Vylepšení vozíku Croozer (odpružení, ...)

491 nepřečtených
  • Leo

    Odpružení:

    Před deseti měsíci se nám nerodil malý drobek a protože s ním chceme jezdit na kole tak jsme mu koupili vozík Croozer 737 (loňský model o 3000,– levnější). Hned mi bylo jasné, že je potřeba ho nějak odpružit a tak jsem se inspiroval těmito stránkami (provedl jsem však menší úpravy):

    http://www.velofiala.cz/…zer_tipy.htm

     

    Udělané odpružení má tyto vlastnosti:

    - Zdvih až 10cm.

    - Zdvih lze nastavit dorazy.

    - Tvrdost a vlastnosti odpružení lze regulovat počtem a umístěním pružin.

    - Funkčnost ruční brzdy zůstala zachována (vhodné při použití jako kočárku).

    - Pružení lze vyřadit, když se dá pevná smyčka místo pružiny (třeba drát).

     

    Přikládám fotky ze kterých je patrná konstrukce. Třeba se budou někomu hodit pro inspiraci.

    0 0
    • jIrI___  

      Chudak decko ve voziku, kdyz se treba jede terenem. Anebo na lyzich, jak bylo na obrazcich v odkazu… :-)

      0 0
    • Leo  

      Takhle to vypadá namontované.

      0 0
    • Leo  

      Pro použití jako kočárku jsem si dodělal ruční brzdu (dá se i dokoupit). Opravdu brzdit však začala až po montáži odpružení, kdy se rozložení váhy posunulo více dopředu.

      0 0
    • Leo  

      Originál úchyt ke kolu zprvu nepasoval a tak jsem musel trochu použít pilník. Ještě jsem musel udělat malý zlepšovák pro uchycení ke kolu, protože bez úpravy se to protáčelo (na obrázku je vidět, jak to odřelo místo kolem rychloupínáku).

      0 0
      • Lišák  

        Mně se úchyt vozíku pootočil lehce vpřed a tam se zarazil o zadní vidlici. Řekl bych, že teď je v lepším úhlu , protože když je vodorovně, tak se bude plastová vložka v protikusu na oji více vymačkávat. Když je našikmo, tak (podle mě) síly působí rovnoměrněji po celé ploše kvádru úchytu.

        0 0
    • Leo  

      V dlouhých zimních večerech jsem dodělal k vozíku lyže, aby šel použít jako sáně nebo chudáka tatínka zapřáhnout na běžkách (do kopce je to dost dřina, po rovině to jde a z kopce to jede samo).

      0 0
      • BigEZ  
         

        SKI set i odpruzeni mam od velofiala, toto jsou moje postrehy.

        • mate kazdou lyzi pripevnenou 2×, prijde mi lepsi mit osu pro lyze volnou kvuli prejizdneni nerovnosti a i uspore „1 kg“
        • jedna tyc u skisetu je rozhodne lepsi (napr pro brusleni a pady) nez 2 tyce ktere jsou skisetu od chariotu

        - pres snehule davame prckovy v zime takove igelitove navleky, nema tam pak mokro …

        • pravda je ze na inline to pruzeni dost omezuje, ten vas „lock“ je super, ta vase predni brzda vypada super!
        • od fialy je pruzeni super, ale preci jen ma logicky ten gumicuk problem s „tlumenim“ …
        • kvuli prachu od zadniho kola je vynikajici napad ta sitka pro alergiky …
        • uz to tu na bikeforu nekdo daval k dobru, ale bizardni je ted jednokolovy fullsuspension vozik, viz foto
        0 0
        • Leo  

          Ten lyžařský set jsem schválně udělal napevno, aby to šlo použít jako sáně. Co je lepší pro běžky by asi chtělo vyzkoušet vedle sebe (některé vozíky mají originál uchycení taky napevno a dokonce i na propagačním videu u Fialy se objevuje vozík s pevným uchycením – trochu mne odradilo jak ten vozík přenášeli přes potok a lyže se jim vzpříčila).

          Tu síťku jsem si vyrobil taky, ale do velkých veder to asi moc není. Zkusím ještě blatník s pořádnou zástěrou.

          0 0
        • Leo  

          Jo a ta brzda trochu nestíhá. Je to na bruslích určitě lepší než nic, ale asi to budu muset ještě trochu poladit.

          0 0
        • majky123  

          ten bizar vozík na jednom kole docela funguje, videl sem s ním ženskou na Gardě, táhla ho za Rocky Mountain Ekementem, potkal sem jí pak i dokonce v terénu, je udělám speciálně na traily, původně patent Weissman, kterej pak koupili Švýcaři. Problém je cena tak jako tři Charioty CX a nebo 6X Croozer :)) Škoda že to nedělá více výrobců......­...........ně­jaký Číňani a bylo by:))

          Já ted jezdím s vozíkem cca 4× týdně i více, Chariot CX, silnici nesnáším, tak hlavně lesní cesty popřípadě terén, docela mě pobavila ta fotka tady „z nejtěžšího sjezdu“ já dal jestli někdo zná Cukrák – Kazínská skála, v posledním úseku bylo nutné vozík jistit zezadu. Taky dobrý zážitek je z kořenů na trase trans brdy, chce to ale cit a neustále koukat dozadu.

          Pro tyto účely jsem vyměnil gumy za Schwalbe Fat Albert 2.3" s minimálním tlakem. Tím se eliminuje tvrdší odpružení vozíku. Dá se jet i na hodně rozbité cestě a kořenech, ovšem je potřeba si hlídat jeho stabilitu. Chariot používám i jako kočárek, všude se vejde, jednomístné prpvedení je hodně komaktní. Také na brusle je super díky bubnové brzdě a fitness setu. Ale co využívám nejvíce je dokonalé větrání s odnímatelnými bočními slídami, kde může proudit vzduch sitovinou. Při tom ale zepředu být chráněn i v tom největším vedru slídou po celé šířce. tahám ho za všemi možnými koly a jsem z něho nadšený, tedy nejenom já ale i malý Adámek :)

          0 0
          • Leo  

            To je vozík o třídu výš (ten mi manželka koupit nedovolila) – vypadá dost dobře.

             

            Ten zmiňovaný sjezd z fotky moc strašně nevypadá, ale byl to samý kámen a díra.

            0 0
            • majky123  

              aha:)) tak to sorry, my ho koupili se zenou na pul…jo a gumy jsou samozrejme Big Apple…Byl drahy ale doufame ze se pak zase vyhodne proda, pže jetych Chariotů je poměrně málo. Přeji super zážitky s malým! Zdar

              0 0
    • revish  

      Sikovny tatik :o), Premek Podlaha by mel radost. Cest kutilum

      0 0
    • bikaf  

      No musím říct, že jsi frajer.

      Každopádně díky za inspiraci, něco podobného už nosím v hlavě delší dobu a teď to pomalu začnu realizovat. Příchází ten správný čas :o)

      Zdar

      0 0
      • ada  

        super, si fakt sikovny :-) skoda, ze si to sem nedal tak pred cca 2mesiacmi, uz mame odpruzenie od Fialu :-(( Mozem sa spytat, aku sirku ma vozik po namontovani toho odpruzenia?

        0 0
        • Leo  

          Snažil jsem se to udělat co nejužší, ale nakonec má na šířku asi 83cm. U policajta s metrem by podle vyhlášky neprošel, ale zatím se na nás jenom smáli.

          0 0
      • ada  

        ups, blbo som to zaradila..

        0 0
    • bikaf  

      Nevíte někdo jaký přesně je rozdíl mezi Croozerem 535/737 a Kid for 1/2, nikde to nemůžu najít.

      Samozřejmě mě zajímají rozdíly technické, ne cena, barva atd… :o)

      0 0
      • ada  

        z webu velofiala pri privese KID for 1:

        Oproti svému předchůdci je KID For 1 díky záměně některých ocelových dílů za aluminiové o 2 kg lehčí, celkově vyšší, obměněny byly všechny použité textilní materiály, nyní jsou ještě pevnější a pružnější a potah 2 v 1 je nyní odnímatelný, lze jej tedy jednoduše vyčistit či opravit

        0 0
      • Leo  

        Z praktického hlediska je nový model:

        - Trochu vyšší, ale také trochu kratší.

        - Protože je vyšší, tak má výš rukojeť (stejně jsem si ji zvýšil sám, kvůli kolečkovým bruslím).

        - Upevnění předního kolečka nebo brzdy je kovové navařené na rámu (místo plastového, u kterého se bojím, že může prasknout)

        - Hlavní co u mne rozhodlo je, že byl nový o 3000,– dražší než starý model ve výprodeji.

         

        0 0
    • ph78  

      Ahoj LEO,

      Tvuj napad na odpruzeni se mi zda vyborny.

      Prosim bylo by mozne zaslat alespon priblizne rozmery pripadne planek alespon od ruky… Nerad bych plytval casem materialem a nervama.

      Predem dik.

      Petr (pr2@post.cz)

      0 0
      • Luka  

        tady se jedna taky hlasi o planek :)

        Diky. mail viz profil

        0 0
      • MARIN  

        pokud by to slo takybych se pridal s prosbou – nerad vymyslim vymyslene a platim zbytecne za neco co si muzusam udelat

        0 0
        • Jurij  

          Přidávám se s prosbou o plánek jestli je to možné. Díky Jirka.

          0 0
      • Leo  

        Plánek nemám, protože jsem to vše dělal na míru, aby to sedělo. Mohu však změřit jednotlivé míry a zakreslit do fotky (to by snad mělo stačit). Jen na to nezapomenout.

        0 0
        • Motyll  

          To by bylo super.

          0 0
        • foxi101  

          Ahoj,

          mohl bych také požádat o rozměry jednotlivých dílů? Jak je odpružení přichycené na rám vozíku a kam přijde kolo?

          0 0
        • MARIN  

          Kdyz  pridas do profilu svuj funkcni mail tak rozhodne nezapomenes – o to se postaram :)

          0 0
      • Leo  

        Konečně jsem se dostal k tomu měření. Berte prosím ty hodnoty pouze orientačně, protože jsem to měřil ve sklepě na zamknutém vozíku a navíc tam bylo špatně vidět. Kamarád říkal, že by to vyráběl na zakázku tak kdyby to rozjel tak bychom to potom změřili přesně.

        0 0
        • Leo  

          Jo a ta brzda aby pasovala musí mít šrouby naopak než na vozíku.

          0 0
        • Motyll  

          No kdyby to zacal seriove vyrabet, tak sem prosim hod na neho odkaz. Diky.

          0 0
          • MaPa  

            Konkurence

            0 0
            • MARIN  

              Ta cena je ale „trochu“ prepalena na par kousku zeleza a gumy

              0 0
            • Motyll  

              To znam – ale je to drahe a ne uplne fumkcni.

              0 0
              • MaPa  

                Ne úplně funkční? Tys to testoval? Protože já to vozím za kolem a žehlí to líp než můj full…

                0 0
              • Junson  

                Tak to jsi s tím buď nejel, nebo to neumíš nastavit na váhu dítěte. Mám už druhým rokem, najeto cca 1500 km a maximální spokojenost jak moje tak synka.

                0 0
              • Lišák  

                Fialovo odpružení funguje parádně! Nedokážu si představit, že bych jezdil s vozíkem bez něho. Neříkám, že jiné odpružení není lepší, ale náš Croozer se houpe jako Cadillac ;-) Máme najeto lehce přes 500km a paráda. Počítám tak 90% mimo asfalt.

                0 0
                • Johny5 OSHA  
                   

                  A prosím tě, jak rychle se dá vrátit…tedy odstranit tento upgrade zpět? Dík

                  0 0
                  • Lišák  

                    Jestli myslíš odmontovat odpružení, namontovat brzdy a znovu nasadit kola? Do deseti minut nemáš co dělat.

                    0 0
                    • Johny5 OSHA  

                      přesně tak…u toho fialy psali, že není vhodné to používat na ostatní aktivity, jako na inlliny jako kočár…    díky za informaci

                      0 0
                      • Lišák  

                        Pokud by jsi to chtěl často měnit, tak pozor na to, že matice na upevnění odpružení i brzd mají plastové „zámky“ proti samovolnému povolení. Pokud by jsi to předělal několikrát, tak přestanou fungovat. Lepší by bylo aretovat odpružení nějakou pevnou součástí (nějak tam nabastlit plocháč), nebo (nevím jestli je to použitelné-nezkoušel jsem to) stáhnout kruhy odpružení třeba klipsnovým řemínkem, aby se nehýbaly.

                        0 0
                        • Johny5 OSHA  

                          Tak zatím jsem nad koupí nebo nějakou variantou „sámsisobědoma“ jen uvažoval. Nejlepší by byly asi pořádný balóny pláště…jak to tak vidím. Tam kde je to už moc hardcore pro vozík. jedu pomale, jinak by mi z prcka moc nezbylo :-) stejně moc děkuji

                          0 0
                          • Lišák  

                            Někdy se stav, pojedeme spolu a uvidíš, že jakékoliv pláště jakoliv podhuštěné jsou oproti pružení něco jako karbonová sedlovka proti FS.

                            0 0
                            • Johny5 OSHA  

                              rad se nekdy stavim. Tím, že jezdím dost i na inlinech, tak by mě tam to  pružení dost omezovalo. A navrch mam dvousedadlovy croozer a ten uz je tak dost siroky…x8)

                              0 0
                      • Leo  

                        S odpružením jezdím i jako kočár (hlavně do lesa) nebo na bruslích (vůbec ho nedemontuji, protože díky napnutí pružin v klidovém stavu a použití klíče to není úplně komfortní) . Jediný problém je, že se hůř zvedá přední kolo, ale mírné zatáčky řeším náklonem vozíku v pružinách a ono to zahne samo.

                        0 0
                  • MaPa  

                    Pokud ti jde o fci zablokování pružení, jde použít takový ty plastový stahovací pásky. Brzdy tam jdou namotovat i na to odpružení, je jen potřeba převrtat ty díry na vahadlech na větší průměr upevňovacích šroubů.

                    0 0
            • Leo  

              O tom vím a jak jsem psal v prvním příspěvku, tak to byla moje inspirace.

              0 0
        • x54321  

          Kamarád říkal, že by to vyráběl na zakázku tak kdyby to rozjel tak bychom to potom změřili přesně. 

          Mohl bych dostat kontakt na Vaseho kamarada? Odpruzeni by se mi hodilo taky, ale radsi bych si to nechal udelat u nekoho kdo to umi.

          0 0
          • Leo  

            Kontakt nedám, ale řeknu mu o tom. Momentálně na to, ale asi nebude mít čas, protože veškerý čas tráví doděláváním veterána, aby mohl jezdit.

            0 0
            • treatt  

              Po pár letech – nerozběhnul to náhodou kamarád? :)

              0 0
              • Boyapunk  

                zkus kontaktovat nekoho v okoli kdo vari zelezo, nerez, hlinik, zabradli, ma soustruh. zeptej se kamaradu, urcite nekoho znaji. nebo si z netu vyjed soukromniky kovodilny. pak uz jen rozumna domluva a neco date do kupy.

                0 0
    • Milenius  

      Pěkný šikula :) Já jsem teď v realizaci něčeho podobného, akorát pro Azub Jerry, teď ale váznu na materiálu, dělám to z duralu a jeden díl mi pořád chybí, asi budu muset koupit větší a opracovat to, tak pak taky dám nějaké fotky. Ale zdvih 10cm mít nebudu, jen poloviční.

      0 0
    • baboon  

      Tu bude švanda,až se propracujete k vzduchovemu U-turnu a poplocku..:))

      0 0
      • Johny5 OSHA  

        To nebude problem…na strankach velofiala maji nejakej navod ci co jak pouzit starou vidlici tim, ze se odstrani mustek mezi nohama vidlice a ty se potom pouziji jako pruzeni pro nejaky prepakovavaci bazmek x8)

        0 0
    • Jurij  

      Díky za inspiraci, jen trochu dumám jak je to s tím těžištěm. Tvé řešení oproti Velofiala je jistě komfortnější, ale mám trochu obavy z přílišného posunu těžiště vzad, ono přeci jen těch 16,5 cm je vcelku dost a namáhání pro závěs a zadní stavbu kola může bý enormní. Zkoušel jsem rozkreslit plánek s kratší pákou dle tvého doporučení na 14,5 cm a nevychází mi to (pružiny 10 cm a trajektorie pohybu osy kola), překáží mi tam „držák“ pružin, dorazy.

      Ještě přemýšlím jestli to neokopírovat od Velofiala, ale nemám po ruce nikoho kdo by byl vlastníkem, mám nějaké foto z webu a oměřit by se to dalo. Kdyby se tady našel někdo, kdo tohle pružení vyráběl, nebo ho vlastní a nějaký jednoduchý plánek by byl ochoten poskytnout, nebo vytvořit byl bych moc rád. Nějak mi z těch fotek není jasné jak je u tohoto pružení vyřešeno uchycení šroubu v profilu (kluzné pouzdro, ložisko, napevno???).

      Croozer bez odpružení je opravdu jen na super asfalt. Jinak to hodně drncá i při opatrné jízdě a nárazy mi přijdou hodně ostré. Stejně to je nakonec i s moskytierou, i když mám na zimáku – tahacím kole dlouhý blatník, malý je i po jízdě po asfaltu za chvilku od prachu s malými kamínky – bez protipylové sítě to nejde.

      Leo díky za super nápady.

      0 0
      • Leo  

        Fiala to má v podstatě stejné jako já, akorát nemá napevno přišroubovanou tyč do pravého úhlu, ale rovně a pohyblivá tyč se pohybuje pod vozíkem (horní doraz je o pevnou tyč) místo vedle vozíku jako u mne. Z toho plyne také vyšší těžiště a může se snadněji převrhnout (občas jedu po docela šikmých cestách). Problém s těžištěm při jízdě za kolem zatím nepozoruji, vyrovnáváme to také tím, že mám zadek naložený a batůžek na držadle.

         

        To zkrácení o dva centimetry plyne z toho, že tam mám mezi osou a konstrukcí toto místo (musí se počítat také s tím, že páka nejde až nahoru díky gumovým dorazům).

         

        Po pár vyjížďkách o dovolené mám další zkušenosti a přidám sem ještě pár zlepšováků.

        0 0
        • Jurij  

          Tak jsme včera vylezli s kamarádem po 3 hodinách z dílny a odpružení je na světě. Upgrade dle tvého návrhu, změnili jsme jen detaily. Prozatím se mi nepodařilo sehnat správné pružiny, tak se pružícím elementem stal gumicuk. Proto bych Tě opět (:-)) poprosil o radu, kde je možné takové pružiny sehnat, na co jsou určené a kde je koupit.

          Odpoledne samo proběhla testovací jízda, nejdříve český asfalt, který je s neodpruženým Croozerem s velkými výhradami sjízdný. Nejvýstižněji, jak tady už někdo napsal je srovnání s Cadillacem – korábem silnic. Po zjištění, že výmolů a výtluků, které jsou u nás na každém kroku si Matýsek ve vozíku ani nevšimne jsme vyrazili testovat s manželkou po okolních polních a lesních cestách. Stupně vytřesenosti účastníků 1. žena na hardtailu 2. já na Anthemu a  zcela bez známek jakéhokoliv třesení a kodrcání Matýsek. Zkouška předčila očekávání, vozík se jen plavně pohupuje, nic nedrncá…a krajina ubíhá dozadu :-))).

          Leo, díky za návod. maká to skvěle.

          0 0
          • Leo  

            Až budeš mít nějaké fotky tak se pochlub.

             

            Ty pružiny byl asi největší problém. Nakonec jsem je objednával u firmy Fabory (www.fabory.cz). Mají i něco na skladě a něco objednávají. Objednávají však od stejných dodavatelů, jako i jiné firmy specializující se na spojovací materiál (akorát se musí najít pružiny v katalogu). Ty pružiny jsou docela drahé (od 25,– do 45,– za kus). Nejlépe cenově i funkčně vyšly ty s délkou 10cm, tloušťkou 1cm a síla drátu tuším 1,5mm (byla to předposlední maximální tloušťka a ty nejtlustší jsem potom použil k doladění pružení ve střední poloze zdvihu).

            0 0
    • Pazout  

      Dalsi tip na dodelane odpruzeni tentokrate voziku AZUB

      http://www.gps-routes.info/modules.php?…

      0 0
    • Leo  

      Po pozorování jak se odpružení chová jsem provedl vyladění. Přidal jsem jednu tužší a trochu delší pružinu než jsou ostatní (spodní, složená ze dvou pružin), která zabírá zhruba ve třech čtvrtinách zdvihu. Tím jsem dosáhnul progresivního pružení a odstranilo se houpání při šlapání (jak se kolo rytmicky hýbalo). Nyní vozík při jízdě „sedí“ na delších pružinách a je stabilnější. 

       

      Zatím největší terén co jsme sjeli je na přiložené fotce. Pro znalce je to trasa po zelené z Alfrédky na Mravenečník (takové trasy nevyhledáváme, ale někdy se jim při jízdě lesem prostě nevyhneme)

      0 0
      • x15th  

        Po přečtení všech příspěvků jsem se trochu ztratil co se týče použitých pružin.

