• Dr.Bezbolestny

    Ahoj …. Koupil jsem svoje prvni nove enduro od Treku velikost XL … nam 193 cm … vzdy jsem mel kliky 175 mm (xc i silnice) …. muj Trek i ve velikosti XL ma 170 mm … koukal jsem ze vetsina enduro kol ma 170 ky …. Je to v necem na enduru dobre … je to velky rozdil ? … Sundat a koupit 175? Diky za radu

    0 0
    • embi  

      Sundat a koupit 165:) Nevím, proč by chtěl někdo dobrovolně cokoliv delšího. Možná fandové rytí klikama v zemi či cinkání o kameny…

      3 0
    • novas752  

      175 na enduru? Ani náhodou. Střed je za jízdy proklatě nízko, delšíma klikama akorát neustale ryješ v zemi. Některý kola na dorazu tlumiče i vidlice nemají moc daleko od škrtnutí převodníkem.

      Pro velký lidi 170, normální lidi 165 a menší lidi 160.

      0 0
    • Mive  

      Měřím podobně – 191 cm a klikám 170 mm jsem u MTB přišel na chuť.

      Vedle snížení kontaktu se zemí se mi subjektivně menší kliky snadněji roztáčejí a s menším úsilím se snadněji drží vyšší otáčky. Cítím lepší akceleraci.

      Také se méně ohýbají kolena a to je pro mou artrózu kolen 2. stupně mnohem příjemnější.

      Zajímavý odkaz: https://www.bikeradar.com/…for-cycling/

      0 0
    • Mr.Duck  

      Jak pisou ostatni, velky duvod je ryti klikama v zemi. Dalsi duvod ale i to, ze vetsina lidi na MTB zkratka vozi prilis dlouhe kliky.

      I co se tyka fyziologie, a pokud chces zustat Dr. Bezbolestny :) tak je dost pravdepodobne, ze 170 jsou vhodnejsi nez 175. Samozrejme bez znalosti tvych rozmeru idealne z nejakeho Retul studia ti to nikdo nerekne presne, ale obecne delsi kliky prinaseji vic problemu nez vyhod pro vetsinu lidi na MTB.

      Na Singletracks.com to docela dobre popsali: https://www.singletracks.com/…ey-might-be/

      0 0
      • JakeF  

        Zajímavý, jak se tyhle ideální fyziologický parametry mění v čase podle toho, co se zrovna hodí k aktuálně trendy geometrii kol :)).

        Není to tak dávno, co všichni trochu vyšší lidi sháněli na bajky 180mm kliky.

        Já třeba doteď nevěděl, co mám vlastně na kole a musel jsem se jít podívat. Jsou to 170, rozdíl od 175 jsem nepoznal.

        3 1
        • DaD  

          Mám to naprosto stejně. Navíc jezdím jen na silnici a tam těch 5mm je pro mě nepostřehnutelných. Je mi naprosto jedno zda jezdím na 170 a nebo 175.

          1 0
          • Lister  

            Asi jsem divnej, ale když jsem musel provizorně dát na silnici 175 místo původních 172.5 tak to bylo sakra cítit.

            A i rozdíl vůči 170 na MTB poznám hned.

            Na jeho rozměry jsou 175 asi ideální délka, vše pod je pro něj krátké. Na Enduru to asi takový rozdíl nebude, ale na silnici bych zbytečně krátké kliky jezdit nechtěl.

            0 0
          • halfbikert  

            Já zas jiné než 175 nesnesu. 172,5. Poznám neomylně. Když slapu, mám pocit, jak kdybych šel běhat a měl nohy v poutech.

            0 0
        • Mr.Duck  

          Já bych za tím nehledal žádnou konspiraci. Taky netvrdím, že nějak registruju rozdíly v délkách klik, ale už jen proto je logicky lepší do terénu kliky kratší pokud to není za cenu nějakých dlouhodobých problémů kvůli ergonomii.

          Nemusíš mít moderní geometrii aby byl přínos ve šlapání v technickém terénu.

