• sportovni_biker

    Nedávno jsem si koupil SPD pedály M520 (2004) a když se do nich zacvaknu, tak můžu nohou hýbat doleva i doprava tak o 3 cm. Nevím jestli to je dobře, dělá mi to při jakékolikv síle „výcvaku“. Poraďte prosím, jsem úplný začátečník s SPD. Díky

    0 0
    • Meesha  

      jj, delaj to vsechny SPD. Je to kvuli kolenum – aspon si je nezku*vis ;-)

      0 0
      • sportovni_biker  

        Jo díky, už podruhé :-D

        0 0
      • sportovni_biker  

        Ale zdá se mi to, že je to celkem dost ty 3 cm

        0 0
        • Meesha  

          zalezi kde to mas. Pokud je to vykyv na pate tak je to v pohode a ze by to litalo primo v kufru tri centaky, to se mi nechce moc verit. Jedine, ze by si mel povoleny kufry na tretrach, ale to by si snad poznal :-)

          0 0
          • sportovni_biker  

            No já myslím, když se zacvaknu a začnu hýbat patou doleva a doprava, tak ta pata se vychyluje tak o 3 cm na každou stranu. Ne uvnitř ale pata samotná a pak to teprve vycvakne.

            0 0
            • Venda  

              To je uplně normální! Jinak by ses nemoh vycvaknout.

              0 0
              • sportovni_biker  

                Jo dobře, děkuji. A ještě i když mám nastavenou stejnou sílu na každé straně, tak ta levá noha mi jde zacvaknout a vycvyknout hůře, to taky nevím proč to tak je. A taky jsem si všiml, když utahuju sílu „výcvaku“, tak se do toho pedálu akorát hůře zacvakává, ale vycvakává se skoro stejně. No vím, že tyto dotazy jsou hodně otravné, ale jak jsem říkal, vůbec o tom nic nevím, tak se snažím to nastavit co nejlépe.

                0 0
                • zirecek  

                  Dotazy nejsou otravné. Bývá to tak, když přitahuješ sílu vycvaknutí SPD, že prvotně to cítíš, když chceš naklapnout. Je to o zvyku, když přidáš ještě sílu, bude i větší odpor u vycvaknutí. Vycvaknutí levé, pravé, to je dost individuální, subjektivní. Třeba máš na tenhle atypický pohyb jednu nohu slabší, méně zvyklou. Zkoušej, laboruj, utahuj, povoluj. Nastavuj tak, aby ti to co nejlépe sedlo. To je takové příjemné hraní. Hodně důležité je nastavení kufru na botě, to je zásadní.

                  0 0
                  • sportovni_biker  

                    Na botě byly dvě možnosti kam ten kufr příšroubovat, tak jsem zvolil díry více ve předu a kufr jsem utáhl co nejvíce.

                    0 0
                    • Pá-dlista1  

                      Tam jde o trochu jemnejsi doladeni nez jen vybrat spravne diry.

                      0 0
                      • sportovni_biker  

                        Můžeš mi o tom napsat trochu více? Jsem o žádném doladění nikdy nic neslyšel.

                        0 0
                        • orca  

                          když se podíváš na trtru zespda tak tam máš jednak 4 závity a jednak „kolejničku“ takže tu podložku se 4 závity můžeš pohybovat nahoru a dolů a mírně do stran . A samotnej kufr má taky oválné uložení pro poyby do stran . takže defakto můžeš zvolit uložení že jeden šroub můžeš pohybovat asi na ploše 2×2 cm..

                          0 0
                          • sportovni_biker  

                            Aha, děkuji. No já to mám nastavené takhle (viz fotka). Prostě jak jsem ty tretry koupil, tak jsem akorát do těch předních 2 děr našrouboval kufr přiložený u M520

                            0 0
                            • orca  

                              No až budu doma tak vyfotím své kufry. Ono to takhle se tváří že je to OK . Koukám že je to 100% funglovka a zatím to dotahuješ doma „teoreticky“ . Ono jestli jsi to dotáhl dobře se pozná až usedneš na kolo a dáš alespoň 1 hodinu . Já osobně jsem to doladil až na počtvrté.

                              0 0
                              • sportovni_biker  

                                Máš pravdu, jsem si všiml, že na jedné tretře jsem to měl posunuté o 5 mm vepředu než na té druhé, tak jsem to vyrovnal a už mě to pouští i nacvakává stejnou silou. A je lepší mít kufr uprostřed té kolejničky nebo spíše v přední části?

                                0 0
                                • Venda  

                                  To je podle toho jak máš dlouhy prsty na nohou. Má to být pod bříškem palce (tam kde začíná)

                                  0 0
                                  • Jogador  

                                    Já jsem sdlyšel, že osa pedálu má být přesně pod kloubem, jak je u palce na noze:)

                                    0 0
                                • orca  

                                  hele pošlu ti fotku svých , a jak jsem psal je to děsně individuální poznáš to až po prvním výjezdu co na to kolena , jestli v poho nebo se budou bránit . Písemně bych to popsal jak tak koukám na tretru (levou)zespoda – dolů k patě a doleva co nejvíc a mírně natočené špička doleva (poloha kufru) chi chi pokud je to moc složité počkej na foto. ALE UPOZORNUJI je to individualni !!!

