Křivé sezení na kole: prosba o radu

93 nepřečtených
 • krokus

  Sedím na kole křivě a šlapu křivě, a nemůžu přijít na to, jak to změnit. Absolvoval jsem „ladění posedu“ BG Fit, takže kolo by mělo být nastaveno správně. Nechal jsme se natočit při šlapání na trenažéru – bohužel mi nedošlo, že není dobrý nápad natáčet video na výšku. Jedno video je zde; totéž ve správném natočení, ale ve špatném rozlišení lze vidět tady. A tady jsem nahrál delší záběr jen zezadu; na konci videa je dobře vidět, jak jsem maličko víc zabral, a zkřivil jsem se ještě víc.

  Z nějakého záhadného důvodu sedím na sedle moc vpravo (neboli zadek mi ujíždí doprava) a vršek těla se mi naopak stáčí doleva (nebo mi to tak alespoň připadá). Určitě s tím souvisí to, že pravá ruka mi při držení za páky jakoby ujíždí dolů.

  Už druhým rokem mě chronicky bolí v pravé části zad, resp. v pravém boku. Určitě to má souvislost s kolem, ale nevím, co je příčina a co následek: jestli sedím křivě, a proto mě bolí záda (dávalo by to smysl: nakláním tělo doleva, takže napínám pravou stranu zad), anebo jestli mám nějaký problém se zády, a proto na kole sedím křivě. Možná to bude začarovaný kruh.

  Předem díky za rady – sám už vůbec nevím, co s tím. Chodil jsem na různé rehabilitace (zad), ale bylo to k ničemu. Může být příčinou nějaká svalová dysbalance? Odmalička jsem hrál pingpong, takže mám o dost silnější pravou stranu těla. Paradoxně ale možná mám slabší pravou nohu než levou (v dětství mi ji operovali). Nebo jde jen o špatný návyk, resp. špatnou techniku šlapání?

  0 0
  • jonti  

   Posilovat střed těla a přesunout myš na druhou stranu.

   0 0
  • blaf  

   sorry, ale ja nechapu co porad cekas od bf, mas nejakej zasadni problem, tak holt musis jit za odbornikem, od kompu ti nikdo poradne neporadi, jsi z Prahy, takze mas moznosti dost, ja bych sel za v minulem vlakne zminovanym MUDr. Smiskem

   0 0
   • krokus  

    Tak určitě, doktor je nevyhnutelný. Ale díky těm videím jsem si alespoň uvědomil, jakým způsobem se na kole křivím. Příčinu samozřejmě neznám. Třeba k tomu někoho napadne něco dalšího nebo má/měl podobný problém.

    0 0
    • ˘Ö˘ Krab  

     Moc tomu nerozumím, ale nemělo by chodidlo být pořád cca ve stejném úhlu – bez prošlápnutí paty při záběru?

     Musí se jezdec při šlapání vlnit jak úžovka?

     Co můžeš sám, změř si obvody lýtek a stehen a porovnej, kterou nohu máš víc osvalenou, hodně to napoví.

     0 0
     • Dejv94  

      0 0
      • krokus  

       A jaký závěr z toho (pro mě) vyplývá? Jsem nechápavý?

       0 0
       • Dejv94  

        Byla to reakce na Kraba. Jinak ted koukám na tu druhou fotku a máš tam propadlou patu pod uroveň špičky, což by nemělo být.

        0 0
       • sharkeeCZ  

        řekl bych, že by bylo dobré naučit se správně šlapat – tedy kruhově

        ideálně asi vzít válce a na nich trénovat kruhovku

        0 0
        • krokus  

         Možná dělám chybu, že se snažím šlapat dost frekvenčně (na úkor techniky). Zvlášť při vyšších frekvencích asi mé šlapání nemá s kruhem nic společného.

         0 0
         • jonti  

          nemyslím, když tě to ve vyšších frekvencích nerozhazuje, tak šlapeš správně.

          0 0
       • oddie  

        Vyjma toho, že se na sedle trochu podivně přelejváš ze strany na stranu, tak příliš hýbeš chodidlem v kotníku – propadá se ti pata, a přijde mi, že u levé nohy podstatně více než u pravé. Já s tím chodidlem sám hejbu taky a bylo mi doporučeno se to po těch letech nepřeučovat, ale pokud to děláš každou nohou jinak, je to jeden střípek do mozaiky problému…

        0 0
        • krokus  

         Možná to je tím, že sedím na sedle moc vpravo a tím pohybem kotníku kompenzuju levou „kratší nohu“ (která je fyzicky paradoxně o 1 cm delší).

         0 0
         • sharkeeCZ  

          tak ještě zkusit klínky, vložky do bot

          0 0
          • blaf  

           tohle neni dlouhodobe reseni, ve finale to vse jen zhorsi, je treba telo srovnat, vyrovnat dysbalance, …

           0 0
           • Barak  

            Jestli má kratší nohu, tak to přece nespravíš cvičením. Musíš do boty dát klínek.

