• ufoncz

  Zase nám to už dávno přešvihlo tisícovku, takže pro velkej úspěch už čtvrtý pokračování.

  Dávejte sem podstatnější informace – větší polom, dlouhý úseky bažin, zákazy, ale i dobrý zprávy, že už je něco po dlouhý době cajk atd. Naopak každej stromek hlásit nemusíte a zkuset to nezvrhávat v chat, nebo nějaký dohadování, ať to zůstane trochu užitečný. Nemusí to být vyloženě o trailech, i v minulých dílech se tu objevily a dobře posloužily informace o nových cyklostezkách, pumptracích, nebo třeba podjezdech pod rušnýma silnicema.

  Každej pak může přispívat do tabulky se stavem trailů. Ta ale nemá sloužit jako návod, kde co najít (na to jsou kdyžtak kamarádi, Trailforks, Strava, nebo SZ) a taky do ní nedáváme traily, co jsou v NPR.


  Abych to nějak zase odstartoval. Dneska jsem vyjel po hodně dlouhé na Kaštánka, rovnou s pilkou, mačetou a pracovníma rukavicema a především v očekávání nejhoršího. A ono to bylo sotva na půl hoďky práce. Pěšinku v modřínovým lesíku úplně nahoře někdo obnovil, první žlíbek přes potok je upravenej a padlý stromy v poslední části vyřešený. Takže jsem jen vysekal kopřivy na začátku, umravnil ostřužiny a pár malých listnáčů v těch dvou sečích a úplně na konci, odtáhl jeden čerstvě padenej strom a hotovo. Celej Kaštan je zas plynule a bezbolestně jetelnej i v krátkým.

  Výjezd nahoru kolem Praskavice taky cajk, navazující Utahovák udržuju furt. Na jinou stranu od Bílovic, směrem k Arboretu, pro změnu špatný zprávy – trojúhelník lesa, kde byly v poslední době už moc neudržovaný trailíky „Šemíček“, zachvátili lesáci se svojí prořezávkou a v korytu na červené TZ pod fotovoltaikou, kde to láká k vyšší rychlosti, leží kmen v ne úplně malé výšce jako stopka pro většinu smrtelníků.

  1 0
  • poison  

   U rozcestníku Kněží hora pod Útěchovem je červenočernej bidon force co někdo vytrousil

   0 0
  • zbartos  

   Na FB ŠLP Křtiny https://www.facebook.com/slpkrtiny.cz se včera objevilo toto upozornění:

   „Vážení návštěvníci univerzitních lesů, některé z turistických tras jsme museli z důvodu vysokého nebezpečí pádu stromů dočasně uzavřít. Které to jsou a kudy vedou bezpečné obchůzné trasy si můžete přečíst a prohlédnout na mapkách ve fotogalerii. Děkujeme za pochopení. Děláme vše pro to, aby trasy byly co nejdříve opět bezpečně průchodné.“

   Popisky v mapkám v příloze:

   1, Modrá turistická trasa v NPR Býčí skála v úseku: JOSEFOVSKÉ ÚDOLÍ, ROZC. – BÝČÍ SKÁLA, JESKYNĚ je z důvodu vysokého nebezpečí pádu stromů dočasně uzavřena! Bezpečná obchůzná turistická trasa vede k Býčí skále po žluté trase přes Máchův památník, viz přiložená mapka. Opětovné zprůchodnění trasy je v řešení. Upozorňujeme, že vstup do národní přírodní rezervace mimo vyznačené trasy je zakázán. (Zákon č. 114/1992 Sb.)

   2, Modrá turistická trasa v NPR Býčí skála v úseku: U SEDMI DUBŮ – JELENEC – POMNÍK je z důvodu vysokého nebezpečí pádu stromů dočasně uzavřena! Bezpečná obchůzná trasa vede po zelené a žluté trase přes rozcestí pod Alexandrovou rozhlednou, viz přiložená mapka. Opětovné zprůchodnění trasy je v řešení. Upozorňujeme, že vstup do národní přírodní rezervace mimo vyznačené trasy je zakázán. (Zákon č. 114/1992 Sb.)

   3, Červená turistická trasa v NPR U Výpustku je z důvodu vysokého nebezpečí pádu stromů dočasně uzavřena! Bezpečná obchůzná trasa vede po silnici a lesní cestě, viz přiložená mapka. Dbejte prosím zvýšené osobní bezpečnosti při pohybu na vozovce. Opětovné zprůchodnění trasy je v řešení.

   0 0
  • ufoncz  
   1. Pěkná kořenová cesta začínající od radaru Skalky nějak takto https://en.mapy.cz/s/cezujofonu a dál pokračujíc mimo to, co je na Mapy.cz, je z 90 procent kaput.
   2. Na začátku Sněhuláka na Svarkově je mega oplocenka, kolem které vedou sice dvoustopý, ale pro MTB momentálně ne úplně nudný cesty (občas to chce i hodně vyskočit).
   3. Trail poblíž Hrádkova („přes skalku“) je v super stavu.
   4. Boskovický stezky plně v provozu, drží to tam bezvadně i v dešti (i na XCO), akorát pumptrack v rozmoklým počasí paní provozní zavírá. Myčka je zdarma.
   5. Trail kolem přehrady navzdory Kireho reportu v minulým díle je udržovanej a krom jednoho asi čerstvě padenýho stromu na překročení, taky v perfektním stavu. Přes novou seč po výjezd nejdál od přehrady je to navigačně trochu složitější, ale je tam postaven dokonce mostík. A po přebrodění Bělé je tam vyladěná výjezdovka s pěkným technickým začátkem https://en.mapy.cz/s/jomecagaba
   6. Kořenovka u plavebního kanálu od Suchého (za penzionem Athéna) vzala společně s lesem tam taky za svý :-(
   7. Trasa Suchý-Valchov s obchvatem Velenova i asfaltu pak objevena takto – viz screenshot s mapou – na začátku celkem fajn sjezd kolem pěkné skály, pak neohrazené pastviny a nakonec traktorem už dlouho nepolíbená a překvapivě čistá lesní cesta. Dalo by se i naopak.
   0 0
   • Kire  

    Ad 5: Je to celý souvisle průjezdý cirka v původní trase?

    0 0
    • ufoncz  

     Ano. Zacatkem leta, kdy jsem se synkem jel jen ten lehkej zacatek, mne domorodec rikal, ze se o to staraji a taky ze jo. Dokonce to nekdo naklikal do Mapy.cz a krome toho uplnyho zaveru k brodu Bele to sedi na zaznam GPX. Mapy.cz teda samozrejme upozornuji na zakaz vstupu v ochrannem pasmu prehrady.

     0 0
  • larssen  

   Zeptal jsem se městského úřadu v Adamově, jak to vypadá s ukončením uzavírky stezky ke Kateřinskému mostu:

   Cesta mezi Adamovem a Blanskem je uzavřena z důvodu rekonstrukce železniční trati Brno – Blansko a pohybu stavební techniky po celou dobu výstavby, tj. od prosince 2021 do prosince 2022. Netuším, kde jste vzal informaci, že by měla být cesta otevřena od poloviny srpna, protože výluka železnice je na 1 rok a stavební úpravy kolem železnice budou probíhat až do poloviny roku 2023.Dosud nemám informaci z kontrolních dnů stavby, kdy bude otevřena cesta mezi Adamovem a Blanskem, ale předpokládám, že minimálně do prosince 2022 to nebude.

   Konec v srpnu 2021 ale tenkrát oznamovala přímo Správa železnic: https://www.blansko.cz/…/detail/4141

   0 0
  • ufoncz  

   (1) Včera ráno jsem se chtěl podívat, jestli už si nevzali aspoň z té žluté TZ od Soběšic k Lachemě ty kmeny z projektu „nízký les“, ale ani jsem se tam nedostal. No, aspoň se tam něco děje a nezbývá než doufat, že si to dřevo konečně hodlají vzít.

   (2) Pepkův sjezdík ke Kaprálovu mlýnu je v dojezdu zabordelen nějakou prořezávkou. Ale našel jsem tomu pěknou zcela mimoasfaltovou návaznost na pěšinu vedle silnice Ochoz-Líšeň, potom rychlý a místy i hezky kořenový sjezd, krátký stoupací teleport po zpevněné a pak už si jen té odbočky všimnout…

   0 0
   • pepek  

    Před dojezdem je třeba odbočit doprava na louku už to říkám podruhý :-)

    0 0
  • ufoncz  

   Od střelnice až po Babice (ZTZ u Čihadla) – https://en.mapy.cz/s/gohudujedo – je to těžebně-bahenní peklo a Dušan nám ani neřekne. U té ZTZ teda bude chvílu trvat, než se z té akce vzpamatuje zase. Největší srance jsou právě tradičně v tom dolíku na cestě hned za střelnicí, takže neváhat, odbočit doprava na ZTZ a nabrat maximálně trochu koňskýho trusu.

