• Scale

    Dobrý den, nevím zda toto téma zde bylo už řešeno, ale co jsem hledal tak ne.

    Chci si koupit nové kolo a jak je se dnešní mtb svět točí kolem 29 tak i já o tom uvažuji.

    Jaký máte vy názor na 29ku pro 169cm kluka na závodní xc/xcm využití (nevím přesně o jaké by šlo kolo, ale 100% karbon, 2×10 ve sramu) ??

    Děkuji za odp.

    0 0
    • Martin  

      puč si někde testovací kolo v tebou zvolené cenové relaci a projeď si oblíbenou trasu, uvidíš jestli ti 29" projevem sedne nebo ne

      a nedej na místní trumbery, co budou tvrdit, že 29" se pro malou postavu nehodí. oni na tom kole jezdit nebudou, budeš na něm jezdit ty.

      0 0
      • wilda81  

        Jako malej jsem jezdil na dedove ukrajine. Kroutil jsem se na pedalech s rukama az nad hlavou. Tehdy me to fakt bavilo, ale celej zivot bych teda takto jezdit nechtel.

        0 0
      • Motyll  

        Přesně tak. Moje žena má 169 cm a 29" Cambera. Nejen, že jí to maximálně vyhovuje, ale navíc na tom i dobře vypadá :)

        0 0
        • Frostty  

          // ale navíc na tom i dobře vypadá :) //

          avotomtoje

          0 0
        • mr.antik  

          tak ale bez fotky je nám tato informace k ničemu :-)

          0 0
        • Polka  

          169? Vypada vyssi. Kazdopadne nema tam ten zhovadilej predstavec, to bych si snad vsiml, avotomtoje.

          0 0
          • Motyll  

            Tvrdí stošedesátdevětapůl :)

            Představec klasika, žádnej negativ jak na S-W i v XL velikosti.

            0 0
            • mr.antik  

              tak ono jde o to, že na 26kách stejně ženský vozí komíny a představce aby měly řídítka až pod bradu :-)

              0 0
        • Lily-Brno  

          tak tak, já mám dokonce ještě míň – 166cm a taky max. spokojená s 29kou :)

          pokud budu chtít sportovnější posed, stačí současný představec nahradit s 0° sklonem, odebrat ještě 2podložky, co tam zůstaly (fotky na bf jsou trochu neaktuální…), a jsem hned pár cm pod úrovní sedla… spíš než hledět na to, jestli na výšku postavy 29 ano nebo ne, tak bych koukala, jak se mi na tom jezdí a zkoušela a zkoušela. některé značky je bohužel dělají opravdu jen na čahouny – horní rámová trubka moc vysoko i pro vel.M apod., takže to chce si najít ten správný model na odzkoušení

          0 0
          • Milvus888  

            +1

            0 0
          • nox159  

            pokud bys mohla zkus dostat riditka cca 10–15cm pod uroven sedla se 100mm vidlici…;-)

            0 0
            • Milvus888  

              Proc by to delala ?

              0 0
              • nox159  

                tak ja myslel ze se tady nebavime o cykloturistice…

                0 0
                • Milvus888  

                  A kdo rika ze jo ?

                  0 0
                  • nox159  

                    co tahle fotka dokazuje?

                    ale chapu jsi maly a koupil sis velke kolo tak si ho budes obhajovat ;-)

                    0 0
                    • Milvus888  

                      Mam 176 cm, myslis ze az tak maly nejsem, samozrejme mensi nez ty, ale tobe prijde ze maly clovek na 29 musi sedet „turisticky“ a me zas prijde ze ty na te 26 vypadas jak vosa na bonbone :)

                      0 0
                      • nox159  

                        nevim teda kde jsi me videl sedet na bombone ale klidne muzeme fakt nekam varazit, neni problem :)

                        ja te treba na kole jeste nevidel jezdit…

                        0 0
                        • Milvus888  

                          Staci mi videt tady ty stafle :D XL velikost ? Ale chapu to, je to full s vetsim s zdvihem a tam bych 29 nechtel ani ja… Spis nejakou 27,5(navic uz je taky postarsi a tehdy 27,5 nebyly takze to chapu a nechavam to tak, a ne jak ty furt flame :)).

                          0 0
                          • jIrI___  

                            Pravda, Anthem má velice velké zdvihy :)

                            0 0
                            • Milvus888  

                              Snad mi nechces rict ze ta vidle ma mene nez 120 MM ????!! dobry for

                              0 0
                          • nox159  

                            o jakem vetsim zdvihu mluvis? :D

                            0 0
                            • Milvus888  

                              Tak kolik ma ta vidlice zdvih ?

                              0 0
                              • nox159  

                                tak kolik ma ten ram zdvih?

                                0 0
                                • Milvus888  

                                  No 100mm ale to znamena ze kdyz jsi tam narval ?140? mm vidli tak to bude dobry kocar a navic nemuzes mit sportovni posed, ovsem jestli jsem si vsiml tak uz ho nemas, na cem bys mi to teda nandal ?

                                  0 0
                                  • nox159  

                                    klidne i na vratech od stodoly avotomtotadyv­sechnoje :D

                                    btw:na fotce je 160ka a i tak sedlo o cca 13cm vys nez riditka :D

                                    0 0
                  • Polka  

                    Pochybuju, ze by na ruzny zavody mela ruzny predstavce, ale kdyz se podivas na http://www.terezahurikova.com/…pg-large.jpg tak je to v jejim pripade zcela ok, protoze neni tak mala, 176cm.

                    0 0
                    • MlokCZ  

                      Ono nepůjde ani tak přímo o výšku, ale o poměr délky rukou a nohou.

                      I poměrně malá postava když bude mít delší nohy (sedlo výše) a krátké ruce (potřeba řídítek výše) může dosáhnout bez problémů slušně sportovního posedu.

                      A naopak krátké nohy + dlouhé ruce je problém i už u trochu vyšší postavy (nejen kvůli potřebě dostat řídítka co nejníže, ale také kvůli tomu, že ani nevyjde standover).

                      0 0
                      • Polka  

                        Jdes na to zbytecne vedecky. Obecne cim vyssi postava, tim delsi nohy a je to. Samozrejme ze se najdou pripady mensi postavy s dlouhyma nohama, tak jako se najde Lada s velkou hlavou a Tonda s maly perem :)

                        0 0
                        • Ruprt2  

                          No nevím odkud jsi, ale u nás je lidí s menší postavou a dlouhýma nohama poměrně hodně. Zhruba tak každý druhů člověk v mém okolí.

                          0 0
                          • Polka  

                            Staci se podivat do profilu.

                            0 0
                            • Ruprt2  

                              No vidím jenom, že jsi od Brna. Ale to jsi v nějaké léčebně nebo nápravném zařízení?

                              0 0
                              • Polka  

                                Starej dobrej Ruprd. To musis byt vazne hodne blbej, ze si ani neumis zjistit, zda je ci neni ve Slapanicich nejaka lecebna ci napravne zarizeni :-P

                                0 0
                                • Ruprt2  

                                  Tak já nevím, kde seš zavřený, že tam nemáte žádné ženy.

                                  Ale klidně si to nech, je mi to celkem jedno.

                                  0 0
                          • Lily-Brno  

                            aha, tak už to někdo napsal za mě :)

                            0 0
                        • Lily-Brno  

                          “pripady mensi postavy s dlouhyma nohama“ … pane, a co anatomie? třeba to, že ženy obecně mívají kratší ruce, navíc u menších postav je tento rozdíl oproti mužům markantnější. kdybych měla pracky jak opice, tak si ten posed samozřejmě udělám jiný

                          0 0
                          • Polka  

                            Bude mit vyssi holka delsi nohy nez ta nizsi? V drtive vetsine ano, nic jinyho jsem nepsal, ty opico :)

                            0 0
                            • DaSnail  

                              vyšší holka s nohami dlhšími jak nižší holka, može mat nohy krátke.

                              nižší holka s nohami kratšími jak vyšší holka, može mat nohy dlhé.

                              esli ti to hlava nebere, skus si predstavit zvieratká napr bociana a hrocha. jeden má nohy kratšie ale dlhé, a druhý dlhšie ale krátke.

                              bocianovi sa ve vašem království říká čáp

                              ;o)

                              0 0
                              • Polka  

                                To samozrejme ano, ale to uz je ta mensina, proto taky pises „može“. Obecne vyssi postava bude mit vyssi nohy prece. Statistiku na to bohuzel asi nikde ale jako dukaz nesezenem.

                                0 0
                              • Polka  

                                No ale to zminujes extremy, ja jsem resil obecnou rovinu. Idealni by byla nejaka statistika, ale tu asi tezko sezenem.

                                0 0
                                • Polka  

                                  Hmm :/ napred se BF tvarilo, ze ten predchozi prispevek nevlozilo.

