• Seveřan

    Jak se fouká manitou SPV 3-way? Poraďte, jak zjistit co kam nafoukat. Z manuálu jsem jalovek.

    0 0
    • TinkTink  

      Tezko…fakt tezko – chce to mit pumpu s kvalitni koncovkou…to zaprvy…

      pak je naka vseobecna rada na to, jak foukat SPV, coz ale neni uplne idealni a ja to vidim takhle – SPV je na natlakovani hlavni komory (dal HK) primo zavisle – proto nejde jednoduse stanovit vhodny tlak v SPV…ja jsem zjistil, ze na mem osobnim tlumici je 50psi v SPV horsi nez 60psi, se kterymi je to citlivejsi :)…ale pak mam taky v HK 200…

      No…todle co jsem napsal asi spatne :)

      Tak jinak – spocitej si dle obecne formulky doporuceny tlak v SPV, pak si urci, jak to budes pouzivat a postupne tlakuj HK – timto zjistis, ze spocitany tlak v SPV Ti vubec nemusi vyhovovat, takze ho bud prifouknes nebo ufouknes…no samozrejme se tim zcela zmeni chovani, protoze budes muset jeste poladit HK

      Jestli jsi pochopil kam tim mirim, tak je to fajn…pokud ne, tak Ti to radej napisu – chce to hoooooodne trpelivosti a experimentovat…vyz­kouset vse co ten tlumic umi, aby jsi se neochudil o vědění a pak, po teto exkurzi, si to dat tak jak Ti to bude asi nejvic sedet a uz na to nesahat… :)))))

      0 0
      • Seveřan  

        Tak sem několikrát četl manuál a nakonec jsem pochopil, že se hustí první komora SPV červeným ventilkem a pak hlavní černym. Děs, který z toho vzešel je, že po nafoukání to vůbec nefungovalo, tak první co mě napadlo že je v háji tlumičm. Úsudkem jsem postupně došel k tomu, že mi pokaždy ušel díky pumpě tlak s SPV komory a tlumič jako takový se stal nefunkčním :O( Takže teď celý moje užívání tlumiče stojí na pumpě, poraď s jakou máš dobrý zkušenosti, abych se mohl dát konečně do eperimentování (jinak s něčím podobným sem se už setkal u marzošky). Nevíš ještě jaký maximum skousne hlavní komora, to jsem se nikde nedočet nebo jsem to přehlédl.

        0 0
        • Seveřan  

          Jó, ještě jak jsi spokojený s tím tlumičem?

          0 0
          • hanz  

            já ho mam taky a spokojenost maximální a myslím že tink ti napíše to stejný…jinak hlavní komora skousne 300 psů…a pumpičku otestuj tak že nafoukej spv třeba na 130…sundej rychle pumpu a znovu nandej a tak zjistíš kolik ti ušlo…no a o tolik potom nafoukáš víc než chceš.

            0 0
            • Seveřan  

              Mě ujde uplně vše. Ani 1 psík nezůstane, pumpa od AUTORA na tohle prostě nestačí.

              0 0
              • hanz  

                tož tak to neporadím…lepší pumpu

                0 0
                • Seveřan  

                  Jak seženu novou pumpu, tak ještě hodím dotaz.

                  0 0
                  • TinkTink  

                    Hele…za neco pres 500,– pumpa Beto – ma dost dobrou hlavu – ted jsem se s tim konecne naucil zachazet – mam napr. 160psi v komore SPV, takze kdyz to odsroubuju, tak zbude 60…je to naprosto presne :)))))

                    Ale je fakt, ze s jinou jsem to nenafoukal…

                    Jo…a jak rika hanz – jsem maximalne spokojeny :)

                    0 0
              • lubos  

                Nevim jestli je to stejny, ale ja mel problem foukat LRS tlumic. Az jsem to vyresil tak, ze jsem rozebral hlavu na konci hadicky z pumpy, co se sroubuje na ventil, vypodlozil jsem to malinkym o krouzkem (co se prodava do vodovodnych baterii) a ted je klid. Vzduch ujde jenom ten co je v mezere mezi hlavou a ventilem, ale pri odsroubovavani je spoj tesny dostatecne nez se uplne uvolni trn ventilu.