          0 0
        • jonti  

          180 jsem zkousel a nebylo to ono. Na silnici jsem nejakou dobu vozil 172,5 a slo to, ale 175 je lepsi. I podle tech vzorecku, je pro me vhodne spis 175. Vyska 187 a inseam 91.

          Kratsi kliky mi do kopce vadi, ale vysoky stred v terenu vadi jeste vic. Kolo, kde neskrtam pedaly o zem, neni dobre.

          0 0
        • melda  

          Přesně. Já měl na silničkách 170, 172,5 a 175 a kdybys mi zavázal oči a posadil mě na kolo, tak bych určitě nepoznal, jak dlouhý kliky mám.

          0 0
    • Honza03  

      Roky jsem vozil 170, teď mám 175 (ale na jiném kole). Obecně jediná výhoda delších klik bude v táhlých technických, nebo prudkých výjezdech (předpoklad 29 kola a 32z převodník a vzadu 51/52) kde se nemůžu zbavit pocitu že se při nízké kadenci se dá jet mnohem déle / jet s nižší námahou do stejného kopce.

      Co se bolesti kolen týče tak pokud člověk rve silou ty mega kopce tak delší kliky při stejným převodu budou (pro vysoké lidi) zatěžovat koleno méně.

      Na druhou stranu zas tak mega velký rozdíl to nebude. Takže bych to neměnil pokud nemáš problém že s tím nevyjedeš něco co jsi dřív vyjel. Dá se to řešit i 30z převodníkem ten, ale vede k většímu oslabení svalů na nohách a nemáš pak rychlí převod. Ale je to taky dost individuální.

      Na drtivou většinu dnešních endur už jsou 175 moc dlouhé a budeš s tím neustále rýt v zemi, proto se jde cestou 170–165.

      0 0
    • krabica  

      Mně krátké kliky při šlapání vadily, měl jsem pocit, jak by mi chyběla síla.

      0 0
      • Mr.Duck  

        To je totiž pravda. Páka je páka a když výrazně zkrátíš kliku a chceš vyjet kopec stejnou silou, měl bys adekvátně zmenšit převodník. Pak sice pro stejnou rychlost točíš nižší kadenci, ale na menším poloměru, takže co se výkonu týká, rozdíly tam jsou zanedbatelné až žádné.

        Pro kolena může být přínos menší rozsah pohybu, a hlavně máš místo nad zemí.

        To neznamená že každý má jezdit 120mm kliky, ale ty výhody delších klik jsou často pohádky a myslím že hodně lidí co si jsou jisti že je na tom nejlepším by po správném nastavení a nějakém čase na zvyknutí bylo docela překvapených že s kratší klikou o nic nepřichází.

        0 1
        • krabica  

          Jasně, lépe se šlapalo frekvenčně, ale mně na biku vyhovuje spíš to silové šlapání. Na aktuálním kole už mám zas 175 a mlácení jsem vyřešil výměnou vzduchového tlumiče za pružinový, který drží kolo víc ve zdvihu…

          0 0
          • Mr.Duck  

            Tak to ja bych nikdy neobetoval kinematiku pro slapani, ale kazdy mame jiny priority.

            Sam taky rad slapu spis silove, a co si budem nalhavat, nektery nase stoupani jsou pres 20% a hodne technicky, takze i s 32/51 tam nohama sotva tocim a jsem rad. Ale zdrave to silove slapani pry moc neni. Me to zatim nijak netrapi po 10 letech jezdeni, ale este tak 50 let mam v umyslu jezdit tak se snazim aspon trochu verit ostatnim kdyz mi rikaji at tocim rychleji :)

            0 0
            • krabica  

              S pružinou to funguje lépe a to zvýšení středu je vedlejší efekt…

              1 0
              • Mr.Duck  

                Jasný i to jsem tak nějak myslel tou první větou, ale není to tam „cítit“ :)

                0 0
          • novas752  

            To jsi asi první člověk co řeší tenhle problém pružinou. S tou je to většinou totiž právě naopak.

