Jak odlehčit Giant Anthem 29er 2011

26 nepřečtených
  • jonti

    S 29kou fulle jsem maximálně spokojený, jediné, co mě trápí je jeho hmostnost.

    Sériové osazení je tady:

    http://www.giant-bicycles.com/…/7508/44088/

    Oproti sériovce jsem už vyměnil nebo doplnil:

    1. kola za ZTR Alpine, ploché dráty a Stans náby,
    2. pláště Schwalbe RoR a RaR 2,25 s notubes
    3. řidítka Easton EC70 580mm
    4. představec XLC 11cm
    5. sedlo Selle Italia SLR
    6. sedlovka Thomson Elite 30,9×410, původní nepodporovala

    uválné ližiny

    1. gripy ESI Chunky
    2. pedály Crank Brothers Eggbeater Ti s Ti osou navíc
    3. košíky na bidon Specialized Rib Cage
    4. 160mm přední kotouč

    Kolo ale i teď váží přes 11kg, sériovka vážila bez pedálú 12,1kg

    Nenapadá mě už další možnost výrazného odlehčení jiná, než tam dát superlehké komponenty Sram XX, Shimano XTR a podobně.

    Možnosti jsou:

    1. kazeta XX, pouze na závodní použití. Ta mi ale přijde šíleně drahá,

    i když je lehká a krásná.

    1. kliky na dvoupilu, něco s převodníky 38 a 26. Líbí se mi Shimano XTR

    a Sram XX a X0. Race Face NEXT SL je nejlehčí, jen ta cena je úplně mimo. Nějaká lepší možnost? Případně tip na dobrou cenu XTR, X0 nebo XX.

    1. sedlovka, která nemá problém s karbonovýma ližinama a je bez offsetu.

    Bylo by dobré něco jako KCNC nebo New Ultimate? Thomson nedělá Masterpiece v délce 410mm a potřebuji vysunutí 27cm, tak nevím jesli to bude stačit.

    1. přehazovačka XTR, funkčně bude jako XT, ale lehčí. Když vezmu

    dvoupilu, tak stačí střední ramínko.

    1. Zadní upínák. DT je dobrý, ale těžký, vzal bych asi KCNC.
    2. doma už mám gumy specialized Renegade 1,8, ale budou jen do lehčího

    terénu.

    0 0
    • vasek80  

      Nikdo za celej den nic, tak se zeptám. Stojí ty poslední gramy za to? Váha je už tak parádní. Snad jen rozumná investice mi přijde do klik s 38/26 pokud budou vyhovovat ale nedorazit to třeba 36 kazetou. Osobně ale ty kliky vidím přínos nikoli ve váze, ale v praktičnosti.

      0 0
      • jonti  

        Asi máš pravdu, tu dvoupilu bych chtěl spíš kvůli omezení řazení. Teď se ale chystám na MTB Trilogy a Salzkammergut 120km, kde i ten převod 24×36 využiju.

        Mi přijde, že když si udělám dva týdny volna navíc, tak si to užiju víc než odlehčení kola a bude to stát stejně :)

        0 0
      • McBlacky  

        ono dvoupila s 11–36 je těžší než trojpila takže vylepšení je opravdu jen funkční

        0 0
    • Georrge  

      Jakou máš objímku sedlovky? tam se dá taky něco ušetřit.

      Potřebuješ zadní upínák jako rychloupínák? Titanový upínáky na imbus váží míň.

      U klik se dá něco setřást, záleží kolik do toho chceš vrazit, zajímavý jsou třeba aerozine.

      Někdo používá silniční přesmyk, váží o dost míň a nejspíš fungujou s MTB řazením, ale jak to je s výdrží nevím…

      Titanový a duralový šrouby kam to jde (bacha na bezpečnost s těma duralovýma).

      Vozíš duše nebo bezduše? Jestli duše tak zkus takový ty nový průhledný co váží jedna 40g. Taky na páskách do ráfků se dá něco shodit.

      Na přehazce moc neshodíš a stojí to mrtě…

      Kotouče hope 160mm odlehčený by taky něco ubraly, opět titanový šrouby.

      Na hlavovým složení se taky dá někdy něco ušetřit, chce to ale vědět kolik váží to co tam teď je.

      Tu blikačku taky seženeš lehčí a menší…stejně jak tu pumpu a další hnusně přilepené nesmysly.

      Zaměř se na takovýhle detaily, dá se na nich ušetřit překvapivě dost váhy a moc to nestojí.

      0 0
      • jonti  

        Upínák Sting s ti šroubem

        Mám notubes.

        Upínák chci, když někde píchnu tak nemám s sebou vždy imbus.

        Smyk – určitě to nechci na úkor funkčnosti, silničnímu nevěřím.

        Kotouče mám Avid XX s unašečem a Formula, ti šrouby. Možná jen že bych tu formulu nahradil hope nebo ashimou.

