzkouset co udela, kdyz se necha ta membrana otevrena…bez pruziny pridavny…hmmm)…

        0 0
        • lubos  

          Vcera jsem se nekolikrat pokousel nafoukat negativku .Jednou jsem ji asi i nafoukal, ale brzdy odesla. Nechapu jak se mi povedlo ji tehda nafoukat. Nepomhlo ani nastaveni deliciho pistu na 134, ani nijak jinak. Ani otoceni membrany. Az dnes jsem otocil membranu, nahodil jsem sirokou podlozku a dalsi podlozku a zasrouboval a uz drzi. No, uvidime kolik vydrzi.

          0 0
          • TinkTink  

            Chlape, ja nevim co delas spatne…ja kdyz nafoukam negativku, tak proste drzi a nic s ni nemusim delat – je pravda, ze od doby, kdy jsem otocil membranu a dal tam tu velkou podlozku, se mi nikdy nevypustila, ale pozor musis dat i na to, ze zhruba kazdych 1000km to bude chtit povolit a negativku napustit znova – jinak v negativce bude pribyvat tlak…ja uz si to vyzkousel…po 1500km mi z tama unikl baj voko 1 BAR navic, kterej tam nebyl :))

            0 0
            • lubos  

              No prave, otocils ji a dal velkou podlozku. Ja jsem ji prvne otocil ale bez podlozky. To byla chyba. Pravdepodobne je mozna malinko-malinko ne uplne fit ta guma proto, kdyz je normalne propousti vic nez by mela. Nevim. Jinak s tim prebytkem se to da zjistit podle delky pistnice venku. Mela by mit asi neco kolem 68mm, kdyz se komora moc presyti tak to stahne zdvih. Zatim jsem premyslel nad dvema zpusoby jak to vyresit. Budto nejak predelat nebo nasetupovat tu memebranu tak, aby propoustela pretlak ale ne tak blbe jako ted. Rekneme, vypodlozit ji neco malo kolem osy kde je skrutka a na druhou stranu dat vetsi podlozku. Pak bude potreba vetsi pretlak na propusteni, ale pujde to. Ale to je takove reseni, jako podepirat vyschly strom. Zasadni zmena, a to inzenyri od german-a nedomysleli, je nesrat se s automatickym nastavovanim, ale proste nechat to na uzivateli. Vyvrtat malou dirku v oblasti neg. komory, udelat zavit, zapustit malou skrutku s dirkou a pojistnym ventilem, zalepit locktitem. A je to. Pretlak ti budto vypusti ventil, nebo si to udelas sam bez rozebirani.

              0 0
              • kovar  

                bych se prozatím vybodl na negativní komoru. Zásadní problém je zavzdušňování olejové komory, pak ten tlumič dělá psí kusy. JSem to už tu psal: „negativka si bude nasávat olej skrz blbé těsnění z tlumici komory i tehdy, pokud neni negativka vypuštěna( i když trochu méně) – nebo? olejová náplň má přibližně ten samý tlak, jako vzduch ve vzduchové komoře (díky díře v pístnici a plovoucímu písti v ní).“ – nebo? a? je v negativce podtlak vzhledem k atmosféře nebo ne, tak vždy v ní bude razantně menší tlak než tlak oleje v olejové komoře.

                A další místo, kudy se do olejové komory může dostat VZDUCH je plovoucí pístek obzvláš? poté , až vyčerpá kapacitu své plavby.

                Takže mi se jeví, že kámen úrazu je těsnění mezi negativkou a olejovkou. A to se nám jaksi opravit asi nepovede, leda vyměnit za těsnění, které opravdu těsní.

                0 0
                • lubos  

                  S tim jsem problem ale nemel. S tlumenim. A olej v negativni komore tam byl jenom od vyroby (podle manualu) kvuli mazani. Tobe prestava tlumit ke konci ? Ta dira se da ucpat, ale nevim co to udela s tlumenim. Minimalne se zhorsi komprese. Pres plovouci pistek by se vzduch nemel dostat, pokud olejove tesneni tesni. Jinak totez tesneni je venku na pistnici, a tudy mne osobne olej neutika, a podle toho co pises by vlastne mel. (starsi modely s tim meli problem, tesneni bylo spatne, pisou to i v manualu). Jinak s tim pistekm/tlak/ne­gativka me to nenapadlo.

                  0 0
                  • kovar  

                    jsem si take myslel, že s tlumením nemám problémy, myslel jsem, že problémy (kopání – jakoby kov na kov) jsou díky vypuštěné negativce. JEnže tu jsem měl vypuštěnou od samého počátku!!, tak proč najednou to dělá problény, když před tím ne? Při prohoupnutí tlumiče na místě se tlumení zdálo naprosto O.K., žádné skoky v pohybu pístnice. Odmontoval tlumič, a odšruboval jsem vzduchovou komoru pryč, aby nezavazela a zahýbal pístnicí jen na olejové komoře a ouha, její pohyb byl šel skokem asi na 1/5 zdvihu, v místě, kde se zrovna nacházela bublina (podle natočení komory). Ještě jednou zdůrazňuju, že i když jsem na začátku jezdil s tlumičem s vypuštenou negativkou (to vím naprosto jistě) a dokonce i nasazenou pružinou, tak žádné problémy v plynulosti chodu zadku nebyly. Vše začalo až se zavzdušněním olejové komory. Možná ten S Light má negativku ošetřenou ještě elastomerovým dorazem v olejové komoře, takže kov na kov to v žádném případě nemůže jít.

