Seřízení přesmykače Shimano GRX400

61 nepřečtených
  • Smazaný účet

    Zdravím, chci se zeptat zda jde nějak jemně doseřídit tento přesmykač bez toho aniž bych odpojil lanko? Když jedu na velký talíř vepredu a vzadu preradim na 8,9,10, tak to vepredu lehce tře. Díky

    0 0
    • kubad  

      Na bovdenu by měly být štelovací dorazy řazení, nebo na rámu podle toho co máš za kolo

      0 0
    • Jáchym 1  

      https://www.kupkolo.cz/…x11_z102491/

      Lehce zašroubovat ten pravý červíky.Vysouvá celou klec přesmykače od rámu.

      Dodatek-pořádně si zvětši obrázek.Jsou tam dva vedle sebe v levé části základny.

      0 0
      • Smazaný účet  

        Takhle to mám

        0 0
        • Jáchym 1  

          Tak pokud Ti to teď při plném vyřazení přesmykače neštrejchá,tak ještě zkontroluj to předpětí,jak píše DaD.

          To se zase nastavuje tím červíčkem,který tlačí na ten plastový mezikus.

          Odřadíš je mezicvak(ne na malej)a pak točením červíku srovnáš bílé rysky do roviny.Jsou z boku.

          Pak by Ti mě chodit na 4 cvaky

          0 0
          • Smazaný účet  

            Já se tady dozvím novych věcí aspoň

            0 0
            • Smazaný účet  

              Měl jsem za to ze to je nějaká příprava pro 3× převodník a ono to je nějaká mezipoloha

              0 0
              • Jáchym 1  

                Má to plně vyřazeno na velkou,pak ten malej cvak pro eliminaci štrejchání řetězu při řazení na větší pastorky(křížený převod)pak odřazení na malou a pak ještě jeden cvak,kdy přesmyk odskočí až na spodní doraz.

                1 0
                • Smazaný účet  

                  Potom to byl možná důvod toho tření, ze jsem neměl plné odrazeno nahoru a byla tam ta mezipoloha. Zkusím ještě zítra projet

                  0 0
                • Smazaný účet  

                  Ono to možná buď do můj problém, ze jsem měl odrazeno jen na horní mezipolohu a myslel si, ze už to je konec a proto to trochu třelo o vnější stranu presmyku

                  0 0
                  • DaD  

                    Tu mezipolohu netrefíš když to dáváš zespodu na velkou. Tam to bude o dorazu klece a předpětí lanka. Mrkni na ten návod a udělej to podle toto.

                    0 0
      • Smazaný účet  

        Tře mi to prave spis o tu část blíž k rámu. Na to platí porad ten pravý červik?

        0 0
        • jIrI___  

          Doporučuju nastudovat manuál. Pokud jsi byl zvyklý seřizovat přesmyky starší konstrukce, tak tyto nové jsou poměrně odlišné.

          0 0
        • Jáchym 1  

          Ano,ten pravý červíky slouží k posunování celé klece od nebo k rámu,bez ohledu na předpětí.

          Takže povolit.

          0 0
    • Smazaný účet  

      Jsou tam dva červíky Low a High, tak to bude ono? Já se bál ze to tak jde ladit jen když úplně povolim lanko a abych to takto nejak cele nerozladil. Díky

      0 0
      • Jáchym 1  

        Ano,ale s citem.Je to citlivý.

        0 0
        • DaD  

          Je tam ještě nutné mít dobře udělané předpětí lanka. Na přesmyku je ryska a ta musí být v lajně při mezipoloze na velké pacce.

          0 0
          • Jáchym 1  

            Ano,ale to je spíš pro krokování.

            0 0
            • DaD  

              Ne není, to je zcela zásadní pro tyto přesmyky a jejich správnou funkci.

              1 0
              • Jáchym 1  

                Nenastavíš tím pozici vodítka na,,velké,,a tam on má potíž se štrejcháním.