            0 0
            • krokus  

             To jsem zkoušel. Ale musel jsem to vzdát, mrtvěla mi z toho noha. Podle BG Fit by to mělo být tak, že disproporce v délce holení se kompenzuje podložkou pod kufr, kdežto disproporce v délce stehen se řeší posunutím kufru. Pro mě platí ten druhý případ; nastavení z BG Fit mi ale nepřišlo užitečné, tak jsem si ty kufry zase srovnal.

             0 0
             • Barak  

              Tak ona razantní změna posedu sama o sobě může člověku bezprostředně přijít jako neužitečná. Nějakou dobu trvá, než si na to tělo zvykne. Nevrátil sis to zpět moc brzo?

              0 0
            • DiXX  

             Cvičením asi ne, ale tenhle týpek umí zázraky http://masazerene.cz/ Kamarádovi srovnal délku nohou, přítelkyni a sestře taky. Bolí to jako prase, spoustě lidem ale ušetřil operace. Já se k němu chystám s kolenama, jsem zvědavý, co bude :).

             0 0
             • krokus  

              To nevypadá zle, i ceny má přijatelné.

              0 0
              • MlokCZ  

               Masáže určitě ano. Už chodím delší dobu a přínos je velký.

               Já měl ještě dříve problém brnění rukou, to bylo od zatuhlých míst mezi ramenem a krkem.

               To se postupem času zcela vyřešilo.

               Ale až teď (4 týdny zpět) jsem si řekl o větší zaměření na bederní část zad a mírné prodloužení masáže (aby se stihla celá záda). Tohle byla chyba, že jsem to nechtěl už dříve.

               Jsem ale netušil, že ta bedra mám až tak špatná, to až jak mi to začalo v poslední době více bolet při sezení v práci.

               0 0
             • jecnak  

              Tak hlavne aby si u toho rovnani delky nohou udelal kolmo risku.

              0 0
            • blaf  

             je kratsi noha a kratsi noha, kost neprodlouzis, ale pokud mas nohu kratsi jen diky nejakym dysbalancim, tak to cvicenim muze jit, samozrejme, ze v nasem veku uz je to slozite nebo nemozne

             0 0
            • Mikikuba  

             Ne do boty ale pod kufr!!! do boty možná na chození. ale do 1 cm se to nedělá má to skoro každý ani to neví.

             0 0
     • krokus  

      Změřím. I ten pes v pozadí se diví tomu, jak podivně šlapu.:-)

      0 0
  • Barak  

   Píšeš, že jsi absolvoval BG Fit, proč jsi s nima takovou zásadní věc neřešil? To jsi vyhodil 3,5 litru a teď to řešíš přes BF? Sice na BF Fit nejsou fyzioterapeuti a lékaři, ale zásadní věci typu jedna noha kratší nebo některé podobné věci určitě odhalí a vyřeší.

   Jezdíš i na MTB, pokud ano, máš tam ten samý problém?

   Neměl jsi na té silnici v minulosti pád, který mohl zdeformovat sedlo?

   0 0
   • krokus  

    Ale to víš, že řešil, kvůli tomu jsem tam vlastně šel. Oni si s tím ale vůbec nevěděli rady. Všimli si, že se nakláním doleva, vlastně konstatovali, že mi zadek ujíždí doleva. Možná jsem se na to pak při jízdě snažil myslet a rovnat zadek doprava, čímž jsem to celé ještě zhoršil. Jak jsem psal výše: nevím, jestli je to důsledek nějakého fyziologického problému, nebo prostě jen divně šlapu.

    A doktorů jsem obešel několik, jenže to vždycky skončilo stejně: řekli mi, že to asi souvisí se sezením u PC, a poslali mě na rehabilitaci. A když mě záda bolí při ježdění na kole, tak na něm nemám jezdit.

    0 0
    • Barak  

     Hm, tak to babo raď. Zkoušel jsi jiné kolo/sedlo? Zlepšilo se to nějak po BF Fit nebo je to stejné?

     0 0
     • krokus  

      Je to spíš horší:-) Ale myslím, že v kole ani v sedle problém nebude, spíš v jezdci. Je třeba dodat, že těsně po té, kdy jsem absolvoval BG Fit, jsem měl v práci hodně špatné období. Cca rok jsem fakt intenzivně seděl u PC.

      0 0
     • bradek  

      +1, taky bych zkusil jiné sedlo, může být na pravé straně měkčí/křivé/poš­kozené a neposkytuje ti potřebnou oporu, nemusí to být na první pohled ani vidět, že s ním něco je.

      0 0
      • krokus  

       Hele, v tom asi fakt problém není. Mám na obou svých kolech stejné sedlo (Specialized Toupé) a ty problémy jsou totožné.