                    0 0
                    • lubos  

                      Ten pohyb je kvuli tomu pohyblivemu pistku. Kdyz ho nema co tlacit zpatky, tak se posune a proto ten pohyb. Jinak v manualu maji napsane, ze nove tlumice maji osetrenej doraz nejakou gumou .. takze asi se domnivas spravne. Takze mozna jsem proto nedokazal nastavit ten tlumic aby neklepal, neco vevnitr. V manualu se pise, ze kdyz je klepani jakoby kov/kov tak to muze byt spatnym nastavenim deliciho pistu. Jenomze, kdyz jsem ho mel (myslim) spatne, tak to nedelalo, a kdyz jsem to nastavil podle tech 13.4mm co tady nekdo psal, tak pak jsem uz se mi to nastavit nepovedlo. Kdyz je to vic, tak taky ne. Jeste jsem nezkousel min nez 13.4

                      0 0
                      • kovar  

                        myslím,že ten pohyb v žádném případě není qůli tomu pístku, ten slouží jen na teplotní a jinou kompenzaci objemu oleje. Tristní asi bude situace, když pístek bude nadoraz u tlumícího přepouštěcího olejového pístu, kdy se už nebude mít kam posunout. A je docela možné, še se tam pístek dostane, díky únikům oleje skrz těsnění z olejovky do negativky, které samozřejmě taky bude kompenzovat svým posunem.

                        0 0
                        • TinkTink  

                          Panove, uz jsem na to prisel…

                          na kazdy tlumic od Germanu pusobi tajemna sila, ktera urcuje jeho zivot… :o)))))) Ta sila…to je neco jako jeho duse…aaa…tlumice maji dusi…nutno podotknout, ze ta duse asi kdysi zhresila… :o))

                          Nevim jak vy, ale ja uz se v teto debate ztratil…rad bych rekl co dela kdo pri upraveni tlumice spatne, ale uz nevim co kdo dela…proste je tu strasnej maglajz…

                          0 0
                          • kovar  

                            já už pomalu začínám chápat myšlenkové pochody konstrukréta tohoto tlumiče. JInak German tlumič je takové jednoduché zařízení, které by i fungovalo, kdyby těsnění těsnilo, stěrače stíraly a světla svítila. JEnže nic není ideální, a s tím asi konstruktér nějak nepočítal. JInak by udělal v olejové komoře odvzdušňovací a dolívací otvor(můžeme tipovat měsíční spotřebu oleje), kterým by se i upravovala poloha plovoucího pístku a nejhorší ze všeho jsou trpaslíci

                            0 0
                          • lubos  

                            Jo, treba ten druhej tlumic – problem s nafoukanim negativky, pozitivni mi propousti kolem zavitu … delam jen to co u prvniho. A to 6mesicu fungoval bez nejmensiho problemu.

                            0 0
                        • lubos  

                          No co mam zkusenost ja, tak pokud utlumim koleckem tlumic v rozebranem stavu a zacnu tahat pist, neco tam klikne, pist se posune (meril jsem to) a samozrejme pak to chodi tak, ze tlumi a pak skok. Staci snizit tlumeni, prestavit pistek dratem a vse je ok. Nebo nasadit, nafoukat pozitivni komoru a taky ok. Proste je to tak. V rozebranem stavu nemuzes posuzovat tlumeni v tomto pripade. Pokud ti bezproblemom tlumi v cele dlzce na bajku, neres to. nema to smysl. Jezdis na bajku nez na rozebranem tlumici.

                          0 0
                          • kovar  

                            NEN9 to O.K. to ani náhodou. V žádném případě nesmí tlumič chodit trhaně, a? je na kole nebo o odmontovnou vz. komorou nebo a? je jinak nastaven točítkem útlum. Pokud chodí trhaně, je tam vzduch a bude to chodit blbě. TAdy nemá cenu laborovat s útlumem a pístkem, je nutno odvzdušnit. Jo skokový chod tlumiče se dá odstranit – nastavením tlumení na minimum tj vyřazením z činnosti, to je nabíledni. Posledně jsem musel tlumení úplně točítkem anulovat, aby se na kole vůbec dalo dojet bez spotřeby 10kg nervů v kýblu. SIce z kola byla houpačka, ale aspoň to nemlátilo, na dojetí dobré.

                            0 0
                            • milan1  
                              • Odstraneno na pozadavek usera –
                              0 0
                              • kovar  

                                je třeba odvzdušnit. Při natlakované vzd. komoře má bublina vzduchu menší objem tudíž se zdá že jsou i menší problémy s tlumením.

                                0 0
                              • lubos  

                                No napis to , jsem moc zvedav ;)

                                0 0
                            • lubos  

                              No ale mne skokove tlumic nechodi, kdyz je na bajku, nikdy. Mne kdyz tak jedine piska, nebo tak nejak. Ale tlumi normalne jak ma. Asi to o cem pisem, neni to co dela tobe.

                              0 0
                              • kovar  

                                abychom se nneztratili v této obsáhlé debatě, tož mi prosím zopakuj, jaké problémy ti tlumič za jízdy dělá?, když z něho tedy nepoci?uješ nějaké nárazy za jízdy.

                                0 0
                                • lubos  

                                  Nic, ja nemam problem, jedine co bylo, kdyz jsem zatlacil za sedlo poradne a pustil, bylo citit kovove klepnuti. Totez, za jizdy nadzvednout zadni. Puvodne jako novy to nedelal. Pri jizde pres teren zadnej problem, predtim nez jsem rozebral za urcite tlumeni bylo citit to klepani. Ted uz ne, co jsem to rozebral a vymenil olej. Kdyz jsem zatesnil tu membranu tak uz neklepe vubec, jelikoz je tam tlak te negativni komory.