                0 0
                • lubos  

                  Jo, ale nebylo to autor pumpa ale takova klasika, na vidlice.

                  0 0
                  • Seveřan  

                    To sem zkoušel a nepovedlo se.

                    0 0
                    • MARIN  

                      Mozna to chce vyzkouset jinou pumpou ale z Litvinova do CV ti ji vozit nebudu :)

                      0 0
                      • Seveřan  

                        Tak mám konečně novou pumpu. Jdu do experimentování ta stará stála za …

                        Ještě mně pomohlo vyměnit ty jejich ventilky za klasickej autoventilek.

                        Too tinktin: kolik otoček dáváš tím báječným modrým čudlem, nebo ho máš maximálně otevřenej.

                        Ještě k tomu tlaku v hlavní komoře (pochopil jsem dobře že tam máš 200 psíků) kolik vážíš?

                        0 0
                        • Peslezedirou  

                          Ahoj, já mám podobný poblém jako ty. Mám tlemič 5th elemnet a IFP komoru ( což by mělo být podobné jako SPV ) jsem přesně nemohl taky nafouknot. Musel jsem si vychytat o kolik musím dát vetší tlak. Teď pokukuju po pumpě od Manitou dělanou na SPV.....Authorská pumpa má moc dlouhej šlahounek....­....nemělo by se štelování 3 WAY dělat s nějakým počátečným tlakem v SPV?

                          0 0
                          • Seveřan  

                            No, můžu tě uklidnit že s SPV pumpou od manitu to nebude zas o tolik lepší (tak po ní nepokukuj, spíš se pokus upravit stávjící). Jsem totiž jejím š?astným majitelem. Sice má přesnější stupnici, ale to ti je stejnak platný jak mrtvýmu zimník, protože 60 psíků uteče stejně :O) Celej problém je ve ventilu, zkus ho vyměnit. Originální jsou hodně citlivý. Další problém je těsnění v koncové záležitosti či jak se to jmenuje. Ta guma chce vyměnit za větší a vyšší, aby to při povolování nepšouklo dřív než se ventil uzavře. Tak asi tolik.

                            0 0
                        • TinkTink  

                          No ja mam Beto s tim samostatne nasroubovatelnym ventilem…s nicim jinym presne tlumic nenafoukam…navic stoji neco malo pod 600,– , coz je pohoda…a ma stupnici do 400psi :)

                          Vazim 81kg, jezdim v pohode, vzadu mam 170mm a nestezuju si :)…s batohem a oblecenim mam 85kg :))…kdyz mam vzadu jenom 140, tak foukam na 170psu :)…ale tendle zdvih uz nepouzivam, je nerentabilni :o))

                          Modrej cudl :o))…tocim podle pocasi a terenu…ani na max vytoceni ale neni tlumic pretlumeny, tak nevim :)

                          0 0
                          • Seveřan  

                            Mohl bys dát fotečku ty pumpičky do fotokolakomponenty i s detailem toho ventilu.

                            0 0
                            • TinkTink  

                              Uz jsem to tam vlozil…myslim ze nic vic lepsiho osobne nevyfotim (todle je stazeny z netu…)…musel by jsi to videt…fouka se s tim hodne v pohode :)

                              0 0
                              • Seveřan  

                                Sakryš, to vypadá zajímavě, už sem přemýšlel, jak bych něco takovýho vyrobil. Ta červená věcička nahoře u toho ventilu,slouží k něčemu. Kolik je ztráta,když uvolňuješ ventil /pokud je/? A kdeže to mají?

