Kliky Shimano FC-M542 nebo FC-M590 Deore?

42 nepřečtených
  • Tommy_O2

    Ahojte, tieto kluky maju k sebe zrejme velmi blizko. Podla oznacenia by mali byt Deore o trochu vyssie.

    FC-M542:

    http://www.kupkolo.cz/…42_3338.html

    FC-M590:

    http://www.kupkolo.cz/…10_5337.html

    Anketa: Ktore su lepsie?

    23x
    64%
    0 0
    • DaSnail  

      542 má strednú placku alu, 590 ocel

      0 0
      • scalar  

        Je to tak u crossové verze, u bikové jsem se zatím se střední plackou z hliníku nesetkal…

        0 0
        • Evilcleaner  

          je to tak jak píše DaSnail. fc-m532 mají ocelovou prostřední placku a alu jen 44z, fc-m542 mají alu 44 i 32z

          0 0
          • scalar  

            No, já nevím, kolik jsi jich měl v ruce, já troje a všechny měly prostření placku ocelovou.

            Kdo měl u těchto klik prostřední Alu placku, ať se ozve, docela by mě to zajímalo.

            0 0
            • romachain  

              Tak já se ozývám, měl jsem na těchto klikách ALU prostřední placku.

              K původnímu dotazu: na těch novejch Deore je otřesná povrchovka, která se hrozně rychle ošoupává. Na 542 taky žádnej zázrak, ale je to lepší…

              0 0
            • Evilcleaner  

              a nepleteš si to se skoro stejnými fc-m532? ty mají ocelový prostřední převodník a nemají tak hezkou 44z placku. jinak měl jsem dost kusů v ruce jak 532 nebo 542 či 590, dokonce jsem nejedny rozebíral;)

              0 0
              • scalar  

                Určitě nepletu, 532 jsou normální Deorka…

                0 0
                • Evilcleaner  

                  no já jsem neviděl ani jedny 542 s ocelovou prostřední plackou. stejně tak v shimano dokumentaci nenajdeš jedinou zmínku o tom že by se tak někdy dělo.

                  0 0
                  • scalar  

                    Vím, že v ofiko Shimano specifikaci je Alu, ale vzal jsem magnet a nestačil se divit – sice na první pohled vypadala jako Alu, ale byla ocelová…

                    0 0
                    • Evilcleaner  

                      hm to je dost divné, no já jsem ocel na nich neviděl, hlavně nechápu co tím japonec chtěl sledovat, protože pak už není žádný rozdíl mezi 532 a 542. jediné vysvětlení mě napadá, že to bylo nějaké OEM.

                      0 0
                      • scalar  

                        Co není OEM :-)

                        Dost podobná situace je i u klik Truvativ Firex, když je montuješ, tak si toho nevšimneš, ale stačí vzít magnet na prostřední převodník a ejhle – jednou ocel, podruhé alu…

                        0 0
            • oddie  

              Já ty 542 včera prodal, tak už se nepodívám… ale měl jsem taky za to, že je ocelová, fakt je, že jsem to nijak nezkoumal.

              0 0
            • rasputin  

              Já je mám doma na kole a prostřední placka je určitě alu ;)

              0 0
              • soc  

                No ja na to cumim jak puk, jako alu mi to moc neprijde, ale kdyz to tak u shimana pisou :)

                Co presne mas na nem naspane? Ja mam sg-x m9 n32 fe… jde z toho neco poznat?

                0 0
                • scalar  

                  magnet nelže, zkus ho :-)

                  0 0
                  • soc  

                    Chvili jsem premyslel, kde vzit magnet, pak si stacilo vzpomenout, ze mam na lednicce spoustu ruznych magnetickych nesmyslu, vecer zkusim :)

                    0 0
                    • soc  

                      Tak magnetu připadá prostřední převodník přitažlivý…

                      0 0
                      • Tommy_O2  

                        Aha, tak to je prekvapujuce :-) Takze Shimano nas klame, lenze v com je potom ten cca 50 g hmotnostny rozdiel?

                        0 0
                        • Evilcleaner  

                          no ten hmotnostní rozdíl pak už prakticky nebude. váha 950g pro fc-m542 platí, když tam ta alu pila je. pokud tam není tak váží prakticky stejně jako deorka, ať už staré 532 nebo nové 590.

