Měřte své vidlice a porovnávejte

151 nepřečtených
  • Pekáček

    Napadlo mě zkusit měření vidlic podle tuning-test.cz/3_3.html a výsledek mě dost překvapil. Máte-li chuť a čas, můžem tady každý porovnat svojí vidlici a lépe se i orientovat v nabídce trhu při koupi nové. Princip měření je jednoduchý a na stánce ho najdete dostatečně srozumitelně popsaný. Snad jen doplním, že jsem měřil po 5ti kg a vidli před měřením důkladně očistil a namazal stíráky silikonovým olejem (RS Recon 115mm SoloAir). Pro větší přesnost jsem vše změřil dvakrát. Nad 85kg jsem se nedostal, nejsem zas tak těžký, ale i tak má charakteristika velkou vypovídající hodnotu. Ještě na závěr poprosím bajkfóristy aby se tu nehádali a psali spíš k věci. Dík ;o)

    0 0
    • Radek Broz  

      …a uz je to tu zas.

      0 0
    • pop  

      Nemám analogovou váhu (s ručičkou,mecha­nickou) :(( Na digitální to nejde…

      0 0
    • vlk  

      takže si měl nejtěžší závaží 85kg?Já tedy nevím kde bych bral ty závaží.

      0 0
      • vlk  

        a jo tys to vlastně měřil váhou.No ale i tak, budu muset sehnat někoho těžkého, abych změřil do celého zdvihu na těch 100mm.

        0 0
        • vlk  

          Tak dnes změřím duka se standartní pružinou.

          0 0
          • Pekáček  

            OK, jsem zvědavej, já jak budu moct tak změřím a sem hodím ještě Marzocchi MX Comp ETA 105mm 2004, prokletá vidle :o)

            0 0
    • MlokCZ  

      Tohle je sice hezké, jenže nejvíc by mě při porovnání zajímalo, jak jsou progresivní na konci zdvihu, tzn. někde právě od těch 80–90kg a to se moc doma měřit nedá. I když i ten začátek je zajímavý.

      0 0
    • kovar  

      a proč máš sílu v ose y ?

      0 0
      • jecnak  

        To by me taky celkem zajimalo.

        0 0
        • Thidney  

          bych si tipnul – je to proto, že tak to má nepojmenovatelný Milan1 na svých stránkách /viz. pekáčkův zakládací příspěvek/, a nikomu se to nechce přepisovat .-))

          0 0
          • Radek Broz  

            To nic nemeni na tom, ze by to melo byt obracene.

            0 0
      • Pekáček  

        Ve Velu to mají taky tak, je to v pořádku a nebo jsi je taky upozornil že to mají blbě? Velo 6/2006 str.52.

        0 0
      • wroum  

        a neni to jedno?

        0 0
        • sis  

          myslim ze docela i jo, ale jak rikal nas fyzikar: nazyvejme veci pravymy jmeny:-)

          0 0
          • enjoy  

            fuj.to je z klausovic rodiny??

            0 0
            • sis  

              nevim odkud to mel nas fyzikar (taky uz jsem to slysel i jinde), ale myslim ze mel pravdu

              0 0
        • jecnak  

          Vetsinou se ziskavana velicina vynasi na osu Y i kdyz v tomhle pripade je zvyklost opacna, na coz jsem si jeste nezvykl.

          0 0
          • enjoy  

            vetsinou vzdycky se sila vynasi na osu y.

            0 0
            • jecnak  

              :-D

              0 0
              • enjoy  

                tobe proste ani dukaz nestaci..

                www.alcomex.cz/…rmace_2.html

                ps:to samozrejme nerika,ze to tak je vzdycky:-).ty si muzes silu vynaset kam chces,urcite ti to tady bude hrstka bikeru bastit:-)

                0 0
                • jecnak  

                  Reaguju jen na to co jsi napsal. Jako odpoved na muj prispevek je to mirne receno zaslepene.

                  0 0
                • jecnak  

                  Aby jsi to pochopil i ty. Netvrdim, ze to tak neni, jen ze tahle zvyklost je proste divna a nesmyslna. Obvykle ziskane hodnoty jsou na ose Y, kdezto nastavovane na Y. To je vse.

                  0 0
                  • Lister  

                    tak teď si to vysvětlil :o))))))

                    0 0
                  • jecnak  

                    … nastavovane na X.

                    0 0
                • Radek Broz  

                  Proste zavisla promenna ma byt vzdy na Y, na X je nezavisla jako cas, mnozstvi atd (v tomhle pripade sila) – to, ze to maj z nejakyho duvodu skoro vsichni blbe, neni omluva… I kdyz tohle cely je jen malichernost.

                  0 0
                  • enjoy  

                    skoda ze jsem to nevedel driv.. mohl jsem tim s uspechem bavit kantory od zakladky az po vejsku.. hahaha

                    0 0
    • lubos  

      Ach jo :(( , uz zas ? Ja se nechci hadat, ale tohle mereni nezachycuje dynamiku, mereni je jenom staticke. Pak muze ve skutecnosti vidlice, ktera je podle grafu skvela, byt v terenu horsi, nez jina, ktera vypada v grafu nanic. Je to prilis zavisle na odporech, na systemu komprese, atd.

      0 0
      • zirecek  

        Taky si myslím, že „statický“ (kvazistatický) záznam průběhu zanoření vidlice v závislosti na zatížení vidlice může být dost odlišný od dynamického průběhu při praktické jízdě po nerovnostech.

        0 0
        • filipes  

          zvlast u tebe, kdyz je staticky prubeh 0 ;-)

          0 0
      • vlk  

        ale jasně že jo, o tom se přeci nehádáme, to už jsme dávno probrali.Podle tohoto grafu si může akorát každý zjistit, která pružina v jaké vidlici např vyhovuje právě na jeho váhu.Popřípadě se dá vyčíst charakteristika podle velikosti obsahu vzduchové komory.To o tom jak tu lidé naříkají, že u např. u reby při určitém tlaku nevyužívá vidle celý zdvih atd. Navíc si mohou např z grafu odečíst jak se jimbude vidle nořit při určitém náklonu kola-tedy ve výjezdu, či ve sjezdu apod.Určitou informaci to zavádí.

