• MI.KU

    Ahoj mám problém co jsem četl tak 19mm ráfky jsou tak DO 90kg a já mám 90 někdy přes (a spíš hodlám nabrat – fitko)takže se nabízí 21mm ALE dál rád jezdím ušší pneu třeba na silnici a lehčí terén 1,85 jinak do terénu max tak tu 2,1 širších se bojím , že se zas na silnici zbytečně moc nadřu. Takže teď mám problém Mavic XM 719 kterej má doporučené pneu 1,5 – 2,3 nebo EN 321 kterej má doporučené 2,1 – 2,5

    Ta 321 snese víc ale nesedí mi rozměr těch pneu u té 719 mi sedí pneu ale zas nevím zda mě unese když jí nebudu šetřit…

    Co by jste radili případně váš typ od Mavicu. Díky. Jinak náboje uvažuji asi Novatec s 9/10mm osou či jinou značku s těmito osami. Kolo bude na Cross Mountain. Díky

    0 0
    • Honza321  

      The total weight of the rider and his/her equipment (not including the bike) must not exceed the following values:

      • Road rims: 100 kg;
      • All Road rims: 105 kg for A 119, A 319 and A 317 Disc rims; 125 kgfor the A 719 rim.
      • MTB rims: 90 kg for XM 117, XM 117 Disc, XM 317, XM 317 Disc, XM 517, XC717 and XC 717 Disc rims; 115 kg for XM 719, XM 719 Disc, TN 719 Disc, XM819, XM 819 Disc, EN 521 Disc, EN 321 Disc, EX 325 Disc, EX 721, EX729 Disc and EX 823 Disc rims.
      0 0
    • MI.KU  

      Tak jsem dnes zabrousil do obchodu a tam mi jeden ,,odborník,, řekl že na každý ráfek na MTB můžu použít jakýkoliv běžný rozměr pneu pro MTB konkrétně, že na 21mm ráfek můžu v klidu hodit 1,8 pneu. Tak jsem raději poděkoval a šel sám se v tom tak nevyznám ale tohodle sem se zhrozil :o)

      0 0
      • mirav  

        U Mavicu je trochu problém v roce modelu. Já jsem ke kolům roku 2008 dostal manuál s doporučením max 2,0 a modelový rok 2009 už měl na stránkách Macicu 2,1 palce. Takže, pokud jseš na hraně, jak váhově, tak rozměrově, tak bych doporučil předběžnou opatrnost a věnoval pozornost výběru odolných pneu a správnému tlaku v pneu.

        0 0
        • MI.KU  

          No tak víše mi psal že XM 719 snese 115kg ja lehce přes 90 ale plus váha kola a + to že chci začít jezdit ostře prostě přestat se vyhejbat překážkám plus rád bych aby to vážně něco sneslo tak bych spíš šilhal po té EN 321 – ale jezdím i dost po silnici horší okresky a tak bych zas rád aby to jelo rychle a jak sem se docetl takova 2,1 která je na 321 jako minimum na 21mm ještě docela přibere na objemu. Momentálně jezdím 1,9. Pláště bych chtěl od Schwalbe a dost se mi líběj 1,85–2,1 podle toho kam bych jel. Takže je to 19mm ráfek mi prinese užší pneu a 21mm větší výdrž. Kdyby dělali nákou 19mm tak kolem 550–600g by bylo super. Nevím no Váhově bych se měl na tu XM 719 vejít ale jestli snese horší zacházení jako EN řada…? Rozhodně se chci držet u pneu rozměrů doporučených výrobcem.

          0 0
          • mirav  

            Na standardní XC je 19 mm ráfek optimum. Mavic je jeden z lepších výrobců. Tak spíš si pročti diskuzi o pláštích, aby ti sedly.

            0 0
      • Vilém  

        Proc bys jako na 21mm rafek nemohl dat 1,8" plast? To chces rict, ze kdyz jsem na 32mm rafku vozil 2,1" nebo 2,3" plast, ze jsem delal nejakou chybu?

        0 0
      • kyl  

        Mám ráfky Mavic XC 717 Disc mají 17mm a rozpětí plášťů je 1½-2,3½

        0 0
    • Ruprt2  

      no to co píšeš je trochu divné.

