• Jarunak

  Nedavno jsem autem za svetla predjizdel cyklistu co mel naprosto neprehlednutelnou zadni cervenou blikacku. Byl perfektne videt na 100m proti slunicku.

  Neporadite prosim nekdo nejakou takovou blikacku na denni pouziti co by mela alespon 200 lumenu a byla videt take z boku?

  0 0
  • borda  

   je to o něco méně, ale svítí fest, navíc se ten světelnej tok dá plynule regulovat.

   https://www.alza.cz/…d5685141.htm?o=4

   Jinak nějaký denní blikačky dělá tuším třeba blackburn.

   0 0
   • Prazak0  

    Mám blikačku Smart, uvádějí u ní 80 lm a myslím, že je opravdu. Řekl bych, že bude vidět velmi dobře i za dne. Nemyslím ani tak dny jako dnes, kdy je zataženo, momentálně u nás celá obloha, ale nejsou to těžké mraky, že je hůř vidět. Světla docela dost, žádné tmavé mraky. Na slunci, přímo na něm, tak moc vidět není nic. Plné sluneční světlo je až 200 tisíc luxů. Tady spíš mít nějaké reflexní prvky.

    U těch blikaček jde taky o optiku. Pořídil jsem si druhou blikačku Force, udávaných 16 lumenů. Svítí velmi dobře, ale bez optiky. Do 100 metrů to je vidět jako docela silná blikačka, pak asi tolik ne. U té zmíněné blikačky jde o optiku. Pokud tam není, tj. světlo jde úzkým paprskem, tak potom je lepší ten můj Smart, co má 80 lm, ale má to v kuželu, který se velmi málo rozšiřuje, udávají viditelnost 1600 m. Jinak na kratší vzdálenost 100 a nejspíš 200 m to bude v každém případě vidět velmi dobře, i kdyby to nemělo optiku a svítilo do všech strany (polokoule). U těch nabíjecích světel bych se bál, že to dlouho nevydrží svítit. Nebudou to desítky hodin, na plný výkon v lepším případe nějakých 8 h, v horším třeba jen 2 h, což je pak málo.

    0 0
    • ˘Ö˘ Krab  

     Nevím, běžně se udává u slunečného dne 100 000 luxů. Odkud máš těch 200 000 ?

     Reflexní prvky jsou účelné tehdy, kdy na ně svítí kolemjedoucí vlastními a relativně silnými zdroji světla. V ostatních případech zabírá barevné oblečení, při nízkém kontrastu s velkým podílem modré složky záření se naplno projeví efekt fluo pigmentů.

     Nabíjecí světla, pokud jsou nabita, vydrží i v relativním chladu blikat několik hodin, provozuji je souběžně s bateriovými, vyzkoušeno. Také je rozdíl, jestli s optikou přímo na LED, s optikou druhotnou (nebo v kombinaci) nebo jestli COB LED (což bývají často právě ty moderní nabíjecí).

     Předpokládám, že máš Smart 317R 1W, z těch velkých na baterie je také dobrá Smart 5123. Od obou jsem měl v ruce kopie s horšími diodami a svítily asi tak polovičně. Osobně používám Author RedSpot.

     0 0
     • Prazak0  

      Ano, maximum slunečního svitu za poledne se udává přes 100 tisíc, někdy hodnota 120 nebo 130 tisíc. Čistě prakticky, lidské oko u silného osvětlení rozdíl moc nepozná. Já to číslo měl v hlavě, možná jsem spletl 120 s 200, nevím.

      Reflexní prvky, na které svítí třeba i zapadající slunce nebo slunce co je přece jen níže, tak dokážou při osvícení velmi silně zářit. Ano, dobré může být i oblečení určitých barev,

      Nabíjecí světla se výdrží liší, platí pro přední i zadní. Pokud má některé sice velký výkon, ale ne tak silnou baterii, tak by skutečně mohlo svítit jen pár hodin. Dobré světlo by mělo vydržet více hodin. Mám Smart RL 317 R, bez uvedením jednoho Wattu. Jakou má spotřebu nevím, při blikání vydrží baterie dlouho. Ano, kopie no name dokážou vypadat stejně, typicky proudu žerou i víc, ale svítí dosti méně. U tohoto světla mám až obavu, aby vzadu to neoslňovalo. U předního světla pak řidiči blikají, asi ani moc silné zadní by se jim nelíbilo. Ale blikací režim není tak intenzivní jak trvalé svícení, záblesky jsou krátké. U trvalého svícení bych v noci nechával intenzitu poloviční, i ta svítí dost.

      0 0
      • ˘Ö˘ Krab  

       Ty reflexní prvky jsou prakticky viditelné v odrazu, jen pokud máš slunce přímo za sebou.

       Zadní 1W je ještě tak nějak mezně snesitelná (ale i dobrá 0,5W s nevybitou baterií stačí, nad cca 40 lm), dopředu se prodávala třeba Smart Egg 184WW – 2W a to bylo už na blikání většinou moc, na svícení ale v pohodě, ale jen jako orientační a poziční světlo, nesmělo směřovat moc nahoru, ale nedalo se použít na osvětlení cesty pro plynulou jízdu. Pokud silnou blikačku dopředu, tak to chce pulsování, což dělají asi výhradně světla s akumulátorem. Nebo nějakou levnou krabičku za 100 Kč na baterie a k tomu prostě standardní světlo na akumulátor.

       Nabíjecí světla opravdu jsou i jen na těch „pár hodin“ a bývá to u nich celkem pravidelně uvedeno, jako třeba 6 hodin blikání a jen 1,5 hod svícení. Hlavně je třeba mít u všech světel na paměti pokles reálné kapacity baterie při poklesu okolní teploty, malých akumulátorů v dobíjecích světlech se to může dotknout výrazněji, jejich prochladnutí je otázkou chvíle.

       0 0
       • Prazak0  

        Tak jistě, reflexní prvky jsou vidět buď na slunci, nebo pokud je nasvítí světlo, klidně i od kola. Já osobně nemám rád kola, co mají vepředu blikačky. Občas to oslňuje a blikání člověka rozčiluje, i když to třeba nesvítí do očí. Vzadu u slabšího světla to je v pořádku, u bílého světla vpředu mi to vadí.

        Zatím mám všechna zadní světla na baterie, používám nabíjecí, vydrží docela dlouho, řekl bych že dobrá nabíjecí vydrží lépe než nějaká levná alkalická. I ty z Lidlu vzadu fungují velmi dobře, do předního světla baterie z Lidlu ovšem raději ne. Dnes má smysl kupovat jen aku, co se vybíjí velmi málo, i ty staré NiMh mi ale vydržely přes 10 let, spíš déle. Pak je pokles kapacity, ale u menšího zatěžování se to tak neprojeví. V zimě je dobré mít ty baterie uložené v chladu, vlastně i v létě, ne každý to chce cpát do ledničky, ale třeba do chladnějšího sklepa, kde místo 26 st je jen 16 st ap.

        0 0
        • ˘Ö˘ Krab  

         Použití přední blikačky má také svá daná pravidla.

         Doporučuji oslovit nějakého odborníka, který s bateriemi pracuje profesně (a nejsou to u něj články a baterie za stokoruny), aby objasnil samovybíjení baterií a vyvrátil mýtus ukládání v ledničce.

         Lidlové baterie Tronic fungují celkem uspokojivě, za ty peníze. Přední „opravdu světlo“ na malé články AAA nebo AA je nesmysl, jejich energetická hustota není dostatečná. Smysl má buď zabudovaný akumulátor nebo nějaký batterypack, případně světlo na výměnné baterie 18650. Kvalitní články (Samsung třeba) mají opravdu velkou kapacitu i provozní spolehlivost, jen se s nimi musí trochu umět zacházet.

         0 0
         • Prazak0  

          Samovybíjení závisí na teplotě, jak u článků starých, které se vybíjely velmi rychle, tak i u těch nových, kde za určitých podmínek se za rok vybije nějakých 15%, nevím přesně kolik, taky se liší dle značky. Baterie z Lidlu se vybíjejí rychleji než ty značkové. Ty malé AAA do blikačky postačí, ale na přední světlo, i když AA, tak tady může být problém. Dřív např. ten, že baterie v balení měly každá jinou kapacitu, někdy se to lišilo dost. Nevěřím ani té životnosti, dobré baterie by měly vydržet několik set cyklů (udávaných tisíc je mimo realitu, baterie často fungují, ale kapacita je výrazně snížená). Vepředu mám světlo BM Ixon IX, deklarovaná intenzita osvětlené plochy je 80 lx. Hlavně tam je dobrá optika, osvětluje to široké pole, přitom světlo je intenzivní. Při nějakém měření, testu, naměřili luxmetrem hodnotu menší, nevím jestli 60 lx, ale i tak je osvětlení slušné, to už odpovídá osvětlení místností, když se dřív svítilo klasickými žárovkami. Mnohde ani nějaká místnost jako chodba neměla těch 60lx, ale jen 30.

          0 0
         • Romancero  

          lipolky do ledničky (chladu) je snad dobré (nabité) ukládat-pokud nejsou delší dobu v provozu..

          0 0
          • marttoni  

           Nabité ale jen částečně na 3,75 – 3,85V. Lepší nabíječky mají režim Storage, který aku nabije popř vybije na tuto hodnotu. Teplota 0–25°C

           0 0
          • Prazak0  

           Tak já mám články NiMh, i pro ně platí, že chemické procesy v nich probíhají v chladu pomaleji. Nejde jen o samovybíjení, ale hlavně o celkové stárnutí, degradaci článku věkem, i kdyby se nijak nezatěžoval. Nakonec i guma, pláště nebo duše, kdo je bude mít v teple 26 st. tak to nevydrží jako v teplotě nižší, třeba 15 st. A opačně, to že některé články nefungují tolik za mrazu, to je dané právě tím. Chemické reakce jsou zpomalené, takže článek má menší kapacitu, kterou je schopen v daných podmínkách poskytnout, případně i menší proudový odběr. Ani nabíjení nemá být v chladu, optimum se udává 20 st, nabíjet třeba při 5st nad nulou nemusí být vůbec dobré, ani u pomalého nabíjení. U rychlonabíjení bych se docela bál, aby článek nevybouchl.

