• xshreck

    Nemá prosím někdo z okolí UH doma válet nějaký nepoužitelný náboj sh 475 a v něm osku, která je jakéž takéž v pohodě? Podařilo se mi na ní strhnout závit … :(

    0 0
    • blisterexist  

      přední zadní?

      0 0
    • blisterexist  

      myslím že někde v dílně mám jakousi klasickou osu na přední, na RU, na shimano

      kdybys chtěl mohl bych se po ní podívat, myslím že by měla pasovat

      přenechal bych ti ji:-)

      0 0
    • xshreck  

      Takže blister má jiný rozměr :(

      Nějaký jiný hodný člověk?

      délka 108mm, vnější průměr cca 9,9mm. Na přední náboj SHimano 475.

      0 0
      • xshreck  

        uff, tak snad už jí nmám … uvidím :)

        0 0
        • xshreck  

          takže další průměr 8,9 … :( hledá se dál

          0 0
          • JSt  

            predni osa je 9mm, to nemusis merit ;-). http://www.obchod23.cz/…mpletni-twn/ treba tohle muzes pouzit. sezenes imho i v kamennym kseftu

            0 0
            • xshreck  

              nekecám … mám tam 9,9! přijde mi i nějaká krátká …

              0 0
            • xshreck  

              měřit snad umím a přední kolo je rozdělůané tak to zadní nebude

              0 0
              • blisterexist  

                lol, když vidím tu šupleru tak se nedivím že jsi naměřil 9,9:-D

                0 0
                • xshreck  

                  to, že je orezlá neznamená, že neměří správně ;)

                  0 0
                  • blisterexist  

                    neznamená no, ale moc bych ji nevěřil, ale myslím že když koupíš osu 10 tak to bude ok, zkus ještě změřit konusy zevnitř

                    0 0
                    • Vilém  

                      Tim bych si nebyl jist. Ta osa co vyfotil je na konci obrobena na prumer 9mm.

                      0 0
                      • xshreck  

                        konus má těch 8,9 … tak buď měřím blbě, nebo já nevím …

                        je to prostě divný

                        0 0
                        • Vilém  

                          Co je na tom divnyho? Ten zavit ma nejake stoupani a meris jej vnitrkem.

                          0 0
                      • blisterexist  

                        nevím no, u shimano nábojů bych se nedivil ničemu…

                        0 0
                        • xshreck  

                          shitmano. Trocha jsem zabral a sejmulo to celý závit – jak je to na té fotce.

                          0 0
                          • blisterexist  

                            měls to málo zašrubované:-)

                            0 0
                            • xshreck  

                              ono to právě víc nejde, to je to …

                              0 0
                              • Vilém  

                                Musis ti utahovat jak clovek, ne jak cune:)

                                Neboj, taky se mi to stalo:(

                                0 0
                                • xshreck  

                                  „máš málo dotaženou kontramatku“ … to jsem slyšíval furt :D

                                  já už na to prdím, to dotáhnu tak nějak aby to bylo OK s druhou oskou a už to nechcu vidět. A to mám takové malučké klíče na to …

                                  0 0
              • kyl  

                Kdes tu šupleru vykopal?:-))

                0 0
            • Hroch obojzhivelnyj  

              Prave ze 475 maj predni osu 10 mm (ale nevim jestli uplne vsecky),na krajich obrousenou na 9, a tim jsou dobry i na predelani na zadni festkovej naboj s pastorkem na 6 der, tim ze do nich das dlouhou zadni osu a prepodlozkujes.

              To Xshreck: Vezmi zadni osu a zkrat ji, mozna bude treba na kraji sundat zavit aby vlezla do vidle.

              0 0
              • JSt  

                zkousels to? ja jo a nesehnal jsem m10 konusy, kery by prosly plechovyma prachovkama v nabe. tim netvrdim, ze to nejde nejak resit ;-). na festku jsou lepsi stary xt naby, ktery maji vepredu m10 osu.