                                  Kovovy doraz je citit, i kdyz je tlumic rozebranej a taham pist. Na konci je to citit. Ale tlumeni je stejne od zacatku po konec. Nezavisle na nastaveni pistku. Ovsem, pokud hodne zatlumim koleckem v zoebranem stavu, a mam nastaven pistik na tech 13.4, a zacnu silne tahat zpatky pistnici, tak se ozve takove pluc, vnitrni pohyblivy pistek se posune, tim se vevnitr vytvori dire a pak netlumi na urcite casti, chodi to tak srandovne. Pak staci budto posunout pistek zpatky, nebo doplnit olej do te diry a vsechno je znovu ok. Ten posun pistku pri nafoukane pozitivni komory ale nemuze byt, brani tomu tlak vzduchu.

                                  0 0
                                  • kovar  

                                    to klepnutí při zatlačení na sedlo a odlehčení mi dělalo také a při jízdě toto nečinilo problém a nebylo postřehnutelné. Prostě jezdilo se na tom dobře.Takže hlavní problémy dělá zavdušnění, je tak? O to mi jde. Teď tu popisuješ, že při odmontované vzduchové komoře při tlumení na max a zpětném zatažení za pístnici se pod plovoucí pístek dostane vzduch, jo? Tudíž plovoucí pístek vyjede blíž k vzduchovému pístu. A jednoduchým zatlačením na něho skrz díru ve vzduchovém pístu ho vrátíš zpět ke hladině oleje, tudíž vzduch se propasíruje kolem něho pryč ven z olejové komory. Je tak?

                                    0 0
                                    • lubos  

                                      No, zvuky co vydava tlumic mi vadi :) A to jsou asi tim zavzdusnenim. Ale na tlumeni se mi to neprojevilo, alespon jsem to necitil.

                                      Pod plovouci pistek se vzduch nedostane, si myslim, nema kudy. Vzdyt vsude je tesneni. Alespon se mi zda, ze jsem ho daval jednou zpatky aniz bych rozebiral pistnici, tedy tam nemohl byt. Ale nejsem si v tomhle bodu jist. Ale! Pokud by se tam dostal, pak asi nekde neco netesni a bude to delat problemy. Hmm, ja ti nevim. Ja mam tam ted synteticky castrol, mozna je v tom problem. Silkonovy, nebo mineralni bude tesnit vic, no asi jej zkusim v nejblizsi dobe vymenit.

                                      0 0
                                      • kovar  

                                        kdyby se pod kompenzační pístek nedostal vzduch, tak nemůže vyjet a zůstat tam. Jelikož olejová náplň a CELÁ olejové komora významně nemění svoje objemy , tak kompenzační pístek nemůže cestovat,a? je tlumení takové nebo makové (jak se mylně donívá Milan1, který popírá zákon zachování hmoty)

                                        0 0
                                        • milan1  
                                          • Odstraneno na pozadavek usera –
                                          0 0
                                        • lubos  

                                          Jaktoze ne. Vzdyt pohybem pistu tlacis na olej ⇒ tlak oleja pistek posune.

                                          0 0
                                          • kovar  

                                            samotný tlak nestačí, nebo? olej je prakticky nestlačitelný, pro posun plovoucího pístku potřebuješ přírůstek objemu, a kde ho vezmeme?, když se objemy ani oleje ani olejové komory v součtu pod a nad tlumícím pístem neměmí, se tu marně snažím naznačovat. NEbo mění? a kde? To má pístnice pod přepouštecím pístem jiný průřez než nad? Asi ne. NEbo jo?

                                            0 0
                                            • lubos  

                                              Myslim, ze asi zacinam chapat co mas na mysli. Asi nemame na mysli tutez vec. Zacnu od konce. Pistnice dost mozna nema stejny prumer. Na tom ale nezalezi.

                                              Jde o to, ze kdyz tlacit pist smerem k max. zdvihu, tlak vyvijenny na olej nema protitlak a pistek se posune ke konci smerem k hlave pistu. Kdyz pak pistnici tahas zpatky, v dusledku maleho otvoru tlumeni olej nestaci protekat dostatecne na to, aby atmosfericky tlak potlacil pistek proti podtlaku, ktery vznikne mezi delicim pistikem a olejovou hladinou. A viceme tam uz zustane, nez se nafouka komora, nebo nastavi dratkem.

                                              0 0
                                              • kovar  

                                                UFF. Už nemohu dál :-) máme na mysli tutéž věc. Akorát ty a Milan1 z toho děláte perpetum mobile :-)

                                                0 0
                                                • lubos  

                                                  Ale ne. Proste ten pistek je pohyblivy a je logicke, ze kdyz zatlacis a sila tlaku oleje je dostatecna (a ta sa meni nastavenim tlumeni) tak pistek potlaci dal a smerem zpatky vznika podtlak. Alespon ted se mi to jevi tak. Ale tvoje UFF me silne znejistilo a ted vlastne zjistuju , ze jsem zapomnel presne jak se vlatne tlumic choval :o)

                                                  0 0
                                                  • lubos  

                                                    Jeste dodatek. Mne tlumic nemlati ani kdyz ho utlumim, tobe ano, tedy asi budes mit jinej problem. Tak fakt nejsem si jist, jestli oba mluvime o tomtez problemu.