            0 0
      • mirorek2  

        Je vtipné, jak ti ale bude týpek vysoký třeba 170 cm radit, dej si 165 kliky :)

        Mám to stejně, šlapu na krátších vyloženě blbě a bolí mě to. Nezvykl bych si asi a rvát to na sílu nebudu.

        Co jsi dal za pružinu?

        0 1
        • Mr.Duck  

          Co kdyz ten typek treba dela profesionalni MTB fit?

          1 0
          • orm  

            Z ceho ten profesionalni MTB fit vychazi? Nechci prudit, jen jestli to ma nejaky racionalni zaklad podporeny nejakym vyzkoumem.

            0 0
            • Mr.Duck  

              Jak jsem psal nize, ac to souvisi z jedne casti s delkou stehenni kosti, neni zadne univerzalni pravidlo ze klika ma byt stehno * nejake cislo. Resp. takova pravidla se na netu najdou, ale k realnemu vypoctu maji hodne daleko. Souvisi to s hybnosti jezdce v prakticky kazdem kloubu spodniho tela, jeho rozmery atd..mesicni skoleni jen na to tady asi nepopisu :)

              0 0
        • Mr.Duck  

          A je spis smutne, jak si kazdy brani to svoje aniz by o tom neco vedel. Nikdo tu netvrdi, ze kazdy ma vozit 165mm kliky. Ale hodne z vas tu tvrdi ze pro vyssi lidi musi byt 175 nebo kdovi jake kliky, a to neni pravda z hlediska anatomie, fyziologie, vykonu ani niceho jineho. Zadne univerzalni pravidlo nebo „pomer“ na to neni.

          0 0
          • JakeF  

            Můžeš flexit se školeníma, ale pamatuješ, jak tu Zlatka tlačila Polygony se 170mm klikama už před x lety?

            Ta předběhla dobu a nikdo to nedocenil.

            0 0
            • Mr.Duck  

              No me to je jedno, ja vozim 170 jako svoje nejdelsi kliky asi poslednich 7 let. Mam u ptaku naky flexeni, ale je trapny kdyz ja nebo kdokoliv napise ze „mozna pro vsechny neni 175 optimum“ a nekdo se urazi protoze jsem malej a ze mu do toho nemame my hobiti co kecat :)

              0 0
          • mirorek2  

            Reagoval jsem na krabicu…

            Ty si přece voz co chceš šmankote, nikde tady necpu dlouhé kliky nikomu!

            Já jsem spíš ten, který všem dávám na kola krátké kliky, hlavně jsem na to alergický u dětských, kterých jsem btw taky pár postavil.

            Proč říkáš, aniž bych o tom něco věděl, teda fakt nechápu. Vím co jsem za ta leta zkusil a co mi pasuje a co ne. Kratší než 175 jsou mi nepříjemné, bolí mě to a hotovo. Nejsem sám, pár lidí kolem to tak má taky.

            Výčet z domu: žena 165mm enduro, 170mm ht. mladý: 170mm enduro, 165mm trialka

            jen já jsem u nás exot

            0 0
            • Mr.Duck  

              No jsem doma nemocnej mrzutej místo abych jezdil, moh jsem to napsat jako člověk, pardon.

              1 1
              • mirorek2  

                V klidu, to chápu :) Copak se ti stalo? Ať jsi brzo zas v sedle přeju!

                0 0
        • krabica  

          CC DBcoil IL

          0 0
    • Dr.Bezbolestny  

      diky vsem za rady …asi to necham jak je …. Ted uz stejne radeji dolekopcom :)

      0 0
    • orm  

      Prijde mne, ze cyklistika, podobne jako treba IT, se toci v cyklech :-). Drive se na vsechna, i na velka kola, daval kliky 170mm (koupil jsem ted nekolik 20 let starych trekovych kol a vsechny originalni 170mm kliky), pak se preslo na delsi a ted koukam, ze je znovu v mode davat kratsi. Vzdy perfektne zduvodnene, proc je to tak spravne :-). Fully nejezdim, ale opravdu je poznat tech 0.5cm pri slapani na fullu, aby clovek neskrtal o zem?

