Fulcrum RM 5 vs. něco na DT 370 či Novatec D041SB

32 nepřečtených
  • delightak

    Zdravím,

    po cca pětileté pauze částečně způsobené zdravotními důvody a částečně vlastní leností se chci vrátit zpátky do sedla. Už jsem dál nevydržel pohled jak kolo, do kterého jsem kdysi vrážel všechny peníze, jen tak chátrá na půdě;) Avšak po první projížďce jsem zjistil, že to nepůjde jenom tak, tehdejších 70 kg je v nenávratnu a spolu s nimi technika jízdy a fyzička. Současných 88 je možná napohled víc „chlapáckých“, ale na kole vyloženě nepraktických a pro postarší kolo vyloženě mučivých. A teď k problému. Sténající a protestující kolo mě pozvolna donutilo provést většinu nutné údržby, včetně výměny součástek pohonu, odvzdušnění brzd, repasi vidle + výměnu nějakých serepetiček, které byly ve slevách (oproti situace před 5 lety, kdy jsem byl ještě školou povinný mi všechno najednou připalo hrozně levné…to mě však záhy ryhle přešlo). Aktuální dilema se týká kol, v současné době tam mám DT Cerit Disc, DT 2 mm dráty (už nevím typ) i niple, vzadu mírně klepnutý Mavic X517 ještě s plochou pro Včka a vpředu těžké, ale v současné situaci dobře vyhovující Jumbo. Při šlapání se mi však začalo za notných audio efektů stávat, že mi přeskakuje celý pohon dopředu, jako bych měl opotřebované převodníky, pastorky nebo vytahaný řetěz. To vše je však fungl nové, problém je tedy nejspíš v ořechu. Již jednou byl ten zadní Cerit mírném osprchování kola po závodě wapkou na reklamaci kvůli stejnému problému. Po opravě (či výměně, už přesně nevím) to chvíli nedělalo, ale teď zas. Proto má otázka zní, co včíl? První a pravděpodobně nejlevnější řešení je nechat vyměnit ořech, jenže otázka zní, jestli se to ještě vyplatí, když ty náby už jsou poměrně hodně staré, mají už taky solidně nalítáno a ten problém s ořechem se opakuje. Vzhledem k výše zmíněným parametrům zadního kola mě napadlo, že místo nevzhledného, jetého Mavica a staré nespolehlivé náby koupím něco jiného. Když jen zadní kolo, tak náplet (jinak mi asi zadní samostatně nikdo neprodá). Díval jsem se na netbike.cz, jenže vím po dlouhé absenci o těch nábách a ráfcích prd, tak potřebuju poradit. Chtěl bych, aby zadní kolo bylo alespoň v obdobné kvalitě a tuhosti jako doposud – samozřejmě s funkčním ořechem. Jak jsem řekl na začátku, k ježdění se vracím, takže nějakou dobu potrvá, než zase začnu „prasit jako za mlada“, ale tyhle kola by měly snést i tvrdší zacházení v budoucnu (Allmountain/pří­padně Enduro když se nechám unést). Rozhoduji se tedy mezi: výměnou ořechu a ponecháním původního kola, koupi zadního kola buď na DT Swiss 370. popř. nějakém levnějším Novatecu viz. předmět a poslední možností je koupě mě vcelku sympatického zapleteného kompletu Fulcrum RM 5. Ten je za velmi slušné peníze, ale mám obavu z vlastností (již jsem tady četl diskuze o těchhle kolech, reakce pozitivní, mírné problémy s vůlí, spíš mě zajímají ale ve srovnání s uváděnými náplety). Cenu bych udržel rád co nejníž, žádné Hope 2 Pro si v současné době nemůžu dovolit, jedná se mi o řešení do 5kKč. Ještě jedna věc, mám vzít Centr Lock nebo 6 děr? Teď mám stařičké Magury Julie s kotoučem na 6 děr, ale plánuju co nejdřív přejít na něco co to ubrzdí i se mnou, takže se mi jedná o budoucí kompatibilitu, tzn. co je trend? Centr Lock? A aby toho nebylo málo, tak vše potřebuju mít vyřešeno nejpozději do 14 dnů, kdy odjíždím na dovolenou na kolech na Slovensko;). Všem co se dočetli až sem se omlouvám za tak rozvleklý mail a děkuju předem za rady. S pozdravem Del

    0 0
    • Bafoon  

      mazec příspěvěk :-)

      FRM5 mám pocit že budou na xc a občas all nesmrtelný, kamarádovi uhnuli jen před autem. Ale jestli snesou i enduro to je otázka na jiný.

