• ramdam

    Zdar chlapi. Až malá vyroste z 20” rád bych ji trošku upgradoval kvůli synátorovi ( teď začíná na 14…)

    A mám dilema ohledně pohonu, kterej bych určitě chtěl upgradnout. ( Možná zbytečně, ale … chci mu / si udělat radost.

    Momentálně je vepředu 32 převodník a vzadu šestikolo 14–28. Zkrátka oldschool.

    Pochopil jsem ze všeho načteného, že teoreticky by tam šlo sedmikolečko 14–34, výměna hazky a řazení. A když tak hodit jednu podložku na osku kdyby tam měla nastat kolize stavby a nejmenšího pastorku/řetězu.

    Pohoda.

    Druhá cesta je nacpat tam 130 silniční náboj a člověk by dozadu mohl nacpat osmikolo prakticky dle potřeby seskládané uplně oprimálně.

    Pročítal jsem témata i tady a … vím že někdo tam nacpal těch 130 (pardon) na prase. Patar pak dle toho co psal ‘ upravoval’ zadní stavbu. Jednalo se o nipper 20”.

    Ty dva dotazy – co znamená u malého hliníkového rámu ‘ úprava zadní stavby’ ?

    ( na cizích forech silničáři často řešili to samé jenže … to byly velká a hlavně ocelová kola)

    A ten druhý … Dva milimetry na každou stranu … není to moc, ale u hliníku na malém kole … nerozumí někdo materiálům aby mi řekl … je to v pohodě nebo naopak … při jízdě v terénu se v zatáčkách byť pod malou vahou dostává ta stavba na svoje limity a ty dva milimetry můžou být ******* a stavba se může zhroutit.

    Nechci jezdit s prckem s paranoiou ….

    Jedná se o Core Nipper rám…

    ( občas jsem v inzerátach nějaký osmikolo viděl, ale jestli to byla sofistikovaná úprava rámu/nába, nebo ‘

    na prase’ … to netušim.

    Dík za jakýkoliv postřeh.

    0 0
    • tompca  

      Jestli máš starý Nipper Core 20", tak tam budou zřejmě 140mm kliky s 32 zubovým převodníkem, takže bych vyměnil kliky za 127mm s 28zubovym převodníkem, protože cpát tam sedmikolečko místo šestikolečka nedává moc smysl (hlavním smyslem úpravy by mělo být snížit váhu, zvýšit rozsah při rozumném odstupňování).

      Vícekolečko Shimano 6 sp. 14–28 (14–16–18–21–24–28) váha okolo 380g

      Vícekolečko Shimano 7 sp. 14–34 (14–16–18–20–22–24–34) váha skoro 600g

      Sunrace 13–34 (13–15–17–19–21–24–34) váha 500g

      Ten skok 24–34 není zrovna idealní.

      Pak ještě existuje od Sunrace MFM 300 14–34 (14–16–18–21–24–28–34), váha bude také přes 500g.

      Budeš muset skoro na 100% posunout osu, aby ti nejmenší pastorek neškrtal o zadní stavbu, posunutí cca. o 4–5 mm a znovu vycentrovat ráfek, aby byl ve středu rámu, takže taková pohoda jak si psal to zas není.

      Takže jedině přeplést kolo na silniční nebo mtb náboj podle zadní stavby, těch 126mm máš změřeno?

      Použít kazetu

      7sp. 12–32 (12,14,16,18,­21,24,28,32) váha okolo 300g

      8sp. 11–32 (11,13,15,18,­21,24,28,32) váha okolo 350g

      1 0
      • ramdam  

        Je to relativně starší CN ale má to 32 placku ale 127 kliky.

        Co jsem se dočetl tak sedmikolečka používají menší rozteč mezi jednotlivými pastorky než šestikola, takže ten rozdiĺl v šířce je menší než ‘ jeden pastorek navíc. Takže možná by to šlo bez posouvání osy.

        Změřím to, mám u souseda kolo 20” se sedmikolečkem.

        Máš ale pravdu, že váhově to není moc nic.

        126 stavba je změřená, je to 126 a nějaký drobný mikrometr navíc, každopádně rozhodně

        míň než 127. Tj … rozhodně max silniční.

        Jenže … je to bez vlivu na bezpečnost… toť otázka.

        0 0
        • tompca  

          Je, zkus vzít třeba dřevěný špalek o délce 130mm a dát ho tam.

          0 0
        • tompca  

          Jestli máš obavu o bezpečnost, tak koupit silniční náboj 130mm (126 mm byla stará rozteč pro silniční kola s vicekolečkem, s ořechem se nevyráběl, aspoň o tom nevím).

          Napadlo mě vyzkoušet silniční náboj 130mm a dát tam o 2mm užší kontramatky, našel jsem doma jen 8sp. kazetu a tam by už asi kolidoval řetěz o zadní stavbu, ale se 7sp. kazetou by to asi šlo (je cca. o 3mm užší).

          0 0
          • ramdam  

            Hele, když tam dám 130 nábu tak tam klidně dalm i osmikazetu, toho bych se nebál. Bezpečností myslilm to, že ten hliník ( stavba ) bude permanentně v mapětí. Ono nejde počítat jen s tím +4 mm prostorem. Ono to bude lehce jinak vypletený … Kontramatky … hm. Uplně nevím jestli tady je nějaký prostor pro manipulaci…

            0 0
        • tompca  

          Tak jestli Ti to pomůže v rozhodování, tak včera přivezl kamarád na servis Superior Racer XC 20 z roku 2021, který chce prodat. Šlo mi špatně sundat zadní kolo, nějak jsem tomu nevěnoval pozornost, a teď když jsem ho nasazoval, tak jsem si na tebe vzpomněl a vzal metr.

