• Jenda

  Přišlo mi mailem, že radní Prahy 1 chtějí řešit různý elektrosamohyby co nahradily segwaye plošným zákazem kol v centrální části P1. Tím se centrum stane prakticky neprůjezdný. Hlasovat se o tom má už toto úterý. Více např na FB auto-matu

  https://www.facebook.com/…tivaAutoMat/?…

  Ani se mi nechce věřit, že takováhle kokotina někoho v druhém desetiletí 21. století napadne :-/

  0 0
  • Smazaný účet  

   sluníčkový zákazy dotažený ad absurdum…a už se to nelíbí, co?

   0 0
   • hawrda  

    Je otázkou času,kdy zakazou kvůli elektrojebkam cyklistiku po běžných turistických cestách.

    0 0
    • petrun  

     Pokud se tak stane začnu chodit s peticí za přesunutí elektrokol do kategorie malých motocyklů!

     0 0
     • snas89  

      Myslim ze v anglii uz to resi.

      Na trailech berou elektrokola jako motorky a maji tam vetsinou zakaz. Co si vzpominam tak ti budou resit celostatne nejakou legislativou.

      Jestli jsem nepresnej tak me nekdo opravte:)

      0 0
      • petrun  

       To je tím, že na rozdíl od nás mají angláni rozum.

       0 0
       • Smazaný účet  

        proto zakázali střelné zbraně, což v důsledku vedlo k větší bezpečnosti? (a proto jsou daleko před námi v žebříčku bezpečných zemí)

        0 0
        • petrun  

         Mají rozum ohledně elektrokol. Zbraně neřeším na to je zde jiné vlákno.

         0 0
    • šimlos  

     Bohužel. Elektrokola umožňují jezdit lidem, kteří by na to dříve ani nepomysleli..Kar­diaky a další zdravotní omezení do toho nepočítám, myslím lidi, kteří jsou akorát líný a nebo prostě vyžraný. Je to ale kšeft a obchody z toho mají radost, nic proti tomu. Prostě to dát na roveň motorkám.

     0 0
     • jannk  

      uplne staci aby zacali vymahat a kontrolovat tech 250W a 25km/h …

      0 0
      • jecnak  

       +1

       0 0
      • JendaH  

       V ČR je to 1 kW a 25 km/h. A moc si nedokážu představit, jak policajt v terénu takovou věc měří.

       0 0
       • Martin  

        mozkovým myšlením

        0 0
       • Smazaný účet  
        Obsah tohoto příspěvku je blokován.
        0 0
       • xtonda  

        No ta legislativa kolem toho mi přijde docela zmatečná. A ten 1kW mi přijde docela hodně na to aby se to stále považovalo za jízdní kolo a smělo tam kam běžná jízdní kola.

        0 0
       • jannk  

        250W. Ten 1kW platí pro externí motory, spíše zamýšlené na pohyb těžších vozíků. Ale hlavní je těch 25km/h

        0 0
   • Jenda  

    ?? fakt opět netuším kterým směrem se tvé myšlenky ubírají

    0 0
   • snas89  

    1: jednak by mě zajímala tvoje definice sluníčkáře

    2: ať už ta definice té „asi levičácké sociální“ skupiny dopadne jakkoliv, nechápu, jak to souvisí s tupostí radních Prahy 1, která je tvořena převážně politiky pravicových stran (ods, top09, agrofert)

    0 0
    • Barak  

     Serza ma proste par pokriku do tmy, ktere toci porad dokola, no. Smysl v tom nehledej.

     0 0
  • Bubaaak  

   citace: V úterý 2.5. bude Rada MČ Prahy 1 hlasovat o zákazu používání jízdních kol v centrální pěší zóně v okolí Můstku a Staroměstského náměstí (viz. mapka). Zákaz pravděpodobně projde, neboť ho posvětil i radní pro dopravu Prahy 1 Richard Bureš. Na kole v centru, kudy stovky z nás denně projíždí, si tak už prakticky neškrtneme.

   Takže na kole nemůžu na pěších zonách? Tak kde s tím můžu souhlasit?

   0 0
   • Smazaný účet  

    jsem zvědavej, zda bude někdo do EU vracet ty dotace, ze kterých se s velkou slávou vybudovala „cyklotrasa“ napříč Staromákem

    0 0
    • Bubaaak  

     Jako že by někdo vrátil chatu, auto? Seš magor? :D

     Sorry: co na pivu, to na klávesnici

     0 0
    • Val  

     napříč staromákem vede nějaká cyklotrasa?

     0 0
      • Val  

       jo na mape, to asi EU moc nestalo, jen sem myslel ze jsme neco prehlidnul, kdyz jsem se po staromaku kodcal. Do Prahy jsem se pristehoval nedavno a uz jsem zjistil, ze ty „cyklo-trasy/stezky“ na mape absolutne neodpovidaj realu… zatim jsem objevil jen jednu cyklostezku – kolem Vltavy a pak obcas nejakej cyklo pruh – kterej je ale stejne nepouzitelnej protoze se na nem parkuje (namesti Republiky – to mensi nadrazi) nebo po nem jezdi auta, ktery si z jednoproudovky delaj dvou (most naproti strahovkymu tunelu)

       0 0
   • Sunshine 29  

    Bike na pěší zónu nepatří, nevidím problém…Sem tam si zajedu přes Krčák, náplavku na Hrad, dám si kafe nebo pivo a jedu zpět. Využívám třeba Karlúv most – přes něj kolo vedu, stejně tam jet nejde a nevidím v tom problém stejně na mnoha jiných místech… Vždycky se dá objet, takže nechápu ten brekot.

    Zákaz segwayů chápu – nechají ae přejet autem, přechody, kočarky, chodce ignorují (vlastní zkušenost).

    0 0
    • iron.hide  

     "nechají ae přejet autem, přechody, kočarky, chodce ignorují " – mozno to bolo sposobene tym, ze uzivatelia segwayov nevedia ako sa na tom brzdi.

     0 0
    • šimlos  

     Bereš to podle sebe ale spousta lidí zrovna tuhle trasu používá do práce nebo do školy, než aby se motali kolem ulicemi plných aut. Navíc by se kola měly „svézt“ se segwayema a elekrokoloběžkama pro turisty. Celý je to na hlavu.

     0 0
     • Sunshine 29  

      Je pravda že já to mám trochu z jinýho úhlu…Na jednu stranu to chápu, protože v centru potkáš spoustu jelit co se proplétají mezi lidmi na chodníku, na druhou to odnesou ti slušní…

      0 0
      • Jenda  

       jenže i ty jelita v podstatě nikomu až tak nevadí a problém je od organizovanejch výprav turistů – jede jich vláček, místo před sebe čumí po památkách případně stíhají průvodce

       druhej problém kterej chtějí tímto vyřešit jsou pivní kola, což imho nemá s kolama nic společnýho

       0 0
     • treatt  

      Přesně tak.. když vyjíždím na silničce z práce v Karlíně a potřebuju jet na Modřany, tak těch inteligentních variant moc není. Náplavka výhradně v zimě, jinak se tam skoro nedá projít, nábřeží je masakr s autama, i když se člověk dostane příjemně na Žižkov tunelem a případně po stezce až k VŠE, tak ho to vyplivne do Italské, Žižkov na tom příjemností není o nic líp – na každým rohu křižovatka, světla, provoz jako kráva, pavé, koleje.. nic, co by jeden rád absolvoval pravidelně..

      takže doteď šlo jet celkem v pohodě od Masaryčky Hybernskou po stezce a pak prostě opatrně a pomalu projet směr Karlák skrz pěší zónu. Osobně jsem tam nikdy žádný konflikt neměl, ani náznakem..

      Tahle oblast prostě žádnou jinou solidní alternativu nenabízí, i když se dá efektivně projet Jindříšskou, tak ve Vodičkově udělali mezi kolejema tak brutální pavé, že by to na Roubaix mělo spousta hvězd, takže to taky padá..

      A jedna věc se na to dívat optikou toho, že osobně tam tudy jezdím a dotklo by se mě to / nedotklo, věc druhá, jak by měl směřovat urbanistický vývoj moderního velkoměsta. A já prostě chci žít ve městě, které se vyvýjí směrem k tomu, že ulice je pro život, pro lidi, pro kolo, kolobrndu, stánek, procházku, příjemný pocit a ne průjezdní místo obložené z obou stran kárama..

      0 0
      • Smazaný účet  

       Italská-Mírák-Bělehradská a buď dolů pod most a parkem k Vyšehradskýmu tunelu, nebo přes Nuselák a pak dolů k vodárně…

       0 0
       • treatt  

        Občas to právě takhle natáhnu, ale výjezd z Italské skrz Mírák je dost čekání/teror a Jugloslávská na pavé + koleje, takže opět nic příjemného, Bělehradská/Jugo bývá dost zaplněná, takže to má k rychlému bezproblémovému průjezdu dost daleko.. od Tyláku na Nuselák a pak dolů k vodě už cajk..

        0 0
        • Smazaný účet  

         když sjedeš dolů Římskou, tak si sice pár metrů zajedeš, ale jsi pak rovnou na Bělehradský, bez semaforů (jen na křižovatce s Anglickou a pak s Rumunskou) a v nulovém provozu

         0 0
      • MaPa  

       +1

       Já tam občas taky jedu a nikdy jsem neměl problém projet. A pokud vidím, že je tam opravdu souvislý dav lidí, tak prostě jedu jinudy.

       Problém je v tom, že nikdo na magistrátu nemyslí koncepčně. Protože úředníci, kteří by to měli dělat, většinou nemyslí, ale „tupě“ si kroutěj svý povolání. A do toho jim zasahují nadřízení, kteří jsou voleni na čtyři/šest/osm let a vzhledem k tomu, že v našem absurdistánu je doba přípravy velké rekonstrukce nějaké ulice klidně 12+ let, tak je lepší řešit malé kraviny a to ještě pokud možno nějak tak, aby z toho byla zakázka kde se dá ulít co nejvíc chechtáků. Výsledkem je, že ten, kdo přijde další řekne, že to minulé je hovadina, což většinou skutečně je, takže se to předělá. Ale že by se vytvořilo něco smysluplného, to většinou vůbec… Chytří úředníci nad tím můžou kroutit hlavou, ale většinou je v případě aktivity semele politickej/kmo­trovskej systém, jdou jinam (na jinou MČ) a tam už jsou opatrnější, protože koneckonců taky živěj rodinu :-(.

       A aby se lidi zamysleli a začali spíš vyžadovat slušnost než miliónový projekty na separaci, to už by člověk fakt chtěl od magistrátu/radnice MČ/policie/li­dí/i cyklistů moc. Prostě sklízíme co jsme si zasili (imho i vlastní tolerancí mezi sebou).

       0 0
      • MiKED  

       Zbaběle to beru metrem z Křižíkovy na Karlák… I když v tretrách je to masakr.

       0 0
       • treatt  

        No, nedivím se, občas si říkám, že by to bylo z hlediska bezpečnosti nejlepší.. jenže se mi jednak nechce z práce hned zalézt do krtka, když se chci provětrat a s kolem to je prostě vždycky trochu oser..a pak je tam taky hledisko, které jsem zmiňoval už výš, chci prostě aktivně žít v moderním městě, které by se prostě mělo otvírat chodci a cyklistovi..

        0 0
        • Jenda  

         navíc cpát se s kolem do metra ve špičce je príma pro všechny zúčastněné ;-)

         0 0
        • MiKED  

         Já v Karlíně bydlím, takže obvykle na jih nevyjíždím ve špičce. A z práce je to úplně jiná písnička.