        U firmy Fabory se dá ledacos objednat, nicméně skladem pružiny většinou nemají a pokud něco objednám, musím i koupit, nějaké zkoušení nebo prohlížení v prodejně není možné.

        Může mi někdo (ideálně LEO) upřesnit jaké pružiny použít? Počítám s délkou 100 mm, Leo psal průměr 10mm, drát 1,5 mm, ale na obrázcích je jich očividně více druhů.

        Díky za komentáře.

        0 0
        • pepek  

          Ve Fabory nic nekupuj, ti jsou drazí. Zkus Feronu, nebo najdi v okolí nějakou firmu, co dělá pružiny, mívají na skladě tisíce různých pružin a za pusu

          0 0
        • Boyapunk  

          v pardubicich treba prodejna – zelezarstvi „kutil“ maji tam pruziny na vahu jedna cca 10kc,jestli si to dobre pamatuju. koupil sem po parech ruzne prumery a tloustky a podle tuhosti dat do horni polohy odpruzeni, nebo nize. pripadne si tam zavolejte a zjistete odkud nakupuji.

          shanel bych to po zelezarstvich, objet je a potat se.

          0 0
    • Leo  

      Pro čistotu pasažéra ve vozíku jsem byl donucen namontovat si zadní blatník i se zástěrkou až po zem (první obrázek). Původně docela sportovně vypadající kolo se nyní mění na velocipéd starého pantáty (blatník, GPS, zvonek, zrcátko které se naštěstí ulomilo při samovolném pádu kola). Pokud se jede pomalu po čistém asfaltu, tak je to docela dostačující, ale víření prachu to nezabrání. Proti prachu mám zábranu (druhý obrázek) inspirovanou zase u Fialy s vylepšením, že v horní části, kde už prach nehrozí jsem udělal z originální moskytiéry střešní okno pro lepší větrání, aby se dítě neupeklo (blatník je však stejně potřeba, protože bez něj tam padaly vrchem malé kamínky).

      0 0
      • Lišák  

        Jak řešíte, když pere slunko? To střešní okno zatahujete, nebo dáváte prckovi čepici? Já dávám vždycky z boku, ze kterého svítí starou bavlněnou plínku, namočenou ve vodě. Chytím ji zevnitř za horní žást rámu a protáhnu za postraním madlem, aby ve vozíku nelítala. Když je mokrá a odpařuje se, tak myslím, že je ve vozíku o fous chladněji (princip ledničky). Taky dávám plínku nahoru (asi tak, jak vy máte střešní okno), aby Tomovi nesvítilo do očí. Plínku namočím na každé zastávce v občerstvovně, nebo ve studánce.

        0 0
        • Leo  

          Taky dáváme shora plínku (pod síť) nebo jde ta protiprašná zábrana rozvinout přes celé. Z boku nic nedáváme a ve velkých vedrech nejezdíme takže to zatím dcerka snášela dobře (akorát se ji nelíbí helma a tak jsem mimo silnice podlehnul a jezdíme bez ní).

          0 0
    • sobul  

      Úžasný výrobek, jen mě napadá, že to má menší „zdvih“ než ty gumicuky které tam má Fiala, proto bude možná pohodlí prcka o trochu menší. Na druhou stranu jistě víc vydrží – ty gumicuky hodně rychle odcházejí, hl. když tam vozím ratolesti 2 (prostě se zadažilo najednou).  A ještě jen pár mých postřehů od výrobků Fialy:

      • gumicuky jsou velmi dobře nastavitelné dle tloušťky a počtu omotání – zdvih je veliký a jak zde   někdo psal – v terénu je to jak Cadilak a navíc, čim vyšší rychlost, tím to s kočárem houpe méně   (tlumení podle mě není vůbec třeba)
      • Gumicuky rychle odcházejí (alespoň u dvojčat) a to i tlustší, které tam dávám
      • aretace pružení je jednoduchá – ke gumicukům se přidá jakýkoliv řemínek nebo smyce
      • dokoupená přední brzda je účinná jen částěčně pro malé zatížení předního kola, ale lepší

      než nic… – proto přesto doporučuji

      • lyžařský set je výborný, ale tahat to za běžkami si nedokážu představit – tedy alespoň ne u nás v Krkonoších a s dvojčaty. Tahal jsem je na skialpech, v pohodě po cestách, mimo již obtížně, prostě výletnicky, žádné extrémy…
       
      0 0
      • Leo  

        - Řekl bych, že mám zdvih větší. Kolik máš od Fialy?

        - Vedlejší efekt houpání se mi podařilo odstranit úplně, nyní akorát kola kopírují terén a prcek je jako v peřince.

        0 0
        • sobul  

          Zdvih od Fialy teď nevím, právě jsme se vrátili z dovolené a pružení mám sundané, odhadnout to nedokážu, hodně též záleží jaké gumicuky tam dám – slabé jsou více natažené,  dělají větší zdvih, taky dříve odejdou. Celý komplet vozíku s dětmi (10měsíců)  i s malou bagáží váží cca 40 kg.  Jinak ten tvůj výrobek vypadá velmi dobře, někdo by se měl chopit výroby. S pružením od Fialy je to tak – je to drahé, ale je to hned k mání, ne každý má možnost si něco podobného  vyrobit nebo nechat vyrobit.

           
          0 0
      • Lišák  

        Gumy nám odešly po ± 350km. Tak jsem nové ke kruhúm přivázal, aby jen pružily a „neštrejchaly“. Máme teď najeto 620km, tudíž už by nové gumy měly být zase zničené, ale jsou naprosto O.K.

        0 0
        • sobul  

          Úplně nerozumím co myslíš tím „neštrejchaly“, ani podle fotografie jsem přiliš rozdíl nenašel. Odejitím gum myslím to, že jsou vytahané a nepruží, zkrátka z gumy se stal provaz i když z vnějšku vypadají normálně – poznám to že vozík klesá a musím je vícekrát omotávat, ale už nepruží.

          0 0
          • Lišák  

            Mě se prodřela látka, co v ní jsou uvnitř gumičky. Pokud gumy jen provlékneš horním a dolním okem, tak se při jízdě otírají o oko, jímž jsou provlečeny. Pokud udělám na oku uzel, tak guma jen pruží a nešoupe se po malém poloměru kulatiny, z níž je oko uděláno. Máme najeto dalších 300km a gumy jsou jako nové. 

            0 0
          • Leo  

            Nešlo by tam místo gumek také pověsit pružiny? Akorát by o sebe asi trochu rachotily (pokud by se nesehnala jedna pořádná).

            0 0
    • mbobr  

      Nazdar,

      parádní řešení, s tvdostí vozíku od výrobce mám taky problém, tvoje řešení je fajm chtěl bych si ho vyrobit, kdyby si mohl poslat náčrt či výkres moc by mi to usnadnil výrobu, díky, přeju hodně šťastně najetých kilometrů.

      0 0
      • Leo  

        Plánek s mírami je v jednom z předchozích příspěvků.

        0 0
    • Motyll  

      Ja vyuziju tady toho vlakna a zeptam se zkusenejsich, protoze my budeme juniora tahat za sebou (pokud bude vse i nadale OK) pristi leto. Nicmene vozik bych rad poridil podzim/zima. Ve svem okoli mam nekolik Croozru a jeden ma i tlumeni od Fialy. To funguje pomerne dobre, ale zivotnost gumy se pohybuje v par stech km. Navic ja mam problem s domovnim vchodem - je prilis uzky. Tak zvazuji alternativy pruzeni:

      1. namontovat vetsi kola a sirsi pneumatiky
      2. radeji Chairot
      3. tlumeni neresit

      Je pravda, ze s variantou tri jezdi valna vetsina Croozeru a bez problemu. Na druhou stranu bych nerad riskoval jakymkoliv zpusobem zdravi naseho ditete…

      0 0
      • MaPa  

        Ty otázky si stejně budete muset hlavně vyříkat doma s manželkou :-).

        Pokud budete chtít jezdit jen po asfaltu, tak můžeš pružení asi oželet, byť stav malých silniček je mnohdy horší než leckerých lesních cest. Ale to pravé kouzlo je samozřejmě jízda přírodou, a tady nejen že doporučuji pružení, ale i pružení hodně měkké. Charioty mají spoustu jiných vychytávek, jsou i o dost lehčí, ale to pružení mi vždy přišlo až na těžší děti, je tvrdší. Životnost gumy v řádu stovek km je dle mého úplně ok, tu gumu pořídíš v Hornbachu a spol. za pár korun, uděláš si smyček kolik chceš (dle váhy dítěte) a žehlí to opravdu luxusně.

        Osobní zkušenost je taková, že pružení od Fialy přesvědčilo i manželku, že jsme Matýska začali vozit po lese už od konce čtvrtého měsíce v autosedačce, hned jak dostatečně dlouho držel hlavu.

        Sám taky neprojedu s vozíkem domovními dveřmi, ale zas tolik to nevadí, protože kdykoli dojedem, tak jde nejdříve dítě do náruče a nese se do bytu, já mezitím vozík odpojím, složím a nastojáka zanesu dovnitř.

        0 0
        • Motyll  

          Ja prave taky potrebuju presvedcit manzelku :) Junior ma prijit na svet v rijnu, takze pocitam s prvnim vyjezdem nekdy kolem 7 mesicu… To uz by mel drzet hlavu bezproblemu. Autosedacku tam chytis jen do tech vestavenych pasu?

          0 0
          • Lišák  

            Náš Tom se narodil taky v říjnu a v autosedačce jezdí od necelých 4 měsíců. Samozřejmě s odpružením. Autosedačku chytám gumicukama. Dva vepředu k spodní straně vozíku, dva vzadu taky k spodní straně a jeden vzadu k horní straně vozíku. Je to naprosto v pohodě. Ze začátku jsme sedačku přichytávali jen za pomoci pásů, ale tohle řešení je ideální.

            http://www.bike-forum.cz/…l-10018.html

            http://www.bike-forum.cz/…l-10017.html

            0 0
            • Motyll  

              Ve 4 mesicich??? To mi vychazi na unor. No tak to mi doma neprojde, to uz vim ted :) Navic tou dobou byva u nas pomerne dost snehu.

              0 0
              • Lišák  

                Jj. První jízda byla 19.2.2008 :-)

                Letos byla bezsněhová zima, aspoň tady v Kuřímě.

                0 0
          • MaPa  

            Vždy záleží na typu autosedačky, ale přidělat jde v podstatě každá.

            Vyndá se ta plátěná sedačka. Gumickukama se chytí autosedačka ke spodnímu rámu vozíku. My máme Römer, která má vepředu takový dva výkusy. Ke středním dolním okům uvnitř kabiny máme přidělaný přes karabinky kus gumickuku, kterej se zahákne do těch výkusů. Madlo (ochranný oblouk) jde u naší sedačky sklopit úplně dozadu dolů. Do zadních ok jsou ukotveny dva gumicuky, které protáhnu kolem toho madla a karabinkama dopnu k těm středním očkům. Sedačka se tak nemůže pohnout, jen v rámci pružení gumicuků. I kdyby šel vozík přes střechu, zůstane viset v půlce prostoru. Malej je přikurtovanej jen pásama k sedačce.

            Taky to není můj nápad, konzultoval jsem to s Fialou, jen to provedení si každý musí vymyslet vlastní, protože každá sedačka je jiná. Pokud na to nezapomenu tak to zkusím nafotit.

            0 0
      • Leo  

        Další možnost je koupit AZUB a udělat odpružení jak tu někdo přidával fotku. Je jinak řešen a tak by mohl projít dveřmi šíře 80cm (pokud ovšem těmi dveřmi projde i bez úpravy).

        0 0
        • Motyll  

          Dvere mam 103 cm, to by mohlo vyjit. Azub nechci.

          0 0
          • Leo  

            Nejširší místo má tuším 83cm. Osmdesátkami dveřmi to těsně neprojde, ale devadesátky jsou v pohodě, takže šířky se bát nemusíš.

            0 0
      • majky123  

        Mě se Groozer prostě nelíbí, je sice levnej, ale není to ono. Takže Chariota plus Fat Albert 2.3", to je pak do terénu super, pže je i uzkej a trošku se ještě zvýší, aby si to člověk užil, potřebuje pořádnej vozejk, navíc se dá pak docela výhodně prodat, pže maj všichni Groozery a lidi chtěj Chriota hodně i na bruslení (CX). Fotky viz můj příspěvek výše. Tohle léto nejezdím jinak než s vozíkem, většinou sám, je to super.....

        0 0
    • skrivanekmartin  

      Ahoj,

      jaká je konečná šířka vozíku, po namontováníé Vašeho odpružení-děkuji za odpověď

       
      0 0
    • mikin_001  

      Chtěl bych poděkovat za inspiraci. Od minulého týdno máme pružení namontováno a šlape jak hodinky… je to prostě žehlička.. Přes víkend jsme byli v Karlovicích a jezdili jsme vše v pohodě ( nejhorší co jsme sjížděli byl sjezd z Třeštíku do Karlovic po zelené turistické – úplně v pohodě :-)) Jo a máme to na Croozeru pro dvojčata.

      0 0
    • petrsvetrkilometr  

      Taky musím poděkovat za inspiraci, použil jsem tvého návodu. Zabralo mi to 7 hodin času a to do toho započítávám i natření a následné vysoušení horkovzdušnou pistolí, protože se mi něchtělo čekat než to uschne. Na první pohled je croozer opravdu širší a kola jsou umístěná více dozadu, ale pohodlí malé stojí zato. Předtím jsem najel s croozerem cca 100km, ale popravdě to není ono, asfaltky co máme tady jsou tak překopané, takže malá ve vozíku lítala a to jsem před každou nerevností přibrzdil, opatrně přejel. Dneska jsem to poslal s naší jízdní soupravou do lesa (palkovské hůrky), plno šutrů a úplně v pohodě. musím potvrdit takzvaný cadillac efekt :) Oproti VeloFiala se mi líbí více možnost umístit brzdy! No manželku to taky inspirovalo tak ušila do vozíku takový polstr s válečky takže když usne malá tak v klidu chrní a není tam celá zalomená. Fotky snad dodám zítra. Ještě jednou díky.

      0 0
      • MaPa  

        Ale i na ty bazmeky od Fialy jdou umístit originální brzdy které ke Croozeru dostaneš… A nestojí to skoro žádnou práci, v mém podání deset minut. Potřebné nářadí – jeden vrták a vrtačka. Díry jsou navíc předvrtané, takže žádné vyměřování. Otázkou zůstává jestli jsou tam opravdu nutně potřeba…

        0 0
        • petrsvetrkilometr  

          Nehodil by si nákres s rozměry na ty bazmeky od Fialy? teda pokud je máš?

          Brzdy se mi hodí pokud někde stojíme a zastavit na rovině může být problém, nebo když malá se ochomýtá okolo vozíku, tak ať mi s tím a s kolem neodjede :o)

          0 0
          • MaPa  

            Ne. Mám to namontovaný, měřit se mi to rozhodně nechce a je to hodně podobný tomu co už tu je. Ale pokud si vzpomenu tak to večer vyfotím.

            0 0
            • petrsvetrkilometr  

              Díky

              0 0
              • MaPa  

                Tady jsou fotky. Pružení od Fialy s původníma brzdama Croozeru. Na žlutých bazmekách byly předvrtaný díry, který stačilo protáhnout širším vrtákem a zašroubovat. Už asi měsíc chci ještě odřezat zbytečně dlouhý šrouby, ale nějak mi to furt nejde ;-).

                Na první fotce – odbržděno, na druhé zabržděno, třetí je pohled shora

                0 0
                • Lišák  

                  Ještě si na gumicuky udělej uzly, vydrží ti déle. Bez uzlů jsem je měl prošoupaný po zhruba 300km.

                  Fotky jsemdával sem: Lišák (05.07.2008 21:28:44)

                  0 0
                  • tuca  

                    dobry den

                    Prosim uvazuji si toto odpruzeni udelat prosim neudelal byste alespon nejake zakladni mereni abych to nemusel cele odhadovat??De­kuji moc

                    0 0
    • on2  

      Díky za fotografie a rozměry. Odpružení jsem si nechal udělat u kamaráda (vyšlo na 1500– protože se u toho trochu přemejšlelo a dělal se jen jeden kus), udělali jsme jen drobný změny – čep chodí v teflonovým futýrku a místo pružin jsme použili gumicuky jako u fialy ucycený za navařený kroužky, drobný změny jsme udělali i co se týká dorazů. Dnes jsme udělali zkušební jízdu – polňačka, šotolinka, kamení a funguje to super. Dcerce je dnes 8týdnů a máme ji tam v autosedačce. Na inlajny se stáhnou obě páky k sobě až celý odpružení sedí na dorazu a je to taky v pohodě.

      Ještě jednou díky. Někdy se pochlubím fotagrafií 

      0 0
      • on2  

        Tady je fotka. Na podzim ještě posunu dál od sebe kroužky na uchycení gum celkově tak o 5cm, aby se zvýšila účinná délka gumy a tím zdvih.

        0 0
        • on2  

          Takže malá si jízdu pěkně užívá, najeli jsme (spíš manželka) s ní 1200Km a je to super, nejtěžší asi Malý Sudety 2× a kromě sjezdu z Ostaše (korýtko) jsme vše jeli a v pohodě. Teď v zimě jezdíme na běžky se setem od Fialy (lyže z bazaru za 300K)a je to super porovnával jsem se setem origoš u kamarádky a ten Fialův je lepší. Je to ale pěkná dřina, hlavně do velkejch kopců. Benecko – Mísečky a zpět je v poho!! 

          0 0
          • on2  

            Tak letos zatím 2400km, malá úplně v pohodě a přidávám fotky ze Sudet – I s Croozrem manželka předjela tři závodníky. první je ze začátku – to se ještě směje další dvě z cíle.

            Akorát si nejsem jistej s životností vozíku – měněny ložiska i pláště a začíná se loupat zátěr na plachtě. Sucháče vepředu už taky moc nedržej, díra pro vlajkuje pěkně vymlácená a nejhorší je, že voj se vymačkává v místě spojení s vozíkem – takže, když tam dáme kolo na inlajny tak začíná bejt našikmo :-(

            0 0
    • skrivanekmartin  

      čau všichni, tak nejpozději do příštího pátku sem dám fotky mého zcela nového prototipu odpružení pro Croozer (snad to stihnu dodelat-nemám vůbec čas).

      Výhody mého odpružení:

      • vozík se rozšíří max. o 2 cm, ale spíš vůbec
      • designově velmi decentní řešení a přesto 100% účelné
      • nemá vliv na skládání
       
      • No, snad to bude fungovat a vše co jsem napsal bude pravda:-)

      Tak zatím se mějte-ahoj

      0 0
      • Leo  

        Tak to jsem na to zvědav. Už se těším na fotky.

        0 0
      • skrivanekmartin  

        Tak se mi to popdařilo dodělat dřív než jsem čekal-dnes jsme to projeli a malá (4 měsíce) Amálka byla naprosto spokojená.

        0 0
        • skrivanekmartin  

          aha-nejak se mi nenahrály další fotky, takže tady jsou

          0 0
          • Leo  

            Zajímavé revoluční řešení. Máš tam nějak řešen horní doraz? Pokud jsem to správně pochopil, tak jsi musel trochu napárnout originální kapotáž čemuž jsem se chtěl z důvodu záruky vyhnout. Tak ať dobře pruží.

            0 0
          • MARIN  

            Tak tohle reseni se mi moc libi.

            Muzes mi prosim poslat kontakt na sebe?

            0 0
          • Motyll  

            Vypada to skvele. To bych si mohl dovolit i Kid for 2 – jinak smula, neprojdu brankou. Mohl by jsi prosim zmerit rozchod kol s timto pruzenim?

            0 0
            • skrivanekmartin  

              čau,

               

              ja teď nejsem doma u Croozra, ale rozchod kol se zvětšil max. o 1 cm (protože vlastně přibyly dvě pásoviny 2× 4mm)-toď vše. Taky jsem řešil tento problém a teď klidně projedu 80cm dveřima.

              čau

              0 0
              • Bendy  

                maximalně? teoreticky o 12mm 2×4mm pásovina a dle návodu má trubička o 2mm přesahovat tudíž 2×2mm, ale pokud by se vnější pasovina vyhnula prohnula zpět k vozíku alespoň o její sílu, nemělo by to ničemu vadit (nic by nemělo škrtat) a změna rozchodu bude minimální

                0 0
          • Motyll  

            Tak uz jsi urcite najel par kilometru. Mas nejake postrehy s fungovanim pruzeni?

            0 0
            • skrivanekmartin  

              Čau,

              tak dnes jsme opět vyjeli a je to naprosto perfektní. Dříve vozík poskakoval při sebemenší nerovnosti a vydával zvuky, že sem myslel, že se rosype. Teď je jízda naprosto tichá a malá Amálka je úplně spokojená. Dokonce i manželka mně pochválila a říkala, že je to 100 a 1.Opravdu-můžu jen doporučit. Fakjt mně to hřeje u srdíčka, když vidím, jak pružení skvěle funguje a kočárek se třese jen minimálně.