          Rozteč rámu 130mm, náboj 135mm (mají to i ve specifikaci oficiálně na stránkách, hlavu si s tím evidentně nelámou.

          https://superiorbikes.com/…-neon-yellow

          1 0
    • tompca  

      Než se stim drbat, tak napiš Číňanovi jestli by Ti poslal 406 přední 100mm a zadní 130mm, máš to okolo 2.500, bez práce a aspoň ušetříš minimálně 500–600g.

      https://www.aliexpress.com/…5995088.html?…

      0 0
      • ramdam  

        rád se to naučím… ale i to je možnost. Jen se musím rozhodnout jeatli chci znásilnit tu zadní stavbu, no ????‍♂️

        0 0
        • PatRyck  

          Klidně znásilnit. Taky jsem to tak udělal (u kola v profilu). Nikdy s tím nebyl problém. Roztahovat to mi přijde jako slepa cesta. To funguje u oceli, ne u hliníku.

          Užší kontramatka mě onehdá taky napadla (jsou to sice na každou stranu jen 2 mm, ale na krátké zadní stavbě a navíc z hliníku), ale nakonec jsem se na to vyprdl. Kazeta jsem tam mohl s tou hezkou dat až 36z, což jsem ale zjistil pozdě, tak tam bylo Max 34 z.

          1 0
          • ramdam  

            Tak s nějakou hazkou tam může být klidně i 38 zubů – třeba microshift dělá hazku s krátkým ramínkem která to zvládne ( 38 dokonce) . Ovšem když se sníží převodník na 28 zubů protože kolečko nezčína na 14 ale na 11 pak je asi 36 zubů na 20 kole víc než dostatečné.

            No nic, asi to zbastlím. Už jsem si našel lakovnu kde mi hodí kostru do čistě bílé a jestli mě chytne mánie… Ali se má na co těšit…

            0 0
            • PatRyck  

              Jasně. Když jsem to stavěl, tak Microshift tuhle ještě neměl. Chtěl jsem říci, že tahle hazka údajně zvládne až 36 z., ačkoliv je deklarovaná jen na 34 z.

              1 0
            • xtonda  

              Ty Acolyte/Advent SuperShort přehazovačky se mi taky moc líbí, na to že to vezme 11–38 je to ramínko parádně krátké, hodně uvažuju dát si to na skládačku. Akorát je potřeba dát celou sadu a vyjde to tak na dvě tisícovky určitě, ale pokud si ochotný to dát, tak si myslím, že to je dobrá volba.

              Dřív sem na kola s 20" koly dával RD-M310, to zvládne 11–36 v pohodě ale to ramínko je zbytečně dlouhé a hodně to sbírá špínu.

              1 0
          • ramdam  

            koukám na to kolo v profilu … je parádní. Tam někam mířím…

            0 0
          • ramdam  

            I ta 24 je parádní. Chci i 24 stavět na nipperu…

            Jinak … s tou úpravou stavby … jen vím že o tom psal Patar, ale co tím myslel, nevím…

            Roztahování imho fakt smSl nedává.

            0 0
            • PatRyck  

              Na ocelové rámy je takové roztahovací udělátko, které zajistí, že se to roztáhne rovnoměrně a nezkřiví se osy. Primitivně to jde udělat dlouhým šroubem (třeba ze šroubovacího středu), který povolováním roztahuje tu zadní osu. Akorát, že se musí umět odhadnout, kdy je to roztažení takové, aby došlo k permanentnímu ohnutí směrem ven, ale zároveň ne tak velké, aby to prasklo. U hliníku se to spíš vrátí do původní polohy a nebo pak rovnou praskne. Zkoušel jsem to, ale neměl nervy testovat ty limity.

              0 0
              • ramdam  

                No právě. Netuším jestli to nedělal nějak ‘

                jinak’ ?

                // co’s tam dával za nábu? A vím, že pár lidí dává na 20” kola hazku z road biků… páč jsou lehčí …

                0 0
                • tompca  

                  Má tam Shimano Claris RD-R2000-SS, můžeš použít i Soru, ale typ GS (delší raménko), ty poberou pastorek 36 úplně bez problémů. Váha těch přehazovaček zas o tolik nižší není, vtip je v tom, že silniční přehazovačky mají slabší pružiny a řazení neklade takový odpor, což je pro děti lepší.

                  1 0
                  • ramdam  

                    jojo. když malá zkoušela v necelých pěti revo standardní hazku Tourney na šestikvalt tak dolů raˇdila v pohodě ale nahoru to nešlo…

                    0 0
                • PatRyck  

                  Shimano FH-RS300 Je to v profilu

                  1 0
      • ramdam  

        nakonec číňana .. i když jinýho … zvažuju. Jenom k tomu ještě přičti clo…

        0 0
    • gersa  

      Vůbec to neřeš, dej tam silniční náboj, silniční přehazku a kazetu s řazením podle toho, co seženeš

      Já tam dal 9sp 11–32, s převodníkem 28 to bude stačit

      https://www.bike-forum.cz/…pimp-my-bike#…

      0 0
    • pocestny  

      Vezmi závitovou tyč, našroubuj na ni matice na přesnou rozteč náby, nasaď to do rámu, jak říkáš „na prase“ – a uvidíš, jestli to tam jde/nejde, nebo jestli ten rám vypadá, že to nepřežije… zdarma

      0 0
      • ramdam  

        Ale tak … ten rám určitě přežije to, že tam nábu nacpu. Jde ale o zatížení během jízdy…

        0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.