       0 0
    • oddie  

     Tak to je známá věc, že jízda na kole škodí zdraví ;)

     0 0
   • krokus  

    Jinak ano, na MTB je to stejné, akorát mi tak neujíždí pravá ruka, což je ale dáno typem držení. Sedla mám na obou kolech v pořádku.

    0 0
  • rasto  

   technikou slapani to nebude. a kdyz plaves prsa – zabi nohy, mas nohy v rovine – k hladine? nebo Ti delaji „nuzky“?

   0 0
   • krokus  

    Nejsem si jistý, jestli rozumím. Když plavu prsa, směřuju nohama trochu moc dolů. Nejsem dost vodorovně s hladinou, ale to asi souvisí hlavně s tím, že jsem špatný plavec a neumím dobře splývat. Kromě toho mi ale nohy jdou do stran trochu asymetricky, což je asi způsobeno tím, že nejsou stejně silné. Myslel jsi to takhle?

    0 0
    • ˘Ö˘ Krab  

     To souvisí také s tím, jak a jaké máš zkrácené svaly a jak máš ochablá záda. Hodně svaloviny na nohách splývání také nějak extra nesvědčí. Prsa jsou sice na indikaci laterálních problémů dobré, ale jinak nic moc. Aby Tě voda nesla, tak to chce techniku, sílu, švih a rychlost, jinak se trápíš a přetahuješ se s vodou.

     A kraul (s ponořenou hlavou) plavat umíš? Pokud ano – a vydržíš plavat (klidně zvolna) aspoň půl hodiny – mohlo by Ti to pomoci jak se spoustou nevyvážeností, tak i s posílením zad a středu těla vůbec, stačilo by 2× týdně.

     Jen v tom případě někoho popros, aby Tě jednou za čas zkontroloval, jestli se nevlníš do stran, jako to děláš na kole.

     0 0
     • krokus  

      Já jsem opravdu špatný plavec. Kraul neumím a pochybuju, že bych se ho zvládl (správně) naučit.

      0 0
      • pepek  

       To řeší ploutve. Kraul taky normálně dlouho nevydržím, ale s ploutvema jsem dával 7km. (vodorovný potápěč :-)

       0 0
  • pee.tr  

   Možná jsem slepej, ale kromě lehkého vychýlení v prvním videu tam nic moc křivýho nevidím. Mimochodem sám taky určitě jezdím křivě. Přičítal jsem to slabší levé noze, kdy jsem se jí snažil pomáhat přesunem k levé straně. Teď na sobě zase pozoruju pravý koleno příliš blízko rámu. Záda mám taky zhuntovaný, svaly kromě nohou absolutně žádný, sedavé zaměstnání, takže podle mě to chce denodenně cvičit. Bohužel zatím mi to moc nepomáhá, jelikož mám záda ve stavu, kdy nejsem moc schopen je cvičit. Sedlo jsem taky měl bouraný, ale tomu bych to nepřičítal, to bylo tak měkký, že lehký vychýlení lyžin pobralo to polstrování. Kolo mi na to nevadí, tak jezdím dál. Co mi dost dočasně uškodilo byla nedávná vyjížďka na inlinech.

   0 0
  • jecnak  

   Takhle od pohledu bych ti tipnul na:

   1. prilis vysoko sedlo a nebo jinak nespravne – kroutis zadkem
   2. prava noha kratsi – proto prilis vysoko sedlo – proto

   kroutis zadkem

   Zajdi za ortopedem a poptej se. Jinak tim jak pak za jizdy kroutis zadkem, tak jednak musis byt slusne odreny od sedla a jednak se ti musi blokovat zada. To je asi vse co k tomu mam takhle na dalku odvahu napsat. Bez ortopeda se dal nehnes.

   Co se tyce BG fitu, tak na ten mam svuj velmi odmereny nazor. Nekolikrat jsem uz videl nastavene uplne nesmysly, krive riditka atd. Obavam se, ze uroven lidi, kteri to mereni a nastavovani provadeji je takova, jako po par hodinove nalevarne muze byt a ne lepsi.

   No a stalo by za to, se pak vykaslat na trenazer a zacit jezdit na valcich. Vypada to, ze na tom kole spis slapes zeli. Na valcich se pak take snaze odhali ruzne dalsi nedostatky v posedu ci technice slapani.

   0 0
   • krokus  

    Díky za názor – vím, že ty jsi v těchhle věcech hodně zkušený. O přínosu BG Fit mám taky určité pochybnosti. Ale nechtěl jsem nikoho dehonestovat. Je fakt, že snahu těm pánům upřít nelze – nastavováním mých kol strávili snad pět hodin. Ale možná nezohlednili fyzické limity mého těla. Sedlo mi oproti původnímu stavu zvedli cca o 1,5 cm. Doteď jsem si myslel, že to byl správný krok, ale třeba ne. Technika mého šlapání se od té doby asi zhoršila.

