• Pekáček

    Chtěl bych se tímto zeptat na vaše zkušenosti z životností ořechů Deore a jiných od Shimana. Za rok se mi rozsypaly tři a teď, po dalším roce mi jeden odešel při projetí Šely. Jeden začal cvrkat na obě strany, další dva začaly prokluzovat a dělat randál, takže byly preventivně vyměněny a teď to bylo ještě lepší – prokluzování i furtšlap zároveň. Jediný Deore ořech co ještě chodí je ten úplně první z roku 2002! Vždy jsem koupil levně celý náboj (abych nerozplétal kola), náhradní Shimano ořech je dražší. Teď se rozhoduji pro vyšší řadu – LX a nebo XT. Díky za vaše postřehy a názory.

    Anketa: Jaký doporučíte ořech/náboj?

    4x
    12%
    4x
    12%
    19x
    58%
    0 0
    • Jogador  

      A že se držíš těch shimana:) Jinak mě Deore vydtrželi každý přes 5000km, a pak šli do světa, aniž by jim něco bylo…

      0 0
    • Pi†el  

      este kdyz sem vozil vecka a mel sem deore naby bez prirub, tak sem jeden orech taky rozsekal.. ale uz nevim kolik toho mel za sebou.. snad par tisic..

      0 0
    • kurýr na bajku  

      LX je na tom úplně stejně jako DEORE, tak snad to XT. Jinak bych spíš doporučoval Novatec, Coda, Ritchey. Shimano náboje na tohle trpěj asi nejvíc, i když Alivio se mnou tak 15–20tis. odjezdilo bez problémů.

      0 0
    • Tomcat  

      Hmmm s ořechem sem problém nikdy neměl. Vždycky odešla osa, nebo kónusy dřív STX RC vydržel několik výměn os a i přeplejtání výpletů. Deore vydrželo dva roky než jsem přešel na kotouče.

      0 0
      • marapara  

        Já jsem mě problém právě u STX RC, prdlo mi pérko v ořechu a protáčel se na obě strany, ale dalo se to vyměnit. Ale celkově se shimano náboji jsem měl vždycky problém na zadním kole, oska šla křivo, konusy furt v prdeli, nechtělo se mi to pořád hlídat a hrabat v tom. Osobně bych do shimana nábojů už nešel. Ložiska jsou zlatý. Až jsem koupil DT Swiss Cerit, tak jsem měl asi 3 roky pokoj. Minulý rok mi prdlo tělo náboje u výpletu, ale šlo to vyměnit. Za 600 jsem nový plášť Onyx a pajšl je prý stejný jako u Cerit.

        0 0
    • kycis  

      Mel jsem s deore provlem tak po 5t, zacalo to v nem rachtat – nechal jsem to opravit za asi 300Kc a od ty doby bez problemu asi dalsi 3t..

      0 0
    • jecnak  

      Me nejvic drzi Alivko (6 let) – teda ze Shiman. LX jsem rozdelaval po 2 letech a nakonec nejak zachranil, ale letosni sezonu asi neprezije.

      0 0
    • zirecek  

      Moje zkušenosti znáš. Deore ořech odešel po 1 roce, kilometry nevím z hlavy. Koupil jsem LX, drží už 4rok, po roce Jarda vyměnil jednu záklopku na ořechu, zvuky byly po výměně divoké, sedlo si to, zatím, klepu na dřevo, to drží pořád. LX nebo XT, to už máš jedno, necelé tři stovky v rozdílu ceny hovoří pro XT. Asi bych si přidal 1300,– a koupil Onyxe.

      0 0
      • Pekáček  

        Ale to bych si mohl po stovkách přidávat až na XTRko :o) Jde mi o to, že mám nové výplety, chci jen přehodit ořech. Takže to bude LXko, na dožití náby a ráfku to snad nějak vyjde. Příště něco jinýho, se uvidí.

        0 0
        • zirecek  

          Aha, ja pochopil z příspěvku, že celou nábu, i když na vyjížďce se mluvilo o výměně ořechu. Kolik stojí vlastně samotný ořech?

          0 0
          • Pekáček  

            Samostatně jako náhradní díl cca 700kč co ho kupoval brácha, ale je to nějakej univerzál a bylo třeba jinak vypodložit pravou stranu osy.