                                  0 0
                            • Lily-Brno  

                              absolutně ano, ale poměrově se ten rozdíl ztrácí – u menších postav je rozdíl v poměru ruce-nohy u mužů a žen průměrně vyšší, s rostoucí výškou se pak minimalizuje… to je třeba i důvod, proč hlavně menším ženám spíše sedí dámské geometrie kol, zatímco ty vyšší nemívají problém s pánskými rámy. to jen tak detail na pochopení, proč každého asi nenarvete na posed, kde jsou řidítka hodně pod úrovní sedla ;)

                              0 0
                              • mr.antik  

                                protože si ty malý holky taky často kupují (nebo holt musí koupit) rámy dost dlouhé…

                                0 0
                        • DaSnail  

                          dyť má pravdu. jdeš na to moc selsky. 8o)

                          0 0
                  • mr.antik  

                    jestli tohle je 166cm na 29tce tak jsem byl doteď asi slepej

                    0 0
                  • ememem1  

                    nic v zlom, na tej fotke to si ty?

                    ja len preto ze si hovorim ze celkom si to babenka vali dole kopcom.

                    0 0
              • Lily-Brno  

                asi tak… někdo tu má představu, že jak to nemáš 15cm dolů, tak nejezdíš :D (a to bez ohledu na výšku nebo délku ruk!)

                0 0
          • Polka  

            Ty ale evidentne zavodni posed nemas ;-) A to je ten zasadni rozdil.

            0 0
            • MlokCZ  

              Tady zcela souhlas. Navíc nemá ani nijak extra krátké nohy (pak to je ještě horší) a ještě jen 80mm zdvih vidlice.

              0 0
              • Lily-Brno  

                jj, 80mm vidlice na 29ce! no to je fakt děs, jak s tím budu žít :D :D :D a kde že jsme se viděli? já jen, že nikde nemám fotky, jak na svém kole jedu, že to podle tebe asi vypadá tak děsně či co? neubráním se úsměvu :D

                0 0
            • Lily-Brno  

              a kdo říká, že ho zrovna já potřebuju? psala jsem, jak se dá moje kolo upravit, ač tu všichni tvrdíte, že to nejde, a ne, že ho mám. a můj pohled na výběr 29tky. trochu preciznosti v tom čtení…:D Scale si to každopádně nastaví asi podle sebe. a nejúsměvnější je to, jak 100% víte, že bude zrovna na jeho postavu potřebovat řidítka –10–15cm dolů, jak psal nox… já nikde neviděla fotku současného kola, ani jeho. tak asi máte víc informací ;)

              0 0
              • Polka  

                Ta preciznost ve cteni ti prave chybi. Zavodni posed bude potrebovat zakladatel vlakna, kdyz to chce na zavodni xc/xcm. Ja jsem nic o –10/-15 cm nepsal, tak mi to laskave nepodsouvej.

                0 0
                • Lily-Brno  
                  1. nic nepodsouvám – uvedla jsem, kdo to psal, jen jsem se rozepsala, že

                  sportovní posed podle mě není u každého viz výše

                  1. sportovní posed má tazatel viz můj odkaz a komentář marca níže,

                  takže konec dohadům, není co řešit

                  1. vědět, že jsi tak vztahovačný, tak to raději nekomentuju pod tebe, a

                  to ani laskavě, ani nelaskavě, protože se tu opravdu nemíním s někým dohadovat :)

                  0 0
                  • Polka  
                    1. kecy – „a nejúsměvnější je to, jak 100% víte, že bude zrovna

                    na jeho postavu potřebovat řidítka –10–15cm dolů“

                    1. z te fotky zepredu nelze vyvozovat vubec nic
                    2. jsem strasne vztahovacny, zvykej si. Btw. uz se tu davno nesmyslne

                    dohadujes ;-)

                    0 0
            • DaSnail  

              možno nemá, možno má. bicykel je len polovica posedu. druhá polovica je človek so svojou individuálnou geometriou.

              0 0
              • Lily-Brno  

                děkuji! tady můžu snad 10× napsat, že z fotky kola bez jezdce asi člověk nepozná, jak na něm ten dotyčný sedí a jezdí, ale tady jsou někteří asi zavření v komunikačním vacuu… btw. podle okolí můj posed rozhodně turistický není, ale o tom si každý musí udělat obrázek sám, až mě na tom kole uvidí že :)

                0 0
                • mr.antik  

                  fotku :-)

                  0 0
                  • Lily-Brno  

                    tak to určitě :D navíc je zvykem, že fotím já, tudíž bych hodně dlouho hledala fotku mě samotné :( nezbývá, než dojet na nějakou olomouckou vyjížďku ;)

                    0 0
                    • Polka  

                      A co to Brno v nicku?

                      0 0
                      • Lily-Brno  

                        vysvětleno již v OL vlákně… nick mám založený za pobytu v Brně – to jsem ještě netušila, že se bude konat nějaký comeback do rodného města

                        0 0
                    • scret  

                      nebud srab, to chce samozrejme dukaz misto slibu:))

                      0 0
              • Polka  

                Zadny mozna ma, mozna nema. Mrkni na nejake zavodni geo.

                0 0
          • kubad  

            ono je rozdíl doporučit „prckům“ 29" na pohodové ježdění proč ne a na závodní xc/xcm využití jak se nahoře ptá zakladatel kde se na tom bude spíš trápit

            0 0
        • TeryPV  

          Tak určitě, pro ženský je to jen cross s tlustýma gumama, nic víc :D

          0 0
    • Vilém  

      Nevim v tom zadny smysl.

      Ale pokud se chces zabyvat shanenim prestavce o sklonu aspon –20st., tak smele do toho.

      Hlavne to pak hod do nasich bajku:)

      0 0
      • Milvus888  

        Vileme Vileme… radsi si bez provetrat hlavu na kolobezce..

        0 0
        • nox159  

          vzdyt ma pravdu ;-)

          0 0
        • Vilém  

          Kolobezku mi ukradli, takze asi ne:(

          Jinak mi to ale prijde opravdu jako obet marketingove masaze a to 29ku jezdim vic nez 26ku.

          0 0
        • Polka  

          Ma naprostou pravdu.

          0 0
        • scret  

          Milvo, Milvo, kdyz se dospeli bavej, doporucuju naslouchat, byt tise a pripadne soupat nohama:))

          0 0
          • Milvus888  

            Kdybys aspoň uměl skloňovat …

            0 0
            • l.smetana  

              Kdyby jsi ALESPOŇ uměl češtinu..

              Mimochodem Milvus vs Milva nemá se skloňováním nic společného.

              Asi jako kdyby jsi místo Terezo řekl Terko.

              0 0
              • maajkee  

                Kdyby jsi ALESPOŇ uměl češtinu

                Za tohle si nafackuj, kárat někoho za češtinu a psát špatně, to je fakt moc! :)

                0 0
                • l.smetana  

                  Co je špatně na Alespoň? ;)http://www.pra­vidla.cz/hledej­.php?qr=alespo%F2

                  A jo,až teď vidím, že tam jde obojí.

                  Mimochodem, mělo tam být „kdybys“ :/

                  Nic jsem neřekl, zapomeňte na to :)

                  0 0
                  • maajkee  

                    Přesně na to „kdyby jsi“ jsem reagoval. Alespoň, že už sis to vygůglil a příště budeš vědět. :)

                    0 0
                    • l.smetana  

                      Právě,že jsem googlil a kdybys jsem opravil na kdyby jsi – ani nevím,kde jsem to tam nabral. Příště se na googlování vyse*u :)

                      0 0
              • Milvus888  

                Takže zaprvé Milvus je latinsky a za druhé aspoň je spisovné, najdi si to jestli mi nevěříš :)

                0 0
            • scret  

              jejda, tys me dostal, jdu brecet do kouta:)))

              jak by napsal muj oblibenec, ted se snazis uhrat remizu…:))

              0 0
              • Milvus888  

                mě je u ****** nejaka remiza, proste ja vim svoje a nikdo mi to nerozmluvi, je mi jedno co rika nejaky kecalista na bf :)

                0 0
                • scret  

                  zcela uprimne, za kecalistu jses tady akorat ty:)

                  A ano, na B-F jsem byl uz v dobe, kdy ty jsi jeste tahal kacera po zahradae:))

                  0 0
                  • maajkee  

                    hehe :)

                    0 0
                  • Milvus888  

                    A teď mi řekni, co jsi zakladateli vlákna poradil a co jsi tomuhle vláknu dal ? A machrovat ze jsi jednou tak stary jako ja mi prijde dost ohrane a nudne, zkus vymyslet neco lepsiho :)

                    0 0
                    • Vilém  

                      Uz kolikrat jsem se chtel zeptat. Najezdil jsi neco, v porovnani se svym kolem, na 26ce? At uz HT, nebo fullu?

                      0 0
                      • Milvus888  

                        Jo jezdil jsem jednu sezonu RB CRR, predtim Specialized 26 ht, byl jsem na velo test festu a tam jsem zkusil jak 26 a 29 tak i full a ht.

                        0 0
                        • scret  

                          tak mozna jestli to neni o tech zkusenostech, treba az budes jezdit 10 let, budes mit trochu jiny nazory a udelas si o jistych vecech svuj nazor…

                          0 0
                    • scret  

                      proc bych mel opakovat neco, co uz tu zaznelo vic nez dost?

                      29ka pro takhle maleho cloveka, za me nesmysl… V tyhle velikosti neni schopny vyladit sportovni posed, ale spis posed ala baba s nusi… ale marketingova masirka je mocna carodejka:) staci ti to takhle?:)

                      27,5 uz bych ale klidne doporucil… Prestoze jsem zatim na ni nejel, myslim, ze bude mit vyhody obou kol…

                      0 0
                      • zalciks  

                        Není to nesmysl ani pro malého člověka to nesouhlasím.