    To s tím odřením od sedla i blokováním zad jsi trefil přesně. Že mám pravou nohu kratší, sis přečetl v mých příspěvcích, nebo jsi to nějak poznal z videí?

    0 0
    • jecnak  

     Kratsi nohu jsem poznal podle toho jak se kroutis doprava – jakoby si pomahas zbytkem tela. Tim, jak mas sedlo vysoko je to jeste markantnejsi. Tu diskusi tady jsem necetl, prislo mi to jako ztrata casu. Uvodni prispevek jsem proletl. Podle me ten, kdo te takhle uvidi slapat, snad musi na prvni pohled poznat, ty dve veci co jsem napsal.

     0 0
   • krokus  

    Jinak jsem zatím byl u dvou ortepedů. Dozvěděl jsem se, že stojím křivě (nakláním se na stranu), což může souviset s tím, že mám pravou nohu o 1 cm kratší. Byla mi doporučena korekční vložka do bot. V některých botách ji nosím, ale nezdá se mi, že by to v něčem pomáhalo.

    Chodil jsem na dvoje rehabilitace. Bohužel mi přišlo, že rehabilitační pracovnice přistupují ke své práci podobně jako mechanici z BG Fit. Bolí tě záda, tak ti ukážou x cviků na protažení zad bez ohledu na specifika tvých problémů. Ve výsledku jsem si tím cvičením své problémy vždy jen zhoršil (a vydržel jsem to dělat třeba i pár měsíců).

    0 0
    • jecnak  

     Tak jsem to tady trochu prolitl.

     Mam stejny problem – jednu nohu kratsi o 1cm. Veskera doporuceni od doktoru stejna jako tobe. Zameril jsem se na korektni nastaveni vysky sedla tak, aby i ta kratsi noha byla korektne a delsi ma proste smulu. Na silnicce se to da poresit podlozkou pod kufr – ted jeste zalezi jestli mas delsi holen a nebo stehno. Na biku je otazka, zda to resit – zalezi na terenu kde se pohybujes a jak moc casto chodis ze sedla, tlacis atd. Tam podlozka pod kufr velmi vadi.

     Zacni spravnym stavenim sedla. Uplne se vykasli na nejake poucky a sedni na trenazer a nebo na valce a at se na tebe nekdo ze zadu diva a kontroluje jestli pri slapani nekroutis zadkem. Pokud ano, sedlo trochu niz. Az budes spokojeny zkus variovat s vyskou ± par milimetru. Sedlo bych pro zacatek nastavil zhruba doprostred v lizinach. Pak bych zkusil aplikovat poucku o kolmici na 9h a doladovat nasledne podle chuti a preferenci. Hodne v tomhle pomuzou valce, ktere jakekoli nevhodne nastaveni prenesou do velkeho nepohodli, ale chapu, ze pokud jezdis jen na biku a na valcich jsi nejel a valce nemas je to rada k nicemu.

     0 0
     • ˘Ö˘ Krab  

      Prosím, Plha se hlásí.

      Já bych zkusil začít přece jenom tím šlapáním. Když se mu daří protlačit na deváté hodině dolů patu, nebude mít asi sedlo nijak zásadně vysoko.

      Že se vlní jako paní radová při nedělním výletu na cyklostezce přisuzuji tomu, že a) šlape úplně vším, postrádá schopnost separace nohou od zbytku těla, není se schopen opřít o „core“ a b) bez patřičné techniky šlape silou a ne švihem.

      Nevíme, proč, jak a na jaké výkonnostní úrovni jezdí a jaké jsou jeho cíle, ke kterým směřuje.

      0 0
      • krokus  

       Cílem je, abych na kole jezdil bez bolesti nějakou rozumnou rychlostí.:-) Na silnicích kolem Prahy jsem dřív měl průměry kolem 28 km/h (na silničce). Teď spíš kolem 25 km/h – asi kvůli těm problémům i nižší trénovanosti. Závody nejezdím a asi jezdit nebudu.

       0 0
     • krokus  

      Pravou nohu mám kratší ve stehně. Podle BG Fit by se tyto případy měly kompenzovat posunutím kufru. Nevíš, kterým směrem? Ti mechanici to tenkrát nějak úplně zmotali, na dvojích botách mi kufry nastavili přesně opačně, tak jsem je pak radši posunul tak, aby byly na levé i pravé tretře stejně.

      0 0
      • jecnak  

       Pokud mas kratsi stehno, tak bych zkusil par milimentru dopredu. Pridal bych ale i neco pod kufr kdyz uz bych byl v tom. Znovu se ale vracim k zacatku – nastav si spravne vysku sedla. To udelej uplne nejdriv nez si zacnes stelovat se vsim ostatnim. Kouknul jsem jeste na ty videa a jasne propinas levou nohu spickou dolu na 6 hodinach.