            0 0
            • zirecek  

              To jsou palby, nu, což, abys nepřeplítal, možná bych zkusil Jardu, je to šikula, profík na svůj obor.

              0 0
    • kesu  

      no ja mam jedno z prvnich deore a drzi,ale jinak lx je co se tyka kvality orechu uplne stejny jako deore,mozne XT bude lepsi ale zkusenosti nemam.Jinak mam perfektni zkusenosti s nabojema hardware maj prumysly a vydržej ale bohužel jsou těžký a blbě se shanej.

      0 0
      • Kubik  

        Hardware mozna naboj dobrej ale za 2roky co ho mam sem v orechu menil kulicky, vyndaval podlozku protoze mel zemedelskou vuli a naposled celej cistil protoze nezacvakavaly zapadky…

        0 0
      • pepek  

        Jo, mě bylo dříve řečeno, že ořechy jsou stejné od Alivka až po LX, teprve XT je lepčí, ale taky dražší.Myslím, že je tak pořád.

        0 0
    • gobike  

      No ja mam Deore orech a po 3000km mi prestal jaxi cvrkat, jinak funguje bez problemu…

      0 0
    • Pekáček  

      Tak tady je foto toho ořechu www.bike-forum.cz/…big/1978.jpg

      0 0
      • Trojci  

        Jo, to je úplná klasika – už jsem jich za život zničil 5 (alivio, STX – drželo nejdýl, deore).

        Teď mám znova deore a po 800 Km už mám podezření, že je taky načatej. Jinak Alivio a deore ořech je úplně identickej – všechno to vydží stejný prd..liší se jen těsněním u kónusu..

        Rada: při provozu v chladném počasí doporučuju prolít ořech petrolejem a vypláchnout vazelínu. Ta totiž v zimě tuhne a ruší správnou funkci těch záběrovejch paciček. 4 z 5ti ořechů mi odešli proto, že se rozlomila ta záběrová pacička – chytla se jen za hranu a KŘUP!!!!!!!!!­!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!­!!!

        Jo, to nový XTR má mít víc záběrovejch hran na vnitřní straně ořechu – všechno to bude titěrnější a mám pocit, že to bude daleko víc náchylný na závady.. O kvalitě matriálu mi tu moc nemluvte, ty síly, co se přenáší v ořechu by dlouhodobě ustál jedině titan. A celej titanovej ořech – to je asi Sci-fi :))

        0 0
        • lubos  

          Nebo neco udelane jinak nez je u Shimana :) Co treba kolecka ala DT Hugi ?

          0 0
        • Loner  

          Prosímtě kolik máš najetejch Gkm ve třiadvaceti letech a v jakým počasí a terénu?

          0 0
      • zirecek  

        Pěkné šrotoviště, :-).

        0 0
      • Twister  

        Jo, taky jsem měl něco podobného. Asi po 1000 km. Ale zase druhý deorko už drží asi 9000.

        0 0
    • rock  

      Deore orientačně 10 kkm. Nicméně přešel jsemna kombinaci Coda & Novatec …

      0 0
    • vlk  

      no jak jsem říkal, jí jezdím stx už snad 6–7 let a stále drží.Brácha má deorko 525 na kotoučový má dost často problémy s osou.Já příště půjdu do novatec zadního.Přední mě mile překvapil.

      0 0
    • Smazaný účet  

      Neřikals že nerad shazuješ řetěz na malý převodníky? :o) Vidiš, dybys do toho tak nebušil… :o)

      0 0
      • martt  

        ked mas maly prevodnik mas vacsiu silu (tocivy moment) na orechu.

        0 0
        • Smazaný účet  

          No… to je sice asi pravda… ale dyž si vzpomenu jak brácha ukroutil šroubovací šestikolo… tak to ruplo právě dyž stoupnul a rval to na těžký převody… jak je jeho zvykem (též asi 190 cm)

          0 0
    • McBlacky  

      deore zatím bez problémů jedna komplet zezona 12 měsíců, XT už bylo na resuscitaci po 4měs a to mělo najeto v lepších podmínkách. starej paralax (alivio?) taky drží bez servisu a to už víc let…

      0 0
    • jihra  

      Já mám staré STX-RC ještě (asi) s původním ořechem a vše jede OK. Jen jednou jsem ten ořech rozebral, vyčistil a seřídil vůli. Kazeta se už párkrát měnila, i nějaký ten převodník, o řetězech nemluvě, ale ořech furt OK.

