Trek 8500 17,5" a 183 cm výška?

361 nepřečtených
  • payus

    Zdravím,

    mám možnost koupit jetý Trek 8500, ale ve velikosti 17,5", což si říkám je na mou výšku 183 cm tragicky málo, ale našel jsem v diskuzích i podobně vysoké bikery, kteří na tom jezdí a navíc se dočetl, že rámy Trek jsou o dost delší:)

    Jde mi tedy o toto – jet se na kolo podívat a zkusit, nebo je to ztráta času mého i majitele? V současnosti jezdím Author Vision 21" a je to docela děs, tenkrát jsem ale o kolech nevěděl nic a nechal si poradit od prodejce :( Nohý mám dlouhé cca 85 cm.

    Díkes

    Anketa: Je Trek 17,5" při 183cm hloupost, nebo má smysl to jet zkusit?

    24x
    56%
    19x
    44%
    0 0
    • JakeF  

      Měřím stejně jak ty a vozím 19,5". Na pohodový ježdění bych klidně bral i 18,5", ale 17,5" už bude podle mě fakt dost malý, i když pokud máš nohy 85cm měřeno po rozkrok, tak to není moc a nějaká možnost je, že ti to sedět bude. Pokud jsi z Prahy nebo okolí, tak 1.5. bude test day u Atombiku a nějaká 17,5"ka tam určitě bude.

      0 0
    • MlokCZ  

      Mám 182cm a byla by mi 17,5ka Treku 8500 jako ulitá (a to ještě s 9cm představcem). Na svojí výšku mám ale krátké ruce a vozím tedy na tu výšku dost krátké rámy.

      Nohy mám 84,5cm a jednu 17,5ku rám jezdím a se 400mm sedlovkou mám ještě velkou rezervu a sedlo vozím spíše vysoko. Takže na výšku ti bude ok.

      Na délku těžko říct, může být ok i krátký, dle tvojich dalších proporcí.

      0 0
      • pustipav  

        to se mi moc nechce zdat, spis 18,5; Ja pri koupi take uvazoval o 18,5, asi bych ji snesl, ale 17,5 je urcite vhodnejsi…

        0 0
        • MlokCZ  

          Všechna svoje poslední kola mám 580–590mm délka rámu + 9cm představec nebo 1 vyjímka a to 29tka, kde mám 600mm + ale jen 7,5cm představec (takže stejná celková délka).

          18,5ka Trek 8500 má už 607mm, to bych mít nemohl, tedy pokud bych to nechtěl jezdit už jen se 7cm představcem a to bych 26tku HT nechtěl.

          Manželka má taky 182cm a k tomu o hodně delší ruce, o 1cm delší nohy a přesto ji je dobře úplně stejně dlouhý rám co mě. A to proto, že má o hodně delší stehení část nohy a vozí sedlo posunuté o 4cm více vzadu oproti středu než já, takže o to má i delší posez. A k tomu vozí níže řídítka a mírně delší představec než já (vozí 105mm).

          Taky by ji byl ten Trek v 17,5 ok.

          Je ale jasné, že někdo se stejnou výškou může potřebovat i výrazně delší rám pokud má současně delší ruce a ještě k tomu třeba sedlo spíše posunuté více dopředu (kratší stehení část nohy).

          V každém případě by to měl vyzkoušet. Rozhodně ale má cenu to jít zkusit.

          0 0
          • pustipav  

            No jo, to jen potvrzuje, ze vyska neni vsecko; zajimavy:)

            0 0
            • MlokCZ  

              U mě je to opravdu extrém právě ještě tím, že vozím sedlo nadprůměrně vepředu na danou délku nohou. I přesto potřebuju ještě tak krátké rámy.

              Manželka má už ruce i nohy spíše delší, ale zase nadprůměrně sedlo vzadu na délku nohou, což ji hodně posez protahuje i na kratším rámu.

              K tomu vozí řídítka asi o 6cm níže než já (ve srovnání oproti sedlu) a výsledný posez máme skoro stejný.

              Akorát nechápu, jak někdo může (viz hlasování) vědět bez znalosti jeho dalších proporcí, že to bude nesmysl.

              0 0
    • pustipav  

      Cus, mam 17,5 a 171 cm… podle me ti to bude maly, me to je akorat. Pokud jsi z Prahy, muzu te na nej nechat sednout.

      0 0
      • funkatron  

        u mna to bolo takisto…172cm a 17,5 bolo akurat

        0 0
        • Lister  

          A u mě je to 176cm a ten rám mohl být klidně i menší. Sedlovku mám podle všeho vytáhnutou méně, než jsi na tom rámu měl ty, na délku mi je tak akorát. Takže je to individuální. Pokud nemá tazatel moc dlouhé tělo, tak bych to úplně nereálně neviděl.

          PS: nevím, kolik má mít podle katalogu, ale reálně má na délku kolem 580mm.

          0 0
          • Lister  

            Ještě teda dodám, že mám dost krátké nohy

            Odhaduju, že moje tělo by se 183cm chlapovi délkou vcelku hodilo :-)

            Takže pokud má standardní proporce, tak by mu minimálně na délku mohl stačit a výšku dožene bez potíží.

            0 0
    • vysmátej bajker  

      Mám cca 173 a 17,5 8500 a je akorát.

      Sedlovka se dá dát dlouhá ale představec se asi delší jak 130 nedělá a to nemluvím o výšce hlavy.Kolo bude vypadat dobre ale budeš na tom dost ohnutý(bolesti zad?).Hodně záleží jestli se na něj poskládáš a nebudeš si kopat do předního kola.

      0 0
      • MlokCZ  

        Řídítka zvedne vlajdami s větším zdvihem nebo v nejhorším představcem s větším úhlem. Pokud to vůbec bude potřeba.

        O představci 130mm bych vůbec neuvažoval. Pokud by ho potřeboval, tak pak by byla délkou na hraně i 18,5ka a chtělo by to mnohem delší rám a 17,5 velikosti se obloukem vyhnout.

        Vše to bude záležet od jeho dalších proporcí.

        Výška hlavy je od větších velikostí minimální rozdíl. I 19,5ka má pouze o 1,5cm delší hlavu než 17,5ka. A 18,5ka jen o 1cm. Takže s výškou řídítek by ho větší velikost stejného rámu téměř nepomohla.

        Oproti tomu vlajdy (i úzké) mohou dát klidně i 4cm zdvihu (takové vozím) a představcem s větším úhlem může nahnat klidně dalších 4–5cm (to ale bude už hnusný).

        0 0
        • vysmátej bajker  

          jak jsem psal když se na to poskládá tak proč ne,já jen pokazuji na fakta které myslím můžou pomoc s rozhodováním.

          Někdo představec do pozitivu nemá rád a někdo tam nacpe stavitelný,někdo na tom sedí jak u stolu a někdo se rád natáhne,vlajdy každému nesedí a někdo na ně dá rohy,někdo sram a někdo rybáře prostě každý jsme jiný jak vkusem tak velikostí ale i stylem :).

          0 0
          • Zlatka  

            Jj s Tvým názorem projednou souhlasím, někdo je vysmátej a někdo není, někomu stačí jedno pivko a někdo jich musí mít hned několik, třeba k tomu aby byl vysmátej.. :))

            0 0
      • DAWE25  

        Ahoj Vysmátej, jezdíte teď nějak pravidelně s bandou? Snad budu mít trochu víc volno a čas teď na konci jara nevím, ale začátkem léta. Zase bych přijel na nějakou vyjížďku. Ahoj

        0 0
    • maajkee  

      Já mám 185cm, nohy 83cm a menší než 19ku už bych mít nemohl, 17,5 bude už dost krátká na tvoji výšku a i na délu nohou celkem malá.

      0 0
      • o.1  

        Preco by mala byt mala na dlzku noh? Sedlovka by mala byt vysunuta cca 25cm to je ok, nie?

        0 0
        • MlokCZ  

          S tou délkou nohou je to taky úplná blbost co napsal. Nevim kde k tomu přišel.

          I ten jeho Can. co teď vozí má na výšku obrovskou rezervu a stačil by mu klidně i o 2" nižší rám, pravděpodobně i 16,5" by mu na výšku vyšla ok se 400mm sedlovkou.

          17,5" rám vyjde na výšku až tak pro nohy 86–88cm i při vození sedla spíše výše. Rozpětí dané výškou použité sedla.

          Třeba kamarád co vozí právě toho Treka 8500 ve 21,5, co jsem už tu psal. Tak má nohy kolem 97–98cm. A ta 21,5" je mu na výšku v pohodě. Má tam Thomson Elite 410mm a ještě nějakou drobnou rezervu k vytažení na max.

          0 0
      • roud  

        jenže u treku je 17,5 jako u jinejch značek 19ka

        0 0
        • pustipav  

          Mam staryho introverta 19 a treka 17,5; davam ti za pravdu, sedi mi oba, s tim, ze na tom introvertu jsem jeste lehce natazenejsi (mozna bych mel mit spis 18…)

          0 0
        • maajkee  

          Ale pořád je to 17,5ka :)

          0 0
          • roud  

            jenže ta 17,5 je velká jak tvůj cannon v Lku já bych měl problém na tom jezdit a to mam 178cm i když jak to vypadá mám delší nožky :O)

            0 0
            • maajkee  

              Trek 8500 17,5 efektivní délka 58.8

              Cannon Trail SL1 v eLku (19") co mám efektivní délka 61.4

              Tak jak může bejt ***** stejně velká?! :)

              0 0
              • roud  

                oki blbej příklad cannony jsou dlouhý jak tejden xD ale třeba author má v 19tce 58

                0 0
                • maajkee  

                  Tak authory jsou celkem krátký, já měl dokonce ve 20" myslím jen 58,5cm, jsem na tom seděl jak bába s nůší taky :)

                  Ale rozohnilo mě to tvrzení že trek 8500 v 17,5 je stejně velkej jako můj cannon v eLku, tak jsem rád, že jsi zjistil, že to je blbost :)

                  Jinak Cannoni jsou naštěstí právě pořád normálně dlouhý a nepodlehly tolik tomu trendu zkracování. Mně to absolutně vyhovuje.

                  0 0
                  • Lister  

                    Author je v pohodě, ale takový Amulet (alu rámy Superlite – 19palců/570mm), to je teprve posezeníčko.

                    0 0
                    • roud  

                      a přesnej protiklad je třeba superior který jsou zase dlouhý jak tejden…

                      0 0
                      • MlokCZ  

                        Supa bych musel jezdit v 16,5" velikosti. To bych hodnotil jako už přehnané při 182cm a délce nohou 84,5cm. Ale stále by mi to přesně vyšlo s 400mm sedlovkou, takže by to nebylo vyloučené.

                        0 0
                        • maajkee  

                          400mm sedlovka už je na prd, zbytečně těžká potom :)

                          0 0
                          • Rychlej turista  

                            Jo, zato velký rám je lehoučký :-)

                            0 0
                            • maajkee  

                              To nevim, já velký rám nemám :) 19"ka je pro mě pořád tintítko :)

                              0 0
                          • MlokCZ  

                            To je zajímavá logika. Cca 25g navíc na sedlovce je problém, zato 100–200g navíc za tu větší velikost rámu je ok?

                            0 0
                          • roud  

                            zrovna ty řešíš váhu hehe xD xD xD

                            0 0
                            • maajkee  

                              Ty voe, teď si já připadám jako u debilů :D

                              0 0
                              • roud  

                                hehe nahodou tohle vlákno je docela gut mluví se k věci a je tu i sranda jen zlatka je zase malinko mimo (jako obvykle) :oD

                                0 0
                                • Zlatka  

                                  Aha.. :) Hmmm.. :)

                                  No já nesmrtelnost chrousta řešit dokola nemusím..

                                  0 0
                                • maajkee  

                                  Jasan, já si s tou hmotností sedlovku dělal pryč, ale přišlo mi, že jsem nebyl moc pochopen :)

                                  0 0
                    • Environmentalist  

                      Nebo třeba můj Kellys Spider, rám z roku 2005 má v 19,5" délku jen 570 mm a přijde mi ten posed trochu kratší.

                      0 0
                  • roud  

                    trek v 17,5 je větší jak můj cannon v Mku a o něco kratší jak tvůj v Lku takže nevidim důvod když je borec jen o 5cm větší než já proč by se na něj neměl poskládat :O)

                    0 0
                    • maajkee  

                      No třeba jo, ale já říkám, že já bych se na to už neposkládal a že není 17,5 trek stejně velkej jako můj cannon v eLku, toť vše :)

                      0 0
              • Vilém  

                A nebyvaly drid delsi. Ted kdyz jsem koukal na tu geometrii, tak mi to jako zadny extrem neprijde.