           0 0
   • vasek80  

    Ty ji máš? Jak dlouho vydrží blikat na těch 150 lm. Děsím se po každé vyjížďce chodit nabíjet.

    0 0
    • borda  

     Mám, ale úplně čerstvě koupenou. Zatím jsem ji stihl akorát pořádně zašpinit od bahna :).

     Podle údajů výrobce v módu denního blikání na 150 lmn 19 hod.

     0 0
    • borda  

     První dva řádky jsou defaultní módy, druhé dva řádky jsou cokoli mezi těma hodnotama – je, jak píšu výše, plynule stmivatelna.

     Docela jsem to i chvilku lustil, než jsem to pobral :)

     Pamatuje si poslední nastavení.

     0 0
     • Hrabex1  

      jak je mozny, ze day flash 150lm vydrzi temer to samy, co flash 25lm? To jsou kratky blikance v hodne dlouhych intervalech?

      0 0
      • vasek80  

       jj

       0 0
      • deekay  

       ano, je to kratky blik a dvojblik vysi intenzitou, aby to upoutalo pozornost prave za dne. Za tmy uz je to pro kolemjedouci docela otravne :D Chce to prepnout na normal blikani.

       0 0
    • borda  

     Jo a má to USB-C, což je malé, bezvýznamné plus. A krytí IPX7, což je plus významější.

     Toť asi již opradu vše, co jsem k tomu vyzkoumal.

     0 0
     • vasek80  

      19 hodin je paráda. A navíc po stažení na 100lm se to ještě zvedne. Usnadnilo mi to vybírání na nové kolo

      0 0
      • deekay  

       Jo ta blikacka je fakt paradni. Jsem z ji celkem nadseny a jako bonus na kole dobre vypada (teda na blikacku samzorejme)

       0 0
     • Hrabex1  

      trochu me zarazi ten tvar, neni to svetlo sklopene dolu? nebo se da vozit i obracene, aby to svitilo kolmo dozadu?

      0 0
      • Alojs01  

       Muzes ho samozrejme nasadit obema smery. Dal jsem ho na zadni vzperu a dobry.

       Jedina nevyhoda je zapinani. V rukavicich to proste nesepnu…:-)

       0 0
      • deekay  

       da se vozit i obracene, ale ono ma tu zadni diodu podel toho obvodu, takze je videt i sklopene dolu. Mozna je to tak naopak udelane proti oslnovani, tezko rict.

       0 0
       • Hrabex1  

        diky za odpovedi. Radsi bych byl, kdyby to svitilo primo. Oslnovani bych resil jinym rezimem nebo tou regulaci

        0 0
    • pp37  

     Sviti dobre, ale ma hrozne blbe ovladani. Zapinaci tlacitko je poslepu nenahmatatelne a plete se s regulaci intenzity.

     0 0
     • BB  

      souhlas, na tak mizerná tlačítka jsem ještě na žádné blikačce nenarazil. Asi je to kvůli té voděodolnosti. Co je ještě horší je přiložený návod. Docela dlouho mě trvalo, než jsem pochopil logiku ovládání a musel jsem si dát dohromady českou a anglickou verzi. Každá je trochu blbě, ale naštěstí v jiném místě. Nepochopím na co je ten 8 vteřinový zámek. Blikačku omylem nezapnu, díky necitlivým tlačítkům, tak ten lock mode je zcela zbytečný. Jinak svítí parádně.

      0 0
      • d69  

       naprostý souhlas,ale s trochou cviku jsem to dneska dal i v rukavicích :)))

       0 0
      • Smazaný účet  

       Podle fotek to vypadá jako dost velkej fail, ale na druhou stranu, zadní světlo člověk nejspíš nezapíná za jízdy, a obvykle ho zapíná tak jednou za jízdu, takže to nevidím jako úplně zásadní problém. Ale je fakt, že drobná blbost člověka časem dokáže začít naprosto iracionálně ***** :D

       0 0
       • vt  

        Mam ji rok a tlacitka jsou uplne v pohode. Hlavne ze do ni netece.

        Jedine minus vidim ve zbytecne slozitem ovladani a zbytecnem milionu rezimu :-/ Jinak za mne super koupe.

        0 0
        • Smazaný účet  

         Kolik to má režimů? Moje původní Ruby asi pět, a docela mi tím leze na nervy, obzvlášť když si to nepamatuje poslední aktivní :)

         0 0
         • Pijer  

          Tahle má také asi pět, ale plus je k tomu volba intenzity. Každopádně si pamatuje poslední režim. Tedy jenom když si člověk pamatuje, že se vypíná dlouhým podržením tlačítka a nepřemáčkne si to krátkým stiskem :-D

          Na tlačítka jsem si zvyknul, ovládám je v rukavicích, ale ne za jízdy.

          0 0
   • nomecz  

    aktuálně (do 25.10) se dá koupit se slevovým kódem za 409 kč což je asi bezkonkurenční nabídka

    0 0
  • deekay  

   Mrkni na MOON Cerberus, pisou 150lm, ale je to videt fakt dobre i do boku.

   0 0
  • jirkaRS  

   Hele, jestli byla podlouhlá a úzká, tak to byla blikačka od Garminu s radarem Varia. Mám ji a už se mě párkrát ptali lidi z auta na semaforech, co to mám, že svítí pekelně :-)

   0 0
  • xpj  

   Já vozím https://www.kupkolo.cz/…5384_z94933/ a dal jsem to doma na všechna kola. Za ty peníze svítí super.

   Pak mám ještě od Garminu radar a ten teda smaží…

   0 0
   • ˘Ö˘ Krab  

    Pověstná byla tuším první verze Force Ruby.

    0 0
    • Tom-T45  

     Tuhle jsem si zrovna minulý týden objednal z Alíka. Mají u ní udaný výkon 3 W a 800 mAh akumulátor, takže by to mohlo dobře svítit i dost dlouho vydržet, tak jsem zvědavý, nakolik to bude pravda :-)

     0 0
    • Jardo  

     Mám tu Ruby od Vánoc a jsem s ní moc spokojen. Svítí supr a v širokém úhlu pozorovatelnosti. Mohla by ale dýl vydržet. Je to max na dvě delší vyjížďky. Na silnici blikám ve dne v noci :)

     0 0
     • mirage  

      Ctu to tady o tech blikackach. Mam dve na USB, ale dalsi bych bral asi na baterie, treba na 2×2032 a proc. Blikacky na usb maji signalizaci to jo. Nez vyjizdim tak se divam jestli neco nesignalizuje, nee, tak si rikam vydrzi, sednes na kolo, zapnes ji a jedes. No a muze se stat, ze za 10min. jizdy uz signalizuje ze se za chvili vybije a tak se stane, ze dojizdis a zadek uz nesviti a ty o tom ani nevis. Tak ze ted uz asi jen baterie, ale jeste uvidim.

      0 0
      • xtonda  

       Jenže nabít blikačku s akumulátorem před každou jízdou nic nestojí, na rozdíl od nový baterky.

       0 0
       • mirage  

        To jo nestoji, ale musis si na to vzpomenout, dve baterie 2×2032 cena 30,– a vydrzi tam nejmi 3 mesice

        0 0
        • bodlak2  

         blikačka na 2032, to je snad vidět pouze v temné komoře :-)

         0 0
         • Jardo  

          Mám na zimáku i blikačku na 2×CR2032 a svítí to použitelně jenom s novými baterkami. S tou Ruby se to nedá srovnat. Je ale pravda, že ten kus na cr2032 se slabými bateriemi bliká aspoň trochu. Kdežto ta Ruby se vypne a je opravdu blbé, když dojíždíš a nevíš, že neblikáš (stalo se mi to včera). Je potřeba si zvyknout dobíjet před nebo po každé jízdě.

          0 0
         • mirage  

          Tak to by ses divil jak sviti

          0 0
          • nooski  

           Spíše by ses divil, jak můžou svítit dobíjecí blikačky ;-)

           0 0
        • Cryzyy  

         ja bych bral nějakou na 18650, abych baterku nemusel řešit :)

         0 0
       • Prazak0  

        Pokud se musí před každou jízdnou nabíjet přes USB, nějaký minikonektor, tak tipuji životnost na jeden rok. Nejlepší je na AAA baterie, tam normálně fungují i nabíjecí, vydrží to dosti hodin.

        U integrované baterie je taky problém, že není výměnná. Mně třeba před lety odešel holicí strojek. Ani se neopotřebovala ta planžeta, ale baterie kaput. Rozdělat to nešlo, baterie zatavená. Nabíjet před každou jízdou je otrava, já to dělám jen u předního světla, kde to žere víc proudu. Ale v zásadě bych mohl jet víc jízd, pokud jedu jen jednu, dvě hodiny, vydrží mi svítit 4–5 hodin na plné nabití.

        0 0
        • zdenek  

         K tomu bych doplnil, že u těch nevyměnitelných je větší riziko, že se vybijí při dlouhodobém nepoužívání a tím se trvale poškodí (sníží se kapacita nebo úplně odejde). Takže vyměnitelné se při dlouhodobém nepoužívání jednoduše vyndají ze zařízení a vybíjejí se jen samovybíjením (u LSD je minimální). Nevyměnitelné se navíc vybíjejí klidovým odběrem zařízení.