      0 0
      • Smazaný účet  

        Ony to jsou vlastnosti proti sobě, vysoké zdvihy, nízké těžiště, průchodnost klik v těžkém terénu…

        0 0
        • Georrge  

          Je to tak… na predchozim 150mm fullu jsem mel vysoko stred, takze clovek sedel dost vysoko. Ted mam 120/130 fulla, stred o neco niz a moc se mi to nelibi. Sice clovek sedi niz ale podstatne casteji skrtam pedalama a dokonce jsem uz urval prevodnik, coz se mi na tom vysokem 150mm fullu nikdy nestalo. A to jsou moderni trail kola jeste niz.

          Trochu mi to prijde v rozporu s hlavni vyhodou fulla – slapani v terenu. Takhle totiz musi clovek pred kazdym vetsim hrbem premyslet jak ma kliky a dost to rozbiji plynulost slapani.

          Kazdopadne kazdy milimetr je opravdu poznat. Koupil jsem nizsi pedaly a poznal jsem rozdil, takze verim ze i 5mm kratsi kliky by byly znat.

          0 0
      • novas752  

        Je to poznat docela dost. Jsou tam často milimetry které tě dělí od škrtnutí nebo neškrtnutí. Stejné problémy mohou být s extra širkou platformou v plochých zatáčkách nebo s spd pedálem (kde dole čumí zámek). A dneska se na endura dost často dávají jen 165mm kliky.

        0 0
        • orm  

          Vidim, ze matbiker bude mit nove zakazniky. Po detech privita enduristy. Schvalne, kde se to zastavi, prostor jeste je :-). Ale ok, chapu, ze na kole prevazne pro jizdu z kopce jsou kliky vetsinou jen stupacky a zase jsem o neco chytrejsi v novych trendech :-).

          0 0
      • embi  

        Já měnil ze 175 na 165 u několika kol a poznat to je. Největší rozdíl je šlapání v odkloněném svahu – někdy je to rozdíl mezi tím jestli šlapeš nebo ne:)

        1 0
        • orm  

          A co takove 155mm nebylo by to jeste lepsi :-)? Pokud se trend nezmeni, tak tedy dalsi kliky budou kratsi :-).

          0 1
          • Smazaný účet  

            Aby to nakonec nedopadlo jako s Putinem na Ukrajině ;)

            Jinak jsem si ale jist, že delší kliky jsou pro kolena lepší. Využívají se ve větším rozsahu pohybu kloubu a opotřebovávají tak rovnoměrněji, než když se vydírá menší část, navíc při stejné síle a ujeté vzdálenosti i vícekrát.

            0 3
          • novas752  

            Nedavno jsem predelaval detske kolo na dospelacke Mko a na klikach 150 se uz fakt moc nedalo. :-)

            0 0
    • pepek  

      Tento problém se dá přece elegantně vyřešit návratem plovoucího středu (samozřejmě pod novým, cool a in názvem). Nepříjemná vlastnost změny vzdálenosti pedál-sedlo se dá vyřešit spřaženou telesk. sedlovkou, kopírující pohyb středu. Tuhnutí pružení při jízdě ze sedla zase lehce vyřeší elektronická regulace. Nové kolo zbrojení může začít, už to v oboru dlouho stagnuje.

      0 0
      • Smazaný účet  

        Hustí EN maj sedlo nahoře stejně jen cestou z parkálu k lanovce. Budoucnost jsou stupačky a motor :)

        0 0
        • šlapatko  

          Jsi mě předběhl. Kliky se budou zkracovat a nakonec přibydou i miny motůrky. Bo krátké kliky jsou do kopce na hovno. Nebo možná vymyslí teleskopické kliky. Borec 195cm vyjede kopec s klikami 180mm a za pár vteřin letí dole kopcem s klikami 120mm. Proč ne? :-)

          0 0
    • zirecek  

      Zajímavé je, jakmile se ukážou dva články s tendenčním názorem „kratší kliky, lepší kliky“, tak mají všichni jasno. O to více enduristi, kterým může být délka klik skoro ukradená, těm jde o zdvihy, tlumení a o cenu celodenního lístku na lanovku.

