• Jenda

  Řeším potenciální problém. Lze sehnat nábu s novým mirospline ořechem a přitom na rychloupínák? Žena má už postaršího Santu s rychloupínákem, ale rám je pořád perfektní a po úpravě HA jí zcela vyhovuje. Nicméně bych to chtěl překopat na 1×12 shimano, tak zjišťuju, jestli je nějaká šance tam nacpat nějakou nábu s microspline ořechem, nebo budu muset ořezat rozsah a dát tam nějakou kazetu 11–50? :-/

  Šlo by si případně nechat vyrobit koncovky nebo nějaký adaptéry?

  0 0
  • va-bo  

   Skutečně potřebuje 10 – 50 ? Nestačilo by 11 – 50 , případně 11 – 46 ?

   0 0
  • Pijer  

   A proč tam nedáš xd ořech, na to kazetu Sram 10–50 a zbytek klidně Shimano?

   0 0
   • Jenda  

    protože sram a protože i ta nejlevnější kazeta stojí nesmysl. Ale je fakt že při Jitčině spotřebě je to asi blbej argument :-)

    0 0
  • romachain  

   Myslím že DT by takto mělo jít poskládat.

   0 0
   • novas752  

    DT 142mm s klasickou přírubou ano, 142mm ss Straightpull dráty oficiálně nejde.

    0 0
    • kubad  

     Proč?

     Koncovky sou stejne

     0 0
     • novas752  

      DT na to má takovouhle tabulku. Pravděpodobně hrozí konfakt výpletu s velkým pastorkem, nic jiného mě nenapadá.

      0 0
    • Jenda  

     nicméně to bude znamenat koupit 142 nábu a k tomu koncovky nebo mi to někde prodaj rovnou na ru?

     0 0
     • kubad  

      nábu s novým mirospline ořechem a přitom na rychloupínák

      to bude ještě složitější :D

      u DT je mirospline jen u DT 240, DT 350 zatí není s tímto ořechem v nabídce, takže ořech se musí koupit solo, a pak ještě ta koncovka :D

      ale jde to

      0 0
      • Jenda  

       no to jsou kšefty :-P

       tak doufám že něž na to dojde, tak se to bude dát vyřešit snadněji.

       A nebo koupím jen XD ořech na stávající kola a překousnu 4 litry za sram GX kazetu :-/

       0 0
       • Hadato  

        Ještě mě napadá, že by mohlo jít zredukovat koncovky z 142 mm na 135 mm a nechat vytočit redukci do osy na Ru, něco jako toto pro přední nábu.

        Vzhledem k cenám nejlevnější Shimano náby (FH-MT501), by to mohlo být i levnější, než kupovat nový ořech (pokud budou sedět délky výpletu?). Konstrukčně ta nába vypadá, že by to mělo jít – jenom zkrátit osu na každé straně + ty poslední dva poslední články, co se na osu šroubují.

        0 0
        • Hadato  

         Vypadá to, že by tam mohl být stejný systém jako u starších SLX náb, takže by to mělo bez problému jít. Věřím, že za pivko nebo 2 někdo tu redukci osy vytočí.

         0 0
         • Jenda  

          Hmm, SLX nába a udělat na to redukce by bylo asi nejjednodušší. Pokud to dobře chápu, tak ty černý koncovky co jsou na ose jako kontramatky je potřeba nahradit novejma co jdou do rychloupínáku, že?

          0 0
          • Hadato  

           Myslel jsem, že ten závit byl kompletně přes tu kontramatku, ale nevypadá to tak. Myslel jsem, že to stačí zkrátit, asi to jen tak nepůjde. Drobné zkrácení osy (stačí pilník?) a vytvoření redukce na QR by to každopádně vyřešilo.

           Věřím, že ale podobná situace bude i na DT. Nechat si vytočit nějaké koncovky na QR by nemusel být úplně tak velký problém. Ta QR koncovka na XD ořech pasovat nebude, Microspline je kratší, takže by se to muselo minimálně nějak vypodložit. Pořád mi ale nejjednodušší vychází si to nechat někde vytočit (věřím, že někde v dílnách na strojní střední škole to udělají za pár pětek).

           Když nad tím tak přemýšlím, tak by možná mohl nastat ještě další problém: Nebude kazeta (popřípadě řetěz na ni) kolidovat s rámem? Nejsou ty nové kazety od Shimana posunuty více k rámu?

           Poslední věc je, že pokud by to fungovalo, tak si myslím, že by se na těch costum koncovkách pro DT nebo i Shimano dalo něco i přivydělat :-D

           0 0
           • Vilém  

            Pochybuju, ze bys osu dal pilnikem. Ale brruskou no problem. Stejne tak zbrousit z vnitrni strany kontramatky o 3,5mm.

            0 0
            • Hadato  

             Možná ne no. Každopádně, bruska by to vyřešila. Otázka je, zda se dá ta matka zbrousit o 3,5 mm, když ten závit je tak do její poloviny (jak se teď na to dívám). Určitě by to ale šlo zbrousit o nějaký ten mm i z vnější strany.