                                                    0 0
                                                  • kovar  

                                                    mluvíme o tom samém, snažím se vyvrátit mylné NĚKTÉ (NE VŠECHNY!) dedukce ohledně Tvého problému – cestování pístku. Nebo se mýlím já, v tom případě prosím kohokoliv o vysvětlení, ale prosím o použití základních zákonů newtonovské fyziky, stačí mi toto zjednodušení, a prosím nepoužívat přitroublé invektivy typu „nech si to patentovat“

                                                    0 0
                                                  • lubos  

                                                    Ok, ale proc tedy tys mel problem s tlumenim na kole a ja ne ? Takhle je to tezky :( … v realu by jsme si to vysvetlili asi hned :) Kazdopadne se ti povedlo me v tomhle bodu znejistit tak, ze v nejblizsim case, kdyz to budu mit rozebrane se na to znovu podivam :o))

                                                    0 0
                                                  • kovar  

                                                    no protože jsem měl tlumič hodně zavzdušněný (protřepáním šplouchal): za jízdy kopal, a díky zavdušnění byl kompenzační pístek u pístu a mlátil tam sebou (díky vzduchu v oleji, který se stlačuje a roztahuje !! a tím kolísá objem a čím je silněji nastaveno tlumení tím pak více!!.) – což se také asi podílelo na nárazech – možná nejvýznaměji. Ale u tebe nevím, jaký byl problém, jsi říkal, že jsi žádný neměl za provozu.

                                                    0 0
                                                  • lubos  

                                                    Protrepanim splouchal ? Uff, tak to je sila, protrepavat jsem ja ale nezkousel. A kudy ten olej vytekal ven ? Do negativky nebo po pistnici dolu ? Jinak ja jsem nemel resp. nemam problem kdyz jezdim, jedine ten kovovej doraz co jsem citil.

                                                    0 0
                                                  • kovar  

                                                    po pístnici dolů ne, olej do životního prostředí neutekl. Olej prošel skrz těsnění uvnitř tlumiče . Ale nevím bohužel, kam se olej dostal, jsem zapomněl zapnout záznam v hlavě, nepamatuju se, jestli se proteklý olej nacházel v negativce pod pístem nebo nad v pozitivce. Mám ale takový dojem, že se všechen olej nacházel v pozitivní komoře, což by cosi mohlo (ale nemuselo) naznačovat, kudy protekl olej nahoru a kudy se dostal vzduch do olejovky.

                                                    0 0
                                                  • lubos  

                                                    Pres tu diru jak je membrana, asi. A kolik ho bylo ? Hodne ?

                                                    0 0
                                                  • kovar  

                                                    nebo přes plovoucí pístek. Nevím, kolik ho bylo, při rozebíráni se mi prosáklý olej vylil na plovoucí podlahu a gatě, ještě že nikdo nebyl doma. Olej na zemi udělal pár skvrn velikosti mexického dolaru.

                                                    0 0
                                                  • TinkTink  

                                                    To mas dobry…ja onehda vylil do podlahy pres pul litru silikonu…

                                                    0 0
                                                  • lubos  

                                                    Aha, tak to asi nebylo 5ml jako jsem mel ja. No, to je hodne dost. Pak se nedivim, zes mel problemy. A mozna fakt ten plovouci pistek netesni. A nova verze tlumice. Hmm, hezky.

                                                    0 0
                                                  • milan1  
                                                    • Odstraneno na pozadavek usera –
                                                    0 0
                                                  • kovar  

                                                    neroztažitelnost? že by při pohybem čehokoliv na vypreparovaném tlumiči rukama (velmi pomalý dynamický děj) probíhaly další děje, které by se daly nazvat roztažitelností? To se silně domnívám, že v žádném případě ne. NA to jsou působící síly přiliš malé a proudění příliš pomalé. NEvím, co si mám představit pod překonáním otvoru v pístnici – nevím, o čem mluvíš. Chci jenom, aby jsi mi vysvětlil svou hypotézu, že plovoucí pístek pohybem tlumiče při nezavzdušněné olejové náplni významně cestuje. Diky

                                                    0 0
                                                  • milan1  
                                                    • Odstraneno na pozadavek usera –
                                                    0 0
                                                  • kovar  

                                                    teoretizování? – teoretizování je dle tebe hraní si s tlumičem nad jeho nákresem a s použitím základních zákonů fyziky? A ty máš ten tlumič už také? No ale zkus si přečíst pořádně, na co jsem se dotazoval, protože odpovídáš na něco jiného a ještě k tomu dle mého názoru jaksi úplně zcestně.

                                                    0 0
                                                  • lubos  

                                                    Ted jsem sice nepochopil co je kompresni/expanzni cast nicmene, nejak tak to fungovalo kdyz jsem se s tim hral ja. Ale taky to muze delat, kdyz chybi olej :)

                                                    0 0
                                                  • kovar  

                                                    jo tím překonáním otvoru myslíš to, že tam docestuje plovoucí pístek? Toto já považuju za omyl a tvrdím, že pístek je přibližně ve stejné poloze vzhledem k pístnici, a? je vysunuta jak chce. A že se pístek u Luboše se zvukem „plof“ skokem vysune, je dle mě způsovbeno nasátím vzduchu do oleje (zavzdušnění), Ty tvrdíš, že ne, což je podle mě absurdní. TAkže to jen tak pro připomenutí.

                                                    0 0
                                                  • milan1  
                                                    • Odstraneno na pozadavek usera –
                                                    0 0
                                                  • lubos  

                                                    No prave. Neni nad praktickou ukazku :( Ten zvuk .. no neni to male pro prekonani odporu. Pistek se v tom okamziku posune uvnitr asi o 2–3cm a zustane tam. Posune se smerem k hlave pistu. Nastavovani se dela z obou stran. Budto pres diru od vzduchove komory, nebo po vysroubovani tyce na nastavovani tlumeni.