                0 0
                • Hroch obojzhivelnyj  

                  Nezkousel, nanapadlo me ze by M475 origo konusy nesly prendat na jinou 10 mm osu. Dokonce jsem to nekde videl na jnejakym britskym eshopu ze to nabizi jako prestavbu.

                  0 0
                  • JSt  

                    jo, velosolo to dela. ale z tech xt nab, ktere maji vepredu nativne m10 osu http://velosolo.com/…scn4753a.jpg ;-).

                    0 0
                    • Hroch obojzhivelnyj  

                      Ja mam prave za to ze 475 maj nativne m10 predni osu. Alespon nektery rocniky, kdysi jsem to hledal v tech jejich explodovanejch diagramech. Mely to tenktrat jen asi 2 typy, a jeden z nich byl velmi levne na kupkole, Ale pak jsem se na to nejak vykaslal.

                      0 0
          • blisterexist  

            tak tam dej tu menší, kup menší konusy, a nějak to tam dej, však ono si to sedne

            ale lepší rada: shimano zahoď a kup něco pořádného:-)

            0 0
    • xshreck  

      už mám nějakou potvoru doma od concorde, hodný chlapec :-D tak su zvědavý jak to rozchodím :) štvou mě tam ty strašně tlusté podložky, co jsou mezi kontramatkou a konusem :( co tam dát nějakou pérovku :-) :D

      0 0
      • jaja.k1  

        :( co tam dát nějakou pérovku :-)

        Jednu upřímnou radu bych pro tebe měl:

        Odvez to do servisu a už na nic nesahej, nebo se na tom pak přerazíš.

        Neber si to ve zlém, ale když tady čtu, co jsi s tím už vyváděl, … ?

        0 0
        • xshreck  

          proč myslíš že za tím jsou ti smajlíci ;) :-)

          Zatím nic, jen místo 1mm podložky chci dát nějakou menší. Aby to nedopadlo tak, jako předtím.

          0 0
          • jaja.k1  

            No dobrá:

            Přední kolo (až ho tedy složíš) budeš montovat do vidlice. Ta má nějaký rozměr ! A stejný musí mít i náboj od jedné kontramatky ke druhé !!!

            Pokud budeš laborovat s podložkama, tak můžeš klidně vidlici zničit.

            Už to, že ti to teď nevychází je nějaké divné.

            0 0
            • xshreck  

              :-) ono jde udělat spousta věcí.

              než ******* závit kterej je nahovno udělanej radši dám poloviční podložku mezi konus a kontra a ten zbytek dám mezi vidli a tu osku. Držet by to mělo cca stejně. A hlavně – bude tam víc závitů, takže by se to nemělo ožižlat jak teď.

              JInak kdybych měl pokaždé letět do servisu, tak už mám asik aj nové náboje :-D

              0 0
              • jaja.k1  

                Tak s tebou bych se klidně i vsadil, že tě to takhle nakonec vyjde dráž.

                (Nová oska + výměna vč. seřízení a promazání u mně vyjde na cca 140,– Kč. Schválně si to někde zapisuj)

                0 0
                • xshreck  

                  seřízení jsem byl většinou u známých, jinak to stojí 40kč.

                  Seřizovat jsem byl 3×, počtvrté jsem si zadní kolo dělal sám a teď jsem si to chtěl udělat zase. Buhužel konstrukce přední osky je tak nahovno, že to nejde dost dotáhnout. Kdyby nebyly konce ofrézované, tak by se tohle nestalo. Já bych si to v klídku seřídil a možu jezdit dál.

                  Co je na tom za podivné počítání? :-) pokud se to naučím, klíče mám. Tak není problém. Ale pokud si to jak ocas budu nechávat pokaždé v servise, tak co z toho budu mít? jen výdaje výdaje a žádný užitek :-)

                  0 0
                  • jaja.k1  

                    Pak by sis měl asi pořídit zásobu kol, které zničíš, než se to naučíš.