         0 0
       • Smazaný účet  
        Obsah tohoto příspěvku je blokován.
        0 0
      • JendaH  

       Osobně bych z Karlína do Modřan jel buď po A2 podél Vltavy nebo bych se u Bulhara napojil na Magistrálu, dojel na Pražského povstání a tam dolu k Vodárně a dál po A2 (nebo možná až na Pankrác a dolu Jeremenkovou nebo do Braníku).

       0 0
       • Smazaný účet  

        po magistrále? adept na Darwina…

        0 0
        • JendaH  

         Nejsou tam blbí a bezohlední chodci, náhodně se pohybující děti, pejskaři a dveřní zóny zaparkovaných aut. Přijde mi to stejně (ne)bezpečné jako alternativní trasa centrem.

         0 0
         • hawrda  

          Viděl jsi někdy tu magistrálu z blizka?Tohle fakt nemůžeš myslet vážně,jinak piš závěť :-D

          0 0
         • MiKED  

          Proti gustu… Já bych na magistrálu s kolem nevjel, protože mi to přijde jako čistokrevné šílenství.

          0 0
          • Kubajsu  

           Po magistrále celkem běžně jezdím. Je to řádově bezpečnější (vzhledem k počtu nutných prudkých změn rychlosti a směru, tj. ohrožení dle zákona), než Modřanská peklostezka v kterékoliv odpoledne bez deště.

           0 0
           • Barak  

            To je ale blbost.

            0 0
            • Kubajsu  

             Když myslíš…

             0 0
             • Barak  

              Chápu, že to pro určité jedince může být na magistrále ok. Ale většina cyklistů by tam nejela ani za zlaté prase, protože je to jednoduše hazard. Takže psát o tom, že je to na magistrále řádově bezpečnější než na cyklostezce, byť Modřanské, je dost mimo. To se na mě fakt nezlob.

              0 0
              • Stingray  

               Chvílema si říkám, že bych snad jel ve špičce raději po magistrále než po modřanský. Co tam se děje je normální hazard se zdravím a životem všech zůčastněných :-/

               0 0
              • Kubajsu  

               Že do toho motáš panickou hrůzu z neznáma, není můj problém. Jezdím po obojím, tak můžu celkem srovnávat a fakt prostě je, že za 100 km po silnicích (včetně dost frekventovaných) nezažiji tolik situací hrozících velmi intenzivně úrazem, jako za jednu cestu z Podolí na Zbraslav ve slunečném odpoledni. A to tam jezdím dost volně.

               0 0
               • Barak  

                Panickou hrůzu z neznáma… tak jo. Že tam těch cyklistů ale vídám. Počkej, zkusím si vzpomenout, kolik cyklistů jsem tam viděl letos… hm, ani jednoho nebo jednoho? Teď fakt nevím.

                0 0
                • MaPa  

                 Tak nevypadá zas tak neproježděně. A Stravu nemají všichni…

                 0 0
                 • Barak  

                  No, žádná slava. Nejvetsi frekvence je tam, kde po chodniku vede soubezne cyklostezka.

                  0 0
                  • 777rada  

                   Když jsem se podíval kde že je vlastně na pražské heat mapě magistrála tak jsem si taky říkal to není možné, tam přece nikdo na kole nejezdí, to jsou telefony co vozí lidi autem.

                   Přiložený obrázek jsou data agregovaná (předpokládám) zase přes Stravu, ale pouze v rámci projektu Do práce na kole 2015. Všimni si třeba rozdílu u té vracečky kolem garáží Slovan. Jasně, nikdo neví jestli to tam lidi doopravdy projeli do práce na kole nebo do práce autem, ale:

                   Komu z těch lidí co stojí ze těmi vizualizovanými daty asi stojí za to registrovat se do sluníčkového projektu aby pak nahrávali nějaké fejky? Obrázek je screenshot z prahounakole.cz

                   0 0
                   • Barak  

                    Nerozporuju, že po magistrále nějací cyklisté jezdí. Rozporuju tvrzení, že je to bezpečnější než Modřanská cyklostezka a říkám, že si to zřejmě myslí většina cyklistů jezdící po Praze, protože když jedu jednou dvakrát do týdne po magistrále autem, žádné cyklisty nepotkávám. To je debata o ničem.

                    0 0
                    • Jenda  

                     tak přinejmenším když jedeš po magistrále tak tě většina řidičů považuje za ultramagora a takovému je lepší se vyhnout ;-)

                     Já to po ní střihnu jen občas od Štvanice na Bulhara když vidím že je to dost zacpaný a auta tedy víceméně stojej. Jinak se tam moc komfortně necejtím, ale je to daný i tím že tam jedy většinou na skládačce. Na pevňáku jsem párkrát zkusil i jiný úseky, vždy ale s pocitem že tam zbytečně plechovkáře brzdím a provokuju.

                     0 0
       • treatt  

        O A2 jsem psal už výš – fajn úsek náplavky končí od Karlína u Čechova mostu, kde z dlážděné lajny na silničce vletíš do přísného pavé, které je až k výjezdu u Rudlofina, odkud je opět dilema, kudy to vzít a vybíráš z menšího zla mezi lidma, autama, tram, kolejema a pavé – dál Křižovnická se celkem propálit dá, i když to není dvakrát příjemné, Smetanovo nábřeží cajk po kolejích, Masarykovo ještě jde k Mánesu (i když se tam často trochu mačkám nad komfort, abych nezdržoval auta), ale odtud autopeklo, opravdu nepříjemný úsek. V zimě se v pohodě objede po náplavce, jenže jak se udělá hezky, je naprosto nemožné na to ani pomyslet.. alternativně to občas beru přes Karlák a dolů na Albertov, ale jsou to všechno prostě velký kompromisy..

        No a druhá navrhnutá varianta po Magistroši – jako nebudu se stavět za anděla, občas tam pálím, ale výhradně od Vyšehradu, pokud na mostě stojí kolona, směr Pavlák se dá jet v souladu s provozem, od Pavláku ještě líp, protože to je skopec, tak člověk jede stejně rychle jako auta a pak už se jen vyjede dolů na křižovatku se Seifertkou. Když se přišlápne, tak touhle trasou na silničce nijak nezdržuju auta, ale občas tam vidím neohrožené mesíky, co si to na bajku šinou v klídečku dvacítkou až na Těšnov bez bázně a hany – to mi teda moc rozumné nepřijde.

        Ale jet Magistrálu v protisměru od Florence, kde pokud není zácpa, auta letí opravdu rychle a cyklista by supěl dost pomaličku, to je teda dobrá kokotina a v životě bych tam nenajel

        0 0
        • Kubajsu  

         Od Florence je zácpa skoro furt a okolo Hlaváku je celkem dost prostoru bokem… K Žitné se ještě dá kousnout (pro mě lepší alternativa než propletení přes Václavák), ale dál už je to dost k ničemu a přes Nuselák tímhle směrem vůbec…

         0 0
  • 777rada  

   Parada, bude pesi zona pro auta, to je ok. Vzhledem k tomu ze pokud to schvali tak do prace legalne nedojedu tak asi fakt nezbyva nez napsat ten email. A to jako vazne? Vzdyt Na prikopech vede I nejaka ofiko cyklotrasa, ne?

   0 0
  • vanderpoel  

   Opravdu nemam potrebu jezdit centrem prahy na kole. A uz vubec ne na pesich zonach. Takze ano, sam o sobe mi ten zakaz taky prijde pitomy, ale mam s nim zasadne mensi problem, nez kdyz si nejaci zeleni bolsevicti cykloteroristi chteli vynutit cyklostezku pres staromak, coz je ultra itn picovina.

   0 0
   • JendaH  

    Opravdu nemam potrebu jezdit centrem prahy na kole.

    To máš dobrý. Někteří lidé tam třeba pracují, tak tam jezdit jaksi musí.

    Ale titulek tématu mi přijde zbytečně bombastický – pod centrem si představuju něco většího než pár ulic.

    0 0
    • vanderpoel  

     Nemusi tam jezdit na kole.

     0 0
     • Jenda  

      jasně, lepší je tam jet autem

      0 0
      • JakeF  

       Nic jinýho neexistuje? Metro, tramvaje, autobusy? Zrovna v těchhle místech je dostupnost MHD kamkoliv naprosto bezproblémová…

       0 0
       • jonti  

        Ja treba v centru pracuji a jezdit tam na kole je pro me docela dulezite. Jen u nas ve firme je nas cca 10 ze 150 a predpokladam, ze i jinde je to podobne.

        0 0
        • JakeF  

         Z důvodu dopravy nebo sportu? I když v obou případech mi přijde lepší to úplný centrum projet metrem… Vždyť příkopy je problém projít mezi turistama rychlejším tempem pěšky.

         0 0
         • JendaH  

          Dopravně. Jezdil jsem pouze dopravně a i teď jezdím téměř vždy dopravně.

          Příkopy se dají jet 10 km/h v měkčí špičce, ráno když je prázdno tak víc. Já tam naštěstí skoro nejezdím a když jedu přes Prahu, tak jezdím po Magistrále.

          0 0
         • jonti  

          Ja jezdim z duvodu dopravy i sportovne, i kdyz tu cast od Vltavy na Vaclavak bych si rad odpustil.

          Do prace jezdim dopravne, z prace se nejak dostat na Vyton a potom to uz je sportovni.

          0 0
          • JakeF  

           No to je přesně ono… Proto říkám, že mi největší smysl dává projet to nejužší centrum metrem.

           0 0
           • Jenda  

            Jenže když se pohybuješ v rámci centra tak je kolo právě to nejrychlejší. Protože nemám potřebu navštěvovat různé Prahy Pole a vlak mi jezdí z centra či Dejvic tak nemám ani lítačku, bo se mi to nevyplatí. Když už občas musím MHD tak mě to prudí, protože jakmile je tam nějaký přestup, tak je to na kratší vzdálenosti neskutečně pomalý.

            0 0
            • JakeF  

             Teď nechápu… Jezdíš vlakem a máš problém, že u MHD je na krátký vzdálenosti problém s přestupama?

             0 0
             • Jenda  

              ano, co je na tom k nepochopení – vlak mě někde vyplivne a pak jedu na kole a to čas od času přes centrum. To z toho důvodu, že je to na mých trasách výrazně rychlejší a pohodlnější než městská.

              0 0
              • JakeF  

               Ve srovnání s vlakem mi pražská MHD přijde v tomhle směru výrazně příznivější…

               Ohledně tras se vyjadřuješ dost neurčitě, tak je těžko nějak soudit. Nepochybuju o tom, že takový případy najdeš, nicméně optikou toho, kolik lidí tenhle způsob volí, protože je pro ně opravdu nejpohodlnější a nejrychlejší, a kolik lidí se jako pěší pohybujou v řešenejch oblastech, je asi jasný, čí zájmy by magistrát měl prosazovat.

               0 0
               • Jenda  

                konkrétní příklady:

                Nádraží Dejvice – Troja – na skládačce cca 20 min, metro + bus 35 min (ale tady nejedu centrem, takže zákazy jsou mi jedno).

                Karlov-Masaryčka – kolo cca 15 min (jedu přes Můstek a Příkopama), za tu dobu sotva dojdu na I.P. Pavlova ;-)

                Troja – Masaryčka – kolo cca 20–25 min, mhd netuším :-)

                Troja – Bubny – kolo 10 min, mhd tak 25

                všechno beru časy dveře-dveře, tedy ne jen čistý čas jízdy mhd

                0 0
                • JakeF  

                 Troja je obecně dostupností debilní, ale žádný z tras se ty řešený zákazy netýkaj, ne?

                 A z Karlova na Masaryčku by to mělo jít rozumně tramvají, ne?