                                                    0 0
                                                  • kovar  

                                                    kontrolní otázka: ve válci s pístem je uzavřen olej a na píst působí taková mechanická síla, že přetlak oleje vůči normálnímu atm. tlaku je dejme tomu 1 000 KPa. Nyní skokově přestaneme působit silou na píst. Otázka je, o kolik se píst posune?, zanedbáme-li odpor pístu, stlačitelnost oleje a pružnost válce?

                                                    0 0
                          • kovar  

                            Luboši, a to přestavuješ plovoucí pístek jak?, a kudy?. A doufám, že i s následným odvzdušněním a doplněním oleje, nebo? ten pístek nelze jen tak jednoduše přestavit a hotovo..

                            0 0
                            • milan1  
                              • Odstraneno na pozadavek usera –
                              0 0
                              • kovar  

                                jistě, s tím se dá souhlasit.

                                0 0
                                • Pá-dlista1  

                                  Taky mas pocit, ze tady nekdo z nekoho jineho dela blbce aniz by mu poradil?

                                  0 0
                                  • lubos  

                                    Ja s tim problem nemam :) Vim toho o tlumici dost na to, abych se nad tim jenom pousmal. Viz. uplnej zacatek v diskusi o tlumici jeste v starsim threadu. Proste kdyz mas doma cervenej nozik a nekdo ti bude tvrdit, ze je modrej, tak se zasmejes a nechas to byt :) Existuje na to jedno prislovi, nebudu ho radeji citovat :), urcite vis jake :).

                                    0 0
                                    • Pá-dlista1  

                                      To asi nebude ojedineli pripad. Slysel jsem od jednoho bikera, co chtel radu milana ohledne tlumeni jeho vidle, ze prej on v ty vidlici zadnej olej nema. Ten biker mel tu vidli rozebranou a olej v ni dokonce menil, takze si taky jen pomyslel sve :)))

                                      0 0
                                      • milan1  
                                        • Odstraneno na pozadavek usera –
                                        0 0
                                        • Pá-dlista1  

                                          To rozhodne souhalsim, ze to zalezi na dohode a s tebou je vazne tezka. Kdyz ten clovek zna typ sve vidlice, mel ji nekolikrat rozdelanou, uz rok na ni jezdi a ty mu tvrdis, ze tam olej nema, tak… No ja sem mu moc neporadil, vzdyt sem nevyresil (vyresil, ale jinak) ani problem s tou svou Suntourou. Vlastne ani uz nevim na co se presne ptal. Kazdopadne jsme se vic bavili o tobe. Nehucelo ti v usich? :)

                                          0 0
                                          • milan1  
                                            • Odstraneno na pozadavek usera –
                                            0 0
                                            • Pá-dlista1  

                                              Ja jsem vas rozhovor neslysel, takze nemuzu soudit kdo co rekl a jak se zachoval. Jen, ze neslo o XCP75 a predpokladam, ze kdyz chtel poradit, tak ti rekl typ vidlice. Na tvoji obranu snad jen, ze oznaceni S vidlic je sice logicke nicmene slozite.

                                              0 0
                                    • milan1  
                                      • Odstraneno na pozadavek usera –
                                      0 0
                                      • TinkTink  

                                        Tak na todle jsem cekal pomerne dlouho, ale dockal se – diky :)

                                        0 0
                                        • milan1  
                                          • Odstraneno na pozadavek usera –
                                          0 0
                                          • TinkTink  

                                            Hmm…no…mne se akorat nelibi, ze se Merida nepoucila a cely tlumic neprepracovala…tim by tyto bajky byly fakt uzasny…kapacita odpruzeni je famozni (proste 80mm je skutecne plne vyuzitelnych a citlivych a pri tom se da i neco skocit…)…ale ne a ne se poucit…kdyby aspon DT tlumice nebyly tak drahy…dat za tlumic stejnou castku jako za ram je imho divny…

                                            Problematika – jakej je rozdil? Nastaveni je sice jine, ale funguje to na uplne stejnym principu…no to mas fuk…do tohodle se tady uz poustet nema cenu..ta stranka je, da se rici, plna…

                                            Hele…na cem vlastne jezdis, jezdis-li?

                                            0 0
                                            • milan1  
                                              • Odstraneno na pozadavek usera –
                                              0 0
                                              • TinkTink  

                                                pro XC pevnaka je tech 110 max…pro jinyho pevnaka je max imho 200…ja bych rad pevnaka se 130…ale zatim budu mit pevnaka okolo 15–17" se 100mm…nekdy…az to pres zimu postavim :)…

                                                Mel by jsi si koupit LRS…ale ne s SPV tlumicem…pak by jsi se mohl zkusit predvest na upravach zde…pokud by se ti to povedlo, byl by to zajimavy pocin…otazka je, co by jsi tam udelal…hmm…njn…ja uz se koukam po jinym ramu s klasickym tlumicem…

                                                0 0
                                            • lubos  

                                              No, ono to ale neni 80mm zdvihu. Nevim jak to Merida pocita, kazdopadne, pokud meris zdvih jako zdvih osi zadniho kola od min. po max. ve smeru kolmem na vodorovni rovinu tak max. je 7cm. Tohle maximum ale dosahnut nelze, v realu tak 6.5cm. Kdyz tlumic nepujde na doraz a pripoctes sag, realni hladici zdvih bude asi tak 4cm. Jinak fakt se da koupit ten Manitou SPV za 11k ? A kde ?

