Přehazka Shimano XT-M8000 - nedržící "brzda" v poloze On

32 nepřečtených
  • ufoncz

    Aniž bych přehazce provedl něco zlého, tak ta plastová páčka k „brzdě“ („plusku“ – to šedé nahoře) přestala pevně držet v poloze On. Úplně tam nezapadne a nezajistí se tak jako dřív – stačí pár hrbolů a je víceméně v poloze Off. Zatím jsem ju dočasně zafixoval izolačkou, ale radši bych řešení, jak ji tam zase správně aretovat (se šroubkem regulujícím sílu té brzdy jsem si hrál, tím se to pořešit nedá).

    0 0
    • Espen  

      Tak ji rozeber, vyčisti, namaž kde má být, odmasti kde má být odmaštěno a uvidíš. Video na YouTube nějaký najdeš.

      0 0
    • Rubi  

      zkusil bych dotahnout sroub od brzdy, na hazce je takova gumova krytka, tu oddelas, vrazis tam sroubovak a zkusis trochu utahnout…

      0 1
      • DaD  

        Rubi: To není na šroubovák ale na imbus. Neraď mu takovou kravinu, nebo si to zničí sám :)

        0 0
        • Rubi  

          sorry, ja zatim dotahoval jen tu starou a tam si to odsroubujes a vidis to, ale tak to by snad poznal ze to nejde a musi vzit do ruky neco jineho :D

          0 0
    • DaD  

      Dotlačil jsi ji skutečně až nahoru na max? Musí to jakoby překlapnout. Tam není snad nic, co by se mohlo pokazit. Tedy alespoň já jsem tam žádné kurvítko nenašel.

      0 0
      • ufoncz  

        Dotlačil, dal jsem tomu fakt dost času. Prostě to nezaklapne (dotlačím to a jakoby se to dycky o pár milimetrů hned samo ze správné pozice vrátí a k Off to pak doputuje při drncaní v terénu).

        0 0
        • Honza03  

          A neprasklo vevnitř něco? mě se ulomil držák toho šroubku páčka myslím fungovala, ale brzda ne. Rozeber to celé a zkontroluj to. Případně bych to zalepil, aby ten váleček držel kde má.

          0 0
        • DaD  

          Tak tam opravdu bude něco špatně. Možná ještě zkusit povolit ten napínací šroubek, aby to jako zaklaplo, ale to mi přijde jako kravina. Navíc jsi s tím už kroutil a nemělo to vliv. Nezbývá tedy než do toho vlézt a japonské inženýry poopravit.

          Pak dej vědět, co jsi tam našel,ok?

          0 0
          • ufoncz  

            Chtěl jsem teda postupovat spíš takto:

            1. Zkusit to sám nějak jednoduše opravit (nevyšlo)
            2. Zkusit nějakou rozumně vypadající radu z BF – s velkou pravděpodobností snadné opravy (nevyšlo)
            3. Reklamovat, dokud je to v záruce (když nevyjde 1, ani 2)
            0 0
            • DaD  

              Když to otevřeš a podíváš se, tak to není překážka k případné reklamaci. Může to být (a asi i bude) nějaká blbost a je škoda kvůli tomu na kole nejezdit, když to bude nějakou dobu v reklamačním procesu.

              0 0
            • tonik666  

              Rozebrat a zkontrolovat. Nevim a nechce se mi hledat jak vypada brzda u m8000, kazdopadne u m786 je brzda ohnuty plisek, ktery treba casem praskne a za 100kc se vymeni(ja menil 1×)

              najdi si exploded view a podle toho to rozeber a zkontroluj

              0 0
            • Tecka  

              Strana 26 v pravo dole http://si.shimano.com/#… Je tam popsáno, co je špatně, když to nedrží v ON pozici.