                0 0
                • MlokCZ  

                  Ta 17,5ka u Treku až tak dlouhá není. Vynikne to až u větších velikostí, kde délka roste hodně a výška málo.

                  0 0
              • MlokCZ  

                Ten Can. je taky proklatě dlouhej.

                Jen pro srovnání dva spíše lehce kratší rámy na trhu:

                • některé Meridy HT 20" 605mm
                • Cube LTD 20" 604mm

                A jeden výrazně kratší rám na trhu (pořád existují ale ještě kratší, musel bych ale více hledat, ty příklady jsem věděl rovnou z hlavy, že jsou to kratší rámy):

                • Radon ZR 20" 594mm

                Tedy ve 20tce téměř stejný co ten Trek v 17,5.

                0 0
                • maajkee  

                  Ten Cannon je uplně normálně dlouhej. Nevim kdo kde řekl jak maj bejt rámy dlouhý, takže tohle bych neřešil.

                  0 0
                  • MlokCZ  

                    To řekl trh a co se prodává. Když je 95% rámů znatelně kratších, tak je Can. prostě delší rám.

                    0 0
                    • maajkee  

                      Divná logika :)

                      Co když 95% rámu na trhu se prostě v poslední době vyrábí krátkých, ale Can dělá prostě pořád normálně dlouhý rámy, nemluvě o tom, že existujou i delší rámy.

                      Mně třeba krátký rámy přádjou prostě turistický, i když všichni kdo je jezděj argumentujou tzv. „hravostí“, která mi příjde spíš jako „neposednost“ a naprosto mi vyhovuje klid a jistota delšího kola.

                      PS: Když bude 100 chlapů, z toho 95 jich bude mít ptáka 10cm krátkýho, těch 5 ho bude mít kolem 18cm, tak pořád těch 95 chlapů má krátkýho ptáka, ale budou se snažit tvrdit, že ho maj normálního, že těch 5 ho má dlouhýho, ale tak to prostě není :D

                      0 0
                      • Ruprt2  

                        No nazdar.

                        Ty tu dneska zase řádíš :-)

                        0 0
                        • maajkee  

                          No ale tenhle argument byl tak logickej a jasnej, že k tomu neměl už ani mlok co dodat :)

                          0 0
                      • MlokCZ  

                        Projdi si geometrii 100 kusů+ rámů na trhu a pak to zkus znovu. A také se můžeš po té zamyslet nad tím příkladem, co jsi uvedl.

                        A ještě také zřejmě nemáš moc představu, co u geometrie má jaký vliv na jaké vlastnosti kola.

                        Neposednost, hravost, stabilitu na to všechno má rozhodující vliv něco úplně jiného než délka virtuální horní rámové trubky o které je tu celou dobu řeč.

                        A to především hlavový úhel, offset vidlice a pak z délek hlavně délka zadní stavby (která je ale u 26tek velmi podobná a většinou i pro větší velikosti stejná – i když už se objevuje více rámů, kde s velikostí roste i délka zadní stavby, jak už jsem tu uváděl).

                        Délka rámu (virtuální horní rámové trubky) oproti tomu má vliv zcela zanedbatelný.

                        A hned jeden hezký příklad z mojich kol. Jediný rám co vozím o něco delší, a dokonce je to 29tka (takže ještě vliv větších kol) a přesto je to můj nejhravější, nejtočivější a výrazně nejméně stabilní bike. A to s velkým rozdílem. A to i třeba oproti předchozímu 26 celopevňáku.

                        A vše jen díky hlavovému úhlu a offsetu vidlice.

                        0 0
                        • maajkee  

                          Tak ale je celkem logický, že s delším rámem musí alespoň o trochu narůstat i rozvor. Například u toho treka v 17,5 je rozvor 106.3 a u mýho cannona 19" je to už 110.6 u Treka v 19,5" je to 110 a 4cm na rozvoru si myslím nejsou moc zanedbatelný, kolo s delším rozvorem bude přece vždycky stabilnější.

                          0 0
                          • Ruprt2  

                            podle úhlu, offsetu a představce může být stabilnější kolo s kratším rozvorem jak s delším a to dost výrazně.

                            0 0
                            • maajkee  

                              Tak samozřejmě mluvím teď jen o rozvoru, je jasný, když zprzním kolo 140mm dlouhým představcem a 56cm úzkýma řidítkama, že to bude uplně jinak stabilní než s 9cm představcem a 680kama vlajdama.

                              A hlavovej úhel se stejně většinou pohybuje tak těch 69–71° a to třeba já absolutně nepoznám, kdežto rozvor kola poznám hned.

                              0 0
                              • Ruprt2  

                                nemluvím o prznění, jenom o drobných rozdílech.

                                Já rozdíl ucítím, ale nejsem tak dobrý abych poznal čím to je.

                                0 0
                                • maajkee  

                                  Hele, já nevim, já to prostě porovnávám jen z praxe, jezdil jsem kdysi rock machine, author, amulet, všechny ty kola byly spíš krátký kolem těch 58cm, měly kratší rozvor, od doby když jsme měl jekylla, kterej byl dost dlouhej a teď co mám tohodle kterej je taky přes těch 61cm se mi na tom prostě jezdí líp a třeba z kopců se na těch kolech cítím mnohm stabilnějc. Nejsem mistr teoretik jako mistr Mlok, já hlavně jezdím a mluvím ze svých pocitů.

                                  0 0
                                  • Ruprt2  

                                    Mlok není mistr teoretik co nejezdí. Mlok jenom správně pojmenovává, co cítí většina ostatních, ale pojmenovat to tak dobře neumí.

                                    stabilnější je „sportovní posed“ a jde o to jestli ti to to kolo umožní. Nejde o jeho rozvor.

                                    0 0
                                  • MlokCZ  

                                    Problém je v tom, že něco v praxi pozoruješ a zcela nesprávně určuješ, co je toho příčinou a pak píše někdy nesmysly.

                                    V posledních letech šly i u HT (konečně) výrazně dolu používané hlavové úhly, čímž obecně u hodně značek narostla stabilita.

                                    Všechna ta vyjmenovaná kola jsou typický příklad dříve používaných velkých hlavových úhlů.

                                    A obě kola, která považuješ za stabilnější mají mnohem menší hlavový úhel (který ale prý nepoznáš). U fullu je to ještě zvýrazněno tím, že sag nemění úhly (je na vidlici i zadní stavbě, přibližně se to vyrovná), kdežto u HT se ještě sagem hlavový úhel zvětšuje.

                                    A nemáš náhodou ještě teď také na Can. poměrně malý sag?

                                    Já o všem co píšu mám v praxi vždy ověřené, nevím kde jsi přišel k nějakému teoretikovi. Jenže narozdíl o tebe se snažím vidět vždy do pozadí problému a správně srovnat dohromady teorii z praxí a v praxi pak správně hledat vlastnosti a vlivy tam kde skutečně jsou a snažím se oddělovat jednotlivé vlivy pokud jich je více současně (to je někdy obtížné).

                                    0 0
                                    • Zlatka  

                                      Hlavně se ty hlavy taky docela konečně zkrátily.

                                      Jak je tomu nyní s hlavy pro TP ?

                                      0 0
                                    • maajkee  

                                      Jenže narozdíl o tebe se snažím vidět vždy do pozadí problému a správně srovnat dohromady teorii z praxí a v praxi pak správně hledat vlastnosti a vlivy tam kde skutečně jsou a snažím se oddělovat jednotlivé vlivy pokud jich je více současně (to je někdy obtížné).

                                      No vždyť říkám, mistr teoretik :) A to neznamená, že na kolech nejezdíš, to ne.

                                      Já prostě na kolech hlavně rád jezdím a spoustu technickejch věcí mi je celkem u zadku, pro mě je důležitý jestli se na kole cítím dobře a dobře se mi jede, tím to hasne.

                                      Sag nevím jestli mám 100% dobře, nafoukal jsem cca dle tabulky a po zkušenostech jsem ještě trochu tlak snížil, nadoraz nechodím, takže dál to nějak extra neřeším.

                                      0 0
                                      • Ruprt2  

                                        mistr teoretik jsi ty protože budeš tvrdošíjně stát za tím, že se ti dobře jezdí kvůli rozvoru a aby jsi to dokázal, tak použiješ příměry s velikostí ptáka :-P

                                        0 0
                                        • maajkee  

                                          To s tím vůbec nemělo ale co dělat ty vole, to jsi si trochu popletl. Ty ptáci to souviselo s délkou rámu u současných kol.

                                          A já si za ničím tvrdošijně nestojím, jen říkám co citím při jízdě.

                                          0 0
                                          • Ruprt2  

                                            Omlouvám se, moje chyba :-)

                                            podle ptáka délka rámu

                                            hlavový úhel podle piva

                                            0 0
                                      • MlokCZ  

                                        Fatty jsem jel jen krátce, na pořádné hodnocení je to málo. Dle krátkého vyzkoušení bych ji odhadoval na hodně lineární. A dle toho odhaduju, že pokud nechodíš po dorazech, tak sag bude hodně malý.

                                        0 0
                                        • maajkee  

                                          A nebude to spíš tím, že nemám moc možností chodit na doraz? :)

                                          0 0
                              • MlokCZ  

                                A ty jsi různý rozvor testoval při zachování všech ostatních parametrů?

                                Pokud ne, jak si přišel na to, že to co jsi poznal bylo vlivem rozvoru?

                                A jestli nepoznáš 2st. rozdílu na hlavovém úhlu, tak to něco hodně špatně.

                                0 0
                                • maajkee  

                                  Proč by bylo něco hodně špatně? 2 stupně bych možná třeba už poznal, ale to jsi nastolil tu nejextrémnější situaci. A myslím, že bych to stejně asi nepoznal. Jak už jsme jednou řekl, co jediný na 100% poznám je to jak jsou na tom moje nohy a to mě při jízdě trápí asi nejvíc, ale jestli mám hlavovej úhel 70 nebo 71 fakt prostě nepoznám a radost z jízdy mi to určitě nebere :)

                                  0 0
                                  • MlokCZ  

                                    Jak píšeš výše, tak se přesně ukazuje, že jezdíš kola s rozdílem 2st., dokonce i s větším rozdílem.

                                    Všechna kola co jsi vyjemnoval, že jsi dříve jezdil mají 71st.

                                    A třeba na Jekyl má o 1,5st. méně nezatížený. a po započtení sagů to klidně může být i více než 2st. rozdíl.

                                    U současného Can. může být rozdíl mírně menší, nebudou to asi celé 2st., ale opět po započtení sagů to k tomu nebude mít daleko.

                                    Takže rozdíl poznáš, ovšem nesprávně určuješ důvod rozdílu chování těch kol.

                                    0 0
                                    • maajkee  

                                      Jenže sag měly i ty kola předtím, stejně jako teď cannon a ten má 70° a přiznávám jeden stupeň fakt nepoznám, maximálně tak u piva :D

                                      0 0
                                      • Ruprt2  

                                        a kolik stupňů má Plzeň? ;-)

                                        0 0
                                      • MlokCZ  

                                        Sag měly právě i ta kola předtím, tzn. tam šel hlavový po zatížení někam k 72–72,5st.

                                        Na Jekykoli po zatížení díky sagu i vzadu bude kolem 69–70st. (sagy nemusí být vepředu a vzadu shodné, proto raději uvádím větší rozpětí).

                                        A teď budeš třeba na 70,5–71st. po zatížení.

                                        0 0
                          • MlokCZ  

                            Rozvor je to samé. Ten sám o sobě také nemá až takový vliv. Samozřejmě když ty rozhodující parametry budou stejné, tak už mít vliv bude znatelný.

                            Na rozvor tu mám hned další dobrý příklad. G2 geometrie má opravdu velké rozvory, přitom jsou ta kola točivá až dost.

                            Offset vidlice zvětšuje rozvor. Jenže vtip je v tom, že např. 1cm změny rozvoru není ani celé 1% rozdíl.

                            A oproti tomu to může být třeba i 20% změny délky stopy, která pro je pro točivost rozhodující.

                            A nemůžeš srovnávat pro tebe svojeho Can. s tím Trekem. Ten Trek by tobě byl prostě krátký (jestli ti sedí dobře délkově ten Can.).