                    0 0
                    • xshreck  

                      jaké kola? ;) na tom není co zničit. Buď to pojede, nebo ne. A když se něco kousne, tak bude v řuti konus bo oska. V horším případě náboj. S celýma kolama to nemá nic společného.

                      Jestli dotahuješ osku, která má závit až do konce nebo 5mm od kraje je docela rozdíl. ASi seš borec že to dokážeš odhadnout :-) jo, na zadní mám závit až do konce a tam problém není.

                      Si to porovnej.

                      0 0
              • juli  

                Vůbec nerozumím, co řešíš s podložkami. Osa musí mít 100mm přes kontramatky+cca po 5mm na každé straně, aby se mělo co opřít o patky vidle, jinak ti bude roztahovat, nebo naopak stahovat vidlici.

                0 0
                • xshreck  

                  co s nima řeším? :-) podívej se jak dopadla ta moje původní osa. konus jsem měl stáhlý víc, dotáhl jsem kontramatku. Když jsem to dotahl kontra, závity byly fuč. A proč? Protože jich tam bylo málo. A jak jsem tomu měl zabránit?

                  Nevím no, tyhle rady dej to do servisu nebo co řešíš podložkama ( jednu mám tlustší a druhou tak poloviční) jsou mi k h*** :-)

                  0 0
                  • jaja.k1  

                    Tak podložky jsou na hovno, závity na hovno, shimano je taky na hovno. … Člověče nešťastný – že ty máš v rukách nasráno ?

                    PS.

                    Omlouvám se za použité vulgarismy, ale jinak to snad vyjádřit ani nejde.

                    0 0
                    • xshreck  

                      :-) tak mi to pojď názorně ukázat, když jseš tak dokonalý :-) sám by sis to radši dal do servisu a na mě tady budeš valit něco o tom, že mám v rukách nasráno. V nějakém tématu se tu řešilo kolik závitů má být kdesik, aby se to nestrhlo. Zajímalo by mě, co by na toto řekl strojař.

                      0 0
                      • jaja.k1  

                        Jestli fakt chceš, tak ti to klidně ukážu. Stojařinu dělám nějakých dvacet let a teď mám i cykloservis.

                        Umíš péct rohlíky?

                        Já třeba ne, takže si je chodím kupovat do obchodu. Kdyby každý dělal všechno, tak by to třeba všechno vypadalo jako ty tvoje závity.

                        Skutečně tě nechci nijak urazit, nebo zesměšnit. Ta první rada byla fakt upřímná a myslím, že by ses jí měl držet.

                        0 0
                        • xshreck  

                          tak mi řekni, abych to utáhl kontra a aby to něco vydrželo ( aby se to nepovolilo při menším opotřebení). Jakou silou se to má dotáhnout?

                          Drželo to na 2 a půl závitu. Dotahované to bylo už několikrát. Takže už i nějaká únava materiálu tam nejspíš byla.

                          A když děláš v cykloservise, tyhle konusy jsi musel už vidět. Tak proč jsou nahovno? Já mám ruce nahovno, konusy jsou nahovno :-) taky nevíš co mluvíš.

                          0 0
                    • jaja.k1  

                      A když se teď dívám na tu fotku, tak ty konusy jsou taky na hovno ( a to jako že skutečně ).

                      0 0
                      • xshreck  

                        Njn, jak myslíš teď nahovno?

                        0 0
                        • jaja.k1  

                          Mají vydřené drážky od kuliček. Takové konusy nikdy pořádně neseřídíš.

                          0 0
                          • xshreck  

                            drážky mají. Seřídit lze všechno – na zadním konusu jsem měl situaci trocha horší. A seřídil jsem to.

                            Tady při stejném dotažení jako vzadu ( možná i menším) se to protočilo.

                            To je normální situace? I kdyby ty konusy byly nové a já to takhle dotáhl, protočí se to stejně.

                            0 0
                            • jaja.k1  

                              Už sice nemám sílu nějak ti kloudně odpovědět, zato ale nejsem daleko k tomu, abych pochopil ten citát ve tvém profilu.