              0 0
    • racek_chechtavy  

      Zlatej SRAM :-)

      0 0
      • DaD  

        No, tak ten má taky své vychytávky. Třeba když zamykáš šaltr na nejmenším pastorku kvůli vyndání kola, tak ti ramínko dře o vodící drážku lanka. Když to malinko utáhneš aby tomu tak nebylo, tak to zase chodí neochotně na nejmenší pastorek. Je to blbost, která jde navíc lehce odstranit, ale u šaltru za 5.000,– dost zbytečná. Nemá to žádný vliv na funkci, jen je to ramínko ošoupané.

        Ale mnohem více mi vadí, když se mezi XD kazetu a ořech dostane bordel a začne to chroupat.

        0 0
    • Jenda  

      Ahoj, tak uspěl jsi nakonec? Řeším stejný problém, buď jsem pitomec a namazal jsem něco při výměně ramínka co jsem neměl, nebo je tam nějaká jiná principiální chyba.

      Protože ta brzda když ji dám na ON, tak to jakoby nezaklapne, zatímco na jinejch shimano přehazkách je cítit že je tam definovaná poloha toho dosednutí. Přijde mi že tím promazáním by to být němělo, protože v tý zamčený pozici brzda funguje jak má, jen se prostě během chvíle samovolně odemkne :-(

      0 0
      • jarda65  

        Pokud jsi máznul tu plochou objímku, která chodí po rolně (to je ta brzda), tak to fungovat nebude. Měl jsem ji orezlou, tak jsem ji napoprvé lehce máznul. Pak mi došlo

        0 0
        • Jenda  

          Tam mě ale mate, že by ta brzda fungovala ale samovolně se povolovala. Bral bych, že namazaná brzda prostě nebude brzdit vůbec? Navíc se zdá, že dle manuálu na str. 28 zde se to máznout trochu má?

          0 0
          • tonik666  

            Ten princip je takovy, ze namazani nema na brzdeni vliv.

            Packa otaci vyosenym koleckem, ktere v poloze “on” zmackne k takovou objimku.

            Neco jako rychloupinak na sedlovce…

            0 0
            • Jenda  

              No a to je ten problém, jakoby ta páčka to nedotočí, nevím jestli není možné, že by se nějak ta obdélníková osa na kterou je nevlečený ten excentrický váleček pootočila. Chybí tam prostě ten finální click z kterýho je jasný, že to je v zajištěný poloze. Zkusím si s tím večer ještě pohrát, je to fakt záhada.

              No a nebo si udělám radost a koupím 12 sp hazku která by měla s 11 sp řazením prý fungovat a imho bude kladka daleko líp kopírovat nastorky než ta 11 sp.

              0 0
              • tonik666  

                A mas to spravne smontovane? Valecek lze nasadit ve dvou polohach, a jen jedna je spravna. ostatbe lze si s tim hybat s odkrytym, tak jen porovnej s manualem ze mas spravne sestavene (spravne otoceny cam unit a spravne nasazeny valecek).

                Tipuju ze to mas spatne slozene. Doma mame 11s na kole u zeny a neni s tim potiz

                0 0
              • danielh  

                Mam 2 shimano hazky s brzdou ( xt 11 a deore 10kova) a zadny final click tam neni pri zapnuti brzdy tou packou. Proste to v te poloze drzi bez kliknuti cehokoli.

                0 0
        • novas752  

          Mezi samotnym válečkem spojky a tou objímkou to být namazané naopak má. Jinde ale ne.

          0 0
      • tonik666  

        Praskne ti bazmek uvnitř a musí se vyměnit. (ca. 2,50E) – https://www.koloshop.cz/…zovacky.html

        Poznáš jednoduše – po zatažení brzdy má péro přehazky úplně stejný odpor jako předtím.

        Pokud bys měl jak přebrat, nějaké doma mám. Jen teda nevím zda je XT8000 osazené stejným typem jako XT786

        0 0
      • Jenda  

        Takže pravdu jste měli ti, kteří jste říkali že mám blbě smontováno. Nasadil jsem celý ten mechanismus vačky opačně a už to funguje, předtím mi vůbec nedošlo, že to tak jde taky a jen jsem kroutil válečkem jako takovým. Je ale divný, že je to trochu jinak než v manuálu. Nicméně problém zdá se vyřešen.

        0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.