                            A stačilo by dát na toho Can. třeba o 15mm větší offset vidlice, tím by rozvor ještě znatelně narostl. A najednou by to bylo zcela nestabilní, supertočivé kolo.

                            kolo s delším rozvorem bude přece vždycky stabilnější.

                            Tohle je právě už naprostý nesmysl a takhle to nefunguje.

                            PS: Současná 29tka celopevňák co jezdím má o 1cm větší rozvor než předchozí 26 celopevňák. I přesto je o třídu (s velkým rozdílem) točivější a méně stabilní.

                            0 0
                            • maajkee  

                              kolo s delším rozvorem bude přece vždycky stabilnější.

                              Tohle je právě už naprostý nesmysl a takhle to nefunguje.

                              Tak to bych se hádal, čím jsou kola od sebe dál, tím musí být kolo prostě jasně stabilnější, to je stejný jako u aut.

                              0 0
                              • Ruprt2  

                                pokud by ta kola byla pevná tak ano. Jenomže oni nejsou přední se otáčí.

                                0 0
                              • MlokCZ  

                                Tak na tohle už nemám. Když se chceš hádat o naprostých základech vlivů geometrie, tak to je potom těžký. To je veškerá debata marná.

                                A ještě do toho zatáhneš auta, která s tím nemají naprosto nic společného. U aut jsou vlivy jako offset vidlice a hlavový úhel?

                                Pokud nechápeš ten pokus o vysvětlení s tím offsetem (a jeho vlivem na rozvor a stopu), tak na více vysvětlování dnes už nemám.

                                0 0
                                • maajkee  

                                  pozor, já se bavím jen o rozvoru, ostatní vynech, jen čistě teoreticky, tak stejně tak jako auto tak kolo, když bude mít větší rozvor pojede stabilnějc. Kdžy to hodím do extrému, tak když bych jel na kole co bude mít rozvor půl metru a na kole co bude mít rozvor 1,5metru, to samý u auta, tak mnohem větší práci s ukočírováním budu mít čistě logicky u toho s krátkým rozvorem.

                                  0 0
                                  • Ruprt2  

                                    pokud to auto bude jezdit po dvou kolech, tak nemáš pravdu :-)

                                    0 0
                                    • maajkee  

                                      ne po čtyřech, představ si, že si kluci udělaj kárky a budou jezdit na nich z kopce, jedny budou mít kárku která bude mít rozvor 50cm a druhý, který bude mít rozvor 150cm, myslíš, že ty s kárkou s kratším rozvorem budou mít tu kárku stabilnější? :)

                                      0 0
                                      • Ruprt2  

                                        nemohl bys to dát na nějaký trefný příklad?

                                        ptáci byli,

                                        pivo bylo.

                                        Co třeba kozy?

                                        0 0
                                        • maajkee  

                                          Snažím se dát příklad aby to pochopil i uplnej blbeček ;)

                                          0 0
                                          • Ruprt2  

                                            s těma kárkama je to trošku hůře pochopitelné zkusím ještě lepší příměr.

                                            malá jednomužná plachetnice není tak stabilní jako zaoceánský parník.

                                            Takže máš pravdu. Omlouvám se ti.

                                            0 0
                                            • maajkee  

                                              No přesně tak, díky za lepší příklad :)

                                              0 0
                                              • Ruprt2  

                                                nebo co je stabilnější práškovací letadlo čmelák? nebo 747čka?

                                                opět ten velký boeing. Takže u kol to bude stejný. Já si to hned neuvědomil.

                                                0 0
                                              • Zlatka  

                                                Hmm, když to začne být zajímavé a sklánělo se to k trhání občanek, tak to tákhle náhle zakončíte jo ?

                                                0 0
                                        • newbie  

                                          to je jasné – kozy s malým rozvorem jsou stabilnější… bo sou častěji silikonový. jestli je to výhoda, ať si každý soudruh přebere sám… :-)

                                          0 0
                                  • MlokCZ  

                                    Proč bych měl ostatní vynechávat, když tím ostatním se právě zásadně liší chování těch rámů?

                                    Pokud bude vše na geometrii zcela totožné a lišit se budou pouze rozvor, tak bude kolo s větším rozvorem mírně stabilnější, ovšem s velmi malým rozdílem (to proto, že poměr těch rozvorů je blízký jedničce a nejsou v praxi žádné případy typu rozvor 80cm x 130cm).

                                    Problém je v tom, že to ostatní, co má mnohem větší vliv stejné není. A stačí tu jedne stupeň hlavového úhlu nebo i jen pár mm offsetu a hned to má vliv třeba 20% na délku stopy.

                                    Auto má 4 kola a k tomu tam nejsou ty další zásadní vlivy, takže příměr zcela mimo.

                                    0 0
                                    • maajkee  

                                      Pokud bude vše na geometrii zcela totožné a lišit se budou pouze rozvor, tak bude kolo s větším rozvorem mírně stabilnější, ovšem s velmi malým rozdílem.

                                      No sláva :) Jen o tohle mi šlo, to že ostatní věci budou mít taky vliv to je nesporný.

                                      0 0
                              • DaSnail  

                                heh 8oD

                                0 0
                        • maajkee  

                          Tys tady nadhodil to číslo 95, já ne ;)

                          0 0
                          • MlokCZ  

                            Já nadhadil, že 95% rámů bude kratší než Can. Jenže ty jsi to číslo dále ještě zcela nesprávně upřesnil stylem, jak to u rámů nebude ani náhodou (u rámů nebude 95% superkrátkých).

                            0 0
                            • maajkee  

                              Já nadhadil, že 95% rámů bude kratší než Can

                              to jsi možná chtěl, ale nenapsal jsi to tak :)

                              Když je 95% rámů znatelně kratších, tak je Can. prostě delší rám.

                              Nenapsal jsi když je 95% rámu znatelně kratších než Can, tak je Can prostě delší rám.

                              To je pak těžký se o něčem bavit, když nejsi přesný :)

                              0 0
          • Zlatka  

            +1

            0 0
          • maajkee  

            Je trek o tolik delší než cannondale? Já jsem třeba než jsme dal mladý toho Furia v eMku, tak jsem se na něm byl projet, sedlovka by vyšla ještě tak nějak v pohodě, ale na délku už mi to bylo hodně krátký a měl jsem co dělat abych se na to poskládal a ještě mi mladá řekla, že na tom vypadám jak vosa na bonbónu, prostě vůbec jsem se na tom necítil dobře.

            0 0
    • deekay  

      Koukal jsem a 17.5ka 8500 ma efektivni delku 588mm dle tabulek. Ja merim 178cm, nohy 82–83cm (pokazdy namerim neco trochu jineho) a momentalne jezdim na 18" ramu s efektivni delkou 590, oredstavcem 10cm a 680mm vlastovkama. Na vysku bych nic vyssiho nez 18" mit nemohl, zkousel jsem RB CRR v 19 a uz je to moc vysoke abych tam mel rezervu.

      Takze ja byt tebou urcite treka zkusim.

      0 0
    • šlapatko  

      Určitě vyskoušej.Mám 192 a pár roků jsem jezdil tohodle zimáka.Rám je 19tka.Posed kochací.Sedlovka 30cm ven,představec 12cm a vlajdy.Rám po 7mi letech prasknul a byl nahrazen:-)

      0 0
      • Zlatka  

        Měla jsem také takového bajka a měřím stejně a byla to základní chyba. Bolela mne z něho záda (110 představec) a jízda rozhodně nebyla nijak komfortní jako s vyšším 20" rámem a stejně dlouhým představcem. Tudíž vůbec nechápu smysl takového počinu, když jsi tak víceméně již znalý a víš že to nebude ono (to já rozhodně dříve nebyla), pokud ten bajk (či samotný rám) není za babku bo zadara. Kdyby to byl full, tak ještě možná. Nebo jen tak občas na nějaké toulání, turistiku. Jezdit se dá i na tříkolce.. :)

        0 0
        • o.1  

          „jízda rozhodně nebyla nijak komfortní jako s vyšším 20“ rámem a stejně dlouhým představcem"

          len tak mimochodom: co ma spolocne komfort s vyskou ramu?

          Vysku ramu predsa nijak nepocitujes pokial nepadnes obkrocmo na hornu trubku prilis vysokeho ramu :-)

          0 0
          • Zlatka  

            Odpověď je snadná, od výšky rámu se odvíjí jeho geometrie pro různě vysoké lidi, jen s tím rozdílem, že je rám určen na turistiku (kratší-vzpřímenější posez) nebo delší tzv. závodní (delší nataženější posez). Záleží co kdo preferuje, nebo co mu vyhovuje – zda 580mm nebo 600mm a více. (horní rámová tr.)

            Dále je snad každému jasné, že od výšky rámu se odvíjí délka krku vidlice, já jsem tedy ještě neviděla délku krku vidlice přizpůsobenou jezdci s malým rámem. Na 183cm při 17,5" rámu by to asi odpovídalo 25cm krku a cca. 5× 2cm podložka ala žirafa pod představcem a představec nahoru. Protože pokud to tak není, tak je biker předkloněný a může ho bezvadně bolet za krkem, neboť má hlavu předkloněnou aby vůbec viděl.

            0 0
            • Zlatka  

              Teda pokud na tom zmíněném bajku není vidlice o 130mm zdvihu, což předpokládám není.

              0 0
              • Zlatka  

                Jinak kopat se koleny do břicha při takovém extrému je také super.. :D

                0 0
                • MlokCZ  

                  A proč by se někdo měl kopat koleny do břicha? Kde jsi tohle vzala?

                  A pokud někdo tak blbě poladí posez (že by opravdu kopal koleny do břicha), jak tomu zabrání třeba o 2" větší stejně dlouhý rám (stejně dlouhý proto, že předpokládám, že délku je vybraná ok a tu tazatel musí vyzkoušet, jestli mu sedne nebo ne) s o 1cm delší hlavou?

                  0 0
                  • Zlatka  

                    Jj také jsem poznala jeden takový případ, měl krátký krk vidlice – 100 zdvih, 120mm představec do negativu, 19" Scott Scale, 188cm výšky a 400mm sedlovku, při otočení představce nahore má nyní kolena 1–2cm od břicha.

                    0 0
                    • BB  

                      jedna věc je velikost rámu a druhá posed. Posed můžeš udělat naprosto stejný na 17,5 i 19,5. Do­konce to nemá ani vliv na poloze těžiště vůči ose zadního kola, protože velikost zadní stavby je shodná. Většinou i geometrie co se týče úhlů hlavové a sedlové trubky je shodná. Jediné v čem rozdíl zůstane je rozvor. Takže pokud chce ovladatelnější bike, tak klidně 17,5, pokud klidnější ve sjezdech, tak 19,5. Poskládá se na oba.

                      0 0
                      • MlokCZ  

                        Souhlas. Jen doplním k té zadní stavbě. Konkrétně ten Trek ji má ve všech velikostech stejně dlouhou.

                        Přibývá na trhu u 26tek čím dál více rámů, kde se s narůstající velikostí zvětšuje délka zadní stavby. Jeden příklad

                        http://www.ghost-bikes.cz/…um-7500–2011

                        Stavba roste od 420mm po 5mm pro každou následující velikost až do 435mm Jen tedy 16 a 17,5 má stejných 420mm, tam už by to taky nešlo u té 16tky zkracovat, není kam).

                        0 0
            • MlokCZ  

              Jenže hlavové trubky jsou dnes dost krátké i pro větší velikosti.

              A zrovna ten Trek v 17,5 ji až tak krátkou nemá. A jsou i 20tky rámy, co mají hlavu jako Trek 17,5.

              A rozdíl v délce hlavy třeba 1cm naprosto nic neřeší při krátkých rukách a potřebě mít hodně vysoko řídítka.

              A 26 HT rámy s extra dlouhým krkem jsou dnes už jen zcela vyjímečné a shání se hodně blbě (vím to moc dobře, loni na podzim jsem prošel geometrii cca 100 rámů při hledání 17,5–18tky s hlavou 140mm+).

              A ještě je tu další zásadní faktor, že pokud někdo má krátké ruce a potřebuje krátký rám, tak nejen že potřebuje řídítka vysoko, ale také potřebuje extra krátký rám. Takže naopak po menší velikostech sáhnout většinou musí.

              A nevím, kde jsi přišla k 5× 2cm podložkám. To je úplný nesmysl.

              To přeci záleží na délce rukou a trupu a rozdíly jsou tu obrovské.