                        0 0
                        • scret  

                          tak pokud cloveku vyhovuje posed jako na trekingovym kole pro duchodce, pak je to v poradku:)

                          0 0
                      • Milvus888  

                        Ja v tom mam jasno, kdybych kupoval fulla s vic jak 120 mm zdvihem tak jdu do 26tky nebo do 27,5ky, kdyz HT nebo full do 120 mm tak 29.

                        0 0
                • scret  

                  zcela uprimne, za kecalistu jses tady akorat ty:)

                  A ano, na B-F jsem byl uz v dobe, kdy ty jsi jeste tahal kacera po zahrade:))

                  0 0
        • Lily-Brno  

          koukám, že ti místní pánové mají přehled o všech modelech 29tek na trhu a žádná geometrie není vhodná co ;)

          0 0
          • mr.antik  

            no fyziku neokecá ani Specialized. Na druhou stranu i malý závodnice jezdej občas s řídítkama na úrovni sedla.

            0 0
            • JakeF  

              Celý tohle řešení úrovně sedla je úplně mimo… Především v podání noxe159, kterej na svojí výšku vozí sedlo extrémně vepředu a vysoko. Když má někdo kratší nohy a relativně spíš delší stehenní kosti, tak sedlo na úrovni řidítek může být klidně optimum, zvlášť pokud to bude zaměřený víc do terénu.

              0 0
            • Lily-Brno  

              a kde by v tom případě byla chyba? já myslela, že kolo má být přizpůsobený postavě a ne se napasovat na to, co mi kdo strčí pod nos… ráda se něčemu přiučím, ale pokud to má nějaké opodstatnění, a ne jen proto, že to tady někdo prohlásil ;)

              0 0
      • jIrI___  

        Holt další případ „29 za každou cenu!“ jak tu kdysi kdosi konstatoval :)

        0 0
        • Milvus888  

          kdy už to konečně pochopíte že na výšce jezdce nezáleží, a 29 je čistě o tom že se na to jezdí někomu líp než na 26tce… navíc to je každého věc na čem jezdí..

          0 0
          • maajkee  

            To že na výšce nezáleží je opravdu nesmysl. 29" bajk má nějaký limity, na 169cm už to chce rám tak 16", max 17"

            a u takového už se dost těžko dosahuje sportovnějšíhoi posedu kdy jsou řidítka pod úrovní sedla. Jedině představcema s negatoivním sklonem a vělkým úhlem, což pak vypadá dost divně.

            Takže to, že na výšce nezáleží zcela neplatí.

            0 0
            • Milvus888  

              „vypadá to divně“ možná to tak vidíš jen ty, navíc pocit za jízdy je subjektivní takže tobě to třeba nevyhovuje ale někomu to určitě vyhovovat bude :)

              0 0
              • maajkee  

                Já se nebavím o tom co komu vyhovuje. To že má 29er limity, logicky plynoucí z fyziky, to je prostě fakt.

                0 0
                • Milvus888  

                  :)))

                  0 0
                  • maajkee  

                    To že se směješ je důkaz toho, že jsi blázen nebo hlupák, Vyber si co je pro tebe přijatelnější. :)

                    0 0
                    • Milvus888  

                      pro hlupáka každý hloupý :)

                      0 0
                      • W.Muchov  

                        tak sme teda s majkeem hloupý dva protože pokud se koukneš na geometrii bicyklu tak zjistíš že u 29er v nějaký pidi velikosti, buďto získáš kolo s minimálním vzdvihem nebo kolo s středem tak vysoko že se ti na něm budou dělat závratě a pokud chceš dosáhnout sportovního posedu tak prostě už se ti to nemusí podařit ani s představcem s úhlem –90 stupňů a to nemusíš ani bejt inženýr abys na to přišel

                        0 0
                • jeffino  

                  možná ani ne 29er, ale spíše nějaká jeho konkrétní velikost či geometrie, jinak ty výhody 29-ky jsou obecně hlavně pro dlouhány.

                  0 0
                  • JakeF  

                    Výhoda lepší trakce a lepšího překonávání překážek se nějak liší s velikostí postavy?

                    0 0
                  • Lily-Brno  

                    :D to bych teda vysvětlila všem, se kterými jezdím, že mi to na té 29ce vlastně vůůůbec nejede, protože nemůžu využívat jejích vlastností kvůli své výšce. to, že mi to pod zadkem jede líp, než na 26ce je jen jejich halucinace že? :)

                    0 0
                    • JakeF  

                      Jsi na BF, tady každej ví, že na 29ce a ještě k tomu Spešlu se dá jezdit akorát po cyklostezce…

                      0 0
                      • Lily-Brno  

                        přesně jsem čekala, kdy to kdo napíše! :D ode dneška už budu jen srážet in-linery na stezkách :)

                        0 0
                        • JakeF  

                          No, jenže ty máš problém, že nemáš S-Works… S obyčejným Socialized jsi jenom druhořadá pózerka. Takže bruslaře hezky „s dovolením“ a „děkuji“ a všem na 150+mm fullech uhýbat.

                          0 0
                          • Lily-Brno  

                            Tak to jsem si oddychla, že i do terénu můžu, protože ty naše in-line/cyklostezky jsou věčně přeplněný… a potkat na ní takový tank, pardon enduro, tak to by musel být větší tragéd jak já :-P

                            0 0
              • mr.nikdo  

                Jojo. Na maly kominek si muzes dat tenisak.

                Bud ho budes honit a tim jezdit rychleji anebo se do nej zakousnes a budes lepe drzet v „aerodynamicke“ pozici.

                0 0
          • nox159  

            stejne blbost jako hlaska " na velikosti nezalezi" :D

            0 0
          • zalciks  

            +1

            0 0
        • nox159  

          vubec nevis rika karbon a sram 2×10 to bude zavodak jako krava tam nic jineho nez 29" nemuze vzit by se mu ostatni smali prece…

          0 0
          • Milvus888  

            ty si taky …, dneska mam nejakou naladu se hadat :D na kole nejezdis a jenom tady placas nesmysly na bf :)

            0 0
            • nox159  

              i s jednou rukou ti to na 26" kole natru :D klidne prijed mas to kousek ;-)

              0 0
            • Fran-tic  

              sorry, ale nox by tě smázlve velkém stylu

              0 0
              • Milvus888  

                copak se tu nekdo bavi o tom jestli by me smazl nebo ne ? je to vlakno o 29 pro kluka ktery ma 169cm, a kdyz nekdo neumi pochopit ze na vysce nezalezi tak proste nevi o cem mluvi :)

                0 0
                • Fran-tic  

                  že ty si byl dlouho na sluníčku? btw na výšce záleží, ty nevíš, o čem mluvíš

                  0 0
                  • Milvus888  

                    Nema cenu se o tom s tebou bavit kdyz o tom vis hovno..

                    0 0
                    • Fran-tic  

                      hlavně že nějaký mladý blbeček přečetl celou příručku od spešlu

                      0 0
                      • Milvus888  

                        Spíš tady někdo neumí pochopit že vnímání jízdy je subjektivní :)

                        0 0
                • kubad  

                  samozřejmě že na výšce nezáleží, ale to že má jen 169cm a s ohledem na to co plánuje jezdit bude pro něj 29" spíš horší varianta než 26" nebo 650B

                  0 0
                • nox159  

                  prijet klidne hned bych te dal i opily :D

                  a klidne se slecen zeptej jestli zalezi na velikosti, pokud jim te nebude lito reknou pravdu :D

                  0 0
                  • Milvus888  

                    Jak uz jsem psal Machrovat ze jsi rychlejsi nez ja mi prijde dost ohrane a nudne, zkus vymyslet neco lepsiho :)

                    0 0
                    • nox159  

                      jiste budu mit vetsi uspech u bab nez ty :D

                      nebo taky treba v technice budu lepsi ;-)

                      co ta mas dal? ;-)

                      0 0
          • Scale  

            Pokud dobře čtu tak na kole už ani nejezdíte, ale 100% víte o co na závodech jde co?? Kdyby se lépe jezdilo na skládačkách tak bych jezdil na tom.. :)

            0 0
            • jIrI___  

              Špica by jezdila na tom, co dostane od sponzora. Z toho taky vznikla ta 29" masírka.

              0 0
        • kali222  

          to patri mne a jsem na to pysnej. :) jednou me oceni za odboj proti 29tkam. :)

          0 0
    • tomxxx  

      Jak říká DoomHammer, puč si testovačku a prozkoušej. Rozhodně bych taky zkusil 27,5'', ale ta se letos bude schánět trochu hůř, drtivej nástup řijde až na sezónu 2014.

      Jinak jak tu hlásaj představec s negativním úhlem, tak to je bohužel pravda. Dá se to obejít, že seženeš představec s nastavitelnym úhlem, je to prasečina, ale viděl sem, že to tak vozej profi ženský.

      0 0
      • Lily-Brno  

        jsou i modely, kde ten představec nemusí jít ani do záporu… ale záleží, jak moc potřebuje jít pod úroveň sedla. jinak jsem viděla negativy i u SJ ve větších velikostech, takže mám pocit, že jen tady se to nějak moc řeší :)

        0 0
        • Vilém  

          On je ale trochu rozdil mit 29ku na turisticke smrdlani a na zavodni XC.