        Na přehazce právě zhodím 51g, když koupím http://www.kupkolo.cz/…m980_z89893/

        To ale vychází 7600Kč na kg, přes 4000 nechci jít. Ale kdyby šla sehnat někde za lepší cenu…

        Pumpa BBB je překvapivě lehká, asi to bude tím, že to je 100% plast :) Jsem to odfotil po Malevilu, nechtěl jsem mít věci po kapsách, musím to ale vymyslet jinak, takhle to vypadá hnusně.

        0 0
        • Azmir  

          Já ti nevím ale opravdu ti přijde 11kg full v hliníku těžší? To sis měl koupit carbon s carbonovým tlumákem a k tomu carbon vidli od dtswiss na sramu XX a nemusel by si nic tunit.

          0 0
          • Bysto  

            asi tak, ten rám je „ťažítko“, asi už ťažko niekde niečo zodíš ako na ráme a vidlici, mal si si kúpiť scalpel a nebol by problém

            0 0
          • jonti  

            Je mi to jasný, že ta hmotnost je už teď dobrá, sériový S-works Epic 29 váží 10,8kg.

            Spíš jsem ještě chtěl vědět, jestli někdo nevidí možnost, jak za málo peněz ušetřit někde hmotnost.

            Scalpel bych bral, ale stojí skoro 2× tolik co Anthem.

            0 0
        • Georrge  

          jasný že ta hazka něco ubere, ale je tam fakt velký poměr cena/váha dolů. To máš lepší přidat si na klikách, tam můžeš srazit víc, ale bude to i dražší…

          pokud máš kotouč formula, tak si s váhou taky moc nepomůžeš, tyhle kotouče jsou hodně lehký, ale dycky se dá najít něco lehčího.

          jinak nevím kolik váží ty rodla a představec, ale ty se daj taky dycky najít lehčí, někdy i za docela rozumné peníze. To samé platí pro sedlovku (váhy toho co tam máš se mi nechce hledat).

          a jak říkám, na detailech se dá nějaké to deko taky srazit, jako třeba objímka (jsou lehčí než sting), upínáky, šrouby (nevím kde všude máš ty titanový a duralový), bowdeny, kevlarový lanka, lehčí brzdový hadice, případně celé brzdy (to už moc detail není), lehčí neopren na zadní stavbu, lehčí se dá prostě najít skoro všechno, a u těhle drobností to nemá vliv na funkci. Pěnový gripy by ti taky něco ubraly.

          Můžeš jít tak daleko, že si necháš vyrobit čepy zadní stavby a tlumiče z titanu, není to moc drahý a možná by ses divil, kolik to srazí. Tady by ale asi byla potřeba hlídat ty čepy jestli se neotlačujou, titan tak dobře neznám abych věděl, co v těhle místech snese.

          No a potom třeba keramická ložiska do rámu…

          0 0
          • Bysto  

            riaditka a sedlovku od šmolkov a bude to coolové, ľahké a ku*va drahé :D, ale určite s tým dosť zrazíš váhu, prípadne aj šróby môžeš použiť karbónové, páčky riadenia, úchyty brz, ak sú PM, obímka prešmykača

            0 0
    • kubad  

      všechno je to jen o penězích, abys z toho ale neudělal lehkou zavodní mrchu kde ti bude pořád něco odcházet :D bude problém s tuhostí a odolností, je potřeba najít rozumnou hranici

      0 0
    • DaSnail  

      a kolko to váži s dvomi košíkmi, plnými bidonmi, velkou pumpou, tou čiernou vecou na predstavci a kilom izolepy? ;o)

      0 0
    • Cryzyy  

      Co takhle zacit porizenim lehkeho ramu ? :) tady uz si nijak moc nepomuzes a pokud jo, tak z toho bude 29" fitness full silnicka… a to se Ti zavodeni dost prodrazi.

      0 0
      • marco  

        Měl jsem za to že rám GIANT na tento model je dost lehký oproti např TREKu.

        0 0
        • Cryzyy  

          ja mam zato, ze s 2690g ramu se moc carovat neda

          0 0
          • McBlacky  

            29 alu full s tlumičem? to je pěkná váha

            0 0
            • Cryzyy  

              ja nerikam tak ani tak, ale podle toho co tady Jonti pise to chce cele dostat nekam dolu, podle meho tam nejaka zasadni uspora hmotnosti, pri pouziti na zavodech uz byt nemuze… Pokud tady chce resit –100/200g tak no prosim, uz tady resil i vetsi blbosti :)

              0 0
      • jonti  

        29 full je pro mě jednoznačná volba, 29 kvůli tratím co jezdím a full kvůli zádům.

        Jediný výrazně lehčí základ co mě napadá je Scalpel 29 s Lefty.

        Možná pro příští sezónu dokoupím ještě 29 karbon HT a lepší komponenty tam dám.

        0 0
    • Hnoj  

      29 nebrat…

      0 0
    • scret  

      tady uz moc neusetris, pokud nechces riskovat snizeni odolnosti biku…

      Maximalne bych to videl ± 200g ale mozna uz za zbytecne vyhozene prachy… Sedlovka Masterpiece atd. atd.

      Gripy ESI taky nejsou uplne nejlehci – Bontragery XXLite maj tusim kolem 20g… muzes dat titanovy srouby…

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.