                                              0 0
                                            • McBlacky  

                                              to je v poho tinku, mě třeba příjde hustý dát za vidli 3 násobek ceny rámu :-)

                                              0 0
                                      • lubos  

                                        Pekne prekrucujes vsechno co kdo napise :) Pokud to nedelas schvalne, tak nejspis proto, ze nechapes , co kdo napise. To by tak odpovidalo, podle ruznych tvych prispevku. Hlavne tech o LRS :) Radeji si nejaky sezen, abys vedel vubec o cem mluvis, a neopisoval z rucnych navodu a toho, co kdo sem napise. Zajimave je, zes pochvalil Tinka, posledne si pamatuju tvoji reakci ne jeho navod. A ta byla rekneme mirneji, ponekud jina.

                                        0 0
                                        • TinkTink  

                                          Ano, tu zminku myslim o „divadle“ si pamatuji velmi zive…

                                          0 0
                                          • milan1  
                                            • Odstraneno na pozadavek usera –
                                            0 0
                                            • TinkTink  

                                              No budes se divit, ale jednu vec ocenuju – ukazujes lidem, ze to jde…nereknes sice presne jak (proste navod krok po kroku jsem nevidel…)…ale jde to…takze Suntour, ackoli to hlavne v roce 03 byly v tovarni uprave vidle na vyhozeni, tak po tvych upravach pry fungujou…coz je zasluzna prace…tot vse :))

                                              0 0
                                              • milan1  
                                                • Odstraneno na pozadavek usera –
                                                0 0
                                                • TinkTink  

                                                  hmm…Answehru?

                                                  To je pravda, protoze pokud by jsi ty udelal navod jak naznacujes doposud, ja bych byl na jejich strane…pak bych to ale neoznacoval za navod, ale za…hmm…popis funkce? Nebo nak tak…proste navod je neco takovyho, jako dostanes treba k …nevim cemu…proste bod po bodu :)

                                                  Servisni kufrik – jeste chvili a uz ho tu budu mit komplet udelany a bude me to stat asi 7minu :)

                                                  0 0
                            • lubos  

                              Funguje to takhle. Nastavis pist, dolejes olej, odvzdusnis. Pak vytahnes pist a ejhle, pist se s olejovym sloupcem nevytahne, a zustane tam mezera. Vemes drat a pres tu diru od pozitivni komory to doklepnes zpatky a ejhle, uz to netrha. A presne totez ti udela tlak v pozitivni komory. Otazne je, jestli se oba bavime o tomhle … nevim.

                              0 0
                          • milan1  
                            • Odstraneno na pozadavek usera –
                            0 0
                            • TinkTink  

                              Hmm…na vymenu oleje vzdycky otevru i vzduchove komory, takze mne nic takovyho nebrani … a nikdy nemam problem s naplnovanim komory…nikdy mi to potom necvakalo a nikdy jsem nenastavoval tu tyc na 134mm…co delam tak jinak…to by me zajimalo :))

                              0 0
                              • milan1  
                                • Odstraneno na pozadavek usera –
                                0 0
                                • TinkTink  

                                  No ja bych si to aj nasel, ale tady je toho tolik, ze je pro me zbytecne to cist – nevyznam se v tom (teda mohl bych, ale ted jdu hledat do tabulek loziska na stredovou osu…radsi todle nez zabit hodinu ctenim :) )

                                  Zkouset to podle popisu – moh bych, ale ten muj vzdycky vysel a i to naliti oleje po tom, co tlumici cast rozsroubuju mi necini problem…ale to uz jsem na net nehazel…je to stejny jako je v tech ofic. manualech…

                                  0 0
                              • lubos  

                                Podle me ni. Ale muzu ti jenom rict,ze muj prvni tlumic vydava zvuky pri kompresi , kolecko jde tocit lehounce, a pri zkouske zatlacit-pustit je citit doraz. Jenom neni citit ten doraz jako kov na kov, a presto to vsechno tlumi. Ten druhej je divnej, vratil jsem zpatky membranu, pac stacilo 40km na to, aby se pretlacil vzduch do negativky. Nejspis netesni o-krouzek poradne. Navic, ono kdyz toci pistni tyci jak se otaci hlava pistu, na jednom miste je citit/slyset skrtani jako kov-kov. Tudiz, neco je krive, nevim co, a mozna od vyroby, nebo se to vykrivilo nedavno … nevim. To s tim kovovym dorazem .. neco je tam spatne, ale pokud to cele neotevru tak se muzu jenom domnivat.

                                0 0
                            • lubos  

                              A ? Ty si snad ze me delas prdel, clovece :) Vzdyt ja se to snazim rict kovari, ze tohleto trhani je kvuli tomu, ze neni naofukana komora (nevim jestli je to totez, co ma problem on). Ale jinak. Ty si asi myslis, ze jsem naprostej debil. Kdyz vidim dirku k pistiku a vim, ze na to tlaci vzduch, a vidim, ze se mi mi pistik posune kdyz potahnut pistni tyc, tak bych musel mit asi IQ < 50, abych nepochopil o cem to je. Tak vrele diky o velebnosti , ze jsi mi to osvetlil.

                              0 0
                              • milan1  
                                • Odstraneno na pozadavek usera –
                                0 0
                                • lubos  

                                  Ano, 18.8 pravdepodobne jsem si uvedomil nac ta dirka je. Proc, to ti nebudu vysvetlovat. Nema to smysl, vis :) Ovsem popisovani chovani tlumice, a jeho trhave skoky, ktere jsem vysvetloval kovari byl az _POTE_ co jsem to zjistil. Kdezto tys sebral obe prispevky dohromady, zamichals to a prohlasil, ze se divim trhanemu pohybu a mam v tom chaos. Ja v tom chaos nemam, jenom jsem se ten den naucil necemu novymu, chaos v prispevcich mas ty, ale to se zas tomu nedivim, tenhle thread je silenost.