          0 0
          • Lily-Brno  

            to určitě ano. proto se i ti menší závodníci na těch 29kách jen trápí…:(

            0 0
    • kali222  

      hele je to dobry, 29 je pro kazdyho, to je uplne jasny. dokonce se rozjizdi vetsi prumery, pockal bych si!!!

      mam „upé super kandidata“ ve svy sbirecce. O:) http://www.amlacherhof.at/…-gr–43.html

      tadyk uz vubec neni sance i pri sundani podlozek a pri klasicky delce sedlovky to sedlo mit nad urovni predstavce vic nez o 1 cm. to se mi moc libi!!!! 3:)))))))

      0 0
      • kali222  

        smeju se tomu uz druhej den. :DD 29!!!! 3:)

        0 0
        • scret  

          ty to nechapes, vzdyt je to o pocitu, rika to Milva…:)

          Ja myslim, ze castecne to je pravda, vis jak se musej ty lidi na 29kach skoro az nadlidsky cejtit po ty vsemocny 29er masirce…:))

          0 0
      • TeryPV  

        No našel bych tu legendární fotku tady na BF ale nechce se mi hledat, ale byl to pidizávoďák ultimátní :D Ale toto je taky moc :D

        0 0
    • Lenka.05  

      No já mám 162cm a teď jsem se projela na kamarádově meride 29" v 17" rámu. Dojmy? Je to kočár, ruce značně výš jak sedlo, jede to fajnově po cestách, silnici. Na lesních cestičkách už mi to přišlo obratný jak autobus, taky akcelerace není taková jak u 26 (jen moje dojmy :)

      Já si větší průměr kol dovedu pro sebe představit na ježdění do práce a na cyklostezky.

      To ale nic neznamená, protože každý to vnímá jinak, píšu jen své dojmy. Fakt si nějakou 29" půjč a aspoň den pojezdi, testovacích kol je všude hafo, určitě to nebude problém.

      Jak říkají ostatní, pro menší postavy bude asi spíš problém dobře naladit sportovnější posez.

      0 0
      • ToBla  

        Mám 169cm a jezdil jsem Trek Remedy 29"(150mm). Je to parádní svezení, na mám kole 26"jsem určitě obratnější, ale ne o tolik. Před 14dny jsem porovnával hardtail 26 a 29 v alpách, ve sjezdu cca 400výškových metrů po rozbité cestě plné kamenů a na 26" byl mnohem větší boj, průjezdnost v přímém směru je na 29er mnohem lepší.

        0 0
        • Milvus888  

          +1

          0 0
        • wilda81  

          tak už víme, co si pořídit na dálnici :))

          0 0
          • ToBla  

            S dálnicí to nemělo nic společnýho. Myslím, že to by sjezd kterej v ČR není.. Já byl vždycky zastánce 26", hlavně při jízdě ve stoje to kolo mám pod sebou úplně jinak. Ale musím uznat, že v průjezdnost ve vyžší rychlosti je výrazně lepší

            u 29er. Chápu proč někteří elitní jezdci enduro jezděj 29".

            Tím nechci 26" zatracovat, jezdím na něm a vyhovuje mě…

            0 0
          • ToBla  

            S dálnicí to nemělo nic společnýho. Myslím, že to by sjezd kterej v ČR není.. Já byl vždycky zastánce 26", hlavně při jízdě ve stoje to kolo mám pod sebou úplně jinak. Ale musím uznat, že v průjezdnost ve vyžší rychlosti je výrazně lepší

            u 29er. Chápu proč někteří elitní jezdci enduro jezděj 29".

            Tím nechci 26" zatracovat, jezdím na něm a vyhovuje mě…

            0 0
        • Lily-Brno  

          +1, s tím rozdílem, že mně se i s mojí 80mm vidlí jezdí líp než na předchozí 26"… ale jak píše Lenka, vyzkoušela jen jednu a to zrovna Meridu :)

          0 0
    • Bafoon  

      650B

      0 0
    • jonti  

      Je to v pohodě, nebudeš první. I slečně vysoké 163 cm seděl Specialized Epic i Stumpjumper 29 bez problémů.

      A že máš představec do negativu není žádný problém.

      0 0
      • maajkee  

        Nejsi prodejce Spešlu? :)

        0 0
        • jonti  

          Jinou znacku 29 nezkousela a nakonec koupila 26 ve vyprodeji kvuli cene. Do 25000 nesla zadna rozumna 29 sehnat.

          0 0
      • Martin  

        tak a teď tě umlátí pumpičkama :D

        0 0
      • jonti  

        To, ze to min drnca a do kopce to muzes ze sedla busit a nepodkluzuje to, plati bez ohledu na vysku. Ze to hur zrychluje je jasne, ale to resi lehke gumy a rafky. Na zavody bych bral karbon nebo ZTR Crest.

        Jestli se na tom kole poskladas, zavisi na konkretnim ramu a tobe.

        0 0
      • karliner  

        Začíná to vypadat, že 29" je ideální kolo i pro dítě :-DDD

        0 0
    • Neunzikger  

      I menší jezdí 29er http://emilybatty.com/

      Vyzkoušej.

      0 0
    • WEGO  

      29er až od 170cm kámo!

      0 0
    • Martin  

      jak jsem tušil, rozoumci se rojí :D

      0 0
    • radek01  

      Já mám 173 a taky doufám,že se poskládám na 29.jezdil jsem na Superfly a Superfly 100 hezké svezení. Chci chrtí ht na závody tak jsem na tom stejně jako ty…Vyzkoušet a uvidíš třeba Fontana a Fumič jsou taky prckové a jejich kola nemají moc chrtí posed sedí na tom jak bába co jede pro rohlíky a jak to dávaj. "-)

      0 0
    • Scale  

      Děkuji za některé vyčerpávající odpovědi.. Ti, kteří si myslí že 29 za každou cenu tak to bych se vás asi neptal.. :D

      0 0
    • neph04  

      Ja videl o vikendu v peksportu, jak prodavali s usmevem na tvari predrazenou 29tku rodince s 150cm vysokym synkem… kola to melo pomalu na urovni jeho nosu… Bylo to fakt komicky, ale treba doroste :))

      No co.. 26tkam odzvonilo. Mel sem chvili projet par obchodu a na dve 26tky bylo dvacet 29tek…

      Rozmer 29 rozhodne nezatracuju, pro nekoho to ma fakt uzitek, ale ten boom, ktery kolem toho je je strasne vtipnej :-) Aneb 29tka do kazdy rodiny.. bábě i dědovi…

      Mě na těch velkých kolech vadí, že je to takovej málo obratnej tank. Jezdi to fajn, ale nemam s tim zábavu… Kazdymu vyhovuje neco jinyho.. A imho urcite zakotvim max u 27.5. Je to pro me vyborny kompromis mezi vyhodama 29 a 26..

      0 0
      • maajkee  

        On je totiž problém, že u 29ky strašně záleží na geo a rámu. Člověk si udělá pak třeba blbej úsudek. Rozhodně se dá udělat hravá a zábavná 29ka, třeba i víc než nějaký 26ky.

        A to že 29ka to každý rodiny a že se prodávaj je jedině dobře. To, že trh žije je ekonomicky dobře pro nás všechny. Utrácet je potřeba! :)

        0 0
        • neph04  

          Nejaky tip na hravou 29tku? Hodne by me zajimala a chtel bych ji zkusit aspon pro srovnani…

          0 0
          • neph04  

            Mluvim teda o HT…

            0 0
            • Milvus888  

              Podivej se do profilu majkeeho.

              0 0
              • neph04  

                Vidim agang.. jakej je? :)

                0 0
                • maajkee  

                  Nechám tě projet a vsadím se, že už na 26ku nesedneš! :)

                  0 0
                  • Ruprt2  

                    Kdybych pokaždé dostal kilo, když si toto přečtu o tvém dalším novém kole, tak už jsem na důchod zaopatřený.

                    0 0
                    • maajkee  

                      No a?

                      0 0
                      • Ruprt2  

                        Ty jsi to vážně nepochopil? :-)

                        0 0
                        • maajkee  

                          Pochopil, ale nevím co z toho pro nás všechny plyne, že jsi nám to sdělil.

                          To že jsem blázen a maniak co střídá kola jak ponožky a každý nový je to nejlepší to přeci sám dávno vím a vědi to i ostatní. :)

                          0 0
                          • Ruprt2  

                            Takže nepochopil.

                            0 0
                          • Vilém  

                            Takze sam uznavas, ze vypovedni hodnota tvych tvrzeni je nulova?

                            0 0
                            • maajkee  

                              To si musí každej přebrat. Já 29ky zkoušel už před 3 rokama, dvě a díky tomu jsem je odsoudil. Po letech uzrál čas zkusit nějakou další kam se to posunulo. TeĎ mám 29ku s totálně jinou geo a musím uznat, že se to prostě fakt posunulo a dá se udělat hravá a zábavná 29ka. Nadšenej jsem z každýho kola, nadšení buď opadne a nebo mě zláká zkusit něco jinýho.

                              Zkrátka kdo chce kecat o kolech a něco odsuzovat nebo chválit, měl by vyzkoušet všechno možný.