              Já jsem v tomhle extrémní případ a ještě jsem v praxi neviděl žádný extrémnější (aby měl někdo kratší ruce a trup při stejné výšce) a 10cm nepotřebuju ani já.

              Oproti tomu jak už jsem tu uváděl příklad manželky. Má 182cm, jezdí 18tku rám s ne úplně krátkou hlavou. Zase je to ale 100mm full, který má o něco výše střed, takže je to podobné jako HTčko s extra krátkou hlavou.

              A má 1cm podložku pod představcem + 105mm představec 6st. + rovná řídítka.

              A posed má laděný spíše do pohody (tedy spíše lehce narovnanější) a perfektně ji sedí.

              Na tom Treku 17,5 by jí to vyšlo ± stejně.

              O 9cm zvednout řídítka opravdu nepotřebuje :-)

              A pak možností jak zvednout řídítka je spousta. Ttřeba již v tomhle vláknu zmiňované vlajdy se 4cm zdvihem (dostupné i v menších šířkách typu 62cm pro ty co nechtějí megaširoká řídítka; ve větších šířkách je pak dostupný zdvih i větší).

              A případně sáhnout po dalších extrémních řešeních jako 29tka, kde se získají další 3–4cm k dobru za velikost kol (střed je vysoko pořád stejně a řídítka o velikost kol výše).

              Nebo třeba po již esteticky ne tak pěkných řešeních jako delší představec s velkým úhlem (tady se tá získat opravdu hodně, i třeba 5cm výšky).

              Oproti tomu s menším prostorem nad horní rámovou trubkou u vyššího rámu nejde dělat vůbec nic a pro techničtější pasáže je to pěkný opruz.

              Rám by měl být hlavně akorát dlouhý, aby to vyšlo s rozumnou délkou představce a k tomu pak ideálně co nejnižší, aby to vyšlo s rozumnou délkou sedlovky (do 400mm).

              0 0
              • Zlatka  

                Ale ano, teda sice nesouhlasím úplně se vším, ale nemám čas se rozepisovat – to je vcelku i jedno.

                Já jsem reagovala na jinej příspěvek než na ten úplně základní, ikdyž se k němu také vztahuje.

                Přece tyto problémy se odvíjí rám od rámu, výrobce od výrobce a každý jsme trochu jiný.

                Vždy je to individuální, takže tak.

                0 0
                • MlokCZ  

                  Reagoval jsem pro ten základní rozpor o výšce rámu. Ta prostě jen určí vytažení sedlovky a na nic jiného už zásadní vliv nemá (při tom dnešním minimálním rozdílu délek hlav sousedních velikostí rámů). A nic se od toho tedy neodvíjí a ztěžejní je délka rámu.

                  0 0
                  • Zlatka  

                    Kromě použité vidlice, teda její délka krku. Pokud si někdo koupí 17,5" bajka, který byl použit předtím pro „prcka“ 170cm, tak má jistě seřízlý krk na cca. 18–20cm (jak u jaké hlavy) a to by pak pro vysokého mohlo být sakra málo..

                    0 0
                    • roud  

                      kup si cannondale a budeš mít u všech kol stejně velkou hlavu …

                      0 0
                    • MlokCZ  

                      Moc podložek se stejně dát nedá, tak 3cm je rozumné a více je nesmysl.

                      Pokud je třeba dostat řídítka nadstandardně vysoko, tak je třeba sáhnout po jiných metodách (jak už jsem popisoval).

                      A navíc vůbec obecně neplatí, že vyšší postava bude potřebovat výše řídítka.

                      Vyšší postava pokud není atypická jako já, tak má delší nohy (tedy výše sedlo), ale také současně delší ruce (které pro stejný posez umožní řídítka níže vůči sedlu).

                      PS: Ten skoro 2m vysoký kamarád, co jsem ho tu uváděl vozí krk vidlice odhadem (vím délku hlavy a že nevozí pod představcem žádnou podložku) tak 19cm.

                      Podložky tam nějaké měl, takže mohl mít řídítka výše kdyby chtěl nebo dát vlajdy.

                      0 0
                    • MlokCZ  

                      Stejně tam nemůže naprat těch podložek moc. Tak 3cm je rozumné maximum. A pokud to byla sériovka, tak jich tam ani tolik nebude většinou ani při koupení kola.

                      S výškou postavy při standardních proporcích (tedy ne moje superkrátké ruce) narůstá jak délka nohou, tak i délka rukou.

                      Takže obecně není důvod, aby vyšší postava měla řídítka nějak moc výše.

                      A cca 19cm krk vidlice (vím jak je dlouhá hlava a že nevozí podložky pod představcem, z toho jsem odhadnul délku krku) má ten skoro 2m vysoký kamarád.

                      A podložky tam měl a vyhodil a k tomu má ještě rovná řídítka. Koleny se opravdu do břicha nekope. Prostě jen má proklatě dlouhé ruce (nevím jestli standardně na tu výšku, je možné, že je to běžné).

                      0 0
                      • MlokCZ  

                        Kurnik, nejdřív se mi to neodeslalo a ani po znovunačtení vlákna tu příspěvek nebyl, tak jsem ho napsal znovu a on se najednou objevil.

                        0 0
                      • Zlatka  

                        Jj já ti rozumím, nu já jsem spíše v tomto „prochrtí geo“.

                        Pokud bychom brali v potaz první zakládající příspěvek tak si vem ten základní problém:

                        Pokud nebude na tom bajku, který chce koupit delší sedlovka, tedy nad 350mm, tak si asi nevyzkouší nic, že ano. Pak pokud bude krk seřízlý přesně na výšku představce, tak se octne bez možnosti dát pod představec 1–2 podložky aby to měl aspoň trochu jak má být, tedy výšku řidítek, aby nebyl zase moc předkloněný. Nehledě na to, že tam může být přímá sedlovka a jiné nesedící komponenty třeba krátký představec.

                        Tak co na tom zkoušet ? Aby zjistil, ujistil se, že to fakt není ono ?

                        Bajků je přeci a obzvláště bazarových tak velká nabídka, že nechápu proč by si měl někdo kupovat něco co mu fakt nemusí sedět. On je dá se říci zřejmě zkušený a vznese takto nezkušený jářku i zbytečný dotaz ?

                        0 0
                        • MlokCZ  

                          Sedlovka žádný problém. Pro první krátké vyzkoušení, jestli to není úplně špatně prostě vysune tu 350mm přes limit a na místě opatrně vyzkouší.

                          To samé předozadní posun, tam půjde prostě na doraz co to jde. Opět na přibližné vyzkoušení stačí.

                          A až kdyby to přibližně sedělo, tak může sedlovku vyměnit.

                          A rozhodující pro vyzkoušení je délka. A to přibližně pozná, jestli s tím představcem co tam bude je mu to hodně krátké, akorát, atd. a jestli by to rozumná výměna představce vyřešila nebo ne.

                          Výšku řídítek poladí (pokud bude vůbec potřeba) jak už píšu po několikáté jinými možnostmi (vlajdy, představec). A pro vyzkoušení tohle opět není žádný problém (na to stačí se chytit řídítak tak, že simuluje, že jsou výše, žádný problém).

                          Bajků je přeci a obzvláště bazarových tak velká nabídka, že nechápu proč by si měl někdo kupovat něco co mu fakt nemusí sedět.

                          Tohle nechápu. Když mu to kolo sedět nebude, tak ho přeci nekoupí, to dá rozum.

                          A ani nechápu, proč by se měl ujišťovat, že to fakt není ono, když mu to kolo klidně může perfektně sednout.

                          Samozřejmě taky nemusí. Kdyby byly k dispozici další proporce, tak by to bylo trošku jasnější už předem (i když ani při znalosti všech proporcí se nedá nic určit 100%, když neznáme jeho požadavky na posez ani třeba jeho ohebnost).

                          Prostě máš problém připustit, že by mu to kolo mohlo i naprosto perfektně sednout.

                          Já oproti tomu nemám problém připustit, že se může stát, že mu nesedne vůbec.

                          Z praxe znám více lidí se stejnou výškou, kterým by sedlo perfektně a současně i více lidí, kterým by nesedlo vůbec.

                          0 0
                          • Zlatka  

                            Prostě máš problém připustit, že by mu to kolo mohlo i naprosto perfektně sednout.

                            Nn, ten problém nemám (nechci se dohadovat, jen diskutovat), nepovažuji to prostě za úplně ideální, když ho to může pak donutit dokupovat jinou sedlovku, představec, aj.

                            Kdepak jsou ty výhody „výhodné“ koupě..

                            Jinak jsme tak trochu už fanatici, puntičkáři, dost možná to ostatní ani nechápou. :D

                            0 0
                            • Zlatka  

                              Dobře, že je tam ta anketa, ta prostě hezky rozdělila na pochybovače a na ostatní co doporučují vyzkoušení, ještě že tam není položka – bude Ti to perfektně sedět, asi by ta číslovka byla největší. :D

                              Jen se k tomu nikdo moc nevyjadřuje, neb zde chybí aspoň lepší popis kola, bo nafocené a popis samotného jezdce – jeho preference, zkušenosti. Cena kupovaného kola..

                              0 0
                              • roud  

                                Ta anketa krásně ukazuje kdo ví jak je to s velikostí rámů u treku a kdo ne bohužel ty patříš do té druhé skupiny :oD

                                0 0
                              • Rychlej turista  

                                Já vidím anketu rozdělenou na ty, co mají jasno a na ty, co radí, aby to vyzkoušel, protože to až tak jasné není.

                                Jinak co chceš za další vyjádření, když to důležité už je tady.

                                0 0
                                • Zlatka  

                                  Já chci nějaké další vyjádření ? A co v tom považuješ za důležité ? Asi si zřejmě nerozumíme.. :(

                                  0 0
                        • o.1  

                          350mm sedlovka pri 17,5" by pre neho mala byt akurat

                          (vyska sedlovej trubky (cm):17,5"*2,54 , dlzka kluk:17,5, spolu 62cm. Do 85 cm mu zostava 23cm, cca 3cm je vyska sedla 10cm zasunutie sedlovky, z toho vychadza ze mu staci sedlovka 30cm)

                          0 0
                          • MlokCZ  

                            To už spíš ne. Tady to ještě ovlivní i jak vozí kdo vysoko sedlo. Kdyby vozil spíše níže, tak by to stačit mohlo.

                            Mně vyjde přesně 350mm sedlovka na 18" rámu (a tam jsem na hraně max. vysunutí) a to se spíše vyšším sedlem a mám o 0,5cm kratší nohy než on. Sedlo ale vozím spíše výše (výše než vozím by už docházelo k propínání nohy v dolní úvrati). Tedy posle sebe můžu posuzovat tu krajní hranici pro více vysunuté sedlo.

                            0 0
                            • maajkee  

                              No já měl na SUPoj v 19" sedlovku 350mm a byly vysunutá téměř na max a to mám nohy jen tak těch 83cm, takže ten jeho výpočet je hodně teoretickej.

                              0 0
                              • Ruprt2  

                                chybí mu např. výška šlapky a boty a potom devatenáctka od devatenáctky se skutečnou přesnou výškou může dost lišit.

                                0 0
                            • o.1  

                              Mas pravdu,chyba mi tam este nieco na chodidlo pod nejakym uhlom :-)

                              Takze ked vezmem doporucenu vysku sedla podla nejakych kalkulatorov tak to vyjde na sedlovku od 350 do 400mm.

                              0 0
            • Rychlej turista  

              Od výšky rámu se spolehlivě odvíjí akorát to, jak bude vysunutá sedlovka. Jinak je to údaj celkem nic neříkající.

              0 0
            • o.1  

              od vysky sa neodvija nic, susedne velkosti maju spravidla rovnake uhly, takze bude mat iba viac alebo menej vytiahnutu sedlovku.(teda v tomto cim nizsi tym lepsie)

              Podstatna je iba virtualna dlzka hornej ramovej trubky, jedina podmienka je aby tato dlzka + dlzka rozumneho predstavca (6–11cm) davala potrebnu pozadovanu dlzku (aj tam ± cca 2 cm az tak vela neznamenaju.

              Jediny rozdiel je v rozvore kolies,kratsi bike je obratnejsi v prudkych zakrutach a menej stabilny v zjazdoch(dobra vidla to dokaze kompenzovat) a dlhsi je menej obratny ale zas ide ako tank.

              0 0
        • DaSnail  

          8oD

          0 0
      • Vilém  

        Prej kochaci posed:) Mit riditka o 10–15cm niz jak sedlo, tak se po vyjizdce nenarovnam.

