Tuhnutí vidle - nízká okolní teplota

62 nepřečtených
  • Roman

    RS Judy XC, vlevo pružina, vpravo olej.

    Při „pokojové“ teplotě funguje OK (teda na tu cenovou relaci), ale za chladu se stává vidlici pevnou (doslova). Co s tím?

    Měnit olej (různou hustotu) každý den podle počasí to asi nebude to pravé.

    Už jsem skoro koupil Vanilku (tu nejlevnější s pružinou) jenomže si říkám, abych nedopad stejně.

    Historii jsem pročet…

    Kdo jezdíte v chladu, v mrazu a vidlice vám fungují, napovíte?

    Díky

    0 0
    • vlk  

      tak já mám letos duka nového takže zatím jen jednou něco slabě pod nulu tak asi –5 -tuto zimu větší mrazy nebyly a rozdíl jsem nepoznal.Loni jsem jezdil na upravené suntour-olejová lázen-měl jsem obyč motorový olej -a ten trochu tuhnul.Myslím si tedy že spíše záleží na oleji-na jeho složení.Některé oleje ty lepší budou asi dělány tak aby se zachovávali jejich vlastnosti i při nižších teplotách.

      0 0
      • Roman  

        Aha, to mě nenapadlo – nejenom hustota oleje, ale i jeho chování v různých teplotách – to bude ono.

        0 0
        • MartinXC  

          Dej řidší olej (nebo jej nařeď) a uvidíš, jestli je tam rozdíl. Pokud ne, je to konstrukcí vidle.

          Staré Judiny (olej-pruzina v obou nohách) na to citlivé byly: na léto olej 5W, v zimě 10W. Když jsem měl 5W olej, vidle ztuhla a ztratila část zdvihu. Regulace odskoku moc nepomáhala.

          U vzduchovek ti navíc zimou změkne i pružicí část.

          Na druhou stranu, Fox má u vidlí velký rozsah regulace útlumu, možná to půjde poladit bez změny oleje.

          0 0
          • Paja  

            Pockej, nemelo by to byt naopak, odskok s 10W je pomalejsi nez s 5W a kdyz to v zime jeste tuhne?

            0 0
            • MartinXC  

              Hmm asi jo. Já si pletu i pravou a levou ;-)

              0 0
              • Paja  

                A nejses ty zenska?-)))

                0 0
                • MartinXC  

                  Počkej, podívám se na brambory … ufff, nejsou to brambory. :-) Takže si to pletu v přenosu myšlenka – slovo.

                  0 0
                  • Paja  

                    No protoze jinak by to by to bylo prekvapeni jeste vetsi:-)))

                    0 0
          • radek z BF  

            tlumičový olej nedoporučuju ředit, jen vymět za viskozitu 5W a míň…Pokud naředíš něčím, co má charakter těkavého rozpouštědla (včetně petrolejů a terpentýnových olejů) riskuješ poškození různých těsnění…Takhle jsem si po… tlumení v Magnumu R, resp. všechny těsnící elementy :-(

            0 0
            • radek z BF  

              …vyměnit… :-)

              0 0
              • MartinXC  

                Ředit je myšleno provést cvičení, např. u oleje 10W:

                • část množství (50%) odebrat
                • dolít 5W
                • a výsledek je zředěná 10W na cca 7,5

                (Kdo to pochopil jinak, tomu se omlouvám za dodatečné vysvětlení)

                0 0
                • radek z BF  

                  rozumím :-))) podle mě, když jsou teploty okolo 0 Celsia a niz, tak vesker bordel na povrchu kluzaku a uvnitr vidle (de facto vodni emulze a suspenze) ma takovy odpor, ze rozdil 7,5W vs 5W v tlumici vidle nepoznas… :-) Leda podle chuti :-))))

                  0 0
                  • kovar  

                    to mluvíš o jakých vidlicích ? Mám podezření na MAnitou:-)

                    0 0
                  • náčelník  

                    Co takhle vliv různé teplotní roztažnosti různých materiálů? Dejme tomu, že futra se „smrsknou“ víc než vniřní nohy, tím pádem vzrůstá tření.

                    0 0
                    • Pekáček  

                      Aby ti futra nevyjely z vnitřních nohou :o))) Ale co když na tom něco je? Marcoška je takřka bez vůle a tuhne, Suntour se viklá a netuhne…

                      0 0
                    • McBlacky  

                      to asi ne na tam malým průměru… kromě toho v létě když do černých vidlic praží sluníčko tak by se teda musely sakra roztáhnout :-)

                      0 0
        • pos3k  

          ano presne tak ve zkratce: existují normovane zkousky oleju, kdy se ochlazovanim zjistuje teplota, kdy se zacinaji tvorit vyssi alkany (parafiny) ci dojde k zatuhnuti (vlevem parafinu) bo kdy prestane olej tect pres filtr dane porozity atd. cim nizsi teplota tim lepsi nizkoteplotni vlastnostni motorove oleje cim mensi cislo pre w (20w,15w..) tim lepsi v zime kazdy olej by mel splnovat dane statni normy, ve kterych i ty teploty jsou uvedene

          blizsi „specifikace“ na pozadani

          0 0
      • TinkTink  

        Hem…neznam vidlici, ktera by v –5 neprituhla…nebylo to spis tim, ze jsi nemel s cim porovnat? :)