                              A né si hnít deset let na svojí jedný 26ce, hátéčku a plácat že všechno ostatní je k hovnu. To umí každej trouba za klávesnicí :)

                              0 0
                              • nitraq  

                                Když ty kola tak točíš, kolik že to měříš?:)

                                0 0
                              • ZuzicK  

                                Já klidně budu hnít a říkat, že 29" není pro mě a to jí ani nemusím zkoušet, protože občas mám problém utočit v terénu i 26" :-)

                                0 0
                                • maajkee  

                                  Tak u fullů s vyšším zdvihem je 26" naprosot v pohodě.

                                  0 0
          • zalciks  

            tak tak jde udelat hrava 29.

            Co mam 29 tak si sni vyhraju lip jak se starou 26.

            0 0
          • pstasek  

            Giant XTC 29 je hodně hravej

            0 0
            • JakeF  

              Není…

              0 0
              • Lulanecek  

                …ale je

                0 0
                • JakeF  

                  Jsou výrazně hravější 29ky. Giant je ovladatelností takovej střed, neoslní, ale člověk si zvykne :). Osobně bych s ním taky neměl problém, ale jako příklad „hodně hravý“ 29ky prostě ne.

                  0 0
          • karliner  

            Asi co zrovna bude mít na prodej maajkeeho kámoš z hospody…

            0 0
            • Bafoon  

              Tyhle sr.čky se ti jednou vrátěj, karma a tak :-)

              0 0
              • karliner  

                Úplně ti rozumím. Krást nebo dealovat kradené je OK, ale pokud na to někdo upozorní, tak je šmejd, kterýmu to vrátí karma. Proto to v naší zemi vypadá tak, jak to vypadá.

                0 0
                • maajkee  

                  Aha, ty jsi asi zapomněl, že už jsi na to v minulosti několikrát upozorňoval, v tvém věku pochopitelná věc. :)

                  0 0
                  • karliner  

                    Rozumím i tomuto argumentu. Měla by se sestavit tabulka, kolikrát se na jakou šmejdovinu smí upozornit. Budu první, kdo ji podpoří!

                    0 0
                    • maajkee  

                      Aha, už to chápu, ty bys byl neread aby se na to třeba zapomnělo viď? Jsi vlastně něco jako morální duch tohoto fóra, že? :)

                      0 0
                      • scret  

                        vidis a ja ho mel spis za „kafomlejnek“…:)

                        aaa a ted prijde neco zas o remize, to ja tusim uz v kostech…:))

                        0 0
                • Bafoon  

                  Mno pokud to vidíš tak, že jsi šmejd tak ti to vyvracet nebudu. A jinak o co ti jde? Chceš poplácat po zádech? Ukřižovat maajkeeho že udělal chybu? Vlákno s celou story tu je, každý si udělá obrázek i bez karlinera křižáka.

                  0 0
            • maajkee  

              Je hezký, že jsi plný invence! :)

              0 0
      • Milvus888  

        :)

        0 0
      • iron.hide  

        to myslis vazne s tymi obchodmi? O_o

        musim sa kuknut do nasich v bratislave, ci je to aj u nas tak

        uz len cakam kedy bude reklama so saganom, ze kupujte jedine 29!! a sprosta tupa slovac presne to aj urobi

        0 0
        • DaSnail  

          takze uz máš citroena, zelene tričko a už cakas len na reklamu a kupujes bicykel?

          0 0
    • Mobidyk1  

      měřím cca 168cm a považuju se za hodně vyjeděného a terénem odkojeného cyklomaniaka. Pokud ti můžu dát radu tak ber 29". Dnes sem opět oprášil starší 26tku a zjištuju že se k tomuhle rozměru už nevrátim. 26 nemá plynulost, pohodlí a stabilitu.

      Hodně lidí tě tu bude zrazovat, ti by pak měli přejít zpět na 24" a užívat hravost kol :D Až budou prodávat 32" biky budu jako první kdo si ho pořídí.

      Pokud by 29 nemělo smysl tak by je tolik lidí ve světovém poháru nejezdilo. Vše nové má vždy hromady fanatických odpůrců.

      0 0
      • nox159  

        kdyz se tak divam na to nastaveni toho kola? tak se musim zeptat… a koule v poradku? ;-)

        0 0
        • Mobidyk1  

          sedlo mám v rovině, koukám ale že ty nebikuješ. V kolech jen silnice.

          0 0
          • nox159  

            o sedlo nejde, ale ta horni ramova trubka je do terenu dost vysoko…

            0 0
            • Mobidyk1  

              je to 17" rám. Dá se to vpohodě.

              0 0
              • nox159  

                jinak az tedka jsem si vsiml crosmark vepredu tzn. cyklostezka ;-)

                0 0
                • Milvus888  

                  Lepsi nez nic ;)

                  0 0
                  • nox159  

                    BTW: mate nejake ostravske spolecne vyjizdky v terenu?

                    0 0
                    • Milvus888  

                      Nevim co je podle tebe „teren“ :)

                      0 0
                      • nox159  

                        tak vynasob treba „technickou obtiznost“ skodabiku ( kratke) tak 2–3× a jsme v terenu :)

                        0 0
                        • jIrI___  

                          Nejsem si jist, jestli takový terén v okolí Ostravy vůbec je :). Možná Bobrovníky.

                          0 0
                        • Milvus888  

                          skodabike jsem jeste nejel :)

                          0 0
                        • Azmir  

                          Vyjíždky jsou, není problém udělat kdykoliv, ale málokdy se nás sejde víc jak 5. Jinak technika se dá, bobrovníky, turkov, lesy okolo bolatic, zelená okolo Háje ve slezku, novosedlický les, bělský les, je tu toho dost, ale beskydy to samozřejmě nejsou.

                          0 0
                          • nox159  

                            se jen tak ptam na kole mam letost najeto max 100km, s jednou rukou se blbe jezdi, a z kopce se bojim :D

                            ale kvuli tady miloušovi bych nejake vrata od stodoly našel :D

                            0 0
                            • Milvus888  

                              :)

                              0 0
                            • Azmir  

                              Však dojed, zajezdíme :D

                              0 0
                              • nox159  

                                mam problem ujet 10km ale tak sem pocital ze by mivlus prijel cca 3km od baraku mam dost peknych tras behem 2km zjisti ze je tu 29ka na hovno a bude klid a ja se vejdu do tech 10km :D

                                0 0
                                • JakeF  

                                  Jak vypadá ta situace, kde je 29 na hovno? :)

                                  0 0
                                  • nox159  

                                    ze se nevleze do zatacek, bude tlacit z kopce i do kopce a pak to nekde polozi :D

                                    jinak s mivlusem jsme se dohadovali uz davno a davno bylo ze spolu nekam vyjedem…

                                    0 0
                                    • JakeF  

                                      Tak to sorry, ale meleš sračky… Pokud se tam vejdeš s EN fullem, tak s XCčkovou 29kou to vytočíš líp, to mám osobně vyzkoušený. Co se týče tlačení do kopce, tak tam 29ka vyjede o mraky víc, než 26. A co se týče tlačení z kopce… Kdo tady se svojí mega technikou machroval tak dlouho, až si zlámal ruku takovým způsobem, že dodnes pořádně nejezdí?

                                      0 0
                                      • nox159  

                                        ja prece… :)

                                        lepsi se nekam posunovat nez zustat na cyklostezce… nelituju toho proste se stalo…

                                        jinak teorie je pekna praxe je jina… jen tka se zeptam byl uz si treba v rychlebech? to je takove misto kde dost bikeru bylo… tak bych se zeptal na tve dojmy… a jestli v tvem podani mely traily flow jestli si teda na vetsine neslapal vubec nebo bo byla brzda rozjezd…

                                        0 0
                                        • trembi  

                                          Jako tim že si zničíš ruku se někam posuneš?

                                          0 0
                                          • nox159  

                                            kdyz to beres takhle…

                                            ale jo nejspis me to myslenkove posunulo dal, proto asi dal nema cenu debatovat, pridavam vlakno do blokovanych ;-)

                                            0 0
                                        • JakeF  

                                          Rychleby plánuju někdy na podzim, teď jsem byl na SpS a to byl takovej zábavnej pumptrack, občas skok, nic těžkýho na projetí…

                                          Jinak jestli si vzpomeneš, co jsme tu řešili posledně, tak to tu někdo srovnával se Sudetama, že sjezdy Sudet jsou těžší. Ty jsem letos jel v rámci odpočinkový etapy na Trilogy a proti tomu, co jsme jezdili ve zbylejch 3 etapách to byla celkem nuda… Ale zajedu do Rychleb, uvidíme, nečekám že by to byla nějaká velká výzva.

                                          0 0
                                      • Fran-tic  

                                        tež jsem si rozlámal ruku a myslím, že mě to posunulo :)

                                        0 0
                                        • JakeF  

                                          Ty s ní počítám ale můžeš normálně hejbat… Mě utrhaný vazy v rameni akorát dostaly k uvědomění, že mě nebaví závody po šotolinách.

                                          0 0
                                          • Fran-tic  

                                            byla to rozdrcená záprstní kost, takže relativně bez následků… kdyby se mi to nestalo v bikeparku, ale na šotolině, byl bych o to více ********

                                            0 0
                                            • JakeF  

                                              Tu jsem měl taky a ještě přeražený předloktí, ale to nebylo na kole :D. Ale tak vždycky jde o to, jak k tomu člověk přijde a jaký jsou následky, což pokud si dobře pamatuju, tak u noxe nebyly zrovna malý…

                                              0 0
                                      • Peslezedirou  

                                        Nooo tohle je velká výhoda 29er, kterou ani zdvih na 26tce nedožene.