   1 0
   • orm  

    Ta fotka rozryte cesty u cedule prirodni rezervace je „super“. To ukazovat orchranarum az budou prudit.

    2 0
    • ufoncz  

     Mám asi i vtipnější foto s cedulí:

     1 0
  • ufoncz  

   Happy Hill už má celkem cajk všecky příjezdovky a na samotným trailu jsou kopřivy už dost na ústupu. Jen před posledním lesíkem nad červenou TZ není vidět moc daleko před přední kolo, ale jinak zcela ok.

   Babí lom přes sedlo po modré TZ a po značce dolů do Podlesí je plně jetelná trasa i za deště.

   Kuřimskej pumptrack se mimo startovací rampu asi pro děcka dá použít, ale údržbě tam teda moc nedávaj.

   Na spodku žluté TZ z Kuřimské hory (u sv. Jána) je fakt hodně střepů. S XC šlupkama to mějte při brzdění na paměti.

   Po letech jsem chtěl najít KH trail, ale zatímco pěšina ke krmelci pěkně zřetelná, trail, jak jsem si ho pamatoval, nečitelnej. Vede to teď nějak nijak, nebo nimrodi svůj boj vyhráli?

   Žlutá TZ z Velké Baby a pak kolem vrchu Bosně zahrádkama do Medlánek je už komplet jetelná – zbylý padlý stromy mají objezdy a je to tak vlastně pestřejší. Deštivo tam taky spíš pomáhá, aby se to nikdy nesypalo a neprášilo.

   Ze žluté TZ od vodárny nad Lachemou lesáci odvezli největší kmeny a zbyl bordel, co se na bajku dá na sílu projet/přejet. Větší kmeny odvezli taky z Kuleho trailu kolem dropu a celá část od paintballu až po křížení s bývalou žlutou už je průjezdná. Někdo tam evidentně hned zamakal a oddělal menší větve. Něco po těžbě vede (zatím?) trošku jinak a jak to vypadá za bývalou žlutou, to jsem nestihl už zjistit.

   0 0
   • Honza03  

    Na tom pumptracku jsem dlouho nebyl, vidět ho v tomto stavu je hodně smutné.

    0 0
   • Lišák  

    Včera jsme s dcerou jeli Happy Hill a někdo zlikvidoval ten strom, co se přejížděl. :-/

    A dobrá zpráva je, že ta zeleň nad posledním sjezdem je krásně pobitá.

    1 0
  • novcze  

   zelená spojka od koní k silnici je rozježděná od bagru a u silnice ještě i před závorou je vidět nějaká stavební činnost, tak jestli tu cestu nehodlají „opravit“

   0 0
   • ufoncz  

    Tam tezil malej harvestor. A celkem setrne k ceste – nenechavali na ni nikdy kmeny a ani vetve. To delali, aby to pak vzali bagrem?

    0 0
    • novcze  

     bylo to rozježděný, asi protože teď chcalo, možná od harvestoru, nejsem odborník na stopy pneu… projet se to prostředkem nějak dalo, kolem závory před i za jsou vysypaný šutry, nějaký žlutý stroj dole taky byl, nějak jsem to nezkoumal, měl jsem to asi vyfotit :)

     0 0
     • ufoncz  

      Tak jo, oni tam fakt zas najeli tim svym buldozerem, udelali z toho dalnic a spodek vysypali hrubym makadamem, aby se jim to u skladek dreva nebahnilo asi. Komplet se po tom mekkym (i po tech sutrech) ted jezdi na ho… A z hezkyho mista je zas na par let hruza.

      1 0
      • Polka  

       Stopy po buldozeru jsem zaznamenal i v okolí Křtin a Jedovnic :-/

       0 0
      • pepek  

       Ani jsem radši nejel nahoru. Další pěkná cesta pryč.

       0 0
       • scoty  

        Včera jsem na tebe myslel, když jsem hledal volačo pekného z Rudice na Skalní mlýn a na modré do Klepačova jsem se lapl do jílové pasti.. :)

        0 0
       • scoty  

        Nakonec pěkný sjezdík tadyk:

        Pozice na mapě

        https://mapy.cz/s/hukulazetu

        0 0
        • pepek  

         Ten už byl aji ve kvízofkách :-)

         0 0
         • scoty  

          Není možná:)) no hlavně že byl na mapě.. I když to značení v Krasu je pro neznalého dost tragické, např zelená kolem kaolínu v Rudici je na mapě z druhé strany než ve skutečnosti což mne mírně zmátlo ofšem žena po ní v klidu došla do Jedovnic.. I se psem :)

          1 0
  • mat.libor  

   Z Kandie do Podolí je už komplet položenej asfalt.

   2 0
   • Polka  

    Jj, ale spíš jen první hrubá vrstva.

    0 0
    • Bogar  

     Tak snad to dělá někdo, kdo jel v životě na kole a nezprasí to, jak tu cyklinu z Kníček.

     0 0
     • Polka  

      Swietelsky – ti tady v okolí už něco stavěli, tak by to mělo být celkem ok.

      0 0
   • Polka  

    A z Podolí už pokračují na Velatice.

    0 0
    • mastihuba  

     jsem docela zvědavej, jestli inženýři řešili splavování hlíny z pola a jestli ten základ unese soupravu s 20t vlečkou, ne že bych ten asfalt od roku 1996 co sem začal jezdit do práce nevyhlížel, ale když už se to dělá… v každým případě už nebudu muset řešit jestli okolo rohlenky a nebo ráno pucovat prach ze žiletky :)

     0 0
     •  
      Obsah tohoto příspěvku je blokován.
      0 0
     • pepek  

      soupravu s 20t vlečkou? Eurovia odmítla reklamaci zvlněné ostravské dálnice s tím, že je už po dvouleté záruce. Na cyklostezku bych tipnul tak: 3 měsíce?

      0 0
     • Polka  

      No…tady by to mohli zohlednit, protože pokud na to pole náhodou zasejou kukuřicu, tak to bude peklo.

      0 0
  • ufoncz  

   Tak Kuleho celej začátek až po bejvalou žlutou cajk. Po ní je pak potřeba jet dolů (nebo se pustit do brigády na pokračování Kuleho – ale možná tam lesáci budou ještě aktivní) a navázat tím fajn houpacím trailíkem těsně vedle ex-žluté. Do Zamilca od spodku Soběšic, resp. vršku Muldy (celá trasa po závodech samozřejmě v super stavu) teda opět minimálně jedna dost dobrá varianta.

   0 0
  • poison  

   V sobotu je v Marihuánským omezenej provoz na 2ce a očekáva se velkej pohyb na stoupacím viz fb

   https://www.sazimelesynovegenerace.cz/?…

   0 0
  • scoty  

   Po letech je zas krásně sjízdný sjezdík od Kamechů do Kočičáku:

   https://mapy.cz/s/hevusametu

   0 0
   •  
    Obsah tohoto příspěvku je blokován.
    0 0
  • o.unca  

   Zdar, jezdí někdo v Hořicích? V tabulce naposled údaje z května…-(

   0 0
   • Cipísek  

    Zdar, minulý týden jsem chtěl sjet od vysílače a bylo to zapadaný, sotva viditelný, na další jsem nekoukal.

    0 0
    • ufoncz  

     Od vysilace se to uz nejezdi dlouho. Levandule ma smysl jen v tom spodku pod modrou. Jedle a Lomikamen by me taky zajimaly, kdyz uz nebude vedro na ty stoupaci mordory tam. Minimalne jedna lajna od hriste je zcela cajk – bracha tam byl nedavno, akorat on moc nevi, kde vlastne jede :-)

     0 0
   • o.unca  

    Odpovím si sám:

    • Jedle jenom do půlky, ale perfekt.
    • Pravá i Levá výborné.
    • Lomikámen skvělý.
    • Kinedril bez vršku ok.
    • Pravá od hřiště (nevím, jak se jmenuje) zapadáno listím, nečitelné.
    • DH vypadá ježděný, ale nedávali jsme.