         0 0
         • Prazak0  

          Ano, sice by zařízení neměla mít klidový odběr, v praxi ho ale občas mají. Takto mi jedno staré světlo od BM zcela vysálo baterie na nulu asi po 14 dnech. Naštěstí šly články oživit a fungují. Pokud by tam byla LiPol baterie (nebo podobná), tak po vybití por určité napětí se už neoživí ani náhodou.

          0 0
          • krokus  

           Jak moc velký problém je, když mám blikačky s integrovanou baterií nasazené na kolech v nevytápěné místnosti? Kola mám 3, střídám je, takže jednotlivé blikačky většinu času zahálí…

           0 0
           • Prazak0  

            Tak v baterii probíhají elektrochemické procesy, vč. stárnutí baterie. Nižší teplota stárnutí zpomaluje, teplota nad nulou vadit nemůže nijak. Teploty nižší než nula taky nebudou vadit, elektroly zmrznou obvkle při takových mrazech, které nemají šanci nastat. Naopak, dříve se skladovaly NiCd baterie zcela vybité a v mrazáku. Jinak by bylo za extrémních mrazů, nějakých –40, tady by mohlo dojít z mrznutí a roztržení článku.

            0 0
           • babkanakole  

            Třeba ten Moon v návodu hlásí, že i při nepoužívání je třeba minimálně každého čtvrt roku nabít.

            0 0
            • Prazak0  

             Pravidelné dobíjení je spíš kvůli accu, kde dochází k samovolnému vybíjení. I když u lithiových článku je malé, tak dochází k němu. Ovšem pokud jsou články starší, pak samovybíjení dokáže být daleko rychlejší. Takto mi zcela odešla baterie u notebooku, po pořízení nového počítače jsem nějakou dobu neužíval ani nedobíjel a baterie je zcela kaput. Tam žádný odběr nebyl.

             0 0
          • zdenek  

           Většinou platí, že zařízení, které nemá mechanický vypínač, má klidový odběr. Tedy i svítilny, které se zapínají tlačítkem.

           0 0
           • Prazak0  

            Pokud je ten odběr nepatrný, menší než samovybíjení baterie, tak to tolik nevadí. Ale i tak chce hlídat, zvl. lithiové baterie se hlubokým vybitím zcela zničí.

            0 0
      • Alojs01  

       Mam zadni blikacky CATEYE na AAA, jezdim temer kazdy den do prace a baterky tam mam cely rok. Na minulou sezonu jsem si poridil na zadni vzpery takovy obyc blikacky na USB, sice presne vim, kdy (po kolika hodinach jizdy) je musim nabijet, ale dost me to otravuje. Tak je mam jako doplnkove k te hlavni CATEYEY.

       0 0
       • xtonda  

        Alkalická AAA má kapacitu cca 1,5Wh, což odpovídá 400 mAh Lion aku. Takže pokud blikna na AAA nebo i 2×AAA vydrží celý rok, tak to znamená akorát to, že to hovno svítí.

        0 0
        • Alojs01  

         Jak sviti mi naprosto staci, ve dne ji nepouzivam a nepotrebuju tem za sebou vypalovat oci…:-)

         0 0
        • Prazak0  

         Je to složitější. U LED je rozhodující protékající proud, nevím už z hlavy napětí, které červené ledky mají. To znamená, že sice můžu mít dva články o 3V, ale na LED je při svícení nějakých 1,7Vm zbytek jsou ztráty v elektronice, která omezuje procházející proud. U levných světel v podstatě odpor vypočítaný dle napětí článků. Proto při poklesu napětí svítí méně. Když mají Lion vyšší napětí, tak se na tom odporu jen spálí víc energie. To napětí zas není o tolik vyšší, aby tam byly přes jeden odpor dvě LED v sérii. Je třeba tedy porovnávat mAh, s tím že u NiCd nebo i primárních článku tam tyto musí být dva. Kolik energie tam je je wattech není tak důležité.

         Ale jinak ano, při extrémně malé spotřebě moc světla nemuže být. Jsou sice velké rozdíly, kvalitní LED bude hodně svítit při malém procházejícím proudu, kdežto nějaká nejlevnější bude málo svítit a proud bude větší. Ale i tak tu jsou určité meze, ty jsou dané tím, kolik ty nejlepší užívané led spotřebují.

         0 0
         • drood  

          Tak ,,regulaci" protopením na odporu už snad nepoužívá žádné LED světlo. Regulace proudu je elektronická, alespoň PWM…

          0 0
          • Prazak0  

           Tím si nejsem moc jistý. Proč tedy u poklesu napětí tam klesá proud? Netvrdím, že elektronika je jeden odpor v sérii, ale moc se od toho neliší. Žádná složitá elektronika tam není, která by např. držela konstantní proud nezávisle na napětí, pokud to je v nějakém limitu.

           0 0
           • drood  

            Nemyslím konkrétní svítilnu. Beru to obecně, asi jako ty v příspěvku. Driver s nějakým Atmel čipem už je záležitost pár korun. Udržování konstantního proudu už musí být standard. Samozřejmě, pokud klesne napětí pod propustné při daném proudu, bude to svítit dál, ale stále méně. A třeba spousta svítilen na 1AA funguje i na 14500 li-ion.

            0 0
  • animalmk1  

   Já vozím tuhle :

   http://www.cateye.cz/…039022/05025

   Malá , hezká , vydrží a je to vidět :-)

   0 0
  • mech1  

   Podívej se na MAX1 Energy USB

   0 0
  • Tomik_S  

   Vozím teď chvíli Lezyne laser drive-2 denní blikání(250lm a slabší 150lm)+dalších 7 možností o výkonu od 6lm po 40lm.

   0 0
  • Jarunak  

   Kluci, dekuji vsem za tipy.

   Jeste jsem nasel od Speslu...... cena je taky spesl.

   https://www.kolokram.cz/…ght-p217302/

   0 0
  • Tom-T45  

   To cos viděl byl určitě Garmin. Ta se navíc ještě víc rozbliká, když ji míjí auto: https://youtu.be/LSToPKFwZMw?… ta je fakt nepřehlédnutelná, ale ta cena…

   Měl jsem tuhle: https://www.global-sport.cz/…-r-1watt-led ta svítila skvěle, byla na mikrotužky, ale nebyla pořádně vodotěsná a zacvakávací mechanismus se po čase začal uvolňovat. Nakonec jsem se s ní projel v dešti a tím jsem ji odpravil.

   Docela příjemně mě překvapila tato ta je je vidět i ve dne na slunci (samozřejmě na Garmin nemá, to je jiná kategorie)

   0 0
   • jirkaRS  

    Cena Garminu je veliká, ale to bezpečí je k nezaplacení. Vědět a mít přehled, že se blíží za mnou auto, je skvělé k tomu, že se nacpu co nejvíc ke krajnici a jak je cesta volná, tak jedu blíže ke středu, kde je povrch kvalitnější.

    0 0
    • Tom-T45  

     Jezdím se zpětným zrcátkem, což je takový Garmin pro lidi, co maj moc dětí a hypotéku k tomu :-) Ale zároveň pořád hledám svatý grál mezi blikačkami, tedy něco, co bude vidět i za slunečného dne a vydrží blikat minimálně 10 hodin. Ideální by byla nějaká 2 – 3 W na tužkové baterky, ale nic takového se bohužel nevyrábí, resp. o tom nevím.

     0 0
     • ˘Ö˘ Krab  

      2–3W červená dozadu je už moc. Červená LED je účinnější, než bílá, stačí proto menší příkon. 1–2×0,5W je dobré, ta 1W / 80 lm už je celkem síla. A nevím, jestli bych takto výkonné světlo raději bral na tužkovky nebo na akumulátor, velmi podstatné je i vlastní řízení výkonu, aby to blikalo pořád stejně a nekopírovalo křivku vybíjení.

      Do hodně špatného počasí je pak lepší vozit blikačky dvě – i kvůli záloze.

      Opěvovanému Garminu 515RTL udávají pro blikání 65 lm a je vidět opravdu královsky.

      0 0
      • Prazak0  

       80 lm v reflektorové optice je opravdu dost, v noci bych si nedovolil to nechat na plný výkon a stálé svícení, blikací režim nechávám, zatím nikdo netroubil. Smart uvádí, že se nemají dávat nabíjecí baterie, je to na dvě malé tužkové. Dávám tam ty nabíjecí, vydrží dlouho, jestli je o chlup menší intenzita nevím, neměřil jsem odběr proudu, svítí to spíš až moc.

       Ano, nejlepší je mít vzadu dvě blikačky, buď obě nechat svíti/blikat, nebo druhou jako zálohu.

       0 0
       • ˘Ö˘ Krab  

        Vzhledem k ceně alkalické AAA baterie kolem 5 Kč bez DPH u standardní produkce Bateria Slaný dávám na léto tyto, na zimu většinou nějaké Varty.

        0 0
        • vasek80  

         Dej si do nějaké vícewattové levnou alkalickou a Ennelop kterej umí dávat i přes 4 A a uvidíš rozdíl.

         0 0
         • ˘Ö˘ Krab  

          To mi je jasné. Nicméně pořizovací a provozní náklady hovoří v zadní blikačce ve prospěch levných alkalických, baterie se tam nehuntují mezním odběrem, ale počasím/kondenzací a průběžným stárnutím. Kdyby šlo o přední světlo, byla by to jiná písnička.