                                  0 0
                                • orca  

                                  hele pošlu ti fotku svých , a jak jsem psal je to děsně individuální poznáš to až po prvním výjezdu co na to kolena , jestli v poho nebo se budou bránit . Písemně bych to popsal jak tak koukám na tretru (levou)zespoda – dolů k patě a doleva co nejvíc a mírně natočené špička doleva (poloha kufru) chi chi pokud je to moc složité počkej na foto. ALE UPOZORNUJI je to individualni !!!

                                  0 0
                                  • Venda  

                                    Ono taky záleží i na botě na kterou to dáváš. U kažký může byt nastavení úplně jiný. PS: Nemyslím tím rozdíl mezi pravou a levou botou.

                                    0 0
                                  • sportovni_biker  

                                    No raději počkám na to foto :-)

                                    0 0
                                    • Pá-dlista1  

                                      Stejne ti to bude k nicemu… a kdybys byl co k cemu, tak si o tom nastaveni prectes neco v historii. Je toho tu tuny.

                                      0 0
                                      • orca  

                                        fšak mu to tu vysvětluji že na koberci doma to bude skvělé ale rozhodující je v reálu v sedle po pár hodinách…a to tady nenastaví teoreticky…

                                        0 0
                                    • zirecek  

                                      Je to hodně idndividuální. Mám kufry hodně atypicky do krajní polohy. Jde o to jak ti to vyhovuje a hlavně jde o kolena! To je základ, bo po jízdě tě třeba budou bolet kolena a budeš muset posouvat – posunutí předek/zadek a do stran je hlavní co se týče správného šlapání. Důležitější je natočení kufru na botě – ne každému vyhovuje rovnoběžně. Někdo potřebuje šlapat jak kačer a pod. Doporučuju zkoušet, zkoušet, pozorovat své pocity, nohy, kolena neutahovat ještě kufry na krev – časem se do „plastové“ podrážky vytlačí kufr a pak už je těžké mírně změnit jeho polohu. Doporučuji i závit na šrouby kufru trochu namazat. Je to velká věda – někdy za někým jedeš a vidíš jak mírně v horní úvrati „škube“ kolenem, přitom ho nic nebolí. Někdo to mydlí jak panenka, :o).

                                      0 0
                                    • orca  

                                      Tak zde je foto pravé tertry Gaerne + Shimano SM-SH51

                                      0 0
                    • orca  

                      Myslím že těch možností je mnoho , a pokud jsou to tvoje první SPD tak zajisté je ještě několikrát přešroubuješ než nalezneš polohu za kterou tě kolena budou chválit .

                      0 0
                      • Venda  

                        Jinak kufry by se měli šroubovat přibližně pod kloub palce (tam kde začínají prsty) aby bylo šlapání optimální. Ostatní je velice individualní.

                        0 0
                        • orca  

                          To je to slovo „optimální“ proto tam je to možná volnost aby každej našel tu svoji polohu . Sám jsem sondoval před prvníma kuframa u profíků a ničeho kloudného jsem se nedoátral – jediná rada – testuj a najdi svoji polohu …

                          0 0
    • Venda  

      Jo a stejně máš šlapat nahoru a dolu a ne do stran. Takže při jízdě ti ta noha do stran nejezdí.

      0 0
    • bajkr  

      nejlepši by bylo, kdyby si mohl zkusit i jine kufry já jsem měl to že se mi kufr vycvakl pri pohybu nohy nahoru reklamoval sem to a dostal nove kufry a ty fungujou pohodě ;) ale zase 3cm jsou asi ještě v normě :)

      0 0
    • Wilhelm  

      SPD M520 mají podle mého tuto vůli větší. Dva roky jsem jezdil s SPD Coda a měl při vyjížďkách nad 50 km problémy s bolestí v koleni. Pak jsem něco četl ve Velu, článek o Bodygeometry od Specialized (tam rozebírali tretry a polohu nohy při šlapání), Cody tam tu vůli mají minimální a při jízdě ve stoje šlo koleno do krutu a ozývala se nepříjemná bolest. Takže mě tato vůle vyřešila problémy s kolenem.

      0 0
      • orca  

        Někdy to jsou často milimetrové niance v upevnění kufrů na tretru a to nemyslím jen v rámci čtyř směrů ale třeba i mírně povyklopit na jednu stranu (vypodložit) Každej máme přeci jenom jinou stavbu těla …

        0 0
        • dodydody  

          Ja sem si hral s kufrem prave nohy snad mesic nez mi to sedlo a prestelo mne bolet koleno leva noha byla v pohode hned :)

          0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.