• Hannys85

    Ahoj,

    zajímal by mě váš názor na to jaká velikost rámu je vhodná u Treku 6500. Prodavač mi říkal, že 18,5 je pro mě idelní velikost, ale na authoru jsem měl 19 a vyhovovalo mi to..Mám strach,že 18,5 je málo.

    díky počasí nění moc možnost si kolo pořádně vyzkoušet..

    Podle této poučky, kterou jsem někde našel:

    "měř délku nohou k rozkroku míru násob koeficientem 0,56 vyjde velikost v cm,pak to vyděl 2,54 =palce a výsledek= velikost kola v palcích je to přesné roky prověřené.

    mi vycházelo při délce nohou 89 cm nějakých 19,6..

    Proto idálně pokud máte treka, tak jestli by jste mi napsali vaší velikost a velikost Vašeho rámu, abych si udělal představu..

    Díky moc

    0 0
    • JakeF  

      Ta poučka už z principu nemůže být přesná, protože nezohledňuje rozdílný poměry lýtkový a stehenní kosti, který určujou potřebnej offset sedla a tím i nutný vysunutí sedlovky. Osobně mám 183cm a nohy někde kolem 89–90cm a měl jsem Treka 8500 v 19,5", ale měl jsem na něm 350mm sedlovku a ani nebyla úplně na limitu, na 18,5" bych se se 400mm sedlovkou v pohodě vešel, ale bral jsem větší kvůli délce rámu. Ale já právě díky potřebě offsetu nemám sedlo tak vysoko.

      Jinak pokud ti seděl Author 19", tak 18,5" Trek bude lepší volba, jsou to spíš delší rámy. Samozřejmě pokud ti bude stačit 400mm sedlovka. Ale to není problém dopočítat podle aktuálního kola.

      0 0
      • robb  

        Délka nohy 89 cm? To bereš od země k rozkroku? Ty máš teda vysoký chcaní!!!:-D To já mam při stejný výšce 82 cm.

        0 0
    • robb  

      Treka 6500 mam, ale změřit ti to můžu až zítra..musíš holt vydržať:-)

      0 0
      • Hannys85  

        OK,díky moc !

        0 0
        • worlusho  

          Když jsem loni vybíral rám pro sebe, tak jsem se všiml, že série 6500 a 8500 měli stejnou geometrii a serie 8500 má stejnou geometrii s tímto

          0 0
          • worlusho  

            Skoro stejný, nové modely už mají vyšší hlavovou trubku. Omluva za matení. :)

            0 0
    • Mr.Dawe  

      Myslím si, že Trek ti v 18,5 bude dobře, jsou docela dlouhý. Ideální bude když si 18,5 i 19,5 sám osaháš a uvidíš.

      0 0
    • sodek  

      Pokud ti na 18,5 půjdou v zatáčkách řidítka moc ke kolenům, bude lepší vzít 19,5.

      0 0
      • kubad  

        a víš co je nejlepší že na 18,5 i 19,5 můžeš mét řídítka stejně daleko od kolen :D

        0 0
    • kubad  

      vem 21,5" na tvou výšku to bude ideál :D

      0 0
    • RadaHaryk  

      Ahojky,měřím 181 cm,mtb Trek 6500(2012)a rám 19,5

      0 0
      • JakeF  

        Taky je na první pohled z fotky vidět, že ti je velkej…

        0 0
        • kubad  

          :D

          ty mu dáváš

          0 0
        • RadaHaryk  

          Ahojky,mtb jsem kupoval(Jirapo Ml.Boleslav)a velikost rámu mi vyšla 19,5 přes Body Scanning,u měření a nastavení v obchodě jsem strávil asi 3 hodky než jsem odjížděl s mtb domů.

          0 0
          • JakeF  

            O to je to smutnější… Ten CRM Body Scanning jsem nikdy nezkoušel, i když v krámě byl, takže netuším, nakolik to háže relevantní výsledky, ale proti BG Fitu mi to přišlo jako taková spíš orientační legrácka, i když možná to jenom zapomněli přepnout ze silničky na bajk :D. Ale když se na to podívám, tak je vidět, že bys snes jak kratší, tak nižší rám a kdybys měl 18.5", tak to nemá žádnou nevýhodu, naopak řadu výhod – nižší váhu, vyšší tuhost, větší prostor pro pohyb kolen, „sportovnější“ vzhled :).

            0 0
            • jIrI___  

              400 mm sedlovka vytažená na doraz = sportovní vzhled, nebo dle čeho se to soudí?