      Délka klik je specifická a hodně individuální záležitost. Takže kdo nevyzkoušel, nepochopí. Kdo neřešil z nějakého důvodu jinou délku klik, také nepochopí. Každý typ člověka, každý jízdní styl, každý typ kola – to vše dokáže odůvodnit různorodé délky klik. Endrusita nechce rýt klikou v zemi, takže chce krátké a má jasno. Silničář vysoko frekvenční jezdec ani nepozná rozdíl délky klik v 5 mm.

      Já jsem pomalutočící tempař, jezdič 29 kol od prvopočátku a při mé výšce 202 cm a výšce rozkroku 100 cm je naprostý ráj na zemi drtit 200 mm kliky v táhlých, těžkých výjezdech. Když jedu na hranici pádu v technickém výjezdu, dlouhá klika mi umožní v krátkém čase více zabrat a mohu jet dále. Tam jsem si se 175 mm klikama připadal jak hlupák. Ano, občas slušně ryju klikama v zemi, ale mé cykloemoce jsou zdolání přírodního těžkého výjezdu nebo letět ve vysoké rychlosti po stoupající lesňačce, tam je delší klika přínos. Navíc pro mé tělesné proporce je přirozenější točit větší dráhu nohou. Točení malých klik byl o jakémsi schizofrenním pocitu a trochu o bolesti kolen.

      Každému dle chuti. Ale dokud někdo nenapíše – jsem vysoký a dlouhý nohou tolik, jezdím na tomhle kole tenhle styl, tak každý další názor je jen obecné plácání.

      0 0
      • novas752  

        Když ti jde o stoupání tak vybíráš délku klik podle co nejlepší funkce ve stoupání i za cenu negativ jinde. Úplně stejně akorát přesně opačně, když jde někomu o funkci cestou z kopce tak tomu podřídí délku klik i za cenu negativ cestou do kopce, co na tom nechápeš?

        1 0
        • zirecek  

          Já to pochopil. Ve svém příspěvku to píšu. Proč se vlamuješ do otevřených dveří nebo o co Ti jde?

          0 0
          • Smazaný účet  

            Cyklistika se mění, čím dál víc se škatulkuje a tříští odvětví.

            Žiletkáři vymírají, nastupují grevl flat bar, XC se mění na DC, rozjel se business kolem EN vč. bikeparků…

            0 0
            • zirecek  

              Je zřejmé, že disciplíny méně na výkon a více za požitkem v terénu, více z kopce, kliky řešit nebudu a délka bude optimální pro většinu cca 170 mm.

              0 0
              • Smazaný účet  

                Já vždy míval 175mm při výšce 183cm, nedávno jsem koupil Defy se 172,5mm a připadám si na tom jako křeček.

                0 0
                • zirecek  

                  Člověk, který vnímá trochu, jak šlape, tak pozná minimální změnu délky klik. Pamatuji si, když jsem přešel ze 175 na 180 mm. Byl to šok, dvě vyjížďky jsem si říkal, co je to za hrůzu, nesmysl. Potom jsem si říkal, že jsem měl změnit délku klik už dávno…

                  0 0
                  • Vrci  

                    Pamatuji si tu změnu stejně. Když jsem namontoval první 180 mm kliky, chtěl jsem je zahodit. Dva švihy a všechno bylo jinak.

                    0 0
                    • Florenc  

                      Stejně u mně, měl jsem nejdřív pocit že mi jdou kolena hrozně vysoko. Pro první jízdu jsem nechal sedlo v původní výšce, ale po pár metrech už jsem ho snižoval, bylo to jasně poznat.

                      Na starém gravelu jsem měl 175 a na novém byly 172,5 (což jsem ve specifikaci přehlédl). Max kadence při sportovním švihu byla s novým kolem přes 100, což mi bylo divné, ale přisuzoval jsem to kulatému převodníku. Pak při prvním servisu jsem zjistil že tam jsou 172,5 a bylo jasno. Jo při délce 180 mám konce prostě níž a musím s tím v určitých situacích počítat, když ale jezdím 98% asfalt a polňačky, tak tam to problém není.