                          podle čeho shimano losuje který kus 542 dostane alu převodník a který fe fakt netuším:-)

                          0 0
                          • soc  

                            Podle skladových zásob :)

                            0 0
                            • Richards  

                              Aby řeč nestála… Dnes jsem dostal 542ky z kupkola a … chvilka napětí – prostřední je Al… :-) Skladové zásoby jsou asi dobré… :-)

                              0 0
                              • Vilém  

                                A to povazujes za vyhru? Videl bych to spis naopak:)

                                0 0
                              • scalar  

                                Ani já už jsme ocelový prostředník u těchto klik dlouho neviděl, asi přešli definitivně na Alu.

                                0 0
        • Aillas  

          Podle tohoto dokumentu od Shimana je prostřední ALU. Nicméně v ruce jsem neměl ani jedny, takže vlastní zkušenost nemám.

          0 0
    • Evilcleaner  

      no je tam rozdíl ca 45g právě kvůli té prostřední placce (ocel u 590 vs alu u 542)

      alu 32z placka u 570/580 vážila 40g, u 510 vážila prostřední 90g. to jen pro představu o tom jaký rozdíl udělá materiál na prostředním převodníku.

      jinak celkově 590 váží asi 993g (podle kusu ± 3–4g:-) ), 542 váží asi těch 950g ±pár gramů taky. mi prostřední alu placky na shimanu vždycky vydržely ca.5–6k km, kdežto ocelová je oproti tomu skoro nesmrtelná (při rozumném měnění řetězu)

      samotný tvar obou klik je skoro k nerozeznání, nicméně u 542 by měly být lépe zatěsněné ložiska. já sám bych volil asi 542 kvůli nižší váze, ložiskům a hezkému CNC 44z.

      0 0
      • Tommy_O2  

        No cakal som, ze Deore oproti non-series (aj logicky kvoli vyssiemu oznaceniu) budu na tom lepsie. Takze celkom prekvapenie.

        0 0
        • LáďaH  

          Deore M590 mají vyšší označení kvůli tomu, že jsou novější (2010), zatímco M542 jsou ročník 2008, a to byly aktuální Deore M532.

          0 0
          • juris3  

            kup si kliky s octalinkem. HTII je na MTB na hovno. Je to naprd zatesneny

            0 0
            • LáďaH  

              Předpokládám, že to bylo na zakládající příspěvek :-) Jinak, na svůj střed HT2 se jdu hned příští týden vrhnout :-)

              0 0
            • Evilcleaner  

              mno a octalink se zase vymačká ve spoji a lupe, každý systém má něco;)

              0 0
            • maajkee  

              Octalink je k prdu, přesně jak píše Evilcleaner, vymačká se ve spoji a lupe.

              Nejlíp čtyřhran, já vážně uvažuju že se k němu z HTII zase vrátím, ložiska jdou fakt rychle do kopru. 4hran je nesmrtelnej a když náhodou umře, tak za pár korun je novej :)

              Jinak ohledně těch klik, mě se líběj víc ty Deorka.

              0 0
              • Papinak  

                Nové HTII XT ložiska mám už 6t. Km a jsou jak nové… Staré mi vydrželi max. 3t. Km, takže už to není taková hrůza..

                0 0
            • Blade  

              Pokud někdo jezdí ve sračkách a servisní interval má 6 měsíců, tak se nemůže divit, že zadře ložiska. Ale to už jsme ti řekli ve tvým vlákně, tak nevím, proč mu tady dál tak blbě radíš.

              0 0
              • o.1  

                No nehnevaj sa, ale babrat sa v strede kazdych 6 mesiacov… vlastne to sa ti zda malo casto… to si snad robis srandu

                0 0
    • Volf  

      Ber ty které se ti více líbí a více se hodí ke kolu, na které to chceš dát. Za mě ty 542.

      0 0
    • Jurda  

      Potřeboval bych poradit ohledně osy ke klikám FC-M542. Odešlo mi levé ložisko a chtěl bych ho vyměnit, ale nevím jestli stačí koupit tohle: http://www.kupkolo.cz/…ve_4089.html nebo nějaká středová osa komplet? Díval jsem se na kupkolu, ale nevyznám se v tom. Prosím poraďte jak to nejlíp vyřešit..

      0 0
      • juli  

        Nic víc nepotřebuješ. Plastovou trubku a podložku(y) použiješ ze starého složení.

        Osa je součásti kliky.

        0 0
        • Jurda  

          Ok, tak díky… Budu to rozebírat poprvé…mám si na něco dát speciálně pozor? Jde tam něco pokur..t?

          0 0
          • juli  

            Je to jednoduché. Tady není co zprasit. Pokud máš klíč na plastovou matici/šroub levé kliky, 5 inbus a klíč na misky HT II. Směr utahování misek je na nich naznačený, kam která patří taky. Podívej se na techdoc Shimana, tam je celý postup včetně utahovacích momentů…

            0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.