              0 0
              • JakeF  

                Tak on by tam rozhodně u 1 palec menšího rámu nemusel mít 400mm na doraz, nejspíš by si vystačil i s 350mm. Ale jo, je to jedna z věcí. Druhá je ta, že u kratšího rámu by nemusel mít takhle vysoko řidítka, aby dosáhnul tak vzpřímenýho posedu, jak mu vyhovuje.

                Fakt by mě zajímala jediná výhoda, kterou mu 19,5" proti 18,5" přináší, mě nenapadá žádná.

                0 0
                • worlusho  

                  A čeho by dosáhl kratším rámem, pokud mu na tělesné proporce vychází tento set-up? Máš tři body posez/ramena/úchop, s tím že v ramenou většinou vyhovuje pravý úhel, ostatní je už na délce trupu a paží. Předpokládám, že úhel trupu k rovině bude nezměněn.

                  0 0
                  • JakeF  

                    Jak jsem psal výš, menším rámem by dosáhnul vyšší tuhosti, nižší váhy, většího prostoru pro manévrování kolenama a subjektivně i hezčího vzhledu. A ke stejně napřímenýmu posezu by u kratšího rámu nemusel cpát řidítka tak vysoko. Prostě je to bajk a podle toho by se měl rám vybírat, tohle je nastavení odpovídající turistickýmu posezu na crossovým kola na ježdění k rybníku.

                    0 0
                    • worlusho  

                      Řidítka by měl níž, trup s pažema svíral nepohodlný úhel, ale hlavně, že by dle tvého pohledu na kolo měl ten správná set-up. Dotyčného si ani neviděl, ale podle kola dovedeš posoudit jak ho má špatně nastavený.

                      0 0
                      • kubad  

                        rozdíl ve výšce hlavy je 5mm u těch rámů, takže žádný nepohodlný úhel trupu bych nečekal :D

                        0 0
                        • worlusho  

                          A zkrácení rámu vyrovnáš delším představce?

                          0 0
                          • kubad  

                            a proč ne, pokud je to v rozumných hranicích

                            0 0
                            • worlusho  

                              Podle fotky tam už teď má 100mm představec. Nevím jestli delší představec by byl přínos.

                              0 0
                              • kubad  

                                110 by určitě problém nebyl

                                0 0
                                • worlusho  

                                  Ten jsem nezkoušel, mě na 19,5" nacpali představec 120mm a s tím se jezdit nedalo.

                                  0 0
                                  • kubad  

                                    čoveče závodil sem kopec let se 120mm a problém sem s tím neměl :D

                                    0 0
                                    • worlusho  

                                      Já ti to neberu, já jsem řadu let při závodech držel volant a taky to bylo v pohodě. :)

                                      0 0
                          • JakeF  

                            Já bych to dal částečně představcem a částečně snížením výšky, lehká změna úhlů by tam byla, ale velikost změny by byla tak malá, že by byla v kategorii „5 minut po prvním nasednutí na ní zapomenu a už si na ní do konce života nevzpomenu“ :).

                            0 0
                      • JakeF  

                        Ale kulový nepohodlný úhel :D. Jak tak koukám na tvoje kolo, tak tady to bude o tý potrefený huse :D. Ano, ty na tý 8500ce máš taky zbytečně velkej rám, jen to není tak nápadný díky vyššímu zdvihu vidle… Schválně se podívej na moje 8500ky v profilu a i u mě byl pořád ten rám zbytečně vysokej, klidně bych zvládnul 18,5", ale bral jsem 19,5", protože jsem chtěl delší posed. Což u něj vzhledem k nastavení řidítek očividně neplatí.

                        0 0
                        • kubad  

                          :D

                          trefa

                          0 0
                        • worlusho  

                          Byla to moje zkušební jízda, cestou jsem to teprve ladil, takže tvoje narážka je mimo mísu. A co se týká rámu, neměl bych nic proti nějaké 19,5" kdyby byla dlouhá 640mm, což jsem nenašel. Na kratší rám se neposkládám a i tak mám představec 105mm.

                          0 0
                          • JakeF  

                            Jasně, rám by byl v 19.5" moc krátkej, ale na větším máš vlajdy :).

                            0 0
                            • worlusho  

                              Chápeš , že mi vyhovuje geometrie těla abych neměl podseknuté ruce, vlajdy tam mám protože, mám nad hlávkem 10mm podložku, krátký krk vidle z předchozího rámu.