        0 0
      • šlapatko  

        Normálně jezím rámy 21.Tenhle jen s nostalgie.Byl to můj první bajk na alivku:-)

        0 0
    • Mender  

      Ahoj, měřím 183 a jezdím 19,5 s přestavcem 110mm a jsem maximálně spokojený – připadá mi, že to je to pravé ořechové a neumím si představit, že bych měl sednou na menší. Rám Trek 8500 je už primárně stavěn s delším spotovním střihem a ta 17,5 je oproti 19,5 skoro o 4cm kratší – čímž ztrácíš tu hlavní „výhodu“ pro kterou si řada lidí tento rám pořizuje.

      0 0
      • maajkee  

        Sice jsou obě boty levý, ale nekup to, když je to tak levný! :)

        0 0
        • MlokCZ  

          Zajímavé. U velikostí kol (26×29) připouštíš, že každému sedne něco jiného.

          U velikosti rámu už to nedokážeš připustit, že někdo má proporce na mnohem kratší rám při stejné výšce než vozíš.

          A jak si došel k těm potřebným výškám rámu, to už nechápu vůbec (to už píšu výše).

          0 0
      • MlokCZ  

        Takhle dlouhý rám jako je ten Trek v 19,5tce v mojem okolí nevozí ani lidi s výškou 186–188cm (a to jeden vozí i 21" rám, protože má dlouhé nohy, ovšem ta 21čka je kratší než ten Trek v 19,5).

        Jsi prostě opačný extrém než já, že chceš megadlouhý rám.

        A ještě mi tu jezdí zrovna jeden Trek 8500 v 21,5". Majitel má ovšem téměř celé 2m a sedí mu ten rám jak ulitý. A to je ten rám jen o 1,5cm delší než ta 19,5".

        A nějak nechápu tu „výhodu“. Píšeš to sice v uvozovkách, přeci ale každý chce jinak dlouhý rám a pro někoho je megadlouhý utrpení, pro někoho paráda, těžko se to dá tedy označit za hlavní „výhodu“.

        Ten rám je právě super i pro ty, co chtějí kratší rám, protože mohou mít hodně nízký rám s extra prostorem nad horní rámovou trubkou, což je super dokud stačí 400mm sedlovka.

        A hlavně v 17,5" velikosti ten rám už vůbec moc dlouhý není oproti jiným rámům. A v 15,5" taky ne.

        Pouze ty větší velikosti rostou pomaleji do výšky oproti narůstající délce než bývá obvyklé.

        Prostě mu ten rám může v 17,5" jak perfektně sednout, tak být lehce krátký, tak i více krátký.

        0 0
    • bagr84  

      Trek 8500, 19", 191 cm, menil sem predstavec za kratsi (80 nebo 90 mm, ted netusim). Mam kratsi ruce.

      0 0
    • lalajda  

      Žena měří 170cm a koupil jsem ji Treka 8500 – 17,5" a setí je akorát!!

      Já měřím 183cm a měl jsme možnost jet delší trasu na Treku 8500 – 19,5" (nebo nějaká taková velikost) a úplně mi sedl, pohodový posez, komfortní jízda…

      Na 100% je 17,5palce na výšku 183cm málo – a to jsem se na kole ženy zkoušel svést!!

      0 0
      • Zlatka  

        Vosy na bonbónech jsou v mocné přírode vzácné, vyskytují se zejména okolo sídlišť a dětských parků..

        0 0
      • MlokCZ  

        „Na 100% je 17,5palce na výšku 183cm málo – a to jsem se na kole ženy zkoušel svést!!“

        Jak tohle můžeš po tom všem co tu padlo ještě napsat.

        Připadám si tu někdy jak u debilů. Přímo v tomhle vláknu už máš uvedené dva konkrétní příklady z praxe, kdy ten rám bude na postavu této výžky perfetkně sedící.

        U mě dokonce jen s 9cm představcem. Třeba s 10,5cm bych potřeboval rám tak 570mm dlouhý, tedy ještě mnohem kratší.

        Takže jediné, co je zcela 100% je to, že ta tvoje věta je nesmysl.

        0 0
        • maajkee  

          Ale ty pořád nechápeš, že i když to člověku bude tak nějak sedět, tak na tom bude vypadat jak vosa na bonbónu? :)

          0 0
          • Lsdenski  

            nepodstatnější je efektivní délka horní rámové trubky. osobně mám Kleina velikost 400mm(15,75")a horní rámová má efektivně 575mm :-)

            0 0
          • MlokCZ  

            Ne, to je nesmysl. Buď mu bude sedět a pak jako vosa na bonbónu vypadat nebude. A vyšší stejně dlouhý rám (když by mu seděl, tak je délka ok) mu pouze sebere místo nad horní rámovou trubkou, což je zcela k ničemu.

            A když bude vypadat jako vosa na bombónu, tak mu je ten rám prostě krátký, což se také samozřejmě stát může. A bez dalších proporcí nebo než ten rám zkusí to nikdo nevyřeší.

            0 0
            • Lsdenski  

              horní rámová u Treku 17,5 je 58,8mm a to už je slušně dlouhý rám…

              0 0
            • maajkee  

              Vsadím boty, že mu sedět nebude :)

              0 0
            • Ruprt2  

              mě teď kolo velikostně sedí a prej na něm jak vosa na bomboně vypadám.

              Nebo spíš slýchám, že vypadám jak na 24ce.

              0 0
        • lalajda  

          :-D po všem co se tady píše toto mohu napsat s čistým svědomím, protože tyto dvě velikosti kol mám doma v garáži a na obou jsme jel!

          Pravda je, že jsem 15let na kole závodil a mám raději sportovnější pozici posedu.

          Takže rada pro Pavuse – sjet se na kolo podívat a svést se :-D

          0 0
          • MlokCZ  

            A k čemu je dobré, že jsi na tom kole jel, když můžeš mít naprosto odlišné proporce než on a k tomu ještě chtít úplně jiný typ posezu (to sám i píšeš) a potřebovat tedy naprosto odlišnou geometrii rámu?

            Kdybych to vzal stejným přístupem, tak budu tvrdit, že mu s čistým svědomím můžu napsat, že mu bude 100% přesně ok a to ještě s 9cm představcem.

            To by ale byla úplně stejná blbost, protože mu krátké klidně být může i když je tam oproti mě ještě prostor tak 2cm prodloužení s ještě rozumnou délku představce pro HTčko.

            0 0
    • lalajda  

      http://www.cyklistikakrnov.com/…sti-ramu.htm … není to dogma, ale něco poradí

      0 0
      • Ruprt2  

        ani jim ty dvě tabulky nesedí k sobě.

        Podle mě mají u délky nohy blbě výšku postany min. tak o 5cm. Nebo je to je pro baby.

        hmm a na sportovní pojetí doporučují menší rám než na rekreační, což bych řekl taky spíš opačně. Ale je pravda, že generalizování je k prdu.

        0 0
        • MlokCZ  

          Přesně tak. V tom odkazu jsou ta čísla dost mimo.

          Jako tohle mi dostalo 89 – cca. 183 cm. I pro baby co mají spíše delší nohy mi to přijde lehce přehnané (i když se určitě sem tam nějaká najde co to tak bude mít).

          0 0
          • Zlatka  

            Měly by tam být nějaké tolerance s ohledem na proporce rukou a trupu..

            0 0
            • MlokCZ  

              Rozdíl při srovnání dvou extrémů stejně vysokých postav i při stejné délce nohou může být obrovský.

              Tedy když se sejde současně jeden, co bude mít krátké ruce + trup a k tomu dlouhé stehení kosti a druhý dlouhé ruce a trup a krátké stehení kosti, tak odhaduju, že klidně může dojít až k situaci, kdy budou potřebovat tak o 7–8cm jinak dlouhý posez a o to samé jinak vysoko řídítka vůči sedlu.

              A to pořád jen pro stejně sportovní/turis­tický posez.

              Hlavně tam mají ale strašně dlouhé ty nohy vůči výšce.

              0 0
          • MlokCZ  

            A tohle je také dobré

            MTB cca 7 – 13 cm

            S tímto údajem by se dalo souhlasit. Ovšem při těch doporučených velikostech rámů pro danou délku nohou toho bude zcela nereálné dosáhnout a rezerva bude mnohem menší. Teď beru HTčka, kde není použita nějaká metoda k výrazném snížení horní rámové trubky, což je pořád u HT většina.

            0 0
      • roud  

        hahaaa já bych měl mít rám 19–21 to je k smíchu xD xD xD

        0 0
        • Ruprt2  

          toš mít tak drahý kolo a ještě zjistit, že je malý mi právě moc k smíchu nejpřijde. Spíš je to smutné. Měl jsi na něho aspoň dobrou cenu? :-)

          0 0
        • Zlatka  

          Mám půl roku Artura Introverta v 20,5" (52cm) a sedí přesssněěěěé, malé už nikdy více.. :)) Ale na fulla bych volila 19". (48–9cm)

          0 0
        • maajkee  

          Však taky ti je ten tvůj Scalpel malej :D

          0 0
      • JakeF  

        To jsou ale velikosti na silničku, ne?

        0 0
        • Zlatka  

          U silniček k těm rozměrům připočti 2 až 3". Dá se říci, ale že by ty rozměry mohly +/- sedět k dámským silničkám. Je to tak mistr Mlok ?

          0 0
          • MlokCZ  

            Silničky jsou dnes už také hodně různorodé co se týká geometrie a to od té doby, co se více používá velký sloping. Ale zase i dnes se dá koupit klasika zcela bez slopingu.

            Tím pádem u silniček moc počítat výška rámu nejde už vůbec. U některých rámů to klidně tak sedět může, u některých může být výkyv do obou směrů.

            0 0
    • cvancara  

      Měřím 185cm. Kupoval jsem před týdnem Trek Fuel Ex 8 rám 19,5" a jezdí se mi na něm OK. Je to sice full, ale stejně si nedovedu představit, že bych u stejného výrobce bral o dvě čísla menší rám.

      Doporučuji alespoň 18,5" a pokud to jde, tak vyzkoušet.

      0 0
    • vikicek  

      Podle mě by na tebe seděla spíš 18,5" .. já mam 174cm a sedí mi přesně 17,5" . V profilu se můžeš podívat na vysunutí sedlovky. Výšku nohou jsem u sebe věděl, ale už si to nepamatuju …

      0 0
    • smith22  

      No jde doladit dost věcí ale já bych radši bral rám k příslušné výšce než prznit kolo kilometrovým představcem a laborováním se sedlovkou a sedlem.Na tvoji výšku bych bral určitě o tu velikost výš – u Treku tuším 19.5.A taky by mě zajímalo kdo ti řekl, že má Trek delší rámy?Já měl zato, že Trek má právě kratší rámy.Jen proto, že máš možnost a předpokládám, že asi za dobrou cenu bych teda rám o číslo menší než přísluší mé výšce nebral.Kola sou a budou!!!

      0 0
      • MlokCZ  

        19,5" rám v délce 625mm je kratší rám jak vyšitý :-)

        A opravdu mu chceš jen tak bez znalosti geometrie rámu (tu jsi zřejmě dle příspěvku nikdy neviděl) doporučit 625mm dlouhý rám?

        0 0
        • Zlatka  

          Ono je to asi také různé(ne?) a rozdělené jako třeba u Authorů, kdy „turistické“ rámy jsou prostě krátké 580mm a „závodní“ jsou 610–620mm..

          0 0
          • maajkee  

            no já jsem třeba víc turista, než závodník, mám rám 614, 100mm představec, 680mm řidítka, který taky ještě natáhnou posed a stejně nemám moc závodní posed, ale takovej neutrální, na závodní posed bych potřeboval alespoň tak 650mm dlouhej rám :)

            0 0
            • Ruprt2  

              tak to piješ slabé pivo a máš malé péro, jak je to s těma kozama teď nevím, ale máš to blbé.

              Já mám 622mm rám, 120mm představec a 710mm řidítka :-)

              0 0
              • maajkee  

                120mm představec a 710mm řidítka

                To je proto, že sis ty vole koupil malej rám :D

                0 0
              • smith22  

                Tak si to zřejmě s těma krátkýma rukama nepochopil – nejedná se o mě…

                0 0
            • Zlatka  

              Mít tak křídla… :))

              0 0
          • MlokCZ  

            Proč to dělit na turistické a závodní? Mnohem větší rozdíl je v proporcích u stejně vysokých postav, kde i pro totožný posez potřebují o hodně různě dlouhé rámy.