          0 0
         • Prazak0  

          Chce to baterie s nízkým samovybíjením, ve stejné továrně jako Eneloop se vyrábí více značek, např. Fujitsu a snad i Sony, které mi taky výborně slouží. Kupodivu Made in Japan jsou i baterie z Ikey, údajně z téže továrny, fungují velmi dobře. Myslím, že bude velmi dobrá i nabíječka z Ikey, stojí jen 200Kč, přijde mi srovnatelná s nabíječkou Panasonic. Tj nabíjí ne příliš vysokým proudem (něco přes 300mA), odpojení deltaV, každý článek je hlídán zvlášť, žádné po dvojicích, kde to je v sérii a odpojí dle poklesu napětí na jednom článku.

          Dosti lidem nabíjecí baterie dlouho nevydrží, protože mají špatné nabíječky nebo špatný postup. Baterie rozhodně před nabíjením nevybíjet, mít nabíječku, která to odpojí sama, každý článek jednotlivě. Ne moc rychlé nabíjení, když jsou články horké, není to dobré. I když se uvádí, že lze nabíjet proudem snad až 1000 mA, tak nabíjení proudem 300 mA mi přijde šetrnější a zas tak pomalé není.

          0 0
          • ˘Ö˘ Krab  

           A také jak moc baterie vybíjet, resp. jestli nabíjet i málo vybité baterie.

           0 0
           • Prazak0  

            Málo vybité baterie klidně nabíjím. Chci, abych měl záruku, že vydrží svítit 4–5 hodin. Nemá cenu, naopak bateriím škodí, je před dobitím vybíjet. Samozřejmě baterie se nesmí přebíjet. Což se řeší vypnutím nabíjení po poklesu napětí. Ovšem je pravdou, že pokles napětí už znamená začátek přebíjení. Nejšetrnější pro NiMh články by bylo je nevybíjet příliš hluboko, třeba jen do 50% a potom je dobít, ale ne na 100%. To by šlo docílit např. sledováním napětí u článků při nabíjení. Pokud mám třeba vysledováno, že napětí nejprve stoupá až na 1.48V a poté už ne a naopak pak dojde k poklesu napětí, tak ukončit nabíjení zde. To nabití by stejně fakticky bylo na nějakých 95%, spíš více. Jenže nechce se mi baterie hlídat. Pokud nabíjím menším proudem, tak to přebíjení tolik nevadí, než se baterie odpojí. Naopak, u větších proudů může zas dojít k rychlejšímu poklesu napětí. Nejlepší nabíječky nabíjí třeba velkým proudem, ale ke konci nabíjení proud výrazně sníží.

            Dříve jsem baterie před nabíjením vybíjel a nabíjel pak proudem C/10. Z praxe vím, že to vybíjení jim škodí, vybíjel jsem přitom články jednotlivě, ne v sérii. Např. baterie GP uvádějí, že jim nijak neuškodilo v testu, když byly rok pod nabíjecím proudem 100 mA (AA články). Nabíječky po skončení nabíjení obvykle malý proud tam posílají, ale bývá 30–50 mA, do doby, než člověk články vyndá. Myslím, že bateriím to nijak nevadí. Staré světlo BM mi vybilo baterie Fujitsu všechny na nulové napětí. Prostě byl tam nějaký nepatrný proud i bez svícení, který během pár týdnů baterie zcela vybil. U vybíjení v sérii je nejhorší možnost přepolování, tj. nevratné chemické změny znamenající poškození článku. Tady byl asi vybíjecí proud tak nízký, že k přepolování nedošlo (k přepolování stačí, aby jeden článek byl slabší a jiný naopak silnější, pak je tím zbytkem ten slabší nabíjen v opačné polaritě). Baterie jsem opatrně nabil, nyní normálně užívám, nepozoroval jsem žádný pokles kapacity. Ani jiné špatné chování, baterie v nabíječce reagují poklesem napětí, kterým se ukončuje nabíjení. Potíž je, že některé baterie, zvl. ty horší, na konci nabíjení ten pokles napětí nemají, nebo k němu dojde až po dlouhé době, mezitím se přebíjí, baterie je horká, což jí škodí.

            0 0
            • K2  

             Ahoj, mám doma mix dobíjecích baterek 1,2 NiMH různého stáří. Jedná se o Lidl, Sanyo a GP.

             Dá se nějak jednoduše změřit stav těch baterek, třeba maximální napětí po odpojení z nabíječky?

             Syn má terénní auto na dálkové ovládání, kterému odešel baterypack z 8×1,2 NiMh baterk, tak bych mu chtěl sestavit nový a chtěl jsem použít ty baterky, které mám doma. I když je plně nabiju, tak mi auto nechce jezdit (asi některá z baterek není v dobré kondici a nedá už dostak proudu a tím znehodnotí celý baterypack (baterky jsou v sérii)

             Díky za info, jak poznat stav starších článků – možná koupím novou sadu a bude klid…

             0 0
             • Prazak0  

              Tak ono se moc nedoporučuje míchat různé baterie, různé stáří a typy. Protože budou mít jednak jinou kapacitu, potom možná i jiný vnitřní odpor. Stav článků jde zjistit asi nabíječkou, která provádí testování případně formátování. Já mám starou nabíječku Voltract, která toto uměla. Nyní to umí jen teoreticky, elektronika funguje, ale nefungují tlačítka, takže nemůžu zadat ten režim testování nebo čehokoli. Loni jsem si koupil jakousi nabíječku, zasílali mi to z Polska. I u nás to dělají, jsou to v podstatě kopie té samé nabíječky. Režim testování je v nabití naplno a potom se vybíjí. Testování opakovaně nabíjí a vybíjí články, sleduje změnu kapacity. Pokud roste, tak opakuje cyklus, když klesne, přestane.

              U toho auta asi půjde o velké vybíjecí proudy. U starých článků může být kapacita slušná, ale jen pro menší vybíjecí proudy. Pro velké proudy může být kapacita menší. To je třeba vědět, že kapacita článků je různá pro různé vybíjecí proudy. Doporučil bych asi koupit nové články, mám jednu sadu AA z Ikea. Je to vyrobeno v Japonsku v té firmě, kde se vyrábí Eneloop a dalších pár předních značek. Naposledy stála sada 4 baterií 200Kč, což je slušná cena. Kapacitu mají trošku vyšší než Eneloop, které mají ty základní 2000mA. Tady mají o trochu víc, což znamená trošku rychlejší samovybíjení. Ale pro daný účel to může vyhovovat velmi dobře. Mají tam i nabíječku, stojí 200Kč, nabíjí proudem myslím 330mA, každý článek jednotlivě. Pro velké odběry bych to já osobně nabíjel občas větším proudem, třeba 500 nebo 700 mA, občas nabíječkou s nějakými 300 mA. Přece jen, nehřeje to tolik, je to šetrnější. Rychlost nabíjení má vliv, při nabíjení dochází k chemické změně, cosi se na elektrodě usazuje (kov, sloučenina, z hlavy nevím). Při pomalém nebo rychlém nabíjení to má trošku jinou strukturu. Pro vybíjení velkými proudy se radí nabíjení velkým proudem a naopak, pro malé odběry nabíjet menším proudem. Třeba baterie z Lidlu, ty novější povolují nabíje max. 480 mA, což není vyloženě málo, ale Eneloop dovolu nabíjet proudem dokonce 2000 mA, dnes někdo psal (já myslel jen 1000 mA, z hlavy si nejsem jist). Vlastně lepší články se spokojí s méně náročnou nabíječkou, není třeba je testovat a vyřazovat ty špatné. V balení 4 článků z Lidlu, tak některé měly požadovanou kapacitu (zhruba), jiné měly asi poloviční. Ty novější s menším samovybíjením jsou snad lepší, ale zboží z Lidlu má dosti proměnlivou kvalitu, někdy slušné, jindy dosti mizerné. Pak skutečně jedna, dvě špatné baterie znamenají dosti menší napětí a auto nejezdí. Ono vůbec, mít více baterií v sérii, to vede k rychlému zničení. Když se baterie zcela vybijí, tak může dojít k přepolování. U dvou baterií to tolik nepoškodí, jak je baterií více, tak pak může být dost velký proud, který nabíjí ten nejslabší článek opačnou polaritou. Chce to buď baterie měnit o něco dříve, na konce změřit u všech napěti. Nebo koupit nějaké dosti kvalitní, které budou opravdu mít stejnou kapacitu, v té se bou lišit jen nepatrně.

              0 0
              • 01carbon  

               prestante tu blabolit neco o baterkach – formatovani.

               tazatel – zjistit vybijeci krivky kazdeho clanku, vybrat do packu stejne – bud nejaky kamarat s prislusnym pristrojem, komercne to je nesmysl – koupit novou sadu

               0 0
               • zdenek  

                Navíc se tomu neříká formátování, ale formování. Formátuje se disk…

                0 0
                • Prazak0  

                 Vycházím z terminologie, kterou užívají prodejci při nabízení zboží. Formátování, formování, refresh, oživení. Hlavně mi serou lidi, co chytají člověka za slovíčko a vědí o podstatě hovno.

                 0 0
                 • zdenek  

                  Že to říkají prodejci neznamená, že je to správně.

                  Klid. Jen se tě chtěl upozornit, abys to zbytečně nešířil dál.

                  0 0
                  • Prazak0  

                   To ani netvrdím ale beru tu terminologii jako takto užívanou.Asi nejlepší označení v češtině by bylo oživení nebo obnovení článků k angl. refresh.

                   U některých starých, méně kvalitních článků skutečně po provedení režimu oživení článků, tj. opakované nabíjení a vybíjení s měřením kapacity skutečně vedlo ke zvýšení kapacity. U většiny to ale nepomohlo, kvalitní články fungují lépe a tento režim nevyžadují. Větší cenu spíše může mít samotné měření kapacity, kdy lze snadno zjistit, jakou kapacitu článek skutečně má. U nových je lepší ho chvíli použít, tj. vybít třeba při svícení, nabít a po pár cyklech teprve změřit. Kapacita potom může být trošku vyšší.