        0 0
        • Pá-dlista1  

          On nepise, ze neprituhla. On pise, ze to nepoznal :)

          0 0
        • vlk  

          dobrá před slovíčko nepoznal bych dal ještě slovíčko skoro.Ale já obecně jezdím zpětný útlum nastavený trošičku více na tlumení než ostatní.A navíc mám nastavitelný, tak je možné, že to mám nastavené zrovna na zimu tak že mi to vyhovuje.Nevzpo­mínám si kdy jsem to naposled nastavoval.

          0 0
          • TinkTink  

            Ty nechces aby vidle vidlila? :))

            Jasne…jestli ti to sedi, tak to neresim…akorat jsem nak neveril tomu, ze by to neslo vubec poznat…kazda vidle nejak zatuhne…otazka je jak moc…

            0 0
            • vlk  

              říkám zatím jsem jel jen při –5.Může Ti to potvrdit i Darjan že na té mé vidli to poznat skoro nešlo.Uvidíme až bude tak –10 –15 či –20.Jestli letos vůbec bude.

              0 0
              • TinkTink  

                ja to myslel celkove…jak jsi psal nejen o tech –5°C…

                0 0
                • vlk  

                  tobyla odpověd k tomu konci toho tvyho dotazu.Mě vidle jak ty říkáš „vidlí“-ten výraz se mi fakt líbí dobrý.

                  Konkrétně Darjan,Metronom i mc comp Grafika či jiných co jsem zkoušel ji měli nastavenou na rychlejší návrat.Prostě ji mám na sebe ideálně nastavenou.a výsledkem je, že má trošičku pomalejší zpětný útlum než mají ostatní.Ale i tak to někdy šteluji podlo toho v jakém terénu se nacházíme.když jedeme do kamenitého vojenského terénu tak ji mám jinak než na klasické lesy. např Darjanovi jsem ji nastavil taky na trochu větší útlum a taky s ní pak byl spokojenější.-bavím se vždy o vratném.

                  0 0
    • Daf  

      No mel jsem SIDa a ted mam Skareba. Pri teplotach pod bodem mrazu jsou trochu linejsi, ale vetsinou stacilo trochu postelovat odskok. Sice ani tak to nefunguje tak jako v lete, ale porad muzu rict ze pruzi dobre. Driv jsem mival jeste vazelinou mazaci vidlici Kangaroo a ta byla v zime opravdu skoro pevna.

      0 0
    • Pá-dlista1  

      Nikdy jsem si nevsim nejakeho zasadniho tuhnuti u svoji M, ale u vazelinou mazanyho Suntouru jsem si myslel, ze je pevna nez jsem okusil kamaradovu DJ 3. Ta byla pevna. ⇒ Pak si vyber :)

      0 0
    • RomanH  

      Marzocchi Z3, original olej s vizkozitou 7,5 Je to tak, jak pise Daf – vidlice je o trochu linejsi, ale rozhodne netuhne.

      0 0
    • speedy gonzales  

      marzocchi..vzduch olej..zadny problem

      0 0
    • Paja  

      Cau, nemas neco s telefonem? v patek jsem ti posilal SSMku ohledne sobotni vyjizdky a prislo mi, ze nedoruceno:-(

      0 0
      • Roman  

        SIMku mám vyndanou, protože mi klekl tidlifón a jsem jen na služebním 603 417 165. Škoda, jinak bych se přidal, protože jsem řádil sám v tom sobotním bahně až do tmy.

        0 0
    • Paja  

      Jo a vidle RS judy xc 00, celorocne stejny olej, v mrazech je mozna o neco linejsi, ale ne o moc. Momentalne 7,5W po dalsi vymene zrejme zakotvim na 10W.

      0 0
    • Paja  

      Taky bych to mohl napsat do jednoho prispevku:o) Pokud nefunkcnost není zakladni vlastnost te vidlice, tak zkus olej s nizsim W, treba pak bude lip fungovat i v lete:) a kdyztak neni takovy problem menit olej 2× rocne – jaro/podzim.

      0 0
    • JJ  

      Z5 2001. V zime netuhne. Ale ted na podzim sem dal olej 5W misto 7,5

      0 0
    • marapara  

      RS Duke XC U-Turn, chodí úplně stejně. Jel jsem v –5 st.

      0 0
    • fousac  

      SR MG-92 od cca 7st. zacinala tuhnout (min chodit), pri –15st. byl zdvih=0

      Duro E pri 5–10st. chodi normalne, uvidime, az se otepli (nebo okosi)…

      0 0
      • wroum  

        a jaky je duro? nejaky postrehy, plusy a minusy?

