Shimano Deore M610 z 2x10 na 1x10

23 nepřečtených
  • osobne

    Chtěl bych u staršího 29R MTB kola přejít časem z 2×10 na 1×10, až tedy ojedu současný řetěz a kazetu.

    Je tam přehazovačka Shimano Deore M610, délka ramínka 8 cm (vzdálenost obou os kladek od sebe), kladky mají 11 zubů. Jaký nejvyšší rozsah kazety by se tam dal použít? Ořech je HG.

    0 0
    • oddie  

      Ta přehazka je stavěná na největší pastorek 36z. Dá se tam sice dát kazeta 11–42, ale musí se dost vyšroubovat B-šroub a může to pak hůř řadit na menších pastorcích. Lepší je vyměnit i přehazku, ty na to určené zvládají i 11–46, navíc mají zpravidla i brzdu (M6000 GS, M5120)

      0 0
      • osobne  

        Kazeta 11–42 bude asi stačit, dík. Zkusím to pak s tou stávající přehazovačkou.

        0 0
        • Singlespeed  

          Už to tady zkoušelo x-lidí včetně mě. Kvalita řazení jde razantně dolů a řetěz v terénu občas spadne (chybí brzda). Je to jen nouzové řešení. Vyřešil jsem to koupí přehazky Deore s brzdou a s rozsahem do 46 zubů (M6000 GS). Funkce o několik parníků jinde.

          0 0
        • popokatepetl  

          je to ztráta času, ale taky jsem zkoušel :-) měl jsem přehazku s brzdou. Kupoval jsem pak M5120. Je slušně zpracovaná za ty peníze.

          0 0
          • osobne  

            Co tím je myšleno přehazovačka s brzdou? Jako že páka na brzdu je spojena s pákou na přehazovačku? Když už bych musel kupovat novou přehazovačku, tak by 1×10 padlo, to už bych přešel rovnou na 1×12.

            0 0
            • Cavendish  

              To znamená, že v přehazovačce je integrovaný mechanismus, který se neustále stará o napínání řetězu. Aby to nemlátilo o rám.

              0 0
            • david25  

              tohle tam ma byt. Rikaji tomu vetsinou v popisu stabilizator voditka

              0 0
            • Jenda  

              Jenže na 1×12 budeš muset měnit i řazení a ořech pokud chceš plnej rozsah který 12 sp nabízí. Jako rozumnej kompromis je jít do deore 1×11 s kazetou 11–51, tedy rozsah stejnej jako jako u 1×12 nabastlenýho na klasický shimano ořech. Tím 1×11 ušetříš ve stejný třídě tak 1/4 peněz a i nějakou hmotnost proti 1×12.

              Pokud chceš zůstat u 1×10, tak pak vem kazetu 11–46 která je vlastně stejná jako 11–42 akorát místo největší 42 je tam „vyprošťovák“. Nová přehazka je imho dobrá investice tak jako tak, protože tak deore bude mít už stejně nejspíš vakl a ta bzda je pro komfort u 1×něco fakt zásadní.

              0 0
              • osobne  

                Je to staré kolo, nechci do něj nějak zásadně investovat, proto nechám stávající přehazovačku, nový NW převodník 38Z mám už koupen za pár USD z aliexpressu, jen koupím nový řetěz a novou kazetu, až ty stávající díly ojedu. Akorát jsem potřeboval vědět, jaký rozsah kazety ta stávající přehazovačka zvládne. Kdyby to opravdu nešlo a byla potřeba výměna přehazovačky, nevidím opravdu žádný smysl v 1×10 nebo 1×11, mám na novém kole 1×12 a koupil bych na to staré prostě to samé.

                https://www.aliexpress.com/…3404686.html

                0 0
            • xtonda  

              Stabilizátor řetězu, ve stupidním českém slangu se tomu říká brzda.

              https://bike.shimano.com/…rd-plus.html

              0 0
              • Slavik  

                Brzdí to výkyv ramínka, ty českej slangu :-)

                0 0
                • xtonda  

                  Když už, tak Shimano používá v materiálech výraz clutch, což se dá přeložit jako spojka. Další podobná debilita je označovat váleček řetězu a kladku přehazovačky rolnička. Rolnička je to, co má kašpárek na čepici, podobnost nulová.

                  0 0
                  • Slavik  

                    Brzda brzdí, k tomu není co dodat, ale přeložit si to můžeš jak chceš, ale výsledný brzdící efekt rozkývaného řetězu při podřazení je technikům jasný…

                    0 0
                  • Spartak  

                    V zámečnickém slangu kladka rovná se rolna.

                    0 0
                  • popokatepetl  

                    No v tom plastovým krytu je třecí spojka, která brzdí kmitání raminka při jízdě po nerovnostech :-).

                    0 0
                  • michomin  

                    Rolna(zdrobněle rolnička) má také význam kladka, kolečko, váleček. Takže nikoli debilita nýbrž čeština. Spisovná.

                    0 0
        • xtonda  

          Nedoporučuji, někdo to nedoporučuje ani s kazetou 11–40. Vzhledem k tomu, že správná přehazka stojí 900, případně 700 bez stabilizátoru řetězu, tak nemá smysl vymýšlet nesmysly

          0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.