             0 0
           • Jenda  

            Což o to, schopný jedince toto vyrobit/upravit kolem sebe mám, to není problém. Jen budu muset zjistit o kolik a jak přesně co upravit a v tomhle jsem dost lama :-/

            Každopádně cesta upravit SLX nábu je pro mě z ekonomickýho hlediska daleko zkousnutelnější než kupovat a předělávat 350 nábu. Resp. cena za DT ořech je vyšší jak cena za celou SLX nábu a i když kónusy nějak extra nemusím, tak jsem schopnej je akceptovat.

            0 0
            • Hadato  

             Je potřeba ubrat na každé straně 3,5 mm.

             Viděl bych dvě možnosti, co se nabízí, což jsem už zmiňoval:

             1. Upilovat ty 3,5 mm ze stávající konstrukce pro 12 mm osu (bude potřeba zkrátit jak osu, tak obě kontramatky – z obou stran). Následně vymyslet redukci do osy z 12 mm na QR.
             2. Vyhodit origo kontramatky a nahradit je novými přímo pro QR, tak jak to má třeba XT 785. Předpokládám, že pro 142 mm osu bude jiná její délka (možná i průměr, závit, atd.) oproti ose na QR – bude asi potřeba zkrátit tu osu na obou stranách, aby se tam ty koncovky na QR vešly (jenom hádám).

             Tu novou micro spline nábu jsem neviděl, ale věřím, že bude systém stejný jako u předchozích řad, na kterou byly odkazy. Není to raketová věda. Trocha práce s posuvkou, soustruhem a závitníkem/zá­vitovým okem by to měla vyřešit.

             Jako nejjednodušší bych viděl tu druhou možnost. Pak ideálně sehnat tu nábu, zkusit odmontovat kontramatky, změřit parametry osy a od toho se odpíchnout dál. Pokud by to nešlo, tak prodat nábu na microspline půjde bez problému.

             EDIT: Tak průměry osy a závity budou asi jiné, shimano 785 na QR má M14 a 788 má M15

             0 0
      • Hadato  

       Myslím, že DT to na QR ani nenabízí. Koncovka na 142 mm Microspline byla k ořechu a je jiná, než na klasický ořech. Na QR to podle mě nejde.

       0 0
  • jonti  

   Nejspíš mě to čeká taky, když budu chtít updatovat Giant Anthem 29er 2013 na RU na nové XT. Zatím ale chci počkat minimálně půl roku, než se situace stabilizuje a někdo takové náboje nebo ještě líp koncovky na DT 350 začne přímo nabízet.

   0 0
   • kubad  

    otázka je jak moc je/není koncovka na Xd a Microspline rozdílná

    0 0
    • Hadato  

     Vypadá to, že bude rozdíl minimálně v délce té koncovky. Microspline je o něco kratší (nebo alespoň ložisko je zasazeno více uvnitř). Vypodložit to asi nepůjde – redukce by se asi dostala do kolize se závěrnou maticí (ale to je jenom můj odhad). Vytočit na soustruhu takovou redukci by ale snad neměl být problém.

     0 0
     • kubad  

      mě ty délky přijdou hodně podobné průměry jsou stejné – chce to změřit :D

      0 0
      • Hadato  

       Kdo se obětuje? Já nemám ani DT náby, takže já se nehlásím :-D Navíc to kombo QR a microspline potřebovat sám asi nebudu…

       0 0
       • kubad  

        XD mám, Microspline ne , až přijde tak srovnám .D

        0 0
        • Hadato  

         Bude mě zajímat výsledek. DT je jednoznačný kandidát na update nábojů. Kdyby přistály doma, tak by bylo super, kdyby se daly použít i někde jinde (až morálně zastarají :-D).

         0 0
      • Cryzyy  

       To dame, tady je 10mm koncovka :)

       0 0
       • kubad  

        ta je ale na klasický ořech :D i když délka je stejná – teď ještě microspline koncovku

        0 0
  • Jenda  

   Takže zdá se že vyřešeno. Dle informací od Tíny by měly být během podzimu dostupné non series shimano náby s microspline a rychloupínákem. Vzhledem k částce kterou jsem ochotný do přestavby investovat je to pro mě asi nejlepší řešení.

   0 0
   • Hadato  

    Opravdu to tak vypadá. Díky za info. Třeba se mi to bude někdy hodit. Jenom ta váha bude asi dost velká (ca. 450 g?).

    0 0
    • Jenda  

     To jo, ale zase ocelovej ořech mi vyhovuje, je to blbovzdorný. A jakakoliv jiná varianta by bylo draze ušetřených 100 g, na to se můžu vykašlat :-)

     0 0
     • Hadato  

      Tak snad to bude i dobře zpracováno a zatěsněno, ne jako některé nižší řady nábojů Shimano. Jinak souhlas, za tu cenu (pod 30 eur) to bude fajn. Hlavně to bude bez bastlení s nejistým výsledkem. Doufám, že pak zveřejníš nějaké reference a fotky, až to bude doma.

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.