                              Tedy rada poslední: Dej si ještě jedno a nech si zdát něco hezkého o závitech. A snad už jen – ráno moudřejší večera.

                              0 0
          • Vilém  

            Naboj musi mit spravnou sirku, tj 100mm, jinak budes pro zmenu nicit vidlici. Takze ztenceni podlozky neni na miste.

            0 0
    • xshreck  

      takže znova … má někdo tuhle mojí atypickou osku? :-D 9,9mm … nejlepší by bylo kdyby byl závit od začátku :-) zítra jdu do obchodů, tuhle osku budu muset vrátit :( protože je špatnáá

      0 0
      • Vilém  

        Tan zavit od zacatku ti moc nepomuze, spis naopak. Matka drzi stejne tak na 3 zavitech. Shimano schvalne zaclo konce osy obrabet, mas pak vetsi jistotu, ze pri vyndani a nandani kola sedne do stejneho mista a nebudou ti skrtat kotouce.

        0 0
      • Patar  

        Ondřeji , mohu Ti doporučit jednu věc:

        Pokud si chceš opravu náboje udělat sám , pak si objednej v kamenném obchodě kompletní osu s konusy i kontramatka­mi(pokud ji nemají momentálně na krámě). Objednají ji u svého dodavatele SHIMANO materiálu. Ve Tvém regionu by dodavatelem mohla být firma KCK ve Zlíně , která vede drobné díly SH. Pokud chceš ale na toto zboží záruku a neopakovalo by se opětné stržení závitu , pak by sis měl nechat osu x novými konusy a kontramatkami v tomto krámě se servisem namontovat. Náboj je třeba také důkladně vyčistit a spolu s výměnou kompletní osy a nové vazelíny doporučuji i všechny nové vytříděné kuličky. Tyto náboje nejsou zatěsněné vůči vlhkosti a je třeba také kontrolovat ložiskové dráhy v miskách. Vyhýbej se zásadně používání konusů s narušenou cementační , nebo nitridační vrstvou, zničíš potom kuličky i vnější ložiskové dráhy.

        0 0
        • xshreck  

          dneska jdu do mesta shanet. zlin je az druha moznost. na tu firmu mrknu.

          kulicky jsem mel venku, daval jsem novou vazelinu a cistil to. a pri dotazeni… byl jsem proste sikovny.

          s tema zavitama – myslis ze by se to stalo taky, kdyby byly az do konce? me napada ze to stoji za pokus na nejakem sroubku :D

          0 0
          • Patar  

            Nebezpeší stržení závitu na hřídeli je možné ve kterém koliv místě , pokud závit není správně slícován se závitem na matici a kontrování je prováděno neodpovídajícím Momentem. Při opakovaném seřízování se více opotřebovává závit v maticí , a zkušený mechanik pozná , že závitjiž nemá dostatečnou nosnou hloubku a matici vymění dříve , než dojde k poškození závitu na hřídeli.

            0 0
          • z0diaC  

            ano … u nás tady je to firma KCK – bohužel oni Ti nic maloobchodně neprodají – jsou „jen dodavatelé“ – myslím,že jejich prodejna je (byla) Batman bike v Prštném ! http://www.batman-bike.cz/

            0 0
    • Ruprt2  

      ty mě bavíš :-)

      Já ti sice radil to pořádně sprasit, ale ono je sprasit a sprasit :-D

      0 0
    • xshreck  

      Uff, tak hledání pokračuje :(

      Ve městě nic. Má 475 stejnou osu jako obyč deore, které není na kotouče? že bych koupil nějaký nejlevnější náboj, když budou nové konusy tak by to chtělo asik už aj kuličky.

      0 0
    • krtex  

      já to vyřešil pevnou osou (foto).

      Vyjde to asi na 2 pětky.

      Nic víc nemá cenu do té náby sypat, zas pokud neumíš přeplítat je škoda ji dávat ven.

      Nevýhoda je nutnost vozit 15ku klíč pro případ defektu.