                 0 0
                 • Jenda  

                  Karlov není Karlovo náměstí ;-) Pravda zbytek kolejí tam je, ale to ještě nebyla magistrála :-)

                  Ještě jsem zapomněl trasa Dejvická – Karlov, tak jedu přes centrum úplně – Staromák – Můstek

                  0 0
                  • JakeF  

                   Já vím, kde je Karlov, pár měsíců jsem tam jezdil denně. Dolů k tramvaji to není daleko.

                   Není to z Dejvický kratší a rychlejší přes nábřeží?

                   0 0
                   • Jenda  

                    Než sejdu na tramvaj a než mi pojede tak sedím ve vlaku, jen k tramvaji je to 7 min svižný chůze.

                    Není, navíc je to neskutečnej oser mezi autama a tramvajema. Co by ale v tomhle směru hodně pomohlo je zprůjezdnění Jungmanky pro cyklo v obou směrech.

                    0 0
                    • JakeF  

                     No a tramvaj pak za 10 minut. Když se koukneš do jízdního řádu, tak to máš za 17 plus nějaká rezerva. To mi proti těm udávanejm „cca 15“ na kole nepřijde zásadní rozdíl…

                     No to je právě ono… Mezi autama a tramvajema je to oser, tak radši budeš ohrožovat chodce na pěší zóně, abys ušetřil 2 minuty času. Že je pak oser tam chodit pěšky, protože musíš pořád hlídat, aby tě neoprasil nějakej kličkující cyklista, co zrovna spěchá na vlak, to už tě nezajímá…

                     0 0
                     • Nikovlas  

                      Kdyby se v pěší zóně na zemi vyznačil dvojpruh (oba směry) pro cyklisty (a chodci by to respektovali), k žádnému kličkování by nemuselo docházet – jak je ta zóna široká? Pochopitelně by tam cyklisti nemohli jezdit 30…

                      0 0
                      • pepek  

                       :-)

                       0 0
                      • Jenda  

                       to už bych viděl reálnější udělat cyklotunely v kolektorech co křižujou celý centrum ;-)

                       0 0
                       • Nikovlas  

                        Kvůli nevhodnosti řešení, nebo nedostatečné vůli k realizaci?

                        0 0
                        • Jenda  

                         Snad nikde na světe nefunguje to, že by na pěší zóně byl cyklopruh do kterého by nikdo nelezl, to je utopie a vlastně to ani není žádoucí. Stačí když tam člověk nejede jak hovado a těch 10–15 km/h se tam celkem dá jet a to bezpečně. Ve chvíli kdy bude cyklopruh tak do něj pěší, zejména turisté, stejně polezou a vyvolá to akorát konflikty, protože méně rozumově obdařeným cyklistům to dá pocit – cosemdopičile­zešjájsemvprá­vuamůžutuvalit30

                         0 0
                         • Nikovlas  

                          Pruh by umožňoval, aby ti slušnější věděli, kde by se zhruba měli pohybovat. Bez pruhu můžeš být sebeohleduplnější, ale stejně vsichni budete kličkovat, protože prostě nebude žádné vodítko, podle kterého se pohybovat.

                          0 0
                         • pepek  

                          To skoro vypadá, že jsi nikdy žádnou cyklostezku s pruhy ani neviděl. Ovšem kdyby se na každou postavil dostatečný počet kontrolorů v rozestupu tak 1kus/100 metrů, tak by tam byl jistě brzo pořádek .

                          0 0
                     • Jenda  

                      tramvaj 13 min, opravuju to kolo, i mapy cz to hodí za 12 min, tedy úspora min 10 min, to pokud to nestojí na karláku a nefrnkne ti tramvaj před nosem. Jasně, není to mnoho, ale to se můžeme dohadovat jestli je legitimní jezdit někam autem protože je to rychlejší. Ber to tak, že bych mohl jet z Kladna do Práglu autem (u práce mám kde parkovat) a ušetřil bych proti tomuto způsobu denně cca 30 min, jenže proti cestě kompleto mhd by to byla cca hodina, to už by bylo tolik, že i finančně bych to akceptoval.

                      0 0
                      • JakeF  

                       No když jezdíš na Kladno, tak by se spíš než tramvaj na Masaryčku vyplatilo metro Hradčanskou nebo Veleslavín, ne? Tam koukám vlak jede z Masaryčky 13, respektive 19 minut a metro z I.P. Pavlova na ně jede za 15, respektive 20, takže s cestou na metro to vychází ve výsledku cca stejně jak kolo na masaryčku a levnější vlak ti ušetří na lítačku :).

                       0 0
                       • Jenda  

                        z Hradčanský zespoda je to na metro skoro 15 min, Veleslavín je na tom o něco lépe. Pořád k tomu máš cca 10–15 min pěšky na to metro z Karlova.

                        Rozdíl v ceně vlaku mi na lítačku neušetří ;-) to jsem počítal mnohokrát

                        0 0
                        • JakeF  

                         To asi ty vlaky jezdí z jinýho nádraží Praha – Dejvice, než jsem myslel, protože těch 300 metrů by ses za 15 minut i doplazil…

                         Takže když to vezmu MHD na Veleslavín, tak to máš 10–15 minut na metro, 20 minut metrem na Veleslavín na vlak. Takže celkem 30–35 minut. Navíc z Karlova jezdil na metro bus, ale taky se mi na něj nikdy nechtělo čekat.

                         Když to vezmeš na kole, tak jsi na Masaryčce za 15 minut a odtamtud vlak jede na Veleslavín 19 minut. Takže celkem 34 minut :).

                         Beru, že na kole to je v některejch situacích o něco pohodlnější, ale fakt mi to nepřijde tak kritická situace jak to podáváš…

                         0 0
                         • Jenda  

                          Mluvím o čase z nástupiště metra na perón, si to někdy zkus, když nepoběžíš tak to pod 10 min nemáš šanci zvládnout, pokud budou trochu plný schody blížíš se spíš těm 15 min.

                          0 0
                         • JakeF  

                          Nojo, plný schody… A riziko zdržení, že na Můstku potkáš pouliční umělce, kolem kterýho je neprostupnej dav čínskejch turistů až do Rytířský, jsi v potaz bral?

                          Každopádně pořád můžeš ten Veleslavín, tam jsou eskalátory krátký a přes druhý schody ti pomůžou mladíci ve žlutejch vestách i s kufrem :).

                          0 0
           • Morchella  

            Jezdím na kole po Praze asi 30 let a až do přečtení této diskuse jsem nevěděl, že to může být nějaký problém. Ono to chce ale znát dobře město a samozřejmě jezdit na MTB. A jestli jezdím kvůli sportu, nebo dopravě po městě? Ne, mě ježdění po Praze prostě pořád baví a když nechci jet např. Karmelitskou, tak si to střihnu přes Petřín :-)

            0 0
            • Kubajsu  

             Ale když jedeš na silničce a ještě třeba zaprší, tak je podstatná část Prahy o hubu (koleje, dlažba). A to mi přinejlepším vadí.

             0 0
             • ˘Ö˘ Krab  

              Tak zrovinka s tím nic nenaděláš, musel bys zrušit tramvaje a dlažbu, to Ti asi neprojde.

              0 0
              • Kubajsu  

               Koleje nevyřeším, to je jasné. Ale vložený asfaltový pruh (nebo rovná dlažba) do kočičích hlav by vyřešil podstatnou část ošemetných situací, které v centru zažívám.

               0 0
               • Smazaný účet  

                Takze bys chtel, aby se vetsina obyvatel prahy slozila na tvoje osobni pohodli?:)

                0 0
                • Nikovlas  

                 K tomu se vyjádřím tak, že je naprosto běžné, že všichni přispívají na zájmy jednotlivých skupin obyvatel – ať už se jedná o sport, kulturu, vzdělání…

                 0 0
                 • Smazaný účet  

                  je to běžné…ale je to tak správně? správně podle názoru všech těch, kteří přispívají?

                  0 0
                  • Nikovlas  

                   Samozřejmě, že je to správné. I menší skupiny mají mít zastání. To, že například atletice se věnuje jen pár procent lidí (spíš ani procento), neznamená, že by do podpory atletiky jako sportu pro děti stát neměl dát ani korunu. Divný by bylo, kdyby tam dával 10% příspěvků do sportu. Chápu – neziskovky by se měly zrušit úplně – tak snad někoho uklidní, že včera si policie vyšlápla na tu největší.

                   Taky si myslím, že by se z veřejných rozpočtů měly podporovat třeba bezbariérové přístupy, ačkoli většina společnosti nájezdové rampy a cvakátka u přechodů nepotřebuje.

                   0 0
                   • Smazaný účet  

                    jasně, to je tvůj názor

                    já mám jiný názor – imho by se měly snížit daně a zájmy by si měla financovat komunita sama mimo stát formou příspěvků (chci aby moje dítě chodilo na atletiku = budu platit příslušný příspěvek, případně zaplatím stadionu nový povrch atd…)

                    a ti, co je atletika nezajímá, mohou ty peníze investovat jinam…třeba do chlastu

                    0 0
                   • JakeF  

                    Taháš to do absurdit… Tady není na kole problém projet, i když se pěší zóna zavře… Možná to bude o 2 minuty delší a budeš muset jet na silnici mezi autama, kam kola patří, což je hlavní problém zúčastněných. Radši ohrozí denně desítky až stovky chodců na jedný z nejfrekvento­vanějších pěších zón v Praze, než aby museli jet po silnici, kam kolo patří.

                    0 0
                    • Nikovlas  

                     Já reagoval čistě na Pepperův absurdní názor – principiálně.

                     0 0
                     • Smazaný účet  

                      to nebyl názor, to byla otázka. to se pozná tak, že je na konci „?“

                      0 0
                      • Nikovlas  

                       Děkuji za lekci českého jazyka od někoho, kdo neuznává humanitní vzdělání.

                       0 0
                       • Smazaný účet  

                        nemáš zač – z mé strany byla zdarma, takže vlastně taková humanitární pomoc pro tebe :-)

                        0 0
                • Kubajsu  

                 Asfalt je levnější, než dlažba. A rovná dlažba je při dnešní nejrozšířenější technologii výroby (řezání, nikoliv kamenické opracování) levnější také. Takže naopak; většina společnosti se skládá na „estetické cítění“ úzké skupiny památkářů.

                 A v některých případech nejde jen o pohodlí, ale o zdraví – samotná dlažba se přežít dá, koleje taky. Ale kombinace je na některých místech fakt o hubu (namátkou Klárov, Rudolfinum, Vodičkova, Senovážné náměstí…).

                 0 0
                 • Smazaný účet  

                  Takze by bylo levnejsi drazbu vydrhat, upravit podlozi, polozit asfalt nez to proste nechat tak, jak to je?:)))

                  Nuti te nekdo zminovane useky brazdit na kole? Pokud ano, reklam to u nej, pokud ne, nefnukej a v ramci sveho bezpeci obetuj kousek sveho pohodli a jezdi jinudy:)))

                  0 0
             • Morchella  

              Jasně, u silničky to chápu. Já jen reagoval na to, proč by mělo být lepší jezdit MHD, než na kole.

              0 0
       • JendaH  

        Neexistuje. Pokud nechceš podporovat mafii (DPP), tak neexistuje. Teda ještě můžeš pěšky, což se na tuhle vzdálenost ještě dá, ale na větší by mě to nebavilo (chci se někam dostat, ne se kochat. Na kole jedu po rovině 25, pěšky 5)

        0 0
        • JakeF  

         :) oukej… Na týhle úrovni nejsem schopen argumentovat, vyhráls.