              0 0
              • Motyll  

                Ahoj, vcera jsem ti poslal mail – tak se pls ozvi :)

                Diky.

                0 0
          • Azuritek  

            Zdravím chtěl bych se taky pochlobit, odprůžením na croozera.

            Díky fotkám pana skřivánka, které jsem trochu poupravil pro uchycení brzdových třmenu. Jsem vyrobil toto. Zítra bude velké finále jak vypletu kola, pak sem chodím finalní podobu.

            0 0
            • Merci72  

              Je to sice už dost dlouho, ale přesto zkusím poprosit zda by šlo poslat rozměry odpružení na croozer. Chtěli bychom si ho nechat udělat a proč vymýšlet něco co už je vymyšlené a fungovalo to :-). Děkuji mockrát. Ještě můj mail : marcela.hubackova@seznam.cz

              0 0
        • Azuritek  

          Zdravím všechny, chci se taky pochlubit odprůžením pro croozera.

          Díky načrtů od marina skřivánka,čímž mu timto moc děkuji, které jsem potřeboval upravit pro uchycení brzd protože jezdíme hodně na inlinech. Jsem nakonec uděal toto. Zitra bude velké finále, vypletu kola, zkompletuju a dám vedet.

          0 0
    • Lišák  

      Využiju toto vlákno na dotaz: Jak řešíte sedadlo, když už nevozíte potomka ve „vajíčku“ do auta? Máte tam nějaké polštářky, jak je na stránkách Fialy? Nebo jen samotná originál sedačka s pásy? Máme ušitého takového „hada“, jak je na fotce u Fialy, ale myslím, že v létě by se Tom hrozně pekl… Můžete sem hodit fotky, jak sedí Vaše ratolesti ve vozíku?

      Dík Lišák

      0 0
      • petrsvetrkilometr  

        Manželka spíchla takový podsedák, který má přišité takové buřty po stranách. Teď dělá ještě takovou podkovu nad hlavu, aby hlava moc neklibala, používáme ještě polštářek za krk. Zatím přikládám fotky s těmi buřty po stranách.

        0 0
      • Eva  

        Zakoupeno v Tesku.Pokud spi tak to ma vzdy,pokud je vzhuru tak mu to sundavame,nemohl by si hrat nebo jist cestou,nedosahne pres to rucickama a opravdu by se v horku asi potil.

        0 0
    • Majkl 11  

      Tak mi to máme vyřešeno jednou velkou podkovou napevno přidělanou k opěradlu a podkovičkou, kterou má malá na krku. Ta jí nevadí i když je vzhůru. Když usně, tak jí někdy obložíme třeba osuškama. Funguje to skvěle…

      0 0
      • Lišák  

        Není jí v létě teplo? Ta fotka, podle oblečení malé a podle tříčtvrťáků, není moc aktuální.

        0 0
        • Majkl 11  

          Ta fotka je z předminulého týdne v Jižních Čechách. Tři dny po sobě bylo kolem 15 stupňů…

          0 0
    • CTI  

      Tohle řešení máme na našem Croozeru a je to super, inspirace na velo Fiala, najeto 400km v terénu a super :-)

      0 0
      • Wojtek  

        to maš z vidlice,že,a funguje,to? je to citlivé?

        0 0
      • Motyll  

        Tu vidlici jsi nejak upravoval? Myslim z hlediska citlivosti…

        0 0
        • kwaker  

          to by mě taky zajimalo, vypada to profi, ale další 3kg navíc? no ta váha asi na vozíku moc poznat nebude že?

          0 0
          • CTI  

            ANo je to z klasické elastomerové vidlice, bez úprav pružin.cca 1200,–

            Funkce bez problému, citlivost regulace na vidlici, popřípadě na rameně posunutím šroubu.

            Luxusní rozsah, bledne závistí i Chariot, pouze ta váha i když je demotovaná ruční brzda cca +3kg.

            Funguje i při teplotě kolem 0°C(zkoušeno na Šumavě 07, 08) trochu ale tuhne elastomer, olej/vzduch by byl lepší, ale drážší. :-)

            0 0
            • Jogador  

              A ona má pružení v obou nohách? Neni v jedné tlumení a v jedné pružení?Nebo tak něco?:)

              0 0
              • CTI  

                ne, nastavovací jednotky jsou dvě a pružení je shodné http://www.eod.cz/…286-crn.html

                takže spokojenost. Ještě to asi obuju Schwalbe Big Apple a bude to snad dokonalé.

                0 0
                • mopeta  

                  Mohl by jsi prosimte, sem hodit par detailnejsich fotografii?

                  Urcite to vsichni uvitaji… Děkuji a spousty stastnych kilometru…

                  0 0
                  • skrivanekmartin  

                    ahoj

                    http://www.martanci.webgarden.cz/…zeny-croozer

                     

                    odpružení, které strojí zato!!!

                    0 0
                    • Ruprt2  

                      Jak je to s použitelností vozíku na brusle nebo jako kočárek?

                      0 0
                    • Alda77  

                      S přispěním náčrtku od Martina Skřivánka jsem stvořil toto (tímto mu moc děkuji).

                      Moje požadavky na odpružení byly následující:

                      • nerozšířit příliš vozík, aby prošel 80cm dveřmi
                      • aby šel rychle použít i na brusle i jako kočárek
                      • rychle a úplně sbalit

                      Vše se nakonec podařilo podívejte se na fotky. Zatím jsem to vyzkoušel jenom jednou a fungovalo to dobře. Namontoval jsem to teprve minulý víkend, tak se později možná podělím o další zkušenosti.

                      0 0
                      • Alda77  

                        jo ty fotky

                        0 0
                        • Alda77  

                          dalši

                          0 0
                          • bobikkar  

                            Ahoj,

                            pořídil jsem si Croozera a teď 5-ti měsíčního syna. Byli jsme na Škoda-bike a z hrůzou pozoroval, jak malej ve vozíčku drncá. Začal jsem bádat a narazil na tohle fórum. Moc se mi líbí závěs Aldy 77, bylo by na mail bobikkar@centrum.cz možno zaslat nějaké info – plánek, jaké jsou pružiny, prostě cokoli k detailům. Myslím, že je supr zachování parkovací brzdy. Předem díky.

                            0 0
                            • kwaker  

                              parkovací brzdu můžeš dát samozřejmě i na Fialovo odpružení. Už jsem viděl tohle odpružení i v karbonu s tím, že se zachovává rozchod kol!!! ale stojí cca 135 euro. Teprve s odpružením si jízdu vychutnáte – je to opravdu neporovnatelný, žádny nervy z toho, že to má malej nepohodlny.

                              P.S. píšeš, že jsis ted pořídil 5ti měsíčního syna…měl jsis pořídit uplně novýho nuladenního, je to lepší :-)

                              0 0
                              • bobikkar  

                                Když chceš užívat, nemusíš hned pořizovat. Mám dvě holky z prvního a holku a kluka z druhýho manželství, všechny svoje. Soudím, že už mám splněno. Ten karbon by byl hezkej, ale zůstanu malým českým človíčkem a jdu do železa. Poraďte nějaký fígl, podle čeho pořídit pružiny, nebo to je jen systém pokus-omyl.

                                0 0
                                • kwaker  

                                  já taky nepořídil v obchodě, mám to taky posvařovany po domácku :-) a pružiny koupíš ve Feroně například. Aspoň jsem tam nějaké viděl. To karbonový jsem navrhl proto, že jsem myslel, že ti jde o rozchod kol, když nezvažuješ Fialováckou verzi :-)

                                  0 0
                                  • bobikkar  

                                    Rozchod mě vůbec netrápí, venku složim a hurá výtahem do 6.patra. Do auta se mi vejde do kufru, je faktem, že jsem neměřil, jestli by se vešel po rozšíření. Myslím, že Ferona je dobrý tip a není jediná. Šlo mi spíš o to, co za pružiny vůbec koupit, aby to bylo akorát.

                                    0 0
                  • Hugi_77  

                    Ahoj,

                    s přispěním Martinových náčrtů jsme vyrobili podobné „vnitřní odpružení“ na Croozer 535.. Totální spokojenost, i přes větší pracnost – nutná totální demontáž vozíku a zpětná montáž – jednalo se o prototyp… Jesiným mínusem je nutnost „natrhnout“ plášť, ale jinak mi pžijde lepší než vnější odpružení. Ještě přimontuji prodloužení uchycení brzd (stačí stejně široký plocháč s posunutím děr o stejnou vzdálenost jako je posunutí osy kola) a vše je jak má být…

                    Navíc jsme vyrobili upnutí pro autosedačku (vozíme v „535“ jen jediné dítě :).

                    Galerie s fotkama viz. http://hugi.rajce.idnes.cz/…_vychytavky/

                    0 0
    • mky  

      Já osobně tahám croozer 535 (dvoumístný) a v žádném případě bych ho nijak neodpružoval – při jízdě v terénu už tak vozík s kolem docela cvičí a při přejezdu příčných nerovností docela nepříjemně kolo přibrzdí a hned vzápětí naopak zatlačí takže kolo zrychlí – pokud díky odpružení dojde k dalšímu pohybu vozíku nahoru a dolů, které se následně přenesou na kolo, myslím že pro jezdce to musí být docela nepříjemné. A že vozík „drncá“ nechápu jako nějaký výrazný handicap bránící použití vozíku. Myslím, že spíše jde o to, že stále musíme něco vylepšovat a na tomto vozíku asi nic jiného k vylepšení není, tak se odpružení prostě nabízí. Je to jen můj názor, žádný soud – ale nějaké zkušenosti s tím snad mám…

      0 0
      • Martin11  

        No já zatím s praktickými zkušenostmi sloužit nemůžu, pro CROOZERA si jdu až zítra – o odpružení ale taky přemýšlím. Řekl bych, že tam to odpružení nikdo nedělá není kvůli kolu, ale tomu dítěti…

        0 0
      • Milenius  

        A není to právě naopak? Při přejezdu nerovnosti se t aengie vlozi do pruziny a pak zase uvolni, takže s kolem to bude mávat mnohem míň? Nehledě na komfort dítěte, asi jsi za mlada nikdy nejezdil v trakaři nebo kárce, je to mnohem větší vejtřaska než kolo. Nebo si zkus sednout v avii nad zadni neodpruzenou napravu, abys veděl, jak se tam dítě cítí.

        0 0
        • mky  

          no, srovnání avie a croozera, to pokulhává – ale jak řikam, je to jen můj názor, kterej mam na základě praktickejch zkušeností. celej ten problém odpružení vozíku je jen nafouknutá bublina.

          Dítě v neodpruženém croozeru určitě nijak netrpí, alespoň mou dceru to v něm velice baví, navíc je potřeba si uvědomit, že s vozejkem za zády určitě nějaké krkolomné terény zdolávat nebudete.

          0 0
          • Ruprt2  

            no, ale moje zkušenost je přesně opačná. S croozerem bez odpružení se nedá jet ani po obyčejném chodníku. Odpružení ještě nemám, a tak jezdíme po cyklostezkách, kterých je tu celkem dost. Jenomže jakmile je pod stezkou nějaký kořen, že se asfalt zhoupne, tak vozík dostane ránu a musím brzdit a konejšit. Letos jsme s vozíkem ještě nevyjeli. Zkušenosti mám z loňska. (mluvím o rychlosti kolem 20km/h a o rovném asfaltu s jednou vlnkou.) zapuštěné kanály, které přejedu, že si ani nevšimnu jsou pro vozík opět problém. Kus stezky je tu místo asfaltu vydlážděný a s orig. pláštěma malá nesnesla větší rychlosti v bdícím stavu než 12km/h spící pak až 14. S podhuštěnýma pláštěma Swalbe Big Apple jsme to pak jezdili až 16km/h ale to nás předjíždí i bruslaři a mám pocit, že tam prostě zavazím. Až jednou jsem dobrždoval kvůli kanálu a přes nás se přehnal Croozer s odpružením od fialy. vletěl na chodník rychlostí o které jsem si mohl nechat zdát a dítě uvnitř se ani nehlo, tak se to ve mě zlomilo.

            0 0
          • MaPa  

            Až si to jednou zkusíš s odpružením budeš mluvit jinak.

            Je mi to celkem jedno, je to tvůj názor, ale pro ostatní kteří to čtou říkám že to nafouknutá bublina není. Ten rozdíl je obrovský, zatím všichni kteří to viděli v akci byli překvapeni jak funkční a účinné to je. Zatím nejlepší přirovnání je fakt k tomu Cadillacu.

            O vozíku bez odpružení bych už dnes ani neuvažoval tím méně ho někomu doporučil. Vždy se ale najde nějaký chytrolín který bez zkoušky vynáší závěry.

             
            0 0
            • kryspin  

              naprostej souhlas. sice jsem s tim jel jen jednou, ale dojem byl tak silny, ze o neodpruzenym bych vubec ani neuvazoval.

              0 0
            • mky  

              nééé, buď v klidu, nejsem chytrolín a nevynáším závěry. to vy tady děláte z lidí „chytrolíny“, pokud maj jinej názor. Chápu, že je to problém, pokud prcek ve vozejku nesnese drncání, ale nejsem si jistej, že odpružení tenhle problém odstraní. Pokud ano, jděte do toho!

              Nám to vyhovuje bez odpružení, tak jsem tento názor přidal – a to doufám nikoho nemate. To by pak podobné diskuze ztrácely smysl.

              0 0
              • Bulda  

                jen jednu, zato velkou ptakovinu jsi napsal – „při přejezdu příčných nerovností docela nepříjemně kolo přibrzdí a hned vzápětí naopak zatlačí takže kolo zrychlí – pokud díky odpružení dojde k dalšímu pohybu vozíku nahoru a dolů, které se následně přenesou na kolo, myslím že pro jezdce to musí být docela nepříjemné“ – pruzeni prave tenhle pohyb naopak eliminuje!! a vozik jede rovnomerne (netaha za kolo) …tak at to nikoho nemate, ani za dalsi dva roky :)

                0 0
          • Motyll  

            Mám teď za sebou po víkendové projížďce možnost přímého srovnanání. Jeli jsme výlet po lesních a polních cestách Moravského krasu. Kamarád s nijak neupraveným Croozrem  a ja s CX2 plus podhuštěné 2.30 Schwalbe BA. Rozdíl je dramatický. I na drobných nerovnotech Croozer „tupě“ nadskakuje a náraz přenáší do sedačky a potažmo i do oje. CX se pohybuje víceméně plavmo a za oj nijak dramaticky (při rozumném stylu šlapání) netahá.

            Takže Tvoje dojmy jsou zcela liché a prosím namať tu lidi, kteří zde hledají smyslupné informace.

            0 0
            • Milenius  

              Naprosty souhlas, je to jak pises, vozik se jen tak pohupuje a nerovnost utlumi pruzina. Bez odpruzeni bych uz nevyjel.

              0 0
            • Motyll  

              A to vozík tahám „fullem“, takže tam by to eventualní cukání bylo protivné dvojnásob.

              0 0
              • Bendy  

                Taky tahám fullem a zkoušel jsem to i za HT a musím říci, že s fullem to o něco více cloumá, ale zase se od kola nepřenáší tolik nerovnosti na vozík a to taky asi hodně hraje roli v drncání. Ja jsem jako první odstranil pláště a zakoupil jsem pláště CST BMX šíře 2,125 s cenou za pár do 400kč viz http://mbike.webpark.cz/…/vozik02.JPG, http://mbike.webpark.cz/…/vozik23.JPG ( zde zmiňované Swalby nejsou špatné, ale jsou tužší a drežší) a již toto zaznamenalo velký posun. Taky jsme použili podložení sedačky něcím měkčím – svetr, molitan ( v základu byl přiložený nafukovací polštařek, ale uchází). Odpružení zvažuji a náměty co tu jsou stojí za úvahu, jen je nějak dát dohromady :-) Mne by se nejvice líbilo použití tlačné pružiny a provedení podobně jako u zadní stavby fullu. Ovšem s co nejmenší změnou rozchodu kol. Snad brzy něco vyplodím  a podělím se.

                0 0
                • Milenius  

                  Proč myslíš, že se nepřenáší tolik nerovnosti na vozík u fulla? Vždyť uchycený to máš na ose kola a to drncá stejně jako u XC, odpružená je vidlice a tedy rám a ne kolo, to jede pořád po cestě, nelítá…

                  0 0
                  • Motyll  

                    To máš sice pravdu, ale když se podíváš jak pracuje zadní stavba a potažmo zadní kolo u „fulla“, tak vidíš, přechod přes nerovnosti je plynulejší. Chybí ty „kopance nahoru“…

                    0 0
                    • Milenius  

                      To bude asi pravda, to mne netrklo, zadni kolo nebude tak nadskakovat a lip kopirovat teren. No ale fulla kvuli tomu kupovat nebudu, nemam ho kam dat :)

                      0 0
                  • Bendy  

                    Jak píše Motyll. Sice to udělá stejnou dráhu, ale je to odtlumené stejně jako přední kolo a ten náraz a pohyb je rozložen → je vidět, že jsi asi nesedlal fulla, ale jak zde několikrát zaznělo, jak by někdo nevyje s vozíkem bez odpružení, já bych asi už nevyjel s HT. Návraty k HT už byly dva a jakmile to šlo, utekl jsem k fullu a vřele doporučuji všem zejména rekreačním jezdcům, pak si teprve člověk vychutná pohodlí a tu rekreaci :-)

                    0 0
                    • jakub  

                      Ahojte, též si sem dovolím dát poznámečku, i když jsem to psal již jinde. Odpružení u Croozera je naprostá nezbytnost, pokud nejezdíš po dálnic a to většina z nás vzhledem ke kvalitě místních stezek nejezdí, tak bych o tom fakt ani nerozmýšlel a prostě bych ho koupil. Moje skušenost s odpružením od pana Fialyje taková, že … resp,. původně jsem zamýšlel si odpružení vyrobit, nakonec vzhledem k tomu, jak by mi to dlouho trvalo (čas, materiál atd..) jsem vzal odpružení již při koupi voziku. Protože jej pan Fiala neměl na skladě, zalal mi ho druhý týden po koupi. Měl jsem tedy možnos zkusit vozík bez odpružení – po cca 20 minutách malej brecel a moc se mu to fakt nelíbílo z čehož jsem byl samozřejmě ve stresu i já, rychle jsme dojeli domů a počkal jsem radši na odpružení. Když přišlo byl jsem spokojenej… System od Fialy je fakt dotaženej do detailů a funguje naprosto perfektne, jsem rád že jsem nevymejšlel nic sám, protože toto je fakt v pohodě, odpružení pomocí gumicuků je velice citlivé, malej se v sedačce lehce kolíbá a je spokojenej (pokud teda nejede s námi 40 km  v terénu – ehm trošku jsem to včera přehnal ale aspoň znám hranice vozíkua nejsem na včerejší vyjížšku moc pyšnej), navíc je udělané velice přesně, není třeba nic předělávat a upravovat, prostě namontujete a jezdíte. V červenci nás čeká výlet do Zell am See malej bude zase o něco větší tak uvidíme ale tam jsou asi právě ideální stezky pro odpruženého Croozere – teda doufám. Rozhodně již odpružení z vozíku neodmontuju. Protože zde došlo takté téma Full, chtěl jsem se Vás zeptat na Váš názor. Nemyslíte, že zadní stavba na bakcích dost trpí, Já jsem si totiž musel normálně po prvních dvou vyjížďkách maličko přecentrovat kolo, protože mi škrtalo o rám. Je pravdou, že můžu mít polený dráty a navíc jezdím fakt široký gumy s ohledem na mého odpruženého chrta ale stejně jsem do doby než jsem namontoval vozík problémy neměl, Jak to vidítě na svých fullech, je tam nějaká změna???

                      0 0
                      • jakub  

                        sorrry za překlepy (hrubky) fakt jsem se uklepl…

                        0 0
                      • Motyll  

                        Zatím žádnou změnu nepozoruju… Myslím, že stavba bude namahaná více na krut, čili čekám, že mi dříve odejdou ložiska. Ale to zase není taková položka :) Na nic jiného by to imho vliv mít nemělo. Uvidíme po letošní sezoně.

                        0 0
                      • stanin  

                        Zatím jsem s Croozerem najel jen 115 km, ale všechno terénem a převýšení 2700 m a zadní stavba funguje bez problémů. Nemylsím že by to zadní stavbu nějak výrazně ničilo, ložiska stejně odejdou dřív kvůli tomu že se do nich dostane bordel než opotřebením.

                        0 0
                      • Bendy  

                        Já mám něco málo najeto (asi tak 400–500), ale myslím si, že vzhledem k tomu jak se vše „kroutí“ mi dřív odejde díky krutu vidlice než ložiska, tam je to  znát podstatně víc, když zašlápnu brzdy a taky nebo spíš zruším kolo když jedu sám.