                0 0
                • DaD  

                  Pokud ní lanko správně napnuté, tak to nenastavíš nikdy tak, aby fungovaly i mezipolohy. A ty jsou u Shimana klíčové. Horní a spodní doraz udělá i pětileté dítě, ale aby to fungovalo jako celek je trochu oříšek.

                  0 0
                  • Jáchym 1  

                    Ano,předpětí je klíčové,v tom se shodujeme.Opakuji ale,že jeho problém je štrejchání,který se dá vyřešit povolením pravého červíků,který posouvá celou klec,bez ohledu na krokování.Je to převzaté z Di2 smyků.Tam také máš krokování elektronické,ale celou klec posouváš tím červíkem.Když ho úplně povolíš,tak přesmyk nevyřadí na velkou.

                    0 0
                    • tompca  

                      Nejdříve se musí seřídit správné předpětí lanka a pak se ve třetí mezi poloze teprve seřizuje horní doraz a potom spodní doraz. Neraď nesmysly, bez správného předpětí to nikdy správně nenastaví viz. manuál nebo tady to máte oba pěkně vysvětlené.

                      https://youtu.be/Yth0Kmw3XOc

                      0 0
          • Johny.Merida  

            Přesně, to je podle mého zásadní, rysky na sobě při odrazené mezipoloze.

            0 0
    • Texasky.jezdec  

      Ahoj,

      Měl jsem podobný problém jako tazatel. Na 8,9,10 to na velkém talíři třelo na vnější straně presmykace. Poladil jsem červíkem podle příručky. Na první mezipoloze od vrchu na presmykaci a vzadu na největším kolecku jsem nechal mezeru na vnitřní straně presmykace tak na tvrdý papír. Mi to pomohlo ale nicméně zase nastal problém, že na rychlostech 5 a níže už mi to zase dře a musím vepredu odkliknout z nejvyšší polohy na první mezipolohu aby se vykompenzoval zbytek kazety. Vím ze se takové křížení asi nejezdí ale je to tak v pořádku? Mezipolohy se tedy normálně používají na rozsah cele kazety anebo je to spis jen na ty servisní úkony? Nakonec jsem to ještě doladil téměř k dokonalosti ale už jsem se nedržel návodu ale nastavil jsem doraz na nejvetsim odkliku, nikoliv na té mezipoloze. Líp už to asi nedám.

      0 0
      • TK75  

        Cvak a cvak a cvak…mezipoloha střídá polohu…do koše s tím :-D

        0 0
      • Texasky.jezdec  

        Tak beru zpět. Chyba byla v tom ze se trochu povolila levá klika a je tam teď cca milimetr vůle, tak proto začal třít přesmykač. Ale aspoň příště vím jak nastavit. Díky

        0 0
        • Texasky.jezdec  

          Akorát jsem to mohl zjistit dřív, protože nemám ten ořech na pritáhnutí kliky. Tak víkend bez kola bohužel

          Edit.: sada z Lidlu obsahuje ten plastový dotahovak ????

          Jen dotaz má vás. Dotahuje se to na doraz rukou? Nebo se nechává krapet vůle?

          0 0
          • jIrI___  

            Jestli myslíš ten plastový šroub v ose levé kliky, tak tam na prasáka vraž třeba kus železa a dotáhni. Dotahuje se to jen lehce rukou, žádný velký moment při kterém by hrozilo zničení té vnitřní „hvězdičky“. Je to jen pro vymezení vůle, „pevnostní“ funkci plní dva šrouby na klice.

            0 0
            • Texasky.jezdec  

              Díky za radu. Mě se tam místo smajlika objevili otazníky. Oříšek jsem našel a dotáhl jen na prst na doraz a potom pretahl 12 Nm ty dva šrouby.

              0 0
              • TK75  

                Vždy když zašroubuju nejdříve ten plastovej bazmek, tak potom při utahování těch dvou šroubů na klice, mém pocit že to nepůjde utáhnout pořádně, protože se to opírá o ten plast…proto taky nejde ten plast povolit, když jsou dva šrouby utažený…

                Si říkám vždy, jak to mají divně vymyšlený

                0 0
                • Texasky.jezdec  

                  Ta prachovka nebo co to je před ložiskem na straně levé kliky se má točit souběžně se šlapáním? Anebo jsem tu kliku moc přitáhl ke středu tím středovým oříškem?