         0 0
        • Smazaný účet  

         proč je DPP mafie? jestli máš nějaké důkazy, asi bys je měl předat orgánům činným v trestném řízení

         pokud takové důkazy nemáš, jen lžeš, pomlouváš a plácáš nesmysly…

         tak jak to je?

         0 0
          • Smazaný účet  

           tak to je level, že i Onuce by se mohl učit! :-D

           „Dopravní podnik má velice dobře promyšlené mechanizmy na zabíjení lidí. Tak například vyryli do hlavních silnic po celé Praze ocelové žlábky a doufají, že do nich najedeš a zabiješ se. Nebo před tebe postaví dieselovou Vrakosu bez filtru pevných částic a doufají, že umřeš na rakovinu plic. Nebo ti způsobí silikózu. Nebo sníží všechny intervaly v jízdním řádu a řeknou řidičům, že když je nedodrží tím, že budou projíždět červené a předjíždět v nebezpečných místech, vyhodí je, a doufají, že tě nějaký řidič zabije. Nebo alokují ve městě spoustu prostoru a ohraničí ho postupně se zužujícími obrubníky a doufají, že tě při předjíždění zajede někdo jiný. Nebo ti pod oknem pustí vrzající tramvaje a doufají, že umřeš ze stresu.“

           0 0
          • vanderpoel  

           kdyby to nebylo tak ostudne kratke, myslel bych, ze jsem na webu henryka laholy (zvuk mam vypnuty, takze gaudeamus igitur ti tam mozna hraje taky)

           0 0
           • Smazaný účet  

            nejsem psychiatr, tak tu poruchu neumím pojmenovat…ale po zběžném prohlédnutí toho indexu mám silný pocit, že naše civilizace fakt dospěla ke svému konci a měla by zaniknout :-/

            0 0
            • snas89  

             Neboj. Proti evolucnimu radu uz jde lidsto systematicky celkem dlouho a k nicemu jinymu to nepovede:)

             0 0
      • vanderpoel  

       to si nemyslim

       0 0
  • bradek  

   Ke způsobu řešení problému se nevyjadřuju, nicméně potvrzuju, že se po Praze1 pohybují tato individua na elektrických koloběžkách z titulní fotky z článku níže (zřejmě naháněči klientů), která jezdí jak po chodnících, tak silnicích, kde zase ignorují přechody. Auta mi zastavila na přechodu a v tu chvíli metr přede mnou projelo toto značnou rychlostí, protože zpomalit, natož zastavit, bylo pod jeho úroveň.

   http://www.metro.cz/…-/praha.aspx?…

   0 0
  • scota  

   A koně na Staromáku bych taky zakázal, protože mají hroznou spotřebu ovsa a jezdí moc rychle a produkují metan.

   0 0
  • Smazaný účet  

   Kdyz zakazovali auta, cykliste byli vpohode a nic neresili.

   Kdyz zakazovali vozitka, cykliste byli v pohode a nic neresili.

   Ted zakazuji kola…

   Salamovka v praxi;)

   0 0
   • pepek  

    Máš to špatně:

    Kdyz zakazovali auta, cykliste se radovali

    Kdyz zakazovali vozitka, cykliste se radovali

    Ted zakazuji kola…a cyklisté naříkají

    0 0
   • Kuba78  

    Kdyz zakazovali auta tak mnozi cykliste nebyli v pohode a nic neresili, naopak aktivne za to bojovali a zakazy mohutne slavili. Viz Automat. Ze jde radnici o dobro a blaho cyklistu si mohl myslet jen totalni zabednenec

    0 0
   • Tomcat  

    Další level bude registrace kol a povinné pojištění .

    Návrhy na to byly jak v ČR tak EU už dávno.

    0 0
    • Smazaný účet  
     Obsah tohoto příspěvku je blokován.
     0 0
    • Smazaný účet  

     povinné pojištění není potřeba. Když způsobíš nehodu, jsi za škodu tak jako tak odpovědný. U auta je pojištění povinnost, protože způsobuješ celkem často škodu, kterou nejsi schopný zaplatit. Na kolo lze použít pojištění na blbost, rozumný člověk ho má..

     Registrace kol, respektive nějaký smysluplná databáze, by možná zlepšila návrat ukradených kol..

     0 0
  • OstravakTu  

   Zakazal bych celou Prahu. Je to samy pruser a banda arogantnich prazaku,co jim patri cely svet. :)

   0 0
   • Rockodendronus  

    V tom případě se za Prahu raduj a jásej, protože je ta banda koncentrovaná na jednom místě. Kdyby Praha nebyla, byli by rozlezlí všude, včetně Ovy! To bys chtěl? :-)

    0 0
    • scota  

     Dopravu má na starosti Dolínek a ten je původem z Vyškova. Jinak to vede Krnda a ta je ze Slovenska. Předpokládám že do rachoty na magistrát nejezdí na kole ani segway, takže jim je to jedno a parkování asi taky neřeší.

     Jinak dopravu v centru vyřešili skvěle už se ucpává jenom Praha 6 na Prašném mostě a pak nějaký Most Barikádníků na P8 a parkování taky super zkrátka namalují další čáry a za několik mega nakoupí bonzovací vozidla. Parkoviště na Černém mostě jsou permanentně plná a pořád vedou keci, že uvažují o parkovacích domech.

     Co taky čekat od člověka, který se celý život živý akorát kecama.

     0 0
     • scota  

      Mega kapacita P+R např Skalka 1 – 63 aut a Holešovice – 74 aut ;-) Černý Most na hlavní příjezdové trase z východu a severo – východu 294 aut +131 aut (jenže to už je několik set metrů od M).

      http://www.dpp.cz/parkoviste/

      Opravdu je to takový problém vzít nějaký brownfield a nasypat tam trochu kačírku?

      0 0
      • MiKED  

       To jo, úplně naddimenzováno. Třeba v Holešovicích na P+R obvykle zaparkuješ tak do sedmi ráno… :-)

       0 0
      • šimlos  

       Kdyby to bylo tak jednoduchý, dávno by to bylo. Ale pozemky který by se hodily na výstavbu záchytných parkovišť někomu patří a získat je obtížný, často nemožný. Do Prahy každý den najíždí desítky tisíc aut přespolních za prací, žijí tady desítky tisíc lidí jenom přes týden a na víkend jezdí domů, hlavně Moraváci. Tak co by kdo proboha chtěl??? Zrušíme letiště a uděláme tam parkoviště? Nikoho nekritizuju, na nikoho nenadávám, nepřeju si Prahu jenom pro Pražáky, pouze konstatuju..

       0 0
       • scota  

        Např. kolem Kolbenky je místa dost a je to na příjezdové trase do Prahy.

        Klánovice u vlaku je parkoviště na 30–40 aut. Lidi parkovali u lesa a tak to vyřešili radikálně dali tam zákaz stání.

        0 0
        • šimlos  

         Tyhle pozemky ale nejsou města. Ty Klánovice třeba patří drahám. Město na jejich vykupování nemá peníze. Stejně jako pozemky kolem Prahy, kde teď rostou hlavně satelity a nákupní nebo skladové zóny, vlastnili je různí filutové z politiky, kteří je dřív v utajených výběrkách a nebo úplně bez nich velmi výhodně nakoupili a teď je to lukrativní byznys.

         0 0
    • mr.ricardo  

     Jo, byli by rozlezli vsude, jako treba ostravaci, kterejch je Praha plna :))

     0 0
     • OstravakTu  

      Co je a kdo je v praze mi je i zadele. Ostrava je fajne mesto a neresi se tu furt skandaly a prusery jak u vas. Pustis zpravy vecir a furt praha a tamto a ono a to v pici .. ostudy :))

      0 0
      • IndyCZ  

       Jestlipak to nebude tím, že v Praze je koncentrována zákonodárná i výkonná moc, zatímco v Ostravě jsou koncentrovány oxidy uhlíku. :-D

       0 0
       • Sunshine 29  

        +1.

        BTW Ostraváku víš co se říká v Praze o Ostravě?

        Vůbec nic…

        0 0
        • Pavel  

         Protože o Ostravě nic neví. Ani to, kde vlastně leží… ;-)

         0 0
      • Smazaný účet  

       řekl bych, že ze Stodolní by mohly bejt celý zprávy…jenže vy to tutláte…

       0 0
       • Pavel  

        Stodolní už dávno není, co bývala…

        0 0
        • Smazaný účet  

         Tak tak, Stodolní, „ulice co nikdy nespí“ je mýtus podporovaný debilama z MMO což je menší obdoba toho samého zařízení v Praze :DD

         A toho OstravakaTu si radši nevšímejte, všichni tady nejsme retardovaní jak to na pak na první pohled vypadá :DD

         0 0
    • OstravakTu  

     To mas pravdu. At tam radsi zustanou a kurvi si to tam vesele dal( blanka,opencard atd) :)))

     0 0
   • Sunshine 29  

    To je zvláštní, že v Praze maká a bydlí půl Moravy, ale pořád jí máte plnou hubu :)

    0 0
    • Pavel  

     Protože nás sere makat místo zhnilých pražáků! :-))

     0 0
  • kesu  

   Ani nemám problém s zákazem na takhle exponovaných místech. Co mě ale žere je způsob řešení problému. Takže státní správa není schopna řešit problém tam kde je, tak vymyslí nesmyslnej zákaz Segwayů. Nakoupí se značky a rozvěsí po celé Praze i tam, kde to nikdo nikdy neviděl. Takže se vymění vozítka za koloběžky a jede se dál. A teď tohle.

   Chtělo by to řešit trochu koncepčně. „Všichni“ včetně toho nablblýho automatu (dost by mě zajímalo, kdo to vůbec platí a proč) by si přáli, aby jezdili všichni na kole. A když to konečně možná aspoň částečně bude možný díky elektrokolům, tak se tomu začne bránit.

   Naopak by bylo co nejlepší nechat kola i vozítka žít a řešit potíže na místě. Jestliže půjčujete vozítko, poučte kam se s ním může. Pokud na tom někdo někoho ohrozí, nechť dostane pokutu na místě.

   Praha 1 by možná měla řešit úpraby nábřeží, rekonstrukci Revoluční a další zásadní problémy a né tohle.

   0 0
   • Jenda  

    Fajn, ať klidně udělaj zákaz, ale k tomu vyznačej rozumně trasy/zóny kterejma to půjde projet. Navíc pokud tam jedu ráno je to fakt prázdný.

    To co kritizujou jsou elektrokoloběžky, který jsou konstrukčně ale mopedy a ty tam nemaj co dělat. Jestli si nejsou schopni poradit s pivnima cyklobusama tak pak by měli odstoupit a ne vymýšlet plošný zákaz kol. Tohle fakt nikde v civilizovanym světě není.

    0 0
    • kesu  

     Nejlepší je, že prošel zákaz kol na Kampě (ani nevím, jestli ještě platí) a teď tohle na druhým břehu. Takže projet podél Vltavy je možné po magistrále, po přeplněným nábřeží a nebo Vodičkovou mezi tramvajema… A Automat publikuje články týkající se zásadních infrastrukturních staveb, o kterých ví kulový, místo toho, aby jednal o tomhle. A jedniná reakce je, pište emaily… Je hned vidět, k čemu ta organizace je..