            Závodnící mají stejně často tendenci vozit spíše delší představce, takže při stejných proporcích a stejném rámu to natáhnou představcem.

            Turista jezdící více technické věci zase získá na hodně prostoru u nižšího rámu, takže má také důvod pro zvolení delšího nižšího rámu.

            0 0
        • smith22  

          Stůj si za svým!Tak je to správně!A krátkým rukám ZDAR :-)

          0 0
      • vikicek  

        ehm, 1) Trek má jedny z nejdelších rámů a 2) 19,5 je u Treku už fakticky moc :)

        0 0
        • JakeF  

          Proč by to bylo moc?

          0 0
          • MlokCZ  

            Viz níže. Protože mu nesedí už teď o pár mm kratší rám a to ještě s výše položenými řídítky.

            0 0
            • JakeF  

              Vždyť píše akorát, že mu nesedí 21" Author… Ten mi taky vadil, měl jsem kvůli němu omlácený vnitřní strany kolen, ale 19,5" 8500ka mi sedí naprosto parádně. Teď uvažuju o 18,5", ale hlavně z důvodu změny závodního zaměření z maratonů na XC. Podle mě mu může sedět cokoliv od 17,5" po 19,5", podle proporcí, preferencí a stylu jízdy a ať tu budete diskutovat jakkoliv, pokud si to nevyzkouší, tak to stejně nezjistí.

              0 0
              • MlokCZ  

                Píše to dohromady s tím jeslti má cenu tu velikost zkoušet a uvádí současně délku nohou.

                Z toho aspoň já si vykládám, že tím běs mluví o velikosti.

                A s tou poslední větou souhlas, pokud by nemluvil u toho Authora o velikosti.

                0 0
                • MlokCZ  

                  Takže jsem pochopil ten zakládají příspěvek správně a myslel opravdu velikost u toho Authora.

                  0 0
          • MlokCZ  

            Jinak samozřejmě určitě se najde někdo se 183cm, komu bude ta 19,5" ok. Tazatel to ale určitě nebude.

            0 0
            • JakeF  

              Jsem rád, že jsi alespoň připustil mou existenci :).

              0 0
              • MlokCZ  

                Já narozdíl od některých tady v tom vláknu připouštím extrémy z obou stran.

                0 0
                • MlokCZ  

                  Já si dokonce dokážu představit ještě větší extrémy pro 183cm výšku.

                  Stačí aby někdo měl postavu jako já + navíc delší stehení kosti a kratší lýtkové a hned mu bude ta 17,5 příliš dlouhá.

                  Tohle je už hodně extrémní případ, ale proč by nemohl nastat…

                  A naopak bych si dokázal představit i situaci, kdy by někdo při 183cm chtěl ještě delší rám než Trek v 19,5.

                  Třeba kombinace extra dlouhé ruce, extra krátké stehení kosti, požadavek na chrtější posed a současně na kratší představec.

                  0 0
                  • JakeF  

                    Mám 90cm nohy na 183cm a delší stehenní kosti, takže 25mm offset a sedlo ještě i tak posunutý dozadu. A k tomu 19,5" rám a 100mm představec do negativu. Ruce teda dýlku nevim, ale skoro to vypadá, že ti do tý teorie moc nezapadám. Prostě i dvěma lidem se stejnýma proporcema může jednomu připadat stejný kolo dlouhý a druhýmu krátký, někomu ten nataženější posed vyhovuje, jinej na tom radši sedí jak na crossu.

                    0 0
                    • MlokCZ  

                      Jaký kdo chce mít posez je samozřejmě hodně významné a taky to udělá velký rozdíl.

                      To máš fakt 90cm nohy? Vyhráváš soutěž o nejdelší nohy, co jsem se v praxi setkal pro danou výšku :-)

                      A jestli máš podobně dlouhé ruce, tak do toho zapadáš dobře. Tak dlouhé ruce jsem taky ještě v životě neviděl :-)

                      0 0
                      • JakeF  

                        Jsem to byl kvůli tobě přeměřit :D. Jestli se to udává jak myslim (země-rozkrok), tak 89 a nějaký drobný. Ruce vestoje podél těla rameno-zápěstí 61cm. To ani netušim, kolik je normální :D.

                        0 0
                        • MlokCZ  

                          Nohy se tak měří.

                          Ty ruce se měří po úchop, takže třeba vzít do ruky tužku a měřit po tu tužku.

                          Já mám ruce o pár mm kratší, ale při měření po ten úchop :-)

                          Jak si to měřil, tak mám ruce cca 51–52cm, mám tu po ruce jen pravítko :-)

                          To už můžeš mít při stejné výšce rozdíl po konečky prstů i přes 15cm (mám i hodně malinké dlaně), to je docela mazec.

                          A ještě mám i lehce kratší trup (a mírně delší krk), takže dosah do výšky se může lišit i ke 20cm.

                          Na basketu běžně ostatní (se stejnou výškou) dosáhly o 10cm výše než já, ale skoro o 20cm, tak to jsem fakt nezažil :-)

                          Takže i ruce máš na tu výšku extra dlouhé.

                          0 0
                        • MlokCZ  

                          A průměrná délka rukou (na tuhle výšku) bude právě někde uprostřed mezi námi dvěma.

                          Nohy mám už já cca průměrné. Tam to odhaduju tak na 85cm, že se bude pohybovat průměr.

                          Tady znám i k tobě opačný extrém pro tu délku nohou (181cm a 79cm nohy).

                          0 0
                          • JakeF  

                            No vidíš a když se vidim na fotkách na tý 19,5"ce, tak mi to přijde, že je mi to malý ;-). Asi budu muset v neděli pořádně ozkoušet ty 29ery.

                            0 0
                            • MlokCZ  

                              Z fotek mi to přijde ok a to spíš ještě i do chrtějšího posezu.

                              29er zkus, rozhodující proporce máš dlouhé až až. Jednu věc tím ale nevyřešíš a bude ještě horší a to výška řídítek, pokud je chceš zachovat nízko vůči sedlu.

                              0 0
                        • MlokCZ  

                          A zapadáš do toho taky zcela ok. Manželka má jen mírně kratší nohy než ty, sedlo vozí podobně vzadu (taky dlouhé stehení kosti).

                          A ruce má něco mezi mnou a tebou na půl cesty. A pořád ji stačí díky tomu posunu sedla vzad rám délky toho 17,5" Treka.

                          Představec má 105mm, tedy ± stejný. Jen ho tedy vozí v pozitivu. A také má rovná řídítka.

                          Ty musíš někde nahnat těch dalších 5cm na délce rukou. Malý kousek to protáhnou ještě o něco delší nohy a pak máš o cca 3cm delší rám s představcem dohromady. A mírně níže řídítka za negativní úhel představce.

                          0 0
                      • JakeF  

                        A ještě mě to utvrdilo v tom, co jsem delší dobu podezíral, že mám moc nízko sedlo. Ono se to s tím napnutím nohy asi má měřit v tretrách, co? :) Jsem to hodil o 1,5cm výš, tak to jdu ozkoušet…

                        0 0
                        • vikicek  

                          a mě jsi onehdá podezíral že mam sedlo moc vysoko :D

                          0 0
                          • JakeF  

                            To bylo loni, to jsem to měl ještě nejspíš nastavený správně ;-). Letos jsem si to nejspíš podělal tim, jak jsem ladil posed v ponožkách a navíc jsem pak měnil sedlo za Tundru, která jak jsem teď koukal, je taky asi o půl centimetru nižší, než RLko.

                            0 0
                            • vikicek  

                              jak jsi spokojen s Tundrou ? Válí se mi tu teď testovací od Hnoje, ale ještě sem vůbec neměl čas jí zkusit projet …

                              0 0
                              • JakeF  

                                Když jsem na ní (testovačku) přesedlal z SLRka, tak jsem byl nadšenej. Pak jsem pár týdnů jezdil RLko a to jsem vyloženě trpěl, tak jsem si koupil Tundru kium a najednou jsem měl pocit, že to je jiný sedlo, než jsem měl půjčený. Ale po pár stech km jsem si zvyknul a je super, ani na dlouhejch vyjížďkách nezačíná zadek bolet a jak má širokou špičku, tak se na ní dá třeba v prudkejch kopcích nebo sprintech na chvíli posunout. V terénu bych snes i kdyby byla trochu měkčí (možná by pomohla ta verze s karbec ližinama), ale to u tebe odpadá, když teď vozíš SLRko :).

                                0 0
                                • DAWE25  

                                  Jaký přesně sedlo myslíš tím RLkem? Já mám v merku Bontrager Evoke RL, tak aby to nebylo to, na kterém jis trpěl. Naštěstí u Bontrager můžeš sedlo do 90 dnů vyměnit za jiný, když nesedne. Chci něco se šířkou kolem 140mm, momentálně mám Selle Italia Signo a to mi krutě nesedí, takže ho prodávám.

                                  0 0
        • smith22  

          ježiš vždyť ta 17.5 to je kolečko tak přesně pro mě a já měřím cca 173cm.Na treka mám už delší dobu zálusk a několikrát sem 17.5 testoval a seděla mě jak ulitá.Tudíž s jeho výškou bych mu doporučil více než 17.5.

          Pokud tedy není nějak abnormálně rostlej jako třeba Mlok tady :-)

          0 0
          • MlokCZ  

            19,5" už dávno vyloučil sám zakladatel vlákna a to hned úvodním příspěvkem.

            Teď jezdí 21" Vision a píše, že to je běs. A ten Vision je ještě o pár mm kratší než 19,5" Trek.

            A k tomu navíc má o dost výše řídítka na tom Vision (což mu posed ještě výrazně zkrátí).

            Takže jistě s nadšením sáhne ještě po delším rámu, který navíc bude mít níže položená řídítka.

            Jeho proporce neznáme, takže je možné, že 18,5ka mu bude lépe než 17,5ka, třeba ale taky ne. Jediné co je jasné, že 19,5" určitě ne.

            A oproti mě má pořád i u té 17,5" dost možnost protáhnout to představcem. A navíc já mám hodně krátké stehení kosti, takže nejspíš bude mít i sedlo posunuté více vzadu.

            Takže hnedle může mít posed třeba o 4cm delší než vozím já.

            Zdaleka tedy nemusí mít tak atypickou postavu jako mám já, aby má ta 17,5 sedla.

            0 0
            • smith22  

              Tak bych mu doporučil místo řešení cipovin tady a stovek komentářu vedoucích prakticky nikam, jít si to reálně vyzkoušet a osahat.A udělá líp než když si tady přečte 50 různých názorů.

              0 0
          • vikicek  

            však na tom se shodnem, že pravděpodobně pro něho bude vhodnější více než 17,5" :) .. ale o velikost výše je tam 18,5" a ne 19,5" ;) ( a btw nejde tak ani o výšku rámu jako o délku – tam to pak citelně narůstá)

            p.s. já sám měřím jak ty a mám Treka 17,5" – sedí perfektně

            0 0
            • smith22  

              a sme doma :-))…myslel sem tedy 18.5… a to je proto, že tu všichni výše mleli o 17.5 a 19.5 a ja si nějak vsugeroval, že po 17.5 je až 19.5 – sice se mi to nepozdávalo ale nechtělo se mi to ověřovat…potom myslím že 18.5 by mu mohla sednout ale jak už sem zde psal – lepší než fůra keců tady je vyrazit si to někam vyzkoušet a bude mít jasno.

              0 0
              • vikicek  

                to stoprocentně .. ale upřímně, ta projížďka na kterou ti prodejce pujčí kolo stejně není samospásná, to chce najet víc, aby člověk zjistil, zda mu posez opravdu vyhovuje .. navíc si jen tak nemůžeš při tom zkoušení ladit výšku řidítek a délku představce (asi po dohodě s prodejcem by to šlo)

                0 0
                • Ruprt2  

                  to je pravda navíc po sednutí na dost odlišné kolo je někdy těžké poznat jestli to, že je to jinak, je dobře, a jestli by to mohlo být hůř nebo líp. To by musel zkusit všechny velikosti a mít zkušenost se značkou nebo osazením apod.

                  Ale samozřejmě takový test je mnohem lepší než vůbec nic.

                  0 0
                  • smith22  

                    Ale samozřejmě takový test je mnohem lepší než vůbec nic.

                    A o tom to je!:-)…ikdyž je to jen na chvíli co ti prodejce pujčí to kolo tak přece jen určitý představy a pocity z jízdy ti napomůžou k výběru.