                   0 0
                   • 01carbon  

                    Kdyz o tom nic nevim, tak o tom neplácám blbosti.

                    Uvedeni do chodu technnologie Nixx se skutecne použiva ale jinak nez to co tu pisete.

                    Tak si o tom alespon neco prectete.

                    0 0
              • K2  

               Díky za info, asi se novým 2 sadám nevyhnu.

               Původně jsem chtěl vytěžit něco z těch cca 12ti článků, které se mi válí v šuplíku.

               Pack mám sestavený formou bateriového pouzdra, takže baterie budu nabíjet každou zvlášť.

               Jakmile poklesne napětí, tak se auto nechce ani pořádně rozjet, motor cuká ale nejede. Do nuly baterie moc vybít v tom autě nejdou

               0 0
               • Prazak0  

                Ten pokles napětí při tak velkém počtu baterií v sérii, tak tam patrně bude jeden či několik článků vybitých či prakticky vybitých a hrozí přepólování. Nebylo by od věci po vyndání článků z pouzdra je přeměřit. Na každém by mělo být napětí aspoň 1.0 V. I když krátkodobě článek bude vybit na nulu, tak po ukončení odběru, pokud nebyl zcela vyčerpán, tak se tam nějaké malinké napětí objeví. Chytrá zařízení mívají elektroniku, která odpojí napájení při nějakém poklesu napětí. Ale u více článku tu je riziko, že ostatní budou mít plné napětí a pokud jen jeden poklesne, tak se to neuhlídá. Takže asi články kontrolovat, jak jsou na tom po vybití sady.

                0 0
                • K2  

                 Tak jsem koupil 8ks baterií IKEA a po instalaci to má odpich srovnatelný s alkalickými AA 1,5V

                 Zatím spokojenost, výdrž jsem ještě nestihl otestovat. Pokud to dá 2–3 15–20 min hry tak spokojenost

                 0 0
                 • 01carbon  

                  nevybijet pod 0,8v/clanek

                  0 0
                  • K2  

                   Změřím to, až se auto nebude chtít rozjet a uvidím, jaké tam bude napětí…

                   0 0
                  • Prazak0  

                   Ono fakticky už pod napětí 1,0 V tam není žádná využitelná energie. Pro NiMh není problém hluboké vybití, problém je hluboké vybití článků v sérii. Protože může dojít k přepólování, pak mohou nastat nevratné změny. Ale i když by se články vybil jen jednotlivě, tak hluboce vybité není dobré skladovat, nějaké chemické procesy. Pro delší skladování nejlépe na nabité, nemusí být zcela, ale když budou zcela nabité, nic se neděje.

                   Chce to změřit si opravdu napětí všech článků, ideálně hned po vybití v tom autě. I nepatrné rozdíly v kapacitě můžou způsobit to nabíjení v opačné polaritě, zkrátka jeden článek je vybit, ostatní ještě ne. Takže když bude patrné např. snížení rychlosti auta, tak radši už nevybíjet a přeměřit.

                   0 0
                   • 01carbon  

                    prestante tu psat blbiny a neco si o tom prectete

                    0 0
                   • K2  

                    Tak auto dalo cca 3–4 15 min hry, za mě OK. Auto pak už nechtělo jet a zatáčet souběžně.

                    Změřil jsem zbytkové napětí na článcích a všechny měly shodně 1,29V – to mi připadá poměrně hodně. Baterky jsem hodil na nabití proudem 0,5A

                    Zřejmě auto na provoz potřebuje vyšší napětí – ještě to párkrát vyzkouším a ještě pořád zvažuju ten článek z 10 ks AA, který by udržel v článku vyšší napětí a delší provoz auta.

                    0 0
                    • Prazak0  

                     Zbytkové napětí je dvojí, jedno při samotné zátěží, to může být docela nižší. Potom bez zátěže se článek vzpamatuje a napětí trošku stoupne. Ale 1.29 V je docela dost, vypadá že by to ještě vydrželo nějakou dobu. Ale určitě je lepší skončit o trošku dříve než moc pozdě. Nabíjecí proud 0.5 A bude v pohodě, to není vyloženě pomalé nabíjení, ani nějaké rychlé, takový střed. Ano, více článku by dalo vyšší napětí, jak zareaguje hračka, těžko říci. Ale i nyní by šlo asi provozovat déle. U částečně vybitých baterií tam je třeba 1.22 V a stále tam je plno kapacity. Ale při vybíjení menším proudem se články chovají jinak. Jestli ale, zdá se, tam ještě dosti kapacity zbylo, tak stejné napětí tam bude. Rozdíl v kapacitě se projeví až na konci, některý článek bude mít pak menší napětí, ostatní zatím trošku vyšší.

                     0 0
                    • wladeq  

                     Vyssi napeti ti neda delsi „jezdeni“!!!…da autu vice stavy, bude zivejsi… nemusis se ale bat, motor nespalis, mnohem driv odejde ta chaba elektronika co tam bezpochyby je ;). LiPo je v tehle cenove relaci asi overkill, ale pokud chces nejlepsi mozny vysledek, nabastlil bych tam zrovna je. 11.1V, triclanek, nevim kolik presne je tam z obchodu

                     edit: samozrejme zalezi na tom, kolik je tam na ty clanky mista…ale beru, ze pokud se tam vejde 10×AA, tak i tri Lipo, treba 18650

                     0 0
                 • Prazak0  

                  Tak snad budou sloužit dobře, já s nima mám zkušenost velmi dobrou, i když pro klasické svícení a ne pro pohon hračky.

                  0 0
             • Tom-T45  

              Jestli to není nějaké auto ze supermarketu ale skutečně RC model, tak to s běžnými AA akumulátory fungovat nebude. Modelářské akupacky jsou stavěné na mnohem větší vybíjecí proudy.

              0 0
              • deekay  

               Jestli je tam ted 8×AA 1.2V NiMh, tak to bude spis hracka, nez poradny RC model.

               0 0
               • wladeq  

                Tak treba traxxas šestičlánky s uspechem prodava (i kdyz teda nechapu kdo, a proc, to chce zivit NiMh zlem). osmiclanky se asi cpou to tech neefektivnich hracek (soude dle vizaze toho packu)

                0 0
                • K2  

                 Ano, je to hračka, celkem hezké terénní auto 4×4 s dobrou terénní prostupností – takový trucktrial auto za cca 800 Kč

                 Akupack byl sestaven z článků 8×AA NiMH 700mAH a samozřejmě už odešel do věčných lovišť

                 Na 8 NIMH starší články se mi to zatím nepodařilo rozjet, ale když jsem to nakrmil 8 tužkovkami tak to hezky jezdilo 1 den.

                 Zvažuju do toho nacpat pouzdro na 10 AA a používat to s běžnými NMH – pokud jim nebude vadit to zapojení do serie

                 Pokud by vás napadl nějaký malý lehký 12v článek, který by se dal dobíjet např Auto/moto nabíječkou /mám i tu malou udržovací) tak budu rád…

                 0 0
                 • Prazak0  

                  U té sestavy 8× AA NiMH mě zaráží strašně malá kapacita článků. Ta kapacita odpovídá spíš AAA, i ty mívají třeba 950 mAh. Běžné Eneloop mají cca 2000 mAh, články Idea Ladda dokonce 2400 mAh. Jinak pokud to auto bylo tak levné, pak možná tam daly nějaké dosti mizerné baterie. Dát tam normální, pokud jsou AA, tak by mohly pak zajistit delší výdrž. A i tak, asi bych nenechával zcela vybít provozem, zvl. když články budou mít větší výdrž a nabíjel dříve, nabíječka si s tím poradí, odpojí článek sama včas.

                  0 0
                  • zdenek  

                   To by naznačovalo, že tam má akumulátory pro větší proudy. Ty mívají nižší kapacitu.

                   0 0
                   • Prazak0  

                    To by spíš odpovídalo akumulátorům NiCd, které dokážou dát opravdu větší proudy, kapacitu mívaly před lety 500 mAh, později 700, ty nejlepší se sintrovanými elektrodami i 900. Nebo tam daly nějaké ošizené NiMh, co jsou levné, prodávají se pod názvem light a obvykle mají poloviční kapacitu.

                    0 0
                    • K2  

                     Tak jsem to kontroloval :-) u auta byl jeden pack součástí + jsem koupil jeden náhradní. Oba jsou 9,6 V

                     Ten originál je 700 mAh a je to NiCd !!!

                     a ten dokupovaný je 1200 mAh a je to NiMh !!!!

                     Prodali mi různé články! Nevšiml jsem si toho. Na oba to chvíli jezdilo a pak přestalo. Nové s tímto konektorem už neprodávají. Nejsem si 100% jistý ani tou nabíječkou

                     Proto jsem začal tvořit vlastní článek. Na 8 AA alkalické to jezdilo v pohodě jeden den. Zvažuju ten baterypack na 10 NiMh s tím, že nabíjet budu každý zvlášť v nabíječce. Ta moje umí dobíjecí proudy 200/500/cca700 mA

                     Pokud si pamatuju z minulosti, tak NiMH uměly vyšší proudy než běžná alkalická.

                     PS: Ještě jsem zvažoval startovací powerbanku, ale ta stojí cca 1200–1500 Kč a pro tohle autičko by to byl zbytečný luxus, ale ultimátní řešení!

                     0 0
                     • sodek  

                      Nemáš nějaký odkaz na autíčko, nebo jak je v tom dělaná elektronika? Třeba řešíš něco, co by se dnes mohlo řešit modelářskými bateriemi.

