• ramdam

  Dobré odpoledne, nemá někdo zkušenost s výměnou zadního kola/náboje u core nipper 24? Vejde se tam náboj s HG pro kazetu 8 či 9 od microshiftu ? ( advent/acolyte)

  0 0
  • kejda  

   Pokud je tam pohon 1×7, tak asi ne. To je šroubovací vícekolečko.

   8 a 9 kazety jsou už jiné, byť mají obě stejnou šířku.

   0 0
  • oddie  

   Standardní rozteč 135mm měla i 20", nevidím důvod, proč by to 24" mít neměla.

   0 0
   • ramdam  

    To právě neměla, je tu o tom i vlákno. Když tam jeden místní ladič dával osmikolo, stavbu upravoval. Myslím že tu někde je údaj 126 mm

    0 0
    • tompca  

     Tak to změř a nemusíš se ptát. Jestli máš vzadu vícekolečko, tak stejně budeš přeplétat. Ty Core s 8 kolečkem mají na 99% náboj s ořechem.

     Advent nebo Acolyte nejsou zrovna levné, stačí Shimano 1×9 s přehazovačkou RD-M3020 a kazeta 11–40 nebo 11–42.

     0 0
    • gersa  

     Tak tam dej silniční náboj, ten má 130mm

     Ty 4mm se ztratí když trochu roztáhneš zadní stavbu

     0 0
     • ramdam  

      No to je asi elegantní řešení na tu 20” kde ta stavba je užší. Ale jak je vidno níže, na 24” by měla vejít klasická 135…

      0 0
      • gersa  

       Tím je to vyřešeno

       Vyber vhodný náboj a můžeš přeplétat

       0 0
  • Pety  

   Core 24 ma zadni stavbu 135mm

   0 0
  • Pety  

   Core 24 ma zadni stavbu 135mm

   0 0
   • ramdam  

    Díky moc!:)

    0 0
    • Pety  

     Neni zač, taky budu nechávat přeplejtat.

     1 0
     • ramdam  

      tu 24” ? A … máš vybraný náboj/ráfek/ka­zetu/přehazovač­ku? :)

      0 0
      • Pety  

       Jj tu 24" , kliky mam z ali na ceste , razeni 1×10 nachystany tu z bazaru, zadni kolo se bude resit po navratu z dovoleny. Jeste uvidim jestli necham stavajici rafek a vymenim naboj, nebo udelame nový zadní kolo.

       0 0
       • ramdam  

        Budu rád za jakýkoliv zkušenosti:)

        A přeju ať to vyjde:)

        0 0
        • virtualcop  

         Potvrzuji – měl jsem Core Nipper Ultralight, zadní stavba je standardní 135mm, měl jsem tam (dcera) 24" záplety s HG ořechem od Shimana a pohon 1×10 (hazka a kazeta XT, páčka Deore, kvůli lehčímu stisku).

         Aby tam tyhle „lepší“ převody dobře chodily, je potřeba co nejkratší závitovej střed (kolem 100mm ideál), nebo podobně úzké kliky. Jinak se to díky té krátké zadní stavbě na největších pastorcích hodně kříží a řetězová linka nevychází na střed (vlastní zkušenost, kdy jsem vyměňoval ten původní střed asi 125mm za ten krátkej, aby to dobře chodilo).

         3 0
         • ramdam  

          Díky za postřehy, možná proto mě to táhne k nějakýmu vysokorozsahovýmu osmikolu:)

          0 0
          • oddie  

           A čím si tam pomůžeš? Leda že je to lowcost… na otřískávadlech to mám taky. Jinak je lepší desitka 11–42 než osmička 11–40… Ale jako budget varianta se starou 8sp hazkou (excentrická kladka) je to fakt za pár šupů.

           0 0
          • kejda  

           Vysokorozsahovýmu říkáš? :))

           0 0
           • ramdam  

            tak třeba acolyte s největším pastorkem 46 mi přijde vcelku … jako … jo ????

            0 0
            • kejda  

             Osmikolo s rozsahem 46? To může bejt hodně zajímavý, jaký jsou tam skoky na pastorcích?

             0 0
          • virtualcop  

           Takhle – pokud seženeš nebo si necháš zaplést nějaký vcelku obyčejný záplety na 24" ráfkách a budeš vědět, že musíš použít kliky s co nejmenším Q faktorem, či tam dáš nějaké vcelku obyčejné na čtyřhran a středové složení bude to krátké, tak se není čeho bát – pak to chodilo celou dobu provozu (který tedy nebyl nijak extra častý :) ) naprosto pohodově.

           Navíc výhoda desítkových či jedenáctkových Shimano převodů jsou 2× větší poměr tahu lanka – teoreticky (i prakticky) se daj lépe vyladit a maj tendenci se tolik „nerozlaďovat“ – což je při použití u dítěte vcelku fajn – nechodí za tebou každou chvíli… „tatí, mně v tom už zase škvrká a nechce to řadit…“

           Koupit 10/11 sp Shimano od Deore vejš (kazetu, hazku, páčku) je vcelku pár stovek na cyklobazarech, jinej problém v tom nevidím.