                        To co ty píšeš s ohledem na odpružení a špatnou reakcí malého na vozík, jsem řešil novýma pláštěma, ale odpružení zvažuju a jsem v přípravách. Ovšem co jsem tuto sobotu předjel autem možná někoho se zde přispívajících a měl odpružení, zhrozil jsem se zvětšení rozchodu a definitivně se rozhodl pro výrobu odpružení dle Martina Skřivánka…jen ještě provedu modelaci abych domyslel umístění brzdy a eliminaci změny rozchodu kol úplně.

                        PS: Kdo jel s kolem a vozíkem v sobotu 2/5 kolem druhé mezi Svijanama a Svijanským ujezdem :-) ?

                        0 0
                        • Bendy  

                          zapomněl jsem dodat, že než jsem předjel chvilku jsem jel za ním a pružení fungovalo opravdu výtečně

                          0 0
                          • jakub  

                            jasne rozchod je větší, což mi docela komplikuje parkování vozíku, leč na druhou stranu zase je tím pádem vozik stabilnější, prostě něco za něco že........

                            0 0
                            • Bendy  

                              To máš pravdu, ale vozik je stabilní s nízkým těžištěm již v zakladu, pokud přidáš odpružení, které pohltí kopance od nerovností, tak se stabilita zase zvýší a pokud to ještě rozšíříš, tak taky, ale už mi to příjde opravdu jen na ukor manipulace, uskladnění, převozu v autě, viz vozik rozšířený potom v mém případě znamená do auta rozkladat, takle jej tam dám bez rozložení. Nemluvím o zhoršení průchodnosti zůženým profilem, viz třeba standardní dveře o šíři 80cm, některé omezovače v chráněných lokalitách byly udělané tak moudře, že jsem měl problém se protáhnout i se svými řídítky respektive průjezd byl 65cm a nastěstí nebyl vytažen moc do výšky, protože řídítka šla nad těmi kůly, jinak bych neprojel se svými 68cm.

                              0 0
                • Bendy  

                  Tak jsem to dal celé dohromady a tento víkend vyzkoušel naostro. Překvapivý výsledek :-)

                  Vycházel jsem ze základu Martina Skřivánka, ale malinko upravil. Nejsem si jistý měřením, přeci jen svinovací metr není nikterak přesný, ale rozchod se mi nezměnil ani o milimetr, Zdvih je cca kolem 45mm a kola se posunuly o 80mm dozadu, čímž zůstáva zachována funkce zadního nárazníku. Jedna strana váží okolo 630g. Další je to, že je možné zachovat brzy, jen bylo nutné o oněch 80mm posunout jejich uchycení, což se provedlo jen použitím kousku pásoviny. Nastavení tuhosti je možné provést výměnou pružin, bohudík našel jsem různé pružiny v práci a tak je škala nastavení široká. Na silnici to naprosto vyžehlý jakoukoliv nerovnost a sjez obrubníku není žadným problémem s projevem mírného prohoupnutí. Cesta kterou jsem jel jsem před několika dny jel bez odpružení a tak porovnání bylo snadné a nyní s odpružením jsem to pocítil i já, kdy vozík ani jednou necuknul na nerovnosti s kolem. Pokud má někdo zájem, budou fotky a nákresy (pdf) umístěny na http://mbike.webpark.cz/fotkyv. V pdf je k dispozici i 3D pohled.

                  0 0
    • r.m.a1  

      Leo moc děkuji za inspiraci, protože tvůj typ odpružení se mi zdá ze všech nejvhodnější, a připadá mi úplně zbytečné zavádět diskuzi na téma, zda je odpružení nutné. Kdo alespoň trochu jezdí, tak určitě rád nevozí svou ratolest po silnicích, ale snaží se jím vyhnout jízdou terénem, kde bez odpružení si nedovedu představit, že bych tam naší malou vytáhl. ( to by byla večer tak naklepaná, že by stačilo obalit a smažit jako řízky). Dělám si nemístnou srandu. Leo u toho tvého typu jsme jeětě něco málo změnili, ale jinak to vychází ze tvého nákresu. Jelikož zde nikdo neumístil, že by to byl schopen udělat, tak kdyby měl někdo zájem, tak mě může kontaktovat a domluvíme se.

      0 0
      • Ruprt2  
        1. no a jakou máš teda aktuálně šířku vozíku?
        2. Dokázal by jsi porovnat své řešení vs. řešení od Fiali?
        3. Jaké byli výrovní náklady?
        0 0
        • r.m.a1  

          Ahoj ruprte. Ohledně tvých dotazů. 1) Vozík se rozšíří na 83 cm. 2) Rozhodně nechci řešení odpružení od fialy nějak hodnotit, ale použitelnost brzdy, které jejich zařízení nemá je pro mne nezbytná a nemusím vozík někde v terénu nebo kopci jinak zajištovat proti samovolnému rozjezdu. Další věc, kterou jsem uznal za výhodnější je použití roztažných pružin namísto gumicuků ( fiala ), u kterých, jak už dříve proběhlo v diskuzi časem dojde k opotřebení a je za potřebí je vyměnit. Jinak nevím co dále hodnotit, ale každý další dotaz ti rád zodpovím. 3) Výrobní náklady jsou orientační, protože nezapočitávám práci mou a otce, který mi stím pomáhal a cenu za svařování energie atd. Orientačně za materiál cca. kolem 500, – kč.

          0 0
          • Ruprt2  

            Když jsi tak ochotný tak mám ještě otázku. jak moc se posunou kola dozadu? Potažmo zatačí se s ním citelně hůř? Myslím při použití jako kočárek nebo na brusle. Kdyby jsi mohl subjektivně popsat chování popř. i změřit o kolik více vzadu jsou kola. Jestli tomu dobře rozumím, tak se ta vzdálenost i mění podle zdvihu ne?

            A nechal by ses přemluvit to udělat na kšeft? Sám udělám téměř všechno, ale s železem to neumím :(

            0 0
            • r.m.a1  

              Kolo se posune asi o 15 cm. Na kole určitě rozdíl nepoznáš. Ohledně kočáru a joggeru nemohu sloužit, protože jsem to zatím nepoužil.Použivám to výhradně za kolo, protože do města máme normálni kočár a s joggrem nejezdím. Dodělal jsem si k tomu další plocháček k zajištění na pevno, takže během malé chvíle to mohu tzv. uplně uzamknout, proto si myslím, že se to bude chovat jako bez odpružení stím malým rozdílem posunutí kol. Kdyby jsi měl další zájem, tak jsem ti poslal email na adresu, kterou uvádiš v tvém profilu, kde máš přiloženy fotky a další popis.

              0 0
          • stanin  

            Jen poopravím: na odpružení od Fialy se brzda taky dá přišroubovat, jsou tam na to předvrtané otvory. Ale nezkoušel jsem to, používám Croozer jenom za kolem takže pro mě je brzda zbytečná.

            0 0
            • r.m.a1  

              Omlouvam se. Máš pravdu. Neviděl jsem to naživo, ale na každé fotce, kterou jsem viděl na netu, tak bylo odpružení bez brzdiček. ( Nevím, proč to teda nepouživají ? ). S tím použitím za kolem máš pravdu, ale když zastavíš v kopci, tak se buď položí kolo na zem ( a to ti ho může potahat a podřít ) nebo použiješ brzdy a není další problém.

              0 0
              • stanin  

                Já pokládám kolo na zem, i díky připojenému vozíku se odře maximálně pedál nebo konec řídítek a to neřeším. Brzdy jsem původně chtěl namontovat ale přišly mi překvapivě těžký, tak jsem si trochu zagramařil :-).

                0 0
              • Lišák  

                S vozíkem mám najeto vloni 980km, letos 370km a brzdy jsem zatím nikdy nepostrádal. Přesně jak píše stanin. Já kolo pokládám na zem i když jedu bez vozíku. Nemám žádnou leštěnku, ale mtb ;-)

                0 0
              • kryspin  

                jojo, brzdy tam nomontovat jdou, maji tam predvrtane otvory (ty je nutno ale protahnout vrtakem, jinak tam neprojdou origo srouby). jejich roztec je spravna. ja tam brzdy sice mam, ale asi pujdou dolu, jednak jsem je jeste nepouzil, jednak jsou dost tezky a hlavne uz se mi brzda samovolne parkrat pri jizde zavrela. (tedy ano, pri trochu technictejsi a drncavejsi pasazi)

                0 0
    • r.m.a1  

      Ještě jsem zapoměl fotky.

      0 0
      • r.m.a1  

        Tady jsou.

        0 0
        • Bendy  

          proč jsi přiložil jednu fotku třikrát? :-)

          0 0
          • r.m.a1  

            Ahoj. S těmi foty mi to nevyšlo. Neměl jsem čas, tak to zkusím znovu až teď. Snad se mi to povede. Jinak tvůj zlepšovák taky good, akorát ja jsem nechtěl zasahovat do vozíku ( plachta ).

            0 0
          • r.m.a1  

            .

            0 0
    • Bendy  

      Tak jsem to dal celé dohromady a tento víkend vyzkoušel naostro. Překvapivý výsledek :-)

       

      Vycházel jsem ze základu Martina Skřivánka, ale malinko upravil. Nejsem si jistý měřením, přeci jen svinovací metr není nikterak přesný, ale rozchod se mi nezměnil ani o milimetr, Zdvih je cca kolem 45mm a kola se posunuly o 80mm dozadu, čímž zůstáva zachována funkce zadního nárazníku. Jedna strana váží okolo 630g. Další je to, že je možné zachovat brzy, jen bylo nutné o oněch 80mm posunout jejich uchycení, což se provedlo jen použitím kousku pásoviny. Nastavení tuhosti je možné provést výměnou pružin, bohudík našel jsem různé pružiny v práci a tak je škala nastavení široká. Na silnici to naprosto vyžehlý jakoukoliv nerovnost a sjez obrubníku není žadným problémem s projevem mírného prohoupnutí. Cesta kterou jsem jel jsem před několika dny jel bez odpružení a tak porovnání bylo snadné a nyní s odpružením jsem to pocítil i já, kdy vozík ani jednou necuknul na nerovnosti s kolem. Pokud má někdo zájem, budou fotky a nákresy (pdf) umístěny na http://mbike.webpark.cz/fotkyv. V pdf je k dispozici i 3D pohled.

      PS: fotky budou v průběhu týdne, kdo by spěchal, pošlu e-mailem

      0 0
    • TPK  

      Ahoj, takže taky přispěju svou trochou do mlýna. Nechal jsem se inspirovat odpružením z předchozích příspěvků, ale trochu jsem ho upravil k „obrazu svému“.

      Hlavní změna je v tom, že při demontáži kola z vozíku s kolem zároveň oddělám i rameno pružení. To je ve vozíku zajištěno pružinovou závlačkou viz foto. Výhoda tohoto řešení je v tom, že jsem mohl demontovat upínací mechanizmus kola a tím jsem značně zmenšil průchodnou šířku vozíku. Vozík je teď širší pouze o dva profily ramen pružení plus nějaká distanční podložka tzn. cca o 35mm. Pružení zajišťuje tažná pružina jejiž předpětí se dá regulovat posuvným jezdcem. Horní a spodní doraz ramene mám udělaný na pevno, ale dá se udělat i posuvný a tím by bylo možné měnit zdvih. Ale myslím že je to zbytečné. Mám nastavený zdvih na 80 mm což je dostatečné.

      Zatím jsem ve fázi testování a vše chodí perfektně.

      0 0
    • sosak  

      cao, tak nas taky ceka croozri dovolena a premyslim o pruzeni. jako nejcistsi se me zda ta verze s ukrytymi pruzinami uvnitr voziku jen me prijde zbytecny kuchat potah.

      napadlo me pouzit orig trubku jako cep a osu otaceni jednoducheho ramene a to seme pridelat dovnitr kde by byly pruziny, podle velice jednoduche, jen si nejsem jisty, jetli to ta trubka vydrzi.

      co si o tom myslite? nize je takova rychla skica, a ne ze se budete smat, je to narychlo „rukou“

      0 0
      • Route3  

        Ciao, odpružení je podle mě zbytečnost. Ze začátku jsem si myslel, že to budeme taky řešit, ale nakonec jezdíme bez a vše je v pohodě. Najeli jsme přes 1000Km většinou půl na půl po silnici, lesních a polních cestách.

        0 0
        • kwaker  

          je to tvoje věc, nechci do toho vůbec kafrat a hádat se, ale nechapu to :-)) vozík s odpružením je tak tak co se týče pohodlnosti a zdraví pro páteř, natož bez odpružení. já osobně si to bez odpružení prostě představit nedokážu. Nemaš nějaké video jak jedete lesní cestu? Musí to hrozně házet.

          0 0
          • Honza729  

            Kdyz je dite schopno samo sedet, pak nerozumim tomu, proc by mu mel skodit vozik s odpruzenim ??? Bez odpruzeni to jeste chapu, ale s nim ?

            0 0
            • kwaker  

              tak neříkám, že by měl vadit, ale přece jenom jsou to ještě maličky kosti a i s odpružením, když se nedává pozor může dojít k velkým nárazům ne?

              0 0
              • Honza729  

                Ne.

                0 0
                • kwaker  

                  no jak myslíš

                  0 0
                  • Honza729  

                    Ne, fakt. Radili jsme se s detskou doktorkou. pokud je odpruzeni a dite je schopne samo sedet, lezt po ctyrech, tak na dobre odporuzenem voziku nic nehrozi. Navic se mrkni, jak (ne)jsou odpruzene kocarky a sportaky, ve kterych vozis deti. Nase Jané Nomad je tedy vsechno jen ne dobre odpruzene…

                    0 0
                    • kwaker  

                      :-) ok, to rád slyším, že je to názor lékařky. Ty kočárky…to je fakt děs, ale zase tam člověk opravdu jede hrozně pomalu a ví o každé díře, takže se to dá líp hlidat, než ve vozíku. Našemu malymu jsou teprve 4měsíce, tak ještě čekam, než bude schopnej sedět a lozit.....už se těším na vozejk:-)

                      0 0
                      • Honza729  

                        No, v klasickem hlubokem kocarku dite lezi, takze pater neni otresy tak namahana, resp. vubec.

                        Ve sportaku uz je to horsi, ale tam se predpoklada, ze dite uz umi samo pevne (asi jako ja po sedmi panacich fernetu) sedet. Takze pripadne nerovnosti vybalancuje svalstvem, ktere uz ma dostatecne vyvinute.

                        U voziku dite sedi v 99% pripadu, takze ty razy dostava fest. I kdyz ma kola nafukovaci, coz nektere kocarky ne, tak na kole se pohybujeme daloko vyssi rychlosti nez pesky, coz razy zhorsi, cili odpruzeni pro pouziti mimo asfaltove cesty je jedinou moznosti, jak dite trochu ochranit a pritom jet na kole…

                        Sam mam jeste trochu dilema, jestli vozik ano nebo ne uz ted.....

                        0 0
                        • Motyll  

                          No na webu chairotu jsem kdysi záhledl poznámku, že biking až od jednoho roku (proč asi, že?). Takže třeba já s juniorem jezdím od cca 7 měsíců (používáme vložku „infant sling“) ale spíše takové kočárkové cesty. Teď už sám sedí, leze a staví se (9,5 měsíce) a tak si troufnu o maličko prodloužit výlet. Nicméně větší využití vidím až příští rok.

                          0 0
                          • Honza729  

                            Tak ja ani od jizde bez sedacky pro kojence neuvazoval.....

                            0 0
                          • pepek  

                            Teď mě napadlo: dělá na to někdo třeba nájezovou brzdu?  Protože:„větší využití“ chápu třeba jako sjíždět Obřanskej hrad, křížofku, nebo pekárnu – a to by tě pak mladej mohl předběhnout, když tam ta brzda nebude.

                            0 0
                            • MaPa  

                              :-). Nedělá, ale drsný věci se s tím daj. Jen se nesmí manželka dívat ;-). Třeba žlutá z Dubý k Mácháči byla fajn, kdo to zná, ví…

                              0 0
                            • Motyll  

                              Nepleť si větší využití a větší vyžití :)

                              Jinak ta brzda by byla někdy celkem fajn, zvlášt když ten vozík má docela účinné brzdy (bubnové) už z výroby… Ty kotoučovky na kole strašně trpí tím plynulým bržděním.

                              0 0
          • Route3  

            No, video nemám, ale když jsme na nějaký rozbitý cestě, tak jedu prostě pomalu, takže to v podstatě s prckem nehází a když ještě máme vzadu plnej „kufr“ věcí, vozík nehází už vůbec. Taky si dost dobře nedovedu představit naloženej vozík s odpružením, je určitě níž a to je problém na některých cestách i bez odpružení. Jo, a to s tou páteří to podle mě není pravda, co by teda měli za problémy děti v cyklosedačkách, který jsou tvrdší a hází to na nich víc. Alespoň co jsem viděl, tak dítě lítalo nahoru a dolu podle frekvence šlapání.

            0 0
            • bikaf  

              „Taky si dost dobře nedovedu představit naloženej vozík s odpružením, je určitě níž a to je problém na některých cestách i bez odpružení.!“

               

              Připadá ti nízko ? V tuto chvíli měl vozík i s nákladem cca 50kg.

              Dovedeš si to představit bez odpružení? Jak by vozík vypadal po první příčné houpavé nerovnosti?

              0 0
              • kwaker  

                nenapsal by jsi ve zkratce jak bylo s vozikem v Rakousku? Dá se vyhnout uplně silnicnimu provozu a na kolik vyjde (pokud víš) kemp na jednu noc pro 2lidi + 1auto + 1stan?

                0 0
                • Motyll  

                  Kempy v Rakousku (podél Muru) se pohybovaly plus minus 20 EUR za 2 osoby se stanem. Auto netuším.

                  0 0
                  • kwaker  

                    dííky :-) a jak je to tam s sprchama a celkově s hygienou s dítětem kolem 1,5 roku? sory za mimo mísu příspěvěk :-) mě se hrozně moc líbí r Rakousku jezera pod ledovcema.

                    0 0
                    • Motyll  

                      Mě se hygiena zdála úplně OK, nebál bych se ani se svým :) Jsou tam na ně i připraveni, bývají tam často skluzavky atp.

                      0 0
                • bikaf  

                  Bylo skvěle :o)

                  Spali jsem v kempech tři noci. Hallstat 19E, Unterach am See 12E, Altmünster 18E. V Hallstatu a Unterachu dva lidi + stan a v Altmünsteru navíc auto.

                  Jeli jsme to z Altmünsteru a tam jsme i končili. Silničnímu provozu se při tomto okruhu úplně nevyhneš, ale podél většiny silnic vede oddělený pruh pro kola a navíc jsou zde řidiči skvěle ohleduplní, takže jsme se ani nebáli. My jsme se snažili co nejvíce toho odjet lesem takže Oregon a TOPO Österreich v2 nutná výbava. Zmapováno je to docela dobře. Nicméně značená cyklostezka vede tak 50/50 silnice/ostatní. V kempech, ale i jinde byli příjemní a ochotní, až jsme se skoro začali stydět za temelín :o) Na čechy jsou dobře připraveni, pravidla pobytu v češtině atd. Ve všech těchto kempech byli i super podmínky pro malé croozeristy. Zvlášť v Hallstatu měli i vlastní koupelnu a přebalovnu.Pokud bys chtěl, našel bych i souřadnice těch kempů v tracklogu.

                  0 0
                  • Motyll  

                    můžeš pls na radoslavh@centrum.cz

                    Děkujeme Ti :)

                    0 0
                  • kwaker  

                    super díky:-) takže finančně se to vyplatí a jak zvládal prcek stanování – zima/teplo? Máte pro něj spešl spacák pro děti?

                    0 0
                    • bikaf  

                      Spal jako miminko, vždy jen do svých 5:00. To bylo náročné, ale zase jsme viděli jak se rakouská městečka postupně probouzí k životu.

                      Nejdříve jsem mu vozil starého hannaha do –17, ale ty kila a objem mě zabíjeli. Takže jsme pořídili nejobyčejnější dekáč z kauflandu za 299,– že ho trošku přešijem a bude dobrej. No nakonec na to přešití nedošlo a je dobrej taky. Super je, že je to spousta materiálu, kterej se dá všelijak dvojit, trojit, rozkládat atd. podle teploty. Měli jsme dost teplo, takže zima ani moc nehrozila. Kdybych tušil chladnější počasí, vzal bych radši ten teplejší spacák.

                      0 0
                      • kwaker  

                        díky moc:-) no moc dlouho vám nespí :-))) to by mě asi zabilo, ale rána tam musela byt krásná. Já se bál, že bezpodmínečně musí být spacák tak za 3tis, ale když je dobrý počasí tak je to opravdu asi jedno.

