• Vojtass93

    Zdravím ve spolek,

    Mám dotaz, ohledně převodu a jednoplacku na kole Merida Silex 300. https://www.merida-bike.cz/…la/silex-300

    Včera jsem si to kolo osobně zkoušel na prodejně a padne mi jako ulité, fakt pohodlný posed.

    Trochu se bojím, že v nějakém kopci mi nebudou stačit převody, má s tímhle kolem/převodama osobní zkušenosti ?

    0 0
    • Vilém  

      Tak snad vis jaky prevody ti vyhovuji. Tak si to spocitej, nebo pouzij kalkulator a hned vis na cem jsi.

      0 0
      • Vojtass93  

        No upřímně, moje kolo které mám je asi 10let staré GT agressor, 3×7 shimano Tourney, ty převody jsem si v gear calculatoru počítal, (http://gears.mtbcrosscountry.com/#…)

        Jde o to že 1×1 jsem nikdy nepožužíval, ale 1×2 v opravdu prudkém kopci jsem občas zapl.

        Proto se ptám, jestli má obdobné zkušenosti jako já, že přechází v podstatě z neadrtálského kola na něco slušnjšího a případně jestli měl s tou jednoplackou problém

        0 0
        • Vilém  

          Osobne bych to nechtel, mam rad jemnejsi odstupnovani a taky by mi asi chybely tezsi prevody.

          Ale kazdej to ma jinak.

          0 0
        • ˘Ö˘ Krab  

          Ani přes kalkulátor převodů nejsou kola úplně srovnatelná, projeví se jiná geometrie, rozdíl v hmotnosti celku i zápletů, záleží také na povrchu a dynamice jízdy. A také jestli třeba používáš SPD nebo ne, jak jsi zvyklý šlapat, jakou máš reálnou výkonnost, jak moc často a na jak dlouho ty lehčí převody skutečně potřebuješ …

          0 0
          • Vojtass93  

            To jsou samozřejmě moc dobré otázky, které jsou dost obecně položené. SPD nemám, ale už nad nima taky déle přemýšlím a asi si je na nový rok i koupím.

            Co se týče toho jak moc často bych ty převody potřeboval, bydlím pod Beskydama, cesty jsou tu různé ale vesměs jsou kopce hodně strmé…nevím jestli je to nějaká supervěrohodná informace která by něčemu dala váhu.

            Co sy týče povrchu, tak to je vesměs asfalt-asi nejvíce a pak nějaké polní,šotolinové cesty, žádný velký terén rozhodně ne.

            0 0
            • ˘Ö˘ Krab  

              Asi tak. S předešlou zkušeností 3×7 budeš překvapen jemným odstupňováním převodů na 1×11 a jednoduchou logikou řazení jen vzadu.

              Jestli SPD, tak na nové kolo. Ze zkušenosti Ti zvednou výkon do kopce, při dobrém nastavení sedla, zhruba o třídu.

              Beskyde, Beskyde … při nákupu bych probral možnost výměny převodníku za menší cca v kolem (38) 40z. Pak bys většinu stoupání asi mohl jezdit mimo nejlehčí převod a ten tak mít v záloze pro opravdu strmé kousky, terén a totální únavu. Dostal by ses pod poměr 1,0, na což budeš asi z MTB zvyklý.

              0 0
              • Vilém  

                Ono to tourney je odstupnovany po dvou zubech, teda pokud ma vicekolecko 14–28, jen skok na nejvetsi pastorek je o 4 zuby.

                0 0
                • ˘Ö˘ Krab  

                  (Ono Tourney spíš neřadí, než že by řadilo.)

                  Jestli tam má třeba kliky 22–32–42, tak je dostupný nejlehčí převod 22×28 (0,79), jeho zamilovaný druhý nejlehčí by ale byl už 22×24, tedy 0,92. Toho by na Silexu dosáhl instalací převodníku 38 zubů místo stávajícího 44z.