       0 0
       • ˘Ö˘ Krab  

        Také jsem se díval. Špičku sice propíná, ale noha mi přesto přijde dostatečně pokrčená. Asi bude pro začátek zajímavé sedlo o kousek snížit, ale co to udělá s polohou chodidla ve zbytku cyklu těžko předjímat. Aby mu pak pata nešla ještě víc dolů na 9.

        Mám také pocit, že se na sedle možná trochu přesýpá, ale zároveň i vrtí pravá-levá přední-zadní, při záběru do pedálu mu jde příslušná kyčel dozadu a ty milimetry mu pak chybí. Což souvisí s celkovým vlněním. Ale to může být jen dojem.

        0 0
       • krokus  

        Díky, s výškou sedla si určitě pohraju.

        Jak ale to propínání levé nohy interpretovat? Kratší noha je ta pravá, tak mi to moc nedává smysl.

        0 0
        • jecnak  

         Na videu jsem videl pohled z leva, takze pisu leva noha. Prava je kratsi, takze o to hur.

         0 0
         • krokus  

          Mně tohle hlava nebere. Kratší je pravá, takže podle mě není důvod, abych propínal levou, a tím si ji ve spodní úvrati „prodlužoval“. Ale možná jsi to myslel tak, že sedlo je vysoko vůči oběma nohám a pravou propínám třeba ještě víc než levou (z videa to není patrné).

          0 0
          • jecnak  

           Ano, myslim si, ze sedlo je obecne vysoko. Vzhledem k tomu, ze natahujes spicku i na leve delsi noze, tak asi o dost. Propinani spicek a krouceni zadkem je klasicky symptom sedla prilis vysoko.

           0 0
     • oddie  

      Nedala by se kratší noha kompenzovat jinou délkou kliky?

      0 0
   • Mountain_biker  

    křivě řidítka

    No ježíš, to by bylo něco pro mně :-D

    0 0
  • MlokCZ  

   Já bych se zaměřil především na příčinu. A tou podle mě kolo vůbec nebude, jen se to tam prostě projeví.

   Také mi teď zlobí záda (bederní část), i když na kole ani moc ne. Na kole si myslím, že mám pro mě teď téměř ideální posed a nešlapu úplně špatně a je to tedy i přes špatná záda dobré.

   Trochu zkroucený ale také jsem, kromě dysbalancí a problematických zad mám jeden zdroj nesouměrně vytočená chodidla (musím mít jeden kufru trošku jinak natočený, aby nezlobilo koleno, ale to už je určitě jen zase důsledkem nějakého jiného problému).

   Zdroj problému je u mě jednoznačný. 20+ let sezení u počítače a to některé roky i 12+ hodin denně.

   Jdu na to teď komplexně, jinak to asi ani řešení nemá. Snažím se teď už tak 5 týdnů a už se záda přestala zhoršovat a začínají se objevovat mírná zlepšení + mi přestala zcela bolet hlava (tak jednou týdně mě bolela).

   A co vše se snažím dělat:

   • myš ovládám levou (nebo se snažím aspoň tak 70% času), dřívevšechny ty roky jsem měl myš v pravé ruce a i když se to nezdá, tak jeto velký vliv na dysbalance celých zad
   • v práci se pravidelně zvednout ze židle každých 30 minut (ne vždy tojde, ale snažím se maximálně)
   • v práci se nejen zvedat, ale i protahovat + cvičit rehabilitační cvikyna záda
   • více protahuju nejen zkrácené bederní svaly, ale i hodně zkrácenéhamstringy (dohromady to brání správném sezení) + úplně všechnoostatní
   • trochu posiluju střed těla, ale nepřeháním to, protože dalšíposilování co zatěžuje i bedra to zhoršuje (střed nejde posilovat úplněbez zatížení beder)
   • pravidelné masáže jednou týdně (celá záda)
   • a soustředím se na správné sezení (to jsem se snažil už více let,ale zkrácené svaly + myš pořád v pravé ruce byl problém)

   A moc nepoužívám balanční posed. Mám tu speciální balanční židly a ta ničemu nepomáhá. Sezení na ní sice posiluje celé jádro, ale s poměrně velkým zatížením samotných beder a celkově mi to spíše stav zhoršovalo. Jádro se snažím posilovat jinak.

   0 0
   • MlokCZ  

    I když jak už bylo napsáno výše, tak na samotném šlapání na kole máš také spoustu věcí pro zlepšení a jeden z vlivů to také bude.

    0 0
   • krokus  

    Bezva, díky za reakci. Jakými cviky posiluješ střed těla, jestli se můžu zeptat?

    Také si myslím, že příčiny těch problémů budou velmi komplexní. I proto jsem položil dotaz tady na bike-foru. Každého napadne něco, postupně třeba složím celou mozaiku.

    0 0
    • MlokCZ  

     Kromě cvičení na břicho, tak teď hlavně výdrž ve vzporu a na boku. Postupně to bude rozvíjet o těžší varianty. Posilování jsem zařadil nedávno, tak to nesmím přehánět (jak jsem psal, tak když trošku více při tom zatěžuju bedra, tak stav zhoršuju místo zlepšování).