    Až budu u pc doplním do tabulky…

    1 0
  • ufoncz  

   Jak jsem psal vedle v kvízovkách, obchvat hřiště u Soběšic je v super stavu. Pak si dejte bacha na poněkud hlubší koryto https://en.mapy.cz/s/hukugupuka v pokračování na lesní hřbitov. Fotka klame – na přeskočení je to dost a na použití jako komprese zase moc strmý a hluboký (aspoň pro moje kolo teda :-)).

   Modrej sjezdík na Panskou louku překvapivě čistej, padlej stromek se dá přejet vlevo. Ale v tom neznačeným pokračování bacha hned ze začátku – i po několika suchých dnech je tam zničehonic jílovitý blátíčko, na kterým i drapáky solidně sáňkujou.

   Kuleho trail po křížení s bývalou žlutou TZ vedoucí do Zamilca pořád špatný, ale ani nevím, jestli to vadí, Začátek od paintballu je po těžbě průjezdnej a o pár tech. prvků bohatší, pak kus po té bývalé žluté (po těžbě opět zajímavější, že se nedá pálit jen rovně) a pod nejprudší částí najet trailík doprava a užít si kličkovanou přes ten žlíbek.

   0 0
  • poison  

   Tam se to asi zase vyjezdí spodem pod koncem těch prefabrikátů.Ko­níkářům tohle asi taky nebude vyhovovat a čemba už asi lávku nepostaví.

   0 0
  • ceo  

   V trailech se objevil pro mě nový trail – Zavřený (Bučín). Předpokládám, že to je něco nového místo zavřeného Pigstyho. Navedl by mě někdo, kde na Bučíně ho najdu? Vede někde od začátku Pigstyho směrem na Tetčice, nebo to je na druhou stranu od Pigstyho?

   0 0
   • dethroned  

    Startuje ze stejného místa ale rovně a jde jen po asfaltku, některé pasáže jsou složitější, protože je to…zavřený..:) + malinkatý dvojáčky, když nedoskočíš tak se asi nic nestane.

    Ale teď je vše zapadaný listím, asi bude problém číst stopu. V plánu je samozřejmě vyčistit, včetně Pigstyho, jak bude čas.

    0 0
  • larssen  

   Je to už trošku dál od Brna, ale nevíte, jak je sjízdná tato stezka od Opatovic směrem k Ruprechtovu?

   Byl jsem na ní jen jednou před dvěma lety a na konci se vynořil totálně zabahněný. Je to takový vlhký les a zrovna tam před tím něco tahali lesáci. Metrová koryta polotuhého bahna a žádná možnost to nějak obejít. Od té doby se jí bojím… :-)

   0 0
   • dzolo  

    Mám stejnou historickou zkušenost a raději tam nejezdím :-D.

    1 0
   • orm  

    Ahoj, jel jsem tam v pulce cervence v ramci vrcharske koruny. Jel jsem na gravelu a dal jsem to, ale pamatuji si, ze kdyz jsem tam najel, tak me kvalita te cesty dost prekvapila. Nebylo to uplne gravel privetive prostredi. Blata ani moc nebylo, spise takove zarostle a rozbitejsi. Na mtb bych to neresil, ale na gravelu uz tam nepojedu :-). Jak to tam vypada ted bohuzel nevim.

    2 0
    • babicak  

     Pěkná akce, skvělý výkon, to se pořádá každý rok?

     0 0
    • larssen  

     Ano, to je ona. Našel jsem si poznámku, když jsem tudy tenkrát jel: „Problém nastal po odbočení na stezku, kde jsem nějakou dobu nevěřil, že jde o cyklotrasu.“ :-)

     0 0
     • orm  

      Ten pocit jsi ted vystihl uplne presne :-).

      0 0
      • ufoncz  

       Mne se to na bajku pri dvou navstevach libilo. Takovy poctivy MTB :-)

       0 0
       • orm  

        Na MTB ok, ale clovek je v CR zvyklej pri planovani, ze kdyz je neco znacene jako cyklotrasa v mapach.cz, tak to ma urcitou kvalitu. Tohle bezne cyklotrase neodovidalo :-).

        0 0
        • ufoncz  

         Jakmile seš dál od větších měst, tak už to moc pravidlem není. Na Třebíčsku je třeba spousta cyklotras rozumně sjízdná jenom na bajku. V několika případech jsem v rámci označení cyklotrasy žlutou cedulí viděl i dodatek o vhodnosti pro horská kola. Na Mapy.cz tohle rozlišování zřejmě ale chybí (v praxi samozřejmě často taky).

         0 0
         • orm  

          Ja to myslel spise tak, ze ty cesty jsou pouzivane. Na gravelu jsem toho po republice najezdil hodne a trasy jsou ruzne od asfaltu, po rozbitejsi cesty, ale vzdy je to po cestach, kde je videt, ze se cesta pouziva. Zde jsi najel a chvilku jsi premyslel zda si nenajel spatne, protoze to vypadalo jako nejaka stara cesta na svazeni dreva a az po tom co jsi nekde v dali spatril, skoro az nepatricnou v tech mistech, zlutou cedulku na kovovem sloupku, jsi zjistil, ze jedes asi spravne :-). Podobne cesty vidam na Slovensku, kde neco vzniklo z dotaci a od te doby se na to nesahlo, tam s tim pocitam, ale v CR tohle casto nevidim :-).

          0 0
          • mr.nikdo  

           Tady to ma vice urovni…

           Jedna jsou i ty dotace.

           Ta cesta byvala lepsi, sirsi… Dokonce ta horni cast byla vysypana.

           Ale jak pises. Uplne vzorovy priklad to neni. Mokre to je porad.

           Jeste perlicka – dokonce u prehrady dali zakaz vjezdu a snad MP vybirala pokuty cyklistu :D

           0 0
          • larssen  

           Tahle trasa má viditelně problém v tom, že ji lidé zkusí jednou, a potom už nikdy. Tím se to ale nikdy nezlepší, můžeme si za to sami. :-) Přitom od Vyškova by pro cestu tímto směrem (a obráceně) byla ideální.

           Ano, taky to jezdím na gravelu, takže krásný terén pro MTB úplně neocením.

           0 0
           • mr.nikdo  

            Z Ruprechtova si sjed do Udoli Male Hane – do Rychtarova.

            Da se pokracovat Hamiltonskym udolim pres potoky. Anebo po silnici do Lhoty a odtud do Vyskova vede cyklostezka z recyklatu :)

            Anebo muzes jet na Jezkovice, kousek silnice, uhnout doleva. Dojedes na stejne misto. Ale tam se ted tezi + sjezdik je vic MTB – korenovy.

            0 0
    • Polka  

     To sis pěkně dal. Já to měl naplánovaný na bajku 170km / 2900m, ale letos už na to prdím.

     0 0
     • orm  

      Dalo by se toho k tomu napsat vice, ale nechci tu kazit vlakno, mozna zalozim k VK vlastni vlakno. Jen doporucim se podivat na severni cast VKJM.

      0 0
   • mr.nikdo  

    Katerina. Pocitej, ze bude nekde mokra.

    Ted tu prselo…

    I po vykaceni znacne casti to je dost mokre.

    Btw od lesaku to nejak rozdrble bylo letos. Ale v 1/2 ten spodek byl uz jen singl.

    1 0
   • Polka  

    Tenhle úsek je záruka mokra a bahna :-) Pochybuju, že teď tomu bude jinak.

    0 0
    • mr.nikdo  

     Je to trochu vyse… Tam, kde se tezilo.

     0 0
   • mr.nikdo  

    Jsem Ti tam zajel :D

    Zeleni muzici zacali zase radit… Slovy pesiho: Bahna jako prase, to nemas sanci projet.

    1 0
    • larssen  

     Děkuju. Tak se této trasy budu bát dál a jezdit okolo:)

     0 0
     • mr.nikdo  

      Ja premyslel o prubnuti te cesty na Jezkovice, ale dneska jsem to nedal.

      Ty koleje jsou vyjete prave tim smerem. Takze tam to bude taky chutovka.

      0 0
  • larssen  

   Zase další zákaz vstupu-vjezdu do lesa, v Soběšicích: http://www.sever.brno.cz/…v-sobesicich

   Je to do začátku listopadu do konce ledna. Ta mapa není úplně přehledná, ale řekl bych, že uvnitř je komplet Pěšina Karla Morávka. Vpravo je to orámované Melatínem, horní roh je rozcestí U Jezírka.

   2 0
   • ufoncz  

    A jak to bude na těch hraničních lesních cestách – teda cestě kolem Soběšickýho potoka a lesní cestě Melatín?