                      Když máš ale enduro a vyměníš kliky za hodně delší… Bude tě na přejezdech sr*t, že musíš čekat s přišlápnutím. A i ve stoupáních přes kořeny můžeš mít problém. Kup si měřič kadence a nauč se pocit, že i kadence 95+ je OK.

                      0 0
                      • Vrci  

                        Mám jen silnice (letní a zimní), přemýšlím o XC ht, ale tam mě vadí u současných kazet odstupňování u malých pastorků (10, 12, 14 je hrůza, alternativa by mohl být rotor). Za pro sebe optimální považuji kadenci kolem 85. Na hlavním kole pro to mám i postavené převody 53–39 / 11–32. Pěkně 11–17 po zoubku, pak 19, 22,…

                        0 0
      • MlokCZ  

        Trošku už stará debata, ale čtu to až teď.

        Máš opravdu extrémně dlouhé nohy a i 200mm kliky jsou pro tento případ vlastně ještě poměrně krátké když se vezme v úvahu délka nohou.

        Já měl třeba vždy rád kliky delší a vozil jsem mnoho let 175mm kliky (nejen na biku, ale i na silničce) a plně mi to vyhovovalo (před lety jsem zkoušel i 170 a 172,5mm). A to mám nohy jen 84cm.

        A když bych přepočetl adekvátní délku klik pro 100cm nohy, tak to vyjde 208mm, tedy ještě znatelně delší než vozíš.

        Z důvodu mojí problematické patelární šlachy jsem přešel na 165mm kliky (čím méně skrčená noha v zátěži, tím lépe pro mojí šlachu a pomohlo to dost).

        Začalo to tak, že jsem pořídil ebike a tam byly i na Lku 165mm osazené. Chvíli jsem to střídal (na klasice stále 175mm) a to bylo tedy hrozné. Už bylo jasné, že pro šlachu jsou ty kratší mnohem lepší, ale pocitově to byl vždy velmi nepříjemný šok přejít na ty kratší po jízdě na těch delších.

        Tak jsem i na klasiku dal 165mm. A jak to nějaký čas už jezdím tedy na všem, tak jsem si na to zvyknul a už z toho po čase mám i dobrý pocit (tím myslím i jak se mi šlape, tedy nejen vliv na mojí šlachu) a možná to tedy ani nebylo nejlepší, že jsem dříve vozil (ještě se zdravou nohou) 175mm kliky.

        165mm kliky jsou považovány na mojich 182cm jako hodně krátké (i když tedy mám spíš mírně kratší nohy na danou výšku). Ale když přepočtu těch tvojich 200mm na mojí délku nohou, tak to vychází na 168mm.

        Tedy při započtení délky nohou pořád vozíš hodně krátké kliky a tedy pořád vlastně spadáš do té kategorie krátké kliky.

        Akorát tedy nechápu, jak můžeš být pomalutočící tempař, když na délku svojich nohou vozíš vlastně tak krátké kliky. Já tedy s přechodem na těch 165mm, tak jsem kadenci ještě o něco navýšil.

        Jak jsem tu někde psal, že jsem na ebiku jednou zkusil, co dokážu na tom jet na rovině na asfaltu vysoko nad hranicí rychlosti domopoci motoru.

        Tak když jsem tak zkusil těch 34km/h o kterých jsem tu někde psal (i když to bylo v háku) a jel jsem tak zcela na doraz mého výkonu (i na klasice biku, kde mám rychlejší pláště by to bylo blízko mojeho maxima, s těmi pomalejšími plášti to bylo už úplně na hranici možného), tak jsem hledal převod, na kterém jsem toho po tu chvíli schopen (než chcípnu) a musel jsem točit cca 110ot./min. Na těžší převod pod 100ot./min jsem to na těch kratších klikách prostě už nedokázal vůbec (to jsem začal odpadat z háku a musel jsem dát zpět ten lehčí a točit hodně). Zase na druhou stranu na těch 165mm klikách není problém točit těch 110ot./min.