      0 0
    • Vilém  

      Z Shimana mi nejvic vydrzel orech na SilentClutch nabach.Ale ja mel problem ze jsem v klasickym orechu vzdy vysekal diry,nebo zlomil pastorky.Soude podle fotek ten tvuj byl bud premazanej,nebo prolitej nejakym mazivem(olej,WD)­.Pokud mas takovy problemy,tak bych byt tebou koupil nejakej DT naboj s volnobezkou s celnim ozubenim,daji se semtam najit za rozumnej peniz jako ulozenka nekde ve ksefte.

      0 0
      • Pekáček  

        Přemazanej? Ono tam leze mazadlo od ložiska a zpět, po pád km je u kazety vždy černá vazelína – když mažeš ložiska a ořech necháš. WD jsem použil poprvý a naposled po sešrotování jak jsem dojel s furtšlapem, kdyby sse to náááhodou rozhýbalo (to jsem netušil jak to vypadá uvnitř).

        0 0
    • Jenda  

      no me u shimanackejch orechu zatim vzdycky prasklo telo – posledni se po sundani kazety rozsypal na 7 kusu:-) a vydrzeli vzdy tak 7kkm.

      0 0
    • kafac  

      Na starym kole jsem mel Deore a najeto asi 6000km bez problemu, ted mam Quando najeto asi 9000km a zatim porad slape jak hodiny, a to jsem jezdil prakticky celou zimu a pri teplotach –15st. Nejlepsi udrzba orechu = zadna udrzba, maximalne po nejake velke vodni lazni prostrikat WDckem

      0 0
      • Vilém  

        Prave ta voda s WDckem ho dorazi uplne:(

        0 0
        • kafac  

          Nevim proc by ho WD melo dorazit. WD na sebe vaze molekuly vody, takze ho vysusi – zabrani korozi a jeste ho namaze velmi jemnym filmem. WD je na mazani zbrani, takze asi k necemu bude…

          0 0
          • Smazaný účet  

            no, bych skoro řek, že na zbraně se používá hlavně kvůli konzervaci.

            0 0
          • Vilém  

            To WDcko rozpusti veskerou vazelinu ktera tam je a taky ji pomuze nanest vsude,i tam kde nema byt.Pak je konec nablizku.Taky je pekny svinstvo umyvat kazetu Cyklostarem primo na nabe,uz jsem nekolik takovejch orechu opravoval a byly naprosto suchy.

            0 0
            • Pekáček  

              Tož vazelína ničí ořechy? No nevím. Mají tedy západky být na suchu a namazaný jen kuličky v ořechu a ložisku? Mě se z toho ložiska vždy dostane vazelína do ořechu a tam jaksi zčerná a špiní zas tu v ložisku. Jak to tedy má být, mám ložisko mazat jen velice málo?

              0 0
              • Vilém  

                Za urcitych podminek ano.Treba v zime se Ti postara o odchod orechu protoze zapadky nezapadaji jak maji a vysekaji pak rohatku.Osobne to mazu velmi stridme,jen na kulickove drahy a ridkou litiovou vazelinu pod zapadky.Jednu dobu jsem odrovnal taky dost orechu,co jsem zacal mazat popsanym zpusobem tak pohoda.

                0 0
    • Pekáček  

      Tady je foto ořechu co odešel jako první – při maratonu v České Lípě 2004 uprostřed druhého okruhu – volnoběh na obě strany, první varování přišlo po startu, ale doufal jsem že to bude dobrý. Dojel jsem dolů jak to šlo a do města mě dotlačil pan Adámek, kterému tímto ještě jednou děkuji. Začalo lejt a pěšky by to bylo na hodně dlouho. A závada? Taky se něco ulomilo, zdá se, že to je slabina těch ořechů. Jak se vám tam něco ulomí, v lepším případě máte jen volnoběžku i do záběru a v horším se tam rozemele všechno. I zuby na těle ořechu nevypadaj zrovna dobře. www.bike-forum.cz/…big/1987.jpg

      0 0
    • Pekáček  

      A JE TO OPRAVENÝ Dnes došla nába LX, tím děkuji e-shopu www.kupkolo.cz za rychlé dodání! Takže je to takový náboj-kříženec, hlavně že to teď chodí, nechtěl jsem rozplétat nový výplet. Vše je tam LXové, krom těla náboje. Těsnění je podstatně lepší než Deore.