                      0 0
                      • ˘Ö˘ Krab  

                       Přesně to mě napadlo. Ale zase by musel řešit nabíječku.

                       0 0
                      • K2  

                       Jedna se o tohle auto

                       https://www.mall.cz/…goliash-rc-d?…

                       Koupil jsem ho jinde, ale je stejne. Jak uz jsem psal. Na tuzkovky jezdi, hledam cim nahradit bateypack. Radsi 12v nez tech puvodnich 9,6V. S puvodnim packem dalo auto max 20 min a konec. S tuzkovkami to dalo cca 3 detske hry=cca 45 min

                       0 0
                       • K2  

                        Jeste mam doma akupack ze svitilny Solarm Storm 8.4V Lion cca 5ah.ten jsem nezkousel pripojit

                        Nevim, jestli by stacilo napeti…

                        0 0
                       • sodek  

                        To vypadá skutečně na hračku. Tam moc parády nevymyslíš.

                        0 0
                     • Prazak0  

                      Osobně bych tam pack s více články nedával, vyšší napětí by mohlo vadit jak té hračce, tak z hlediska přepolování slabšího článku to je větší riziko.

                      NiCd, pokud jsou kvalitní, tak dokážou dávat dosti velké proudy. Ale mají výrazně menší kapacitu při stejné velikosti. NiMh 1200, tak to odpovídá době někdy před 10 lety. Těm NiMh vadí větší nabíjecí proudy víc než starým NiCd.

                      Koupil bych asi články s nízkým samovybíjením Made in Japan (Eneloop, Fujitsu, Sony) s udávanou kapacitou 2000 mAh. Tyto články snesou velké proudy, při nabíjení i vybíjení, na internetu jsou k dohledání jejich nabíjecí a vybíjecí křivky. Proti tomu články s vyšší kapacitou (2400 apod), taky s typu Eneloop (nízké samovybíjení) jsou schopny dodávat o něco menší proud. Pro to auto by asi taky posloužily. Tuhle verzi bych koupil, kdybych bral Ikea Ladda, jsou levné a opravdu kvalitní. Ale i články s 1900– 2000 mAh zajistí dobu provozu výrazně delší než uváděné staré články. A větší než velká část alkalických baterií. Lepší by byly jen nějaké lithiové jednorázové baterie, ovšem ty jsou dražší než accu NiMh a jen pro jedno použití. Po užívání bych změřil napětí, články nabíjel radši o trochu dříve, nenechával zcela vybít. I když velmi kvalitní články trošku horšího zacházení snesou.

                      Nabíječka se zdá vyhovující, nabíjecí proud bych volil dle odběru, který bych se pokusil nějak změřit, pokud to technicky bude možné. Pro větší odběry se doporučují větší nabíjecí proudy, na konci když tak nabíjecí proud snížit. To dělají drahé nabíječky samy, takové co stojí 2 nebo 4 tisíce, ty pro běžné domácí použití většinou nemají cenu.

                      0 0
          • vasek80  

           Já mám ještě původní Eneloopy od Sannya. No už to bude dost přes 10 let. Postupně jsem dokupoval novější od Panasonicu a od Fujitsu. Kluci mají spousty hraček na baterky a ovládání. Celé ty roky jsem je nabíjel a odešli mi při tom už 2 nabíječky IPC-1L a teď mám obdobnou, tedy s displejem pro každou šachtu. Celé roky je před nabitím vybíjím a nabíjím na max 700mA a ta nová umí až 1000mA (Eneloop udává maximální nabíjecí proud 2000mA). Letos jsem už vyhodil první stará Sanya ktera se dala nabít už na max 1500 mAh. Někde jsem četl, že naopak tyto baterie vyžadují vyšší nabíjecí proud a 300 je málo a mám to i ověřené, že kolikrát je na pomalu nenabiju, ale vyšší proudem ano. Někdy se stane, že vyndám baterku po 3 letech z ovladače a nejde nabít na víc jak třeba 50 mAh, tak vybít a zase nabít a už jde na 400 a ještě jednou a je tam klidně i 2100 mAh. To jsou mé zkušenosti s tímto typem baterií. Mám jich doma víc jak 100 od každé AA a AAA. Jsou tu okolo samá auta na dálkové nabíjení a vláčky atd…

           0 0
           • vasek80  

            Toto mi vypadlo když do google zadám nabíjecí proud Eneloop. Píše tam ideálně 800–2000. Samozřejmě s kvalitní nabijěčkou s hlídáním teploty.

            http://www.battex.info/…oop-a-recyko

            0 0
            • Prazak0  

             Znám ty stránky, část věcí je zajímavých, ale pár věcí, co píše, tak pravdu nemá. Já o těch bateriích četl opravdu hodně, většinou v angličtině. Četl jsem i dosti dlouhé pojednání o tom, jak se chovat k NiCd článkům. Autor se odvolával i na to, jak postupuje NASA. Byla to vysvětlováno i z hlediska elektrochemie, reakce, které tam probíhají, konstrukce baterií atd. A pak tu mám zkušenost původně z NiCd, poté s NiMh články od začátku 90. let, tj. nějakých 30 let je používám, sleduji i životnost a další chování.

             0 0
            • Prazak0  

             Jen doplním, co ten pán píše a nemá pravdu. Ty články, které mají nízké samovybíjení, tak opravdu to není o tom, že se koupí „přednabitý“ článek a nemusí se dobíjet před použitím. To by byl malý přínos, stačilo by jen nové baterie nabít, i u těch s nízkým samovybíjením je nové ještě dobiju na plnou kapacitu. Ale ty baterie mají trvale nízké samovybíjení, uvádí to výrobci a ve skutečnosti to tak je. Možná časem, když články zdegradují, tak to samovybíjení se zvyšuje, to platí o všech bateriích. Myslím, že ty nejstarší mám už staré aspoň 10 let, takže trošku zkušenosti s nimi mám.

             0 0
           • Prazak0  

            Tak četl jsem ve více zdrojích, že všechny ty značky vyrábí v Japonsku jedna továrna. Pozor ovšem na články, stejná značka, ale bude uvedeno Made in China. Sice značkové, ale přece jen nebude vyrobené v Japonsku. Já zdegradované baterie spíš přeřazuji, místo světla na kolo do obyčejné baterky, nebo ovladače k televizi, do budíku ap.

            Výše nabíjecího proudu, výrobci píší ledacos, ne vždy jejich cílem je maximální užitek pro zákazníka. Proto i dosti nabíječek je nešetrných. Např. baterie z Lidlu mívají povolený největší nabíjecí proud 480 mA (ty starší typy asi méně). Nejlepší baterie vydrží více, ale z hlediska životnosti to nemusí být optimální. Pokud při nabíjení se zahřívají, tak když tam je nějaký plastový separátor, tak časem to teplo ho zničí. Ale je pravda, že pro velké odběry se doporučuje rychlonabíjení velkým proudem, pro odběry malým proudem spíše pomalejší nabíjení. Baterie pak poskytne nejvyšší reálně využitelnou kapacitu. Dle mého názoru je nejlepší nabíjecí proudy mít spíše menší, i když ne zas těch C/10. Nabíjím tedy proudy 300, 500 nebo 700 mA. Nabíječka mi umožní i 1000mA, ale to bych užil jen krátkodobě, pro vybítý článek, pak napětí snížit. Pokud nabíjím nabíječkou integrovanou ve světle, tak tam je proud asi 600–700mA, baterie po nabití, pokud světlo otevřu, jsou slušně zahřáté, nechám-li plně dobít. Kdy vytáhnu a nabíjím v nabíječce na najakých 300 mA, zahřívání je podstatně menší. Vybíjecí proud je kolem 400mA, možná trochu méně, takže nabíjet velkým proudem nedává smysl ani z tohoto hlediska.

            Jiná věc je formátování baterií, tj. cyklus plného nabití, otestování kapacity vybitím na nějaké napětí (cca 1,0 V), opět nabití a otestování kapacity. Některé články se tak oživí, pokud u nich došlo k tzv. paměťovému efektu. U NiMh ale tento proces obvykle není potřeba. A je-li baterie poškozená jinak, např. snížená kapacita, tak toto už nepomůže, jen se přidá několik cyklů a o ty sníží život baterií.

            0 0
            • vasek80  

             Však jsem také psal, že první Sanyo Eneloop mám víc jak 10 let (dle fotek 2009) Vůbec neodhadnu počet nabíjecích cyklů, ale než jsem přešel na světlech na 18650, tak jsem 3 roky jezdil večerní švihy s klukama do jednoho kempu na pivo dost často a Každá vyjížďka bylo nabíjení, takže první roky to možná bylo 50× do roka a pak tak 20×. Tedy můžou mít po 11 letech něco pod 500 cyklů a 2 z 4 původních mají max kapacitu 1500mAh. Nyní jich budu mít doma tak 50 kombinaci AA a AAA a to tchán koupil synovi 2 tanky na dálkové ovládání, které dohromady vezmou tuším 28 baterií (to už další kupovat nebudu).

             Tedy bez problémů mi vystačí 10 let hodně aktivního používání i s vybíjením před nabíjením a nabíjením na 1000mAh. Možná tedy omezím vybíjení, ale nabíjet je nižším proudem dle mě nemá smysl. Takto jsou do 2 hodin plné.

             0 0
             • Prazak0  

              Vybíjení dávalo smyslu u nabíječek s časovačem. Nebo se užívá při formátování nebo testování baterií. Ale baterii daleko víc prospívá, když pravidelně je vybité ne tak hluboko a i u nabíjení by bylo optimální ukončit o něco dřív. Někdy to dělám, na nabíječce si zobrazuji napětí a odpojím třeba u 1.49 V, případně rukou sahnu, nakolik hřeje. Ale kvalitní baterie vydržely to vybíjení, méně kvalitní by asi dávno odešly.