        0 0
        • filipes  

          Pokud by timhle testem mela vidle vyuzivat cely zdvih, tak jezdis furt na dorazech – tu zajimavou cast posledich cm zdvihu to neodhali, to uz vyse psal Mlok A vubec nerozumim tomu, jak si ma nekdo z grafu odecist chovani kola pri naklonech…(pre­naseni teziste, geometrie kola, chod zadni stavby…)

          0 0
          • vlk  

            no změřit se dá např přidáš si do batohu na záda nějakou zátěž, čínky apod q hned dáš větší sílu na vidlici. Co se týká-té druhé části.kdysy jsem to už psal.Vezme sy nynější své kolo, pod přední kolo hodí váhu a sedne na něj třeba tak jak jede z kopce či jak jede dokopce-může to zkoušet na schodech- a pak si z grafů odečte danou váhu a hned zjistí jak moc bude v kterém případě zabořena.Já to tak prováděl, než jsem si kopuval svoji poslední vidlu a odpovídá to nyní reálu.

            0 0
            • Radek Broz  

              Mit na schodech polozenou vahu, o ni opreny patky vidlice a simuluvat sjezdovy posez by mohlo skoncit solidnim masakrem;-)

              0 0
            • lubos  

              Hm. Ja bych tenhle problem resil proste tak, ze se bude merit vidlice kolmo na zem a basta.

              0 0
              • filipes  

                to je napad, dat ji kolmo na zem, na riditka dat nejaky podstavec a ne nem poskakovat – na lyzich se bezne pocita s tim, ze dynamicke zatizeni je cca 5× vetsi nez staticke, a to ani s batohem dohromady nad jedno kolo…

                0 0
                • enjoy  

                  tak takhle se to snad bezne dela na vystavach,ne?a nevim jestli jim tam nekdo vycita,ze takhle nic nepoznaj o dynamice atd…

                  0 0
                  • filipes  

                    tak poskakovani je docela dynamicky, nemyslis? Ale nevim jak by merili ten prubeh sily a zdvihu v case…zdvih se da mechanicky vykreslit, ale ta sila…

                    0 0
        • lubos  

          No jo, pruzina jo. S tim vzduchem je to ale horsi, musela by se delat tabulka podle ruznych tlaku, aby si kazdy vybral, no … nevim :)

          0 0
      • Mamut  

        Ten graf zachyti tvrdost pruziny, a ci vidla pridrhava. Mala by sa ale merat krivka aj pri stlaceni aj pri roztahovani. A pridrhavajuca vidla (prip. vzduchovka bez negativky) bude mat hodne hystereznu krivku a mekka pruzina sa bude vracat po rovnakej krivke. Viac to nepovie, ale ani toto nie je zanedbatelna informacia. Osy su sice idiotsky, ale zinvertit sa to da (skoro) vzdy.

        0 0
    • luke777  

      ahojky no ja to dnes schvalne zkusim na me slavne vidlici viz foto meho kola a dam sem graf co sem z te vidle dostal

      0 0
    • Peslezedirou  

      Před a po úpravě.......Ale já to neměřil :)))

      0 0
      • zirecek  

        Která barva je před, která po?

        0 0
      • MartinXC  

        Tak nevím, který průběh je horší ;-)

        0 0
        • Peslezedirou  

          Ten žlutej je horší pač je před úpravou :o) Ne, dělám si srandu fakt je to při jízdě poznat i když síla na odtrhnutí je z počátku malinko větší.

          0 0
          • MartinXC  

            Vidle byla citlivější a snesla větší rány. Teď je méně citlivá a měkká… ;-) Statický obrázek je k ničemu, jak tu již napsal Lubos. Nicméně pomalá jízda na kočičích hlavách musí být teď utrpení.

            0 0
            • Peslezedirou  

              Ne ne, z počátku méně citlivá, za to ale lépe zpracovává nerovnosti v celém zdvihu. Musel by jsi to vyzkoušet sám.

              Hele narazil jsi na špatnýho člověka co se týče odborné diskuze o odprpužení, nechci to nějak řešit, spoléhám na svoje pocity (to je jako s ženskejma voní/nevoní atd.), v grafech se nenimrám a je mi to celkem šumák. Dal jsem to sem pač mi graf poslal spolu s vidlicí Milan. Těžko bych něco podobného vytvářel sám :)) Snažím se letos spíš jezdit ;-)

              0 0
              • lubos  

                No podle toho grafu vypada, ze pred upravou mela nejaky problem. A pocit je pro jezdeni dulezity.

                0 0
                • Peslezedirou  

                  Moc měká negativka....­.pomooooooc už mě nechte já nic nevím :o))))

                  BTW: jen mě napadlo jestli by nešla REBĚ předělat negativka ze vzduchu na pružinu?

                  0 0
                  • lubos  

                    :o)) Rozebrane jsem to nemel, ale si myslim, ze snad jo. Pokus sezenes vhodnou pruzinu.

                    0 0
            • vlk  

              no ale vy ještě nepočítáte se sagem, takže počátek buide trochu posunut:Možná mu to nespracuje takové rázy jako ta původní půjde dříve do plného zdvihu, ale zase pokud mu připadala původní tvrdá, tak by to bylo v tomhle ohledu k lepšímu.

              0 0
              • filipes  

                Predpokladam, ze na 8 cm vidli bude mit sag max 1 cm, urcite mene nez 2 cm, tedy zluta je stale citlivejsi. U zlute krivky se mi nelibi ten hrb nekde mezi 60–70 kg, ale jinak mi prijde progresivnejsi chod u vidle, ktera ma jen 8cm.

                0 0
                • Peslezedirou  

                  Měřených je pouze 8 cm, co by plně využitelných, další dva cm už nejsou zakreslený, pač jsou velmi progresivní :)

                  0 0
                  • zirecek  

                    To už zní lépe.

                    0 0
                  • filipes  

                    sory, nekde jsem nabyl domeni ze ten Duke ma 8 cm. Ohledne progresivity a vyuzivani chodu zavisi co a jak clovek jezdi, cim vetsi kaficko, tim si muze dovolit mekke a linearni vidlice…

                    0 0
          • zirecek  

            Bych se snažil naopak, z té fialové dostat ke žluté, :-).

            0 0
            • Peslezedirou  

              Hele ty se spíš snaž dostat od pevné k odpužené :)))) Peace :)

              0 0
              • zirecek  

                Všechno se mi slilo, už aby bylo… . Od odpružené jsem se dostal k pevné. Časem se dostanu zase k odpružené, už se těším až to přijde, :-).

                0 0
    • jecnak  

      Jen bych dodal k celemu tomu snazeni, ze vysledek rekne jen neco o statickem prubehu stlaceni v zavislosti na zatezujici sile, ted nic o tlumeni, citlivosti atd. A ani z teto krivky nelze primo usuzovat o vhodnosti tlaku/pruziny pro danou vahu jezdce aniz by se vzala v potaz geometrie biku, nastaveni soustavy tlumeni apod.