    Jo a jestli tam někde bude řádit stejnej psychopat v harvestoru, co loni těžil poblíž zastávky Soběšice-Písky, tak nebude od věci když ne zákaz dodržovat, tak se mít aspoň hodně na pozoru.

    0 0
    • poison  

     Tak minimálně tu první snad nemůžou na 3 měsíce zavřit-to by jako chataři a zahrádkáři měli smolíka?

     0 0
     • ufoncz  

      Ti mají výjimku v tom opatření: „Uvedený zákaz se nevztahuje na vlastníka lesa, činnosti lesní výroby, vlastníky dalších nemovitostí,…“, takže těžko z toho usuzovat, jak to má být na těch cestách.

      Jinak, než se tam na to asi vrhnou, tak (dnes dopoledne) řádí na začátku Kuleho trailu a na žluté TZ mezi Soběšicema a skalkou u Lachemy. Viděl jsem několik skupinek helmutů na různých místech (vždycky jsem to otočil a zkusil objet jinudy), na rozbité asfaltce kolem paintballu padaly stromy, po žluté TZ valil lakatoš, … no, snad už to tam dodělají a nějak aspoň trochu rozumně si to odvezou. Momentálně i ty zpevněný cesty mají na sobě vyvezenou vrstvu blata.

      0 0
      • ufoncz  

       Tak ta žlutá TZ už je od Soběšic až k Lachemě průjezdná. Dneska jsem tam horekopcom odházel poslední větve a větší klacky z cesty. Byl jsem se mrknout na Kuleho trail a úsek mezi bývalou žlutou TZ a rohem oplocenky by už v pár chlapech šlo vyčistit – nic, s čím by se nedalo hnout, jsem už tam neviděl.

       Pak jsem vzhledem k dopravní špičce pejskařů a jiných procházkářů jel po dlouhé době tento sjezdík křižující Naučnou https://en.mapy.cz/s/hocozamepu a dole jsem málem vlítnul do ukrajinskýho těžebního šílenství – spousta strojů, cesta kolem Soběšickýho potoka zapáskovaná, u závory (a cedule Lesní cesta Melatín) stojí harvestor, moře už natěženýho dřeva…

       1 0
       • ufoncz  

        Tak i dneska lanovka v provozu a tady: https://mapy.cz/s/haracejeke padal jeden strom za druhym. Pasku tam nemeli a chlapik dokonce nabizel, ze muzem projet.

        0 0
        • ufoncz  

         Tady je to s těma cestama vyjasněný: https://brnenska.drbna.cz/…-rikaji.html

         0 0
         • mr.nikdo  

          Jesteze se o ten les stara Univerzita s odborniky :D…

          Asi nemeli cas, jak zkoumali vliv trailu na korenovy system.

          Fakt Uni, jak vino.

          0 0
          • ufoncz  

           Ráno jsem jel ještě zkontrolovat Kuleho trail, jak tam minulej týden byly nějaký ty těžební skupinky a je to pořád stejný – pěkně průjezdný až po křížení s bývalou žlutou TZ, pak kus až po oplocenku zaházený.

           Přejel jsem teda na současnou žlutou TZ vedoucí ke skalce u Lachemy, odtahal jsem tam ještě pár větví a těsně před tím vodou rozervaným sešupem jsem tam vyčistil novou, jistější zatáčku. Naopak těsně za (značeným) sešupem je úplná chicken way.

           0 0
           • mr.nikdo  

            Hlavne bacha na kritiku.

            Single Kras dal fotku na FB a pak se tam musel omlouvat :D

            0 0
            • ufoncz  

             Tak už to rozjeli. Dneska jsem je z lesní cesty Melatín viděl těžit zhruba tady: https://en.mapy.cz/s/musugodunu

             Na Mapy.cz je mimochodem zákaz na naučné (červené) a křižující modré TZ přes Panskou louku už vyznačen taky.

             Cedule jsou na začátcích lesních cest a nějakých křižovatkách. Lanovku od soutoku Melatína a Soběšickýho potoka asi posunuli.

             0 0
             • obda  

              Potvrzuju. Trochu mne překvapila cedule i na začátku Vojanky u Buku, přestože tam se těžit nemá (mapa je stejná)

              Po dlouhé době jsem jel Anenský, a je dost zapadaný, jako by tam ani nikdo nejezdil. Obzvlášť velké šutry pod listím na spodní části jsou nepříjemné. Při cestě kolem trati jsem viděl dělňase makat na podjezdu na spodek Kaštánka, jinak to ale vypadá už skoro hotové, včetně nataženého trakčního vedení.

              0 0
              • ufoncz  

               Asi proto, abys z Vojanky nějakou jinou cestou nesešel do údolí k Melatínu a pak dál do lesa, kde by ses octl v tom ohrožení života.

               Zapadaný je teď skoro všecko a zrovna ta část s volnejma šutrama je ježděná opravdu minimálně. Akorát tam dolů si chodí někdo jednou za uherskej skok zaskákat a nad úsekem s šutrama naopak chodí až přehršel pejskařů z Bílovic.

               0 0
               • obda  

                S tou mapu je mi to jasné – ale pokud se na ni nepodíváš blíž, tak ten nápis „Zákaz vstupu do lesů“ evokuje, že nesmíš ani na tu Vojanku. Jelů jsem toho dneska víc, a jinde je alespoň to listí trochu ujeté/zdupané :) Pejskaře (vlastně vůbec nikoho) jsem na celém Anenském dneska kolem třetí nepotkal.

                0 0
             • poison  

              Melatín machl už před závorou stojí tam lanovka.Minimálně v normální pracovní době teda

              Na konci zahrádek je cedule s datem o naháňce 25.11.

              0 0
              • obda  

               Včera odpoledne/večer cesta Melatín neprůjezdná kvůli lanovce, před kterou byly přes celoušíři cesty vyskládané napodél kmeny do výšky tak metr a půl. Obejít se to nedalo ani z jedné strany (svah nahoru a dolů), jediné co šlo, bylo vylézt na ty kmeny i s kolem. Přitom jsem ze zpráv nabyl dojmu, že cesta Melatín zůstane otevřená.

               1 0
             • zbartos  

              Zakaz vstupu byl prodloužen do konce března. Viz foto textu v příloze.

              0 0
          • zbartos  

           Mohl bys mi prosím napsat, co svým příspěvkem vlastně kritizujes ?

           SLP Krtiny požádal státní správu lesů o vydání zákazu vstupu do urcite casti lesa kolem Moravkovy stezky a ta mu vyhověla.

           Buď rad, že tam ty stovky suchých stromů vytěži a bude tam trochu bezpečněji nez teď.

           Taky nadávas stvbarum, že nedovolují veřejnosti procházet se po stavenisti ?

           0 0
           • ufoncz  

            To je na me a na muj post o docisteni zlute TZ k Lacheme? Jestli jo, tak taky nevim, co v nem kritizuju :-) (mezi radky asi ten bordel na turisticke ceste)

            0 0
            • mr.nikdo  

             To je na mne.

             Ja spis jen rikal, at se nenadava, ze by se to SLP nelibilo, jak se to stalo u Jedovnic na FB :D

             0 0
             • ufoncz  

              Ale tys taky nekritizoval, že to zavřou na kácení ale to, že se tím měli zabývat namísto snahu o nesmyslný zákazy na Naučné, nebo mně něco uniká?

              0 0
              • mr.nikdo  

               No. Ja spis varoval. Tehdy tam byla fotka s klestim na ponicenem trailu a smutny smajlik. Hromada komentu proti lesakum.

               Ja si dovolim kritizovat stav nasi vzdelanosti odborniku k lesum, kdyz SLP jsou ve stavu, ve kterem jsou.

               Dovolim si otevrene kritizovat pocty chrlenych Bc./Ing. Se zamerenim na lesy ze 2 univerzit a nikdo to nevidel a necekal :). Zvlast v SLP.

               0 0
               • zbartos  

                Tak to je pak těžké, když dáš pod důležité info o zavření oblíbeného kusu lesa kritiku k větvím na trailu, které jsou ale vyfocené v jiném (nesouvisejícím) příspěvku..

                Takže díky za vysvětlení, co Ti vadí.

                0 0
                • mr.nikdo  

                 Ja to myslel vylozene, at jen da bacha, co napise :D.

                 Jak je vidno, tak se to nekomu nelibi.

                 Ale jsem rad, ze reagujes na 1 vec v prispevku ;).

                 Protoze pokud jsou v jejich lese suche a ohrozujici stromy, tak tam asi nejsou mesic.