              0 0
            • Smazaný účet  

             Já mám taky ještě původní Eneloop od Sanyo a mám k nim i tu jejich originální nabíječku, na štítku je uvedeno pro nabíjení AA 550mA, pro AAA 380mA, pak je tam ještě uvedeno FUSE: T2AL 250V to nevím co znamená

             0 0
           • sodek  

            Co máš místo IPC-1L?

            0 0
             • sodek  

              díky

              0 0
             • zdenek  

              Vylepšili už konečně tlačítka nebo jsou pořád s tak necitlivým stiskem jako u starší verze?

              0 0
              • vasek80  

               Mám ji půl roku a těžko říci. Cvaká to jistě přes relatině vyšší odpor. Je to 100% rozeznatelné, že cvakne.

               0 0
               • zdenek  

                U té starší s nimi byl problém už od nova. Je potřeba najít správné místo na tlačítku, kde mačkat. Žádná mechanická odezva na stisk. Tohle fakt nezvládli.

                0 0
                • vasek80  

                 Ta moje má tlačítka super, lepší než IPC-1L. Ty jsem měl 2. Starou s tuším 5V zdrojem, která zlobila od začátku ale vydržela možná 8 let a druhá s 12V zdrojem odešla cca kolem 2 let. U první svítil komplet displej všechny znaky a druhá se jednoho dne vůbec nezapnula.

                 0 0
                • MirosPikos  

                 Nevím jak moc starší, tu svojí mám přibližně 3 roky a nikdy žádný problém.

                 0 0
              • Prazak0  

               Bohužel u těchto nabíječek jsou tlačítka nejslabší částí. Elektronika vydrží, ale tlačítka časem přestanou fungovat. Pak nabíječka funguje jen v základním režimu, tj. vložit baterii a nabíjí defaultním proudem.

               0 0
               • sodek  

                Mně nějak zlobí zrovna ta elektronika. Nabíječka se občas resetuje. Zapojíš do zásuvky, položíš, díváš se na display a najednou se resetuje. Někdy to udělá při vkládání aku, jindy třeba dvakrát při pokusu o vložení a nabití 4ks. Ani je tam kolikrát nestačím všechny usadit a jindy zase klid. Kontakty i zdroj vypadají v pořádku, tlačítka taky.

                0 0
                • Prazak0  

                 Jedna nabíječka FK mi taky zcela odešla, ta jen zobrazovala napětí a stav nabití, pak najednou konec, zobrazuje nesmysly a nenabíjí. U té Voltcraft, tam jen tlačítka. U nové řeším tak, že tlačítka nemačkám zbytečně a počítám s tím, že časem možná to přestane sloužit. Dříve i hloupější nabíječky, v podstatě co jen nabíjela a odpojovala pomocí delta V, tak stále ke 2000Kč, přitom v době, kdy ty platy byly asi poloviční, tj. v r. 2000.

                 0 0
                 • sodek  

                  Jsou ještě nějaké rozumné alternativy, kromě IPC-3, co postoval vasek80?

                  0 0
                  • Prazak0  

                   Třeba Voltcraft IPC-1L, ale to je možná ještě dražší. Tady jsou dva typy nabíječek, pokud chci nějakou, která umí dělat testování, refresh režim (formování, formátování oživování – terminologie prodejců je různá), atd. – ty jsou dražší. V současnosti v nabídce toho moc nevidím a stojí buď kolem tisíce, nebo levnější verze od FK o pár stovek méně.

                   Pak jsou nabíječky, které nabíjí vhodným proudem, odpojí při delta V, tj. poklesu napětí po nabití článku, na běžné nabíjení zvl u kvalitních článků stačí. Tady třeba základní nabíječka z Ikey za nějakých 200Kč, nebo nabíječka podobná parametry této https://www.zahrada-naradi.cz/…-111733.html.

                   Takových je víc, já kupoval Panasonic i se sadou 4 Eneloop článků AA, stálo to celkem 500Kč.

                   0 0
                   • sodek  

                    Asi mi tak nejde o korunu jako o to, abych nepořídil nepoužitelný šunt.

                    0 0
                    • Prazak0  

                     Osobně mám lepší zkušenost s Voltcraft než s FK, i když nabíječky FK dělají totéž. Ale nelze usuzovat jen z toho, že jedna nabíječka mi odešla, zatímco u Voltcraft odešla jen tlačíta a v zákl. režimu nabíječka dál funguje. Ta nabíječka z Ikey bude velmi dobrá, jakási kopie Panasonicu. Nebo koupit nabíječku Panasonic i s články, já to před pár lety koupil za 500kč v akci, nyní jsem viděl, že to stojí jen o trošku víc, snad 550. Dobré články zas nějakou supervybavenou nabíječku nepotřebují. Co by měla mít: nabíjet každý článek zvlášť, ne po dvou v sérii, odpojení delta V, rozumný nabíjecí proud. Takových nabíječek je plno, obvykle různé noname (nebo spíš méně známé značky), nějaký rozptyl v ceně tu je.

                     0 0
                     • vasek80  

                      Jsem to nedočetl a výše psal, že mě zase odešly 2 Voltcrafty u obou elektronika a 3 už jsem nekoupil. U té FK jsem si alespoň schoval záručák.

                      0 0
                     • sodek  

                      Nemáte někdo přehled, jestli má smysl pořizovat třeba NItecore řada UM něco, případně něco z řady Liitokala?

                      0 0
                      • madhence  

                       Cca před rokem jsem pořídil Liitokala LII-500. Ale moc k tomu neřeknu, umí to různý blbiny, ale já prostě potřebuju nabíjet. Tak nabíjím a jsem spokojený. Za ty prachy…

                       Co to neumí: když nám akumulátory vybité do mrtě, tak to akumulátory nepozná. Musím mít ještě hloupou nabíječku, která je dobije aspoň trochu.

                       0 0
                       • Jery01  

                        No tak to jsem zvědav jak to bude fungovat, mám tu samou nabíječku na poště :) ale hloupou nabíječku jsem ještě nevyhodil, tak dobré vědět.

                        0 0
                       • Pijer  

                        Dobré vědět, já už se pár starých článků, které se v Litokala tvářily jako mrtvé, zbavil. Nelituji toho, stejně byly letité a na současné poměry s nízkou kapacitou, a tak jsem většinou dával přednost novějším kouskům :-)

                        0 0
        • Jenda  

         Přesně, vozím do 0,5W smartek AAA z Lidlu a za zimu spotřebuju tak 2 maximálně 3 sady na každou blikačku, to je tak málo že mě nějak nenapadá důvod se mořit s nabíjecíma baterkama.

         0 0
     • Nydlak  

      Používám SMART 321R LED

      0,5W 80lm, na 2×AAA baterie. V režimu blikání je to až moc ostré. 30 hod blikání na jednu baterku plně dostačuje.

      0 0
      • Romancero  

       používáš nabíjecí nebo alkalické?

       0 0
       • Nydlak  

        Alkalické, výrobce nedoporučuje nabíjecí.

        Používám ikea.

        Poslední sada byla od Ansmann a ta už bliká podezřele dlouho.

        0 0
        • Prazak0  

         Ano, tento výrobce doporučuje alkalické baterie, ale sám taky vyrábí světla s integrovanou baterií, sice nějakou lithiovou nabíjecí. Z hlediska svíce je skutečně jedno, co je zdrojem elektrického proudu, pokud tam jde správné napětí a zdroj poskytuje dostatečně velký proud. Alkalické baterie mají malinko vyšší napětí, ale jen na začátku, to napětí pak naopak klesne více než u NiMh článků. Baterie z Ikea jsou japonské výroby a jsou velmi kvalitní.

         0 0
      • obda  

       Vozil jsem taky, ale při večerních návratovkách s klukama to bylo pro ty za mnou dost nepříjemné (jako všechny blikačky s 0.5w/1W diodou). Ta je fajn, když člověk jede sám. Takže jsem přešel zpátky na kvalitní 3 diodovou Smart 403R

       0 0
       • sodek  

        Teď mi přišla Xlite 100 Cubelite II. Nedokážu udělat recenzi, ale nevypadá to zle.

        0 0
     • jirkaRS  

      Rozumím ti. Taky mám malé děti i hypotéku. Dlouho jsem odolával, ale právě že mám doma děti, chtěl jsem něco bezpečnějšího pro provoz na silnici a nelituji. Je pravda, že 5K ke dost peněz ;-)

      0 0
    • ULPA  

     Souhlasím, s garminovým radarem se mi jezdí pocitově lépe..

     0 0
   • Hrabex1  

    superflash byla neodolnosti vuci vode vzdycky povestna

    0 0
  • nooski  

   Pořídil jsem si teď Moon Nebula a jsem nadšen. V balení 3 druhy držáků včetně úchytu na ližiny, velká plocha COB diod, super výkon a kolem 11 hodin výdrž.

   0 0
   • Jarunak  

    Tak toto bude asi presne co hledam a jeste to lze namontovat na lyziny pod sedlo.

    Diky

    0 0
   • marttoni  

    Díky za tip, hned jsem si jí objednal.

    0 0
    • marttoni  

     Tak zpracování parádní, svítí to luxusně, akorát jsem jí nasadil narychlo teď ráno při cestě do práce a svítilna je rovnoběžně se sedlovkou, tak svítí kus za kolo. Tam se asi musí poštelovat ten šroubek co je uvnitř zámku, že? Bohužel tady nemám šroubovák abych to testnul.