      Výhoda je lepší tuhost a pořizovací cena.

      KTX@

      0 0
      • xshreck  

        přeplétat se nevyplatí, to je nába ( 400–500), práce do 300 + nejspíš dráty pokud bude jiný rozměr. A půjdou druhé kola. Takže musím někde sehnat to, co je uvnitř :(

        0 0
      • Jakobo  

        No to je docela odvazne tvrzeni. Asi existuji kvalitni plne osy (napr. kdysi na nabojich Exage), ale dnes v beznm cyklo dostanes smejdy z Ciny nachylne na zohnuti a zlomeneni, zazil jsem s nima dost! A to, ze je v ose dira (min materialu) naopak tuhost myslim zvysi (matne si vybavuju vzorce na tuhost pevnost ze skoly – to je princip sandwichu).

        To xshreck, me to spis pripada, ze ten naboj uz nekdo vylepsoval. Zrovna jsem serizoval LX, stejny system a vsechno sedlo perfektne, zavit koncil dve desetiny za konusem. V nejhorsim kup novy naboj za 3 kila a prehod cely vnitrek, jestli jsou vymlacene i misky, tak prelisovat (jde to v pohode, jen je potreba je opatrne vyrazit).

        0 0
        • xshreck  

          jaký náboj koupit? ten stejný, bo tam pásne i něco jiného ( počítám že s tím máš asi nějakou zkušenost, ne jak někteří ehm nebudu komentovat).

          Misky jsou OK, jen kuličky jsou trocha jeté a jeden konus. To se dá ale přežít.

          Teď jsem dal pryč tu tlustou podložku co je mezi konusem a kontra, před kontra teď zkusím nějak narazit druhou kontra aby to ěmlo správnou šířku. Druhou stranu pak šetrně dotáhnu, snad to bude držet :-)

          btw ale je to jen dočasné řešení, než seženu novou osu

          0 0
          • jaja.k1  

            Milý xshrecku,

            tak tobě zas někdy ehm poradím.

            Nutíš mě k úvaze, že nejen v rukách. …

            (kdybys nechápal proč, tak se skus třeba zamyslet nad slovním spojením „narazit druhou kontra“ )

            0 0
            • xshreck  

              ano, doslova narazit – nepochopil jsi totiž jak jsem myslel. Na stole mám 3 kontramatky, jedna je cca ± tlustá jako ta široká podložka.

              Akorát má jiný závit – proto jsem jí chtěl provrtat tak, aby šla nějak dotlouct ke kontramatce, která zakontruje konus. 3patný nápad, tak jsem prostě dal jen tu podložku místo mezi ven – viz foto.

              Druhá strana se už dotáhla normálně.

              Ano, odkazuješ na servisy ( kdybych byl servisák tak si taky rád vydělám, to ti neberu :-) ).

              0 0
        • krtex  

          Nepochopil.

          Tady se nebavíme o tuhosti vlastní osy, ale o kompletu vidlice+matky+osa (plná nebo dutá) vs. vidlice+RU+osa (taky plná nebo dutá). Např. DT dělá RU „pevné“ osy..

          Já svým POSTem chtěl říct, že osobně bych nový náboj za 300 na ND nekupoval (v téhle kategorii), když to lze vyřešit s řádově menšími náklady.

          HOWG.

          0 0
          • Jakobo  

            Sorry, jo jasne, chapu. Ono cele toto vlakno je uz trochu zmatene, nemluve o prehozeni pismenek v nazvu (jsem si prvne myslel, ze je to nejake me neznamy XT).

            Proste nejlepsi bude, kdyz si sezenes stejny naboj, prehodis do stareho, vymezis vuli a s citem dotahnes. Kde to koupit to uz je tvoje vec, v UH zadny poradny obchod neznam, zajed do Zlina, busem jsi tam za chvilku, na kole za hodinu neco. Pokud nesezenes ve Zline, zpatky to vem pres Otrokovice, tam je par slusnych cyklo (treba v Eurobike urite poradi).

            0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.