     0 0
     • Jenda  

      Na Kampě ten zákaz platil chvíli a pak se tam realizovalo to, co navrhoval Auto-Mat ;-) Tedy povolená rychlost 10 km/h a značka vyzývající k ohleduplnosti. Funguje to imho dobře, těch pár kokotů co tam jezdilo hlava nehlava tam jezdilo i přes zákaz. Bohužel, jedinej argument proč cyklisty pustili zpět na Kampu byl výraznej nárůst cyklistů v Karmelitský na což si údajně stěžovali plechovkáři, jako bonus tam pak bylo údajně i několik vážnejch nehod a to Lomeckýmu kazilo kariéru. Pokud se tam v budoucnu realizuje to co chce Lomecký a jeho parta tak to bude fičák na druhou – chtějí asi 3 m širokej oddělenej pruh skrz Kampu jen pro cyklo. Překvapivě je Auto-Mat proti ;-), protože to povede k tomu, že tam cyklisti získaj pocit že to můžou valit ale tak nějak ostatní přes to budou přebíhat stejně jako dřív.

      To že vyzývají k psaní mailů na magistrát mi přijde zcela v pořádku, obeslali lidi zapojené do akce Do Práce Na Kole. Myslím, že hodně z nich přes to centrum do kolbenky prostě jezdí – já teda rozhodně občas ano.

      0 0
      • kesu  

       Já si myslím, že to primárně chce ohleduplnost a slušnost. Čas do času se bohužel najde debil, co jede „na tepy“. Je to bohužel stejný i za volantem, přitom stačí bejt trošku slušnej a ohleduplnej.

       No a k tomu to chce rozumný koncept páteřních cyklostezek sloužících k průjezdu městem. A to tady prostě pořád chybí.

       Praha má celkem slušně navržený nadřazený systém páteřních komunikací pro auta. Ale pro kola nic moc. V hlavní ose sever-jih je to úplná bída a v druhé to není o moc lepší. Celkem plynule se dá jet z východu až do Stromovky a na Letnou, ale pak pokračování na západ není vlastně žádný. Respektive je, ale je to vždycky kousek a pak nic.

       Já mám problém s tím, že automat primárně kritizuje a manipuluje s údaji tak, jak se jim hodí. Ukázové bylo dle jejich výpočtů zvýšení počtu kilometrů ujetých Prahou autem po otevření Blanky. Naprosto cíleně ale do výpočtu opomněli započítat komunikace, kde došlo ke snížení. Principielně se snaží blokovat velké stavby, bez kterých nepůjde zlepšovat prostředí pro život ve měste. Ale že by vypracovali nějaký plán či návrh třeba na snížení kapacity magistrály to teda ne.

       Ono kritizovat umí každý, ale vymyslet řešení už je zábavnější..

       0 0
       • Jenda  

        Dovolím si nesouhlasit, řekl bych že spoustu věcí mají promyšleno koncepčněji než pražští radní. Problém je v tom, že mentalita v Praze je na úrovni Berlína či Londýna 70. let :-/ a to nejen z hlediska dopravy, ale veřejného prostoru jako takového.

        0 0
        • oddie  

         Jo, to je přesný, s tou mentalitou. Bohužel.

         0 0
        • kesu  

         Ano, s tím nemám problém a je to tak. Ovšem je nutné odlišovat zásadní infrastrukturní stavby jako je městský okruh a páteř nadřazených komunikací, které jsou velmi důležité a umožňují zlepšit chod města. Většina tědlech staveb je navržena v co největší míře pod zemí a dopady na povrchu nebudou nijak problematické. Ostatně viz okolí Blanky na povrchu. Bohužel automat po tom šlape jak to jde a čas od času se i najde blb, kterej to otiskne. Celý systém vnitřního a vnějšího okruhu byl navržen v 70. letech. Dneska jsme ho ale přetvořili na převážně podzemní komunikace a navíc je větší část postavená. Změnit trasování jak se snažili předcházející dva radní pro dopravu (průmyslový polookruh) je hovadina a ukazuje se to každé druhé odpoledne před Mrázovkou.

         Na druhou stranu je ale pravda to co říkáš ty a některé komunikace (magistrála, Veletržní, severní předpolí Hlávkova mostu atd.), které ve stávajícím rozsahu nikdy neměly vzniknout je je žádoucí je upravit na přívětivá místa pro chodce a pro běžný život. Já ve výsledku souhlasím s omezováním individuální dopravy v prostoru vnitřního okruhu, ale proto je nutné ho nejdříve dostavět. A tam mám s automatem největší problém.

         0 0
         • Pavel  

          Že vám do těch „vašich“ pražských „sraček“ :-) vstupuji – v první řadě je nutno dostavit vnější okruh, aby ho ten vnitřní nemusel suplovat. A ten, pokud si matně vybavuji, kdosi kdesi blokuje (už teda nevím, jestli kvůli žabám nebo čemu to).

          0 0
          • Jenda  

           Ten, pokud jsou mé informace správné, blokují lidé napojení na pražskou ODS. Sice vznikla varianta akceptovatelná pro dopravu, životní prostředí i místní, jenže vede jinudy než původní varianta, kde si tito jedinci již nakoupili pozemky s vidinou jejich výhodného odprodeje státu.

           Ale jinak s tebou souhlasím, nejdřív vnější, pak vnitřní, sever Prahy není jak objet.

           Jinak s Kesuem úplně nesouhlasím, např. dostavba Blanky moc od aut neulevila, jen ten problém z P7 přesunula na P6. Tím, že pracuju hned u vyústění v Holešovičkách a dojíždím z Kladna, tedy kolem začátku tunelu mám fakt dobrý srovnání. A i na P7 začala být brutálně zasekaná Povltavská, jenom je to mimo zástavbu, tak to zas tak nevadí.

           Dostavba navazujícího tunelu je pak podle mě v nedohlednu.

           0 0
          • kesu  

           Ano, to nepochybně. Ale vnější okruh je převážně v kompetencích ŘSD, zatímco městský je magistrátu. Krom toho vnější okruh čeká na novou EIU kvůli dotacím. Zatímco Praha nemá na vnitřní okruh nárok na dotace a tak může klidně použít starou EIU a navíc ji půlku obejít zkušebním provozem jako na Blance. Bohužel vnitřní okruh visí na diletantství magistrátu a to jak předcházejících tak stávajících.

           Vnější pak brzdí Suchdol a Běchovice, oboje kvůli hluku a emisím a v Běchovicích navíc kvůli procesním chybám. Pohnout s tím může akorát nový stavební zákon, který by proces zjednodušil tím, že o každém odvolání může být rozhodnuto pouze jednou.

           Každopádně s tebou souhlasím, protože kdyby byl vnější a vnitřní okruh kompletní (ideálně včetně Radlické radiály) tak by pokles zásadně provoz uvnitř města.

           0 0
           • Jenda  

            je otázka jak moc by poklesl, sice by ubyla tranzitní doprava nicméně pokud by zároveň na současnejch tranzitních komunikacích nedošlo k umělýmu snížení kapacity, tak se zvýší počet lokálů kterejm se vyplatí tu plechovku vzít. Jenže ve chvíli kdy někdo bude po dostavění vnějšího a vnitřního okruhu požadovat snížení kapacity magistrály a pod., tak bude označen za ekoteroristu :-/

            0 0
            • Pavel  

             Je to jen čistě můj názor, ale nemyslím si, že by po odvedení transitu mimo (širší) centrum došlo k nějakému výraznému nárůstu „lokálů“, kteří začali jezdit plechovou. Ti, co chtějí/můžou, už stejně asi jezdí. A taky mám pocit, že taknějak chybí nějaká trvale udržitelná rozumná koncepce řešení dopravy jako celku. Nicméně vše stojí a padá na neexistenci vnějšího a vnitřního okruhu. Nějaká „opatření“ by se měla vymýšlet a zavádět teprve po jejich dokončení. Prostě to dovést do stavu, kdy si část „plechovkářů“ řekne, proč se crcat autem, když můžu jet pohodlně „sockou“ a v nevýrazně horším čase. Pochopitelně ta „socka“ musí být klimatizovaná, homlesáků prostá a bezpečná. Samozřejmě nelze očekávat, že většina plechovkářů i nadále bude autem jezdit, minimálně dle sezony (v dešti a hnusotě asi skoro každý bude preferovat auto).

             Co je absolutní chiméra, je udělat z Prahy „cyklo“ město. Na to tam není místo a hlavně místní podmínky (halt Praha je kopcovitá a drtivou většinu roku je počasí, které není normální „dopravním“ cyklistům příznivě nakloněno).

             0 0
             • Jenda  

              plechovkáři budou jezdit pokud se jim to časově vyplatí případně budou mít kde zaparkovat, když klesne tranzit, bude víc místa pro plechovkáře – aspoň tohle jsou prý zkušenosti ze zahraničí. Rozumná restrikce je citelné zpoplatnění centra, kde to vadí nejvíc.

              0 0
              • black.horse  

               Jako částečný plechovkář mohu říct, že se mi to časově a ani finančně vůbec nevyplatí proti MHD, dokonce mi to kodrcání městem v autě i sere, ale když v zimních měsících jezdím autem místo MHD, tak jsem mnohem méně nemocný. Dokud toto bude platit, budu jezdit nadále. To jen další aspekt kromě obvyklého „prachy“ a „čas“.

               0 0
               • Smazaný účet  

                jj, jsou i další faktory…například když budeš souložit na zadní sedačce v tramvaji, nemuselo by ti to projít

                v autě asi OK :-)

                0 0
               • Martinson  

                No občas autobus připomíná spíš Plicní sanatorium pod Pleší, kašlou skoro všichni chrchlavým kašlem včetně řidiče.

                0 0
                • Smazaný účet  

                 je to lepší než očkování – častým pobytem v takovém prostředí se tvůj organismus zocelí a snáze se vyrovná s dalšími nástrahami života!

                 0 0
             • JendaH  

              ale nemyslím si, že by po odvedení transitu mimo (širší) centrum došlo k nějakému výraznému nárůstu „lokálů“, kteří začali jezdit plechovou

              Minimálně mezi mými přáteli se zprovozněním Blanky několik lidí začalo jezdit autem.

              0 0
            • kesu  

             Tak ono to ale zase nespí, mají se zřizovat ostrůvky v Korunovační, což je jedině dobře. Musí dojít k snížení dopravy na magistrále, řeší se úprava Náměstí Hrdinů na úrovňovou křižovatku.

             Mělo by v rámci řešení Bubenského nádraží dojít k úpravě a snad i zrušení mimoúrovňový křižovatky u Hlávkova mostu. Je toho poměrně hodně, ale k tomu je prostě nutný co nejvíc pracovat na okruzích, protože nějak se po tom městě dopravovat lidi musí.

             0 0
             • Jenda  

              no, schválně si přečti názory na tu úpravu Náměstí Hrdinů na FB produktu Žižkovský ODSjugend, pochopíš že jsi totální zelený ekoterorista ;-)

              https://www.facebook.com/…vnihoteroru/?…

              0 0
              • kesu  

               No, dalo se to čekat no. Spíš mě fascinuje ta zaslepenost obou stran.

               Třeba cyklopruh v Bubenské je sice úplně k ničemu, ale zásadně omezil její kapacitu, což je jedině dobře. Ostatně by mi vůbec nevadilo Bubenskou zjednosměrnit nebo i zneprůjezdnit. Stejnak je to pouze tranzitní tepna pro relace magistrála-Praha 6. Náhrada přitom existuje a kapacitně by dostačovala a to Letenský tunel. Stačilo by umožnit odbočování z tunelu na nábřeží Kpt. Jaroše a zásadně změnit nastavení semaforu. S tím ruku v ruce zásadně omezit průjezd Revoluční ulicí (to už je mnoho let v plánu). Nábřeží od Blanky zeje prázdnotou a Veletržní s Bubenskou je narvaná.