      0 0
      • grafik  

        ukaz tvuj graf frajere …

        0 0
        • Peslezedirou  

          Jo dělej Ječnáku! Ukaž že jsi chlap! :o))))

          0 0
        • jecnak  

          K cemu by to bylo – graf pro tlak 106PSI/106PSI bude mit vypovidaci hodnotu jen pro jezdce se stejnou vahou, geometrii ramu, stejne nastavenym sedlem a predstavcem, tlumenim a spoustou dalsich veci.

          Ale kdyz se budu nekdy nudit (coz nehrozi), tak graf udelam. Rozhodne ale na ose x bude hmotnost a ne ponoreni vidle…

          0 0
          • enjoy  

            ze nepises vzdycky do vela,kdyz testujou prubeh chodu vidli..:-).

            0 0
            • jecnak  

              Proc bych to delal, ja si velo nectu. Jen si ho obcas prohlizim – hlavne reklamy, protoze o nekterych vecech se clovek na webu nedozvi.

              0 0
    • Pekáček  

      Ovšem že jde jen o STATICKÉ MĚŘENÍ. To jste pochopili správně. Ale k čemu mi bude super tlumení a mazání když budu mít nevhodnou pružinu nebo tlak? Správná poznámka padla o měření na různých tlacích. To jsem zkoušel jako první, viz foto (čmáranice). Těch klikatic se nelekejte, vidle nebyla čistá a promazaná. Mě by osobně zajímalo jaké budou grafy vašich vidlí, jak chodí Marzocchi různých typů a stáří, jak jsou tvrdé pružiny ve vidlích kde nákup nové stojí majland (rok po roce měkké a pak tvrdé Axely apod.). Nebojte se toho a zkuste to, nebolí to :o)

      0 0
      • Smazaný účet  

        se ti to řekne, ale jak ochcat ten digitální nesmysl co mam doma? sem na ní chtěl měřit kolo… ignoruje… jakmile na ní nestojí člověk holejma nohama a nejsou spojený elektrody, smůla. jedině na ní fláknout mokrej hadr.

        0 0
        • Pekáček  

          To jsou ty moderní váhy :o) Optej se Luky, bydlí přece kousek od tebe.

          0 0
      • milan1  

        Tak to celé čtu a něco řeknu za sebe. Nebudu nikoho přesvědčovat, stejně to nemá cenu. Na počátku diskuze je jedna perla a potom už to jede jak po másle. Poznámka o špatně nastavených osách, kterou první použil Kovář , to je je přímo ukázková poznámka vědátora, který zatím nečichl k praxi. Stačí otevřít jakýkoliv časopis, jakoukoliv publikaci, která se o tohle téma jenom otře a naleznete vždy graf v tomto uspořádání. Že tohle opravdu neznají ani ti, kdož se za odborníky pasují, to je skoro šok ! Věděl jsem jak tohle dopadne a taky jsem to Pekáčkovi předpověděl. Zde se zde ihned vyrojí kupa borců, která sto a jedním způsobem najde, jak je to špatné! Pro ně to je rozhodně špatné a skoro škodlivé, nebudu je přesvědčovat o opaku, tenhle thred vznikl mým přičiněním jenom málo. S Pekáčkem jsme prostě na dálku probírali možnosti jeho Recona a on, který je velmi zvídavý a vše si musí vyzkoušet sám, začal i ladit a to právě zdvih ubíráním spaceru, při téhle příležitosti jsem ho navedl na graf charakteristiky, který v téhle podobě mám na stránkách už dávno a Pekáček pro sebe objevil jaho možnosti. Použil to a zjistil, jak vhodný nástroj to je a že mnoho dohadů mění v pojmenovatelnou skutečnost a to navíc bez balastu osobních subjektivních pocitů. K ladění o které se snažil, je to prostě neocenitelná pomůcka. Pekáček jako vždy, když objeví něco pro sebe spěchá se s tím podělit, jsou to jeho známé nejnovější fota vnitřností a podobně. Tohle prostě zapadá do jeho stylu a tak, když objevil použitelnost pro sebe, chce se podělit i s ostatními. já jsem ho varoval před „zdejšími odborníky“ a jeho poznámka na počátku svědčí o tom, že on sám, cosi čekal. Splnilo se. Tohle prostě není téma pro všechny a tak ti, kteří nehodlají nic podobného zkoušet nemusíte nutně hledat proč je to špatné, prostě to neuděláte a hotovo, nic se přeci neděje. Ono to ale špatné není a je to dokonce nejzákladnější co na vidlici tvoří úplný počátek. Na špatné pružině, dobrou vidlici nepostavíte a žádný zázračný tlumič Vám nepomůže. Kdo se začne ohánět vlivem tlumiče a dále o vlivu nastavení, může najít u mě odpovědi. Ale prosím ať ty odpovědi nehledají ti, kdož vidí nepřekonatelný problém v grafu charakteristiky pružiny. Kdo tenhle základ nepřijme, tak prostě nemůže postupovat dál. O čem by se potom chtěl bavit a na čem stavět ( dům bez základů ?) A to, že tenhle základ je pro spoustu zdejších „jako odborníků“ nepřekonatelný je jasné z celého obsahu příspěvků.

        0 0
        • sis  

          Nechci se vyjadrovat k pouzitelnosti testu ani k odpruzeni vubec, na to jsem moc maly pan. Ale chapu pripominku k tem prohozenym osam. Pokud je to zavislost delky zdvihu na sile taky by ty osy mely byt obracene. I kdyz je to asi jenom takova blbost. To ze se to takhle uvadi (nevim, moc to nesleduju) neni moc padny argument. je k tomu nejaky duvod? nevim, ptam se. Tohle opravdu neni moje parketa

          0 0
          • milan1  

            Je to tak zavedené, chceš to měnit i ve světě? Prostě je to standart, na který musí narazit každý, kdo ten graf někdy viděl, jedno kde v časopise, na netu, prostě kdekoliv. Kdo to ale nikdy neviděl a má potřebu uplatnit své školní znalosti, tak se musí zákonitě divit. A kdo takový graf opravdu nikdy neviděl ve skutečnosti, to je snad jasné z příspěvků.

            0 0
            • sis  

              aha, tak to jo… to bude neco jako kdyz se kdysi zjistilo jako je to s pohybem elektronu pri vedeni proudu. Aby se nemusely prepisovat vsechny knizky tak se to tak nechalo:-) Takze duvod je ten, ze je to tak proste vsude?

