• mdk

    Tak rozhodol som sa zmenit ram a nastal velky problem. Ked som daval dole zadnu brzdu tak na pravom cepe(imbus srubu) som znicil nejakym nedopatrenim zavit A TERAS NEVIEM CO STYM. keby to bola dajaka klasika brzda kaslem na to …ale je to XT a nechce sa mi ju tam nechat…Zatial som vyskusal ze som prerezal srubu s pilkovym listom aby tam vosiel sroubovak no ale nejak to nejde povolit a bojim sa ze ked ti srubovakom to tam budem babrat tak to bude este horsie…Tak vas prosim poradte mi..sem zufali

    0 0
    • martt  

      nie je mi jasne co si znicil. Ten vnutorny sesthran v inbuse? Akoze sa hlava sroubu rozletela? Alebo sa strhli hrany inbusu?

      Alebo som nepochopil co myslis.

      0 0
      • mdk  

        sestihran v imbuse

        0 0
        • martt  
          1. skus tam ten inbus (kluc) vlepit nejakym „tekutym kovom“ – su to velmi pevne epoxydove lepidla. Vacsina z nich dosahuje najlepsej tvrdosti ak ich zahrejes – kukni navod, vtey aj rychlejsie tvrdnu.
          2. ak zlyha 1, vyrob zvonka na tom sroube sesthran (napr. karbobruskou), nasad na to 6-hranny gola orech
          3. ak ani to nepojde, vzdy mozes odvrtat hlavu toho sroubu, tie prve dve metody by ho ale mohli zachranit. Ak mas nahradny sroub, tak to rovno odvrtaj.
          0 0
          • mdk  

            Dik za rady ja som prisiel este na to ze mozem tu sroubu privarit o nejaku tyc a potom povolit…A toto vrtanie sa mi zda velmi nerealne lebo na tej brzde je pentagram a to bi som ho urcite znicil

            0 0
            • martt  

              nie je tam pentagram ale paralelogram :-)

              Tym vrtanim nic neznicis. Ten sroub je M6, hlavu ma ovela vacsiu. Zacnes vrtat do tej inbusovej diery, po par milimetroch hlava odpadne a brzdy je volna. Ved si ti kukni na tej druhej brzde co si ju uz vymontoval.

              Pod inbusom je podlozka, tu mozno znicis ale dalej je trubka s vnutornym zavitom (sucast kostry), tu asi tiez poskodis ale lozisko brzdy je az na vonkajsej strane tej trubky, to neposkodis ak nie si extremne lavy. Pisem to spamati, ved si to kukni na tej demontovanej brzde!

              0 0
              • jihra  

                Jo odvrtat šroub není problém, ale je pak problém dostat ten zbytek šroubu ven z toho čepu. Nejjednodušší je zbrousit (zpilovat) z boku na hlavě šroubu dvě plošky a nasadit na to normální maticový klíč. Není boha, že bys to nepovolil

                0 0
                • martt  

                  ad 1) povodny prispevok som pochopil tak, ze ten ram je na vyhodenie, takze znicenie capu nevadi

                  ad 2) presne to som mu radil hned na zaciatku. Mne sa lepsie osvedcilo v podobnych pripadoch urobit rovno sesthran (s malou karbobruskou robota na chvilku) a dat na to golu co ma sesthran a nie mnohohran.

                  0 0
            • martt  

              neviem ci tym varenim nezlikvidujes nieco tepelne, radsej by som vrtal.

              Este druha otazka: preco mas taky strasny pravopis?

              0 0
              • mar_tin1  

                :-D ja by som mu asi odporucal dat to do ruk niekomu zrucnejsiemu, lebo sa mi zda, ze nielen pravopis mu robi problemy… aby naozaj tu brzdu pilnikom alebo flexou nezlikvidoval…

                0 0
            • Vrci  

              kup si pořádné imbusy, s těmi ho nestrhneš já používám wihu s kuličkou www.wihatools.com/669Chrom_mm.htm

              0 0
    • kafac  

      To vytahni vytahovakem na srouby ;-)

      0 0
      • lidumil  

        Jo jo, vytahováky na šrouby jsou nejlepčí.

        0 0
        • martt  

          v tomto pripade je vytahovak kravina. Ten sroub este ma hlavu. Inac do M6 treba pomerne maly vytagovak a ak je ten sroub dobre zakusnuty, tak bez problemov zlomis aj vytahovak.

          0 0
          • lidumil  

            jsem vytahovákem vytáhl i šroub z kufru tretry bez problémů a doraz na smyku taky tak. Si myslím, než riskovat poškození brzdy bruskou je lepší vytahovák.

            0 0
            • martt  

              Ako si vyberal sroub z tretry vytahovakom? Odvrtal si mu najprv hlavu alebo si tocil vytahovak do imbusu?

              Tam by totiz mohol byt rozdiel oproti capu. V tretre je dlzka zavitu malicka a ak sroubu odvrtas hlavu, tak sa ten zbytok bude dat asi vytocit bez problemov. V cape brzdy mas ale dlhocizny zavit, z fabriky casto zabezpeceny lepidlom na zavity.

              Na srouby v tretre nabuchavam imbus bezne kladivom a tato metoda funguje dobre aj u velmi znicenych sesthranov. Na tretrach su tie sesthrany znicene inym sposobom, su vlastne uzsie na spodnom konci – ako v nich sliapes po kamenoch sa trocha zlisuju a zmensi sa rozmer vstupu do sesthranu.