                                  Pro tvoji informaci, funkcionalita celeho tlumice s vyjimkou tehle diry mi byla znama davno predtim, ze TinkTink manual udelal, jelikoz jsem se tim zaoberal pred asi 10mesici. Bohuzel tehdy nebyl dostupny manual, jenom schema v nemcine a hodne spatny obrazek. Nemecky neumim.

                                  Co se tyce arogance, no, nejlepe to asi umis posudit ty sam, jses toho zarivym prikladem :) Co si ty o mne myslis .. no rekneme to takhle : nemuzu cele noci spat nad tim, jak se tim sziram, co si o mne myslis prave ted. A mam z toho zaludecny vredy.

                                  A prosim te, pokud nemas nebo neumis rict cokoliv co je k veci, fakta, nazor, vlastni zkusenosti, nic nepis. Tenhle thread je moc velky i tak bez blabolu o tom, jak vsechno vis, jenom nechavas druhe to napsat. Vez, ze to nikoho nezajima, ze to mozna vis.

                                  0 0
                              • Pá-dlista1  

                                Nic si z toho nedelej. To si mysli o nas o vsech :)

                                0 0
                                • lubos  

                                  Jeste posledni offtopic reakce – asi zalozim zvlast thread na „vsechno vs. milan1“.

                                  0 0
            • lubos  

              Jinak skutecne asi neco malinko prochazi pres ten o-krouzek, myslim ze jednou kdyz mi malinko bylo citit ten kovovej doraz a odjezdil jsem na tom 80–100km, tak to tusim prestal delat. Asi se to vyrovnalo. Kdyz se povede tu memebranu dobre nastavit (nevim jak) a fouka se pozitivka na asi 10baru, tak to jde. Ale s pruzinou to nemuze fungovat ani nahodou. Jedine vymenit tu membranu za neco, co se odchlipuje az pri vetsim pretlaku.

              0 0
              • kovar  

                Máš pravdu, že negativka s pružinou prostě nemůže fungovat, nebo? pružina je na tlumiči předepjatá, a je tam membrána, že jo. TAdy to soudruzi z NDR hrubě nedomysleli. Odmyslím-li přidanou pružinu, tak situace už není tak tristní, nebo? ta negativka totiž funguje podobně, ale trochu jinak, než typická negativka – kdy typická negativka vlastně funguje jako protipružina, jako vzduchový polštář pro vvracející se píst, kdy píst díky ní může jít trochu ZA VÝCHOZÍ klidovou polohu nezatíženého tlumiče („negativní zdvih“) U German je to podobné, akorát German NEMÁ žádný negativní zdvih, přesto negativka u něho funguje – a to tak, že ve výchozí poloze je v pracovní a negativní komoře stejný tlak – čili nulové působící síly. A to vše díky membráně a díky tomu, že dorazem je zabráněno, aby vzduchový píst se dotýkal dna – je tam vždy asi 0,5 cm mezera, což je obrovsky důležíté. TAkže stačí jedno nastavení, a NA JEDNO NAFOUKÁNÍ tlumiče negativka prací tlumiče nemůže ztratit tlak v žádném případě. A tlak v ní klidovém stavu bude pokaždé přibližně stejný jako v pozitivní. Situace se zhorší větším hahuštěním tlumiče, ale tam se může tlak v negativce v klidovém stavu vyrovnat s pozitivní tím velmi pomalým propouštěním O-kroužku, zde popisovaným. NEbo je třeba rozebrat a nastavit. Ale opakuju, pokud se s nastavenou negativkou se už nedohuš?uje tlumič, tak negativka prostě tlak ztratit nemůže. Pořád se mi jeví, že hlavní problém tlumiče je POUZE zavzdušnění. Pokus se ví jak pracovat s negativkou , tak by neměla dělat problémy…

                0 0
                • lubos  

                  ad pruzina: max. souhlas. ad tlak: tlak urcite muze ztrati. Treba kdyz se mi ptlakovala pozitivni do negativni, nebo kdyz jsem membranu otocil a dal obrovskou podlozku. Tlak v negativni casti byl tak velkej (a v prnim pripade vyrovnany vuci pozitivni), ze sebral zdvih (v prvnim pripade asi 1cm z tech cca 6.7). V tom prvnim pripade, kdyz jsem nasilu nadzvedl ram a zvetsil tim tlak v negativce, bylo slyset, jak cast vzduchu prosla membranou. Navic … kdyz jsem tlumic foukal, tak pokud mi pri foukani pist vyletel, tak to klepalo, kdyz jsem to foukal ve stavu max. zatizeni, povedlo se nafoukat tak, ze doraz nebylo citit. Mozna je ale problem v membrane, kdyz se tlak vyrovnava, nevim, nebo je to moc velkym tlakem. To jsem neskousel, resp. si nepamatuju.