                        0 0
                        • Motyll  

                          Náš junior „vstavá“ asi 6× za noc… Kdyby spal do 5 hodin připadal bych si jako v ráji…

                          0 0
                          • kwaker  

                            :-))))) to máte teda náročný. Na mě je ta moje moc hodná – když se malej vzbudí tak de do druhého pokoje, takže nevím ani kolikrát vstává

                            0 0
              • Route3  

                Nic proti, ale podle tý fotky se mi zdá, že vozík sedí na břiše :-)

                My s tou výškou měli trochu problémy, pořád jsme někde dřeli o zem, nebo o větve, tak jsem tam musel dát na spodek plastovej kryt. A je to v pohodě:-)

                0 0
                • bikaf  

                  Když se zadíváš pořádně, všimneš si, že osa kola je pod úrovní původního umístění. Tedy vyšší světllá výška. Pak si všimni uchycení k zadní stavbě kola.

                  0 0
                • bikaf  

                  Tady je to vidět líp

                  0 0
                  • Route3  

                    Vidět to je dobře a vypadá to, že tam nemáš prcka, ale i tak je to o trochu níž než bez odpružení.

                    0 0
                    • bikaf  

                      tak teda jo, bohužel fotku z boku s detailem nemám.

                      Je to jen o tom kolik tam „namotám“ gumicuku. Úplný rozsah zdvihu je cca 15 cm, využitelný 10cm. Pokud to utáhnu mohu výšku ještě zvetšit, ale citlivost tlumení se sníží.

                      Ideální je to tak jako na fotkách, tedy stejná výška jako originál – podle tebe níž, ale na tom nesejde. +/- cm nehraje v tomto případě velkou roli.

                      0 0
                      • Route3  

                        Jezdíme trasu, na který jsou kus cesty výmoly a koleje kde řešíme i centrimetr výšky. Není to sice až tak hrozný, ale vozík drhne o spodek – jeden z důvodů, proč nechci odpružení. Sice, jak píšeš se dá při utáhnutí gumicuků vozík přizvednout (možná výhoda), ale pak to zase nepruží. Takže je to v podstatě na nic. Aspoň pro mě :-))

                        0 0
                        • bikaf  

                          ne „NEPRUŽÍ“ jen se o něco sníží citlivost.

                          Ale co, o smyslu odpružení tě stejně nepřesvědčím, takže pruží nepruží drhne o kamení leží na břiše, žij si v tom dál. Hlavně že se to malé/malému líbí a je spokojená/ý. :o)

                          0 0
                          • Route3  

                            Ty jsi mě chtěl přesvědčit?? :-)) Sorry, ale to by se Ti stejně nepovedlo :-)) Odpružení nechci, nevěřím totiž, že je to takovej zázrak, jak tady všichni píšou :-)) Přes 1000Km jezdíme bez a prcek je v pohodě, i když to někdy drncá. 

                            0 0
                            • kwaker  

                              kdo nevěří at tam běží:-)… to chceš říct, že to nemaš ani vyzkoušeny??? asi ani nemáš páru jak je odpružení dokonala věc. bez něj bych o vozíku ani nepřemyšlel. Ale je to samozřejmě tvoje věc, pokud je prcek v pohodě, tak je to OK.

                              0 0
                            • Paja  

                              To chce videt v primym srovnani odpruzenej a neodpruzenej vozik a pak neni co resit, jezdkyne vpravo dostala odpruzeni a protiprachovou sitku vzapeti po teto akci, rozdil byl vyrazny nejen na kamenite ceste s vymoly, ale i na lesnich asfaltkach s horsi kvalitou povrchu.

                              0 0
                              • kwaker  

                                vozík vpravo je bez odpružení a má nižší svetlou výšku (podle foto)? myslel jsi to tak, že je to s odpruženim lepší?

                                0 0
                                • Paja  

                                  To jsou voziky kamosu a zadna mereni jsem neprovadel;) ale myslim, ze je to tak, ze normalne je odpruzenej vys nez neodpruzenej (se zatizenim v zavislosti na tom jak jsou namotany gumicuky) a niz jde jen pri nejakym vetsim narazu, v te chvili uz neodpruzenej ale leti vzduchem. S odpruzenim je to vyrazne lepsi…

                                  0 0
                                  • kwaker  

                                    ja to tu prostě nechapu, že to někdo chce bez odpružení. Díky za info:-)

                                    0 0
                                  • Route3  

                                    Jen by mě tak zajímalo, jak rychle v terénu s těma vozíkama všichni jezdíte, když  „ukrutně drncají“ a „lítají vzduchem“??

                                    0 0
                                    • Paja  

                                      To byl priklad, kdyz by sis nevsiml napr. nejake diry v ceste, navic to bylo spis v kontextu svetle vysky voziku - tvuj priklad s cestou s vymoly – tam si myslim, ze vozik s odpruzenim spravne nastavenym vuci vaze voziku projel minimalne stejne (vyskou voziku) jako neodpruzeny. Po rozbite ceste jedes samozrejme pomalu, ale i tak je to velky rozdil, da se o tom tady diskutovat furt dokola, ale nejlepsi je to videt na vlastni oci, a pak uz neni o cem debatovat…

                                      0 0
                                    • kwaker  

                                      no nejde o to jak rychle (a fakt jde jet rychle i v terenu) ale jak pohodlně pro dítě. Nějaka cesta s semtam kořenem nebo menším kamenem, neznamená, že se musí jet pomaleji jak 20Km/h. Třeba mě konkretně nejde vůbec o rychlost, ale o to, že když prcek bude chtit pohodlně spát tak at spí a nic ho nebudí a nemlátí s páteří.

                                      0 0
                                      • vrabcak  

                                        On se nechce nechat přesvědčit, že je odpružený vozík lepší, on ví, že je lepší ve všech směrech neodpružený, aspoň tak to připadá mě.  My bychom určitě teď bez odpružení nejeli, ani nevím teda, jestli jsme někdy jeli :-)

                                         

                                        A co malý? Už kupuješ vozík?

                                        0 0
                                        • kwaker  

                                          Tak ja ho ani přesvědčovat nechtěl, snad jen navnadit:-)

                                          Malej roste jako z vody, ted ho zlobí zoubky:-) Vozík bude doufám v září, snad bude ještě přát počasí. Dokonce ta moje už má i kolo :-))) je to boj – jde to pomalu, ale jistě:-) Tomík se ještě do toho Croozera vleze, už mluví?

                                          0 0
                                          • vrabcak  

                                            Jojo, leze tam sám :-)  A nemluví pacholek :-(

                                            0 0
                                          • Route3  

                                            No, abych teda poznal rozdíl mezi vozíkem bez pérování a s pérováním, tak jsem si to pérování vyrobil a dneska jsme s ním dali asi 30Km po hodně rozbitej cestách. Závěr: tlumí to hlavně menší rázy, vozík v podstatě nereaguje na malý díry a ty větší (schválně jsem s prckem vybíral i docely velký jámy :-)) projíždí taky celkem v pohodě. Takže to tam asi nechám. :-))

                                            0 0
                                            • Lišák  

                                              Route3 (05.08.2009 14:42:13) 213.226.228.xxx 13×> Vylepšení vozíku Croozer (odpružení, …) (^ odpověď na 12× ^)

                                              Ty jsi mě chtěl přesvědčit?? :-)) Sorry, ale to by se Ti stejně nepovedlo :-)) Odpružení nechci, nevěřím totiž, že je to takovej zázrak, jak tady všichni píšou :-)) Přes 1000Km jezdíme bez a prcek je v pohodě, i když to někdy drncá. 


                                              Tak vidiš ;-)

                                              0 0
                                              • Route3  

                                                To jo, ale kdybych se trošku nenaštval (jinak bych se do toho asi nepustil) a nevyrobil si to, tak bych s klidným srdcem jezdil bez odpružení :-))

                                                0 0
                            • Lišák  

                              Jezdíš na celopevňáku?

                              0 0
              • heretik  

                50 kg? To snad fakt ne… když odečtu těžký vozík, prcka a sedačku, furt mi zbývá nejmíň 25 kilo nákladu. A jakože má croozer dost velkej úložnej prostor, to bys tam musel vozit snad zlatý cihly…

                Nemluvě o tom, že s tím bych se do kopce škrábat nechtěl :)

                0 0
                • bikaf  

                  Sečti si snídani, oběd, večeři a dvě svačiny denně ve skle na čtyři dny pro ročního otesánka + 3L kojenecké vody pičičmundičky, olejíčky, mastičky + tuna mokrejch ubrousků + nějakej ten dlabanec pro rodiče.....

                  Po zkušenostech s ovladatelností kola s naloženými brašnami a vozíkem jsem zvolil těžký náklad do vozíku a na kolo jen horní brašna se spacáky. Oblečení a zbytek vezla manželka v brašnách.

                  Po rovině pohoda.

                  Z kopce jsem se chvílema bál, že mi vyskočí špalky z botek (to byla poslední kapka a silný argument pro pořízení nového kola z rodinného rozpočtu :o)

                  Do kopce peklo, ale týden po tom na BA9 jsem lítal jak utrženej ze řetezu a kolo jezdilo samo i do kopce.

                  0 0
            • kwaker  

              tak o sedačce ani nemluvím. ale prostě bez odpružení si to představit neumim. Věřím, že ti to vyhovuje, ale nechápu to :-)

              0 0
            • Motyll  

              Z čistě fyzikálního hlediska je to blbost, že ano. Pokud by jsi měl pravdu, tak nechápu, proč se do aut (vlaků, autobusů, kol, motorek atp.) montuje vůbec nějaké odpružení…

              0 0
        • mky  

          no, už jsem myslel, že jsem jedinej, kdo si myslí, že dodatečný odpružování přijde jako nesmysl.

          0 0
          • mky  

            … že dodatečný odpružování je nesmysl

            0 0
          • Honza729  

            Neni to nesmysl. Voziky byly urceny a konstruovany pro vyuziti na asfaltovych a jinych hladkych cestach. Do terenu urceny nebyly. Taky to ted resim a rozkresluju planky podle napadu tady mistnich, kteri se tim zabyvaji.

            0 0
          • MaPa  

            Zatím každý člověk kterého znám a viděl popř. si vyzkoušel rozdíl mezi odpruženým a neodruženým vozíkem už o neodpružené variantě ani nepřemýšlí. Ale je to tvůj názor, máš na něj právo.

            0 0
            • kryspin  

              za sebe i z primeho srovnani mohu potvrdit. neodpruzeny je pro me zcela nepouzitelny

              0 0
              • bikaf  

                naprostý souhlas

                Doporučuju každému strávit pár hodin v dílně nebo zaměstnat tchána (lepší varianta) a vyzkoušet.

                0 0
              • DanS  

                100% souhlas! Vyzkoušel jsem obě varianty – dnes máme: pružení VELOFIALA, boční slídy do poloviny potažené tmavou folií co je na auto skla, síťku ještě jednu z hedvábí a pohoda.. :-)

                Takže – pružíme, větráme, nepaříme se, nelítá na nás prach = spokojenost všech :-)

                www.volny.cz/napolesi

                 
                0 0
            • TPK  

              Souhlas, s prvním miminem jsme jezdili bez odpružení. Dokonce jsem s ním absolvoval i jeden MTB závod, skončil třeti. Měl vlastní startovní číslo i čip. :) Bylo to docela peklo, ale přežil jsem to. Jen pořad nemůžu pochopit proč jsem nebyl na bedně před ním když jsem měl na každém mezičase a pak i v cíli čas o desetinu lepší než on :) . Na startu na nás všichni čučeli jestli to myslím vážně :) . Každopádně teď jsem pro druhého klučinu udělal na vozík odpružení a je to sto a jedna. Kdo nevyzkoušel nepochopí.

              0 0
              • Honza729  

                Jet zavod s prckem v neodpruzenem voziku, to uz aspiruje na mnohe......treba na oznaceni Herodes.....

                0 0
      • Boyapunk  

        zajimalo by me,jestlis ten svuj nacrtek odpruzeni na croozer nejak realizoval?

        0 0
    • kwaker  

      ahoj, sháním funkční odpružení na Croozera. Nejvíc se mi líbí od Fialy, ale je moc drahy, našel by se někdo, kdo by jej mohl vyrobit za přijatelnou cenu?

      0 0
      • Route3  

        Ahoj, trochu zjednodušenej postup výroby jsem Ti hodil do mailu. Tak snad se v tom vyznáš :-)) Vypadá to asi nějak takhle:

        P.S.: trochu jsem netrefil barvu :-))

        0 0
        • kwaker  

          díííííky moooc, poptam se jestli by mi to podle toho někdo nesvařil. Ja bohužel tohle neumim, ani nemam svařečku atd. Nechtělo by se ti to rovnou udělat? :-)))))))) Ještě jednou dík za mail.

          0 0
          • Route3  

            Ahoj, zkusil jsem to trochu načrtnout aby se to podle toho dalo vyrobit. Základ je jeklík 40×20×95. Do díry 30,5 se nasadí vodítko (obr.2) a do toho se potom nalisuje ložisko 28×12×8 (dal jsem tam zapouzdřené za 50,– kus) Jsou potřeba 4kusy, teda i 4 vodítka. Na jeklík se potom přivaří dvacítka pásovina s očkem na kterou se přišroubuje brzda. Kolo je zasunuté do trubky, která je 72 dlouhá a přesah je 2mm na straně kola. Nakonec je potřeba dvanáctka šroub, kterým se to přišroubuje do origo díry ve vozíku. Na šroub je potřeba navlíct distanční vložku, aby hřídel kola nešrktala o potah vozíku. Druhá pásovina (obr. 3) se přišroubuje do otvorů kde je brzda. Na zadní šroub se ještě namontuje ten doraz dveří. Snad Ti to pomůže.

            0 0
            • kwaker  

              děkuju moc, perfektní nákres!!

              0 0
              • Route3  

                Není zač, akorát kótu 80mm (délka pásoviny nad jeklíkem) je potřeba změnit na 100mm  a kótu 65mm (rozteč středů) je potřeba změnit na 70mm  a celková délka je 110mm ne 95. Omlouvám se za nepřesnosti, kreslil jsem to z hlavy. Teď mě ale napadlo, že ta fotka co jsem dávál 17.8. je zhruba 1:1.

                0 0
                • kwaker  

                  Ještě jednou díky :-)

                  0 0
                • kwaker  

                  tak konečně to mam nachystany, jen ještě pár direk a je to. Ještě jednou díky moc za pomoc!!!

                  0 0
                  • Motyll  

                    Však o víkendu má být až 18°C. Tak třeba klapne první vozíčková vyjížďka :)

                    0 0
                  • Route3  

                    Ty jo, povedlo se:-)) Vypadá to jako to moje :-)) ještě nalakovat a nalisovat ložiska. Já jsem akorát vyměnil gumicuk za leteckou gumu, ta se dá koupit v každých rybářských potřebách, používají se do praku na zakrmování. Cena je přibližně 1m/50,– 1m stačí na jednu sadu a je to lepší než gumicuk.

                    0 0
                  • Route3  

                    Tak ta letecká guma mi po 100Km praskla, měl jsem to špatně udělaný protože se prodřela o háčky, který jsem použil z gumicuku. Teď mám v plánu tam ty háčky nedávat a navlíct do ohybu kolem oka elektrikářskou smršťovačku, uvidíme jak dlouho tahle varianta vydrží:-))

                    0 0
                    • kwaker  

                      :-) ok, díky za rady. Včera mě došel vozejk croozer 2010 a musím zkrátit tyčku co se do ní zasouvá kolo je moc dlouhá. Ještě mi prosím řekni, jestli jsis upravoval aji ten hranol co se přidělává na zadní osu kola, nebo to máš v originále? V originále mě to příjde nepoužitelny – kroutí se to.

                      0 0
                    • Route3  

                      Tak gumu do praku nepoužívat!!!Při zychlejším průjezdu přes díry nastává to, že guma, která nemá oplet tak jako gumicuk, který funguje jako doraz, se natáhne, kolo se otočí kolem osy a páka brzdy se o zem zajistí do věnce, takže kolo jede smykem. Stalo se mo to včera asi 4×. Druhá možnost je, dát tam nějaký jiný doraz, např, svázat oka lankem, nebo nějak zajistit proti přetočení kola, protože komfort pružení je leší než u gumuciku :-((

                      0 0
                      • kwaker  

                        :-)) ok. A proč tam nedáš tu klasickou gumu, co je u orig. odpružení? P.S. nevíš kde ji koupit? :-)) vůbec nevím co to je zač a kde to sehnat.

                        0 0
                        • Route3  

                          Jo, zatím jsem jí nikde neobjevil. Ale asi jí objednám od fialy, koukal jsem, že jí mají v e-shopu za pár peněz.

                          0 0
    • Azuritek  

      proc mi nejde priloži fotka ?

      0 0
      • Route3  

        Není moc velká?? „Pouze soubory typu: .jpg .gif .png Maximální velikost: 1MB“

        0 0
        • Azuritek  

          přikládám je z galerie na foru tak maj vsechny predpoklady co maj mit.

          tak nevim. skusim to jeste jednou.

          0 0
        • Azuritek  

          Doufam ze to pujde.

          Tak prikládám fotky odpružení ktere jsem udelal pomocí plánku a fotek od pana skřivánka, tímto mu dekuji. jen jsem ho potřeboval upravit pro uchycení brzdových třmenů.

           
          0 0
          • Lišák  

            Fotky tady máš už potřetí ;-)

            0 0
            • Azuritek  

              omlouvám se ale nejak se v tomhle foru nevyznam tak sem si myslel ze se mi  to nenahralo. skoda ze nejdou mazat vlastni prispevky

               
              0 0
          • pavlik6022  

            tak už jsem několikrát pročítal tento thread a z konstrukcí odpružení pro croozer se mi líbí nejvíc ta tvoje.Budu kupovat Kid for 2 a chci tam pořešit i jiné brzdy, protože podle recenzí na brzdový kit od výrobce se na něj nedá vůbec spolehnout.Naši prckové nejsou žádný ořezávátka, tak potřebuji aby to pořádně brzdilo… Můžeš mi prosím tě poslat na peparubbish@seznam.cz náčrtek s popisem podle kterého by se to dalo vyrobit? Byl bych ti moc vděčný.

            0 0
          • raja  

            Ahoj,

            kde jsi nasel reseni na upevneni brzd zadnich kol? Foto nahodou nekde nemas???

            Pokud by jsi byl tak hodny, dal bys link či přímo poslal nejaky návod jak ty brzdy s odpruzenim dobastlit tak jak to mas ty ⇒ komplet odzkousene reseni.

            Hodně jezdíme na in-line (zatim s kocarkem, ktery ma zadni kola brzdena kotoucovkama) a moznost brzdit jinak, nez tou original brzdou i croozer by se hodilo (mj. ta me prijde ze je za hodne penez malo muziky).

            Diky moc

            Honza

            0 0
          • Kuloš  

            Ahoj, neměl by jsi ktomu nějaký nákres i s mírama? Nebo aspoň fotky, jakt ovypadá hotové? Líbí se mi, že tam máš dořešené i bzdy na zadní kola. Díky moc.

            můžeš zaslat na mail: kulosek@seznam.cz

            0 0
          • Szef  

            Zdravím „Azuritku“ líbí se mě tvoje odpružení a měl bych na tebe několik otázek ohledně konstrukce, popřípadě ohledně výroby a samozřejmě také zkušeností. Byl bych ti vděčný jestli by jsme si mohli napsat na mail tel. čísla, rád bych to probral osobně po telefonu. Mail mám v profilu.

            Díky

            0 0
            • Lišák  

              Mail mám v profilu.

              Máš, ale není vidět. Musíš si ho povolit.

              0 0
            • Szef  

              Teď snad doufám že se to tam objeví :) jojo jsem tu nový – neznalý systému :)

              0 0
        • Azuritek  

          Zítra bude velke finále, vypletu kola odzkouším a hodím sem fotky.

          0 0
    • kalimoco  

      Já jezdím Croozer 737 2roky.Odpružení od Fialy je supr.Jezdím výhradně v lese.Dceři jsou 3roky a ještě s ní nebyl problém.

      0 0
    • quidos  

      Ahoj Leo, můžeš mě prosím kontaktovat na

      „quidos zavináč centrum tečka cz“. Rád bych s tebou něco probral. Díky

      Quidos – Pepa

      0 0
      • Hejdik  

        „Děti spokojeně spinkaly po celé odpoledne a žádné trable rodičů nebo záchranářů je nevyrušily,“

        A pak že croozer není bezpečný:-)

        Naštěstí to dobře dopadlo,jen ve vztahu k tomuhle vláknu je potřeba dodat,že pokud vylepšení,tak s GPS navigací:-)

        0 0
        • Motyll  

          At se na mne nikdo nezlobi, ten otec je nezodpovedny debil a doufam, ze mu daji tu akci k proplaceni.

          0 0
          • Hejdik  

            JaJa…souhlas

            0 0
          • Ruprt2  

            to si nemyslím. Nic o tom nevím ale ty asi taky ne. nevěřím, že je vzal někde kde to neznal, kde už nebyli.

            Jenom asi souhra okolností, něco se seběhlo a nezvládl to.

            Já bych například určitě nepočítal, že mi v Hostýnkách nebude fungovat mobil.

            0 0
            • Motyll  

              Podivej, pokud veze 2 osmimesicni mimina, tak jedu tak abych mel situaci na 200 % pod kontrolou. Trasu, cas, etc.