              0 0
              • milan1  

                A tys ten elektron viděl se pohybovat, nebo jsi přijal slepě zase jednu teorii ? :-) Tohle, co se tady řeší a považuje za problém a velkou chybu je vcelku snadno a prakticky ověřitelné. Kdokoliv, kdo má technické vzdělání a tím se tady může pochlubit mnoho lidí se jistě setkal s obdobnými grafy nejenom u vidlic ale u pružin všeobecně a vždy narazil na osy osazené tak, jak je uvádím já. Skutečně se divím, jak lidé technicky založení mohou skočit na takovouhle argumentaci ohledně os a že se nenajde ani jeden jediný člověk, který alespoň něco zná. Kdybys chtěl bádat v této problematice vždy narazíš na jedno jediné osazení os a to tohle, viz jeden z příkladů. www.alcomex.cz/…rmace_2.html Již dávno jsem upozorňoval, že na bike fóru s dostatečnou podporou zdejších odborníků jdou odhlasovat i jiné přírodní zákony, tak v tomhle případě stačí jedna poznámka a už se předělá celý dlouhodobě užívaný způsob záznamu. Co dodat? Zase jedna zbytečná debata o ničem.

                0 0
                • sis  

                  Ok, tak se to tak uvadi vsude a at si to tak zustane. Me je to celkem fuk. Jenom jsem podotkl ze to neni uplne (podle me a meho technickeho, ale bohuze ne strojarskeho, vzdelani) spravne. to s tim elektronem mi prislo jenom jako docela dobra analogie. Tot vse

                  0 0
        • filipes  

          V takhle dlouhém příspěvku jsem osobně čekal nějakou informační hodnotu, a nejen pokus dělat z lidí blbce nad naprosto zástupným a nepodstatným problémem konvnce os grafu. Například usuzování ze statického průběhu pružiny na dynamické chování vidlice je stále zahaleno mlhou „pravděpodobnos­tního usuzování“, podobně charakteristika vidlice na konci chodu. IMHO tlumení komprese má na dynamické vlastnosti důležitý vliv a nelze jej abstrahovat čistě statickém modelem. Zkus se místo generalizovaného odsuzování z pozice vidlicové autority postavit i k takovýmto příspěvkům.

          0 0
          • milan1  

            A nechtěl by ses podívat na mé stránky? Pochybuju, že něco v takovém rozsahu je možné zde uvést, proto se musíš obtěžovat právě tam.

            0 0
            • filipes  

              Nejak to tam nemuzu najit – muzes upresnit v ktere sekci bych to nasel?

              0 0
              • milan1  

                Co je to něco?

                0 0
                • filipes  
                  1. Například usuzování ze statického průběhu pružiny na dynamické chování vidlice
                  2. tlumení komprese má na dynamické vlastnosti důležitý vliv a nelze jej abstrahovat čistě statickém modelem

                  3)charakteristika vidlice na konci chodu Toto jsou moje nejasnosti, podobne meli Mlok, Lubos a Jecnak v textu vyse…

                  0 0
                  • milan1  

                    Co kdyby sis opravdu pžečetl ty mé stránky a celé a ne reakce lidí na ně tady. Ty odpovědi bys tam našel (stačilo by, kdybys přečetl jednu jedinou stránku, na kterou dává Pekáček odkaz) a pokud nerozumíš, tak ti je lépe nevysvětlím, na to nemám dost sil. Tohle není opravdu o tom abys to nutně pochopil když nechceš.

                    0 0
                    • filipes  

                      Nemusíš mě podceňovat nebo zesměšňovat. Ad 1) a 2) jsem tam našel akorát explicitní informaci o tom, že se jedná o zachycení charakteristiky pružiny, a za určitých předpokladů lze s vysokou pravděpodobností usoudit na chování vidlice. Poslední odstavec vysvetluje prejeti cihly ryze statickym modelem, o dynamice nebo utlumu komprese ani zminka. Ad 3) No prave ze je tam explicitne popsana limitace metody na nizka staticka zatizeni. Me zajima, jak ladit vidlici prave v oblastech vyssich dynamickych pusobeni. Na toto tema tam je par nastrelenych cisel a mlha – závěru odstavce „Pro zajímavost, je možné provést měření na své vidlici a potom prostým sledováním maximálního pohybu v terénu si budete moci odvodit jakého maximálního zatížení vlastně dosahujete.“ opravdu vůbec nerozumim, protože při maximálním pohybu v terenu se pohybuji v oblasti, kterou statickym zatezovaním vidlice nelze změřit…

                      0 0
          • navikin  

            To máš marné Milan&Pekáček si své hobby nebo job? zpochybňovat nedají v žádném případě. Buď se pro Milana staneš oblíbeným milcem, nebo zavilým ignorantem

            0 0
            • milan1  

              Tímhle bych to za sebe zakončil. To, co je zde popsáno je nástroj pro ty, kdož ho dokáží ocenit. Jaký je praktický dopad použití tohoto nástroje a zda je to rozeznatelné jízdou, kdo má o tohle zájem zeptá se Psalezdírou, ten ale nezná detaily jako Pekáček Kdo chce praktické poznatky z práce s tímto nástrojem, má tady zase Pekáčka. Kdo chce hledat problémy a složitosti najde je vždy, ty bych naopak požádal aby si stvořili vlastní použitelný systém, protože tento je pro ně příliš nedokonalý. Nevidím na tom nic jiného k řešení.

              0 0
              • cabbage  

                ocenit to opravdu nedokážu, protože provedení testu chod vidlice neovlivní(nez­lepší), tak proč se namáhat…

                0 0
        • jecnak  

          Pokud se nekomu nechces cist tu kupu sebestredne reklamy, tak ja vam to prelozim: Kdo si nenechal upravit vidli u Milana, je debil a nema pravo vubec se k cemukoli o vidlicich vyjadrovat.

          0 0
          • enjoy  

            je tezky smirit se s tim ze toho tady o vidlicich vi proste milan nejvic:-)

            0 0
          • Pekáček  

            Dobrý Ječňáku, jsem myslel že umíš číst. To ses teda pěkně vybarvil.

            0 0
            • jecnak  

              Nevim jestli vybarvil, ale nemuzu si pomoct, ze sebechvaly je mi proste na zvraceni a jelikoz prave vecerim po svihu, tak zvracim jen slovne.

              0 0
              • jecnak  

                Je zajimave kolik se tu cechackovsky vynori Milanovych tichoslapku a vlezprdelku (Citoval bych z jednoho filmu, ale bylo by to moc dlouhy). Vim, ze nekteri ani netusi co pisi a proto je nesoudim.

