• dudek35

    Nechal jsem si „umotat“ pružinu do vidlice Manitou.Původní mě přišla moc měká..Takže jsem chtěl tvrdší,jenže výrobce mě to nedokázal vypočítat a já taky nevím jak.Program „stroj“ na výpočty se mě nepodařilo stáhnout do PC. Původní pružina má 26,5závitů.Podle ofic.výrobce by měla být na 77kg.Jenže já mám 1q. Kolik by měla mít pružina závitů? Dík

    0 0
    • tomaasz  

      Nech si navinout pružinu z materiálu většího průměru. Počet závitů zvol spíše menší než na původní pružině, protože bude pružina ze silnějšího drátu zkontroluj délku pružiny při max stlačení – pružina nesmí dělat doraz vidle.

      0 0
    • madcat  

      kde sis to nechal umotat? to by mě celkem zajímalo, dík.

      0 0
    • fousac  

      podstatna zustava stale tuhost pruziny, to s prumerem dratu nema co delat… proste si rekni o cca kolik % by si chtel tvrdsi pruzinu a tim se rid.. pak uz jenom ohlidat prumery a tloustku dratu, aby si nesel driv na doraz…

      P.S. podporim „madcatuv“ dotaz.. KDE???

      0 0
      • Zdyn  

        To mi nejak nejni jasne. Prece prumer dratu ma na tuhost dost podstatni vliv preci. Si myslis,ze pružina z 1 mm silnyho dratu bude mit stejnou tuhost, jako z 5mm?

        0 0
        • madcat  

          na tuhost pružiny má vliv průměr drátu (čím víc tím víc), počet závitů na stejné délce (čím míň tím víc) – někdy se používá převrácená hodnota počtu závitů – strmost závitu (čím víc tím víc) a pochopitelně materiál, ale tam je to celkem daný, použití na pružinu nevyhovuje všechno že? jinak s tím umotáním vím že to jednomu člověkovi tady z bike-fora dělal jeden bejvalej spolužák v Moravanech u Brna ve firmě Alcomex (www.alcomex.cz), vzhledem k poměrně malýmu průměru drátu by to měli umět umotat ve většině péroven, jak už sem řešil v jiným threadu – byla to pružina do vidlice myslím Marzocchi Marathon, tak se zkuste poptat v nějaké pérovně, myslím že by to neměl být problém…

          0 0
          • Zdyn  

            Jasne, ze na tuhost ma vliv toto vsechno.Jen jsem chtel,aby si nekdo nemyslel,ze prumer je nepodstatnej.

            0 0
      • james11  

        mám tip! www.pruzinarnaseckar.cz

        0 0
    • Honzin  

      no, ja jsem si jednou nechal udelat nabidku od firmy INVEL (http://www.invelplus.cz/), kde jsem jim napsal jakou mam pruzinu a o kolik bych chtel tvrdsi a oni mi to spocitali a poslali zpatky i s cenou. Delat jsem si to tam ale zatim nenechal, takze kvalitu nevim. Myslim ze posilaji i na dobirku.

      0 0
      • fousac  

        do vidle nebo na tlumic?? a cena??

        0 0
        • Honzin  

          do vidle (manitu axel) a cena byla asi 250,– bez DPH. Ale je to uz vic nez rok. Zkus tam napsat konkretni pozadavek a budes mit konkretni cenu.

          0 0
        • McBlacky  

          to by stálo za pokus, ne…

          0 0
      • madcat  

        ku..a! jestli mě s tím linkem na tu pérovnu zachráníš, tak ti asi koupím škopka!!!! :-)))) už asi dva měsíce marně sháním tvrdší péro do tlumiče a tihle se aspoň podle webu tváří, že by to umotali :-))) tak uvidíme, hnědka sem jim tam poslal poptávku! :-)))

        0 0
        • blue  

          péro, hnědka… jsem tady správně na bikeforu? ;-)))

          0 0
          • madcat  

            smrdí to tady buroklubem?? ;-))) dobře, budu se trochu krotit a ten hnůj si nechám tam kde to eventuelně nebude vadit :-)))

            0 0
    • dudek35  

      Nechal jsem si ji namotat v Brně-Modřicích. Chlap,co to dělá,měl trochu řeči,že nevím co chci.Ale já to vypočítat neumím,a spoléhal na něj.A on to taky nespočítal.Tak jsem nechal ubrat 2,5 závitu.Snad to bude dobrý…Kdo poradí s výpočtem..?!?

      0 0
      • MartinXC  

        Střední průmyslová škola strojnická – Strojnické tabulky – tam to bylo. Ale už přes 20 let dávno…

        0 0
      • JJ  

        Tuhost pruziny vypoctes k=(Gd4)/(8D3*­n), kde d je prumer dratu, D stredni prumer pruziny, n pocet zavitu a G modul pruznosti oceli 2,1*10_5

        0 0
        • dudek35  

          JeJe, ty jsi hodný.. Ale jelikož nejsem úplně v obraze, můžeš mě napsat, co má připomínat symbol hvězdičky? A _ ? Dik

          0 0
          • JJ  

            Hvezdicka je nasobeni a podtrzitko je mocnina, nak se mi zmrvil ten znak co tam mel byt. Jo a to D je vlastne prumer sroubovice, teda vnejsi prumer pruziny minus prumer dratu

            0 0
        • Smazaný účet  

          pozor, G není 210 GPa, G je modul pružnosti ve smyku, ten je pouze 85 GPa (85 000 MPa). (thread je sice mrtvej, ale chtěl jsem ten vzorec použít a nějak to neštymovalo…)

          0 0
    • dudek35  

      Díky, s tím už si nejak poradím…:o))

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.