Přestavba Rety - Herona (ročník 1994)

48 nepřečtených
  • Kema1962

    Ahoj.

    Mám staré horské kolo RETA HERON – model asi 1994 a i když stále jezdí tak bych ho rád „omladil“, jelikož pastorky i převodníky jsou už v háji.

    Pastorek je šroubovací sedmikolo Sachs (13,15,17,20,­24,28,32) a převodníky také Sachs – Rival 7000 (26,36,46). Je to čtyřhran.

    Samozřejmě tyto komponenty už nikde nekoupím, takže bych chtěl poprosit o radu čím nahradit pastorek a převodníky. Řazení bych nechal původní a s přehazovačkou jsem se ještě nerozhodl. Ta původní Sachs Rival 7000 má ale už celkem znatelné vůle.

    Já uvažuji o šroubovacím sedmikole 14 – 28 (ty jsou v každém cyklokrámu dostupné a levné) a převodníky komplet Shimano Acera FC-M361 která asi bude pro mé ježdění stačit a má čtyřhran, takže předpokládám, že bych to mohl použít. Převodníky jsou 22,32,42.

    Já mám už nové horské kolo a toto bych si rád svépomocí opravil. Proto bych byl moc rád kdyby se našel nějaký dobrovolník který mi poradí.

    Nový šroubovací sedmikolo zvládnu – stahovák mám.

    Řetěz také zvládnu – mám nýtovačku a už jsem tuto činnost několikrát dělal.

    Ty nové kliky ale nevím. Jelikož je na středu osa se čtyřhranem a je letos vyměněná, tak moje představa je ta, že stahovákem sundám ty kliky Sachs a jen přimontuji ty Shimano Acera. Otázka je jestli ty rozměry čtyřhranu budou stejné.

    Co myslíte?

    Kompletní foto mého kola je zde:

    http://kema1962.rajce.idnes.cz/…_model_1994/

    Děkuji :-)

    0 0
    • Vilém  

      Podle fotek bych rekl, ze staci vymenit stredni pilu, dat retez a nic vic do toho nevrazet.

      EDIT: No malou bych vymenil taky.

      0 0
    • Kema1962  

      Já bych ty převodníky rád také vyměnil, ale původní Sachs mají uchycení na 6 šroubů a kde to seženu?

      0 0
      • Kema1962  

        Nebo 5 – teď nevím .............­.........

        0 0
        • slavekRM  

          Je tam uchycení na 5 šroubů. Takové převodníky dělá Gebhardt. Záleží už jen jakou potřebuješ rozteč.

          0 0
          • Kema1962  

            Já nemám ten stahovák na sundání kliky, takže nemohu převodníky sundat a pořádně změřit.

            Musím zjistit jaký koupit.

            0 0
            • tigermoth  

              Stahovák je otázka pár korun, užitná hodnota a časová úspora vysoká.

              0 0
              • Kema1962  

                To ano, ale musí se vědět jaký. Musím to nejprve nějak změřit.

                A zjistit jestli s tou kuličkou nebo jinou.

                0 0
          • Kema1962  

            S těma převodníkama od Gebhardt GTP to vypadá slušně.

            Stálo by mně to 12 stovek, což je slušná cena.

            Zaslal jsem jim podrobné foto a pokud by to rozměrově sedělo, tak bych o této variantě uvažoval.

            Hele – to by mohlo být nadějné :-)

            https://www.gebhardt.cz/…_94-58_0.jpg

            Teď ještě to sedmikolo 13 – 32.

            To se ale dá určitě poskládat, ne?

            0 0
            • Vilém  

              Na fotu nejsou prevodniky roztece 110mm. Dle meho tam nema smysl davat gebhardt, to uz vyjde lip koupit nejaky obyc kliky.

              0 0
              • Kema1962  

                To ne, ale v nabídce je mají.

                https://www.gebhardt.cz/…m/prevodniky

                Já ještě ty moje rozteče neměřil, takže ani nevím jaké potřebuji.

                Koupit celé kliky by bylo také OK, ale opět – není nabídka 46,36,26 na čtyřhran.

                A jak spočítat počet zubů převodníku pokud tam dám sedmikolo 14 – 28?

                Myslím tak, aby to bylo hlavně do kopce stejné jako když tam je teď převodník 26 a vzadu 32.

                Zase jen rozdílem 6 zubů? Tedy vzadu 28 a předek 22 ?

                0 0
      • Vilém  

        Je to bezny rozmer, petipacka, roztec 110mm.

        0 0
        • Kema1962  

          A ten nejmenší převodník tedy 58 nebo 74 mm.

          Ráno to změřím.

          Kdyby byl těch 58 tak bych dal malé kolo 22 a bylo by to OK :-)

          0 0
          • Kema1962  

            Ahoj.