               A zastávky na Štvanici jsou super nápad, je to hezký park a díky nemožnosti přejít tam magistrálu byl skoro nevyužitelný. Průchody jak na Štvanici tak na severním předmostí mostu jsou plný bzedomovců a smrdutý. A hlavně nedošlo k omezení kapacity magistrály a nedošlo by tím ani úpravou náměstí Hrdinů. Stejnak je kapacitní hrdlo na Pavláku. Navíc při každoroční havárii vodovodu v Legerově se jasně ukazuje, že by stačila poloviční kapacita magistrály. Zbytek relací se pak přesune na městský okruh, který okamžitě kolabuje. A proto je nutné ho dostavět. Jenže je to z bláta do louže, na jedný straně nesmyslná poza automatu a na straně druhé pak reakce řidičů. Přitom to chce najít rozumný a funkční kompromis. Každopádně se ale situace zlepšuje, pokud se pamatuju tak od roku 2010 nedochází k navyšování objemi automobilové dopravy v Praze. Další snížení znamenaly modré zony. Na nich je taky perfektně vidět, jak si dojížděči stežují, jak je to omezuje. Ale omezuje to úplně stejně obyvatele Prahy. Každopádně je to poměrně účinný nástroj k omezení dojíždění za prací auty. Trochu mě mrzí, že nejsou zavedeny nízkoemisní zony..

               0 0
               • JendaH  

                Třeba cyklopruh v Bubenské je sice úplně k ničemu, ale zásadně omezil její kapacitu, což je jedině dobře.

                Výsledek (společně se zastávkou Štvanice) jsou kolony v okolí, což mi tedy moc dobře nepřijde.

                Náhrada přitom existuje a kapacitně by dostačovala a to Letenský tunel.

                Promiň, ale jak pomůže Letenský tunel cestě z Pankráce kamkoli na sever?

                Ale omezuje to úplně stejně obyvatele Prahy.

                To není pravda, obyvatelé Prahy mají stání v modré zóně za zlomek ceny. Omezuje to obyvatele Prahy bez auta, protože když si jednou za čas objednají zásobování nebo řemeslníka na něco, co nejde odvézt na kole, tak tito musí platit absurdní parkovné nebo dokonce nezaparkují vůbec.

                0 0
                • kesu  
                 1. Zastávka ani cyklopruh ani ve špičkách neudělá 5 minut navíc, reálně je to maximálně minuta. Povede to ke snížení zájmu o tuto trasu. Kolem 20% aut projíždějících po magistrále je tranzitní doprava z míst mimo městský okruh a to je ještě střízlivej odhad.
                 2. Letenský tunel může sloužit jako částečná náhrada jízdy Bubenskou a Veletržní, většinu času (krom maximálně 2 hodin odpolední špičky 4 dny v týdnu) je to navíc rychlejší cesta směrem na Prahu 6.
                 3. Omezuje to stejně, pokud bydlím na šestce a dojíždím na sedmičku za prací, tak musím na šestce platit za modrou kartu na sedmičce stejně nezaparkuju. Když bydlím někde za Prahou tak mám parkování zadara u bydliště a na sedmičce nezaparkuju stejně. Takže rozdíl žádnej. A to, že je teď půlka středočeskýho kraje naštvaná je smutný, ale na to měli myslet, když se tam stěhovali. Není možný si myslet, že se za zlomek ceny odstěhuju 15km za Prahu a do práce dojedu za 20 minut a pohodlně zaparkuju. Praha nemá kapacitu ani možnosti stavět silnice na takové dimenze. Tím ale nechci ospravedlňovat neschopnost stavby P+R parkovišť.
                 0 0
                 • JendaH  

                  Zastávka ani cyklopruh ani ve špičkách neudělá 5 minut navíc

                  Od instalace zastávky bývá odpoledne od Bulhara na Štvanici kolona jedoucí tak 15 (dá se předjet na kole), předtím tam naopak vždycky všichni předjížděli mě. Dobu si netroufám soudit, IMHO to budou tak 2 minuty.

                  Vlastně bych měl být tak trochu rád, u Bulhara mívám problém s řazením do pruhů a díky tomu zpomalení to teď jde :-).

                  Povede to ke snížení zájmu o tuto trasu.

                  Mně přijde snižovat zájem kolonami jako dost špatný nápad – v kolonách uvíznou i cyklisté a MHD (pokud to nelze objet nebo nemají vyhrazenou infrastrukturu, což se v Praze pro cyklisty fakt nedaří a pro MHD jen částečně), kolony produkují víc výfuků. Podle mě je nejlepší způsob osvěta (což se nedaří) a druhý nejlepší mýtné.

                  2.

                  Něco, co lze použít někdy a pro některé cíle, bych nenazval „náhrada“.

                  Omezuje to stejně, pokud bydlím na šestce a dojíždím na sedmičku za prací

                  Pardon, nedorozumění, pochopil jsem to jako že mluvíš o člověku, který má v Praze auto, ale používá ho spíš mimo Prahu a do obchoďáků.

                  0 0
                  • kesu  

                   Jenže ten přechod výrazně zlepšil využití Štvanice a to přispěje ke zvýšení kvality života v okolí. To za těch pár minut ve špičce stojí. Ideální stav města je ten, pokud si člověk většinu potřeb zařídí v docházkové vzdálenosti, do práce může jet čistou MHD. A k tomu má hezké okolí se sportovišti a parky. Tím by nedošlo k nadměrné zátěži komunikací a vůbec infrastruktury.

                   Pokud bydlíš na Legerově a nelíbí se ti kolony a smrad, odstěhuješ se 15km za Prahu a každý den se při dojíždění do té Legerovy postavíš někomu dalšímu pod okno. Navíc bydlíš někde v …, kde musíš pro každej rohlík autem, stejně jako všichni v tvým okolí. V reálu je to moc hezky vidět v Jesenici a okolí. A ostatně Suchdol a Roztoky na to aspirují už také.

                   Odliv obyvatel mimo město v 90. letech byl pro Prahu problematický a teď to začlo vyplavávat. Bohužel magistrát nedělá nic pro zlepšení bytové situace (stavební uzávěry na brownfieldech). A k tomu okolní vesnice (Horoměřice), umožňují výstavby vícepatrových bytových domů bez potřebné infrastruktury. A to vede v důsledku k tomu, že si pak lidé stěžují, že jim nikdo nebuduje parkoviště, silnice a nebo zhoršuje průjezd centrem..

                   Ještě k těm bodům, kolona od Bulhara na Štvanici MHD neomezuje, cyklo dopravu možná, ale pouze k Hlávkovu mostu, kde je chodník a cyklopruh. Který je mimochodem kvůli mimoúrovňové křižovatce na severu (a že mi pije krev) dost blbě využitelný. A ten Letenský tunel je variantou k Bubenské-Veletržní. A ve směru Argentinské, respektive Bubenské a k Trojskému mostu vznikne v Bubnech paralelní komunikace. Takže zátěž by dále odpadla.

                   0 0
                   • ˘Ö˘ Krab  

                    Ideální stav města je ten, pokud si člověk většinu potřeb zařídí v docházkové vzdálenosti, do práce může jet čistou MHD. A k tomu má hezké okolí se sportovišti a parky. Tím by nedošlo k nadměrné zátěži komunikací a vůbec infrastruktury.

                    K tomu mě napadá: pak spořádaní obyvatelé o víkendu spořádaně naloží své načančané děti, hysterické čokly a nablýskaná kola do svých naleštěných autínek a … jedou zatěžovat infrastrukturu a komunikace (a vůbec dělat bordel) na venkov.

                    Jaký by byl, podle Tebe, ideální stav venkova?

                    0 0
                    • Tomcat  

                     Jenže v té vizi oni nepojedou autem na venkov, ale vlakem

                     Je to utopie protože pokud …většinu potřeb zařídí v docházkové vzdálenosti a k tomu má hezké okolí se sportovišti a parky… tak je jasné, že ta vize trochu připomíná Bangladéš.

                     Ono o při aktuální hustotě obyvatel, bez změny výstavby nelze realizovat. A musel by růst počet obyvatel na metr čtvereční. Tedy město by muselo růst do výšky.

                     A to ještě vynecháváme jeden podstatný „detail“ kdo to bude financovat. Například když dojde v EU k 25% propadu prodejů jízních kol pro ekonomiku EU to nebude takový problém , pokud vůbec. Pokud se to stane u těch automobilů bude to hodně drsné i pro ty co žádné auto nemají.

                     Ideální stav venkova je robotizace, geneticky modifikované plodiny… …rozhodně pokud má být efektivní nepočítá se s komunitními bio – farmami . To bude možná tak na Šumavě tedy pokud se ti lidé od tamtud definitivně nevystěhují.

                     0 0
                     • kokoska.rokoska  

                      Tak já mám přímo za barákem park, bazén, atletický ovál, dlouhé schody i kopec, asfaltka mi vede pochopitelně přímo před vchod a „sámošku“ mám před barákem. Takže většinu potřeb (plavání, běh, kolo, jídlo) vyřeším v docházkové vzdálenosti a ani nemusím použít MHD :-)

                      0 0
                      • Tomcat  

                       Tak to je super takže to ještě zařiďit jen pro 75% populace.

                       0 0
                       • kokoska.rokoska  

                        Každej to má, jak si to zařídí…

                        0 0
                        • Tomcat  

                         Není pravda.

                         Rozložení lidské populace i zdrojů se kterými se nakládá je nerovnoměrně rozložené nejen lokálně ale i globálně. A hlavně jsou ty zdroje omezené.

                         Ani ty si to že tam je …park, bazén, atletický ovál, dlouhé schody i kopec, asfaltka mi vede pochopitelně přímo před vchod a „sámošku“ mám před barákem. Takže většinu potřeb (plavání, běh, kolo, jídlo) vyřeším v docházkové vzdálenosti… si nezařídil, pouze si to využil.

                         Už je k tomu omezení, může se tam přistěhovat 10 lidí? 100? 1000?

                         Ona pointa je i v školním příkladu jeden kopáč vykope 10m příkopu za… 3 kopáčí 10m za… a za kolik vykope 30kopáčů ten 10m příkop? 30 nevykope skoro nic, protože se pořádně tam nevejdou.

                         Stejně to funguje i v urbanizaci a tržním prostředí.

                         0 0
                         • ˘Ö˘ Krab  

                          Nemáš tak úplně pravdu. Je opravdu volbou každého, jak se zařídí. Obecně máš dvě potřeby: někde bydlet a někde pracovat. Bohužel, začasté se vyskytuje kombinace s krásným (i jen zdánlivě) bydlením, ale nedostupnou nebo jen špatně placenou prací. Souvisí s tím samozřejmě i (ne)dostupnost služeb, škol, (ne)kvalita infrastruktury vůbec. Přesto se najdou snílci a romantici, kteří tuto variantu zvolí se vším všudy, jsou s to ji ufinancovat a někteří si to i užívají.

                          Druhá, daleko větší skupina, se nachází v opačném extrému – bydlí v místě, kde se nedá žít, ale dají se tam prací vydělat slušné peníze. Výdělek zkrátka dostal přednost před kvalitou bydlení a mimopracovního života. Tomu se odborně říká urbanizace :-).

                          Třetí skupina se to pokusila „ochcat“ stavbou „domečku za Prahou“, takže má nakonec všechny nevýhody: plné náklady na dopravu, samostatné bydlení, mizernou infrastrukturu a nedostupné služby vůbec, vydělává sice dost peněz, ale většina jich jde rovnou do hypotéky a fixních nákladů na udržení životní úrovně. A nemá tím pádem vůbec čas si vydělané peníze užít – tomu se také říká urbanizace :-).

                          Rozložení zdrojů není věc neměnná a definitivně daná, musíš definovat jakých zdrojů a jakou prioritu jim přikládáš.