      0 0
      • zirecek  

        Hlavně u těsnění ořechu, ne?

        0 0
        • Pekáček  

          Hlavně těsnění u kónusu na ořechu, samotný ořech u těla náby je u Deore a LX těsněný stejně. I další kónusy mají jedno těsnění navíc oproti Deore.

          0 0
          • zirecek  

            Mně se vytratilo těsnění u kónusu ze strany ořechu, to pak ořech rychle klekl, vevnitř hrozný marast. Nevěděl jsem, že se vytratilo.

            0 0
          • zirecek  

            Mně se vytratilo těsnění u kónusu ze strany ořechu, to pak ořech rychle klekl, vevnitř hrozný marast. Nevěděl jsem, že se vytratilo.

            0 0
    • Pekáček  

      Poznámka k nábám Deore: včera jsem měnil ořech i Martince, tentokrát ale z náby Deore 2006. Má číselné označení 530, původní nába 510. Překvapilo mě, že těsnění u kazety je naprosto stejné jako u LX 2006 a tedy podstatně lepší jak u starších Deore, lůžka ložisek jsou také leštěná jako u LX. Takže nový náboj se zdá být lepší než ty staré Deore. Poznámka ke klikám Deore: Z Martinky bajku jdou občas podezřelé zvuky, při stáhnutí kliky za účelem výměny převodníků jsem zjistil, že se unašeč co je nanýtovaný na klice pěkně viklá! Není to první případ o kterém vím. Pak mě překvapilo, že po namontování na osu tato vůle zmizela, ale zvuky z toho asi lezou. Teď nebudu spát jak se budu bát o svý dvoje XT HT II 180mm co maj pavouky taky lisovaný :oE Prostě chcete-li lepší kliky, Japonec vám nabídne XTR – z jednoho kusu unašeč a kliku.

      0 0
      • Smazaný účet  

        Pekáčku, já ty tvoje příspěvky snad bloknu. Od teď už se pomalu bojím sednout na kolo… :o)) Už mi chybí jenom abys mi popsal jak se mi brzo rozpadne ten novej přesmykač. :o)

        0 0
      • Manas  

        Desis me :-)

        0 0
      • zirecek  

        Chlape neblbni, mě poslední dobou hrozně vržou, práskají XT 180. Sázím na ložiska, dokud se točí, pohoda, vyměním před závodama. Musím to doma pořádně ošahat, prohlédnout.

        0 0
        • Pekáček  

          Pořádně to promaž a ono to kdyžtak pojede na kluzném uložení, myslím že jeden nejmenovaný bajkfórista s tím na LX má celkem zkušenosti :o)

          0 0
          • zirecek  

            Vrže to pedál, Jarda to má v oku, :-). Kliky by měli být pořád OK, až na 44z, ty jdu dnes měnit, :-).

            0 0
      • mar_tin1  

        taktak. kliky deore, ale i m440 nebo i jine co maji lisovaneho pavouka to delaji. docasne (tak na jednu dve vyjizdky) proti zvukum pomaha prostriknout ten spoj z obou stran treba tf85. jinak asi jen jine kliky (neshimano?)

        0 0
        • vlk  

          no nevím, zda je dobré něco co mád ržet pohromadě naopak mazat aby se to víc a víc protíčelo, Já bych to zalil nějakým lepidlem na kov.

          0 0
          • vlk  

            Oprava-protáčelo. PS: Mám pocit, že se tu v minulosti někde o tom debatovalo a někdo to prostě vyřešil nějakým specielním lepidlem či co.Ale nemohu to v historii nikde najít-možná ještě na starém fóru.

            0 0
            • mar_tin1  

              ale ono se to neprotaci. jen je tam vule a kdyz se tam dostane prach tak to vrze.

              0 0
              • vlk  

                a nemyslíš že je lepší řešení to zpevnit/zualepit aby se to Nepootáčelo-nevyklalo-nevrzalo, než tam rvát olej a dovolit tomu dále se vyglajdávat ještě víc?

