Video: Posedla – první 3D tisknutá sedla na míru

Pokud už roky hledáte to správné sedlo, pak zbystřete. Posedla, český startup zaměřující se komplexně na pohodlí cyklistů, vyvíjí sedlo tisknuté na míru.

Myšlenka cyklistického sedla na míru, kde ve vývoji a následné produkci hraje klíčovou roli 3D tisk, ale také pokročilé kompozitní materiály, se zrodila v hlavách „posedlých” cyklistů Martina Řípy a Jiřího Dužára. Sedlo je jedním ze tří kontaktních bodů cyklisty s kolem a to, jak jezdci padne, má zásadní vliv na jeho zdraví, komfort a výkon. Přestože má každý člověk unikátní fyziologii, výběr sedla v drtivé většině případů probíhá metodou pokus-omyl, což ve většině případů nevyústí v tu správnou volbu.Posedla představují řešení tohoto problému. Sedla na míru vznikají kombinací klasických výrobních postupů s parametrickým designem pomocí 3D tisku. Na základě individuálních parametrů, které cyklista zadá z pohodlí domova, se tak docílí přesné a správné ergonomie posedu.

Během vývoje snímají senzory tlak na sedlo pro různé posedy a jezdce...... stejně tak pro různé výkonnosti. Výsledky budou ovlivňovat metodiku výběru sedla.


„Díky akcelerátoru jsme se stali plnohodnotnou hardwarově-technologickou značkou v oblasti vývoje cyklistických sedel. Necelý rok od doby, kdy jsme zvažovali přihlášku do akcelerátoru, máme zmapovaný výrobní proces a testujeme funkční prototypy,” shrnuje Řípa.

Polyuretanová 3D tištěná struktura......umístěná na karbonovém skeletu sedla.


„Spojení s Prusa Research, s jedním z největších světových výrobců 3D tiskáren, nám otevřelo cestu k partnerům a vývojářům, a umožnilo nám nahlédnout pod pokličku velké technologické firmy a získat tak know-how nejen v oblasti 3D tisku. Dokonce se nám v PrusaLabu podařilo vybavit prototypovací dílnu pro laminaci z kompozitních materiálů,” doplňuje Dužár.

Celý tým Posedla a na kole Josef Průša a vpravo vykukuje Ondřej Průša (Prusa Research) - autor fotky Lukáš Bíba

Unikátnost produktu podtrhuje zájem Josefa Průši a Ondřeje Průši investovat do dalšího vývoje a uvedení na trh — v listopadu 2021 do značky vlastníci Prusa Research vložili 15 000 000 korun.

Další zajímavé čtení:


Související téma ve fóru

Téma reakcí autor poslední
Výběr sedla 59/59 trili 11.8.21 23:04
Jakou šířku sedla zvolit? 138/138 KIRBY 2.1.21 14:48
Vyber sedla pro zenu 23/23 aliexpressmobile 1.10.17 16:44
Výběr sedla 11/11 Farmer 30.4.09 07:15

Komentáře

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.