                 Btw na te skole si praci s motorovou pilou voli i studentky ekonomie. Takze nedostatek lidi v tom nebude.

                 0 0
           • Polka  

            Zdeňku, asi nikdo není proti oprávněné či potřebné těžbě, ale ať pak po sobě řádně uklidí! To se ale bohužel často neděje, vidíme to dnes a denně i v našem okolí a určitě i ty, pokud jezdíš/chodíš do lesa. Les a cesty dojebané co to jde a oproti tomu nesmyslné studie vlivu průjezdu kol na kořeny stromů na trailech či obecně po lese, všelijaké zákazy apod…je to absurdní.

            Stavbaři po sobě taky musí uklízet.

            2 0
            • mr.nikdo  

             Za mne jeste hromade veci by odbornici meli byt schopni predejit/vcas reagovat.

             0 0
             • scoty  

              Přesně. Aby měla zákonem daná „rekreační fce lesa“ nějaký smysl, tak se musí budovat lesní infrastruktura pro pěší, cyklisty atd. A to trvá roky. Navíc si to lidi většinou udržují sami, tedy správce lesa to nic nestojí. Jednoho dne prostě pošle obrovské stroje na joystick a všechno je pryč. A úklid? Na ten nejsou lidi, nikdo to nechce dělat (údajně), tak se to maximálně sjede buldozerem…

              0 0
              • mastihuba  

               ja bych si to údajně ušetřil, kdyz vidim jak tezko se získávají pracovni zdroje na manuální praci z vlastni rodiny. :) to ze se lidem nechce makat je realita.

               1 0
               •  
                Obsah tohoto příspěvku je blokován.
                0 0
               • mr.nikdo  

                Jo. Proto jsou letni brigady pro studenty…

                … Jen – co vim – tak motyckou cistili zlaby… V tom SLP.

                A ta prace s pilou – to tam ma kazdy 4.

                0 0
                • mastihuba  

                 myslim ze voba tri nejak nevidíte realitu :)

                 1 0
                 • Polka  

                  Jsem si tak nějak myslel, že zas přijde nějaký povolaný oponent z dědiny :-D Tu realitu vidíme v lese dnes a denně a to že nemají lidi…no tak mají pořádně dohlížet aspoň na ty firmy, aby dodrželi to, co mají ve smlouvách. Stačí se podívat na masakr zde (MZLU) a tady (Lesy ČR) …styl „po nás potopa“ – jejich vizitka.

                  2 0
                  • ufoncz  

                   V údolí Říčky ještě chápu aspoň důvod (smrk – kůrovec), ale u těch Kopanin mě nikdo nepřesvědčí, že to tam druhové skladbě prospělo.

                   0 0
                   • mastihuba  

                    koncim, nebudu plevelit, jen jsem chtel rict ze časového horizont lesa je poněkud delsi, tak jestli nekde neco lezi dyl tak to v horizontu 80 let je nevýznamný.

                    1 0
                    • mr.nikdo  

                     Problem je tam jinde. 20+ let se v SLP nedelalo nic – odbornici.

                     Jsem slysel historku o zdedenem lesu. Preci nebudou kacet krasne 80 let stare Smrky.

                     Az zacaly padat. Tak to pokacely a drivi uz nebylo ani na podpal. Asi 20 let rozdil…

                     U toho SLP mam problem s tim, ze lidi na to maji, odborniky na to maji a nic se nedeje.

                     A zrovna Mendelu – vim o cem mluvim…

                     0 0
            • zbartos  

             Znovu opakuji, že se nepřu o to, zda uklízet nebo ne přibližovací cesty/linky a značené cesty. Reagoval jsem na zdánlivou kritiku mr.nikdo ohledně zákazu vstupu do lesa okolo Morávkovy stezky.

             Jinak na webu ŠLP máte odborné vysvětlení, proč se větve neuklízejí. Viz http://www.slpkrtiny.cz/pro-verejnost/, část dole na stránce s nadpisem „Často se nás ptáte… “

             Jedna z častých otázek je podle toho webu tato: „Proč neuklízíte po těžbě větve, které pak v lese překáží při procházkách ?“

             A na webu ŠLP odpovídá takto: „Úklid lesů od větví, který dříve obstarávali naši dědečkové a babičky a následně větve využili na otop, je již minulostí a vlastně to ani není žádoucí. Je totiž dokázáno, že listy a větve jsou nejbohatší na minerály a jiné živiny, a proto je v lese ponecháváme k rozkladu. Pro nás lesníky je to v podstatě jediná možnost hnojení lesních půd. Uznáváme, že se v tom hůře chodí, ale za 5–10 let po větvích nebude ani památky. Les se zkrátka neustále mění. Jenom to tempo má trochu jiné než my lidé.“

             0 0
             • ufoncz  

              Ta odpověď na webu je (doufám) irelevantní k bordelu zanechaným na cestách, mnohy turisticky značených.

              0 0
              • zbartos  

               To si nejsem tak jist. Dotaz byl na procházky, které většina lidí provozuje po cestách a cestickach…

               Ale doporučuji se obratit primo na SLP.

               0 0
             • mr.nikdo  

              Boze, to jsou kecy (ta citace ze stranky). Proto na znacene TZ nechaji, kdyz to muzou hodit o metr dal.

              Ale chapu, kam tim miris.

              Za mne opravdu dlouhodobe hospodarstvi odborniku v lese = tragedie. V jejich lese…

              1 0
             • pepek  

              v lese ponecháváme k rozkladu

              Badatelé dospěli k tomu, že celosvětově mrtvé dřevo každoročně vypustí 10,9 gigatun uhlíku. To je zhruba o 15 procent víc, než jsou globální emise z fosilních paliv.

              0 0
             • Karaya  

              Po víkendu, stráveném v městských lesích Bratislava, musím říct, že to jde dělat i jinak a lépe. Vedení ŠLP by se tam mělo jít podívat na exkurzi a nachytřit se…

              0 0
  • ufoncz  

   Před prodlouženým víkendem se možná bude hodit zpravodajství od Boskovic. Docela hodně jsem toho naházel do tabulky, a v podstatě se to tam kromě dvou menších problémů na trailu kolem přehrady po předchozích letech zlepšuje.

   U přehrady v břízách zas ten blbec bobr sundal jeden velkej strom a musí se to přelejzat a tady je to čerstvě vytěžený (viz foto). Jinak super a stojí to za to projet tam a zase zpátky třeba (oba směry jsou z pohledu ježdění úplně jiný). Perfektní je taky celá trať PDV (XC) Valchov, přičemž nejzajímavější část jen na Stravě jako segment „Duny“. Pěšinka na písčitým podkladu a jehličí není nikdy rozbahněná, kolem vřes, mechy a borůvčí – nemá to chybu. Novinky tam už místní trasují raději v převážně listnatých lesích a jen ten perfektní trail přes les Hrádkov je trochu v ohrožení – harvestor tam těží ostošest už těsně vedle trailu. Snad už tam dobere jen souše a většina stromů (borovice) už zůstane.

   0 0
   • ufoncz  

    O tři týdny později je už zase všechno jinak. Špatnou zprávou je, že na Břízkách u přehrady už je těžba na vícero místech a kmeny momentálně tak, že to není zrovna lehký s kolem nějak překonat. A bobr to rozjel už v dalším březovým háji dost ve velkým :-(. A ten výstavní Hrádkovskej se dá jezdit jen po křížení s „Kořenovkou k Novibře“ – kolem potoka a níž to plundrují zase těžbou.

    Dobrá zpráva je, že domorodci tam makají a tvoří traily převážně v listnatým a přes různý skalky. Takže tak, že by mohli přežít místní lesáky, co tu nakoupenou techniku asi nebudou chtít nechat zahálet a nevydělávat. V oblasti Holíkova a v okolí Zlatnícké cesty už je toho spousta. Některý traily nejsou čistej sjezd a jsou tam i technicky a fyzicky náročný výjezdový pasáže, což je s pár těžkýma místama dolekopcom takhle kousek od Brna asi unikátní kombinace.

    0 0
  • theedge  

   Tak lesáci ťali do živého a rozjezdili cestu po zelené TZ ze Sv. Kateřiny na Vranov.

   https://mapy.cz/turisticka?…

   Mají tam okolo cesty ještě poházený stromy tak se dá očekávat další provoz. Zatím se jakž-takž dá jet po úzkém pruhu po středy cesty mezi bahnitými kolejemi co tam vytvořil harvestor. Ale jak zaprší tak z toho bude bahniště :-(

   Nejvíc rozbitý je to na křižovatce kde nahoru odbočuje pěšina co se nahoru tlačí – viz foto.