      Náby bych vybral podle brzd není problém to všemožně kombinovat ale kdyby jsi si rovnou vybral i brzdy tak kombinovat není třeba – třeba deore 2010 nebo SLX tak bych vzal CL a jestli to budou Elixiry tak 6děr. ať to jezdí ;-)

      0 0
    • Pumsc  

      dnes mi došly ty red metaly 5,a vypadají pěkně,výplet pěkně našponovanej,už se těším až je testnu:)

      0 0
      • Pumsc  

        akorat sem byl nastvanej ze tam byly dirky na galuskace,ale kulatej pilnik to spravil a už je tam autoventilek:)

        0 0
        • lutte1  

          Duše jsou drahý co?

          0 0
          • Pumsc  

            no tak zbytečně další prachy by to byly:),navíc nějakej podělanej nástavec na cest pumpu ještě,takhle jsem spokojenej;-)

            0 0
        • delightak  

          Aha, dobrý vědět, ještě k tomu někde přikoupím duše s galuskovýma ventilama. Btw. byly k nim pásky do ráfků nebo mám taky koupit? Upínáky předpokládám dodávají. A teď trošku off topic, vzhledem k pravděpodobné potřebě mít na kole nějakou pumpu i na galuskový ventil jsem se začal hrabat v googlu a dívat se na pumpy. Zatím mi nejlíp vychází tahle . I podle zahraničních serverů je hodně kvalitní, ta cena je tak max co bych byl za pumpičku ochoten dát.

          0 0
          • Lada,s  

            Pásky a upínáky jsou součástí balení

            0 0
            • delightak  

              Díky za odpověď. Nakonec to možná vypadá tak, že jsou na kolokrámu vyprodané:/ Nevíte kde by měli verzi na 6 děr skladem za rozumnou cenu a stihli mě to dodat do konce toho příštího týdne? Kdyžtak na mail, předem ď.

              0 0
              • Kol.ista  

                Zkus Hnoje. Já od něj bral nedávno, třeba ještě má ;-)

                0 0
                • delightak  

                  Dík, napíšu tam, jestli mají skladem. Zatím jsem urgoval ten kolokrám, uvidím co odpoví, jestli nemají, tak zítra objednám od Hnoje.

                  0 0
                • delightak  

                  Ty kola na 6 děr nikde nemaj! Jak by řekl jeden televizní kuchař – kruciprdel! Zrovna když si rozmyslím honem rychle nakoupit kola, tak jsou všude vyprodané.

                  Nakonec jsem se teda rozhodl připlatit a podpořit jeden začínající kamenný shop kousek od nás, majitel je sympatický biker tělem i duší a nějak jsme se dohodli, takže připlatím, ale budu to mít bez práce. K hotovýmu jako pod vánoční stromeček, tak se mi to líbí:D

                  0 0
                  • v POHODÌ klokan  

                    No kdyžtak na kupkole mají RM5 šestiděrové s dostupností 2–3 dny. Ale podpoření začínajícího kameňáku taky není na škodu :-)

                    0 0
                    • Pumsc  

                      v pátek jsem je objednal,v úterý doma:),holt kupkolo:)

                      0 0
                    • jonti  

                      2–3 dny znamená, že nejsou, a dřív než za 2–3 dny nebudou.

                      0 0
                      • StuntJ  

                        No někdy to taky není pravda, on tenhle systém skladových zásob na Kupkolu je víceméně čistě orientační a neodpovídá realitě. Taky jsem cosi objednával, co mělo dostupnost 2–3dny a druhý den to bylo doma a na webu stále 2–3dny.