            Tak jsem změřil ty vzdálenosti děr na převodnících.

            Malý má 43,5mm, což odpovídá rozteči 74mm a střední a velký mají 64,7mm a to je rozteč 110mm.

            Je tedy jasné že malý převodník 22 zubů použít nemohu a musel bych tam dát 24 z.

            Koukněte se na toto:

            https://www.gebhardt.cz/…logie-klasic

            Jaké zuby na horské kolo? Asi „A“, co?

            0 0
            • Singlespeed  

              Pro malou placku vždy „A“. Větší placky mohou být „B“ i „C“, řetěz na ně lépe nabíhá při řazení z menších placek. Zuby „A“ se však pomaleji opotřebovávají a vydrží déle, proto „A“ používám i na větší placky, přičemž pár zubů vezmu shora pilníkem pro usnadnění nabíhání z menších placek (tři vedle sebe na dvou místech převodníku)..

              0 0
    • Kema1962  

      Já myslel že to je něco takového:

      https://www.bike-eshop.cz/…ke-osy-89484

      Ale když na ty mé převodníky koukám, tak snad ani tu kliku nemusím stahovat, ne?

      Stačí asi odšroubovat těch 5 inbusů a půjdou „pilky“ dolů.....

      Je to tak ? :-)

      0 0
    • mr.ricardo  

      Tyjo, uplne me polil pot, Reta – nocni mura mechaniku :) ty vzpominky …

      0 0
    • Kema1962  

      Teď mám Kellys Spider 70 (2017) a tam je zase hodně komponent od nějakého KLS.

      Je to vlastně taková směska – Shimano, KLS, SR Suntour a ještě k tomu řetěz KMC :-)

      Od každého kousek...........

      Na té Retě se ale za ta léta toho moc neměnilo.

      Kdyby se nezanedbávala včasná výměna řetězu tak by byly převodníky určitě OK.

      0 0
    • iiki  

      Sachs řazení x schimamo přehazovačka nebude fungovat, blbě to řadí. Koukni na tu přehazku, kde je vůle, pokud je na hlavním čepu, dá se to rozebrat a vysoustružit nový. (z lepšího materiálu, funguje dodnes, občas ho potkám)

      0 0
      • Vilém  

        Sachs saltr jsem bezne pouzival se 7 i 8sp shimano razenim, nebyl v tom zadny problem.

        0 0
        • Kema1962  

          Předpokládám že ten indexový krok tahá stejný kus lanka jak u Sachs tak i u Shimano.

          0 0
          • Singlespeed  

            Některé Sachsy podobně jako SunToury měly krok lanka ze záhadných důvodů jiný, takže třeba vyzkoušet a poměřit.

            0 0
            • Kema1962  

              Ahoj.

              Tak jsem trochu studoval ty tahy a kroky a pod. u těch přehazovaček a řazení a asi by bylo rozumnější koupit přehazku Sram X.3 nebo X.4 které mají tah 1:1. Předpokládám že ten můj Sachs to má stejný když do Sram koupil :-)

              U přehazek Shimana uvádějí poznámku „kompatibilní jen s 2:1“ a já nechci měnit to řazení.

              0 0
    • jecnak  

      Letmym pohledem na fotky bych doporucil predne vymenit cele kliky – vyjde to levneji nez menit prevodniky. Sedmikolo vypada v pohode, zkusil bych vymenit jen retez. Prehazka sice asi vuli ma, ale vetsinou to neni prilis na skodu. Od pohledu ale bowdeny a lanka jsou na jasnou vymenu – treba bowden u prahazky je zkrouceny a i prilis kratky. Bowdeny a lanka je treba menit relativne pravidelne, protoze na presnost a hladkost chodu prehazovacky/razeni a smyku maji nejvetsi vliv. Daleko vetsi nez drobne vule v paralelogramech.

      Takze kliky klidne nejake Acera, stahovak jakykoli na 4hran – klidne nejlevnejsi, retez podle penezenky 7 nebo 8sp, a kvalitni bowdeny a lanka – nejlip sadu od Shimana. Vyhni se teflonovym levnym lankum, ber spis brousene nerezove lanka a k tomu slusne bowdeny. Idealne tu sadu Shimano, nebo po metru bowden Jagwire ci Shimano a k tomu kvalitni lanka.

      0 0
      • Kema1962  

        Třeba tato klika (je ale treková) by byla OK?

        Nevadí že má 48z na velkém převodníku (místo 46 na původním)?

        Nevadí že má 175 mm místo 170mm?