   0 0
   • ufoncz  

    Tam se všecky pěšiny, co nejsou dodělaný jako sjezdový trailíky, dají vyjet. Harvestor dělá bordel a moc ani nedává smysl, co tam nahodile vyváděj. Kdyby si odvezli aspoň tu na zelené už pomalu rok ležící jedli a ty smrky napadaný dole přes potok, aby se dal obnovit trail tam.

    Jinak ten harvestor už tam začal skoro před 14 dny. Dá se tomu vyhnout jinýma výjezdovýma variantama (většinou delšíma nebo v největším sklonu ještě prudšíma).

    Dneska jsem se jel podívat na kopec naproti a Tobogán je v podstatě jetelnej. Společná část s Chameleonem zcela cajk (těch pár kopřiv na pasece už tak nevadí, když se nejezdí v krátkým), akorát pak ta kličkovaná v listnatým lese není momentálně ale lautr vůbec vidět. Stejně jako na Utahováku jsem to zkusil vysmykovat tak nějak podle zbytků značení kusama větví po zemi. Hrabat to bude mít smysl až tak za týden, spíš dva asi. Úplnej dojezd pak potřebu brigádu – je tam trochu bordel z napadaných souší a smrk ležící korunou v prudkým zakončení u potoka. Jestli trail znáte a najdete čas, můžete to tam zajít prohrábnout trochu. Pan vrchní stavitel má práce na bližší straně kopca dost a mě taky bude asi stačit hrabat listí u Bílovic.

    0 0
    • theedge  

     Jo ten harvestor nad Sv. Kateřinou jsem potkával už delší dobu, ale byl zapíchlej v lese na jednom fleku a po té cestě moc nerajtoval. Navíc před tím bylo dlouho sucho a tak to nedělalo takovou škodu. Teď to tam bohužel rozryl dost.

     Jinak traily jako Happy Hill, Santa a Hrabanka byly ok. Listí občas dost ale pořád jetelný a čekal jsem to horší. Na stromech už toho moc není, tak už to s listím moc horší nebude.

     0 0
     • ufoncz  

      Dnes ověřeno: tahle výjezdovka –

      https://en.mapy.cz/s/kokazasulo – je zcela suchá. Chce to trochu nohy jako skoro všecko tam, ale je to ok.

      První půlka se dá pozvolněji a kousek dokonce ještě moc pěkným mechovým lesíkem takto – https://en.mapy.cz/s/nofocunoge – ale tam to bohužel v létě na otevřeným před připojením se na tu stejnou cestu zarostlo a chtělo by to lehce umravnit mačetou třeba.

      A pokud už je někdo zvyklej stejně tlačit i na ZTZ, je tu možnost takto https://en.mapy.cz/s/cacavupuca (začátek se vyjde a pak se už jede).

      0 0
      • o.unca  

       „Chce to trochu nohy…“, to je vůl! -D

       0 0
    • o.unca  

     A Divočák je na tom jak?

     0 0
     • ufoncz  

      To po mně chtěl vědět i pan stavitel :-D. Chtěl jsem mu udělat radost a mrknout i tam, ale když jsem sjel Tobogán, musel jsem nakonec mazat bez dalšího zdržování dom.

      A tys nakonec nějaký ty traily z hřebene Hořice-Jedle vyzkoušel?

      0 0
      • o.unca  

       Asi zítra. Budu informovat.

       0 0
  • ufoncz  

   Zkazil jsem plány všem, co si na Utahovák chtěli zajet zašustit listím. Doufám, že má theedge recht a už to nezapadá.

   2 0
  • nomecz  

   Vranov vyjezdy trochu na srdicko, ok konce kacenky hodne mokry ale da se, zelena z Katky taky rozjeta od HV ale jetelna. Traily cajk akorat potok je uz dole hodne prochcanej. KACENKA DRZI JAK NIKDY :)

   0 0
  • ivanb_cko  

   ja si uvědomil, ze v seznamu – tabulce chybí trail Punkbike enduro RZ 3 a tak vlastně Babická fun – jejíž spodní část je v desolátu a vlastně by mě zajímalo jak původně vypadala..?

   Každopádně RZ3 je zasypaná listím (jako teď všechno) a spodní by potřebovala prosekat mačetou – keře už docela zarůstají do stopy. Jinak před časem někdo vybudoval z kamenité boule (či jak to popsat) odpal, který jsem doteď vůbec nepochopil – směřuje „do nikam“ a styl šroubování kovových tyčí ke stromkům apod. je teda hovadskej styl!!! Navíc v nepřísněji chráněné přírodní rezervaci na Hádech :(

   0 0
   • ufoncz  

    A ten trail samotnej taky myslim zacina v NPR, ne? Pokud ne, tak do tabulky patri, jinak ne.

    0 0
    • ivanb_cko  

     jj, začíná – asi jsem přehlédl tohle pravidlo…tak ten post smaž jestli můžeš ;)

     0 0
  • Cipísek  

   Ať někdo nepadne za vlast.

   0 0
   • Polka  

    Na mě měli na silničce namířeno v sobotu tady. Kdo by to byl čekal, nikde žádný info, nic. Stáli až za cestou a já jel mezi nima jak na porážku :-)

    0 0
   • novcze  

    doufám, že to teda bude jen v pátek

    0 0
  •  
   Obsah tohoto příspěvku je blokován.
   0 0
  • nomecz  

   nejaky info o aktualnim stavu Kolohnata a Mordoru ?

   0 0
   • nomecz  

    nikdo nic ?

    0 0
    • ufoncz  

     Tak nahoře nevidíš, jestli dole neskončíš zrovna v nějakých intenzivních dokončovacích pracech na trati a v době, kdy to nehrozí, zase nevidíš na trail ;-)

     0 0
     • nomecz  

      no myslel sem spíš popadané stromy, rozrytí od prasat atd, byl jsem tam naposledy v červenci. Tak v neděli uvidíme :-)

      0 0
      • ufoncz  

       Jsem se pro tebe snažil najít vysvětlení, proč se tam nikdo teď nepouští :-)

       Dej pak vědět.

       0 0
      • o.unca  

       Nebyl jsem též dlouho, ale HH se normálně jezdí, co vím 14 dní zpět

       0 0
      • nomecz  

       Tak nakonec HH a Francie , oboje sice pod listim ale jinak supr.

       0 0
       • ufoncz  

        Nj, to vime ale :-). Navic tyhle moc zapadany (relativne vzato) nejsou.

        0 0
        • nomecz  

         Njn byl sem prehlasovan :) ale na francii je teda listi mraky hlavne v 1 pulce , zadny relativne :)

         0 0
         • theedge  

          A nějaký informace z Kolonáta není? I když to bude to samy jak na Francii a HH.

          0 0
          • ufoncz  

           Já si myslím, že to bude horší. Happy se dá úplně krásně frčet a Francie celkem dobře taky (teda já jezdím jen po žlutou TZ a pak zase hned nahoru).

           0 0
           • theedge  

            Je fakt že díky stavbě dole se to teď asi míň jezdí

            0 0
         • ufoncz  

          Není tam problém ale poznat, kudy to vede a nevyjet ze stopy. To se na spoustě cestiček říct nedá :-)

          0 0
  • zbartos  

   Informační mapa ŠLP Křtiny / video-představení mapy

   Už jste se seznámili s informační mapou školního lesního podniku? Najdete ji na webu ŠLP v rubrice „pro veřejnost“: http://www.slpkrtiny.cz/pro-verejnost/

   Velmi užitečná, pravidelně aktualizovaná pomůcka pro případ, že se chystáte navštívit univerzitní lesy.

   Info nejnovější! Pátek 11. 11. / 7–17 hod. naháňka, oblast: Vranov, Lelekovice, Útěchov.

   Zakresleno v InfoMapě. Jak mapa funguje, co vše nabízí?

   Viz https://fb.watch/gHgKuJ38Ha/ .

   0 0
   • ufoncz  

    25. 11. je podle té infomapy v plánu další naháňka, na dost rozsáhlým území od Melatína na východ ke Svitavě (asi včetně cest Vojanka a Gangloffova):

    0 0
    • zbartos  

     Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny upozorňuje na naháňku, která se uskuteční 25. listopadu od 7 do 16 hodin mimo jiné v katastru Soběšic. Celá oblast, v níž se lovecká akce bude konat, je vyznačená v přiložené mapce. Školní lesní podnik doporučuje nevydávat se v uvedeném termínu v dotčené oblasti do lesa.