              0 0
              • lidumil  

                točil jsem vytahovák do imbusu. Problém byl, že jsem ldesi ztratil origoš šroub a sehnal jsme novej jednak na 3 imbus a jednak z nějakýho bláta. Ty „sešlapaný“ kraje imbusu vždycky šroubovákem vyrovnám, ten novej vyrovnat nešel a imbus byl tvrdší, než šroub, proto vytahovák.

                0 0
    • náčelník  

      Se přidám – strhnul jsem vnitřní šestihran u šroubu objímky brzdové páky. Uvítám každou radu.

      0 0
      • martt  

        Mne je zahada ako si mohol Ty strhnut ten imbus. Z Tvojich prispevkov vyplyva, ze si uz nejake tie veci rozoberal. Strhnut sesthran sa snad da len nejakym poskodenym klucom na imbusy. Alebo pouzitim nespravneho rozmeru.

        Kvalita vsetkych sroubov (normalnych, nie nejakych hlinikovych nahrad) na beznych bicykloch je taka dobra, ze skor zlomis inbus-kluc ako poskodis sroub.

        K Tvojmu problemu je tazka odpoved, ten sroub je tam zapusteny a ak nechces tie paky vyhodit, tak odvrtavat apod. nemozes.

        S uspechom som uz niekolkokrat v podobnej situacii pouzil vacsi inbusovy kluc, ktory som na bruske jemne upravil tak aby tesne pasoval (resp. bol vacsi) do poskodeneho sesthranu, potom ho tam natlkol kladivom az na doraz a sroub vytocil. Predtym by som este tu paku brzdy niekolkokrat zahrial a ochladil, pripadne pobuchal hlavu toho sroubu aby sa uvolnili zavity.

        Existuje este taka vec podobna zubarskej vrtacke, vyraba to firma „Dremel“ a s tym sa daju opravit aj veci, ze by si ani neveril, napr. vnutorne sesthrany.

        Skus tento link www.dremeleurope.com/…700AEFF0BDB6?…

        0 0
        • náčelník  

          Vnitřní šestihran se opotřeboval častým povolováním a zase utahováním. Mám staré řazení Grip Shift, kde se dá lanko vyměnit jen tak, že celý šift „rozhodíš.“ Takže než bych sundával roh a stahoval grip, povolil jsem brzdovou páku a posunul ji k představci. Po výměně lanka zase putovala zpět. Když to takhle děláš deset let, tak se holt ten imbus vymele :) Odvrtat to lze, ale v té slepé díře zůstane dřík šroubu, je to tuším M6 a tak nevím, zda lze na tak malé průměry použít vytahovák.

          0 0
          • martt  

            Urcite by som to neodvrtaval kym ma ten sroub hlavu! Ked hlavu odvrtas, budes mat problemy vacsie. Dnes su bezne kupitelne velmi pevne lepidla, kluc by som tam vlepil a sroub vytocil. Tym lepidlom nic nemozes pokazit a ak to nevyjde mozes skusat destruktivnejsi pristup.

            Ak sa velmi chces hrat s vytahovakmi, mozno sa nejaky bude dat natocit aj rovno do toho byvaleho sesthranu :-)

            0 0
            • kafac  

              Jezisi lidi co blaznite? Nic se nemusi odvrtavat, jen podle rozmeru sroubu se vybere patricnej vytahovak, a podle vytahovaku se do stredu sroubu navrta patricna dira. Do te se strci vytahovak, ehce naklepne a sroub vytoci. jeste se me nikdy nestalo ze bych takto sroub nevytahl. Pokud se pouziva kvalitni naradi, tak se vytahovak nezlomi…

              0 0
              • martt  

                Asi mas nejake kvalitnejsie nastroje. Ja mam tento: www.amazon.de/…2790-9174928?…

                Pouzivam nan normalne vratidlo ako na zavitniky.

                A moc uspesny vo vytahovani sroubov nie som. Ked je tam sroub taky zakusnuty, ze mu pri pokuse o uvolnenie utrhnem hlavu, tak ho nedostanem von ani vytahovakom.

                V povodne opisanej situacii (zniceny sesthran) by som pouzil vytahovak az ked vsetko ostatne zlyha.

                0 0
                • mdk  

                  Tak sa mi to podarilo…Neni nic lepsieho nez kladivo a Dlato…Klepol som to par krat do srubu proti smeru hodninovych rucicek a bolo hotovo

                  0 0
                  • mar_tin1  

                    tak to ti gratulujem… akurat si vobec neviem predstavit, co si s tym dlatom spravil… no nevadi, hlavne, ze mas brzdu dole z ramu :-)

                    0 0
                  • martt  

                    Tak hura a gratulujem. Kladivo a sekac vyriesia vsetko :-)

                    0 0
                • kafac  

                  No vzhledem k tomu ze ty tvoje vytahovaky stoji necelejch 9 euro – to budou asi pekny smejdy, navic podle obrazku vypadaji nejak divne …

                  0 0
                  • martt  

                    Asi to budu pekne smejdy, mas pravdu. Veci, ktore potrerbujem len zriedka ale nekupujem v profi kvalite. Natocil som ho do diery v sroube, skusal krutit vratidlom, ked to neslo, nasadil na to golu a vytahovak sa zlomil. Odvrtat nesiel tiez, na to bol nejaky moc tvrdy. Nakoniec to slo do odpadkov :-(

                    Inac, prave kukam na profi vytahovak a ten ma povolene len 2Nm, to som urcite mnohonasobne prekrocil (je to len 0.2 kgm).

                    www.mercateo.com/…nde_M_4.html

                    Mozno by bol lepsi tento typ. ale ten som este v ruke nemal www.mercateo.com/p/live

                    0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.