                                        0 0
                        • Fran-tic  

                          v okolí ostravy vím max o 3 místech, kde bys na nějaký terén narazil a pochybuju, že by tama vedla nějaká b-f projížďka :) celkově si nemyslím, že by tama ten latinský adonis někdy projížděl :)

                          0 0
                          • Azmir  

                            Nějak konkrétnější s těma místama být můžeš? :)

                            0 0
                • Bafoon  

                  Můžeš tam mít drapák a stejně hodíš mrchu a někdo zas zajede i na Ikonech.

                  0 0
                • JakeF  

                  Kdo umí jezdit, nepotřebuje drapáky…

                  0 0
                  • karliner  

                    Uf. Vůbec ti nepřeju okamžik, až si zafáčovanej na tenhle post vzpomeneš…

                    0 0
                    • JakeF  

                      Když člověk jede přes hranu, co umí, tak se vyndá i na Minionech… Pláště dělaj tak možná 10%, zbytek je skill.

                      0 0
                      • nox159  

                        rikas vozis vepredu FF jo?

                        0 0
                        • JakeF  

                          Aktuálně XC2 Plus, nemaj k nim moc daleko… Ale spíš jsem myslel jiný lidi, než jsem já. V kole ani pláštích to fakt není.

                          0 0
                        • trembi  

                          Jezdím v předu Racing ralph a nikdy žádný problém. Kdo to neumí tomu nepomůže ani High Roller. Jsem schopnej se ve sjezdu udržet kámoše se 140/140 a Nobby nic 2,4.

                          0 0
                          • nox159  

                            asi kazdy jezdime neco jineho… ono tady staci nahodit na 150mm fula RR a dal si sjezd s nekym kdo jede HD FA nebo podobne a pokud se jich dotycny bude drzet tak v pulce sjezdu ma oba plaste nasracku a to technikou tak nejak moc neovlivni…

                            0 0
                            • trembi  

                              Jezdím Kokořínsko(písek, kořeny, volné kameny) a České Středohoří(kořeny, kameny, skály). Kdybych ten plášť chtěl zničit tak bych musel jet rovně a pořád na plno.

                              0 0
                            • JakeF  

                              To technikou neovlivní? Nejlepší vtip, co jsem tu dneska čet :D. Když nalítneš jak čuně mezi šutry s tím, že to pláště a full nějak poberou, tak to není technika, to je nobrain…

                              0 0
                              • trembi  

                                Přesně.

                                0 0
                              • mr.antik  

                                od určité rychlosti to jinak nejde… samozřejmě mozek by měl vědět, jaké gumy/kolo atd. máš a podle ovládat brzdy :-)

                                0 0
                                • JakeF  

                                  V jakýkoliv rychlosti je výběr stopy a práce nohou a rukou na jezdci… Ale zrovna tobě to počítám není třeba říkat :).

                                  0 0
                              • Fran-tic  

                                tak když jezdíš na xc trati, no problem…já jezdil HD i NN v Beskydech a pláště na sračku. Teď spešly ve 2.3, guma jak prase a podrží. Od určité chvíle i očekáváš, že tam tě třeba ten plášť podpoří. Myslím si, že techniku mám slušnou a projet tu trať na RaR, tak se pěkně natrápím.

                                0 0
                                • JakeF  

                                  Viděl jsi třeba nějaký úseky, co se jely na Trilogy? Jelo se to tam vypsaný i jako enduro… Jinak já netvrdím, že takový pláště víc nevydrží a nepomůžou. Ale soudit podle pláště, co kdo jezdí, je prostě mimo…

                                  A ono zničit pláště typu HD a NN není zrovna výkon, ta měkká směs v kombinaci s vysokejma figurama jde do háje rychle. A jestli myslíš, že na XC tratích vydrží pláště nějak dlouho, tak jsi taky dost mimo…

                                  0 0
                                  • Fran-tic  

                                    nesoudím lidi podle toho jaké mají pláště, ale dokážu si podle toho udělat představu. měl jsem o víkendu s sebou kámoše, co jel fast track a zajel stejnou trať jako já na purgatorech, to že mu lítal zadek, měl defekt a pořád jsem čekal je už druhá věc. Já kdybych přezul na něco podobného, taky si tolik nedovolím. A na většině závodních tratích máš po deseti lidech projetou stopu, což taky pomůže.

                                    0 0
                                    • JakeF  

                                      Takže když bude mít někdo celopevňáka na RaR, tak si o něm řekneš co?

                                      A projetá stopa vypadá podle tebe jak? Jakože ty kameny odlítaj? To asi mluvíš o nepatrně míň náročnejch sjezdech, než já :D.

                                      0 0
                                      • Fran-tic  

                                        taky jsem jezdil na ht a RaR. A pěkně bych se trápil v místech, kde jezdívám. takže bych měl hned představu, co max může zajet.

                                        Myslel jsem, že kořeny odlítaj :)

                                        0 0
                                        • JakeF  

                                          A co teda max můžeš zajet na pevňáku s RaR? Já když viděl, co dal JFtryall na celopevňáku, tak pokud tu techniku nemáš, tak ti nepomůže ani sjezďák… Pokud se teda nebavíme o pasážích, kde techniku nepotřebuješ, akorát to je rozbitý a čím víc full, tím víc jedeš nobrain, což mi podle tvých tvrzení přesně tak připadá, že je myslíš…

                                          0 0
                                          • Fran-tic  

                                            já fakt nechápu tvoje uvažování. jen málo lidí tady,jestli vůbec někdo, jezdí stylem jftryall. a to ježdění, co předvádí tady na bf účastníci, co mají plnou pusu keců, tam je úplně fuk, jaké mají pláště (vlastní zkušenost). O to mi jde, nesrovnávám se nijak s profíky. Uznal jsem, že některé pasáže neprojedu tak svižně. Ale styl tvého srovnání… to je jako kdybych napsal, Kulhavý tě taky dá v kopci.

                                            0 0
                                            • jIrI___  

                                              Na B-F bych s tím tvrzením ohledně Kulhavého byl opatrný…

                                              0 0
                                            • JakeF  

                                              Vždyť ale o tom celou dobu píšu… Je blbost někoho soudit podle plášťů, pokud má to kolo v ruce, tak pojede v terénu dobře i na rychlejch pláštích. Co mám zkušenost, tak větší zdvih, drsnější pláště a podobně považujou za nutnost spíš lidi, co to prasí a nechávaj kolo, ať to vyžere.

                                              0 0
                                              • DaSnail  

                                                Jeden borec tu vozil na nomadovi furious fredy. Jak by si nazaklade svojich skusenosti zaradil jeho?

                                                0 0
                                                • nox159  

                                                  cyklostezka, pozer, magor, nebo vtipak ala sranda, hura akce, jdu to zkust :)

                                                  0 0
                                              • nox159  

                                                tak clovek si voli takove plaste aby si vyjizdku uzil to ze nekdo na cyklokrosce to same co ja na 150ce je sice pekne a je to klidne i reale… ale pochybuju ze ten kdo si poridi slicky vyhledava tezke veci…

                                                vzpominam si na vyjizdku s Asijurou… je na tom technicky o dost lepe nez ja, jezdi ostreji… jeli jel stejnou trasu kterou jel uz hodnekrat ale nemel fula ale mel celopevnaka a na jednom sjezdu 3× zastavoval aby nechal odpocinout rukam jak nemohl udrzet riditka…a to ma ruku jak ty stehno…

                                                a nedokazu si predstavit ze by zrovna tenhle konkretni usek zajel nekdo (berme zajelo treba 10 lidi z BFka ) rychleji na 29" HTcku se slickama nez on nebo nekdo jiny na EN fulu.

                                                ( berme to tak ze ten dotycny na tom HTcku na nem jezdi trenuje… – a takove kolo ma zavodnik nebo pseudozavik, a jak vypada technika lidi mezi 5–10% startovniho pole prumerneho zavodu vim :)

                                                0 0
                                                • Fran-tic  

                                                  ámen

                                                  0 0
                                                • JakeF  

                                                  Závodu jakýho víš? Jestli „průměrným závodem“ nazýváš nějakej hnoják po šotolinách, tak pak asi chápu, proč si přijdeš jak nejezdíš brutální terény :).

                                                  Jinak zase jsme u toho… Na celopevňáku ho bolely ruce, takže to nejspíš bude něco netechnickýho, kde to pálíš rovně přes šutry, že?

                                                  0 0
                                                  • nox159  

                                                    pokud nejezdis jen v praze tak surty proste na cestach jsou jsou tam i koreny a i volne surty… – tak to proste je, ale je zbytecne se o tom hadat tak jak tady proste kazdy rozseka RK a v hradci jsou so super plaste… proste pokud nemas na ceste koreny surty… tak je to cyklostezka nebo polnacka ne?

                                                    jako bral jsem zavod s ucasti kolem 500 zavodniku… nevim jak je to velke…

                                                    ale musim rict ze jsem tady zazil hnojaky ktere se jely i v terenu… ale stejne by me zajimalo jak vypadaji slavne trasy KPŽ… to je masovka takze spis polnačky ne?

