Downcountry (ľahký MTB) na začiatok, do 25tis (1000Eur)

11 nepřečtených
  • Durotmk

    Ahoj vospolok,

    po rokoch jazdenia na rôznych starých 26" asi prišiel čas na niečo novšie – keďže som ale prehľadom niekde v 2005 roku, poraďte prosím.

    Hľadám niečo univerzálnejšie, na Malé Karpaty a také tie jazdy okolo domu (15–30km po lesných cestách, prevýšenie okolo 300–450m, občas koreň, ľahší trail, nejakú gymnastiku neplánujem). Základný servis si plánujem robiť sám, baví ma to.

    Som „rekreačný jazdec“ (ale ťahá ma to, chcem jazdiť viac za účelom kochania sa prírodou a úniku od detí), 178cm, inseam 84cm, váha 67. Teraz mám starý Focus XC, niečo cez 11kg a to je váhovo celkom fajn, čo som mal rôzne 15kg, to bolo už nad moje sily, hlavne do kopcov. Kľudne časom vymením bike, posuniem synkovi, teraz hľadám niečo aby som vôbec jazdil a zistil, čo sú dnešné 29".

    Prešiel som fórum, zahraničie, ponuky, atď, teoreticky som skončil pri týchto modeloch (z cenových dôvodov karbon aj full vylučujem):

    Grand Canyon AL6

    https://www.canyon.com/…-6/4391.html

    (príde mi to ako vhodný univerzál, za dobrú cenu, výbavu časom zlepšovať – dropper, vidlu, atď)

    Veľkosť M, reach 450.

    Radon Cragger 6.0

    https://www.bike-discount.de/…-cragger-6.0

    (výbava lepšia ako Grand, nepáči sa mi ale Pressfit – možno ale nie je problém – a nie som si istý veľkosťou. M – reach 438 ? L – reach 464 ?)

    Merida Big Nine TR600

    https://eshop.merida.sk/…tr_c788.html

    (narozdiel od prvých dvoch si viem aj v predajni vyskúšať, či M alebo L…ale to hrozné vedenie káblov do hlavka, neviem…na domáci servis..)

    Takisto pozerám aj bazáre – nákupu jazdenky sa nebránim, aspoň by som si skúsil veľkosť, väčšinou ale sa predávajú skôr trailové (ťažsie) alebo potom XC (až tak si zamakať nechcem, skôr tie lesné cestičky ).

    Budem rád za hocijaký podnet, moderné bicykle a hlavne modernú geometriu vôbec nepoznám – teóriu si viem pozrieť, ale skúsenosti to nenahradí.

    Dík!

    0 2
    • jonti  

      Levne Shimano funguje dobre, levny Sram nefunguje, proto bych Radon nebral. Canyon se mi libi vic, ale Merida je taky ok.

      Asi

      0 0
      • Durotmk  

        Dík moc!

        čiže ak Cragger, skočiť na Deore? (o 3000 viac ma už nezabije):

        https://www.bike-discount.de/…ragger-7.0-3

        1 0
        • Azmir  

          Přesně tak, ber tohohle Craggera, Top poměr cena/výkon. Nic lepšího moc nekoupíš.

          0 0
        • Koli13  

          Tohle je super! Dobrej univerzál, bude to chtít do vyjízděk zařadit traily, aby tě to nenudilo. Možná přezout na jezdivější pláště, je to už docela schopný kolo, ale může působit tězkopádně do kopců.

          0 0
          • Lišák  

            DHF na předku je v pohodě. DHR II na zadku je kotva, jako prase. Pokud to má být univerzál, tak hned vyměnit.

            1 0
    • Sulka  

      Canyon oproti Radonu marnej. Vidle na vymenu, brzdy na tohle kolo fakt ne, a Cues sice funguje, ale proc kdyz muze byt vyssi rada. O telskopce nemluve.

      0 0
    • Durotmk  

      Dík za rady!

      Mám ešte príležitosť skúsiť Dartmoor Primal (jazdenku), a potom to už rozseknem.

      0 1
      • vaclaw  

        Já nechci úplně nabourávat diskuzi, ale ty kola, na který koukáš (a který v daný kategorii dávají smysl) jsou určený do těžšího terénu a podle tvých požadavků chceš spíš něco víc na pohodu. Nestálo by za to kouknout spíš na nějaký víc XC modely? Resp. Canyon i ta Merida asi ok ještě, ale ten Cragger tam už si nejsem jistý, jestli nebudeš tahat váhu něčeho, co nepotřebuješ. Pokud ale hledáš něco na blbnutí po lese a trailech, tak ok.

        3 0
        • Durotmk  

          Máš úplnú pravdu, a aj ja by som rád vedel ‚čo chcem‘. Hlavne ‚čo zvládnem‘. Moje doterajšie skúsenosti na to nestačia (26" hliníkové XC z roku 2001, 80mm Z2 Atom).

          Chytil som sa tých downcountry kvôli hmotnosti. No kamarát(i), ktorí najazdili 100× viac než ja, mi radia pridať o 1.5–2kg viac a mať niečo aj na horší terén (je pravda, že za domom mám rovno les, kde priechodnosť otvorí viac možností).

          A keďže som medzičasom dostal ponuku, ktorá sa neodmieta – zapožičať Primal, tak si to musím skúsiť. Zopár 10–20km jázd mi to hneď ukáže (možno už tá prvá). Ak tých 14kg neutiahnem, tak sa vrátim k pôvodnému plánu.

          Každopádne dík aj za kritické názory, to je presne to, čo potrebujem počuť. Ja som len na začiatku cesty (nanešťastie už sa mi blíži 50tka:)

          0 0
          • squalo  

            Při rozpočtu 25k to o hmotnosti není, jde o to mít funkční kolo.

            To jak to pojede budou dělat hlavně pláště.

            1 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.