     0 0
   • jIrI___  

    Tu jsem měl taky v merku, ale odradila mě velikost. Vzal jsem nakonec Moon Orion a taky spokojenost. Celkově mě ta značka překvapila, na to že to je onálepkovaná čína…

    0 0
    • nooski  

     Oriony mám taky na základě tvé recenze. Jsou fajn až na pomalou frekvenci blikání. Zase výdrž je parádní a vozím je teď pravidelně jako doplněk k přednímu světlu a právě Nebule vzadu. Někdy se snad dokopu k foto srovnání různých zadních blikaček.

     0 0
    • vasek80  

     Koukal jsem včera na ně v sadě přední/zadní u toho zeleného s…e za 590. Píšou denní blikání 30 hodin. Jak je to vidět za dne? Kdyžtak pamatuješ kde jsi se o nih rozepisoval, jak píše kolega nade mnou?

     0 0
     • vasek80  

      Už jsem si asi vybral. Do předu Moon Mizar a zadní Moon Orion. Ten Orion se mi na předku moc nelíbí.

      0 0
     • jIrI___  

      https://www.bike-forum.cz/…-na-blikacku

      Oriony pro mě mají jedno obrovské plus, které převáží všechny mínusy – fungují i jako odrazka. Ale chápu, že pro někoho je toto naopak úplně nepodstatné :)

      0 0
      • nooski  

       S tou odrazkou to není úplně pravda. Snažil jsem se vytvořit nějaký odraz pomocí blesku a jediné, co světlo neodráželo, byla právě tzv. odrazka na Moonu :-)

       0 0
       • jIrI___  

        To je zajímavý pokus, který by mi mohl rozbořit všechny bábovičky :). Zkusím teda někde vyhrabat klasickou odrazku z kola a porovnat.

        0 0
        • nooski  

         Hele dukaz misto slibu. 2 nejlevnejsi reflexni pasky, lepici folie z alika na prilbe a Moon :-)

         0 0
         • vasek80  

          Máš odkaz na Alliexpres ty odrazky? Co na ně zasvítit světlem, přeci jen by to bylo bližší světlům auta než ten blesk.

          0 0
          • nooski  

           Hele svetla ve tme budou mit stejny efekt, jako blesk na mobilu ve dne. Vždy zalezi na uhlu, na intenzite svetla atd. Kazdopadne ty odrazky na blikackach Moon jsou uplne k nicemu. Co se tyce te folie, tak ji mam doma roky. Staci hledat adhesive reflective tape a vysledku je plno.

           0 0
           • ˘Ö˘ Krab  

            Vzhledem k tomu, jak málo je té reflexní fólie potřeba, tak se dá koupit v metráži kamioňácká originální Scotch. Těch pár korun už snad cyklistu nezabije, odrazivost a trvanlivost nad očekávání.

            0 0
    • mm  

     Natekla mi do MOON Orion voda. Přes plast vidím převalující se kapky. Stalo se vám něco podobného? Kromě mokrých cest a sněhu do kontaktu s vlhkostí nepřišla. Nabíjecí konektor vždy důsledně zaklapnutý. Blikačka se kvůli tomu i sama vybila do nuly.

     0 0
     • MatS  

      To bych reklamoval, pokud vyrobce uvadi IPx5, kde je odolnost vuci strikajici vode pod vsemy uhly pri prutoku 12,5l/min a tlaku 30kN/m2 po dobu az 3min.

      0 0
   • krokus  

    Vyndat tu blikačku z držáku (na sedlovce) dá docela práci, skoro se bojím, že urvu tu plastovou páčku. Ale možná je to jen blbej pocit.

    Svítí to teda moc pěkně.

    0 0
    • nooski  

     Já spíše bojuju s nasazením, ale chce to grif. Sundání úplně v pohodě.

     0 0
     • krokus  

      Při nasazování je podle mě potřeba docela silně zmáčknout tu páčku, stejně jako při vyndavání. Druhá možnost je teda sundavat blikačku i s držákem.:-)

      0 0
      • babkanakole  

       +1

       Dospěla jsem k sundavání komplet i s držákem jako rychlejší variantě.

       0 0
    • jIrI___  

     Já se u Orionu naopak nemůžu nabažit magnetického upnutí, to je snad nejpříjemnější sytém na který jsem narazil.

     0 0
   • krokus  

    Přijde mi, že rychlost blikání je relativně malá, kor v denním režimu. Doufám, že mě kvůli tomu někdo nepřehlídne. Asi je to jen takovej blbej pocit…

    0 0
  • Romancero  

   tohle je snad možný jen na B-F!!

   tady lidé umírají na covid, brzo bude vyhlášen vyjímečný stav..a vy tady řešíte nějakou podělanou blkačku!! :-)

   0 1
   • nooski  

    Tak jízda ráno do roboty, kde vydělávám peníze, by bez pořádné blikačky znamenala podstatně závažnější problém než covid. Sražený někde po tmě ve škarpě pak budu mít čas přemýšlet o různých věcech.

    0 0
   • BB  

    tak třeba v obleženém Leningradu, kde hlady umíraly desetitisíce lidí uspořádali cyklistické závody a měla tam premiéru Šostakovičova symfonie Leningradská. Takže ta podělaná blikačka i v téhle blbé době není od věci.

    0 0
   • gersa  

    Nejhorší smrt je z vyděšení :)

    0 0
  • Jarunak  

   Tato blikacka vypada take zajimave

   https://www.mall.cz/…e-rear-black?…

   0 0
  • Smazaný účet  

   Teď jsem na šel na Alze Moon Nebula. Koukni na to:

   https://m.alza.cz/…d5685156.htm

   0 0
  • vasek80  

   Tak jsem právě objednal obě blikačky. Nakonec vyhrála značka moon a jejich magnetický držák, ikdyž mě zprvu zlákal Cerberus. Dozadu jsem vzal Orion a dopředu Mizar. Tam to nabíjení je ještě dokonalejší.

   0 0
  • Jarunak  

   Dnes v podvecer jsem prejizdel po okrskach z chalupy na byt cca 200km a sledoval osvetlene cyklisty.

   Vetsina mela blikacky jako bludicky.

   Kluci, opravdu to chce poradna svetla, vubec vas nebylo videt a kdyz tak az na posledni chvili.

   0 0
   • Prazak0  

    Já mám blikaček plno, postupem let se zlepšovaly vlastnosti LED, takže jsem občas si koupil novou. Ale i ty staré svítí v zásadě přijatelně, lépe než třeba světlo na dynamo, kde vzadu byla žárovička půl wattu.

    Ale viděl jsem i blikačky v cenách velmi nízkých, za 30kč, takže pak asi moc nesvítí. Nedokážu posoudit, toto jsem si nekupoval. A taky, pokud někdo jezdí na nenabíjecí baterie a současně šetří, nechce je vyhodit, tak pak světlo sice svítí, ve tmě trošku vidět je, ale na silnici, která je osvětlená, to světlo moc vidět není. Zadní světlo, to jde člověku ještě víc o život jak světlo přední. U mnoha lidí by pomohlo jen dát nové baterky.

    Zadní světlo nemusí být zvlášť silné, myslím že nějakých 5 lumenů by mohlo stačit (to je možná ta půlwattová žárovička u světel na dynamo). Pokud je ovšem světlo slabší, pak vidět už skoro není. Nejhorší je osvětlení (v obci), které není tak silné jako ve dne, ale přesvětlí slabá světla z kola.

    0 0
    • Tom-T45  

     Zadní světlo nemusí být zvlášť silné? Stačí výkon půlwatové žárovky na dynamo?

     Poté co jsme tu celou dobu řešili světlo s co největším výkonem a výdrží jsem rád, že nám konečně někdo vysvětlil, jak jsme se mýlili.

     0 0
     • Prazak0  

      Občas vidím lidi, co takové kolo s dynamem mají, typicky při přejíždění na vesnici nebo po městečku. To světlo vidět je, i v té osvětlené obci. Ty bludičky, co nejsou téměř vidět, tam to množství světla je ještě dosti menší. Nikomu neradím se osvětlovat podle asi stále platné normy pro osvětlování kola. Za současných technologiích to není nutné, ale je to určité minimum, které už značně zvyšuje bezpečnost.

      Zvlášť silné zadní světlo, tak tady si myslím, že v reflektorové optice při trvalém svícení mi přijde 80 lm moc, může to oslňovat auta, kdežto 40 lm je i tak dosti silné. Já to řeším volbou blikacího režimu, kde záblesk je silný, ale krátkodobý. U světel, co mají přes 100lm, tak ta nemusí vadit, ale záleží na optice. Reflektor se mi nejeví moc vhodný, nějaký pás Cob led vadit nemusí.

      0 0
      • Tom-T45  

       Chci takové světlo, které bude ten za mnou vidět za jakýchkoli podmínek i v okamžiku, kdy mě míjí auto v protisměru. Nějaká slabá bludička je v takové situaci naprosto k ničemu.

       0 0
       • Prazak0  

        U silných světel je problém, aby neoslňovalo, ještě víc to platí pro některá přední světla, co blikají, svítí silnou intenzitou, je to velmi nepříjemné. Přijde mi, že blikací režim u diody co svítí 80lm je zcela dostatečný. Myslím, že sám mám blikačky dosti silné, nevozím nic, co by nebylo vidět a nebo jen splnilo těsně předepsanou normu, tj. svítilo jak ta žárovička na dynamo.

        U silných světel bych asi vybíral, kde bude svítit nějaká polocha, tj. typu Cob Led. Tam bych se nebál i stovek lumenů.

        0 0
        • ˘Ö˘ Krab  

         COB jsou dobré dopředu právě a jen jako (drahá) blikačka, výhodou je viditelnost ze všech úhlů. Silná světla nemají moc na výběr, diody jsou v nich vesměs tytéž. Liší se optika, bin a řídící elektronika.