     0 0
    • Vilém  

     Doplnim taky jednu nahanku. je to na FB, coz vsichni nemaji a na strankach LMB jsem to. vcetne mapky. nenasel. Proto prekopiruji text a foto.

     "V pátek dne 25. 11. 2022 od 8,00 do 16,00 hodin se v prostoru mezi obcemi Hořice, Olešná, Šebrov – Kateřina, Svinošice, Lipůvka bude konat myslivecká naháňka.

     Omezte prosím tento den vycházky v dané lokalitě.

     Prosím respektujte zákazy vstupu, jde o bezpečnost všech. Děkujeme."

     0 0
    • Polka  

     Taky doplním naháňku teď v sobotu 26.11 od 8 do 16 hod. mezi Tvarglem a Velaticemi.

     0 0
  • ufoncz  

   Dneska se Gerhátky dočkaly finálních úprav všech trochu kostrbatejch míst – odjezdy ze žlíbků už pěkně vedou, přejezd zaklíněnýho stromu nevykopává do nebes, šutrový sekce jsou víc usazený a možný zkratky zatáček snad dostatečně výrazně zaházený (tímto zdravím dva neznámé, co tam jeli v sobotu dopo na poprašku sněhu).

   Taky jsem vyčistil tu cestu u Ušákovskýho potoka, takže můžete buď hned zpátky nahoru směr Řícmanice a archiv, nebo dolů do Bílovic bez pošvihanýho ksichtu.

   8 0
   • Jurawood  

    Ufone, díky moc za typ. Po tom blátivém mordoru dnes to bylo příjemné zpestření. Trail krásně suchej, uzavřený, pomalý. Ta druhá část je jako když vjedeš do nějaké pohádky. No a přesto, že jsem sebou jednou liskl a otočil si řidítka, tak jsem v segmentu hnedka druhej, tu minutku stáhnu jako nic :-)

    1 0
    • ufoncz  

     Jsem rad, ze se libi a i za sebe, ze opravdu funguje dobre i pri blatomarastu vsude okolo.

     0 0
    • ufoncz  

     Jo a proti me prvotine (Utahovak) tady v podstate zadny uzavreny a pomaly zatacky nejsou :-). Vsak taky to se mnou delal Zbynek a hlidal me :-D

     0 0
     • Jurawood  

      Utahovák k Melatínu?

      0 0
     • poison  

      No jedna doprava tam je taková skoro switchbacková ale jsem rád za další stezku kde (já) začátečníci nemusí nutně přenáset a střelci si to upraví brzdama.

      0 0
     • babicak  

      Gerhátky, pěkný jezdivý trail, bez záludností a i když jsou kolem sra*ký, tak tam ne. Dobrý nápad, pěkná práce, dík.

      2 0
      • ufoncz  

       Taky diky. Akorat jsi mohl jet na konci trailu u potoka hned doprava nahoru (a ne nejdriv kus dolu). Jak jsem psal, vycistil jsem to tam taky. A malinko zaludny to v tom smrku je. Jsou tam dva hladky sikmy koreny, co vidis na posledni chvili (nebo kdyz je pod mrakem nebo ted po 15 hodine, tak v tom tmavym tunelu treba taky vubec :-)).

       0 0
       • Polka  

        Jj, těšil jsem se včera na smrkovou pohádku, ale viděl jsem už kulový :-) Ale i na zimáku to šlo, pěkně zvolená lokalita, těším se na jaro až to bude pěkně projetý.

        1 0
        • babicak  

         V tom smrkovém lese po 15.hodině byla již taková tma, což mě překvapilo, že jsem ty záludnosti ani neviděl :-). Ten výjezd hned doprava příště prubnu.

         0 0
         • Paja  

          Proč si neposvítíte?

          0 0
          • babicak  

           Bo segment, nebyl čas :-)

           0 0
           • ufoncz  

            Když jsme u těch časů, tak pokud to vezmeš po sjetí trailu takto https://en.mapy.cz/s/pabepatuzu nahoru, tak už za 12 minut výjezdu pěkně lesem bez lidí jedeš trail zase znova. Teda bez lidí, včera už novou stezku využívala paní se psem horekopcom a u studánky Pro Silva občas někdo bejvá. Oproti Václaváku k Resslovce, rozhledně a u na Kopaniny, je to tam ale v podstatě liduprázdný.

            0 0
            • pepek  

             Taky děkuji ježíškovi za tento trailík. Oceňuji zejména sníženou rizikovost. Doporučuje 10 z 10 sešrou­bovaných důchodců :-)

             4 0
             • scoty  

              Jen aby ti tam ježíšek nenadělil pár skoků.. :-)

              1 0
              • ufoncz  

               Jak jsem psal, jestli čas ukáže, že to lesáci tolerujou, můžeme tam natahat nějaký ty šutráky, co se válí všude v okolí a udělat třeba nějaký boule a rozumně vyskládaný rock gardeny. Na skoky stačí Zamilec, Netro a kdyžtak vlastně hned kousek vedle Skoky (Chochola) trail. Jestli tam hned někdo postaví nějakou ptákovinu a zejména vykope nějakou šílenou past na mamuty (aka dvoják), tak to odstraním dřív, než to stačí zafungovat jako zbytečná provokace k tomu, aby to tam zatrhli celý.

               0 0
               • theedge  

                přesně – kopání skoků a dvojáků lesáky provokuje nejvíc.

                0 0
         • Polka  

          To jsme se tam včera všichni tři pěkně sešli…teda skoro :-)

          1 0
      • poison  

       Pan projektant má mimořádnej talent jak to smysluplně vést.

       Velkej respekt

       0 0
   • ivanb_cko  

    parádní zpestření pro mé XC vyjížďky – v téhle lokalitě něco takového chybělo (mohlo by tam být víc technicky těžším momentů, ale…) Mám z toho radost – díky.

    1 0
    • Polka  

     Chybělo? Vždyť o kousek výš jsou další tři a o dost techničtější ;-)

     0 0
     • ufoncz  

      Asi myslel s koncem v Bílovicích. Přece jen po dojetí Mechovýho nebo Kaničky končíš někde jinde.

      0 0
      • Paja  

       Dáš Mechový, Kaničku a zakončíš Gerhátkama ;)

       0 0
       •  
        Obsah tohoto příspěvku je blokován.
        0 0
   • nomecz  

    Dnes testnuto, super zaverecnej trailik

    1 0
  • Polka  

   Stav stezky do Velatic…ten obrubník z šutrů jsem úplně nepochopil, ale tak aspoň si chlapi vyhrají :-) Z Podolí je k silnici už asfalt, do Tvarglu se zatím kope.

   1 0
   • mastihuba  

    paráda, mohlo to byt pred 20 letama dyz sem jezdil do zetoru po státní :)

    0 0
  • poison  

   Už se začalo kácet v Josefovským údolí

   https://www.ceskatelevize.cz/…cast/947867/

   0 0
  •  
   Obsah tohoto příspěvku je blokován.
   0 0
  • poison  

   Vykradenej lesní bar v Josefovským

   https://www.facebook.com/LesnibarJachym/

   0 0
  • ufoncz  

   Kolem pěšiny vedoucí z většiny paralelně se silnicí spojující Lelekovice s Vranovem a která je mimochodem stále v dobrým stavu dnes umisťovali lesníci ze ŠLP v docela malých rozestupech tyhle cedule (viz fotky).

   Zkusil jsem taky tu nově zdálnicovanou zelenou TZ od koní u Ořešína dolů směrem Babí doly (pak k rybníku už neznačenou pěšinu na hráz) a jak to bylo dopoledne trochu už přimrzlý, tak bez problémů. Akorát je to teda asi pětkrát širší, než by se slušelo, no.

   1 0
  • zbartos  

   Vážení návštěvnící Rakoveckého údolí. Ať už jdete od Mokré Hory a nebo k ní směřujete ze směru od areálu TJ Sokol Ořešín, dbejte prosím zvýšené opatrnosti. Vedle areálu TJ započaly přípravné práce (kácení) pro vybudování nového koupacího rybníku. Stavbu obcházejte po modré turistické značce. Děkujeme

   Městská část Brno-Ořešín

   0 0
   • poison  

    To jsem zvědavej co na to řekne pan Vlašín.V těch rybníčcích jsou čolci a já nevím co ještě.Ty stromy včera kácel harvestor…

    Ty splašky doufám vyústí do potoka až pod koupalištěm? :-)

    0 0
   •  
    Obsah tohoto příspěvku je blokován.
    1 0
   • ufoncz  

    Objizdel jsem predevcirem po modre TZ a musel jsem tam protahovat kolo stromem ohnutym do cesty. Pan v John Deeru teda mozna o tom, ze tu modrou ma nechavat pruchozi, nevi.