      Já mám 90kg a klasické 17mm ráfky a nemám problém.

      kola sice mají nosnost, ale nemá na to vliv jenom šířka ráfku.

      šířka ráfku má primárně vliv při použité pneu.

      tj. na 17mm ráfek je blbost dávat nějakou moc širokou gumu. V zatáčkách už by se to žvýkalo.

      Pokud nemáš nějaká ultra lehká kola a nebo nemáš výrazně přes 100kg, tak si myslím, že nosnost řešíš zbytečně.

      jinak jak už tu bylo napsáno mnohokrát, tak široké pneu nejsou zas takovým negativem na tvrdém podkladu.

      Je důležité si uvědomit, co je tebe primární. jestli silnice a nebo terén. Podle mého názoru je kompromis šířky pláště někde okolo 2 až 2,1 s tím, že to co říká výrobce má často daleko k realitě.

      0 0
    • Ruprt2  

      ještě mě napadlo, že široké a vysoké gumy (nemyslím extrémy) oceníš zejména pro jejich pohodlí a pak pro trakci, kdy si můžeš dovolit nižší tlak, aniž bys prorážel.

      chování takového kola v terénu je pak někde jinde.

      0 0
    • MI.KU  

      mirav – no myslim ze budu vybirat něco od toho schwalbe co přesně záleží na tom jestli to bude 19 nebo 21mm ale na pár vzorků už mám typ.

      Ruprt2 – tak klasiku 17 od Mavicu – samo dvojté jsem odrovnal běhěm týdne od zakoupení… :( podotýkám že tehdy sem měl nákych 80kg (ha to už je 10 let :) ) Je mi jasné že na nosnost a tuhost nemá vliv jen šířka ale zejména profil síla a druh materialu a td… jenže ono se nic moc teššího v 19mm nedělá už sem psal že by mi sedl 19 tak s 550–600g v moderním provedení ale tyhle váhy sem našel až u 21mm. No co je důležítější… těško říct vím rozhodně že nad 2,3 to nikdy neobuju a vím že ted jezdím 1,9 a klidně bych šel do 1,8 na silnici a lehčí terén… ono je to třeba tak, že někdy jedu 50km po silnici a někdy se vydám zas jinam do terénu a kolikrát to nejčastěji je to kombinace obou at už záměrně a nebo prostě proto že pěknej terén je třeba 15km po silnici od baráku no… tu 2,1 bych ještě ukousl ale zas na ty delší vyjížky mi tenčí přijde vhodnější a v terénu mi to nikdy nevadilo. Jinak pohodlí vážně neřeším MTB mám proto abych se odreagoval a k tomu myslím patří trošku nepohodlí :)

      0 0
    • goofy  

      Resis blbosti. 90 kilo ten rafek unese s prehledem. Drsnejsi zachazeni (nechapu co si moc pod tim predstavujes a jake mas kolo) taky vklidu zvladne. Proste ber ty XM 719 pokud chces mermomoci Mavic, hod tam nejake gumy kolem 2 centimetru a hura na kolo

      0 0
    • RUMcajs  

      Mam od Mavicu XC 717 ktere jsou stejne siroke jako XM 717.

      Bez problemu na ne nasadim (a jezdim) 2.35" plaste od Maxxisu.

      Rafky jsou to supreove, ale uz bych priste nesel do 2× zaslabovanych dratu, pac jsou kola malo tuha.

      0 0
    • MI.KU  

      goofy – jako blbost mi to neprijde proste chci koupit neco co mi vydrzi par let. drsnejsi zachazeni znaci treba nakej ten skok naka dira a td proste – tvrde narazy v rychlosti – takle lehly uz 17mm mavic za tyden pouzivani. Soucasne setrim.

      RUMcajs – pekny prispevek ale ja tady XM 717 vubec neresil resim tu XM 719 x EN 321 to jest 19mm x 21mm. 17 skutecne nechci pac nejsem tak bohatej abych je kupoval co tyden nove. A 2,35 (balon) je pro me rozmer co me vubec nezajima ja tu debatuji o MINIMALNIM rozmeru a ne MAXIMALNIM na uplne jine sirce rafku :) Ale jinak pekny at slouzi ty XC 717

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.