                                0 0
                                • TinkTink  

                                  Ta cervena vecicka je prave to nejdulezitejsi – to je prave ten dil, ktery se zasroubovava az jako druhy…

                                  postup:

                                  1. nasroubujes zlaty dil na hlave na tlumic (nema cenu foukat, protoze by jsi nic nenafoukal…)
                                  2. zasroubujes cerveny dil (pri zasroubovani se stikne i ventil, takze se objevi hodnota tlaku)

                                  3)nafoukas

                                  1. jakoukoli rychlosti odsroubujes cerveny krouzek (ci ventil…)..to vypusti vzduch, ktery byl mezi pumpou a ventilem.....todle je perfektni, ze vlastne vubec nezalezi, jak rychle to udelas :)
                                  2. odsroubujes zlaty dil…

                                  utece pri tomto asi 80psi z SPV (takze kdyz nafoukam SPV na 180, tak tam budu mit 100 – todle jsem nekolikrat zkousel a mam to overeny uz :)

                                  a hlavni komora – z ni mi vzdycky utece 20psi…ani min, ani vic :)

                                  Toz tak…stoji 549,–…a naky kousek maj tu ve skladu…jinak myslim, ze to maj po ruznu :)…musis hledat…

                                  0 0
                                  • Seveřan  

                                    Zdravíčko, právě jsem experimentoval se svou pumpou (inspirace: o.ndra) zapoměl jsem že po opjetovném našroubování vyplní vzduch objem manometru a šlahounku což v mém případě dělá teď 35 psíků při 110 kamarádech. Před úpravou hodnota nebyl pokaždé přesná. Takže během experimentování jsem udělal ještě drobnou úpravu, což vedlo k uvedenému výsledku. Rozebral jsem hlavici a to gumové těsnění jsem přilepil k té mosazné přírubě sekundovým lepidlem. Teď když foukám a nafouknu hodnotu komory řekněme 110. Povolím asi o 3 otočky závit (tím dojde k uzavření ventilku a jelikož je tlak stejný jak v komoře tak ve šlahounku, tak hodnota uvedená na manometru je zachována), upustím veškerý vzduch z pumpy a opět přitáhnu, tak se objeví tlak 75 psíků. Takže manitů ukazuje naprosto přesně co je v komoře :O) A u tebe Tinktine to bude 100% stejné a výceméně co vyšumí z pumpy, tak to bude objem šlahounku a manometru, akorát rozdíl je v pohodlí s jakým to můžeš dělat a každopádně to je dokonalejší systém, než jaký vlastním.

                                    O díky velký O.NDRO za tvůj příspěvek, jak prosté to je :O)

                                    No, teď už jen experimentovat se samotným tlumičem. Ještě by mě pomohla zkušenost s používáním útlumu oleje, nějakou situaci, kdy poznám poznám markantně rozdíl.

                                    0 0
                                    • TinkTink  

                                      K tomu utlumu oleje – to si nastav jak Ti to vyhovuje :)

                                      ne? :))))

                                      PS: rozdil poznas kdekoli, zalezi na nastaveni a pozadavku co zrovna potrebujes… :)

                                      0 0
      • Stax  

        je teoreticky mozne dat do SPV komory tlak vyssi ako do hlavnej komory? teraz mam 80 psi v spv a 90 psi v main a este stale mi tlmic beha asi na 75% rozsahu. pri tych 80 psi v spv sa to tak akurat skoro nehupe :) jo a vazim 70 kg a mam spv 3 way…

        0 0
        • TinkTink  

          Tak teoreticky mozne to je, zakazany to neni, ale fakt nevim co mas zac, kdyz Ti to chodi tak jak rikas…na 70kg bych tam mel aspon 130psi…ne 90 :)

          0 0
        • o.ndra3  

          Na Transmissionu vozím při 70 kg 90 psi v SPV a 115 psi MAIN. Než se mi tlumič rozchodil, když byl nový, měl jsem tam mnohem míň.

          Poznámka: pokud není u pumpičky vadný těsnění zůstane v komoře tolik kolik to ukazovalo před sundáním pumpy. Po opětovném nasazení pumpy se tlak sníží, jelikož objem SPV komory poměrně malý a ubyde z ní nezanedbatelný „objem pumpičky“. (tak o 25%) Jinak doporučuju foukat podle pocitu z jízdy, ne podle „zaručených“ hodnot. :)

          0 0
          • Stax  

            to uz som si vsimol. ked spv nafukam na 110 tak mi tam ostava akurat tych 80 :))

            0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.