                0 0
                • Pekáček  

                  Dobrá práce, Ječňáku, naštěstí už jsem požádal Admina aby to celé smazal, protože díky takovým jako jsi ty to nikam nevede. Jestli se hodláš dál předvádět tak do toho, ale bude jen na chvíli.

                  0 0
                  • jecnak  

                    Uvidime. Kazdopadne pokud ano, tak to pujde najit i jinde.

                    0 0
                  • cabbage  

                    to nevim, Admin naštěstí prohlásil, že nic mazat nebude…

                    předvádíš se tady pouze ty a tvůj Fuhrer1…

                    0 0
                • enjoy  

                  hele vsimnul sis pri svy sebejistote a egu,ze milan tu nejprve vystupoval sam za sebe a vyskytla se tu hrstka dobraku kteri ho zacali nesmyslne buzerovat a napadat?jo asi se pak naslo i par lidi kterym se to uplne nepozdavalo.. chces to poprit? a tusis vubec ze obe tvoje vety se daji krasne pouzit na skupinu jeho odpurcu?:-))

                  0 0
                  • jecnak  

                    Jen pri by jsi si take mel uvedomit, ze nektere veci zacly mnohem driv nez toto forum existovalo. Mozna ze bys ale mel zjistit jak to vsechno vubec zaclo a taky si vsimnout pro milana1 napadam.

                    Je zajimave kolik se tu cechackovsky vynori Milanovych tichoslapku a vlezprdelku (Citoval bych z jednoho filmu, ale bylo by to moc dlouhy). Vim, ze nekteri ani netusi co pisi a proto je nesoudim.

                    Dve vety tu mame, ale myslim, ze plati jen na ty tichoslapky a vlezprdelky. Pokud se tedy nezmenila definice ci spolecneske chapani slove tichoslapek a vlezprdelka. Lide s vlastnim nazorem to ale zatim stale nejsou. Mozna ale az koncene prijde ten novy zarivy rudoruzovy newspeak…

                    0 0
                    • enjoy  

                      moje registrace tady je pouze o 2 dny kratsi a predchozi forum mi take cca rok a pul(tusim) bylo domovem:-),takze nevim na co narazis presne s tim predchozim denim.. myslim,ze jsem byl jeden z prvnich,kdo milana obhajoval a taky prisel na to,co tady nikdo(az dnes!) nechtel pripustit,ze milan toho tady vi o vidlicich nejvic. a kdyby si on sam stoupnul naproti desitce vas chytraku,tak bych se vzdycky na vidli zeptal jeho!finito,neni co vic resit.

                      0 0
                      • jecnak  

                        To jak napada kohokoli kdo ma jiny nazor nez on. Napada = nediskutuje, nerekne, ze to tak neni, ale proste napada osobne oponenty. Takhle diskutuje ani nechci rikat kdo.

                        Tafy mas priklad: //

                        • Neprecteno jecnak (10.07.2006 23:40:52) 62.177.123.xxx

                        8×> Měřte své vidlice a porovnávejte (^ odpověď na 7× ^) Aby jsi to pochopil i ty. Netvrdim, ze to tak neni, jen ze tahle zvyklost je proste divna a nesmyslna. Obvykle ziskane hodnoty jsou na ose Y, kdezto nastavovane na Y. To je vse. [Odpovědět] [Odpovědět na zakládající příspěvek] [Zpět na obsah] //

                        Ze tady milan1 vi o vidlicich nejvic vim a netvrdim opak a i jsem to napsal, ale rec je o necem jinem.

                        To udelej, zcela jiste ti „presne odpovi“.

                        0 0
                        • cabbage  

                          no ono ti tam trochu vypadlo X…

                          0 0
                          • jecnak  

                            To mas pro tenhle priklad fuk a tam kde to fuk neni jsem se opravil.

                            Kazdopadne jsem asi udelal chybu, ze jsem si vzal veceri k PC.

                            0 0
                        • enjoy  

                          velice smutne jak vytrhavas z kontextu..:-(((

                          ja bych uvedl kuprikladu tohle „Co kdyby sis opravdu pžečetl ty mé stránky a celé a ne reakce lidí na ně tady. Ty odpovědi bys tam našel (stačilo by, kdybys přečetl jednu jedinou stránku, na kterou dává Pekáček odkaz) a pokud nerozumíš, tak ti je lépe nevysvětlím, na to nemám dost sil. Tohle není opravdu o tom abys to nutně pochopil když nechceš. “

                          je na tom neco pohrdacneho nebo neuctiveho??

                          JA UZNAVAM,ze milan nejedna se svymi zaslepenymi odpurci v rukavickach! mozna proto,ze uz neni mladej hajzlik,jako my a je mu to vis kde..

                          0 0
                          • cabbage  

                            přečtení jeho stránek toho moc nepřinese…

                            poslední odstavec se dá pochopit i tak, že je to „starej hajzl“- trochu to pouprav…

                            0 0
                            • enjoy  

                              tak tady si perfektne ukazal svoje pojeti chapani..:-).dik,docela neni spatny to vedet:-)

                              0 0
                          • filipes  

                            Tak to bylo asi na me a neda mi to se neozvat – vzhledem k tomu, ze jsem si to velmi dukladne precetl, a pochopit to chci tak, bych se mohl citit ponekud dotcen. Take bych se mohl citit dotcen byt tebou oznacen za zaslepeneho odpurce. Misto pocitu me spis zajimaji odpovedi – muzes mi pomoci treba i ty, precti si tu stranku a pak mi vysvetli, jak je v ni odpovidano na me zacatecnicke otazky…

                            0 0
                            • enjoy  

                              nikde jsem te za zaslepeneho odpurce neoznacil,to sis vysnil. zamerne moc nicky neuvadim,protoze se to obcas lehce meni..,jadro vsak neomylne zustava!

                              ps:opravdu by bylo velmi,ale opravdu velmi k veci,kdyby si s milanem mohli popovidat osobne a i takovy pekny mlady muz jako je jecnak,by konecne zavrel usta.. je to tak uz receno spravne jecnaku?:-)

                              0 0
                              • filipes  

                                odpurce neodpurce, to jsi to odbyl docela hopem. Muzes mi jakol m1 obhajce vysvetlit, zda a jak najdu na te strance odpovedi na vyse zminene otazky? Podle M1 to tam je, ty tomu rozumis a mas vice casu nez m1, tak bys mi mohl pomoci, ne?