                  Naopak nejrychlejší převod by měl na MTB 42 × 14, tedy poměr 3,00, na Silexu s převodníkem 38 a pastorkem 11z by byl pořád ještě výrazně rychlejší, stačil by mu vlastně jakýkoliv převodník >32z, aby na maximální rychlosti netratil. S převodníkem 44z se poměr jen o kousek posune.

                  0 0
    • ˘Ö˘ Krab  

      Cizí zkušenost má cizí plíce, cizí nohy a cizí dovednost jízdy.

      Stačí kalkulačka. Nejlehčí převod na 44 (převodník) × 42 (kazeta) je cca 1,05 otáčky zadního kola na jednu otáčku klik.

      Pokud bys porovnal nejlehčí převod třeba na dvojtácu xx/34 a kazetě 11–32, tak ten by byl 1,06. Tedy v podstatě stejný.

      (Na RB RX jsem si zkusmo narouboval převody 46/36 × 11–28 a už tam asi zůstanou.)

      Pokud tedy nelpíš na velejemném silničním odstupňování a na MTB převodech do pomala, třeba proto, že si kolo kupuješ na prasení v terénu, tak na běžnou jízdu je to v pohodě. Ještě můžeš případně uvažovat nad menším převodníkem, zase tak moc neztratíš na max. rychlosti, jako získáš pro použití v majoritních režimech.

      0 0
      • detoxy  

        Ten menší převodník bych taky doporučil, já jezdím 36/11–32 a těžší převody mi nechybí. Pokud dáš převodník 38, tak to bude dle mě ideál.

        0 0
        • odik  

          Já teda mám nejtěžší 44/11 a přemýšlím že bych zkusil 46/11.

          0 0
        • jardalee  

          nj problem je ze na te meride jsou celkem atypicky 5 packovy kliky a na ty schanet levnej NW prevodnik bude problem a nakej wolftooth NW kupovat aby vyzkousel ze mu to treba nakonec nevyhovuje je celkem blby :)

          0 0
          • detoxy  

            Pro BCD 110 jsem kupoval převodník Superstar i s poštovným okolo 1000Kč.

            0 0
    • Ondrasilex  

      Jezdim tohle kolo 3500km…nejtezsi prevod utocim tak do cca55kmh.

      Jinak z 80%silnice a pak sotolina, lesni cesty…univerzal to je. Jedina vec co me ted vcelku rozciluje…nelze objednat origo plaste co jsou dodavany z vyroby. Zadni mam aktualne po smrti.

      0 0
      • team_daddy  

        Tak se podívej, co je to ve skutečnosti za plášť a sežeň si ho v původní verzi. Předpokládám, že je tam totiž plášť Merida, že? Tak já už měl Meridu Kenda a CST. Podívej se pořádně na plášť a zjistíš, co to je ve skutečnosti.

        0 0
        • Ondrasilex  

          Je to plášť od Maxxis. Dodávaný od výrobce meridě na tyto kola. Dál ho neseženeš. Zkoušel jsem to i přes mého prodejce kol a ten plášť prostě v distribuci není ani pro obchodníky. Děkuji za radu

          0 0
          • Vilém  

            A v cem je tak vyjimecnej, ze bys ho tak moc chtel? Vetsinou stoji plaste nainstaloane na novem kole za velky kulovy, vyrobci setri.

            0 0
          • team_daddy  

            Muzu poprosit o foto vzorku? Sice nejsem vsevedouci, ale moc bych se divil, kdyby to byl vzorek specialne delany pro Meridu.

            0 0
            • Vilém  

              Koukal jsem na to a je to maxxis razzo. U nas opravdu moc nejsou, ale jdou sehnat ze zahlanici, pripadne dat neco jinyho s podobnym vzorkem.

              0 0
      • Suntour  

        Dej fotky

        0 0
      • Suntour  

        jezdis hadam Silex 300…co lehke prevody ? 44/42 ? …

        0 0
    • doubleingram  

      Jak je to plz s kolama? Jsou tam od vyroby pasky, jdou na bezduse ok?

      Diy

      0 0
      • ursul  

        Ahoj, pořídil jsem Silex 400 2019 a také nevím, jestli jsou ty Comp Disc tubless ready, poradíte pls? díky!

        0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.