        0 0
        • fousac  

          to je tezky…

          1. mam velmi kratce
          2. nemam moc s cim porovnavat…

          takze prewiev: extra tuha.. chodi jenom nahoru a dolu, predo-zadni pohyb zadny (zatim), nekrouti se.. chod hladky v celem zdvihu (zatim odzkouseno 115 ze 130mm), externi regulace tlumeni funguje, lec nema extremni rozsah, original pruziny sou spis na tezzsi vahu (cili ja, tzn. cca 97kg:), neni to nejak extra zehlicka, ale bere uz od docela malejch nerovnosti… ja sem spokojenej, uvidime dal…

          P.S. vypada skvele :)))

          0 0
          • wroum  

            mozna (jestli budou prachy) chtel bych poskladat nejaky nenarocny skakadlo na bikrosku a ta vidla by mi nevadila, proto se ptam.

            no hlavne at ti slouzi.

            0 0
            • TinkTink  

              No ja ted cekam na DURO-D…cena je fakt mala, akorat si s tim budu muset pohrat jeste pred vyjetim… :)

              Tvrdsi pruziny – kdyz s tim budes vic skakat, tak bych to bral jako pozitivum…ale na XC toho asi moc nenaskaces :)

              0 0
          • Pá-dlista1  

            Asi hoooodne tvrdy pruziny, kdyz s 97mi kilama davas 115 ze 130mm. Ale podle me to stejne 130 chodit nemuze a i kdyby chtelo, tak tomu zabranili elastomerem :) (To je jen zkusenost s XC-PRO)

            0 0
            • wroum  

              XC PRO NS chodi po tunningu 126 ze 130 (zmereno)

              0 0
            • fousac  

              spis zatim nemela duvod jit nadoraz… ;)

              no ale minimalne 100mm chodila i pod lehouckejma lidma (tzn. <80kg)…

              0 0
              • Pá-dlista1  

                To neni otazka nejakych osobnich pohnutek te vidlice. Na co pak ten zdvih vozis, kdyz ho nemuzes vyuzit?

                0 0
                • fousac  

                  hodne zdvihu za malo penez.. ;))

                  mo ja mam fakt najeto zatim par kilaku a spis rovinky, ladim formu na Sibir..

                  vsak ono to prijde..

                  0 0
          • Pekáček  

            A to se lidi někdy diví proč vychvaluju XC Pro E 02, má stejnou konstrukci až na detaily (nohy 30mm, menší zdvih, manžety). Akorát ta regulace je tam dost velkýho rozsahu. Foto viz http://www.bike-forum.cz/…07155607.jpg

            0 0
            • TinkTink  

              Hele…ozvi se mi pak pres ICQ a nez dotaz na 180mm kliky se me zeptej, jak si mas zvysit zdvih u tydle vidle…na to mam jednoduchy reseni :)

              0 0
    • jecnak  

      Nektery rocniky maj Judy XC maj v jedny noze elastomer. Jeho skvelou vlastnosti je, ze v zime zatuhne a vidle pak nepruzi. Jedina rad pak asi je ten kousek gumy vyhodit.

      0 0
    • Pekáček  

      Já si za pokojový teploty poladil Marcošku na lehce línej chod a za mrazu mi pěkně vytuhla (olej Motorex 7,5), takže jsem jí musel naladit narychlo a v mrazech chodila OK. Docela mě to překvapilo, páč s vazelínovo olejovo pružinovou XC Pro E 02 jsem takový dramatický rozdíly nezaregistroval.

      0 0
      • Karaya  

        No ja taky u M. povoloval tlumeni az skoro na minimum.. Pri nastaveni „leto“ (a teplotach pod nulou) se vracela tak pul minuty :-) Ted chodi zase dobre…

        0 0
    • blick  

      Dej si do vidle leteckou hydrauliku s vysokým viskozitním indexem a co nejnižší viskozitou a budeš v poho i v –20°C

      0 0
      • vlk  

        viskozita vím co je, ale co je to viskozitní index.

        0 0
        • Pá-dlista1  

          Oč vyšší je viskozitní index, o to menší je pokles viskozity při nárůstu teploty.

          0 0
          • vlk  

            dik, tak to je možná i dpověď na TinkTinkův dotaz na mě na začátku této debaty-prostě asi je v dukách nějaký olej s vyšším viskozitním index.

            0 0
            • TinkTink  

              No kdyby jsi si ho tam vymenil, tak bych tomu veril…ale nak se mi nezda, ze by zrovna original Rock Shox byl takovej…(jako ze by v Judynach zpomaloval a u Duka ne…to se mi fakt nezda :)) )

              Nic..ukoncim to…nema cenu to resit…proste to nepoznas a basta :)

              0 0
          • pos3k  

            resp. cim vyssi viskozitni index, tom mensi zmena viskozity :-)

            0 0
        • Pá-dlista1  

          Aneb zmena vyskozity v zavislosti na teplote.

          0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.