              Take jsem to videl ve Vecerniku a za svym nazorem, ze doufam, ze na proplaceni jeho debility nebudeme participovat vsichni si stojim. A jeste by mel dostat flastr od socialky (jestli neco takoveho existuje)…

              0 0
              • RomanH  

                Ja Ti nevim, reportaz jsem videl jen letmo, ale tohle mi zrovna situace k proplaceni neprijde. To by pak mela byt povinnost hradit kazdej zakrok, treba z nejakeho pripojisteni. Hostynky nejsou zadne velke hory, nemohl predpokladat, ze tam nebude signal, sjel na bezkach nekam do udoli a uz se z nej nevyhrabal. Prijde mi to, ze to byl nejaky moula, ale fyzicky muze dojit kazdemu. A ve finale je jedno, jestli je to 5km od chalupy nebo o kopec vedle v udoli. Hlavne ze to dobre dopadlo, vice bych neresil.

                0 0
              • Ruprt2  

                přesně pro tyto případy záchrané sbory existují. Ale já vím, že jsi to s tím placením nemyslel vážně

                0 0
        • pavlik6022  

          Teď byla reportáž ve zprávách a nebyl to croozer,ale upravený dvojčecí kočár s lyžema, takže si s tím pěkně máknul…

          0 0
    • macino  

      Ahoj, líbí se mi tvůj nápad na odpružení. Máme croozer a teď malé mimčo a tak bychom chtěli zlepšit vozík. Kde se dají díly zakoupit? Jak je to vše pak smontované a uchycené na vozíku. Moc děkuji za rady.

      0 0
    • radek80  

      leo jsi kabrňák a máš spoustu času na kutilství. Já jako uživatel Chariotu jsem o možnost kutilství ochuzen. Chariot má výborný a jednoduchý odpružení (už z výroby), funkční větrání (z výroby), ski set, který funguje. No prostě, až nebudu vědět co s časem, koupím si Croozer. Jinak přeju plno krásných zážitků s potomkem na kole.

      0 0
    • kwaker  

      ahoj, nevíte jestli odpružení 2009 od fialy sedí i na croozer model 2010? Změnil se nějak podvozek novýho modelu, nebo jen vzhled? Dík :-)

      0 0
      • Route3  

        Podle návodu na www.croozer.de to vypadá, že změnili jenom vrchní část konstrukce a spodní zůstala stejná: http://www.croozer.de/…10_de-en.pdf

        0 0
        • kwaker  

          :-) jj taky jsem to tak nějak pochopil, že by konstrukce měla být stejná. Mám objednany vozík už 3 týdny a pořád čekam až jej dovezou!!! a to model 2010, takže dam pak vědět, jak tam pružení sedlo. Ještě jedou moc dík za návod a za tip na leteckou gumu – určitě zakoupiím :-)

          0 0
    • zbynek..s  

      Ahoj chtěl bych se tě zeptat, jestli máš míry tohoto vašeho odpružení a pokud jo , šli by poslat na maila, díky moc Zbyna zbynek.s@centrum.cz

      0 0
    • Zdeno Micio  

      Pořídil jsem crooser 2010 i s odpružením Fiala, ale poněkud mě zarazilo zpracování té sedačky. V dolní části je příčná trubka, tam kde dítě sedí a mám takové obavy, jestli to nějak tomu dítěti nebude při jízdě vadit. Polstrování v tom místě totiž není moc silné, takže nevím, jestli tam dát radši nějakou deku nebo něco. Je s tím nějaký problém?

      0 0
      • Lišák  

        Vozíme pod sedačkou složenou malou deku, ale bíc, než trubka pod ní vadí zpracování sedačky-není pohodlná. Najdi si tady na fóru popis na úpravu-dávala to sem Ada.

        0 0
    • Boyapunk  

      Zdravim Vás,přečetl jsem příspěvky a stejně nejsem moc moudrej,vozík jsme zatím ještě nekoupili, ale nějakou formu odpružení bych na něj chtěl. to by člověk neřekl, co všechno musí u vozíku za desítku řešit. a to jsem přemýšlel o vozíku JOGGER německo-čínské výroby s odpruženou napravou za 2900kc, ale nikde jsem ho tu ještě jet neviděl, tak se mi nechce kupovat. asi vybereme croozer, tak mě prosím poraďte jaký typ pružení zvolit.gumycuky se mi moc nelíbějí,nejdou místo nich dát taky pružiny? co bych já od pružení chtěl,tak to je asi

      1)minimální rozšíření vozíku, cca do 5cm, nebo není problém širší vozík v mirném terénu,při manipulaci atd? teď nemyslim na vyhlášku

      2)zdvih alespoň 6cm, 4,5cm je málo,nebo se mýlim?

      3)NO gumycuk

      4)minimální zásah do vozíku, stříhání látky atd.

      5)někdo na foru psal o problémech s ojetím pneu, z toho plyne,nejspíš pečlivé svaření,aby se nezměnila geometrie a vozík třeba netáhl do strany.

      děkuji za komentáře

      0 0
      • pavlik6022  

        čus, všechny tvé otázky jsou už v tomto vlákně zodpovězené, zkus to řádně pročíst

        0 0
      • kwaker  

        nejlehčí a nejlevnější varianta je právě ta s těma gumama kterou nechceš a je i nejlehčí na montáž – žádná úprava látky atd. To pružení vypadá příšerně ale funguje naprosto dokonale. Už se dá sehnat i duralovy za 1400, nebo karbonovy za 3000:-), ktery nerozšíří nápravu. Opravdu jdi do té varianty s gumama, je to naprosto měkkounky pohodlny odpružení!!! p.s. ja si to nechal svařit z materialu od Ferony a vyšlo mě to cely na 400Kč (ložiska mě dal kamoš.

        0 0
        • Boyapunk  

          diky,uz tretim rokem opravuju barak,tak sem z toho hotovej, ze ani uz nedokazu si z clanku neco zapamatovat a neco nastudovat a hledat. nejradsi bych, kdyby mi to nekdo spichnul doma, tak do litru a bylo by. jestli jeste muzu poprosit to duralovy za 1400 kc se necha sehnat kdepak? dik

          0 0
    • majklef  

      Ahoj…

      Omlouvám se že nepíšu vůbec k tématu…

      Jen jsem Vás chtěl pozvat na naše rodinné stránky

      zaměřené na cestování s cyklovozíkem.

      Když budete mít chuť budeme rádi když se podíváte a klidně i zaregistrujete nebo pošlete Váš typ na výlet..

      Mnoho šťastných kilometrů s vozíčkem..

      Michal

      www.kolovozik.iplace.cz

      0 0
    • Boyapunk  

      ahoj podle tveho nakresu nechavam vyrobit odpruzeni,akorat s tim rozdilem,ze osa kola bude pevne spojena s odpruzenim,takze me to nebude rozsirovat origo osa kola, jako to udelal TPK na bike foru, ale na co bych se te chtel zeptat, jeste ste v diskuzi rozebirali to, ze kdyz se zkrati delka ramene,tak ze tam nebudou pasovat pruziny?nebo jak to bylo?a jakou mas silu a delku ty velky pruziny?nedre to pak nekde,kdyz to je cca 3cm tlusta pruzina? dik za rady

      0 0
      • Leo  

        Ahoj, pokud se zkrátí délka ramene tak nebude na pružiny vyvíjena taková síla v podobě páky a pružiny mohou být slabší. Tu tlustou pružinu tam vůbec nedávej, díky velkému závitu je slabá a má minimální funkci.

        0 0
    • Petulanek  

      r

      0 0
    • maxipesfik11  

      Ahoj, koukám že se tady před necelým rokem zastavil cas :-) Což mi docela mrzí a tak bych rád trochu oživil tohle skvělé vlakno, ze kterého jsem čerpal při úpravách našeho croozera, který jsme koupili na sklonku loňské roku pro našeho malého.

      Již loňskou sezonu jsme odjezdili s odpruzenym vozikem od firmy InFantastic nakoupenym na aukru. Vozík byl skvely, a najeli jsme s nim cca 800 rekreačních kilometrů po Šumavě.

      Letos by jsme se na jezdeni chteli vrhnout trochu aktivneji, protoze nas to vsechny tri docela chytlo a tak jsme poridili croozera 737, ale po par kilometrech a po přečtení zdejšího vlákna bylo nutné vozík trochu upravit. Takze behem vánočních svátků putoval vozík do dílny a tam z něj bylo nutné odstrojit kapotáž, aby bylo možné udělat odpružení vozíku. Jelikož máme vozík dvoumístný a dveře do garáže pouze 90 cm bylo nutné udělat odpružení bez rozšíření rozchodu. Další úpravou po podzimních projížďkách byl blatníček, který funguje naprosto dokonale. No a jelikož jsme snížili světlou výšku vozíku odpružením tak z polykarbonátu přibila pod vozík lyžina, aby jsme se nemuseli bát vyrazit do lesa, aniž by jsme protrhli o větev, kámen či kořen dno vozíku.

      Dnes proběhla první vyjížďka a myslím, že odpružení funguje spičkově zdvih cca 80 mm což bohatě stačí, blatníček taky zachytil většinu bláta a lyžina zašpiněná od bláta světčí o tom, že jsme s ní někde škrtali bláto.

      Ještě to bude chtít všechno doladit, odpružení nalakovat. Vyměnit šroubky a matičky za poniklované a polykarbonát olemovat nějakou bužírkou. Takze prozatim omluvte kvalitu zpracovani, ale jsem tak nadseny, ze jsem se musel podelit s ostatnimy.

      Více na fotografiích.

      0 0
    • Božas  

      Ahoj akční rodičové.

      Díky i vaším přízpěvkům jsme pořídili Croozer

      Dnes jsme s ním byli s naším 20 měsíčním synem poprvé venku. Dali jsme 20km a vše v pořádku. Jen mi vadí jak rachtí tyčka od vlaječky a určitě nějak udělám odpružení. Už kvůli tomu že nebudu muset tolik myslet na to kudy jede jaké kolo vozíku.

      No a pak to bude teprv ta správná BOMBA.

      0 0
    • Kuloš  

      Fiala zavádí do prodeje nové odpružení vozíku Croozer. Nevíte někde kde by se takový tlumič, který odpruží cca 20 kg, sehnat samostatně? Pak už to není problém dodělat :)

      0 0
      • CTI  

        Ja osobně bych použil tlumiče na kolo.

        Obdoba co používají plně odpružená kola v zadu a nebo standard z přední vidlice jak mám já.

        0 0
        • Kuloš  

          Jak se takové odpružení chová v praxi? Jsi s tím spokojený?

          0 0
        • Zaneta  

          Zdravim vsechny majitele Croozeru.

          Koupila jsem si Croozer Kid 1 a chci ho vylepsit pruzenim-budto Dogy a nebo tim novym modelem 2011 od VeloFiala-ma nekdo s tim zkusenosti?Videla jsem par sikovnych tatinku co si dovedly vyrobit pruzeni samy-to ja bych to nedokazala…chtela bych se take zeptat na brzdeni u Croozera-ma nekdo nejaky napad jak udelat brzdy na zadni kola?Ja chci s vozikem na inlajny..

          Zda bude nekdo moc hodny a poradi mi…a kde bych si ty brzdy mohla koupit a jaky typ+ jak bych je mohla namontovat…

          Predem Vam vsem dekuji za radu a odpoved.

          Zanda

          0 0
          • Božas  

            Peružení Dogy mám na cestě tak až vyzkouším tak dám vědět. Ale ty brzdy na zadní kola, jestli nemyslíš ty orig., budou problém a hlavně ve spojení s pružením, protože kolem kola je není na co přidělat.Boďas

            0 0
            • Zaneta  

              Bodas-diky za odpoved,to s tou brzdou je pravda,dokoupim pruzeni a asi tu brzdu na predni kolecko…

              Mas take zkusenosti s Croozem na inlajnech?

              Nebo take nekdo jiny?

              Predem diky za odpoved ;-)

              0 0
              • Ruprt2  

                Dle mého brzda na přední kolo bez odpružení v podstatě nefunguje a i s odpružením je to diskutabilní.

                Jezdím na inlajnech s croozerem bez brzdy a nemám problém.

                Záleží jak jsi dobrá. Pravda je, že jedeš opatrněji a vozík ti dodá rovnováhu se do brzdy na bruslích pořádně opřít. To mě vždy bez problémů ubrzdilo.

                0 0
                • Hejdik  

                  No jízdu na bruslích s croozerem bez brzdy si nedokážu dost dobře představit.

                  V momentě kdy bych potřeboval rychle zabzdit,tak nevím,jak by to s tou váhou bez brzdy šlo.A je třeba si uvědomit,že nevezu brambory,asle dítě a v tom případě je bezpečnost nadevše.

                  My Croozera máme a jezdíme převážně na kole,ale manželka chtěla jezdit i na bruslích,proto pořídit brzdu bylo nutné.

                  Vyhazovat ale neřestnou částku za origo brzdu se mi nechtělo,tak jsem zapojil mozek vymyslel a nechal si vyrobit adapter na přední malé kolečko,kterej zároveň slouží jako úchyt pro brzdu.(adapter mi teda ochotně udělali kluci z naší strojní dílny za čokoládu a kafe)

                  Pak už jsem jenom koupil vhodné čelisti,páku,lanko a bowdwen a brzdu jednoduše namontoval.

                  Montáž brzdy je pro mě otázkou cca 5 minut.

                  Jediná nevýhoda je, že pokud chci nasadit nebo sundat přední kolo,tak ho musím vypustit,protože by mi přes něj neprošla čelist.(ale s velkou pumpou je to chvilka:-)

                  Kdyby měl někdo zájem,můžu vyfotit.

                  Jinak manželka je s tou brzdou velice spokojená a tvrdí,že by bez ní jet nemohla,já jsem to zatím nezkoušel,in-liny mě moc nechytly…

                  0 0
                  • Ruprt2  

                    Já s brzdou zkušenost mám a šla pryč.

                    Dokážu zabrzdit rychleji bez ní jak pomocí ní.

                    navíc brdění bez ní je podle mě stabilnější.

                    To je moje zkušenost.

                    0 0
                  • Boyapunk  

                    jak to mate s tahnutim voziku ke strane pri jogging setu? sli jsme pesky a budto to tahlo do prava nebo na druhou stranu, myslim ze do leva. korekce smeru jsem provadel rychloupinakem na prednim kolecku, kolecko na doraz vidlic, pak na jedne strane trosku povytahnout atd atd. .nejak jsem nedokazal vyladit aby vozejk jel aspon 20m rovne.hned bylo citit, ze tahne.

                    0 0
                    • Ruprt2  

                      podhuštěný táhne trochu míň a prostě si najdu na madlu pozici a tlačím ho na straně, kde táhne a tím to většinou vyeliminuji sem tam udělám větší korekci zatlačením do boku.

                      zezačátku mě to štvalo hodně, teď už mi to nepřijde.

                      0 0
                      • Boyapunk  

                        cau hele jde nekde na foru nastavit,kdyz prijde odpoved na muj dotaz?takhle si nepamatuji, kde jsem co psal a kde mam hledat odpoved.dik

                        0 0
                        • Ruprt2  

                          když píšeš reakci, tak zvol v tom comboboxu těsně nad tím co právě ted píšu ANO místo NE na řádku E-mail:

                          0 0
                  • koudelak  

                    čau prosím vyfotit brzdu… nemáte někdo zmáknutou brzdu na zadní kola… na ty inliny by se to hodilo (skutečnou, ne jenom parkovací zarážku ) ? karel

                    0 0
                    • kwaker  

                      také se přimlouvám o foto:-)

                      0 0
                      • Bulda  

                        foto brzdy na predni kolo (klasicka silnicni celistovka, nic moc ucinne, ale lepsi neco, nez nic, ze :) ma na strankach fiala a na zadni kola to tu uz vymyslel Azuritek (foto s trmenem Avid BB5 nekde vyse) jen uz nedodal foto kol s kotouci. na tohle reseni uz to urco chce naplest jine naboje

                        0 0
                • Zaneta  

                  Ja nevim jak se muzu posoudit-delala jsem 11 let krasobrusleni a na inlajnech mi to jde jako na bruslich,takze si myslim,ze by problem nemel byt… ;-) I kdyz nikdy nerikej nikdy…jen tady me v obchode zrazovaly od Croozera-pry neni vhodny na inlajny a ze se s nim dobre nejdezdi,rikaly me,ze jediny vozik ktery je na inlajny je Chariot cx,ale ten me trochu odradil cenou.

                  Navic si myslim ze v tom cx neni tolik mista na stranach ditete jako u Croozera,cx vypadalo trochu ''stisnene".

                  Nevim zda mam koupit to pruzeni-bydlim v nizozemi a cyklostezky jsou pomerne ok,je to pruzeni jen na tezky teren a nebo je ho lepsi mit za kolem vzdy v akci?

                  0 0
                  • Ruprt2  

                    težký terén se s tím jezdit nedá tak jako tak.

                    když moje děti byli hodně malé, tak se jim nelíbili ani kachličky nebo dokonce praskliny v asfaltu, kterých si na kole ani nevšimneš. S odpružením tento problém padá.

                    Na brusle ale odpružení musíš stejně vyřadit.

                    Druhá věc, že bez odpružení má vozík těžiště přesně v prosředku. Pevně sedí vlastně jen na zadních kolech a tím předním se jenom jakoby opírá. To na bruslích trošku může vadit. a brzdit potom přední kolo je úplně mimo mísu.

                    Brzda má trochu smysl až odpružením, když je přední trochu víc zatížené. Aby to pořádně brzdilo, tak musíš přizvedávat madlo nahoru a opírat se o to. Tím je vozík neřiditelný a ty na bruslích vůbec brzdit nemůžeš.

                    naopak, když používám brzdu na bruslích, tak se pořádně můžu zapřít a vozík v pohodě řídit. Takže i kdyby něco, ta ho můžu z fleku poslat do trávy apod. (nikdy jsem to nepotřeboval)

                    Já jsem proti brzdně na croozerovi, pokud nebude brzdit zadní kola.

                    Ale je spousta uživatelů brzd a jsou spokojení.

                    0 0
                    • Zaneta  

                      Diky za odpoved,ja jsem ten muj vozik konecne vybalila a slozila a vyzkousela na inlajnech-neni to tak spatne,jak jsem to slysela a brzdit se da paradne brzdou u brusle-zda se mi to dostacujici,ale my tu mame jen same roviny,takze mozna proto,za kolem jsem jeste nezkousela a zkusim si koupit to odpruzeni na to az ho budu mit za kolem a kdyz budu bruslit,tak to proste stahnu tou blokujici paskou..

                      Chtela bych se zeptat-videla jsem na kolo pripojovac od Weber-je zapotrebi a jake ma vlastnosti a nebo je dostatecne standartni napojeni na osu kola?

                      Predem vsem dekuji za odpoved.

                      p.s. jeste bych se chtela vsech Crozzeraku zeptat s cim mam pocitat do budoucnosti(co se na Croozeru casto nici) a samozrejme nejake vychytavky…

                      0 0
                      • smajly  

                        Ahoj, rad by som pripojil nasu skusenost s brzdovym setom na Croozra pri korculiach. Povodne som si chcel brzdove celuste prhodit zo stareho bicykla, ale nakoniec sme predsa len kupili original. Fiala ma na stranke postreh od zakaznika, ktory brzdu premontoval na uchytnej konzole tak, aby brzda smerovala nahor a nie nadol. Tuto upravu sme spravili hned pred namontovanim, tak neviem posudit aka bola funkcnost v povodnom prevedeni. Musim povedat, ocakaval som ovela horsie vysledky pri brzdeni. My sme s brzdou pri korcolovani velmi spokoni a Croozer ubrzdime ovela skor nez len patovou brzdou na korculiach. Samozrejme pri brzdeni nadvihujeme rukovat Croozra smerom nahor aby sa preniesla vaha na predne koleso.

                        Ale… vsade sa pise, ze pri korculiach sa musi vyradit odpruzenie. Tu by som oponoval. Pri korculiach pouzivame odpruzenie, prenesie sa tym tazisko a viac je zatazene predne koleso. Aby sme ale vedeli menit smer jazdy, pred korulovanim pridavame na odpruzenie dalsiu hrubu gumicku, aby sme mohli zatlacit pruzenie nadoraz dole. Ta hrubia gumicka sluzi na to aby pri krajnej polohe pruzenia neboli povodne gumicky velmi namahane a aby sa predne koleso dalo bez problemov zdvihnut.

                        0 0
              • Božas  

                Bohužel ne s tím memůžu sloužit.

                0 0
          • Váca1  

            Ahoj. Koupil jsem Croozer Kid for 1 a vyrobil jsem si odpružení na tento vozík (je to kopie odpružení Velo-fiala a Dogy). Po odzkoušení musím říct, že to funguje dobře a jsem s tím velmi spokojen. Máš-li zájem, mám dva sety navíc, takže mohu odprodat. Podrobnosti (bližší obrázky, cena + případně další info) sdělím na eimalu: vacek.miroslav@seznam.cz.