                              0 0
                              • JakeF  

                                Taky mi kdysi vyhovoval 21" Author. A docela by mě zajímalo, jak se u takhle nastavenýho kola chodí za sedlo, když už v základním nastavení chceš mít ruce hodně natažený před sebe… asi nic moc. Jak jsem psal, podle mě je tohle nastavení odpovídající crossovýmu kolu na ježdění k vodě a na bajku má jen samý negativa…

                                0 0
                                • nox159  

                                  otazkou je proc by mel chodit za sedlo ? :D

                                  0 0
                                  • JakeF  

                                    Protože pokud jezdí v terénech, kde to není potřeba, tak si moh rovnou koupit to crossový kolo, kde bych na podobný nastavení neřek ani slovo :D.

                                    0 0
                                • worlusho  

                                  Souhlasím s tebou, že za sedlo moc nechodím, při téhle délce je kolo stabilnější i ve sjezdech. Závody nejezdím, tohle mám na pohodu. Pokud bych měl volit nějaký závodní set-up, vypadalo by to úplně jinak a takhle dlouhý rám už jenom z důvodu obratnosti by byl nevýhodou.

                                  0 0
    • jIrI___  

      18,5" by ti měla být v pohodě. Já měřím 188 cm a EXko, které je o nějaký ten mm delší, mám taky v 18,5".

      0 0
    • Hannys85  

      Jinak na netu nemůžu najít rozměry rámu u tohoto treka. Dokonce nemá rek tyto údaje k dispozici na svých českých stránkách..NEvíte tedy někdo jak dlouhý je rám u tohoto treku ve velikosti 18,5 ? díky

      0 0
    • robb  

      Mam rám 19,5", měřim 183 cm, výška od horní rámové trubky k zemi je 790 mm.

      ZN. Vyhovuje :-D

      0 0
    • joudys  

      rozhodně někde vyzkoušet obojí, skoro bych řekl, že by ti ta 18,5 mohla být při té délce nohou malá

      0 0
    • bluma  

      Jestli máš 182 cm, tak ti bude oboje, co ti ovšem sedne líp musíš posoudit ty sám podle proporcí a preferencí. Ale neviděl bych v té 18,5" problém.

      0 0
    • Hannys85  

      Děkuji všem za rady. Koupil jsem tedy dnes toho treka 6500 v 18,5 v 1­9,5 nebyl…Na výšku je OK a ještě tam je celkem dost prostoru na vytáhnutí sedla.. Jenže nebyla možnoist kvůli sněhu si ho nějak pořádně vyzkoušet. Pomoci body scaningu mi v obchodě nastavili velikost na tu co jim vyhodil program…dokonce řídítka dávali níž..No akorát oproti authora mám pocit, že je kolo kratší ? Nejsem totiž k řidítkům tak natažený, jak jsem býval a byl to pro mě nezbyk i přesto jsem risknul a to kolo vzal, protože jsem ho měl za myslím si hodně dobrou cenu (19 tisíc). Akorát se fakt děsím toho, že až bude hezky a já vyjedu, tak že si nebudu moct zvyknout..No snad to bude OK a nebudou mě bolet záda anebo něco, jinak jsem vyhodil peníze z okna :-)

      0 0
      • kubad  

        muzes dat delsi predstavec :-)

        0 0
        • Hannys85  

          To je pravda..Možná je to jen o zvyku…Author bylo moje první pořádnější kolo a zvykl jsem si na něho hned..Ani nevím jestli jsem měl vše nastavené posle nějakých „příruček“..prostě jsem si nějak vytáhnul sedlo jak mi to vyhovovalo a bylo to OK…Jsem rekreační jezdec, takže od kola moc neočekávám a hlavně se v kolech absolutně nevyznám..Zase pokud jsme se díval na technická data z traction pro rok 2013 a 2012 (pro rok 2007 ze kterého jsem měl tractiona tam už nejsou),tak pokud tomu dobře rozumím,tak velikost rámu je 591, respektive 587.

          http://www.author.cz/…action-2012/

          A u toho treka, pokud tomu dobře rozumím a informací z odkazu, který jsi tady dával by měl mít ten trek 607. Takže z tohoto pohledu by to mělo být OK. A zase na druhou stranu ideální posed, který vyplivne program nemusí být ideální pro mě, že ano…Tak snad to bude vážně jen o zvyku…No už se fakt těším na jaro…vzduchová vidlice, kotoučové brzdy..To vše je pro mě novinka a už teď se děsím toho, že ani nepoznám, jak si mám tu vidlici nastavit tak, aby mi vyhovovala..