                          0 0
                         • Tomcat  

                          .

                          0 0
                         • Tomcat  

                          Jak nemám pravdu?

                          Já sem mu psal, že věci kterýma si honil triko nevytvořil, ale jen je využil. To je rozdíl.

                          Druhá věc je místo k životu či obchodu je omezené, co se týká zdrojů.

                          Na zajištění nějaké kvality života je potřeba nějaká množina zdrojů. Pokud se hovoříme o lidech, malé množství bude nedostatečné k zajištění. Tedy bude to špatně. Stejně bude špatně velké množství, protože na náklady na zajištění nebude dostatek zdrojů.

                          Jinak ano rozdíl urbanismus a urbanizace. Měl sem na mysli urbanizmus. Pokud se mu do toho zaslíbeného místa přistěhují další lidé, moc lidí, hrozně moc lidí bez toh že zvýší kapacitu sportovišt, služeb, komunikací i inženýrských sítí… …nebude to také moc použitelné.

                          A málo kdo je takový miliardář a se zařídil tak že si tam nechá postavit třeba nový bazén, nebo běžecký ovál. Pokud tam nebude , nebo už nebude stačit.

                          0 0
                         • kokoska.rokoska  

                          Kdepak hochu, ty se snažíš uhrát na remízu svůj blábol o hezkém bydlení dostupném pouzev Bangladéši, přečti si po sobě svůj příspěvek i moji reakci. A když ti popíšu reálnou situaci s Praze, začneš blábolit o urbanizmu a dostuponosti pro všechny. Co tam máš dál, hladovějící děti v Africe?

                          0 0
                         • Tomcat  

                          tak znova ty jsi to prostředí a zdroje které tam využíváš nevytvořil, jen to využíváš.

                          0 0
                         • ˘Ö˘ Krab  

                          Kouzlo spočívá v tom, že jistá množina lidí (zejm. developeři, podnikatelé, politici) vyvolá v mnohem větší množině iluzi, kterou jim následně prodá. Je vžitá představa, od vydání Kapitálu se v ní všichni utvrzují, že lidé se bezvýhradně a za každou cenu stěhují za zdroji příjmů (zemědělské společnosti měly zdroje méně lokalizované, protože příjmy vytvářely a chápaly trochu odlišně, průmyslové pak koncentrovanější, dnešní informačně-virtuální doba by měla nahrávat decentralizaci, ale není tomu tak). Je zajímavé, že naši králové zemi dosídlovali (po válkách a epidemiích) plošně, bez ohledu na „zdroje“ (a často i národnost dosídlenců), používali k tomu jistou formu pobídky ve smyslu dočasného osvobození od daní (ve lhůtě, odtud ta spousta Lhot v našich krajích).

                          Promiň, ale přehnaná koncentrace čehokoliv a bydlení v místech, kde se nedá žít (ale dají třeba vydělat peníze) je právě tou volbou jednotlivce, buď jim na to přistoupíš nebo nepřistoupíš. Bohužel, pobídky nedostávají lidé na osídlování a správu krajiny (a tím i tvorbu přiměřené infrastruktury v ní), ale developeři a podnikatelé na koncentraci výroby.

                          Ber to tak, že někteří šťastnější zkrátka aktivně nalezli přiměřený (ne)kompromis v obou směrech. Jiní dali přednost kvalitě života, ale ani to není vůbec zadarmo. Většina bydlí v místech, která (v mých měřítkách) nejsou vhodná k žití.

                          0 0
                         • kokoska.rokoska  

                          Přesně vystiženo a pěkně shrnuto, mluvíš mi z duše.

                          0 0
                         • Tomcat  

                          to ˘Ö˘ Krab 4.5.2017 08:17 :…

                          Ty volby jsem pochopil, ale stavím na tom, že si on honil tryko nad … Každej to má, jak si to zařídí… I v tvé argumentaci ono zařídí je pouze na osobní volbu z dostupných možností. Protože omezené zdroje a i člověk je jeden ze zdrojů, stejně jako producent a konzument.

                          Jenže není to černobílé jsou zdroje/podmínky, které člověk obecně nevytváří. Ovlivní člověk nad že tam není jezero, řeka, hory? Že někde je uhlí, voda, plyn? Že v Liberci je hnusně? Že na Hané je inverzní nížina? Že na Vysočině bývá zima? Ne je to zdroj, který nevytváří. Člověk se může od toho, nebo zatím jen stěhovat.

                          Ale člověk může, vytvořil třeba ten bazén, kino, běžecký ovál, nákupní středisko, zdravotní středisko… …jenže to nevytváří jednotlivec a není vytvářeno pro jednotlivce. Ta věc má jednak nějakou finanční rentabilitu. Proto nebude tam, kde je lidí málo. Stejně má i horní kapacitu kolik lidí/hodina to může využít.

                          Můj pohled je materiální a tržní. To ty píšeš chápu tak, že někdo může být spokojený na samotě na Šumavě. Ano to je pravda a není to žádná novinka. Ale jeho spokojenost není objektivní počitatelná, měřitelná veličina. A taky to nic nemění na tom, že tam je nižší komfort života. Protože ten se počítá od platu a tedy spotřebního koše a dostupnosti služeb. Které tam samozřejmě nebudu.

                          Tedy jestli ten obyvatel Šumavské samoty bude chtít supermarket v normální vzdálenosti ( chuze max 8km/h) bude to podle hesla …Každý to má, jak si to zařídí… jak psal kokoska. Se muset přestěhovat, nebo se stát milionářem a supermarket si tam pro sebe postavit. Jak je reálné to druhé z hlediska matematické pravděpodobnosti a stavební uvěry „ŠNAP“ víme…..

                          0 0
                         • ˘Ö˘ Krab  

                          A taky to nic nemění na tom, že tam je nižší komfort života.

                          Pohledem urbanizovaného jedince ano, pohledem zarytého horala ani náhodou. Záleží, jak moc se s (v tomto případě horskou) krajinou (protože o ni v konečném důsledku jde) trvale sžije. Musíš připustit, že může mít, ať již vědomě nebo automaticky, zcela jiné priority než Homo pragense. Komfort se nepočítá od platu, s tím bludem si můžeš víš co. Dostupnost služeb Tě zajímá jen potud, pokud Tě někdo přesvědčí nebo donutí (škola pro děti) je potřebovat.

                          Spokojenost horala vůbec není objektivně počitatelná, stejně tak není objektivizovatelná ne/spokojenost městského člověka. Jediný rozdíl vidím v tom, že venkované nezamořují pravidelně každý víkend velká města a jejich okolí, nemají k tomu zpravidla důvod (anebo čas a prostředky), opačně to neplatí. Venkované se ve městě nedožadují svého klidu a přírody, měšťáci na venkově „civilizačních“ vymožeností mnohdy značně hlasitě.

                          0 0
                         • Tomcat  

                          To ˘Ö˘ Krab 4.5.2017 14:36:

                          To je to v čem se právě rozcházíme. Materiální vs „duchovní“ přístup

                          Já na tohle nemám sluníčkový\ka­várenský\hippie levicový přístup, který právě člověk slyší mnohem více u „pražské kavárny“ než na tom venkově. Kde by ale spousta lidí chtěla tu vyšší životní úroveň jako ve městě, často se i dožadují „civilizačních“ vymožeností mnohdy značně hlasitě. Jenže nemají prostředky a mohou se zařídit jen tak, že se přestěhují.

                          Mnoho těch teoretiků\utopistů a snílků, by často chtělo ten venkov odsoudit k tomu, aby byl jakým si skanzenem. Kam se oni budou jezdit dívat a relaxovat, aby jim tam „otroci jejich ideálů“ pěstovali to BIO. Ale ten nárok na tu vyšší životní úroveň těm „otroků“ jak si upozadí.

                          Životní úroveň se také počítá od platu https://en.wikipedia.org/…rd_of_living jenže právě ti „duchovně“ odmítají to že ekonomie\poli­tologie\socio­logie\demogra­fie…. …a jiné vědy počítají s člověkem jako s číslem, prvkem množiny, věcí, zdrojem. Věda s tím operuje dávno a aplikuje se to ve společnosti/tržním prostředí také dávno.

                          Nejen spokojenost Horala ani s spokojenost toho měšťáka. Při určování životní úrovně se vychází z demografického průměru a dostupnosti. Nikoho nezajímá, že onen horal\měšták třeba nechodí do kina. Při určování životní úrovně dostane mínus za to, že kino nemá dostupné ani, když by chtěl. Takhle si budete dělat plusy\mínusy za poštu, obecní úřad, knihovnu, zdravotní středisko, sociální péče, MHD, ale i plat, vzdělání, zdraví atd…

                          Pamatuji si nějakou přednášku od T. Sedláčka, kde padlo jedno, že žádný jeden objektivní index štěstí není, neexistuje nelze ho počítat.

                          Rozhodně pokud má společnost fungovat, není řešení návrat na stromy a do jeskyní. A tohle apelování na askezi a duchovno v nízké Životní úroveni oním návratem vlastně je. Protože místo řešení problému se tomu snaží vyhýbat.

                          …Mají lidé problém žít ve městě hm hm tak to by ve městě neměli žít.. …Mají problémy s auty tak to by neměli jezdit autem… …mají problém s chudobou, tak to by neměli být bohatí… …on se někdo a někým nechce bavit hmm, tak to mu to dáme jako povinnost… Přesně tohle řeší v kavárnách\ča­jovnách v Praze „mladá progresivní levice“ což je stejně jen zaobalený Marxizmus.

                          0 0
                         • ˘Ö˘ Krab  

                          Těsně vedle. Ani marxista, ani asketik, ani blouznivec našich hor. A už vůbec ne popírač civilizace.

                          K čemu mi bude plat, když na jeho vyprodukování budu muset žít v místě, které se mi nelíbí nebo trávit hodiny denně v autě/hromadné dopravě (anebo obojí), abych nakonec zjistil, že užívat si vydělaných peněz mám sílu asi tak celkem 6 hodin o víkendu, někdy. Promiň, tohle opravdu nechci. Nehodlám žít z milodarů, ale (z Tvého pohledu) chudoba mi nevadí. Zato bydlím v místě, kde se děti mohou volně pohybovat prakticky od chvíle, kdy se naučí pořádně běhat a do školy mohou jezdit od první třídy bez doprovodu autobusem (u nás i do školky).

                          Socialistická centralizace v nás poškodila vnímání společnosti víc, než jsi ochoten si připustit a pokračování v nekritické aplikaci těchto výplodů asociálních pavěd je jen pokračováním. Všechny Tebou jmenované výdobytky má/mělo každé (bývalé) malé okresní město, než nějaký infrastrukturní génius „malé soudní“ okresy slepil do větších molochů (zářný příklad: Louny + Žatec + Podbořany → dnešní okres Louny). Dokonalým příkladem pak byla aglomerace Praha, jejíž bezprostřední okolí (nejen Kladenské) bylo až donedávna stejně zanedbané a podfinancované, jako sudetské pohraničí. Ostatně celá podivnost nazvaná vznosně „Středočeský kraj“, zejména pak jeho centrální okresy Praha východ a Praha západ, si na logiku a infrastrukturní souvislost už vůbec nehrají.

                          Tebou inzerovaná životní úroveň = tvorba příjmu a spotřeba hmotných a nehmotných statků, jestli dobře chápu. Abys mohl více spotřebovávat a více si (služeb) dopřávat, musíš více vydělávat, v legální sféře tedy více (času) anebo kvalifikovaněji (s větší odpovědností a duchovní zátěží) pracovat. Doporučuji si vytvořit graf: první dítě, první dovolená v Jugoslávii, nové auto, druhé dítě, druhá dovolená … Neberu Ti to, ale není to příkaz ani přesný a vševýstižný model.