                0 0
                • mar_tin1  

                  asi jo. ten problem ma kamos na klikach m440 po 3 letech provozu. asi mu to nestoji za tu namahu a penize to lepit nebo svarovat. tak tam cpe olej a ma klid :-)

                  0 0
            • jirka88  

              ten problem sem měl taky, nakonec se mi to podařilo vyreklamovat:) Ale kámoš si to nechal asi za 200Kč svařit a je to jako nové:)

              0 0
              • vlk  

                vlastně proč ne vždyť je to taky jistý typ hliníku.A když jsou ochotní spravovat prasklé rámy.

                0 0
    • Pekáček  

      Vyčištěný ořech s namazanýma kuličkama v jejich drahách před složením, ostatní včetně západek a drážek ořechu je „nasucho“ (jen utřené mastným hadrem).

      0 0
    • mastihuba  

      Bych se zeptal. Nemůže mít vliv na životnost ořechu používání benzínu, petroleje a podobných odmašťovadel v pračce na řetěz? Z řetězu vždycky něco ukápne směrem dolů a pak už je to jen otázka času aby se z ořechu vyplavila vazelína a šel do kytek.

      0 0
      • zirecek  

        Řešil jsem podobný problém, ke konkrétnímu závěru jsem se nedostal. Při čištění řetězu/kazety Cyklostarem, vždy něco teče po kazetě, zatíká. Nepozoruju delší dobu nějakou negativní změnu. Myslím, že v rámci preventivní údržby náby 1×-2× do roka se to ošetří.

        0 0
        • mastihuba  

          sem právě kdysi používal Arvu a skoro mi to tak připadlo. Dnes když chci pořádně umýt pastorky, tak si je sundám. To stejný řetěz. Nemužu však s jistotou tvrdit že bych tu životnost prodloužil. Akorát je to pohodlnější. :)

          0 0
          • zirecek  

            Dělám vše na kole, co jsem zavrhl rychlospojku. Dávám hlavně pozor kolik tam toho dávám, bedlivě a zblízka kukám, abych tam toho nanesl akorát, pak zubní kartáček a hadr, kazeta je brzy. Řetěz dělám ručně, je to drbačka, :-).

            0 0
          • kafac  

            Vyndat kolo, sundat kazetu, rozpojit a sundat retez, pak to zas cely naskladat zpatky...... Co je na tom pohodlnejsiho? Ja retez vyperu jednou za cas v pracce, kazetu vycistim kusem hadru.....

            0 0
    • kubajs mtb  

      ahoj, tak se mi právě taky jeden podařilo zničit, chci se zeptat, jestli mi tam bude sedězt ořech z stx rc náby?

      0 0
      • Pekáček  

        Mělo by to sedět, já dával na jeden Deore náboj sedmikolečkový ořech starý 15 let :o)

        0 0
    • lutte1  

      Ahoj, po rozborce ořechu Deore, jelikož se zasekával, jsem zjistil že jeden praporek (ze dvou) je prasklý.

      Nevíte jestli se dá sehnat tento praporek? (asi jen když ho má někdo doma ze staré náby).

      Jak by ste to řešili vy?

      a)zkusit sehnat praporek

      b)koupit celý ořech (cena nesmysl)

      1. přeplést nábu (cena nižší než ořech)

      Díky moc za rady a pomoc.

      0 0
      • skvedo  

        Pokud ta packa vypadá jak na fotce o pár příspěvků výš, tak takovou bych doma vyhrabal ze starých šroubovacích koleček.

        0 0
        • lutte1  

          Ano je to takováhle, vypadá jak dvoudílná. Zlomilo se to v tom místě veprostřed kde prochází ta jistící pružinka nebo co to je.

          0 0
          • scota  

            Kup si Alivio nábu a přehoď ořech akortá si musíš pohlídat aby byl ořech stejný dle rozkresu na techdocs.

            0 0
          • scota  

            Kup si Alivio nábu a přehoď ořech akortá si musíš pohlídat aby byl ořech stejný dle rozkresu na techdocs.

            0 0
            • lutte1  

              To mě taky napadlo. Ta alivio ale musí být s 9kovým ořechem ne?

              0 0
              • scota  

                Nevím a nejsou stejně dlouhé? Tak si to změř nebo si ho vem při nákupu s sebou.

                0 0
      • lutte1  

        Tak vyřešeno, sehnal jsem novou deore nábu v kameňáku asi za 180 kč. :)

        0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.