          Jinak řídítka bývají normálně několik cenťáků pod sedlem ? Musím asi vytáhnout tractiona ze sklepa a nastavit si vše podle něho :-)..Byl jsem zklamán, že k tomu treku není nějaké větší povídání s obrázkama a s údržbou..K tomu authoru toho tenkrát bylo více…

          0 0
          • kubad  

            jj Trek je o 2 cm delsi takze je to opravdu jen pocit

            0 0
    • Hannys85  

      Tak dnes jsem dotáhl ze sklepa Authora a opravdu to byl asi jen můj pocit..jsou dá se říct na chlup stejní co se týče délky ± chyba měření..Akorát u authora mám delší představec asi o 2 cm. tak snad to nebude nějak znát a na nové kolečko si zvyknu, když tak ho vyměním..Jaký je vůbec nejdelší představec ? Co se týče výšky, tak je trek vyšší..I přesto, že mi snížili v obchodě řídítka, tak mám řídítka výš než jsem měl předtím na authoru..Už se těším až bude hezky a´t to pořádně otestuju..Tak už jsem trochu klidnější…Nevím, co bych dělal, kdyby mi bylo kolo malé..Tak snad lidi s mou výškou jezdí 18,5..Tím, že jsem neměl možnost si vyzkoušet 19,5, tak vůbec netuším, jestli by pro mě nebyla vhodnější…

      0 0
    • Hannys85  

      Tak jsem šel dnes poprvé vyzkoušet na chvíli (6 km :-), protože byla šílená zima)nové kolo a zatím mám neutrální pocity..

      Sedím určitě vzpřímeněji něž předtím..U toho authora jsem byl více nahnutý, ale to asi zase nebude tak vadit kvůli zadům a kvůli toho, že kolo budu mít spíše na pohodovější využití. Spíše asi takový nezvyk, který se doufám časem vytratí..stejně jako nezvyk, že mám řídítka na délku kratší a jsou vlastně trochu zahlé (nevím jestl ise tomu říká vlaštovky ?). Na tom authoru byly delší a rovné..

      Prostě jsem měl pocit, že z toho authoru jsem měl tehdy lepší pocit i přeso, že byl o dost levnější a hůř vybavenější..Ale moižná to bylo tím, že to bylo tehddy moje první „pořádnější“ kolo..Navíc jsem zatím nepoznal (ale to bdue asi jen kvůli krátké vyjížďce a jízdě jen po silnici) výhodu vzduchové vidle oproti pružinovce..Vlastěn ani nevím, jak poznat, že mám vidli dobře seřízenou a ani nevím zda vůbec ten rozdíl jako amatér poznám..

      Dále jsem byl nepříjemně překvapen škrtáním kooučovek..Čekal bych lépe seřízené kolo..Asi je nesmysl čekat na první garančku (cca 200 km), ale zajít tam seřídit brzdy hned,co ?

      0 0
    • drbj  

      Ahoj všem. Taky bych rad prispel necim do diskuze :-)

      Jsem asi mesic cerstvy majitel stejneho kola (Trek 6500). A stejne tak dlouho jsem vahal s vyberem velikosti ramu. Merim 174 cm a zvolil jsem velikost 17,5. Zkousel jsem i 18,5 se stejne nastavenym posedem (z Body Scanningu) a prislo mi, ze ta 17,5 me poslechne ve vsem. Na 18,5 mi stejne prislo, ze jsem vice natazeny a ovladani uz neni tak… nevim jak to popsat, ale proste ono. Priznam se, ze mi to kolo zprvu prislo jako detske. Ma opravdu malinky ram. Z ruznych zdroju jsem mel ale info, ze na mou velikost je 17,5 idealni. Moje puvodni kolo byl Trek 4000, velikost 19,5. Po dukladnem promereni obou kol mi s udivem vyslo, ze obe kola jsou naprosto proporcne stejne velka (Trek 4000 o 1–2cm delsi, coz dle meho nazoru nemuzu za jizdy postrehnout), ale s vyrazne odlisnou geometrii. To me utvrdilo, ze jsem opravdu zvolil a nechal si poradit spravne.

      Co se tyce brzd, nikam nejezdi, je to u kotoucu uplne normalni. Musi se zajet a trochu „sedrit“ a pak by se to melo zlesit, i by mely lepe brzdit. Me piskaji uplne priserne, takze se tim vubec neznempokojuj. Neznamena to, ze kolo neni serizene.

      Zatim jsem na nem kvuli pocasi toho moc neujel (asi 70 km), ale pocity jsou celkem dobre. Udiv nad tim, ze mi ma byt dobra velikost 17,5 vsak stale pretrvava a vzdy si vzpomenu na prodavace, kteri mi tvrdili, ze 18,5 je pro lidi kolem 180–185 cm. Verim zkusenejsim a uz velikost moc nechci resit, protoze jsem se s ni natrapil az az…

      Na zaver-18,5 na tvou velikost – naprosty ideal.

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.