    0 0
    • obda  

     Dnes byla bez problemu prujezdna.

     0 0
   • obda  

    Jo, dneska po poledni uz to bylo hodne probrany.

    0 0
  • nomecz  

   borci kudyma vyjizdite zpatky na Mechovej a Kanicku ?

   0 0
   • ufoncz  

    Za sucha to jde hned tou cestou vedoucí místy úplně těsně vedle Mechovýho. Ale teď posledně už to v těch prudkých částech tak podkluzovalo, že bych to bral jen jako jednorázovou technickou výzvu nebo případně nejkratší variantu, když ti nevadí kus tlačit. Nejčastěji to beru prostě tou šotolinou (lesní cesta Valchov) dookola. Aspoň člověk trochu vymotá nohy a kromě kratičkýho úseku blízko bývalýho koupáku u Kanic tam není nikde bahno.

    0 0
    • nomecz  

     ok tou vedle mechovýho sem to bral v nedelu a trosku to stipalo :-) , kvuli svetlu sem to nechtel tahat okolo tak sem si rikal ze treba je neco lepsiho, i tak dik btw ten tvuj trail je fakt supr, akorat v tom lese dole je tma i v poledne :-)

     0 0
  • ufoncz  

   Tak lanovka, co blokovala žlutou TZ z Bílovic kolem Melatína, se někam posunula a minimálně od Bílovic po modrou TZ je lesní cesta Melatín průjezdná. Ale je tam natahanýho strašnýho blata a zrovna ten spodek modrý je úplnej extrém (jakože to je od koní rozprasený skoro celej rok, ale teď to otáčením techniky obnažili až na fest klouzavej jíl).

   Na Gerhátkách jsem se pokusil nějak zase usadit ty šutry, co se tam každým průjezdem uvoňujou (všechny šutrový věci jsou na prvních stovkách metrů trailu). Ale su na to asi totální lama, takže kdybyste tam někdo měli cestu a ochotu to udělat nějak líp, budu rád. Laťka je mnou nasazena tak nízko, že kdokoli tam cokoli zkusí, bude to určitě lepší a odolnější.

   0 0
   • Polka  

    Dovez ten jíl z Melatína na Gerhátky a zasaď do něj ty šutry :-)

    0 0
   • ufoncz  

    Dneska tam zamakal pak Skromný (poison) a konečně ty šutry i zatáčka ve žlíbku těsně nad smrkovým trochu vypadaj.

    0 0
    • poison  

     Až to projedete pište dojmy dnes to projeli 2 lidi jeden pan Neobjektivní co chválí všechno a druhej neznámej co říkal že snad prej na začátečníka dobrý.

     1 0
  • zbartos  

   https://www.facebook.com/photo/?…

   V pátek 9. 12. v čase 8.00–16.00 se v katastru obcí Jehnice – Mokrá Hora – Ořešín – Soběšice koná naháňka. Prosíme, v této době nevstupujte v zájmu vlastní bezpečnosti v dotčené oblasti do lesa.

   Aktuality nejen o konaných naháňkách, ale i práci v lese, zajímavosti týkající se Lesnického Slavína a aktuálně i zaznačené lokality nejbližších termínů prodeje vánočních stromků ze ŠLP, najdete zaznačené také v InfoMapě na webu ŠLP: http://www.slpkrtiny.cz/pro-verejnost/

   0 0
   • poison  

    K čemu prosím slouží plantáž nízkých modřínů mezi rozhlednou a Resslovou hájovnou?

    https://mapy.cz/s/gelahetupa

    0 0
    • ufoncz  

     To by mě taky zajímalo, co je to za experiment. Při hledání jsem narazil na jiný překvapení – „modřín adamovský“:

     https://www.lesprace.cz/…in-adamovsky

     0 0
     • poison  

      Mě napadlo jestli to není na pěstování šišek aby jako šly sklízet :-)

      Ty šutry fakt jedině zkusit minimálně napůl zakopat a udusat to má smysl snad u těch větších a to by se na nich nesmělo brzdit aby se nevyvalili.

      0 0
    • Honza03  

     Možná k tomu samému co tyhle borovice? https://mapy.cz/s/majevocape

     Ale když spočítáš chybějící modříny a borovice zjistíš že borovice jsou mnohem odolnější než modříny…

     1 0
    • orm  

     Co ty stromy jsou nevim, ale zeptam se na neco jineho. Ta zelena z rozhledny dolu k rece, to je nejaka novinka? Nepamatuji se, ze by tam vedla turisticka trasa.

     0 0
     •  
      Obsah tohoto příspěvku je blokován.
      1 0
     • Polka  

      Jo, je potřeba dostat co nejvíc lidí k rozhledně ;-)

      0 0
      • pepek  

       Tato cesta houštím do kopca není příliš uživatelsky příznivá, pokud to tam nevysekali na 20 metrů.

       0 0
       • Polka  

        Stačí jeden lockout a bude pěšinka jak malovaná :-)

        0 0
        •  
         Obsah tohoto příspěvku je blokován.
         1 0
       • ufoncz  

        Nevím, jak to bude v létě, ale teďka v zimě to bylo široký dost. Asi to nedávno nečím projeli. Jako výjezd na kolo je to ale jak vidno z vrstevnic ve dvou částech docela prudký.

        0 0
    • zbartos  

     V jiném svém příspěvku jsi to odhadl správně.

     Je to skupina stromů, které byly vypěstovány ze semen subjektivně (tehdy ještě analýza DNA nebyla k dispozici) velmi kvalitních modřínů/borovic (rodičovských stromů) rostoucích na určitém území ČSSR. Nevím, zda šlo o území ČSSR, Moravy, JMK, nebo jen části JMK s podobnými teplotními charakteristikami, jako mají tyto dvě plantáže .Kvůli pohodlí při sběru šišek se stromy drží do výšky cca 2,5 m.

     Cílem bylo (a je) využít předpokládaných dobrých vlastností rodičovských stromů k jejich rozšíření na velkém území s podobnými klimatickými vlastnostmi. Podmínkou vysadby platnáže byla m.j. nepřítomnost modřínů/borovic ve vzdálenosti, na kterou by mohlo dojít k samovolnému opylení nekvalitními jedinci.

     Když jsem po brněnské „lesárně“ nastoupil v 9/1985 do svého prvního zaměstnání, dělal jsem hajného právě na tomto území (1200 ha lesa západně od státní silnice Klajdovka – Ochoz až ke Svitavě). Modřínová plantáž už byla v roce 1985 zasazená a byla oplocená odolným plotem, který se po dosažení určitých rozměrů dřevin, kdy už nemohlo dojít k jejich poškození srnčí zvěří či divočáky, zase odstranil.

     Borovicová plantáž nad Řícmanicemi se v roce cca 1986 teprve připravovala k výsadbě. Mám někde doma fotku, jak velký buldozer klučí na této ploše pařezy a urovnává plochu určenou k výsadbě stromků.

     Dosti odborný text, kde se zmiňují obě plantáže ležící na polesí Bílovice n. S. (Mendelu – ŠLP Křtiny) je tady – https://www.vulhm.cz/…_11_2018.pdf . Jinak o tom budou asi nejvíce vědět na https://uzpl.ldf.mendelu.cz/ či https://www.vulhm.cz/…vs-kunovice/ .

     7 0
     • poison  

      Děkujeme za vyčerpávající odpověď.Zajímavý…

      0 0
    • zbartos  

     .

     0 0
  • larssen  

   Není to MTB, ale… Nevíte, jestli se dá na kole projet po silnici mezi Jedovnicemi a Křtinami? Pro auta je to stále zavřené. Budu se potřebovat vrátit rychle bez nějakých oklik po kopcích.

   Tak horem přes K Hlinkovým dolům a Habrůvku by to zase tak moc velká oklika nebyla, ale teď při návratu se mi bude hodit každá ušetřená minuta.

   0 0
   • babicak  

    Dá, ten zavřený úsek objedeš kolem čističky. Tedy na bajku, pro silničku to není.

    0 0
    • larssen  

     Čistička mě napadla, tam jezdím, ale na Mapách bylo sjezd k ní uprostřed uzavírky. Ale jestli se tam dá dostat, super. Na gravelu to projedu – tady stejně už budu tak zablácený, že na ničem nebude záležet :)