                        0 0
    • Matony  

      RM5 po roční zkušenosti. Vydrží opravdu hodně a to i na mých standartních 90 kg. Původně jsem měl obavy pouze z 24 drátů, ale ty se nepotvrdili, kromě jediné věci, a to že jsou dle mého subjektivního názoru mnohem více náchylnější na chytání klacků do výpletů než např. hustší 32 výplety.Ale i přes ty klacky co jsem pochytal drží výtečně. Jeden co jsem chytil opravdu tlustý cca 4–5cm v průměru přímo mezi výplet a až se šprajcnul mezi zadní stavbu a kolo do smyku, tak výplet se rozhodil téměř zanedbatelně,od­hadem 0,5mm. Výsledek viz foto

      Takže jednoznačně doporučuji!

      0 0
      • delightak  

        Díky za info, zkušenost někoho se stejnými „parametry“ se vždycky hodí. Jenom jsi mě utvrdil v tom, že tyhle kola jsou opravdu dobrá koupě. O to víc mě se*ou neustálé tahanice. Výše zmiňovaný kamenný obchod, se kterým jsem se domníval, že jsme se včera dohodli, se dneska začal cukat. Že za 4600 mi dá jenom kola a servis (tzn. přehození na moje kolo – práce pro zkušeného servisáka tak na 20 minut, pro mě max na hodinu). Včera jsme se dohodli, že do té ceny mi přidá ještě dvě duše 120/kus a seřízení řazení (které jsem měnil a ještě nestihl seřídit). Což jsem si říkal, že i když mě to vyjde dráž a mohl bych si to udělat klidně sám, tak mi to za podporu blízkého obchodníka a případné dobré vztahy celkem stojí. Po dnešním nemilém překvapení asi budu volat na Kupkolo a žádné dobré vztahy se konat nebudou. Nechápu co si ti lidi myslí a jak chcou obstát proti konkurenci velkých e-shopů.

        0 0
        • Honza321  

          jj jenže zrovna kupkolo má už v nabídce kol dle webu pouze Sunn 2010 a žádnou jinou značku…šikovný kamenný obchod se uživí bez problémů

          0 0
          • delightak  

            Nejsem si jist, že jsem tě pochopil. Mě se jedná o zapletená kola a těch na Kupkolo nabízejí asi 10 značek.

            ad malý kameňák: Ano to je možné, ale musí uspět v konkurenci. A když máš obchůdek zastrčený ve dvoře za rodinným květinářstvím ve vesnici, která je sice nedaleko na naše poměry většího města, ale sama má asi 500 obyvatel, tak musíš zaujmout vstřícností k zákazníkům a snažit se domluvit/prodat, i kdyby marže nebyla ideální, jinak tě konkurence na e-shopů a větších cyklosportů v blízkém velkém městě zničí (na servisu starých kol se to imho dlouhodobě táhnout nedá, o nějaké zisku nemluvě).

            0 0
        • Matony  

          A zkoušel jsi toho Hnoje jestli nemá?

          0 0
          • delightak  

            jo včera jsem tam volal, mají jenom na CL

            0 0
            • Bafoon  

              tak CL a adaptér na 6děr ? ale je to vošklivý :-)

              0 0
              • delightak  

                Práááávě!:D A navíc tak zoufalý ještě nejsu a snad ani nebudu. Nechce se mi kupovat kompromisy – to bych pak měl poloviční radost;)

                0 0
            • Hnoj  

              Zavolej mi v pondělí odpo. Budu mít nějaký nový info.

              Na RM5 nejde dát CL-IS Adaptér, kvůli 20MM ose, nenatáhneš na to pak kotouč.

              0 0
      • Ricci  

        No mne po roku na RM5 praskol vo vnutri zadny rafik na skoro polovici obvodu ( ziadne skakanie a divocenie,stan­dardne lahke XC ), draty vsetky drzia,uvidime,ako prebehne reklamacia…

        0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.