            0 0
        • Kuloš  

          Tak… hotovo a namontováno už to máme asi 3 měsíce. A zatím naprostá spokojenost :) Malý si v tom jenom přede ;)

          0 0
          • Kriššo  

            Dobry den, prosim Vas viete mi poradit z coho su to pouzite tie pruzinove tlmice. Za odpoved vopred dakujm

            0 0
      • Božas  

        To vypadá dobře uvidíme kolik to bude stát, ale na váhu bude lepší ten dokov s gumicukem.

        0 0
      • Boyapunk  

        cau hele taky jsem shanel nejaky tlumice,samo, ze co nejlevnejsi,ale hlavne nejlehci.zatim mam doma dva typy,prvni tezsi je z tlumic z pracky na tlumeni vibraci bubnu,v prumeru3cm delka cca 20cm zasunutej,30cm vysunutej,ale ten je docela tezkej,cca 0,3kg jeden,mame na vozejku pruzeni jako leo,akorat jen s jednou pruzinou,ktery jde mimochodem docela tezko sehnat a nekde chtej i 200kc za pruzinu s tim ze si ji navrhnu sam,ja mam za 25kc jednu z jednoho zelezarsti z pardubic.no a jak tam je jen pruzina,tak se nekdy vozejk docela zbytecne houpe,tento tlumic by to eliminoval,ale je takovej hampulackej. druha varianta je tlumic z kastliku skoda favorit,ten ma cca20cm vysunutej,1,5cm v prumeru,jako silnejsi propiska,funkcne jako pisty na zvedani 5 dveri kufru auta. u nej mam problem ze moc netlumi,spis by sel pouzit misto pruziny.bud nikdy netlumil,nebo vytekl a je tam jen pruzina.fotil jsem to vcera,ale zapomnel jsem to vzit s sebou.

        0 0
      • Lister  

        Přidal bych se k dotazu, jestli někdo má zkušenosti s novým pružením. Budu kupovat Croozer (a asi hodně brzo) a určitě odpružený. Vyrábět nic nehodlám, protože jsem jednak totálně levej a jednak nemám problém s cenou. Jediný dotaz tak zní, zda původní nebo nové pružení.

        Další věc – jsou tu rodiče s jedním dítětem používající větší vozík? Kvůli redukce váhy bych preferoval jednomístnou verzi, ale jestli třeba není moc těsný – ale asi není :-)

        Předem dík za každou reakci.

        0 0
        • Ruprt2  

          krůzr určitě malý není

          Naopak mám jednomístnou verzi a když prší nebo je krize, tak tam dám děti dvě

          a to už nejsou malé

          čariot je menší.

          A i kdyby tě toto nepřesvědčilo tak mi věř, že odpružený krůzr už je tak široký, že s tím je čas od času problém. např. i blbé futra musí být větší než 80cm

          a to mluvím o jednomístném.

          0 0
          • Lister  

            Které máš odpružení?

            Díval jsem se ještě na Dogy, verze lite je zajímavá váhou , ale cena je v podstatě srovnatelná s novým pružením od Fialy, které mi přijde asi nejfestovnější – ale je pravda že nemá plně stavitelnou tuhost odpružení, to je zase výhoda těch systému na gumové popruhy.

            0 0
            • Ruprt2  

              Já mám vozík už tři roky, takže klasika odpružení mini. To s ramenem na gumycuky.

              A po tom všem co vím bych se znovu asi hodně rozmýšlel nad Chariotem :-)

              Ta šířka croozera a jeho mohutnost je fakt otravná.

              Ale je větší i vevnitř a odpružení je mnohem lepší i tím jak je rozčapený jsme s ním nachodili po lesech a Beskydech neskutečné věci.

              Nevýhoda odpružení mini je i to, že se posunou kola dozadu.

              V originále dítě sedí přesně nad kolama a ty jsou téměř ideálně uprostřed.

              Takže s odpružením to více zatěžuje tvoje zadní kolo. A i to připínací jogingové kolo, je upnuté v umělohmotných patkách a ty dostávají taky pěkně zabrat.

              0 0
              • Lister  

                A po tom všem co vím bych se znovu asi hodně rozmýšlel nad Chariotem :-)

                No to se samozřejmě taky rozmýšlím, ale primární je pro mne funkce odpružení a podle všeho co čtu je tohle jedna z hlavních slabin Chariotu proti odpruženému Croozeru. No a když mne ta šířka netrápí a váhu zkousnu, tak mne vlastně nenapadá důvod, proč do něj jít – zvláště při skoro dvojnásobné ceně (když připočtu výbavu Croozeru, za který se u Chariotu musí doplácet – zase je ale pravda, že jogingový set nepotřebuji, stačil by cyklistický set a kolečka na použití jako kočárek, což by cenu zase tak moc nevyhnalo)

                0 0
                • Ruprt2  

                  to malé černé kolečko kočárkového setu jsem po 14 dnech se slávou založil. Docela vymačkané rozhrkané. Byl jsem s tím na Drásalovi a jakmile jsme s tím jezdili do távě kolem trati, tak šlo pomalu do pekel. po dokonalém asfaltu by bylo asi v pohodě, ale jinak je podle mě nepoužitelné. Není kaput, ale kdybych ho používal dál tak už byl dávno několikrát bylo. Pak jsem ho vozil jako zálohu, protože malé a lehké a když se válí na dně vozíku, tak se dá teoreticky kdykoliv použít, ale ani to už dávno nedělám. Naopak ten joggingový set používám velmi často. S tou 12tkou kolem vepředu to projede všechno, kde se vleze na šířku a co není vyšší jak jeho světlá výška. To je zhruba tak na výšku kolejí. To se ještě nějak přejet dá, ale je to hraniční.

                  Používáme to na brusle, na vycházky co nejsou po stezce, do lesa, do Beskyd. hrozně moc. vozík je stabilní perfektně jede nikdy se nepřevrhne spolu s odpružením přejede neuvěřitelné věci. Běhat jsem s ním byl taky párkrát. Ale velcí běžci nejsme. Na druhou stranu běhat můžu s ženou vozík mě uzemní právě tak na její úroveň :-)

                  0 0
                • Ruprt2  

                  Ale když byli děti hodně malé, tak citlivost toho odpružení byla naprosto kritická, teď už tak ne.

                  0 0
                • Motyll  

                  Máme CX2 a pružení není úplně tragické. Zvlášť když ho vylepšíš Big Apple 2,2".

                  Pro mne byla důležitá brzda (sem tam inline + při pochodech z kopce) a to že projdu brankou.

                  0 0
                  • Lister  

                    CX2 určitě ne, protože brzdu nepotřebuju a cena je IMHO úplně mimo v porovnání s tím co má navíc proti Cougaru.

                    Začínám se do toho nějak zamotávat – z počátku byl Croozer jasný favorit, ale nějak se mi ten Cougar začíná nějak moc líbit – nemám možnost je nikde vyzkoušet, vybírám vlastně jen podle obrázků na netu a informací z diskusních for. Na croozeru s odpružením mi trošku vadí ta trčící kola přes přední nárazník – asi je vše jen o zvyku, ale přece jen je pravděpodobnost zavlečení kola trochu větší.

                    0 0
                    • Motyll  

                      Jasné, tak každý má priority poskládané jinak… Na CX mi vadí relativně malý zavazadlový prostor. Zase má docela vychytané stínění a boční větrání.

                      0 0
                      • Lister  

                        A máš třeba srovnání s jinými systémy odpružení.

                        Výměnu plášťů plánuju – tedy u Chariotu bych je dal hned a Croozeru bych možná nejdřív vyzkoušel jak to jede s těmi původními. Z počátku neplánuju žádný velký terén, spíš běžné lesní opuštěné asfaltky maximálně štěrkové cesty, časem, až malej odroste, tak i něco náročnějšího.

                        Tvoje zkušenosti jsem tady četl, předpokládám, že panuje celkem spokojenost?

                        0 0
                        • Motyll  

                          Mám srovnání s Kid for One 2010, pružení Fiala.

                          Fiala imho má větší zdvih, příjde mi nepatrně komfortnější. Nicméně pokud dáš BigApple 2,2 a do cca 10 měsíců jezdí v Infant slingu (což je vlastně další odpružená vrstva) tak nevidím problém. Stejně člověk jezdí pomalu a opatrně.

                          Jinak jsem s volbou spokojen. I po dvou letech poměrně intenzivního používání vše funguje jak má.

                          Bydlíme na vesnici, takže na procházky po okolí je vozík využíván místo kočárku. Je to pohodlnější pro obě strany.

                          0 0
    • oneho  

      Zdravím všetkých. Máme 11 mesačnú dcéru a keď mala cca 6 mesiacov sme si kúpili 2miestny croozer. Šli sme ho ho vyskúšať aj s malou a celkom sa jej páčilo. Tak sme boli troška neskôr na dlhšej trase cca 30 km a to už bolo horšie. Kukoncu bola veľmi nervózna a od vtedy má z vozíka panický strach ak ju doň posadím. Preto som sa rozhodol že to túto sezónu nechám tak a skúsi budúcu (keď už bude väčšia). To že bola nervózna bolo zrejme s tých otrasov a tak som sa rozhodol vymyslieť si odpruženie. Nakoniec som na internete našiel kopec nápadov a aj toto fórum. Inšpirovaný niektorými nápadmi som si pruženie vyrobil.

      Je tiež s gumeným lanom 3 polohy nastavenia kola a celý vozík som rozšíril len o 2cm spolu. No plánujem tam dorobiť ešte doraz a železo upraviť tak aby sa šírka vozíka vôbec nezmenila. Táto verzia je robená tak aby som mohol kola kedykoľvek rýchlo odmontovať bez náradia. Mal som vymyslenú aj verziu s pružinou s nastaviteľnou tvrdosťou no tu by som si musel dať vyrobiť sústružníkovi viac dielov než u tejto verzie. Nakoniec som ostal u gumičkovej verzie a musím povedať že to zatiaľ funguje super, aj keď som to ešte neotestoval vonku… Ak by niekto potreboval parametre mojej verzie kľudne mi napíšte.

      0 0
      • Bonga  

        Ahoj, já bych měl zájem o parametry. Pokud možno na email v profilu. Díky.

        0 0
      • pavlik6022  

        Ahoj , taky bych poprosil na mail peparubbish@seznam.cz , předem dík

        0 0
      • Lišák  

        Měl bych, u tohoto provedení, celkem strach, že se uchycení kol v tom plocháči vymačká. Přeci jenom síly, které tam působí při naloženém vozíku, nejsou úplně zanedbatelé. Zvláště pokud odpružený vozík používáš skutečně v terénu.

        0 0
        • hmm  

          Jsem koupil croozer 535 co má ohlou osu cca o 3mm takže síly tam opravdu jsou :-) Jen by mě zajímalo když osu upnu do lisu kvůli narovnání jestli to nepraskne? Dělal jsem si odpružení a tam se ohlá osa dost projevila. Každopádně odpružení bez dorazů jak je na obrázku výše je sebevražda.

          0 0
          • Lišák  

            Mně už jedna osa praskla. Bylo to v záruce, takže výměna v pohodě. Nicméně věřím, že i pozáruční servis (byť finančně ošetřený) by u Fialy (kde jsem vozík i odpružení kupoval), by proběhnul bez problémů.

            0 0
      • Pety  

        Zdravim, chci se zeptat jaký jsou zkušenosti s odpruzenim po skoro roce? Zaroven s timto pozadam i o nákres na jiri.petrlik(za­vinacek)vatin­.cz

        0 0
      • hmm  

        Ty pojistné matice na uchycení kol to je haluz to snad ani nemyslíte vážně :-) silikon se vymačká raz dva. To by musela být celokovová pojistná matice co drží 10× líp a plocha v které drží osa kola je strašně malá myslím. Rozhodně nedoporučuju.

        0 0
        • oneho  

          Prečo by som to nemal myslieť vážne. Veď sa používajú aj v autách, navyše nieje problém po nejakom čase skontrolovať, prípadne vymeniť. Rád by som vydel odpruženie čo ste si vyrobili vy???

          Matica z vnútornej strany na fotke bola našrobovaná len tak, za účelom fotenia, štandartne je dotiahnutá. Čo sa týka dorazov mam tam ocelové lanka uviazané o oka. V prípade roztrhnutia gumi sa pruženie spustí na lanká.

          Mal som vo vozíku aj 2 deti (samozrejme nie na xxx kilometrov), kedy bola prekročená celková nosnosť a nebol s pružením žiadny problém. Teraz v budúcej sezóne tam budem už voziť 2 deti. Už sa teším… Za dobu čo používam toto moje pruženie som s ním nemal žiadny problém, nič nemenil, neprerábal a dokonca ani gumu nemenil. Vozík je veľmi stabilný, pruženie perfektne funguje aj v teréne a je to veľmi tiché. Naviše je to uprava ktorá najmenej rozširuje vozík s pomedzi tých čo som videl.

          Tak si prosim Vám poznámky ako nemôže fungovať, nedoporučujete a nemyslím vážne nechajte pre seba… Snažil som sa to spraviť aby to bolo čo najednoduchšie, najlacnejšie ale hlavne najbezpečnejšie pre moje deti…

          0 0
          • pavlik6022  

            před rokem jsi nabízel že jsi ochotný poslat parametry tvého pružení, můžeš mi to poslat alespoň teď ? Předem dík

            0 0
            • oneho  

              V tej dobe som sa nedostal k tomu aby som to nakreslil a teraz mi už všetky rozmery vypršali z hlavy. Ak ťa môžem poprosiť napíš mi na peter(zavinač)ku­dolani.com okolo vianoc (to budem mať trocha času),pruženie pomerám a nakreslím výkres. Len mi to prosím pripomeň, aby som na to nezabudol nakoľko na túto stránku chodím výnimočne.

              0 0
        • Bulda  

          Asi má závit i v tom plocháči a matice je pojistná, ostatně, jinak by tím stáhnul ložiska a kola by se asi moc netočila. Mě na všech těhle konstrukcích spíš děsí to, že to uložení v rámu vozíku výrobce asi nekonstruoval jako kluzné ložisko a asi se v tom budou dělat vůle. Zlatý dvě strojní ložiska od Fialy a deset čísel rozchodu navíc jen prospívá stabilitě.

          0 0
      • Boyapunk  

        ta matice na ose kola z vnitrni strany snad ani dosroubovana do konce,nebo se pletu?

        0 0
    • David Snopek  

      Zdravím cyklisty, taky přicházím se svojí trochou do mlýna. Po několika výletech s croozerem a po vyzkoušení používaných konstrukcí odpružení jsem došel k názoru, že odpružení je nutné, ale že v žádném případě nechci kvůli tomu rozšiřovat rozchod kol (důvodů je více, hlavně bezpečnější průjezd terénem i po krajnici). Rozhodl jsem se vyndat osičku (pro případnou záruku ji schovat) a vyrobit novou, zavařenou přímo do ramínka. Na fotkách je to zřejmé. Dále mi přišlo zbytečné vyrábět další součást na uchycení pružiny vzadu, když stejně dostupný pevný bod je vepředu na šroubku pro odrazky. Zkušenosti jsou zatím perfektní, jezdíme v jakémkoli terénu a hlavně, croozer si zachoval svou původní šířku. Tak ahoj a přeji hodně nedrncavých kilometrů.

      0 0
      • Ruprt2  

        To musí dělat za jízdy strašný rambajz :-)

        0 0
        • David Snopek  

          kvůli řetízku? taky jsem si to říkal, ale je to v pohodě, je to pořád předepnuté

          0 0
      • alespatek  

        Ahoj, líbí se mi tvoje pružení vozíku Croozer, mohl by jsi mi prosím poslat rozměry, vyrobím si to také. Díky. Aleš.

        0 0
    • Bulda  

      Taky odpružení :)

      0 0
    • tom9  

      Omlouvám se, že vytahuji toto staré vlákno, ale zajímalo by mě jestli někdo nedělal odpružení tak, aby se rozchod kol skoro nezměnil případně pouze nepatrně. Doporučili byste mi něco?

      Díky

      0 0
      • tencotancismotorkou  

        Třeba takhle…

        0 0
        • tencotancismotorkou  

          Je to o 5mm užší než bez odpružení. Tedy o 125mm užší než „odpružení bez kompromisů velofiala“, což je u vozíku pro dvojčata hodně. Navíc u velofiala kola vyčnívají mimo ochranný rám, což je docela nebezpečné.

          0 0
    • pavlik6022  

      pokud má někdo zájem, tak posílám do světa croozer pro dvojčata s odpružením, pylovou síťkou a opěrkama do světa za cca 6 t. , foto případně na mail

      0 0
    • macinka13  

      Chtěla bych poprosit o nákres odpružení na croozera for one kid. Pokud by byl někdo tak hodný tak na mail macinka13@seznam.cz

      0 0
    • deko  

      Tak po par koukani a rozhodnuti (bude pouzit jak na kole tak na brusle) je odpruzeni zhotovene z vidlice. Sehnal jsem si dve patrony LO od suntouru, kde foukani a tlumeni je v jedne patrone vzdy. Takze okamzite uzamceni jen po otoceni packy. Dle vahy se prifukuje vzduch a vidlice jsou na olejove mazani. Vse je na cepech a zavlackach (predni uchyt se bude dodelavat jeste), takze jednoducha a rychla demontaz. Dopredu se umisti jeste odrazky.

      Brzda je ze silnicni brzdy a po presunuti teziste dopredu uz funguje. Jen se vymeni jeste predni plast kvuli adhezi.

      Plaste voleny at jde videt na ceste co nejvice :-)

      PS: nater se udela nove … barva se nejak zdrcla :-(

      Dalsi etapa bude blatnik, slunecni clony a prachova sitka.

      0 0
    • scret  

      ozivim tohle vlakno…

      Vi nekdo jaky je rozdil u Croozer Kid for 1 mezi modely 2010 a 2013–2014???

      Diky.

      0 0
        • scret  

          diky.. Takze zadne dramaticke vylepseni… Reflexy si tam muzu dat taky…

          Brzdeni samostatne na kazdy kolo mi taky nevadi…

          0 0
          • Bulda  

            jo, od 2010, kdy zmenili tvar tak, ze si prcek muze natáhnout nohy, coz byla super změna, uz jen pridavaji kurvitka :)

            0 0
            • scret  

              to rad slysim, resp. ctu, prtze aktualne se da sehnat 2010ka za cca 7tis. a 2013–14ka za 10–12tis.Kč…

              Takze asi vezmu 2010ku + odpruzeni dogy light… pak samozrejme protipyl.sitku a miminkovnik…

              a i tak to bude ranec:(

              0 0
              • Bulda  

                zkus aukro, nejlépe ale v zimě resp. mimo sezonu

                0 0
                • scret  

                  koukam aukro i sbazar i CB… Vsechno jsou tam starsi rocniky, tzn. 09 a starsi… a kdyz 2010 a novejsi, tak za cenu, ze se mi vyplati vzit novy a se zarukou…:(

                  0 0
                  • Bulda  

                    to sedi :) …ted je bohuzel sezona

                    mne i kamosovi se tam na podzim povedl dobrej kup, to se toho dost lidi zbavuje a konkurence stlacuje cenu :)

                    0 0
                    • scret  

                      jj, souhlas… ale visjak to je, pres zimu jsem si rikal, ze je dost casu a ze letos s prckem stejne jeste jezdit nebudem a ted ho zena strasne chce:))

                      0 0
                      • Bulda  

                        A chce ho ona, nebo chce, abys ho tahal ty :)? To je totiž velkej rozdíl :) Jestli ona, tak možná by bylo lepší ho nejdřív na chvíli někde půjčit, třeba jí to chtění přejde (nebo to přejde do varianty B :)

                        Já ho chtěl sám a když pak zjistíš, že víc stojíš, než jedeš, protože je hrozně nutný každých pět minut kontrolovat, jestli prckovi není zima, horko, netlačí ho zapadlej piškot atd. přestože vypadá spokojeně, nebo chrní, tak …jsem z toho měl rozporuplný pocity :) Ted už jezdíme často sami a nic nekontrolujem :) Tj. možná lepší počkat až bude větší (dítě, ne žena :)

                        0 0
                        • scret  

                          zena ho chce, tahat budu samozrejme ja:))

                          Meli jsme pujcenyho chariota pred 14ti dny.. takze mas pravdu, zastavovani atd. Ale to mi zas neva, neberu to jako svih, ale jako relax… Zena se projede zaroven taky, prtze ji bajk proste chybi, jsme spolu a zaroven clovek okusi zas trochu jiny pojeti cyklistiky:)

                          0 0
                          • Bulda  

                            jasny, svih to s vozikem nebude nikdy, ale když chces stihnout třeba otvíračku hradu, tak rychle zjistis, ze ses prepocital :) hospoda pod hradem ale nakonec taky dobra :D

                            0 0
                      • MlokCZ  

                        Poslal jsem Ti mail, jeden vozík bych tu měl na prodej (2013tka a bude za méně než 10tis. a to navíc s Big Apple plášti, vyrobenou X-12 osou, síťka, miminkovník + samozřejmě je v odpružené verzi – Comfort).

