Shimano Dura Ace a Ultegra – bezdrátových 12 rychlostí

Shimano včera představilo nové sady Dura Ace a Ultegra s dvanáctistupňovou kazetou a bezdrátovým řazením. Pojďme se detailněji podívat na jednotlivé komponenty a první zkušenosti s novými sadami.

Sadu Dura Ace R9200 jsem měl možnost projet na top modelu značky BMC a funkčně jí není co vytknout. Řazení je naprosto přesné a rychlé, jak byste od Dury očekávali. Proti předchozí generaci mi nepřišlo o nic pomalejší a Shimano dokonce tvrdí, že je rychlejší. Páky se mojí medvědí tlapou drží velmi příjemně a ani mi nevadilo mírné zahnutí dovnitř. Blip tlačítka pak fungují zcela totožně jako u předchozí generace. Sada drobně přibrala na hmotnosti, a to o 20 g.

Přehazovačka je místem pro nabíjení.Je i mozkem celé sady.


Nová Dura Ace kromě bezdrátového řazení získala i jiný tvar pák.Ty se mimochodem velice příjemně drží.


Kliky mají přechod mezi klikou a převodníkem proti předprodukčním vzorkům vyřešen velmi zdařile.Detail připojení wattmetru v levé klice.


Přesmykač je oproti předchozímu modelu subtilnější.A působí tak přece jen elegantněji.


Brzdy disponují větší mezerou mezi deskou a kotoučem.U kotoučů se žádná revoluce nekoná.


Kazeta je zpětně kompatibilní s 11sp ořechem.Baterie a nová kabeláž používaná dříve pro elektrokola.Shimano Ultegra R8100Ultegra se veze na stejné designové vlně a disponuje stejnými technickými novinkami, jen bude drobně levnější a o poznání těžší než Dura.

Stejně tvarované páky jako u dražší sady.Detail napojení brzdové hadice.


I Ultegra bude mít možnost wattmetru.Detail zubů 12sp převodníku.


Ocelová kazeta je klasicky z několika segmentů.Přesmykač z blízka.


Přehazovačka působí velmi kompaktně.Brzdový třmen a destičky s chladičem.


V obou sadách jsme tak dostali pokrok v rámci možností. Nově máme 12 rychlostí, zpětnou kompatibilitu kazet s 11rychlostním ořechem. Pro některé je asi zklamáním „drátová“ přehazovačka a přesmykač, ale z estetického hlediska přehazovačka i přesmykač díky absenci mohutných akumulátorů působí elegantněji a celkově designově čistěji. Projel jsem se na sadě Dura Ace a řazení je opravdu rychlé a bez jakéhokoli pozorovatelného zpoždění. Velmi se mi zamlouvala účinnost brzd i zpětná vazba na páčce. Pro mě jsou obě sady velice příjemným, byť dlouho očekávaným překvapením.


Související téma ve fóru

Téma reakcí autor poslední
NOVINKY 2021 2419/2419 Tina 3.11.21 15:56
Ultegra DI2 8050 138/138 vsn 23.9.21 08:02
Nová Ultegra 8000 (a Dura ace 9100 ) - instalace a seřízení 58/58 Spartacus 17.8.21 23:23
Dura Ace 9000 41/41 Člověk a jeho svět 21.9.15 09:05

Komentáře

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.