                                                    0 0
                                                  • JakeF  

                                                    Otevři si někdy vlákno pražský bajkový vyjížďky, ty „nejezdíš jen v praze“ :D. Pokud tam pustěj 500 lidí, tak to sotva bude něco těžkýho… Někdy se zkus podívat, jak jezdí XC špička, to je úplně jinej svět, než co vidíš na maratonech v hloubi startovního pole.

                                                    0 0
                                                  • Fran-tic  

                                                    a není trail nebo am kategorie od toho, ať se můžeš v některých místech více rozjet a odpustí ti sem tam kořen a šutr? nějak bych podle tvého úsudku nenašel význam té kategorie. projíždět technicky a pomalu nějakým úsekem na AM, kde to provalíš na xc mi přijde ujeté.

                                                    0 0
                                                  • JakeF  

                                                    Vždyť já nepíšu nic jinýho… Jen říkám, že je blbost to soudit podle plášťů, protože o nich to neni. Když vím, co jezdí kluci na SingleBe, tak prostě musím uznat, že ve zdvihu a pláštích to není…

                                                    0 0
                                              • Fran-tic  

                                                no já si ale pořád myslím, že pokud si dáš sraz s 10 lidma z bf nebo nějakými cyklokamarády, co jezdí normálně (nezávodně), tak poznáš podle toho, na čem přijeli, co jezdí běžně. Já když vyrážel na ht do beskyd, taky jsem přezouval, i když vím, že bych to zajel tak i tak. Proč se ale zbytečně drtit.

                                                0 0
                                                • JakeF  

                                                  Takže u mě na XC2 nebo Fast Trakách poznáš, že jezdím akorát cyklostezky, jo?

                                                  0 0
                                                  • nox159  

                                                    tak spis jinak, myslis si ze kdybys jezdil prevazne teren ze bys mel HT na fasttrackach?

                                                    0 0
                                                  • JakeF  

                                                    Přesně to si myslím, na bajku jezdím prakticky jenom v terénu, jinak beru silnici…

                                                    0 0
                                                  • Fran-tic  

                                                    ty vole, máš asi úžeh ne? přečti si ještě jednou ten příspěvek, použij veškerou svou mentální sílu a potom odpovídej. Co nechápeš nad slovem nezávodně, hobby, myslíš, že 90% lidí tady nebo z menších závodů jezdí na xc2 někde techniku? Jsou rádi, že dojedou do cíle a nesletí…

                                                    0 0
                                                  • JakeF  

                                                    Proto je kravina o někom napsat podle Crossmarků, že jezdí cyklostezky…

                                                    0 0
                                      • Fran-tic  

                                        na druhou stranu je mi jasné, že si schopný z nějakých šlupek vydolovat maximum, kde bych já už ležel na zemi v bordelu :)

                                        0 0
                                  • Milvus888  

                                    Frantic je obecně dost mimo :)

                                    0 0
                                    • trembi  

                                      To že může mít ten tvůj kámoš horší techniku je jedno? To to musí být hned plášťema?

                                      0 0
                                      • Milvus888  

                                        To je jako reakce na mě ?

                                        0 0
                                      • Fran-tic  

                                        pláště mu teda moc nepomohly…ale ještě jednou, když přezuju za nějaké rychlejší a s menším vzorkem, zajedu do beskyd a budu chtít pojezdit jako obvykle, bude to neskutečná dupačka. co je na tom nepochopitelného?

                                        0 0
                                        • JakeF  

                                          Kdyby byl lepší technik, tak tě na Fast Trakách stejně vyškolí, že ani nemrkneš…

                                          0 0
                                          • nox159  

                                            je videt ze to tady neznas… nekdy proste nenadelas nic… McBlacky nekde v povidkach popisoval zavod ( jestli to byl bobrcup nebo tak neco) a mel tam pekne popsany usek z lyse :)

                                            neco ve stylu: " stopa zadna, cekal jsem jestli to vydrzi plaste nebo ne" – pokud se nepletu, hledat to nebudu ale klidne si to najdi : )

                                            0 0
                                            • Fran-tic  

                                              se blbě popisuje no…a teď mu vysvětli, že to není taková dávačka.

                                              0 0
                                            • JakeF  

                                              Takže nobrain a držet řidítka a čekat, jestli to kolo pobere… Nicméně i v takovejch podmínkách pojede člověk s čistou technikou daleko míň náročně na odolnost plášťů…

                                              0 0
                                              • nox159  

                                                uzavrel bych to tak ze ja nevim jak se jezdi na kole v praze v provozu a ty nevis jak se jezdi v beskydech… ;-)

                                                0 0
                                                • JakeF  

                                                  No, pokud to Blacky jel a podle tebe to je těžký, tak si to dovedu celkem představit. A jestli ty myslíš, že v Praze se dá jezdit jen po silnicích v provozu, tak si projdi to vlákno, co jsem psal…

                                                  0 0
                                    • Fran-tic  

                                      jdi do číči, nějaký cucák mě nebude po přečtení příručky od spešlu poučovat, jak jezdit na kole…

                                      0 0
                              • Lily-Brno  

                                :)

                                0 0
        • jIrI___  

          Asi to s tím terénem nebude tak žhavé.

          0 0
      • kali222  

        „Pokud by 29 nemělo smysl tak by je tolik lidí ve světovém poháru nejezdilo.“ :P

        0 0
      • iron.hide  

        ked ta bavi na MTB bajku jazdit len po asfaltke a po polnackach, tvoj problem.

        a btw v tvojom veku by si mal byt uz menej naivny, totiz ti ludia v svetovom pohari jazdia hocico co im sponzor da, aj keby to boli 36''

        0 0
      • Singlespeed  

        Devětadvacítky jsou na trhu od začátku 21.století. I když spousta modelů byla velmi povedených a na závodech byly povolené, nikdo, kromě několika plašanů, na nich nejezdil (beztak ani ty, přiznej se, kdy sis koupil první devětadvácu;-). Za mnoho let však najednou přišla marketingová masírka odborníků ze Specializedu a náhle cyklisté „prohlédli“ a začali si nepříliš populární velká kola masově kupovat. Plynulost, pohodlí a stabilita už tu byla před x-lety, ale bikerům to vesměs bylo ukradené. Když jsem na velkých kolech začal jezdit v Alpách, čuměli na mě Němci a Italové jak na podivína. Mohli si koupit devětadvácu taky a mnohem lepší než jsem měl já, ale důvod jim chyběl, ten jim teprve natloukl do hlavy Specialized :-). Když jsme s Zireckem tady na bike-fóru tvrdili, že v devětadvacítkách je budoucnost, tak se nám ostatní smáli. No jo, nebyli jsme marketingoví odborníci ze Specialized

        0 0
        • Peslezedirou  

          Kde ti to mám náčelníku podepsat? :-)

          V Praze máme jednoho 29er guru, který tenhle rozměr jezdí od začátku, za celou dobu si podle mě vyslechl dost posměšků od těch co teď jezdí velká kola. Stačí zadat : Gung-ho…

          0 0
          • Peewit  

            Jj, přesedlal na ně hned jak se to objevilo z krosu do kterýho dával co nejširší gumy a ořezával jim boční špalíky, aby prošly zadní stavbou. :-) G. H. byl vždy silná osobnost na to, aby měl posměváčky u rekta. Jak ho znám, tak mu ta výjimečnost vyhovovala. Je ale pravda, že měří 187 a vím určitě, že lidem pod 170 by ho nedoporučil. Ale každý ať si jezdí na čem chce a co mu vyhovuje.

            0 0
        • Smazaný účet  

          Nevím, jak vypadal první velký Spešl, když pominu ukázkový marketing, vnesl imho do světa vel. kol i obratnost, narozdíl od „průkopníka“ s Genesis geo…

          0 0
          • martinnecas  

            +1

            Spešl fakt kolem 29" udělal nehoráznou masírku, nicméně myslím, že pro 29er kola udělali dost. Mám Gary Fisher 2007 s geometriií „Genesis“ a od té doby se to fakt ještě posunulo dost dobředu (kratší zadní stavby, hravější geo, pevná osa vepředu vzadu, kónický krk vidlice,…). Rozhodně si myslím, že sehnat v Čr slušnou devětadvatícku před rokem cca 2007 nebylo tak jednoduchý.