                        0 0
              • maajkee  

                Já vydražil před týdnem Croozra 2012 s odpružením Dogy za 8 tisíc. Uplně jak novej, ještě jsem do toho pořídil miminkovník, taky jak novej za 7 stovek. On ten miminkovník se použije chvíli, takže když ho někdo prodává většinou vypadá jak novej.

                Musím říct, že sice je vozík širší než chariot, ale dogy odpružení funguje naprosto parádně, ani jsem to nečekal. Oproti Chariotu co měl brácha funguje určo líp.

                Výhoda je, že to člověk pak zas klidně prodá jen s malou ztrátou.

                0 0
                • Ruprt2  

                  Klasický názorový kotrmelec.

                  Odpůrce vozíků kupuje vozík :-)

                  0 0
                  • maajkee  

                    Je to možný, jak neguje vždycky všechno. Každopádně fajn by byl link, kde vozík radikálně odmítám, bohužel už si to nepamatuju.

                    0 0
                    • scret  

                      taky by me to zajimalo…

                      0 0
                      • maajkee  

                        Vím, že brácha vozil děcka ve vozíku už cca před 5, 6 lety a přišlo mi to fajn, tak se divím, že bych to odmítal. Leda v nějakým bojovným negujícím duchu aneb „maajkee proti všem“ :)

                        0 0
                        • scret  

                          jestli si te neplete s jirim, MPIIIkou apod.:)

                          0 0
                          • maajkee  

                            Možná, já jsem byl maximálně odpůrce vození děcek v sedačkách, vozíky mi příjdou daleko lepší.

                            0 0
    • scret  

      nevi nekdo, jestli se da „tkanina“ tzn. kapotaz croozeru prehodit? jde mi o to, jestli se daj zamenit s nekym – napr. kvuli barve…

      0 0
      • Bulda  

        jestli myslis originalni vrchni dil, kde je ta ridka sitka a plastenka tak ten je na 2010 na patentky – jde cele sundat za par vterin – viz foto

        a jako bonus vychytavka na in-line :)

        0 0
        • scret  

          myslel jsem komplet tkanina, o cem pise niz Lisak…

          ale nebudu to resit, byla by to neskutecna drbacka a i shanet nekoho, kdo by to podobne chtel zamenit bude asi nadlidsky ukol…

          Mam totiz moznost koupit za dobrou cenu 2013, bohuzel je vozik ruzovy a my mame kluka:)

          0 0
      • Lišák  

        Měl jsem ho komplet odstrojený, když jsem nechával svařovat prasklý rám. Jde to ale blbě.

        0 0
        • Bulda  

          Také jsem musel komplet odstrojit, když jsem potřeboval našít záplatu zespodu a dostat to do stroje. Šlo to celkem dobře, tam i zpět. model 2010

          0 0
    • Bulda  

      ocelová koncovka tažné tyče s kluzným uložením vnitřního prstence – aby nedocházelo k tomuto:

      http://www.velofiala.cz/…1-resize.jpg

      http://www.velofiala.cz/…vesu-croozer

      0 0
    • antuch  

      trošku to oživím…mám doma croozer a chci dodělat odpružení…bude to klasika s gumicukem. Řeším ale spíš to, jestli mám do kyvky vařit pozdra na ložiska nebo se původní uložení kola použije jako kluzný čep. Tuhle diskuzi jsem pročetl asi 4× a spousta z vás to ložisko prostě něřeší…tak se chci zeptat na zkušenosti, životnost, mazání, vůle. Teda pokud se na ložisko vykašlu…

      0 0
      • Bulda  

        je to plast, docela bych se toho bál

        ale když to včas prodáš…

        0 0
    • Fuzz  

      Pozdravujem Vsetkych Croozeristov. Tiez som sa po 1.sezone jazdenia rozhodol pre pruzenie a jeho vyrobu. Ponukam dalsiu moznost riesenia na inspiraciu. Je to stabilne, kolesa nemaju tendenciu vykyvu do Acka ako tatrovka, pruzi ho klasica tlacna pruzina so zdvihom 4–5cm. Cely system je schovany za oplastenim (v kufri).Rozchod kolies sa zvacsi max. o 2mm na stranu, co v podstate ani nieje poznat. Brzdu pouzivam len na jednej strane, bolo nutne ju premontovat na nove uchytenie ramena. Os kolesa sa posunula smerom vzad asi o 5cm.

      Jedinym minusom je nutnost urobit malu dieru do oplastenia na oboch stranach. Co si myslim nieje velka vada, takmer to nevidno aj po demontazi ramena(vid. foto).

      Ak by bol zaujem je mozne to dat vyrobit a galvanicky pozinkovat. Testovacia jazda je mozna v Ziline a okoli, ci uz s dietatom alebo bez;) Pruzenie pasuje na modely Croozer 535, Croozer 737, Croozer Kid for 1, Croozer Kid for 2 od 2006–2013.

      Ak by ste mali akekolvek otazky tak na rstr@post.cz

      Jazdeniu zdar.

      RS.

      0 0
    • l.bily  

      Dobry den, chcel by sem nekoho pozadat, poprosit ci by mi vedel urobit odpruzeni, samozrejme ze zaplatim, len 3000 sa mi zda pre nasu rodinu moc za to co sa ponuka na internete. Kupil sem crooza pre jedno dieta vcera z bazosa a bez odpruzeni to bude asi moc tvrde. Sam to nedokazem, byvam na byte a bohuzel nepoznam nikoho kto by to byl schopny urobit. Dufam ze sa tu najde nejaka dobra dusa. Zatim dekujem

      0 0
    • l.bily  

      Dobry den, chcel by sem nekoho pozadat, poprosit ci by mi vedel urobit odpruzeni, samozrejme ze zaplatim, len 3000 sa mi zda pre nasu rodinu moc za to co sa ponuka na internete. Kupil sem crooza pre jedno dieta vcera z bazosa a bez odpruzeni to bude asi moc tvrde. Sam to nedokazem, byvam na byte a bohuzel nepoznam nikoho kto by to byl schopny urobit. Dufam ze sa tu najde nejaka dobra dusa. Zatim dekujem

      0 0
    • antuch  

      tak já už mám taky skoro hotovo…hliník, ocelová osa, kluzné silonové pouzdro…nakonec jsme klasické ložisko vyhodily kvůli jednoduchosti a chodí to nádherně

      0 0
      • l.bily  

        tak sem croozera predal, mal som pre jedno dieta a podla mna je to velka tazka opacha a hlavne ta sirka ked sa da odpruzenie, bez odpruzenia nepouzitelne,kupil som novy za cca 7400 kc ktory je uzsi, troska mensi, lahsi, ma odpruzenie a rucnu brzdu, croozer ma sklamal, predrazena opacha.

        0 0
        • saddik  

          Tak myslím že informací se dá dopředu o croozeru zjistit dost na to, abys věděl, do čeho jdeš, takže můžeš bejt naštvanej maximálně na sebe. A taky bys mohl aspoň říct, co sis teda pořídil místo toho.

          0 0
        • scret  

          a cos teda koupil jinyho?:)

          muj nazor je, ze je to kazdopadne draha ja.ka, bohuzel si nepomuzes… Lepsi nez kupovat chariota:)) Navic chariot ma zas jiny nevyhody…

          0 0
          • antuch  

            já koupil bazarovku ve velice slušném stavu za 5500,– odpružení 1300, takže celkově to šlo…nový bych nekupoval, když ani nevím, jestli v tom prcek vydrří

            0 0
    • l.bily  

      Ja nejsom nastvany, a ked chcu za to tolko penazi tak by to malo byt podla mna viac vychytane a nie aby clovek riesil kopu veci, na to nemam ani cas ani priestor. Bral som to tak ze je to dost rozsirena a oblubena znacka tak som to nejako neskumalo podrobne a to ze je to tak zbytocne velke ma prekvapilo az som to kupil a vozik ktory tak siroky je podla mna nepouzitelny, nevojde sa na kocikove liziny na schodoch, nevojde do dveri a tiez do bran na cyklostezkach. Nechcel som robit reklamu ale je mi to jedno, http://www.jupihracky.cz/…eleny-p37169 . Mojej malej sa zdal hnet lepsi nechcela zneho ani vyliest. Preco je to tak siroke? A velke? Som priemerne zdatny cyklista ale tahat to do kopca je za trest, ozaj tento mensi sa aj lahsie taha.

      0 0
      • scret  

        vaha 14,5kg vs. croozer 12kg…:) ano, u croozeru se musi zapocitat jeste odpruzeni, takze jsi ± nastejno!

        Odpruzeni bude u croozeru lepsi a s vyssim zdvihem…

        Croozer ma vyhodu v tom, ze je siroky – tak snadno ho neprevratis…

        Jinak cena za to Tregio hovori jasne…

        0 0
        • l.bily  

          Vaha je blbost, u toho tregia je aj s kolesem krabicou ruckou atd, ten rozdiel je hnet poznat. Neviem co by som musel robit aby som ho prevratil. Croozer za tu cenu nema vyznam. To dorobene odpruzenie moze lepsie tlmit ale aj toto je plne dostacujuce. Musel by si to na vlastne oci vidiet a porovnat ako ja ze croozer vo vsetko okrem odpruzenia ktore neni origo prehrava, dokonca aj chrbtova operka je viacej sikmo ako u croozera, co je dalsia vyhoda. Nechcem croozera hovadit, len nastastie je konkurencia dalej za lesie peniaze, tak preco si nevybrat?

          0 0
          • scret  

            vaha je blbost? cece, to poznas treba kilo rozdilu, kdyz to tahnes?:) posli nejaky fotky…

            Jinak tohle je uzky cca jako chariot a ten neni problem prevratit… Jeden muj znamej udajne prevratil i croozera:)

            0 0
      • saddik  

        Hm, tak ten jsem ještě neviděl. Trochu bych se bál o stabilitu, myslím, že právě proto je croozer široký. Šířka bude taky výhodou při převržení, kde zalistí dítěti víc místa k zemi.

        Přehvapuje mě, že tam udávají hmotnost o něco vyšší, než je udaná u croozeru.

        A jak na tom funguje to odpružení, je to dost citlivý? U croozeru mám odpružení dogy a jsem opravdu překvapenej, jak citlivý to je (než jsem vyzkoušel, tak jsem tomu nevěřil).

        0 0
        • l.bily  

          Jak uz som pisal vyzsie, odpruzeni u croozera sam nemal tak nebudem komentovat aj ked si myslim ze bude lepsie jak u toho maleho, ale aj tak je dostacujuce, co sa tyka stability testoval som ho s 5 rocnou dcerou nez tam dam maleho a nepodarilo sa nam ho prekotit, naozaj neviem co by som musel robit aby sa to podarilo, myslim ze nikto ani z 1/3 stym nejazdi tak aby to prekotil

          0 0
          • scret  

            ja muzu porovnat zatim jen croozera s Fiala opruzenim (pruziny) a s tim starsim odpruzenim na gumicuky a Chariotem CX1… a Croozer je oboje lepsi nez na drahym chariotu

            0 0
            • l.bily  

              To je urcite mozne, ale povecme si po pravde, je jasne ze bez odpruzenia je to hrozne aj ked verim tomu 90 percent majitelou to pouziva bez odpruzenia. A ci je odpruzenie jedno citlivejsie ako druhe uz neni az tak dolezite, hlavne ze tam nejake je a funguje pokial niekto vyslovene nejazdi teren. Mne sa zdalo davat 100 euro za par kusu zeleza dost. Skoda ze to nemal creoozer uz od nova, taka znacka by to mala mat, bez toho je to dobre tak na vozenie batoziny :))) keby mal odpruzenie a nebol tak siroky tak by som si ho urcite nechal

              0 0
              • scret  

                croozer uz ale ma origo odpruzeni..

                0 0
                • l.bily  

                  Kids plus za 650 euro :)))) dat za vozik tolko ako za bicykel na deorku a slx. Dakujem nechcem, mne sa ta cena zda prestrelena. Ten rozdiel za to nestoji a to niesom clovek tory by mal hlboko do kapse.

                  0 0
                  • scret  

                    neodpruzeny stoji u nas cca 11tis. + 3tis. odpruzeni a jsi na 14tis. co stoji uz origo odpruzeny… u chariota jsi cca na 22ti…

                    0 0
                    • l.bily  

                      Takze 2–3 nasobek

                      0 0
                      • antuch  

                        tenhle na první pohled vypadá dobře, ale chybí tam brzdy na zadní kola (teda krom těch řemínků) a je tam vidět trochu šetření peněz. Na druhou stranu bych ho chtěl vidět naživo. Líbí se mi nastavitelná rukojeť a tlumící systém

                        0 0
              • MaPa  

                A ci je odpruzenie jedno citlivejsie ako druhe uz neni az tak dolezite, hlavne ze tam nejake je a funguje pokial niekto vyslovene nejazdi teren.

                A to je právě kámen úrazu v tom porovnávání. Je to brutální rozdíl právě při jízdě v terénu a proto si ho x% lidí dokoupí/dodělá. Jasně, na asfalt a cyklostezku stačí i odpružení typu Chariot. Já teď budu vozit na gumicucích už třetí dítě v Croozeru, něco máme naježděno, okolo nás se taky sešlo pár vozíků s různými úpravami od různých výrobců tak si troufám tvrdit že to dokážu porovnat. Do terénu bych nicméně něco méně citlivějšího už nechtěl.

                0 0
                • scret  

                  *1

                  0 0
                • l.bily  

                  nevim co myslis terenem presne, ale polnacku zvlada v phode a po kamenoch a korenech nebudem decko vlacit, nejsem blazen a tiez by mna zajimalo jak a kde jel ten borec co to prevratil. to uz je skratka extrem a o takem jezdeni sa nema smysl bavit ked nekdo jede s 2 rocnym deckem jak idiot. promna byl hlavny duvod proc ne croozer sirka a velkost vozika.

                  0 0
                  • scret  

                    treba kdyz vezmes obrubnik, je to hned… Cim lepsi odpruzeni, tim min to decko „vlacis“..

                    0 0
                  • MaPa  

                    a proč myslíš že chtějí všichni jezdit jako ty? to jsou potom automaticky idioti? je to přece na každém ať si vybere kde chce se svým děckem jezdit ne?. rozdíl v odpružení se projeví už na traktorem projeté polní cestě, taky dost dobře nechápu jak z mapy poznáš na které cestě budou kořeny a na které ne, ale nikomu to necpu. prostě jezdíš jinak tak ti stačí co sis vybral, ok. ale nevysvětluj ostatním, že je to lepší. lepší pro tebe ano, pro ně nevíš…

                    převrátit vozík nemusíš ve třicítce, s trochou nepozornosti to jde i při jízdě „krokem“, stačí vlna a vysokej šutr – ale to u tebe když tě čtu nehrozí, takže se vracíme zpátky že každej s vozíkem zřejmě jezdíme jinak.

                    mě osobně zase riziko převrácení tolik nevadí, protože vím, že se tomu dítěti nic nestane, dokonce jsem viděl jak bylo rozzářený co že se to nestalo, ale taky tu situaci nepaušalizuju a nenabádám každého aby to zkusil nebo nedejbože změnil kritéria výběru.

                    croozer si mimochodem vybíraj i lidi co chtějí s dítětem jezdit brzy, protože se do něj vejde „vajíčko“ autosedačka, což se o těch úzkých říct nedá. taky argument. prostě je jich spousta a prodej jednotlivých typů snad asi hovoří sám za sebe.

                    0 0
    • antuch  

      jinak já už mám taky hotovo…

      0 0
      • scret  

        koukam, zes tam narval rohy.. to kvuli bruslim?

        0 0
        • antuch  

          Nebruslim,tohle je spíš praktický.Jednak kvůli odpružení šly madla výš a jednak jsou dost úzká.Tak jsem přidělal rohy do normální výšky.Navíc se s tím líp operuje a tlačení do kopce je taky snazší

          0 0
          • scret  

            tak madlo by slo otocit ne? ja to mam teda v tyhle pozici a je to akorat i s odpruzenim a to nejsem zadnej cahoun…

            Jinak ja bral taky bazarovku, od Mloka… Sice ruzovej a mame kluka, ale za tu cenu, no nekup to:)

            0 0
            • antuch  

              při otočení je to na mě nízko, zkoušel jsem to…jediná varianta by byla zkusit to ohýbačkou trubek trochu přiohnout. Takhle mi to celkem vyhovuje

              0 0
        • antuch  

          Nebruslim,tohle je spíš praktický.Jednak kvůli odpružení šly madla výš a jednak jsou dost úzká.Tak jsem přidělal rohy do normální výšky.Navíc se s tím líp operuje a tlačení do kopce je taky snazší

          0 0
          • Lucie_Sx  

            Ahoj všem, narazila jsem na tuhle diskuze prakticky náhodou při hledání odpružení na Croozera.

            Mohli byste mi prosím poradit, zda mám pořídit klasické Dogy (drahé) anebo by stačilo tohle? http://deti.bazos.cz/…-Croozer.php

            Nevyznám se v tom, podle ceny by to bylo jasné. Díky všem co odpoví :-).

            0 0
            • scret  

              kolik stoji Dogy? 2tis.? Zas to mas nejakym zpusobem osvedcene, otestovane atd.

              V pripade toho, ze ti to udela nejakej franta z horni dolni, jaky mas zaruky? a v pripade toho, ze se to rozleti, co si myslis, ze si na takovym cloveku vezmes?

              0 0
            • saddik  

              Těžko soudit, když člověk to samodomo z inzerátu nemá v ruce. Mám dogy, funguje dobře, ale není bez vady. Reklamoval jsem prodřené gumicuky, teď už dávají místo toho vinuté pružiny (reklamace bez problémů vyřízena a už mám právě ty pružiny, které jsou lepší). Taky při montáži Dogy se mi napoprvé ne uplně dobře vycentrovala distanční vložka pod ložiskama a na jedné straně to drhlo – nemají v tomto ohledu dobře vymyšlené tolerance – když se to ohlídá, je to ok, ale když by to montoval někdo, kdo si toho nevšimne, tak by závadu těžko hledal. Taky na Dogy, když se přendá parkovací brzda, tak nefunguje moc spolehlivě. Tedy celkově vzato jsem s funkcí Dogy spokojený, ale pořád to není natolik user friendly, jak by měl být profi produkt. Měli se soustředit trochu víc na konstrukci a trochu méně na design (že to je CNC frézované je sice frajeřina, ale funkce je důležitější).

              0 0
            • antuch  

              to moje odpružení stálo 1500,– bez gumicuků (ten v metráži byl 15,– za metr…)…kdyby něco, tak můžu zařídit…

              0 0
    • josee  

      Kdyby někdo chtěl udělat pevnou osu na připevnění vozíku. Jdu si nechat udělat k soustružníkům. Tak bych mohl nechat přidělat více kusů.

      0 0
      • scret  

        vidis, zapomnel jsem to dat sem…

        Kdyby nekdo chtel, mam doma osu na croozer… Kdysi si ji nechaval vysoustruzit Mlok, od ktereho jsem vozik kupoval…

        Je to X12 – syntace…

        0 0
    • ondrabar  

      Tak mám taky hotovo. Inspiroval jsem se novým odpružením od Fialy (http://www.velofiala.cz/…dy-2005-2012). Ale nechtěl jsem za něj dát 3500 Kč. Jako pružící „médium“ jsou použité tlumiče z Babety (cena cca 200 Kč přes bazar). Zbytek ocelové profily zakoupené zde: http://zelezarstviskorepka.cz/kontakt/ (sídlo na Pražákové, v Brně). Nechci jim dělat reklamu, ale je to fakt super obchod. Mají veškerý sortiment, s možností nařezání na různé délky, za opravdu lidové ceny. Veškerý železný materiál včetně šroubů mě stál do 200 Kč a svaření (šikovný tchán) sedmičku slivovice. Jo a v místě spojení pohyblivé části s vozíkem jsou dvakrát dvě ložiska dohromady asi za 80 Kč. Suma sumárum celková cena odpružení je 480 Kč + barva, trocha práce a slivovice :-D. Ještě mám před sebou zatěžovací zkoušku v terénu. Zatím jsem jen zjistil, při přejezdu prahů že to pruží. Tak snad to bude v pohodě.

      Díky všem za cenné rady a náměty.

      0 0
      • ondrabar  

        Ještě přidávám náčrt použitých materiálů. Rozměry jsou jen orientační, a jedná se o prvotní nástřel, realita se mírně odlišuje, ale snad to pomůže. Ložiska jsem použil 6001 (http://www.zkl-loziska.cz/…ko-6001-ZKL/) na každou osu jsou použity dvě ložiska a mezi nimi je je „podložka“ vyrobená z trubky 16/2.

        0 0
    • david_zacek  

      Ahoj,

      nemáš prosím tě k tomuto odpružení nějaké základní rozměry? Díky.

      David

      0 0
      • ondrabar  

        Udělal jsem nějaké fotky z metrem, tak snad pomůžou. Všechno to bylo dělané „na koleni“ takže žádný přesný výkres nemám.

        0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.

Podobné diskuse