                  0 0
    • patrac00  

      Možno blbá otázka, ale prehadzuješ polohy aj na ľavej páke 1–5 a 6–10?

      0 0
      • Texasky.jezdec  

        Teď nechápu. Vlevo řadím jen velký a malý převodník

        0 0
      • Texasky.jezdec  

        Teď nechápu. Vlevo řadím jen velký a malý převodník

        0 0
        • patrac00  

          Na grx máš vľavo dve polohy pre každý prevodník, tz. spolu 4 polohy

          0 0
          • Texasky.jezdec  

            Jo tak to jo. Prave se chci ujistit, zda je správě to využívat ty mezipolohy aby to netřelo o přesmykač? Anebo to musí fungovat cely rozsah kazety ikdyz budu mít 4 polohu?

            0 0
            • TK75  

              Třeba tiagra mi šla celou kazetu a bez mezipoloh …ale 105 a novej typ presmykace to bylo za trest, furt posunovat aby to neskrtalo

              Ale když se ti to povede nastavit, aby to přejelo celou kazetu, tak to je jedině dobře ne

              1 0
            • patrac00  

              Práve na to sú tie dve polohy, jedna pre 1–5 a druhá pre 6–10, vtedy to ide bez trenia. Je to otázka zvyku, ale funguje to. Praktický bez trenia máš 1–7 a 4–10

              1 0
            • jIrI___  

              Když mám zařazenou velkou placku, pak do mezipolohy musím překliknout jen při zařazení největšího pastorku. Píšu teď teda o GRX 400. Na předchozí 105 jsem mezipolohu ve stejné situaci musel využívat na čtyři největší pastorky.

              0 0
              • Texasky.jezdec  

                Jaký mas prosím řetěz? Mám tam kmc x93 10s a říkám si jestli neni kapanek širší než třeba shimano a nedře to i kvůli tomu

                0 0
                • jIrI___  

                  Aktuálně mám Sram PC 1110. Předtím jsem měl stejný jako ty a pokud si to správně pamatuju, tak to i s ním fungovalo stejně jako teď.

                  0 0
                  • Texasky.jezdec  

                    A spokojenost co s tyče chodu a výdrže? Taky přemýšlím ze dam příště 11 řetěz

                    0 0
                    • jIrI___  

                      Je třeba počítat s tím, že to je to nejlevnější, co lze sehnat – rezne i při zlém pohledu a je hlučný, výdrž mám srovnatelnou s dražšími řetězy (jiní si naopak stěžují na mizernou výdrž). Zhodnotit rozdíly při řazení je nad moje rozlišovací schopnosti.

                      0 0
          • DaD  

            Mezipolohy dělá Shimano už mraky let u všech silničních řad a samozřejně se musí bežně používat. Od toho tam jsou.

            1 0
    • historys  

      Můžu se přifařit a zeptat se, když cca po 800km mi přestával řadit přesmykač a ted už se ani nehne a nepřehodí řetěz z malého na větší převodník přičemž lanko, které je vzadu k přesmykači je uplně volné, kde bych měl hledat problém? Pomůže seřízení přesmykače podle návodu, nebo problém bude spíše v páčce řazení a bowdenu v něm? Páčka řazení se mi uplně rozebírat nechce, protože na silničním kole jsem to nikdy nedělal. Děkuji za případnou pomoc.

      0 0
      • jIrI___  

        Pokud je lanko volné, možná se ti posunulo pod úchytným šroubem na přesmyku. Zkusil bych ho povolit, lanko napnout a zkusit přeřadit na velký převodník. Pokud se přesmykač pohne, pak bych se pustil do seřizování.