                                0 0
                          • jecnak  

                            Dobre, ze na to upozornujes hned nad tim, kde to sam delas :*D

                            To jiste ne – viz. vyse.

                            Mozna,ze to neni mladej hajzlik jako ty (kdyz uz mluvis za celekm, me vynech, ja se s podobnymi jako ty merit nehodlam), ale starej asi je.

                            Tohle zacina byt zabavne. Jen skoda, ze zitra odjizim pryc.

                            0 0
                            • enjoy  

                              hele,otazecka.. v kolika sis zacal myslet,ze jsi dospelej?:-) nebo ti to nakukali uz v osmnacti?:-)

                              0 0
                              • jecnak  

                                Ucis se od milan1 rychle. Jeste chvili a budes stejne stary jako on.

                                Dobrou noc. Navecerel jsem se, zasmal…

                                0 0
                                • enjoy  

                                  tak doufam ze ti jidlo nelezlo mezi zuby ven:-) dobrou.. ps:neucim se od milana..,pouze jsem se dokazal ubranit vasemu pojeti toho co je spravne.. nastesti vas zase tolik neni..

                                  0 0
                                • enjoy  

                                  a pridal bych jeste:-),ze mi prijde od tebe docelasileny hrat to se mnou na to,ze pokud nesouhlasim s tebou,tak se mylim a mnoho a mnoho horsiho:-). pritom pochybuju ze bysi touzil po tom,abych s tebou vzdycky souhlasil..,presto to delas:-)

                                  0 0
                                  • cabbage  

                                    hm, ale teď si tu povídáš sám se sebou:-P

                                    0 0
                                    • enjoy  

                                      no a vida,uz ne:-)). jen se neboj,ono se to tu neztrati..:-) ale sam bych ocenil kdyby se to tu smazlo a vy blbouni:-) si dal jezdete na svych rebach a budte stastni..:-))

                                      0 0
          • Radek Broz  

            Lip to asi shrnout nejde.

            0 0
        • Lister  

          Tak nebudu poprírat, že si asi člověk, který tady toho ví o vidlicích nejvíc, ale tvůj styl je prostě až moc agresivní, občas trochu míň arogance a sebestřednosti a dalo by se s tebou i diskutovat :o) – vidíš toho smajlíka že jo ??? Pokud jde o tenhle graf, tak co sem si z něj vzal já, tak to je to, že to určitě zkusím provést, ale jediný výstup, který od toho čekám bude zjištění, zda je na mě vidlice měkká nebo tvrdá, nic víc nic míň – netvrdím že to je málo, pro dobrou funkci vidlice až moc. Tož tak.

          0 0
      • lubos  

        S pruzinou je problem to jo. Ale tlak prece jde zmenit.

        0 0
      • lubos  

        Jednou jsem to zkousel :) Kdybys videl prubeh te vidlice, rekl bys, ze budes radeji jezdit na pevne. A stejne co se tyce odpruzeni, tak chodila v terenu k me plne spokojenosti. Ale treba az se mi bude chtit,tak to zkusim s Rebou.

        0 0
    • grafik  

      marcoska 2004,vzduch, olej, hladina oleje 5 cm pod horni hranici zavitu v obou nohach, pres vikend rozebrana, vycistena, najeto cca 6–7 tisic; v podmnkach sucho, blato, voda, snih, mraz. Veskere dily origos.

      Hmotnost jezdce: 79 kg.

      Rozloha vahy jezdce (dle tunig-test): predni kolo 40% – 31,6 kg zadni kolo 60%: – 47,4 kg

      1. mereni: cervena krivka tlak cca 50 psi
      2. mereni: modra krivka, tlak o neco mensi nez 1) *
      3. mereni: zelena krivka, tlak o neco mensi nez 2) *
      • pred prvnim merenim jsem vidlu mel fouknutou na cca 50 psi, pri druhem a tretim „domacim“ mereni jsem ji jen lehce odpustil, bez toho abych ho odpoustel pres hustilku s tlakomerem, presne hodnoty nevim, ale budou se pohybovat nekde mezi 40–50 psi.

      Vzhledem k tomu ze jsem vidlu jeste po rozborce netestnul v terenu, tak je graf pouze orientacni. Hodnoty berte prosim s rezervou jelikoz je velmi tezke presne trefit vahovou kvotu, do cca 50 kg se to da, ale nad tuhle vahu je to spis boj v rozmezi 5–6 kg; pri 80 kg jsem se na riditka doslova zavesil a vicemene se trefoval … :)

      0 0
    • VOiD  

      No vidim tu samy vzduch tak pridam nejake to pero/olej ;-) Manitou BLACK Elite 100mm TPC LOCKOUT 2005, nova najeto 300km. Cervena je tovarni pruzina, medium (pro 68–77kg), modra pak soft (pro 59–68kg). Zajimaly by me i charakteristiky extra mekke a tvrde.

      0 0
    • Polka  

      MX Comp Eta 2006 100mm. Me by spis zajimalo, jak by ten graf mel v „idealnim“ pripade vypadat. Ja si pod pojmem idealni chod vidle predstavim co nejvetsi vyuziti dostupnyho zdvihu, nehoupani vidle pri jizde ze sedla a zaroven tolik potrebna citlivost. Proste nejak podobne jako je videt na tom videu na strankach tuningtestu, kdy se ram kola minimalne hne a vidla pohlcuje co se da. Asi toho chci moc, ne? :-)

      0 0
      • Polka  

        Zabudol jsem, ze to nebere GIFy.

        0 0
        • filipes  

          „Idealni“ asi bude individualni, nemyslis? Jinak dle prezentovaneho modelu a metodologie je MX 2006 citlivější než ten graf uplně na začátku threadu… zajímavé. Jinak „žehlení“ drobých překážek, na které bohatě stačí zdvih, je jedna věc, úplně jiné věci jsou překážky na které zdvih nestačí a doskoky…

          0 0
          • Polka  

            No jasne, ze to bude individualni. Tak treba idealni pro MX pripadne XC. Asi me to uz moc nemysli, protoze na to, jak z grafu poznat citlivost vidle, jsem neprisel :-( Ja tam vidim zatim pouze jine max zdvihy a jine pocatecni chody. Pls o pripadnou osvetu, thx.

            0 0
    • Radek Broz  

      Tak ja taky postnu svuj… vypovidaci hodnota se dost blizi tem ostatnim.