     Časem možná zkusím i lezení po čtyřech.

     0 0
     • krokus  

      Ty výdrže jsem nedávno taky zkoušel. Ale druhý den mě z toho vždycky dost bolela pravá půlka zad (jako obvykle), tak nevím, jestli je to pro mě to pravé.

      0 0
      • MlokCZ  

       Každý si musí najít co je pro něj vhodné. Pokud cokoliv zhoršuje bolest problematických míst, tak bych to určitě nedělal.

       To je přesně důvod, proč nepoužívám skoro vůbec balanční židly i když ji tu mám k dispozici svojí.

       0 0
       • Neunzikger  

        Zkus prvky z monoploutvového plavání např.: backside dolphin 11´35´´ http://www.youtube.com/watch…

        Ovšem s plaveckými malými ploutvemi např.: http://www.zbozi.cz/…41–44-modre/ – jenom ať se to rozjede a je tam víc rozsahu než síly a dá se to udýchat.

        Některá suchá cvičení je lepší před laickou veřejností nepředvádět :)

        I balanční židle je podle vzoru růže nikoli vydle – se pak nediv, že se krokus kroutí.

        0 0
  • mr.antik  

   Ono že se křivíš na kole, kde trávíš jen pár hodin nebude až takovej problém… Ale nejspíš se budeš křivit i při stání, sezení, chůzi, takže bez dokotora, fyzioterapeuta, guru přes jógu apod… to nepůjde, on křivej je v podstatě každej, takže myslim že sezením u klávesnice to jen shoršuješ :-)

   0 0
   • krokus  

    Určitě máš pravdu. Na kole anebo po kole mě ale někdy ty záda bolí fakt výrazně, takže je určitě namístě řešit i posed, způsob šlapání apod.

    0 0
  • Jetson  

   Naprosto tomu nerozumím, ale podle toho co vidím, bych tipoval malý rám. Holka se takhle vlnila když odrostla z jednoho kola a po přechodu na větší bylo ve stejný den po problému…

   0 0
   • Mountain_biker  

    No mne to taky hned napadlo, když jsem viděl ty fotky. Zdá se mi ten rám na toho člověka jakýsi krátký… Ale zase – když mu to neřekli na BG-Fitu???

    Jestli ona nebude ta závada hlavně v těch Svijanech… :-P

    0 0
    • krokus  

     Na BG Fit mi naopak řekli, že mám rám o něco delší, než bych měl mít. A doporučili mi kratší představec. S tím určitě souhlasím – už takhle si na té silničce připadám docela natažený, napnutý.

     Uvažoval jsem, že v zájmu simulace skutečných jízdních podmínek si nasadím i helmu a brýle:-)

     0 0
  • Jacob1  

   můžu se zeptat kolik měříš a jaká je to velikost rámu v přepočtu na čísla četl jsem že je to S tak přibližně by to mohla být 50 ?

   0 0
   • krokus  

    Měřím 169, rám je 52, jestli se nepletu.

    0 0
    • Mikikuba  

     Pokud máš zájem napiš mi mail. Vše co píšeš jsem už řešila včetně problémů se zády(poslední rok), které jsou následkem všeho.Nohu mám kratší o 2,5 cm a vše jde vyřešit cvičením fyzioterapií podložením ve správném místě apod.Hanka

     Tady to řešit nebudu.

     0 0
  • bikefit  

   Ahoj,

   podle toho co pises a podle videi, ktere je treba brat z rezervou, muze byt tvuj problem v nekolika rovinach.

   1. Mas-li pravou nohou kratsi o 1cm, je to uz to docela hodne, a je/muze to byt vyznamna pricina proc ti ujizdi prava strana panve smerem dolu. Kazda kompenzace zase ovlivni biomechaniku jinych kloubu, je treba opatrne.

   Pokud ji mas kratsi ve stehne, muzes to resit posunutim kurfu v kombinaci podlozkama.

   • posunes kufry na leve strane smerem k pate
    • posunes kurfy na leve strane k pate, na prave ke spicce – to uz je hodne rozhozeny
   • kombinace posunuti kufru na leve strane a 5mm podlozky na prave.

   2. Mas-li omezenou flexibilitu leveho kycelniho kloubu a s tim navazujich flexoru a bedrokycelniho kloubu, ve spojeni s blokadou SI spojeni v pateri a slabeho jadra. Vzhledem k tve pracovni naplni je toto velmi casta pricina, slabe HSS svalstvo/jadro. To ze se naklanis na pravou stranu muze mit i pricinu naopak v leve strane. V oslabeni flexoru kycli, nedokazes „oddelene“ zvednout levou noho aniz by sis nepomohl naklonem panve. Tomasovym testem lze zjisti jakou mas flexibilitu flexoru kycli a pripadne jejich rozdily na kazde strane.