        0 0
      • virtualcop  

        Primárně (po tom, co píšeš) může být problém u páky, nebo někde na cestě. Rozebírat páku nemusíš (a ani to nechceš a málokdo to je schopen dát dohromady), jen je potřeba zkontrolovat, zda nemáš zalomené lanko někde u vstupu do páky (často se stane, že lanko se roztřepí, některé drátky se utrhnou a pak to buď zaleze do mechanismu páky nebo někde po cestě v ohybu bowdenu).

        Pokud je lanko úplně volné, základní kontrolou je za něj vzít (před přesmykačem) a zkusit, zda se při posunu páky lanko hýbe (řádově o centimetr). Pokud ano, tak by páka mohla fungovat OK a pravděpodobně se ti povolil šroub upevnění lanka a lanko se ti vytáhlo (pak stačí lanko natáhnout a seřídit přesmyk). Pokud se lanko ani při pohybu páky nehýbe, může to být problém po cestě, problém při vstupu do páky, nebo samozřejmě i problém v páce (poškozená rohatka atp.).

        Ale prvně to chce zjistit, kde ten problém začíná :)

        0 0
        • historys  

          Díky za dobrou radu, lanko není úplně volné, ale spíš tak povolené, když posunu páku a přeřadím, tak lanko se tak o pul cm hybne nahoru, ale s přesmykačem nepohne.

          0 0
          • virtualcop  

            Tak potom prvně zkusit lanko napnout, respektive postupovat tak, jako když chceš seřídt přesmykač – vhledem k tomu, že dorazy a výšku máš nastavenou asi od prodeje správně, tak je to v podstatě jen o tom napnutí lanka tak, aby při pohybu pákou došlo k posunutí přesmykače o správnou dráhu. Vím, že novější přesmyky od Shimana maj celkem specifický postup seřízení, nicméně ty potřebuješ jen defakto napnout lanko tak, aby začalo „zabírat“ po pohybu na páce.

            Ještě můžeš mít po cestě k řídítkám na bowdenu nastavovací/na­pínací „šroub“ (někteří výrobci stále dávají, někteří ne) a pak je to jen o tom, napnout pořádně lanko a klidně pak šroubem doladit správnou funkci.

            0 0
    • lukan  

      Zdravím všechny, už jsem zoufalý a žádám radu…

      nemám problém se seřízením přesmykače, ale s nadměrnou tuhostí při řazení z malého převodníku na velký. Lanko a bowden mám nové, přesmykač jsem celý sundal, očistil, pohyblivé části namazal a namontoval dle zpět dle tohoto instruktážního vi­dea

      https://www.youtube.com/watch?…

      jedná se o přesmykač GRX 400, stejný jako na videu.

      Řadí to ale strašně ztuha, na druhém kole mám levnou sadu Shimano Claris a ta řadí i s použitím mnohem menší síly

      Veškeré ty zmíněné servisní úkony jsem prováděl za účelem zmírnění tuhosti řazení, bohužel zatím bezvýsledně až mě to dohání k úvahám o přechodu na jednopřevodník.

      Nemáte někdo podobnou zkušenost?

      0 0
      • Jáchym 1  

        Ano.

        Dělal jsem všechno možné.Bowden až k přesmykači nebo jen lanko vedená smykem pod mufnou.Stále velký odpor na páce.

        0 0
        • lukan  

          no a podařilo se to nějak vyřešit?

          v době, kdy byl přesmykač nový, to šlo krásně zlehka a teď abych se bál, že ulomím páku

          0 0
          • Jáchym 1  

            No,na gravelu to dopadlo tak,že jsem šel do 1×11

            Co bylo příčinou jsem nikdy neodhalil.

            0 0
        • Chlebovnik  

          Mně to po čase začal dělat smyk R7000 na Diverge. Dal jsem nové lanko, nový bowden až k přesmyku, když už to R7000 umožňuje (v originálu šlo lanko pod středem přes vodítko, protože nižší modely byly na Clarisu, a tak to udělali pro všechny stejně). No a od té doby epes rádes.

          0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.