        Na celkový výkon bych pak řekl, že ten přechod na kratší kliky neměl vliv žádný. Prostě točím o něco vyšší kadence a výkon je pořád ± stejný.

        0 0
        • MlokCZ  

          Kamarád má teď také dilema, jestli nechat kratší 170mm kliky. Je hodně vysoký, i když ne úplně tolik jako zirecek. Má 194cm a nohy myslím 93cm (nejsem si jistý teď úplně přesně, ale to je fuk).

          Pořídil nového 150mm 29" fulla, kde jsou i na XL osazené 170mm kliky. Do teď přitom měl na svojich kolech 180mm kliky.

          A těch 170mm je vzhledem k délce nohou už dost málo. To by mě vycházelo adekvátně pro moji délku nohou použít 154mm. A to už je opravdu extrém a tak krátké bych ani s mojí šlachou nechtěl.

          Jenže když dá delší, tak už bude rýt v zemi hodně. Výšku středu to má navržené opravdu na těch 170mm.

          Zatím tedy zkouší nechat ty 170mm a uvidí časem.

          0 0
          • honzarb  

            Jak se urcuje delka klik podle delky nohou? Diky.

            0 0
            • MlokCZ  

              Na tom není žádná jednoznačná shoda, jaká je ideální délka klik vs délka nohou. A dle testů měřeného výkonu je zdravý jedinec většinou schopný podat téměř stejný výkon na dost velkém rozptylu délek klik (jen vždy s adekvátní kadencí k dané délce).

              Já jsem v tom srovnání řešil pouze relativní přepočet. Tedy když jeden má nějakou délku nohou a k tomu délku klik, tak jaké délce klik to odpovídá pro jinou délku nohou.

              Tam to prostě jen přepočítáš v poměrech délky nohou. I to je zjednodušení, protože není podstatná jen délka nohou, ale také jaký má kdo poměr délek stehenní a lýtkové části.

              V poslední době, co jsem četl více různých studií aspoň trochu slušných zdrojů, kde se řešila délka klik a byla snaha něco měřit pro větší počet lidí nebo aspoň dělat nějaké závěry z pozorování velkého množství jezdců, tak by se jen mělo držet toho, že pokud někdo nemá cokoliv v pořádku s pohybovým aparátem (od kolene po spoustu dalších věcí), tak by vždy měl sáhnout po kratší klikách a to opravdu i výrazně kratších.

              A funguvalo to i naopak. Kdo vozí kratší kliky, tak to vedlo při dlouhodobých větších nájezdech k menší šanci nějakých zdravotních problémů.

              1 0
              • MlokCZ  

                A jeden ze zajímavějších zdrojů, co jsem k tomu četl

                https://www.roadbikerider.com/…r-knee-pain/

                Tenhle je právě zejména z pohledu zdravotních problémů.

                2 0
              • Lister  

                Souhlas.

                Moje koleno vnímá i 2.5mm.

                Proto budu letos přecházet na 170 i na silnici ač by mi 172,5 měly vycházet na moje nohy lépe. Možná budu jezdit o fous pomaleji, protože vysoké frekvence moji „sprinterské“ postavě úplně nesedí, ale zase by to mělo být bez bolestí.

                Já mám nohy 82cm, ale docela dlouhé stehna a proto třeba sedím mnohem níž než stejně vysocí lidé – 70cm nad středem. Zkoušel jsem jít výš ale najedou jsem pocitově zjevně šlapal do čtverce.

                0 0
          • mirorek2  

            Mám skoro stejné proporce jako tvůj kamarád a 170 mi nesedly. Zkoušel jsem to mnohokrát a to točím obecně vyšší kadence, nemám s tím problém.

            0 0
            • MlokCZ  

              Uvidíme, až s tím najezdí více. Zatím má najeto na tom novém kole minimálně (má ho teď od zimy). Také to dost ovlivní výsledné nastavení odpružení, zejména jaký bude vozit sag na tlumiči. 175mm bych si ještě dokázal na tom kole představit, ale na 180mm co do teď vozil už budu muset zapomenout.