            0 0
          • JakeF  

            Přesně :)

            0 0
          • jeffino  

            tak já třeba krátkou zadní stavbu vzhledem ke své výšce nepotřebuju, takže mi stačí kolo od „průkopníka“, na druhé straně spešl má velmi slušný výběr velikostí na rozdíl od jiných značek, což by mi asi taky vyhovovalo:)

            0 0
        • Tina  

          Presne viem o čom hovoríš. Posmešky sme si ohľadom rozmeru 650b so Zlatkou na B-F užili tiež svoje :)

          0 0
          • nox159  

            posmesky byly smerovane v cpani 650ky do 26" ramu a vidlice tak ze tam nebylo misto nebo se cpaly mensi plaste aby se to tam veslo…

            tzn posmesky za pseudořešeni ;-)

            0 0
            • Frostty  

              +1

              0 0
            • Tina  

              Typická reakcia voliča s krátkou pamäťou. A preto aj slováci aj česi majú takú vládu akú majú…

              Čo Zlatkine vlákno „650b masivně již příští rok !“

              0 0
              • nox159  

                kdyz myslis…

                ale co vim jiste, tak v te dobe jak se to tady resilo spolecne s blokovanim, banny, vyhruzkama ala trestni oznameni…

                tady nejaky neznamy kteremu to asi dost vadilo zacal po mailu sirit ruzne osobni veci o nekterech členkach BFka a jako uplna sranda to asi nebyla…

                porad me zajima kdo to psal…

                0 0
                • Tina  

                  O výhražných dopisoch som už počula od viacerých. Keďže ja som žiadny nikdy nedostala a tak som možno automaticky jednou s podozrivých :)

                  Je inak veľmi smutné, keď internetové diskusie prerastú až osobnej nenávisti alebo dokonca trestným oznámeniam medzi ľuďmi, ktorí sa ani osobne nikdy nestretli :(

                  0 0
                  • nox159  

                    trestima oznameni tu vyhrozovala jen zlatka co ja vim…

                    jinak ty tak nejak nepripadas v uvahu, protoze v par tech mailech se objevily i nejake ne moc pekne informace o tobe…

                    0 0
                  • Lily-Brno  

                    a safra, tak ten tvůj komentář jsem si měla přečíst nejdříve, pak bych raději už nic nekomentovala ;) já to tu beru jako názor druhých a nechápu, že to někdo může brát tak osobně, aby nadával a dělal naschvály…

                    0 0
          • mr.antik  

            no ale výsledek je, že máme nějaký nový rozměry kol, ale že by se něco zásadního v technice a kvalitě změnilo, to bohužel ne – jen cesta ke zdražování

            0 0
          • Vilém  

            No Zlatka si nic jineho nez posmesky nezaslouzila. V dobach kdy to tu tlacila, tak zadne nemela, ani zadne nezkusila. Jen si v hlave vyplodila, ze neni nic lepsiho.

            0 0
    • trembi  

      Pujč si nějakou 29ku na testování a projeď si to. Sám uvidíš co je lepší. Nic není lepší než osobní zkušenost.

      0 0
    • Tina  

      Po výstave Eurobike 2013 budem mať skladom predstavce, ktoré umožnia jazdiť 29er aj 169cm vysokým bajkerom s riaditkami pod úrovňou sedla.

      0 0
      • Neunzikger  

        To budou nějaké představce direct mount na korunku vidle?

        0 0
      • Bafoon  

        Myslíš tím, že umožní vyrazně závodně laděný posed že? Protože jinak bych musel sestře říct, že ty tři roky co už 29er jezdí je nějaká nepředstavitelná anomálie :-)

        0 0
      • mr.antik  

        dneska se dělaj kraťoučké hlavovky a geo, takže věřim že se na to poskládat dá, jestli to někomu vyhovuje, tak ať. Ale vyvaroval bych se obchodů, kde ti nepomůžou rozhonout (tj . nabídnout testovačky na porovnání) ale kde tě budou nutit do jednoho správného rozměru a značky, když jsou už dneska rozměry tři.

        0 0
    • Mirek_29  

      1 Moje holčička 145cm 12let si pomocí teleskopu dá dolu sedlo na mém kole full 29er (16,5rám) o odjede.

      2 bavíte se tu o tom jakou barvu má hovno. jste plkalové. místo toho aby jste mu pomohly něco najít.

      3 srovnávat kdo je rychlejší a kdo pomalejší a kdo to komu nandá za střízliva nebo ne. Vááá to mi přijde jako poměřování pindíku.

      jinak kolo si odzkoušej někde jako testovačku a ještě dost důležitá informace kterou jsi sem nedal je kolik chceš investovat.

      0 0
    • iron.hide  

      prosim ta, nechci 29 len preto ze „se dnešní mtb svět točí kolem 29“.

      lebo ak by to urobila vacsina, tak o par rokov by ta mensina na 26 uz nekupila ziadny vhodny komponent na svoj bajk :)

      a navyse, budes furt nasrany, ze hore strmsim kopcom ta da vacsina 26er-ov

      0 0
      • DaSnail  

        Ale hovno…

        0 0
      • ddan  

        To si slyšel kde…? Více jak rok jezdím 29-tku u nás v Karpatech – tzn. tady rovinu nenajdeš. Teď jsem chvíli zkoušel 26 epica. Po prvním usednutí JSEM DAL INZERÁT, ŽE JEJ PRODÁM. Pak jsem si ale začal zvykat – 26 MÁ I SVOJE PŘEDNOSTI. Ano musím uznat, že se 26-tkou jde v kopci o něco lépe zrychlovat, ale to se bavím už o dost prudkém výjezdu, kde ti spadne rychlost. Ale ve finále to vyjde téměř na stejno. By jsi musel v hodně dlouhém kopci neustále mít potřebu zpomalit a přidat, aby se to naskládalo – pak je 26 bez konkurence, to je jasné. Pak je zde lepší obratnost, ale pokud chce s tím závodit, tak bude řešit dobrou geo, lehká kola a tam to není tak hrozný.

        Ale ta stabilita – to se nedá srovnat. Manželka, která měří 170cm a jezdí rekreačně 26-tku si jednou pučila moji 29-tku a když jedeme spolu, TAK MĚ JI UŽ NEPUČÍ ! A když srovnávala lehkou 29-tku s lehkými koly a závodního 26 epica s-works, tak sama volila 29.

        Ano stále bude 26 proti 29 akčnější při zrychlení, to bys musel dát na ni těžká kola, aby se to srovnalo. Ale to se bavíme o ZRYCHLENÍ, které tě bude stát sice trochu více síly, ale bude se ti naopak SNÁZE TA RYCHLOST UDRŽOVAT.

        Takže nevidím důvod proč při téhle výšce nemůže mít 29. Ale chce to opravdu POŘÁDNĚ vyzkoušet. Nepoznáš všechny klady a zápory, když s tím jenom objedeš prodejnu. Navíc u této výšky vybrat správnou velikost. Já mám 174cm a u 29-tky je mi při sportovním používání normálně 17´´ rám veliká. Manželka má 170 a na pohodové jezdění OK. Teď jsem přešel na ještě menší rám.

        Prostě zkoušet :-).

        0 0
        • Singlespeed  

          Pročpak jezdíš dvacetdevítku jen rok, proč sis ji nekoupil už před x lety :-)? Předpokládám, že jsi na její výhody náhle přišel až před nedávnem :-)

          0 0
          • wilda81  

            stejně mu ji manželka NEPUČÍ, takže jezdí furt 26" :))

            0 0
          • ddan  

            Hele, určitě jsi daleko větší dravec… a máš samo větší přehled.

            Já totiž zase tak dlouho nejezdím, ale baví mě to a snažím se tu na rozdíl od ostatních poradit a předat byť malé zkušenosti.

            Už na prvním krosu od authoru jsem se snažil dávat gumy 700×45C ale byla to těžká ludra. Pak jsem si pořídil 26 karbonového Author Revolt, ale nebylo to ono, HT 29 Spešl, 26 epic, který jsem nyní vyměnil za 29 epic.

            Nějaký ten čas kolu věnuju :-), řekněme ročně přes 10tis.dám. Začal jsem na pláštích s duší a teď už nedám dopustit na galusky. Baví mě jezdit rychle a i když nejsem závodník, tak rád honím v kopcích vteřiny. Jednotlivé kola mám možnost srovnat a toto pak beru jako zkušenost.

            Věřím, že je tu hodně takových co „radí“ a přitom jsou vůbec rádi, že na daném kole co se řeší v nějaké diskuzi sotva seděla. Ale všeci jsou chytří jak rádia :-).

            0 0
      • JakeF  

        Pokud se bavíme o asfaltu, tak bude 26 do kopce rychlejší, to je fakt, i když to bude tak o 5s na hodině… Ale to už si rovnou můžeš vzít silnici, ta bude rychlejší o 5 minut :).

        0 0
    • DaSnail  

      Tak si to niekde vyskusaj. Posed sa bude dať nastaviť, akurát možno bude vypadat neokoukane. ;o)

      0 0
    • Peslezedirou  

      Je to tvoje volba, ale možné bych se ohlédnul po 27,5 bajku. Pokud ale jdeš po 29er, tak se hlavně zaměř na geometrii, krátká hlava, krátká zadní stavba a investuj do lehoučkých zápletů a plášťů…

      0 0
    • rumburak89  

      Na takhle malýho kluka je to vcelku holý nesmysl.

      0 0
    • marco  

      29" pro kluka. Takže je možné, že ještě poroste?

      0 0
    • Turbo  

      Určitě 29. Ideálně cdale…

      0 0
    • Hynas  

      29 NEBRAT!

      0 0
    • metr-x  

      Mám 170cm, teď jsem si pořídil 29 HT a jsem s tím maximálně spokojen. Řeči, že je to v terénu neohrabané, jsou nesmysl. Pokud člověk umí aspoň trochu na kole, tak proti 26 skoro nepozná rozdíl. A z kopce je to neuvěřitelný tank, projede to fakt všechno.

      0 0
    • dancing dog  

      27.5

      0 0
    • Bafoon  

      Jak to dopadlo, co jsi vybral?

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.