        Nevadí že je uvedeno „pro 9 pastorkové kazety“ ?

        https://www.koloshop.cz/…tribrne.html?…

        0 0
        • jecnak  

          48 versus 46 velky problem nebude, malicko posunes presmyk nahoru. Naopak bych rekl, ze lepsi reseni, nez koupit dnesnich 42/30/22 – mensi skok a navic je tam i maly prevodnik 22z, vetsinou to pak nesedi v kleci smyku a dre a musi se pak doohybat. Takze ano je to OK.

          175 misto 170 je podle me spis vyhoda. Dneska je standard 175mm i na kola velikosti M tedy i pro lidi kolem 165cm.

          Kliky pro 9s funguji se 7 ci 8sp retezem bez potizi.

          0 0
    • Kema1962  

      A jak je to potom s tím čtyřhranem – respektive s délkou osy?

      Myslíš že jen sundám ten Sachs a dám Shimano a budou ty vzdálenosti převodníků od rámu stejné?

      Právě toho se bojím .....

      0 0
      • Vilém  

        Mozna ano, ale spis ne. Shimano udava ke svym klikam delku osy pro konkretni retezovou linku. Ta bude, v tvem pripade, 47,5mm. Takze toto si dohledej, pak omer stavajici osu a budes mit jasno.

        0 0
        • jecnak  

          +1

          0 0
        • Kema1962  

          Co tak koukám tak nacházím u té Acera řady „řetězová linka: 50“

          To by bylo OK?

          0 0
          • Vilém  

            Pro jinou linku se dava adakvatne tratsi osa. Tento udaj udavaji v technicke specifikaci, byva tam udavano osa pro 47,5mm a osa pro 50mm. Pripadne si od te udavane delky pro 50mm muzes 5mm odecist.

            0 0
            • Kema1962  

              Zase problém …

              Já si osu asi vyměnit neumím, takže laborovat s délkou osy je pro mně složité. A do servisu to vozit nechci.

              Asi objednám ty převodníky.

              0 0
              • Vilém  

                Pokud prevodniky, tak leda zkusit sehnat nejake levne ocelove, ty od gebhardta nemaji naprosto smysl.

                Na vymenu stredove osy potrebujes jeden stahovak navic, investice je tak do 100,– Kc.

                0 0
                • Kema1962  

                  Takže radíš – koupit třeba toho trekovýho Acera :

                  https://www.koloshop.cz/…na-AKCE.html

                  nasadit ho a změřit kolik má střední převodník od osy rámu.

                  Pokud to bude rozměr jako má současný prostřední převodník (to jsem ještě neměřil) tak je to OK, pokud ne tak se to řeší výměnou osy.

                  A k tomu budu potřebovat něco takového:

                  https://www.koloshop.cz/…Shimano.html?…

                  0 0
                  • jecnak  

                    Ano a ve finale bych retezovou linku prilis ani neresil, pokud ti pujde seridit presmykac.

                    0 0
                    • Kema1962  

                      Dobrá.

                      Objednám si na to komponenty.

                      Snad se dílo podaří :-)

                      Díky.

                      Dneska jsem navštívil jeden servis a ptal jsem se jestli náhodou nemají šroubovací sedmikolo 13 – 32 ale bohužel ani ve starých zásobách nemají, takže tam půjde to 14–28 a hotovo.

                      0 0
                      • Vilém  

                        A proc ho chces menit? Vypada uplne v pohode, jen ten nejmensi pastorek je vic jetej.

                        0 0
                        • Kema1962  

                          Všude se píše že když včas nevyměníš řetěz – má už třeba 132,8 mm – tak musíš měnit i kazetu.

                          No a já mám řetěz 133,2 mm protože jsem na to kašlal, takže teď automaticky měním i tu kazetu.

                          Ale mohu vyzkoušet jestli na novém řetězu půjde.

                          0 0
                          • Vilém  

                            Napred to zkus.

                            0 0
                            • Kema1962  

                              Jojo. Vyzkouším.

                              Už jsem ty komponenty objednal a o víkendu se na to vrhnu.

                              Pokud bude ta osa OK tak to projedu a uvidíme :-)

                              Teda pokud zvládnu ty výměny :-D

                              0 0
                              • Kema1962  

                                Ahoj.

                                Tak jsem se k tomu kolu dostal až tento víkend.

                                Vyměnil jsem kliky s převodníky, šlapky, řetěz a sedmikolečko a šel jsem Herona vyzkoušet.

                                Jezdí výborně. Řazení je přesné a tak ani nebudu dávat novou přehazku.

                                Akorát ta řetězová linka se posunula od rámu – odhadem tak 6mm. Možná nechám vyměnit osu.

                                https://kema1962.rajce.idnes.cz/…_model_1994/#…

                                0 0
                                • jecnak  

                                  Jestli ti to nevadi kvuli kombinaci prevodu, tak bych to klidne nechal. Idealni to rozhodne neni, ale jezdit bude.

                                  0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.

Podobné diskuse