                    0 0
          • DaSnail  

            keď ti aj tá merida v profile sedí jak ulitá, tak by ti na výšku stačila aj 16ka. ale rodla máš nejak vysoko, ne?

            0 0
    • destr  

      Tak ať si to spočítá ne?

      0 0
    • payus  

      Tak, vidím že se nám tu diskuze docela rozproudila :)

      Pročetl jsem to a včera kolo nakonec vzal, docela mě překvapilo že rám je jen o málo kratší než stávající Author Vision 21", který byl tragicky velký. Každopádně je to trochu nezvyk z toho obřího rámu, ale zatím se to zdá jako změna k lepšímu, kolo je určitě ovladatelnější. Teď půjde do servisu na repas vidlice a seřízení, nechám si také dát představec o tu jednu podložku výš a možná zkusím o 1 cm delší a za nějaké dva týdny budu informovat :)

      Jinak je to Trek 8900, tady se omlouvám za mystifikaci, ale geometrie je tuším stejná.

      Přikládám fotku, sedlovka je vytažená zhruba na mou výšku, myslím že to není ještě žádný extrém.

      http://img707.imageshack.us/f/img093d.jpg/

      Všem také děkuji za jejich názory :)

      0 0
      • MlokCZ  

        Geometrie je stejná pro celou 8000 řadu. Sedlovka mi přijde ještě ok (což se dalo čekat, že to tak bude).

        A jestli chceš řídítka výše, tak jestli dobře koukám, tak je tam negativně otočený představec. Ten je možné otočit.

        Případně zaexperimentovat kombinace s podložkami.

        0 0
      • Lister  

        Máš to naprosto v pohodě. Délka sedlovky ještě v normě a delší představec dát klidně můžeš. Jestli nejsi XC chrt, tak bych otočil představec, dal lehce zvednuté vlajdy 620–640mm a možná ubral pár podložek.

        Navíc je tam sedlovka s prakticky přímým zámkem, pokud ti vyhovují hokejky, tak bych ji tam vrazil a třeba nebudeš muset ten představec ani řešit.

        0 0
      • roud  

        Takže jsem měl pravdu je to v pohodě a co na to chudák maajkee a zlatka ? :oD

        0 0
        • Lister  

          Pokud mají trochu sebereflexe, tak se zahrabou hluboko pod zem a při troše štěstí už nevylezou :-P

          0 0
          • Zlatka  

            Proč bych se měla někam zahrabávat ? Vy toto řešení považujete za ideální ? Vy z jednoho obrázku a pár jeho vět hned poznáte, že má správně vše nastavené (výšku sedla a vše jak má být – ikdyž na to může mí každý rozdílný názor), když tam nejsou ani pedály ? Naštěstí má dlouhý krk vidlice a tak když dá tu druhou ještě pod představec tak to snad i půjde. Já si stále myslím, že takové-to řešení je prostě zbytečné, (proč ?)když je v nabídce spousty kol a rámů o 10cm větších, který by mu seděli lépe, bez té anténní sedlovky a podložkami pod představec. Až na tom bude nějakou dobu jezdit a popíše své pocity tak se uvidí, ale pokud nebude mít zkušenosti s rámem, který mu skutečně přísluší, tedy 18,5–19" tak se o tom může-me tak akorát zbytečně dohadovat dál. Ať napíše také cenu takového řešení, pak o tom můžeme diskutovat dál..

            0 0
            • Zlatka  

              On se sem mezitím na tuto diskuzi ani nepodíval.. :DDDD

              A my se tady přeme jako kdyby to nějak on zohledňoval..

              Možná si to ani vůbec nepřečetl.. :))

              0 0
            • Rychlej turista  

              Se sedlovkou není vůbec žádný problém, když jsem měl vyšší sedlo, stačila mi 350 mm sedlovka a se 400 mm tam mám velkou rezervu. Což mě štve, protože není řádně využita. A proč by měl cpát podložky pod představec? Já je všechny vyhodil a kdyby to nevypadalo blbě, dal bych přestavec s megaúhlem dolů. Naštěstí mám vidli, která je pohodlná na úchop, tak to na rovinách, kde to moc nekodrce, řeším takto :-)

              0 0
              • roud  

                taky vozím 400mm sedlovku a nemám s tim žádnej problém :O)

                0 0
              • Zlatka  

                Jenže Ty jezdíš pevnou vidlici – zřejmě (jak vidím) a tam se zdvih nepohybuje. A jak jsem již psala – výška řidítek každému vyhovuje jinak a má na to také každý jiný názor..

                0 0
                • MlokCZ  

                  Pevná x 100mm odpružená neudělá žádný velký rozdíl v potřebě výšky řídítek. A RT vozí negativně otočený představec, takže opět je tam možnost o 2–2,5cm zvednout řídítka a pořád nemít žádné podložky.

                  Na stejném HTčku jsem s pevnou vozil řídítka cca jen o 0,5cm níže než s Rebou (pevná byla délkou adevkátní odpružené se započteným sagem). K žádnému výrazně většímu rozdílu není důvod.

                  0 0
                  • Zlatka  

                    Ty jezdíš takové XC a náročné úseky, sjezdy a tvrdíš, že pevná & odpružená nedělá žádný rozdíl v potřebě výšky řidítek ??

                    0 0
                    • MlokCZ  

                      Přesně tak, není žádný důvod u 100mm vidlice cpát řídítka nějak o moc výše.

                      To je prostě pidizdvih. Z toho pidizdvihu máš kus sag. A běžně nechodíš na doraz, takže řídítka se vůbec za jízdy tak o moc nesnižují.

                      Takže není žádný problém ponechat ideální posed pro převažující siutaci, kdy je vidlice jen v sagu.

                      Takže není naprosto žádný problém, když jde vidlice do zdvihu (pokud někdo nemá nějaký zcela debilní posed pro svoje proporce).

                      Možná ještě tak při superchrtím posedu by se hodil mírně větší rozdíl.

                      A ono to není ani moc potřeba ani na větším zdvihu. Protože větší zdvih je už full, takže tam do hry vstoupí další faktor a to sag i na zadní stavbě.

                      PS: Na 150mm fullu mám řídítka oproti sedlu téměř stejně jako na 29tkovém celopevňáku (rozdíl v milimetrech). Ve výsledku (za jízdy) je mám mírně výše, protože na tom fullu mám o něco větší sag vzadu než vepředu.

                      A nemám sebemenší problém ani v náročnějších pasážích kdy jde ta 150mm vidlice téměř na doraz.

                      Mám tam ale jeden jiný rozdíl. Na celopevňáku mám cca o 1cm delší, což troškur rozdíl udělá.

                      0 0
                      • roud  

                        Mloku co že to máš delší na celopevňáku :oD ???

                        0 0
                        • MlokCZ  

                          To víš, jak to drncá a klepe, tak se to vše natahuje :-)

                          0 0
                      • Zlatka  

                        Jak už jsem psala, každý na to máme názor jiný a všimni si, že tam nahoře nestojím pouze já. Já Ti jen mírně oponuji a oni se asi radši projistotu neodvažují neb na to nemají dělat ze sebe troubelíky a trumpetky.

                        0 0
            • MlokCZ  

              Hlavně má představec negativně, takže když ho otočí, tak třeba dokonce ještě jednu podložku pod představcem vyhodí a třeba ještě i krk řízne.

              A kdyby dal vlajdy, tak může vyhodit všechny podložky a říznout krk pořádně. Při lehce větším zdvihu vlajd mu to dokonce bez podložek může vyjít moc vysoko a ještě by třeba zpět otáčel představec do negativu.

              Znovu se zeptám. V čem by pomohl ten jeden jediný centimetr délky hlavy navíc u té o jedno větší velikosti? To je rozdíl zanedbatelný. U spousty rámů by ani v 19" neměl hlavovou trubku delší třeba vůbec o nic při tom dnešním trendu dělat je co nejkratší.

              A hlavně pravděpodobně žádný delší krk vůbec potřebovat nebude, viz první odstavec.

              A proč o 10cm vyšší rám? Teď má parádně místa nad horní rámovou trubkou, sedlovka ještě rozumné délky. Naprosto ideální stav. A místo toho sáhnout po o 10cm vyšším rámu, kde bude mít nad horní rámovou trubkou místa minimálně? Proboha proč?

              0 0
              • Zlatka  

                Protože o ideálnosti může mít každý jiný názor a jak píšu výše – on s tím kolem nemá žádné zkušenosti, nemá na něm nic najeto a vy z toho hned usuzujete nějakou „idealitu“ tohoto řešení.

                0 0
                • MlokCZ  

                  Mít málo místa nad horní rámovou trubkou je na biku k ničemu, tady není o čem diskutovat. Bike není silnička, kde je to fuk.

                  A když píše, že ten Trek je jen o málo kratší než jeho původní Author (což bylo jasné od začátku) a ten Author mu byl velký, tak na to nepotřebuje žádné dlouhé zkoušení, aby zjistil, že bu to kolo bude ok.

                  A pokud už mu to slušně sedlo aniž by měl zcela doladěné detaily, tak tím spíše je jasné, že mu to bude zcela ok až ty detaily doladí.

                  0 0
                  • Zlatka  

                    Já jsem s podobným kolem (SUP 9100) jezdila dva roky a jsem ráda, že jsem od něj utekla a jezdím na větším, já k tomu více nemám a budu tvrdit, že to pro něj není ideální ikdyby jste se stavěli na hlavu. Takže tak..

                    0 0
            • roud  

              Tak jsem našel fotku kola zlatky je pravda že má tu sedlovku opravdu nízko a rodla nahoru…

              0 0
              • Zlatka  

                No konečně jsme dospěli k tomu jak to má správně být.. :)

                0 0
                • Rychlej turista  

                  Tak to si děláš srandu, ne?

                  Až tady budeš zase někomu radit, tak k tomu vždy připoj tento obrázek, protože někdo neznalý by na tebe mol dát a pak by splakal nad výsledkem.

                  0 0
              • vikicek  

                heh

                0 0
      • Rychlej turista  

        To mám :-)

        182 cm, noha asi 83 cm, představec 120 mm (rok jsem jezdil 130 mm, ale nebylo to ono), sedlovka 27 cm po lyžiny Gobiho.

        0 0
        • Lister  

          Zase na druhou stranu jsi psal, že kdyby tenkrát byla 18.5, tak by sis koupil raději tuhle velikost – ale z nastavení sedla a představce je vidět, že potřebuješ dost dlouhý posed.

          0 0
          • Rychlej turista  

            Jezdí se mi na tom fajnově, ale problém je, že nedám do rámu druhou láhev, proto bych dneska už bral tu 18,5". Tehdy ale 18,5" nedělali a 19,5" jsem zkoušel a byla pro mě obrovská.

            0 0
      • maajkee  

        Tak to je trapas, to kolečko na tebe bude strašně malinký! :D

        0 0
        • Zlatka  

          No tak né strašně, ale jen malé no.. :)

          0 0
          • maajkee  

            By mě zajímalo jak si nastavil výšku sedla, když tam nemá pedály, myslím, že sedlo půjde ještě vejš :)

            0 0
            • roud  

              třeba mu je půjčily když kolo zkoušel ?

              0 0
            • Zlatka  

              Přesně tak, zřejmě na něm asi ani pořádně nejezdil a oni z toho hnedle vyvozují jasné závěry. Ale to je jedno, soudní vidí, ale radši neřeší.. :)

              0 0
              • roud  

                A ty nevyvozuješ závěry ? ? ? xD xD xD

                0 0
              • maajkee  

                Přesně tak, já třeba výšku sedla ladím až když pak jezdím, nikdy ho nenechám tak jak ho nastavím doma a většinou pak putuje o trochu výš, takže fakt dle fotky čerstvě pořízenýho kola se ještě nemůžou vyvovzovat závěry a samozřejmě majitel si taky hned nepřizná, že by mohl udělat chybu a koupit malej rám :)

                0 0
            • Lister  

              Jednoduše podle metru, sedlo nikdy nenastavuju podle pocitu, ale prostě si změřím jeho výšku nad středem – kdo by se s tím chtěl drbat metodou pokus omyl.

              0 0
              • maajkee  

                Aha, tak to pak jo :) ***** na blbej pocit při jízdě, hlavně když to nastavím doma podle metru, juchůůů! :D

                0 0
              • roud  

                Mno tak to ti nezávidim já si nastavim sedlo tak aby se mi na něm dobře sedělo a zároveň se mi dobře šlapalo xD xD xD metoda podle metru je zase nějaká mlokovina xD xD xD

                0 0
                • maajkee  

                  Přesně, jsem rád, že jsme se v něčem shodli! :D

                  0 0
                • Lister  

                  Proč, když víš, jak přesně vysoko sedlo potřebuješ?