                          Musíš si zkrátka připustit, že existuje jistá relativně malá a kavárensky neorganizovaná, skupina oportunistů, kterým výše uvedený způsob života v mnoha ohledech nevyhovuje a výměnou za čas a čistou hlavu jsou ochotni dobrovolně slevit z civilizačních požitků.

                          0 0
                         • Smazaný účet  

                          +1

                          ovšem za to zasloužíš spoustu dehonestujících nálepek :-D

                          0 0
                         • ˘Ö˘ Krab  

                          Budou stačit ty od banánů? Musím si je lepit na rám kola?

                          0 0
                         • Tomcat  

                          Takže ses zasek se v kruhu a dokola vlastně odůvodňuješ svoje osobni pohnutky

                          . Ale ten problém kterém jsem se rozepsal a dotýká se urbanizmu a urbanizace neni problémem tvůj, nebo ČR. To je globální problém západního světa. Naopak post-komunistické země tom čelí opožděně.

                          Jinak je to proces , který začal před několika staletími tedy ještě za feudalizmu.

                          Už nějaký post před jsem psal, že chapu že jsou takové přístupy k životu a někomu to stačí. Ale osobní spokojenost , nepřepíše výklad ekonomiky a jiných věd. Stejně osobní spokojenost​ nebude zdrojem ze kterého půjde financovat a vyrábět.

                          0 0
                         • ˘Ö˘ Krab  

                          Bohužel, už z povahy věci (tj. možnost přesného vymezení a definování podmínek a četnosti opakování pokusu) jsou sociální a ekonomické teorie jen popisem či výkladem, po doplnění křišťálovou koulí nebo vhodným manipulátorem maximálně tak ještě nepřesnou predikcí. Výklad nemám ambice přepisovat, jen nehodlám jásat nad jeho prognózami a příliš přispívat k jejich naplnění.

                          Post-komunistické země na svých obyvatelích zkoušely sociální a populační experimenty ve zvýšené míře a rychlosti, takže ne, že se u nás projevují opožděně, my jsme do značné míry napřed, jen vlivem podmínek jsou projevy trochu jiné.

                          Ale máš pravdu, s důsledky urbanizace (tj koncentrované spotřeby zdrojů) se potýkaly už starověké kultury, pokud v nich vznikla města. Proces, tak jak jej známe dnes, samozřejmě akceleroval až se zvýšenou mobilitou pracovní síly.

                          0 0
                    • kesu  

                     Ale problém měst není víkendový odjezd pryč, na to by ostatně plně dokončený městský okruh stačil. Je to vlastně vidět už dneska, největší špička v žádným případě v Praze není v pátek a nebo v neděli. Nejhorší je úterý a čtvrtek.

                     0 0
                  • treatt  

                   Cyklisté že uvíznou v kolonách? :) muhehe, já mám kolony rád, stojící auto mě neoprasí, naopak si to svištím v klidu kolem něj :) (pokud teda nebudu brát zdravotní hledisko, co lokám do plic, ale při projíždění centra to je asi prašť jak uhoď)

                   0 0
                   • Tomcat  

                    Pokud vezmeme indické, nebo jiné asijké metopole dopravní zácpy a dennodení kolaps je možné vytvořit i jen pomocí jízdních kol.

                    Tím se také ukazuje jak Autůmmat staví na totální utopistické kravině která jde proti Životní úrovni. To že když tam nebudou auta, bude se hned žíti lépe… Jak je viděl není to automatické a využití jízdních kol samo osobně, nezvedá životní komfort. V tvz. „Třetím světě“ to není projev ani ekologické angažovanosti jako projev chudoby.

                    0 0
  • Pavel  

   Správně! Na sprostý lid patří přísnost! :)

   To je nějaká další akce Automatu? Ti furt něco chtějí zakazovat…

   0 0
  • tromboonen  

   Hlavně ať tam spřátelená firma namontuje další milion zákazovejch značek za 5k kus :)

   0 0
  • Mamut  

   Pre tych, ktory maju v hlave nablite a nevedia ani pouzit browser, ale je im vsetko vzdy jasne.

   Ofic. postoj Automatu sa da lahko najst na hlavnej stranke Automatu (www.automat.cz pre tych, ktorym to pride zlozite): http://blog.cyklistesobe.cz/…ach-v-centru

   A pre zvedavcov, ale negramotov: Automat = Auto + mat. Takze rozhodne nie natlacit vsetkych na bicykle, ale nechat v Prahe zit ludi a nie len auto ako velke parkovisko a siet ciest pre motorove prostriedky medzi nimi. Financovany je napr. dobrovolnymi prispevkami podporovatelov.

   0 0
   • Smazaný účet  

    hele, cykloterorista se ozval! :-)

    0 0
   • pepek  

    Já tam vidím „Dát autům mat“. Jak jinak se ten název dá vysvětlit?

    0 0
    • Mamut  

     Ano, presne tak. Co je ale nieco uplne odlisne od tu nejakou dutou hlavou podsuvanemu vyroku „Automat by chcel vsetkych nahnat na bicykle.“

     Je dalsich asi 20 rozumnych sposobov ako sa pohybovat PO MESTE inak nez individualne autom alebo naopak na bicykli. Pozri sa rano na hocijaku cestu, ktora vedie do centra. 8 z 10 aut je obsadenych 1 osobou. To je neskutocne zaberanie miesta a smradenie do vzduchu vsetkym ludom, kvoli pohodliu jedneho ******. A samozrejme este by velmi rad parkoval v meste po cely den a vecer zase individualne naspat. Pred panelakom na sidlisku zase chce miesto na auto, idealne rovno pod oknom, aj za cenu ze detske hrisko pojde do riti. To auto 24h denne zabera (odhadom) 12m2 aj s plochou okolo, pretoze sa neparkuje plech na plech (neotvorili by dvere). Ak by si si chcel od mesta prenajat 12m2 na pestovanie redkviciek pod oknom, tak predpokladam, ze zaplatis nejake desiatky tisic za rok. Kolko zaplati majitel kvoli autu? Prd, a este navyse pripieva k rakovine vsetkych ostatnych. Idealne dieslom bez filtru, pretoze chce usetrit 0,15Kc na km a na ostatnych serie pes.

     Individualna motorova doprava po meste by mala podstatne zdrazit, hlavne ta so spalovacim motorom (nejde o CO2, ale o NOX a PMxx). Napr. mytne pri kazdom vjazde do mesta bez casovych predplatnych, ktore vedu k uvazovaniu, ze som si to zaplatil, tak uz budem jazdit ako drak, nech sa mi to vyplati. Poplatky suvisiace s autom v sucasnosti ani zdaleka neodrazaju skody, ktore V MESTE sposobuje a kolko jeho majitelia vyzaduju investicii od mesta.

     0 0
     • IndyCZ  

      Jsem v rozpacích. Tak jak to teda je, chceš, aby lidi jezdili v autech sami ve starých nafťácích nebo ne? Z toho, jakým způsobem se vyjadřuješ bych to spíš tipoval na druhou možnost.

      0 0
     • RomanKa  

      To je problém vás urbanteroristů. Vyslovíš nějaký problém, ale nedokážeš ho řešit. A místo toho, abys přišel s něčím relevantním, začneš s těmi svými arogantními nadřazenými žvásty a začneš lidi nazývat debily. Místo abys s lidmi vytvořil nějaký komunikační kanál, který by mohl vést k řešení, tak ho hned v zárodku uzavřeš. A pak s podobnými individui budete u stolu naříkat a ještě víc se zatvrzovat. A s takto zapšklými jedinci se fakt nedá o ničem bavit

      Takže buď tak laskav a nejdřív se začni slušně chovat a pak nám sděl, co nám sdělit chceš. Díky.

      0 0
      • Mamut  

       Pravdu mas, z niektorych tunajsich „hospodskych“ reakcii som sa nemiestne rozohnil.

       0 0
       • Kuba78  

        pokud mas problem s individualni automobilovou dopravou ve meste, da se to snadno resit- odstehuj se na samotu do lesu a do prace do neziskovky muzes dojizdet konskym potahem nebo pekne pesky. Pripadne, pokud uz musis zit ve meste, tak si postav nejake mesto a zakaz tam vjezd autum. Nevidim v tom problem, ty snad ano?

        ale ono je vlastne lepsi se sam ustanovit nadrazenym a vyvolenym a rikat lidem ze jsou debilove protoze delaji veci jinak nez ty chces, vid?

        0 0
        • JendaH  

         Co je tohle zase za argument? Protistrana může úplně stejně říct „pokud máš problémy s omezováním aut ve městě, odstěhuj se“ nebo „pokud máš problém s rozkrádáním majetku v ČR, odstěhuj se do zahraničí“. Jenže to jaksi nic neřeší…

         ale ono je vlastne lepsi se sam ustanovit nadrazenym a vyvolenym a rikat lidem ze jsou debilove protoze delaji veci jinak nez ty chces, vid?

         Ne. Všimni si, že ten problém není v tom, že ostatní dělají věci jinak než on chce, ale v tom, že ostatní dělají věci jinak a poškozují mu tím zdraví.

         0 0
        • mastihuba  

         on ma mamut částečně pravdu. kolikrat bych mohl jet do prace na kole, kdyz nemam nejakej vyjezd z kanclu a vice mene z lenosti jedu sam autem. Kolegove zrovna tak. Kdyby, ta castka za kazdou lenosnou jizdu byla takova, aby se nad tim clovek aspoň zamyslel, tak tech aut bude na ulici polovina.

         0 0
      • smeghead  

       Tak ti nevím, ale jestli mezi vámi dvěmi je někdo arogantní a chová se nadřazeně, tak seš to ty.

       Mamut popsal problém (přecpaný město, nedostatek parkování) a navrhl řešení (zpoplatnění vjezdu do města, …) Problém, je přesně takový jak ho Mamut trochu obhrouble popsal… I kdyby byla veškerá MHD pro všechny zadara, tak to bude stejně k hovnu, protože stejně málokdo změní přístup. A všichni budou nadávat:,,Kam ***** všichni jezděj, zase je to ******** zacpaný.´´

       Mohl bys mi popsat co to je urbanterorista?

       0 0
   • Pavel  

    A hele, další přechytralý pražák z vidieka! :-D

    0 0
  • Copernicus  

   kolik je nas tady ochotnzch podepsat protestni petici?

   at tohle forum neni jen o kecani

   0 0
   • OstravakTu  

    Podepisuju zakaz Prahy a vymaz z map :)))

    0 0
    • Pavel  

     Já taky! Plus ještě zasypat Vltavu! :))

     0 0
     • USPS  

      A víš jak vznikla Praha, že?

      0 0
      • Pavel  

       jj, vím. To takhle Bůh letí po nebi s pytlem čuráků…

       0 0
       • kesu  

        jojo a najednou narazí na Špilas a všechno vysype, no co, sbírat to nebudu…

        0 0
       • creater  

        To bylo Brno, ale to nevadí :-D já bych odstěhoval Prahu do Brna a byl by klid :-D

        0 0
        • Delkim  

         tak to se ale děje automaticky o víkendech, když jezdí Gastarbeiteři domů k mamince :))))))

         0 0
         • Smazaný účet  

          :DDDD To musím říct mojí matce, rodilé U Apolináře, 55 let usazené tady v tom kraji razovitem, že můj bratr, 30 let upelešený v Praze ji nechodí dost často navštěvovat zatímco zbytek republiky se každý víkend vrací k maminkám :DDD Bude veselo :DD

          0 0