• vzorecek

  Zdravim.Jak poznam,ze se mi na ořech vejde 11 sp. kazeta? Ted mam 10 sp.. Naboj Sun Ringle 24 der na zapletanych kolech Black Flag.

  0 0
  • kubad  

   Jednoduše bud vyzkoušet, nebo zmerit

   0 0
  • Vilém  

   Pro zacatek by nebylo spatny vedet, zda je rec o MTB.

   0 0
  • novas752  

   MTB: na všechny se vejde i 11spd

   Silnice: Pokud bys měl 10spd kazetu na 11spd ořechu, byla by pod ní (za největšim pastorkem) podložka. Jestli tam podložka neni tak je to max 10spd ořech.

   0 0
   • Vrci  

    Silnice: Pokud to je shimano, pokud je to campa, vejde se vždy.

    0 0
    • Cavendish  

     To mě zajímá. Mám doma 11sp ořech Campa a 10sp kazetu Canpa. Žádnou podložku netřeba? Ořech Novatec…

     0 0
     • Vrci  

      Campa je stejný ořech 10 –12. Ověřeno na originál Campa a Easton. Novatec bude stejný.

      0 0
   • borda  

    Už to drahnou chvíli studuju a prostě jsem se v tom ztratil. Tak se zeptám třeba tady.

    Mám 11sp kazetu (105) na 11sp ořechu (HG) na silničních kolech a v pořádku, není co řešit.

    Ale taky mám gravel kola a tam, pokud nedám pod silniční 11sp kazetu (105) podložku, tak mi ta kazeta vakla. Orech je HG. Na dvou různých kolech (naby novatec/bontrager – DT) úplně to samý. Proc? Pokud to správně chápu, silniční kazeta je širší, proc teda musím dávat podložku? Vždyť by to mělo být v podstatě naopak. To jsou teď nějaký speciální gravel ořechy, ještě delší?

    0 0
    • virtualcop  

     Pokud musíš dávat podložku (aby ti to nechrastilo, jak píšeš), tak máš pravděpodobně verzi kazety se zkráceným unašečem, která se vejde na klasickej „krátkej“ HG MTB ořech. Žádnej problém v tom není (pokud máš podložku), naopak – tuhle kazetu můžeš právě použít i na kolech, kde není silniční (prodloužená) verze HG ořechu.

     Tyhle kazety se dělaj jak ve verzi 105, tak jako Ultegra a u slušných prodejců jsou taky extra označené.

     Co máš reálně za ořech poznáš změřením – v délce cca. 35mm je to klasický HG (používaný pro MTB kazety na MTB kolech), pokud je délka ořechu cca. 36,8 (o 1.8mm delší = i síla správné podložky), pak je to HG Road, tedy ořech pro 11sp. silniční kazety.

     Někteří výrobci nábojů na nějaké rozlišení kašlou a dělají ty ořechy prostě v té Road/prodloužené verzi s tím, že můžeš vždy použít podložku a dát si tam kazetu jak z MTB verzí, tak klasickou silniční bez podložky, někteří výrobci to důsledně rozlišují (DT Swiss třeba – HG a HG Road)

     0 0
     • borda  

      Tý vado, to jsou věci… Moc díky za info! Dostal jsem se do úplný mentální pasti :) :) – vše naopak :)

      A prosímte, ta podložka, to je nějaká speciální, nebo je to ta „klasická“ vymezovaci, myslím 1.8 mm.?

      0 0
      • borda  

       Jo, zamyslel jsem se a chápu :). Blbej dotaz.

       Fakt díky!

       0 0
       • virtualcop  

        On je v tom vcelku hokej, protože kdysi do 10sp. byly jen HG ořechy (na které si dal jakékoliv kazety – Shimano/SRAM), po příchodu 11sp. Shimano silničních kazet byl potřeba „prodloužený“ ořech o těch 1.8mm, jinak jsi silniční 11sp. kazetu prostě nemohl dotáhnout. A jelikož to některé lidi s kvalitními záplety, které ale měly jen klasickej HG ořech 10sp. (délka těch cca. 35mm), hodně štvalo, tak aby ty lidi nemuseli měnit záplety/náboje, nebo kde to šlo jen ořechy, tak Shimano začalo dělat i kazety, které mají kratší unašeč a vejdou se tedy i na tuhle starší a kratší verzi ořechu.

        Nicméně má to přes ten zmatek i svoje výhody – třeba já používám právě na původně MTB kolech DT Swiss s tím kratším ořechem tuhle silniční 11sp. kazetu (s kratším unašečem) a kola mám na gravelu (nemusel jsem měnit ořech – u DT Swiss to jde jen výměnou ořechu).

        0 0
        • borda  

         A pokud to správně chápu, tak zrovna rozsah 11–34 (105) asi dělají (primárně) v téhle zkrácené verzi. Mám tu dvě, různé zdroje a obě s podložkami. To nemůže být náhoda :).

         Ne, vážně, ten rozsah tomu odpovídá – dost dobře možné užití na MTB náboji. 11–23 asi úplně běžně v téhle verzi nebudou bych řekl.

         Kurna, fakt už to začíná být poměrně složitý :)

         0 0
         • virtualcop  

          V téhle zkrácené verzi se myslím dělají 11/32 a 11/34, možná i 11/30 a 11/28. Ty dvě první určitě a dělají se jen ve verzích 105 (7000) a Ultegra (8000).

          Nicméně jak opakuji – na slušných shopech to máš popsáno, zda se jedná o verzi pro 11sp. silniční ořech HG, nebo zda jde o verzi, kterou můžeš použít na 10sp. HG.

          0 0
          • borda  

           Jasný. Tady byl problém, že to tu rok a půl leželo, pak se to Teda použilo :), bohužel se dost premyslelo :) a podložka se vyhodila. Poněvadž se opravdu zapomnělo :)

           Pak se začaly zkoumat druhy kola se stejnou kazetou a ejhle – podložka. Při neznalosti věci, zapomnění, fakt past :)

           0 0
          • xtonda  

           Shimano to má přehledně ve specifikaci, v té aktuální jsou v road části specifikace pouze dva modely 11sp kazet pro 8–10 sp ořech, jsou to mimoseriové CS-HG800–11 a CS-HG700–11, obě jsou jen v provedení 11–34.

           0 0
      • virtualcop  

       Vymezovací je :) ale taky trochu „speciální“, aby zapadla do zubů ořechu. Pokud kupuješ nová zapletená kola s 11sp. silničním HG ořechem, nebo i celý nový náboj, bývá obvykle součástí dodávky, nicméně prodává se samozřejmě samostatně a dělá jí mnoho výrobců – příkladem Novatec verze

       0 0
       • borda  

        No už jsem to celé pochopil, díky!

        0 0
       • borda  

        Zkrácena kazeta mě totiž fakt nenapadla. Sem tu podložku právě původně vyhodil, protože je proti „Standartni“ logice :)

        A pak jsem nás tím několik hodin dumal a googlil, když to bylo naopak :)

        0 0
   • Smazaný účet  

    No zrovna na 6/7sp ořech se 11sp kazeta nevejde :)

    0 0
  • Ales007  

   Kluci, omlouvám se za zřejmě stupidní dotaz, ale jsem v tomto ohledu naprostý amatér, a tak se raději zeptám. Chci upgradovat kola na svém Tribanovi (kdyžtak profil) – mám možnost koupě zapletených kol, na kterém je osazen ořech Shimano pro 11s kazetu. Bude možné na tento ořech nasadit i 8s kazetu? :-)

   0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.