           Ten probíranej rozsah (že by jako někomu nestačila na tomhle kole se správným převodníkem např. kazeta 11–42) – to je pro mne vcelku úsměvné – je nutno si říct, že je to 24", pojetím je ten rám klasický hobby/XC kolo pro dítě (na svižné ježdění po vcelku slušných tratích, cyklostezkách atd.), kdo má doma dítě závodníka, i tomu to bude dostačovat, kdo s tím chce jezdit nějaké „pekelnější“ traily a terén, tak by to asi neřešil zrovna Core Nipprem…

           Už si nepamatuju, jakej jsem tam dával převodník/kliky, ale dcera tam měla kazetu 11–36, jezdili jsme všude možně (ano i do kopečků) a kupodivu jsem jí neslyšel si nikdy stěžovat, že nemá převod do kopce nebo že jí to na rovině moc nejede.

           Tohle vše píšu, aby bylo jasné, že tyhle věci řeší primárně tatínkové a pokud by to šlo, tak by nejraději na takovéhle kolo věšeli 10–52 kazety (aby měl synáček/dcerka „dostatečnej“ rozsah atd).

           Z vlastní zkušenosti – pokud dítě není závodník, nebo nemá kolem sebe brutální kopce, nechce s Nipprem na pevný vidlici jezdit nějaký „hodně dospělý“ traily (k čemu tenhle rám opravdu není – ani pevností, ani geometrií) atd, tak rozsah kazety 11–42 s patřičným převodníkem dostačuje. 95% dětí určitě…

           0 0
         • ramdam  

          Jinak … ten střed … nevím jestli jen vyměnit osu za kratší a ponechat čtyřhran nebo koupit něco ‘ dutýho “ z Alíše.

          Mám strach že neodhadnu delku osy ( ty středový složení na Ali mají vesměs jednu délku) a buď bude placka daleko a bude se to křížit nebo to bude blízko a bude mi řetěz kolidovat s rámem …

          0 0
          • gersa  

           Když to bude kolidovat, můžeš měnit offset u převodníku

           Tedy u klik z ali

           0 0
           • ramdam  

            u kterých?:) Těch systémů

            je více a kliky v rozpětí 110–127–140 … což je to co mě zajímá … myslím nějaký variace moc nenabízejí…

            0 0
           • ramdam  

            tohle myslim

            Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! US $38.19 20% Off | GOLDIX Children's Bicycle Crank 110/127/140/1­50/160mm Ultralight MTB Bicycle Crankset Black 28T 30T 32T 34T 36T 7/8/9/10 Speed

            https://a.aliexpress.com/_msN6UI6

            0 0
            • virtualcop  

             Tohle je zrovna verze na nějakého „pavouka“, kde sice převodník pohodlně vyměníš, ale moc prostoru s ním „hýbat“ v rámci posunu offsetu asi není. Pokud bych hledal takové kliky, zkusil bych najít nějakou verzi, kde je převodník klasicky na 4/5 šroubech. Tam se s tím dá trochu něco dělat v rámci posunu offsetu.

             Zda něco takového příhodného teď na ali je, ale nevím…

             0 0
           • virtualcop  

            Nekoukal jsem teď, ale před těmi léty, kdy jsem to stavěl a většina alíkovskejch dětskejch dutejch klik měla převodník na pevno, takže bez nějakého bastlení na úrovni odvrtání, broušení, frézování… a následného znovuupevnění převodníku to nešlo.

            Dnes se asi dají najít verze s vyměnitelným převodníkem, kde se může podložkama, otočením či dalšíma jednoduchejma úpravama s tímhle trochu laborovat. Ale jak opakuji – úspora hmotnosti asi není nějak extrémní (samozřejmě – pokud se staví „jen“ slušné dětské kolo – pokud to má být gramařská dětská raketa pro závodníka, tam to asi smysl má).

            0 0
          • virtualcop  

           Proto je myslím u té 24" asi větší jistota nechat klasickej střed na čtyřhran, respektive koupit ten krátkej a na něj odpovídající dětské kliky. Nějaké duté gramařské dětské kliky asi nějakou váhu uspoří, ale pokud nastane zmíňenej problém, tak na těch klikách nemusí bejt jednoduše řešitelnej.

           0 0
          • oddie  

           Do 24" jsem dával čtyř hrany, od 26" dávám dutou…

           0 0
           • ramdam  

            No … chápu. Já bych byl ochotný investovat i do té 24…

            Ostatně i na 20” bych pro synátora rád viděl 110 kliky a ne 127ky… ale tam jsem řešení zatilm nehledal…

            0 0
            • oddie  

             Měl jsem či mám 4hr kliky 112, 127, 140, 152, 160mm, není to takový problém.

             0 0
  •  

   https://sport.bazos.cz/…-core-24.php

   Asi tak. Mrkni na odkaz a máš to bez práce a za dobré peníze. Ale otázka. Proč zrovna Core. Nám se osvědčil do dvacky. To bylo super a lehoučké. 24 bude po odlehčení pořád kolem 10 kilo. To jsme zvládli s minimem úprav i u Scott scale a má tam odpruženou vidlici a kotoučové brzdy. Ve 24 už je na bazaru výběr kol s kotoučovými brzdami a celkově slušnějším základem než má Core včetně ořechu pro 8–10 kazetu.

   0 0
   • ramdam  

    24 je pod 10 před odlehčením, scale je ( nevím jak juniorský) zbytečně lehací, odpruženou vidli na tomto kole nechci, stejně jako hydry ;) Jo, a ten po kterým jsem

    nakonec sáhnul má ořech pro 8–10 kazetu….

    0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.