                  Ty máš na různých kolech různě vysoko sedlo – samozřejmě při použití identických pedálů a treter.

                  0 0
                  • maajkee  

                    Ale vždyť každý kolo má jinej úhel sedlovky třeba, někdy má člověk sedlovku s ofsetem někdy bez, pokaždý má třeba jinej tvar sedla, jinak zkrácený šlachy, trochu třeba změní styl jízdy, je tam spousta faktorů, který na to maj vliv.

                    0 0
                    • Lister  

                      Nesmysl, jeden člověk nebude mít dva rámy s diametrálně odlišným sklonem sedlové trubky – to je ale stejně jedno, protože při nastavení správně předozadní polohy (identické na všech kolech), se to nakonec smaže, stejně tak hokejka vs přímá.

                      Tvar sedla má minimální vliv, ty milimetry se už pak dají doladit.

                      Původní myšlenka je ale jasná – i na sucho si pomocí metru můžeš poladit výšku sedla poměrně přesně – když to uděláš poctivě, tak pak už nemusíš řešit vůbec.

                      0 0
                    • MlokCZ  

                      To je hlavně úplně jedno jaký je úhel. Protože je potřeba nastavit správně předozadně sedlo a to ať má úhel takový nebo makový, vždy bude vůči středu stejně.

                      A jakmile máš správně předozadní polohu, tak bude od středu vždy na mm přesně stejně.

                      Podle pocitu je to mnohem komplikovější a budeš to dělat na několikrát. Drobný rozdíl netrefíš hned.

                      A hlavně bude další problém, jak hýbeš s výškou sedla, tak neustále měníš předozadní polohu a je s tím hrozná drbačka.

                      Změřením se trefíš hned a je to.

                      Já jsem opravdu háklivý na polohu sedla a i 2–3mm rozdílu při střídání kol mi vadí. A poznám i rozdíl výšky různých bot.

                      Při nastavování jen dle pocitu to nakonec nastavím taky ok, ale trvá to mnohem déle a zdaleka se netrefím napoprvé a hlavně musím mnohem víckrát laborovat pak s předozadní polohou, což zase následně rozhazuje sklon sedla.

                      0 0
                      • Zlatka  

                        Tento rozměr potřebuji 75cm (full) až 77cm (HT) od středu představce (tedy jeho středu řidítek) ke šroubu sedlovky hokejky, vozím wcs. Sedlo mi tak vychází téměř na střed lyžin. Jakmile si půjčím jiné kolo a není to v této hodnotě, tak se na tom kole necítím dobře. Pak samozřejmě záleží na použitém sedle a zda je to HT nebo full.

                        0 0
                      • maajkee  

                        No jo, když já ani přesně nevím jaká předozadní poloha mi vyhovuje, s tím laboruju celej cyklistickej život :)

                        0 0
                  • roud  

                    na každym kole mam jiny sedlo a sedim na něm jinak nemluvě o tom že sedla jsou různě vysoký takže si to vklidu naladim během vyjížďky a myslim že lepší způsob neni…

                    0 0
                    • MlokCZ  

                      Různě vysoké sedlo je úplně fuk, měříš samozřejmě k hornímu okraji sedla a to pro stejné místo předozadně. Ale jistě drobný rozdíl sedlo udělat může.

                      Já mám tedy navíc na všech kolech totožné sedlo, které mi perfektně sedí, takže komplikace žádná.

                      Jak píšu výše, tak dle pocitů za jízdy se s tím budeš akorát drbat mnohem déle, protože budeš mnohem víckrát muset sahat i do předozadní polohy. A nebo na předozadní polohu prdíš a máš to nastavené ± autobus a je ti to jedno.

                      0 0
                • Zlatka  

                  U mne tomu je 73cm od středu středové mufny po lyžiny sedla (teda ještě podle tloušťky sedla doladím) a 72cm na fullu dávám. Tak nějak +/- 5mm.

                  0 0
                • Vilém  

                  Delam to stejne. Pak jen doladim predozadni polohu.

                  0 0
            • Ruprt2  

              toš od země, to je přece jasný. :-)

              Však se podívejte na sedlovku jak to vozil původní majitel.

              0 0
      • jIrI___  

        Podle fotky na pohodu. Sedlovka vytažená tak akorát.

        0 0
      • payus  

        No, už se prosím nehádejte :D Jak říkám, kolo půjde do servisu, pak vyzkouším a tak za dva týdny dám vědět, během té chvíle co jsem na něm jel jsem opravdu nezjistil zda je to ideál. Jinak taky moc nechápu proč se tu tolik řeší ta délka rámu – pokud je mezi 17,5 a 18,5 rozdíl nějaké 2 cm, tak se přinejhorším dá o ty 2 cm delší představec a bude to ok, ne? Nebo to nějak uškodí geometrii?

        Jo a pedály jsem na kole samozřejmě měl :)

        A nakonec když mi to nesedne, tak to myslím minimálně za stejný peníz prodám, prostě jsem to chtěl vyzkoušet :)

        0 0
        • roud  

          Jo a pedály jsem na kole samozřejmě měl :) Ha a kdo měl zase pravdu :O)

          0 0
        • MlokCZ  

          Pokud ten o 2cm delší představec nebude už příliš dlouhý, tak jistě.

          0 0
          • payus  

            Teď je tam 9–10 cm (nevím odkud se to přesně měří), takže myslím že malá rezerva ještě je…ale jak říkám, uvidíme :)

            0 0
            • Lister  

              Měří se to občas blbě, ale na slušně vychovaném představci by to mělo být napsáno.

              Pokud tma je 10mm, tak 1cm nemůžeš ještě nic moc pokazit, 120mm už bych si hodně rozmýšlel.

              0 0
        • Zlatka  

          To víš my jsme úplní paka co řeší samé kravinky. :)

          0 0
          • roud  

            Mno konečně jsi to přiznala měla by sis tuhle větu napsat i do profilu :OD

            0 0
          • maajkee  

            Přesně tak a hodně lidí to rozohňuje a jdou po tom jak slepice po flusu, jako třeba mistr Mlok :)

            0 0
        • Zlatka  

          No čekali jsme, že nám semka aspoň postneš kolikpa jsi za teho bajka dal.. :(

          0 0
        • Zlatka  

          Na Tvojí výšku by Ti ale dobře sedlo 29" kolo, které má neskutečné výhody oproti 26" kolům:

          29“ MTB kola mají fyzikálně vyšší jízdní stabilitu, lepší průchodnost terénem, menší valivý odpor a 1,4× větší styčnou plochu pláště s povrchem ( zajišťující lepší trakční vlastnosti – přenos brzdné a hnací síly ) než 26“ kola. A jsou pouze o 10% energetičtěji náročnější.

          To Ti tady řeknou bo potvrdí snad všichni.

          Z obrázku to jasně uvidíš bo pochopíš..

          0 0
          • maajkee  

            hehe :D

            0 0
          • Rychlej turista  

            „A jsou pouze o 10% energetičtěji náročnější.“

            Ležím mrtvý smíchy :-D

            Nevím, jestli to je pravda, ale způsob, jakým to nejpodstatnější bagatelizuješ a vyzdvihuješ možné výhody, hovoří za vše.

            0 0
            • Zlatka  

              Ty snad vůbec nerozumíš mému specifickému humoru, nevím jestli mne to má mrzet nebo nad tím mám mávnout rukou, ale jsi starší a tak máš rechtíka.

              0 0
            • MlokCZ  

              Podrobně se to tu řešilo a rozdíl tam je a je pro adekvátní kola (tedy srovnatelného osazení) menší než 1% (a to ještě jen při zrychlování je ten rozdíl blížící se 1%).

              10%, to by bylo naprosto brutální. To by ve svěťáku byly všichni s 29tkou na konci s velkým odstupem.

              0 0
              • Ruprt2  

                je to správně, 10% jde do hajzlu, ale k tomu 30% získáš :-)

                Při zrychlování teda získáváš jenom 9% za design

                0 0
                • Zlatka  

                  U některých ovšem i o 50% za design..

                  A to ještě neposuzujeme tzv. rychlé barvy u 29" & 26".

                  0 0
                  • Ruprt2  

                    aby ti zase nenadávali, tak to zdovolením uvedu na pravou míru. Nejsou rychlé a pomalé barvy.

                    To jenom některé barvy mají díky své vlnové vélce menší tření se vzduchem.

                    Takže jsou jakoby „aerodynamičtější“.

                    0 0
                    • Zlatka  

                      No ale pak je hodně rozdílné zda se takto aerodynamické barvy použijí na železo, hliník, titan a carbon ! To se nesmí také oponenout..

                      0 0
          • DaSnail  

            kecko 8o)

            0 0
          • newbie  

            proboha… o 10% energeticky náročnější?! :-) ještě že ti závodníci, co je vozej, doženou těch 10% lepší průchodností, menším valivým odporem a lepším přenosem hnací síly

            :-) to jsou zase bláboly

            0 0
          • newbie  

            a ještě jednou pozor na ta protebecizí slova :-) „bo“ = „protože“

            0 0
            • Zlatka  

              „bo“ = nebo :))

              0 0
              • newbie  

                :-) samozřejmě ti nikdo nebrání vytvářet si vlastní, odlišné významy slov… takže si klidně můžeš napsat „já mám bo=nebo“ a bohužel nejspíš nebudeš úplně sama

                ale správně nespisovně z polštiny převzato nejvíc ve slezsku používáno BO=PROTOŽE

                0 0
                • Ruprt2  

                  jo máš pravdu Ostravaci a spol si myslí, že jediný význam je protože. Je zvláštní, jak se tento názor rozlezl do všech koutů, přestože to není pravda :-)

                  0 0
                  • newbie  

                    bo se rozlezlo, bo to nějací cajzli slyšeli na moravě, zdálo se jim to kchůl a začali to používat… akorát v blbým významu :-)

                    0 0
                    • Ruprt2  

                      to platí na tebe i na Turistu. Na Ostravsku to bylo odjakživa protože. Ale běžně se používalo všude jinde bo jako nebo.

                      Jenomže teď poslední roky v módě hovorového jazyka. Kdy hovorově se mluví i píše v médiích a kdo mluví spisovně je divnej. Se tlačí na ten význam Ostravský.

                      0 0
                    • Ruprt2  

                      ještě teda, když je ta móda dokazovat svou pravdu naprosto nevyvratitelným tvrzením nějakého hejhuláka na internetu, tak taky přidám odkaz.

                      Nejsem z Ostravska, ale studoval jsem tam. Takže si troufám říct, že mám určitou zkušenost a přitom zároveň odstup :-)

                      0 0
                      • maajkee  

                        Ty jseš taky ten typ co rozumí všemu co? :D

                        0 0
                        • Ruprt2  

                          blbé je, když se takoví potkáme dva co? :-)

                          0 0
                          • maajkee  

                            Jako ty a Zlatka? :D

                            0 0
                            • Ruprt2  

                              Já si na spoustu věcí dělám svůj názor. Zpravidla to co mě zajímá. Na to co ne nereaguju. Toho je samozřejmě většina.

                              Navíc nesnáším nespravedlnost a humor Zlatky je mi strašně blízký. A vůbec na mě působí velice pozitivně. Je to chytrá, sebevědomá, sympatická holka a dává vám děsně zabrat :-)

                              0 0
                              • Zlatka  

                                :)) se červenám..

                                0 0
                              • maajkee  

                                Škoda, že už jsi ženatej, co? :D

                                0 0
                              • Zlatka  

                                Jen fakt škoda, že to není mé vlákno, to by bylo mazáníčko..

                                Bez slitování.

                                0 0
                              • Zlatka  

                                Jinka oni na mne porad s těmi svými téměř tabulkovými odbornostmi a pisálkovskými výklady a já na ně pouze se svými polopatickými výklady ze svých téměř profesionálních zkušeností..

                                0 0
                                • Ruprt2  

                                  Nadarmo se neříká, že zkušenost je nepřenositelná :-)

                                  0 0
                      • newbie  

                        no vidíš… :-) dokonce to nějaký z těch cajzlů dal blbě na wiki :-D

                        0 0
              • Rychlej turista  

                bo je odjakživa protože :-)

                0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.