      0 0
      • cabbage  

        LOL 8-DDD

        0 0
      • Meesha  

        :-)) konecne neco zajimavyho…

        0 0
      • enjoy  

        tipnul bych to na charakteistiku marzocchi:-))

        0 0
      • enjoy  

        ps:jeste bych te rad upozornil,na co jsi pri sve zbrklosti uz nenarazil,ze pekacek poprosil,abysi kuprikladu ty bud sem vubec nepsal,nebo aspon nepsal takovy hovna. preji prijemny vecer:-)

        0 0
        • jecnak  

          Napocitej do 10 to ti pomuze :-D

          0 0
          • enjoy  

            to jsem delal doted:-) ps:myslim,ze jsem jeste volil celkem mirny vulgarismus:-))

            0 0
        • Radek Broz  

          Vsiml jsem si toho, ale kdyz me to napadlo, proste jsem se neudrzel a ten photoshop pustil… Chapu, ze si o sobe zitra prectu nehezkou stranku textu, ale je mi to fuk. Sorry vsem, ktere to urazi.

          0 0
          • cabbage  

            když dovede testovat charakter vidlic, proč by stejný člověk nemohl na dálku testovat charakter nás;-)

            0 0
            • enjoy  

              proc by clovek,ktery nedokaze udelat ani charakteristiku te sve..,nemohl stejne neodborne povidat o charakteru milana,ze?:-)

              0 0
          • Lister  

            neuráží, bylo to hodně dobrý :o)

            0 0
    • Smazaný účet  

      marzocchi mx comp air 2003 85 mm (vzduch-olej) z levé nohy vyndaná negativka (přišly mi moc tvrdý). tlak 27 psů, olej 23–24 mm pod spodní kraj víčka. tmavá je teoreticky spočtená křivka (z rozměrů vidlice, tlaku, tvrdosti negativky), růžová naměřená. od tak 55 kg už za data nelze ručit, páč trefit to při 74 kg váhy je docela obtížný. myslim že zas tak progresivní nebude. žlutá čára je konec zdvihu, tím, že jsem vyndal jednu negativku se teoretický zdvih zvednul na cca 92 mm (jedna pružina je v klidu víc stlačená). ale sag to částečně smázne. ten vrcholek na 20 mm je konec práce negativní pružiny. chtělo by to asi eště o něco měkčí a delší negativku. a hlavně snížit tření nohou.

      0 0
      • zirecek  

        Ten „hrb“ je celkem velký. Zajímalo by mne něco z praxe užívání téhle vidlice. Je to cítit při jízdě – čiliž, že v prvních 2 cm zdvihu je vidlice poměrně necitlivá a tuhá, po 2 cm je měkčí, dochází k „propadu“ do zdvihu při rázu od terénu? Je ten průběh citelný v rukách při jízdě?

        0 0
        • Peslezedirou  

          Taky jsem jezdil Marzocchi, to co zachytil Mid. na grafu je v praxi hodně cítit. Vidle stojí za h…

          0 0
        • Smazaný účet  

          progresivita se těžko ručně hodnotí. je rozdíl mezi tím, když tam byly obě negativky a teď, to byl megahrb, asi jako kdybys ten vrcholek posunul o 10 mm vlevo, a bylo to jak pises, vyloženě tvrdší a teprve při skoku povolila. ted je znat, ze jde ze zacatku ochotnejc, ale zase je vetsi sag. kdyby takdle skutečně chodila, tak si pískám, ale je tam to tření a to je cítit (když jí mam rozebranou). chodí tak, že moc nebere, ale když se chce, jde pěkně do zdvihu (skoky etc.). chci si pohrát s tlumenim, mam furt pocit, že kope. ale těžko posoudit, esli je na vině tlumení, nebo právě tření. to je mišmaš co sem napsal. :o)

          0 0
    • Radek Broz  

      zamknem/odemknem podle nalady;-)

      0 0
      • zirecek  

        Chlapi, pojďme raději řešit ty vidle. Sice to bude trošku nudné, když nebudou urážky, vztekem postavené vlasy na hlavě, ale někam se dostanem v tématu obecného chápání odpružených vidlic… .

        0 0
        • navikin  

          Vypiplej tu svou vidli a jezdi!

          0 0
      • kovar  

        Milanův učeň

        0 0
        • milan1  

          To, co se tady opět proběhlo je klasická ukázka fungování od původních dob ještě starého fóra. Věřím, že soudný člověk si o zůčastněných udělá svůj názor. Míra zaslepenosti a vzteku některých osob už opravdu překračuje silně hranice a skutečně nechápu jejich potřebu takhle se shazovat. Pokud se tím někdo nechce prokousávat haldou balastu shrnu zde podstatu a o co vlastně jde. Graf charakteristiky jsem nevynalezl a je tedy zbytečné útočit na jeho styl zakreslení. Je to tak běžně používáno a nevšiml jsem si, že by kvůli tomu byl kdokoliv tak rozezlen jako zde skupinka lidí s vzácně shodným uvažováním. Jejich jednotné myšlení mě zaráží, protože stejné grafy charakteristik mohou vidět v našich i zahraničních časopisech a myslím, že to ještě nikoho tak nerozčílilo aby se takhle hádal. Přít se s teoretickými vykladačí, kteří jako vždy nevědí ani ty nejjednodušší základy opravdu nemá smysl. To, že graf charakteristiky ukazuje pouze tvrdost pružiny je na mých stránkách naprosto jasně popsáno a to těmito slovy:

          „Graf charakteristiky nám neměří nic jiného a nevypovídá o ničem jiném než o tom, jaká pružina je ve vidlici. Za předpokladu, že vidlice nemá problémy s hladkým chodem a má patřičně fungující tlumič jde s velkou pravděpodobností pouze z charakteristiky usoudit na chování vidlice v praxi.“

          Nechápu proto proč je tedy jako další problém nastolováno to, že by měl graf snad popisovat dynamické chování?

          Graf jsem tedy nevynalezl a jediné, co jsem udělal, je to, že jsem dal na svých stránkách návod na to, jak si takový graf může každý stvořit přímo u vlastní vidlice. Tohle právě udělal Pekáček a když zjistil hodnotu měření, tak se sem přišel pochlubit. Pro ty, co nechtějí navštívit stránky opět cituji jak je to tam podáno.

          „Graf charakteristiky je o to zajímavější, že je velmi lehké si ho vytvořit i v domácích podmínkách a pokud je vynesen do stejných souřadnic jako jiné, porovnávané vidlice, tak lze skutečně přesně porovnávat.“

          Další, co je zde bez jakékoliv znalosti vytýkáno je to, proč není graf uváděn až do nejvyšších hodnot a plného zdvihu. To je popsáno zase takhle.