              0 0
        • zirecek  

          Chtěl jsem kliky 205 mm, ale nesehnal jsem delší než 200 mm. To už chce rám na zakázku s výše položeným středem, což dnes lze zajistit. A taky už to chce větší kola než 29 palců. Ideálně tak 32 palců, což není.

          0 0
    • Dr.Bezbolestny  

      Dekuji vsem za reakce …. Po 25 letech jezdi 175 mmm klik ….. necham 170mm …. Poznat to trochu je ale nic zasadniho …. Vyjedu vse co jsem vyjel a v tezkem terenu lepsi ty kratsi

      0 0
    • tivgs  

      Připnu to sem . Postupne chci přejít na vyšší osazení na svém Treku Procaliber 9.5 a tedy i pořídit nové kliky. Mám velikost M a nyní kliky deore170 mm. Automaticky jsem chtě sáhnou po 170 mm. Pak jsem ale zjistil, že od Procalibru 9.6 se na Mko dávají 175 mm kliky. Tak si říkám proč u zavodnejsich vyšších modelů dávají kliky delší? Já jsem u horní hranice toho Mka dle jejich tabulek. Mám 170 cm a rozkrok 78 cm. Dříve jsem měl vždy kliky 175mm. Tak teď váhám…

      0 0
      • adam1  

        A poznal jsi rozdíl 170 x175 ???

        0 0
        • tivgs  

          No právě že asi ani ne…

          0 0
          • bara2  

            Já mám obě délky, do krátkých kol nemůžu 175mm dát, kopala bych do předního kola. Mám inseam 78 a lepší se mi šlape na těch delších, ale vejdou se mi jen k prohnuté vidlici. Je to trochu poznat. Kalkulátor mi po zadání délek různých částí nohy vypočítal 172,5 :-), ale ani ty už by se mi do těch krátkých kol nevešly, nemluvě o tom, že je zas tak často nemívají na trhu :-D

            Pokud se ti vejdou 175 mm do ránu, nebudeš s nima štrejchat o přední kolo a nemáš problém ohnout nohu, brala bych ty delší.

            0 0
      • Čuli  

        Vem 172,5 mm a máš klid. :D

        2 0
      • Kouba_2005  

        kup ty lacinější

        0 1
      • novas752  

        175 dřív mívali snad asi všichni. Já mám teď na „xc“ kole cíleně 170 při 178cm výšky. Na dalšim kole jen 165 ale tam se kratké kliky vozí z jiných důvodů.

        1 0
      • zirecek  

        Osobně jsem zastánce klik adekvátně k délce noh, rozkroku. Ten kdo nepozná pocitově rozdíl v délce klik 5 mm, tak to řešit nemusí.

        Na tvé spíše chrtí XC kolo bych šel u tvých parametrů na 175 mm.

        Hlavně bych moc neřešil zdejší rady enduristů a lanovkářů, když máš HT, tudíž lze předpokládat jiný styl zaměření.

        Osobně styl výrazného zkracování klik moc nechápu kromě endura, sjezdu, dle mne nějaká přehnaná módní vlna, která se časem uklidní.

        1 1
      • Jan D.  

        Na fulla jsem dával 170mm místo 175, protože jsem často škrtal klikama o kořeny a šutry. Zvykl jsem si a když jsem teď stavěl xc a dal tam 175mm, byl to nezvyk. Tak jsem dal 170mm i na to xc. Výšku mám 180 cm.

        Edit: na lanovce jsem s kolem nikdy nebyl. Jezdím trasy kolem komína.

        0 2
    • vili  

      Mam 193 cm, nohy 95. Pri skladani endura jsem presel ze 180 klik na 175 a nijak zasadne jsem to nevnimal. Mene bych uz nechtel, ale ja na tom i dost slapu. Pokud to mas spis na lanovku, tak bych se nebal i 170.

      0 1

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.