   Druhym bodem, ktery vidim, je vyska sedla, ktera je na hrane minimalniho doporucene hodnoty (obr1). Minimalne uhel v koleni je hodne maly (hodnota muze byt trochu jina, diky zkresleni videa). Diky zkracenym flexorum leve kycle muzes podvedome uhybat kycli smerem doprava abys jsi vubec nohu zvedl do horni bodu otoceni kliky.

   Lze si otestovat doma, stoupnout si na pravou nohu, a zvednout levou do 90st. To same na druhe strane. Pozorovatel za tebou se podiva, jestli delas to same jako na kole.

   3. Tretim bodem je naklon kolena smerem od ramu (obr2–3). I to muze byt pricina naklonu pavne na stranu, a zase indikuje nizko sedlo (alespon pro pravou nohu) v kombinaci se spatne nastavenymi kufry. Tohle je odhad, nebot nezname tve prirozene postaveni nohy, ale tretry mas, dle meho nazoru prilis rovnobezne, coz je casta pricina vyboceni kolena smerem od ramu.

   Co lze udelat:

   1. Lehky posun kufu pro kompenzaci delky / pripadne pouzit podlozky
   2. Nastaveni uhlu kufu na leve strane
   3. Zvednuti vysky sedla o 0.5–1cm
   4. Vysetreni flexibility leve strany, blokad SI, flexibility harmstringu.
   0 0
   • krokus  

    Omlouvám se, že odpovídám se zpožděním, dlouho jsem se do tohoto vlákna nepodíval. Tu blokaci SI spojení jsi trefil perfektně. Byl jsem nedávno na vyšetření u fyzioterapeuta, který mi právě blokaci SI spojení diagnostikoval – a následně uvolnil. Bohužel po několika týdnech mám pocit, že je to stejné jako předtím. Pokud jde o omezenou flexibilitu levého kyčelního kloubu, i v tom máš nejspíš pravdu. Levá kyčel mě poslední dobou dost bolí – především po běhání, ale taky po kole. Nevíš, co se s tím dá dělat?

    0 0
    • bikefit  

     Ahoj,

     je třeba na tom neustále pracovat, protože ta blokáda může vznikat např. z disbalancí kyčle, zkrácených bedrokyčelních svalů, špatného sezení – typicky dáváni si nohu přes nohu, v tomto případě levou nohu. Připadně jiných fiziologických rozdílů, např. v délce nohou.

     Na blokádu SI je pěkný cvik Žabák,

     https://www.youtube.com/watch?…

     Dále protahovat bedrokyčelní svaly a vnitřní adduktory kyčle, napr. jógovým Bojovníkem.

     Vhodným pomocníkem je kinesiotaping flexoru/adduktoru kyčle během zátěže.

     https://www.youtube.com/results?…

     0 0
     • krokus  

      Ahoj,

      udělal jsem včera nějaké změny na kole a tretrách: sedlo jsem dal výš o 1 cm, pod pravý kufr jsem dal podložku 0,6 cm a posunul jsem ho o cca 0,5 cm dopředu. Natočení kufru jsem zatím neměnil – pedály, které vozím (Look Keo), mají, zdá se mi, dost velkou vůli. Dneska jsem to byl vyzkoušet. Snažil jsem se držet levé koleno blíž k rámu a chvílemi se mi to snad i dařilo. Provedené změny mi, mám pocit, trochu pomohly. Hůř se mi šlapalo zejm. v kopcích a na konci tréninku, tedy v situacích, kdy je člověk unavený a nedokáže udržet slušnou techniku šlapání.

      Bolest v levé kyčli je aktuálně asi můj největší problém. Nikdy dřív jsem se bohužel nedovtípil, že by mohla souviset s těmi ostatními problémy. Máš můj upřímný obdiv, že jsi to dokázal na základě krátkého videa tak dobře odhadnout.

      Na čtvrtek jsem objednaný k fyzioterapeutovi, na tu kyčel se ho určitě zeptám.

      0 0
      • bikefit  

       Ahoj, 1cm zvýšení je celkem hodně, takže nezapoměn, že to chvílí bude trvat než si na to zvykneš. Dále se to projeví na délce posedu, o cca 30% zvýšení, tozn. o cca 3mm sedíš více vzadu, což by mohlo vysvětlovat zhoršený výkon v kopcích. Takže sedlo posunout o pár mm dopředu. Druhá možnost je ovšem, že 1cm je příliš vysoko a budeš muset udělat kompromis, bohuže tvou aktuální analýzu šlapání nejde vzdáleně udělat…

       Připadně ještě pořešit výšku řidítek, která se ti taky změnila.

       0 0
       • krokus  

        Ok, díky. Ještě se zeptám: je lepší posunout dopředu kufr na pravé tretře (kde je podložka 0,6 mm), nebo dozadu kufr na levé?

        0 0
        • bikefit  

         Určitě posun na pravé tretře, v opačném případě si rozhodíš efekttivní výšku sedla.