          „Pro další vysvětlování je nutné uvést další důležitý moment a to je koncový doraz vidlice. Neuvádíme ho proto, že není v silách ani dvojice aby dosáhla na místě při měření této hodnoty. Proto není mřížka uváděna až do nejvyšších hodnot.“

          Důvod je tedy jasný, vše je založeno na tom, že je měření prováděno doma. Nevidím jediný důvod proč by člověk, který si přečte takovéhle informace na stránce, na kterou je odkaz přímo v Pekáčkově úvodu mohl vyvozovat takové nesmyslné teorie a závěry jako se to děje tady? Komunikace funguje tehdy, když hovoří člověk znalý a poslouchá ten, který se chce něco dozvědět. Jestliže je zde propagováno, že musí hovořit hlavně ti, kteří nic nevědí jen pro svoji zábavu a že vlastně ani nejde o to, něco se dozvědět, tak to je přesně zdejší případ. Podle tohohle modelu tady píše mnoho lidí a ty v jednotném šiku vyrazí vždy obhájit svůj styl. S tím se nedá nic dělat. Je ale dobré to čas od času naplno ukázat o co vlastně tady jde. Mnoho zdejšího dění je založeno na tom, že známé nicky předpokládají, že v takových nechutných tahanicích se stejně nikdo nebude orientovat a udělá si závěr, který mu oni stvoří díky svému množství stejných jednotných názorů. Proto ty, kteří nepřistoupí na jejich hru a dokáží si udělat vlastní názor jsem připravil tohle shrnutí. Pravdivost a styl zde použitý si potom může ověřit každý sám. Já za sebe musím poděkovat všem zůčastněným. To, jak se předvedli mě nezklamalo. Ještě jednou díky všem.

          0 0
          • BB  

            zajimava diskuse. Nejsem ani pro ani proti a tak si dovolim dve poznamky. Prvni se tyka toho grafu, kdyz jsem se na nej poprve podival, vubec me nenapadlo, ze by zavisla velicina mohla byt na ose X. Kdyz jsem konecne pochopil o co jde a pokusil jsem se divat na graf „opacne“, uplne se mi delalo spatne od zaludku a musel jsem toho nechat. Od seste tridy zakladni skoly jsem byl zvykly, ze na grafu je zavisla velicina na ose Y. Pokud je to u techto grafu zvykem jinak, tak na pocatku to nekdo otocil a ostatni to kopiruji. Mozna by mohlo byt prinosem teto diskuse, kdyby se ty grafy zacaly malovat normalne. A druha poznamka, neznam Milana1, ale asi toho o nekterych typech vidlic zna mnohem vice nez ostatni, ale problem je v tom, ze ma zvlastni talent psat veslmi slusny prispevek, ktery pritom dokaze ******. To tada neumi kazdy. Nekdy je to pouze slovosled, nekdy slovicko navic, ale popichne to. Vecny problem se mi jevi docela zastupny, a taky moc nerozumim tomu, ze se to spouste lidi zda jako blbost, tak proc reaguji ? To prece autor vubec nechtel.

            0 0
            • milan1  

              Velice bych tě poprosil abys na tohle odpověděl. Dokážeš se na tenhle zástupný problém podívat tak, že má dvě řešení? Vše je skryto pouze ve slovíčkách.

              První popis je tento, nastavuješ velikost síly a odečítáš závislou veličinu zdvih Druhý popis zní, nastavuješ po krocích zdvih a závislá veličina je potom síla, která je odečítána na váze.

              Opakuju jde jenom o zástupný problém uměle vytvořený a bohužel i tebou pořádně živený. Ještě jednou tě poprosím vysvětlíš mi ten tvůj citový výlev nad grafy, není založen pouze na tvém vlastním nepochopení?

              0 0
              • TinkTink  

                Kazdy kdo nesouhlasi, je Tvuj osobni nepritel, co? :o)

                0 0
            • Martyss  

              „A druha poznamka, neznam Milana1, ale asi toho o nekterych typech vidlic zna mnohem vice nez ostatni, ale problem je v tom, ze ma zvlastni talent psat veslmi slusny prispevek, ktery pritom dokaze ******. To tada neumi kazdy. Nekdy je to pouze slovosled, nekdy slovicko navic, ale popichne to. Vecny problem se mi jevi docela zastupny, a taky moc nerozumim tomu, ze se to spouste lidi zda jako blbost, tak proc reaguji ? To prece autor vubec nechtel.“ On je taky asi problém obecně v internetové komunikaci, kdy není vidět např. intonace hlasu, gestikulace, mimika obličeje.

              0 0
              • PePu  

                To máš jistě pravdu, ale nevidím důvod obracet se hned na osobní útoky. Milan možná v minulosti udělal jisté chyby, ale ani druhá strana není bez poskvrny (ale kdo jsem já, abych mohl soudit :). Navrhoval bych všem, aby zakopali válečnou sekeru a vrátili se k věcné argumentaci. Každý rozumně uvažující jedinec pozná, jakou informaci lze z oněch grafů získat. Jistě by šly i vylepšit, ale napadají mne v současnosti pouze kosmetické změny (např. přidání hystereze-v domácích podmínkách asi hůře realizovatelné, vynormovat osu posunutí pro možnost porovnání i vidlic různých zdvihů). K vysvětlení zavedeného systému vynášení nabízím dvě možnosti (nikoliv vyčerpávající):

                1. zachycení závislosti elastické síly pružiny na posunutí (zjednodušeně F=kx, zde je vidět jiná konvence v zápisu neznámé veličiny vlevo od rovnítka)
                2. nepřenost měření uvažovaných veličin – sílu i posunutí měříme, tak jakou z nich vybrat jako nezávislou? Osobně bych preferoval tu, kterou určím s větší přesností. S velkou pravděpodobností se bude při měření v domácích podmínkách jednat právě o posunutí.

                A abych dodal také nějakou informaci k hlavnímu tématu, přikládám graf Fox F100.

                0 0
    • Pekáček  

      No vidím že to tady k ničemu nevede, takže zamykám natrvalo. Nechápu proč sem píšou lidi co nemumí číst. Ještě na závěr poprosím bajkfóristy aby se tu nehádali a psali spíš k věci. Dík ;o) Nemám vidli vyladěnou od Milana a nikdy jsem jí nevlatnil, chtěl jsem jen trochu objektivně pohlédnout na vidle. Graf vám řekne víc než tisíc slov subjektivního hodnocení. Ale k tomu „odbornící“ nemaj co říct, jen někoho urážet, o to tu přece na fóru jde.

      0 0
Téma bylo zamknuto, nelze přidávat další reakce