                  Vzduchovy pist je ok (nedostane se nakonec, presne jako pises), protoze ten kovovy doraz je cast pistu vevnitr olejove komory, to je to co klepe. Alespon jsem o tom presvedcen. A jelikoz muj druhej tlumic vydava zavdusnene zvuky i pri kompresi , je citit ze chybi ponekud vzduchovej polstar pri dorazu, tak neni citit, ze by byl doraz kovovy. Nerozebiral jsem ho ale takze si momentalne nemuzu overit, jestli je to rim, ze mam az moc oleje v negativni casti komory. Pokud by tam olej nebyl, a prostor by byl stejnej, pak je budto jinak sestelovana pistnice, nebo je rozdil v tom – a tady bys mel skutecne pravdu – ze chybi olej v dolni casti olejove komory, ktery by vlastne branil takovemu tomu kovovemu klepnuti. Bohuzel, jsem to nikdy nemel rozebrane, oeljovou komoru rozebiral nechci, ani se mi to asi nepovede, a pistnicu rozeberu az budu mit to naradi (nechal jsem si udelat v zasade totez jako ma ten servisni kufrik na pistinu – kus hlinikoveho bazmeku).

                  uff

                  0 0
                  • kovar  

                    o tlaku jsem mluvil v situaci, když na tlumiči NEJSOU dělány žádné ůpravy, jako třeba znefunkčnění membrány, což není dobré řešení, jak vyplynulo ze zkušeností. Je jasné, že pokud se v negativce větší tlak, tak díky membráně se zmenší a to vždy,takže v negativce prostě nemůže být větší tlak (ani při odlehčení), pokud membrána funguje. Ale to jsem už popisoval. ODpor membrány vzhlehem vyrovnání tlaků můžeme podle mě zanedbat, ten odpor není tak významný. A je jasné, že když provedeš úpravy, tak se situace mění. Další věc-nelze posuzovat tlumič hned po nafoukání , nebo? tlaky se upraví až pohybem tlumiče – hlavně jeho odlehčením:Klidně po nafoukání se zatíženým tlumičem lze přišlápnout kolo a zatáhnot za sedlo – pak membrána přepustí – pístnice se víc vysunezvětší – ale tímto negativku NEVYŘADÍŠ z činnosti, že jo, to je jasné. Prostě nemá smysl foukat tlumič pod zatížením.

                    0 0
                    • TinkTink  

                      Jses moc striktni…

                      Ja to bez znefunkcnene membrany uz vozit nebudu – radsi jednou za 1000km rozsroubuju nez aby me to na vyjizdce vypeklo…nebudu to uz resit – je to zabijeni casu…

                      Hele…jeden z mych pokusu bylo to, kdy byla fcni membrana a tlumic se nafoukal tak, ze byl i s 10bary porad zatazeny (jako porad stlaceny…)…no…tlu­mic se pak choval velmi zajimave :)))))))

                      0 0
                      • lubos  

                        Mne se prefoukla negativka az moc behem kratke lehke vyjizdky. Takze u mne to moc nejde :) No ale ten tlumic asi neni moc ok celkove, no :(

                        0 0
                    • lubos  

                      Hmm no nevim, kdyz to uvadi i v manualu :) Jednou jsem ten rozdil – vyrazny – zaznamenal. Tak nevim. Proste kdyz pri foukani ti utece pist jeste nez to nafoukas na velky tlak, tak v negativce budes mit radove mensi tlak. Je sice pravda, ze casem to mozna projde pres o-krouzek a vyrovna se to, ale je to spis chybou tesneni. I kdyz, to byl asi zamer, nicmene, ten SL ma ty o-krouzky dva, pokud tedy nelzou v novinkach (nevidel jsem ho rozebranej).

                      0 0
                      • kovar  

                        SL má pouze jeden O-ring na vzduchovém pístu

                        0 0
                        • lubos  

                          Hmm, nekde jsem ceetl, ze tam dali dva. No, neni nad vlastni zkusenost. Vahu nevis ? Merida a german-a uvadi dva rozdilne hmotnosti .. dost odlisne, temer 50g rozdil.

                          0 0
                          • kovar  

                            jsem to SL ještě nevážil. Až mi dojde z reklamace, šoupnu to v práci na váhu.

                            0 0
      • Fido  

        koupil jsem v cykloprodejně v plastové lahvičce s kapátkem…o vis­kositě ani vidu, ani slechu na přebalu

        0 0
        • lubos  

          Ja jsem byl v prodejne s elektrosoucastky. No, ani nahodou, ze by neco meli. Nekdy (pokud nesezenu) vyskousim ten silikonovy sprej, jestli nema vhodnou viskozitu.

          0 0
          • kovar  

            dražší řešení, ale šlo by to taky, ale musíš ho nechat dobře odvětrat od hnacích plynů – nejlépe pár hodin probublat vzduchem

            0 0
    • hanz  

      Už jsem naprosto stracen v téhle diskusi ale něco mě napadlo.

      TO LUBOŠ- nezadrhává ti ten tlumič jen když na něm máš přimontovanej ten představec? Možná to vůbec neni problem tlumiče ale technologie demontáže -ta stěna toho pístu určitě nebude dost pevná na to aby se trochu nezdeformovala pod dotaženým představcem-myslím že jsi psal že ti to dělá jen v demontovaném stavu. Po odmontování představce to pak může být v pohodě.

      to jen tak že mě to napadlo

      0 0
      • lubos  

        Jasne, deformuje se, pak tim pistem moc nejde tahat. Ale tohle jsem zaznamenal kdyz byl tlumic volny. Ten druhej to myslim nedela, ale je davno co jsem jej rozebiral , mozna si to jenom nepamatuju, nevim. I kdyz .. mozna bych to mohl zkusit v stavu jak je, myslim, ze i tak je to citit.

        0 0
    • Morchella  

      Máte někdo zkušenost se servisem tlumiče LRS v Praze a okolí? Koho doporučujete?

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.