         S těmi posuny opatrně především na pravé koleno, neprve třeba zkus jenom podložku a potom posun.

         A hlavně to závísí na tom, jestli máš opravdu pravou nohu o 1cm kratší ve stehně..

         0 0
         • krokus  

          Ano, mám pravé stehno kratší nejmíň o 1,5 cm. Měl jsem na něm v pěti letech úraz a operaci, tak asi proto.

          0 0
          • bikefit  

           Samozřejmě mužes vyzkoušet i kombinaci obojího, podle toho co ti bude vyhovovat.

           0 0
           • krokus  

            Ještě k tomu cvičení: cviky podle Mojžíšovy metody jsem se snažil provádět několik týdnů, ale celou dobu jsem měl pocit, že mě záda bolí spíš víc než míň. Je fakt, že jsem v průběhu cvičení nějak neomezoval své sportovní aktivity: kolo, pingpong, běh, běžky…

            0 0
  • ememem1  

   no, mal som resp. ciastocne aj mam dost podobny podobny problem tak si dovolim k tomu napisat par slov.

   osobne si mylslim, ze bg fit je ako start na riesenie problemu velmi dobra vec. nicmenej treba to obcas „updatnut“, ja som to urobil ked som kupoval nove tretry cize asi po 4 rokoch. k ziadnym zasadnym zmenam posedu nedoslo ale kufre mam o nieco inac a aj ine podlozky v tretrach. uplne samospasitelne to ale neni, uz som si trebars cestny posed trocha na riaditkach upravoval, ono sa vsetko to za ten polden nepostihne. a je aj pravda, ze hodne zalezi na interpretacii toho kto to robi, takze ak to neni clovek co ma trocha pre vec cit resp. vzdelanie(nieco na sposob fyzioterapeut) tak to niekedy moze viest k dost cudnym nastaveniam, v tomto bg fit neni moc „tabulkovy“. nicmenej tam proste vidi veci ktore vidiet nemozes a ked aj hej tak musis byt dost skuseny aby si vedel co s nimi.

   jak ale hovorim samospasitelne to neni. ked tak pozeram na to tvoje video tak podobne vrtenie sa na sedadle je z velkej casti aj dosledkom mizernej trenovanosti/vy­konnosti. bez akehokolvek rypania, hovorim bohuzial na zaklade vlastnej skusenosti. a problem sa zhorsuje zo zvysujucou sa hmotnostou…tiez bohuzial vlastna skusenost.

   dalsia vec su tie rozdielne dlzky noh, tiez som mal podlozky pod kufrom ale uprimne pokial na to neni specialne riesenie ako ma tusimze shimano na cestne tretry je to na hovno. dost zle sa to zapina a pri chodeni je to na zabitie, paradoxne nie v terene ale na asfalte, v baraku na schodoch a pod. proste to trci von a smyka sa to. takze ja to uz riesim len podlozkami v tretre.

   last but not least – dalsia vec ktora na to zle vplyva je typicka cyklochoroba – ochabnuta horna cast tela, brucho, chrbat, ruky. pripadne nejaka silna asymetria k tomu co sa mi zda ze by u teba aj mohlo byt, sedis fakt hodne nakrivo. pasivne metody typu sediet na lopte alebo tom vankusi su uplne scestne, cely den to nevydrzis, vrtis sa jak pako, nevies sa poriadne na nic sustredit a v konecnom dosledku jak hladas nejaku uvolnujucu polohu tak si pokruteny este viac. taktiez nejake 2 mesiace v zime v posilivni kde si „namakas brucho a chrbat“ su uplne mimo, v zavislosti od somatotypu je to o par tyzdnov nicnerobenia aj tak prec. tu nepomoze nic len to cvict, bohuzial pravidelne. staci podlozka, pripadne ta lopta a pod. veci. horsie je, ze treba vediet co a ako, to je uplne podstatne. ja mam naststie zenu rehab. doktorku + ma ftvs takze vie povedat nie len co ale ma aj kontrolovat. sam bez dozoru keby som aj vedel co je o nicom. ked som isty cas takto pravidelne cvicil takmer denne asi 2 mesiace cca 30min denne paradoxne po operacii ramena ked som nic ine ani moc robit nemohol bol som dost prekvapeny, kopa problemov typu odrata rit, stuhnuty krk a lave predlaktie atd. zmizli. kedze to vsak flakam lebo nemam poriadne cas na nic tak sa to zhorsuje a vracia. a ziadne len nastavenie posedu s tym nepomoze.

   cize strucne: bg fit ako start, jemne doladit, po par rokoch skontrolovat, poriadne trenovat a k tomu cvicit pre cyklistov typicky zanedbavane casti tela prip. robit nieco s tou asymetriou, ktora sa prave cielenym rehabilitacnym cvicenim da do znacnej miery poriesit. sam s tym ale asi nic nenarobis..

   0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.